Prins Bernhard reikt verzetskruisen uit RODE KRUIS HERDENKT WATERSNOODRAMP 1953 „AANDACHT VOOR PROBLEMEN BIJ REALISATIE VAN NIEUWE RAMPENBESTRIJDINGSORGANISATIE" INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 februari 1983 Nr. 23263 3 STREEKNIEUWS ZIERIKZEE Jaarvergadering N.B.v.P. Rode Kruis-hulp centraal tijdens herdenkingsbijeenkomst in Gasthuiskerk ervan echter niet. We moeten dan ook voortdurend paraat blijven om, in dien nodig, direkt hulp te kunnen bieden. Ik heb 't volste vertrouwen dat ook in de toekomst de bereidwil ligheid van de vrijwilligers om hulp te bieden, volop aanwezig zal zijn. Hoeveel goeds een mens vermag te doen in tijdens van nood blijkt niet alleen uit de vertoonde film, maar wordt ook weer door een herden kingsdag als vandaag in herinnering geroepen". Tentoonstelling Na afloop van de bijeenkomst in de Gasthuiskerk, wandelde het gehele gezelschap officieel genodigden via de Mol, de Dam en de Meelstraat naar het gemeentehuis; daar werd in de Vierschaar door Jhr. G. Krayen- hoff aan de beide prinsessen het boekje ,,1 februari 1953" uitgereikt. In het werkje, dat is samengesteld door Ad Zuiderent, staan een groot aantal gedichten, verhalen en toneel teksten, die betrekking hebben op de stormramp en de watersnood. De tentoonstelling, die in de Vierschaar door het Rode Kruis is ingericht, werd op informele wijze geopend door het rondleiden van de beide prinsessen. Tot en met 11 februari is deze tentoonstelling, waar ook de video-presentatie wordt getoond die tijdens de herdenkingsbijeenkomst is gebruikt, vrij voor ieder te bezich tigen. Na afloop van de bijeenkomst in de Gasthuiskerk begaf het gezelschap genodigden zich te voet naar het stadhuis. ZIERIKZEE - Het Nederlandse Rode Kruis hield dins dag 1 februari een herdenkingsbijeenkomst in de Gast huiskerk te Zierikzee ter herdenking van het feit dat het op die dag dertig jaar geleden was dat Nederland getrof fen werd door de grootste watersnoodramp in haar ge schiedenis. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door een groot aantal genodigden waaronder de prinsessen Julia na en Margriet, minister drs. N. Smit-Kroes, de commis sarissen der koningin in de provincies Zeeland en Zuid- Holland dr. C. Boertien en mr. M. Vrolijk, oud-commis saris der koningin in Zeeland mr. J. J. van Aartseri en de Zweedse ambassadeur Z. E. Carl-Henric O. N. Nauck- hoff. Tijdens de bijeenkomst, die werd geopend door de voorzitter van het Rode Kruis, Jhr. G. Krayenhoff, werd een video-film vertoond, die was samengesteld uit een R.V.D.- film over de watersnoodramp. Het resultaat was een aangrijpend beeld, ondanks de korte speelduur van de videofilm, dat een verbijsterende in druk gaf van de omvang van de ramp en de aard van de ellende, die hon derdduizenden gezinnen in het ramp gebied destijds heeft getroffen. Herdenkings bijeenkomst Rode Kruis op 1 februari 1983 Door het vertoon en het naar zich toetrekken van de herdenking door het Rode Kruis, voel ik en met mij zeer velen, erg teleurgesteld en bele digd. Deze organisatie zet zich op een voetstuk met het negeren van alle an dere organisaties en eenlingen die werkelijk zich tot het uiterste heb ben ingespannen om het ontstane leed te verzachten in die vreselijke tijd. Daar was het werk van het R.K. toch maar een klein deeltje in de strijd tegen dood en verwoesting. Ondanks haar organisatie op papier moeten wij toch mensen hebben die direct toeslaan. Ik vraag mij af, waar haalt het R.K. de moed (ik zou haast zeggen de brutaliteit vandaan) om alle andere organisaties of spontaan gevormde hulpverlening uit te schakelen om dit enorme erge gebeuren mede te herdenken. Toen ik de genodigden heden de kerk uit zag komen, dacht ik, zouden er 10 bij zijn die in die tijd natte voeten hebben gekregen om over erger ongemak niet te reppen. Die ramp trof ons allemaal en alle maal hebben wij gewerkt aan red ding van mens en dier en goed. Het negeren van al die mensen van goede wil vind ik ronduit een schan de. Ik kan ze niet allen noemen, maar dan denk ik aan de redders op de mosselschepen die dagen en nachten de polders ingingen om mensen van de zolders en daken te plukken. Aan de Urkervissers die spontaan kwa men helpen. Ik denk aan de brandwe ren die enkele maanden in dienst zijn geweest. Aan het politieapparaat dat zorgde voor orde in vele gebieden. Aan de doktoren (waarvan 1 niet is uitgenodigd na informatie) de heer en mevrouw Vleugel-Schutter, die verschrikkelijk veel leed hebben ver zacht. Ik denk aan de boerenorgani- saties, die het vee hebben geborgen. Aan de mensen op de begraafplaat sen, die de doden hebben begraven. Ik denk aan het leger met zijn heli kopters en vliegtuigen. Aan de men sen die de eerste verbinding tot stand brachten met de buitenwereld en met hen alle verbindingsmensen. Denk aan de werkers met zandzakken. Vergeet niet de vrouwenhulpen, die zeer veel werk hebben verzet. Allen hebben gewerkt om dit grote leed te verzachten. Om al deze mensen opzij te schui ven is onvoorstelbaar droevig. Ik zie het gebeuren van vandaag ook meer als een manifestatie dan een herden king van het R.K. We hebben het zelf meegemaakt dat de plaatselijke overheid totaal hoteldebotel was. Dus aangewezen op die mensen die nuchter dachten en de handen uit de mouwen staken. Het is voorbij, maar een wrange na smaak blijft mij en vele anderen bij. Wij hebben het allen gedaan. C. Berrevoets Oudcommandant brandweer Zierikzee Tijdens de bijeenkomst voerden twee sprekers het woord. De oud-direkteur generaal van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, gaf in zijn toespraak een terugblik op het gebeuren van dertig jaar geleden. Hij memoreerde hoe de hulpverle ning, direkt na het bekend worden van de enorme omvang van de ramp, spontaan tot stand kwam. „Zelden was ieders bereidheid om te helpen en daarbij alle geschillen terzijde te stellen, zó groot als toen. De taakstel ling van het Rode Kruis in de eerste dagen na de ramp was het bieden van direkte hulp aan de slachtoffers en de zorg voor vluchtelingen en geëva- cueerden, het inrichten van noodzie kenhuizen en evacuatiecentra. Ik kan u met de grootste stelligheid ver zekeren dat niets de Rode Kruis ko- lonnes te veel was in die dagen". Hulp De heer Emden memoreerde ook de drie grote projekten, die dankzij in ternationale hulp konden worden gestart: het textielplan, het huizen plan en het agrarischplan. „De pro jekten hebben voor de getroffenen een vorm van niet te onderschatten praktische hulp gevormd". Ook de inzamelingsakties van kle ding, die in binnen- en buitenland werden gehouden, vormden een on derdeel van de vele hulp, die werd geboden. „Deze stortvloed van oude en nieuwe kleding vormde voor het Rode Kruis „de ramp in de ramp", want alleen al voor de verwerking van deze stroom kleding was een gi gantische organisatie noodzakelijk. Niet doordenkend over de behoeften van de slachtoffers, voornamelijk agrariërs, trof men avondjurken, bontjassen en andere zeer luxueuze zaken aan. We hadden met deze be schikbaar gestelde kleding, zonder overdrijving, heel ons land kunnen kleden". Rekonstruktie-fase Eén der belangrijkste projekten in de latere rekonstruktie-fase was, volgens de heer Van Emden, het Ro de Kruisziekenhuis in Zierikzee, een geschenk van het Zweedse Rode Kruis. „Dit land stond absoluut voorop bij de Rode Kruishulpverle ning met een geschonken bedrag van bij 14 miljoen gulden. Het werd later gevolgd door de Rode Kruisvereni gingen van vele andere landen". Waarom Tot slot stond de heer Van Emden stil bij een tweetal vragen ten aan zien van de ramp van 1953. „Eerst moeten we de vraag nog beantwoor den: waarom die uitzonderlijk grote belangstelling voor deze waters noodramp in Nederland? Mogelijk heeft het grote dodental de mensen geroerd, mogelijk is het ook omdat Nederland steeds met succes tegen het water streed en toen deze tragi sche nederlaag leed". De tweede vraag, die de heer Van Emden opriep, was: waarom van daag deze herdenking? „In eerste plaats vanwege het oude gezegde, dat de herinnering aan de doden voor hen een tweede leven betekent. En om nog eens aan de vergetelheid te ontrukken hoe groot het leed was dat velen hebben doorstaan". Doelstelling De doelstelling van het Rode Kruis is „het verlenen van onmiddellijke bijstand zonder naar de persoon of de omstandigheden te vragen. Het gaat daarbij om een daad, met inzet van de eigen persoonlijkheid, die wordt geleid doorde plicht, die de mogelijk heid oplegt om te helpen". De heer Van Emden besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Dit citaat maakt duidelijk waarom onze organisatie met zijn vele vrij willigers in 1953 handelde zoals zij deed en naar ik zeker weet in de toe komst zal doen als dit noodzakelijk zou blijken". Paraat Zoals gezegd werd de bijeenkomst geopend door Jhr. G. Krayenhoff. Na zijn openingswoord verzocht hij de aanwezigen om staande een moment van stilte te betrachten ter nagedach tenis aan de ruim 1.800 slachtoffers van de ramp. Ook het sluitingswoord werd uitgesproken door de heer Krayenhoff. „Natuurrampen zijn weliswaar iets beter te voorspellen dan dertig jaar geleden; de omvang Tijdens de bijeenkomst in de Vierschaar werd aan beide prinsessen het boekje ,,1 februari 1953" aangeboden door jhr. G. Krayenhoff. Donderdag 10 februari houdt de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen de jaar vergadering in de benedenzaal van het „Huis van Nassau". De agenda vermeldt onder meer bestuursver kiezing: aftredend en herkiesbaar zijn de dames T. Troost-Bijl en C. van Gastel-van Schelven. Na afloop van het huishoudelijk deel van de verga dering is er gelegenheid om de hand werken te bekijken die in de laatste twee jaar zijn gemaakt. Na de pauze zal er bingo worden gespeeld, ter ver steviging van de jubileumkas. De vergadering begint om 13,45 uur. Inbraak Bij het automaterialen bedrijf Ha- jo te Poortambacht is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Met een steen werd een raam inge gooid. Er werd voor 5.000,- aan ac cessoires en gereedschappen gesto len. Van de dader(s) geen spoor. De zaak is in onderzoek. Aanrijding Op de kruising Schuurbeque Boei- jestraat en de Grachtweg zijn woens dag twee auto's tegen elkaar gere den. Bestuurder W. G. d. B. uit Zie rikzee kwam van de richting rotonde en wilde linksafslaan de Schuurbe que Boeijestraat in. Uit de tegeno vergestelde richting naderde auto mobilist G. d. B. uit Veere. Beide au to's raakten door de botsing ernstig beschadigd. HAAMSTEDE Ledenvergadering Rode Kruis De afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis houdt op woensdag 16 februari een algemene ledenvergadering. De ver gadering wordt gehouden in de Bea- trixschool aan de Weststraat 34b te Haamstede en begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder andere de verkiezing van nieuwe bestuursle den en de uitreiking van oorkondes en medailles voor 10- en 20-jarige trouwe dienst. Na afloop van de vergadering zal er een diaserie worden vertoond over De terugreis aanvaardde de Prins per helicopter. Dit voor Zierikzee niet alle daagse vervoerdmiddel trok dan ook een groot aantal toeschouwers naar de heli-haven" op het parkeerterrein aan de Scheldestraat. (Vervolg van pag. 1) „Wij danken u dat u de tijd heeft kunnen vinden om naar Zeeland te komen en persoonlijk de verzetskrui sen uit te reiken. Wij willen u danken voor de bereidheid om deze dag te maken tot een Zeeuwse verzetsdag, die wij zonder uw medewerking niet verkregen zouden hebben. Het is me de daardoor een bijzondere dag ge worden, die wij niet zullen vergeten". Tweede maal De bijeenkomst gisteren in Zierik zee was overigens niet de eerste, waarbij prins Bernhard de verzets- herdenkingskruisen persoonlijk uit reikte. Vorig jaar gebeurde dat even- de onderwater-kuituur in de provin cie Zeeland, toegelicht door de heer Bakker. WESTENSCHOUWEN Opblaasbare rubberboot gevonden Twee leden van de atletiekvereni ging Delta Sport hebben woensdaga vond op het strand tussen Westen- schouwen en de vuurtoren een dingy (een opblaasbare rubberboot) gevon den. De dingy, geschikt voor 25 per sonen, was voor de helft met water gevuld. De hardlopers waarschuw den de kustwacht, die op zijn beurt de Rijkspolitie inschakelde. De rub berboot werd door de politie van het eens, in Middelburg, waar de „groep Kloosterman" de onderscheiding kreeg uitgereikt. Ook gebeurde de uitreiking van de onderscheiding wel incidenteel in bepaalde gemeenten door de betreffende burgemeester. Volgens de heer Tensing is de kans groot dat in de nabije toekomst nog maals een uitreiking in groter ver band zal plaatshebben in Zeeland. „Er lopen nog een aantal aanvragen, die op dit moment aan het uiterst nauwkeurig onderzoek worden on derworpen". Na een informeel samenzijn in de Vierschaar van het stadhuis werd de lunch gebruikt in het restaurant „Mondragon". Omstreeks 14.45 uur vertrok prins Bernhard met zijn ge zelschap per helicopter vanaf de par keerplaats aan de Scheldestraat, uit gezwaaid door een groot aantal be langstellenden. strand gehaald en ligt nu bij de dienst gemeentewerken te Wester- schouwen. Naar de herkomst van de boot wordt gezocht. NIEUWERKERK Dia-serie N.B.v.P. Dinsdag 22 februari organiseert de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen een bij eenkomst in het dorpshuis van Nieu- werkerk. Op deze avond, die om kwart voor acht begint, zal in samen werking met de afdeling Duiveland een geluidsdiaserie worden vertoond over het leven en werken van een Zwitsers herdersgezin in de bergen. De titel is „Wir Sennen". Voorzitter mr. J. J. van der Weel van de Stuurgroep Rode Kruis Kolonne: ZIERIKZEE - Tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de Gasthuiskerk hield mr. J. J. van der Weel, lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis en voorzitter van de Stuurgroep Rode Kruis Korps een toespraak, die was geënt op het onder werp „Het Rode Kruis en de rampenbestrijding". De heer Van der Weel stelde in zijn toespraak dat de moderne samenle ving steeds vatbaarder wordt voor rampen. „Juist op het moment dat wc een economische recessie doorma ken, heeft de regereing het Neder landse Rode Kruis gevraagd een deel op zich te nemen van het eerstelijns rampbestrijdingswerk. Ons positief antwoord op die vraag maakt het echter wel noodzakelijk dat binnen onze organisatie de nodige aanpas singen zullen moeten worden doorge voerd. In de loop der jaren was het accent bij het Rode Kruis in sterke mate komen te liggen op kleinschali ge hulpverlening." Mr. Van der Weel omschreef de Ro de Kruis-bijdrage in de nieuwe hulp- verleningsopzet als het leveren van 140 verzamelplaatsen voor gewon den, elk bemand door 65 personen. In totaal zijn daarvoor meer dan 9.000 goed opgeleide vrijwilligers nodig. Klaarheid Omtrent de nieuwe rampenbestrij dingsorganisatie bestaat nogal wat onduidelijkheid, met name over de rol, die de basis-gezondheidsdiensten daarin meten gaan spelen. „Voor waarde voor een goede gang van za ken is dat daarover zo spoedig moge lijk klaarheid wordt gebracht. Een tweede voorwaarde is dat de rege ring het Rode Kruis tot het uitvoeren van haar nieuwe taak in staat stelt, onder meer door het beschikbaar stellen van de nodige financiële mid delen. Leiding, opleiding, oefening en inzetbaarheid zullen ten aanzien van onze mensen in de toekomst veel aandacht vergen. Uit een gehouden onderzoek mag echter worden afge leid dat de bereidheid tot het verle nen van hulp bij het bestrijden van Mr. J. J. van der Weel: „Zo spoedig mogelijk klaarheid rampen groot is." mr. Van der Weel sprak van een stevig fundament, waarop een goede organisatie in stand kan worden gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3