Zorgelijke situatie door ware noordwester storm Zeeuws Coördinatieorgaan pleit voor meer windmolens GS Zuid-Holland betreuren splitsingsplannen provincie Schouwen-Duiv eland stond paraat Zoeken naar vermisten Deense schoener gestaakt Stormschade in glastuinbouw bedraagt vele miljoenen Overheids- funktionaris in Iran vermoord Booreiland Petroland weer op sleeptouw WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Brief aan gemeentebesturen Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De zeer zware storm die vooral in de nacht van dinsdag op woensdag hevig woedde, heeft vele Zeeuwen een slapeloze nacht bezorgd. De stormvloed waarschuwingsdienst (SVSD) van rijkswaterstaat had voor de hele Noordzeekust uitgebreide dijkbewaking geadviseerd en hoge waterstanden werden verwacht. Op het moment dat de situatie zorgelijk begon te worden, nam woensdagochtend de wind in kracht af en kon de dijkbewaking worden ingetrokken. Die nacht waren alle gemeentehui zen op Schouwen-Duiveland (behal ve gemeente Brouwershaven) bezet. Burgemeesters, wethouders, sekreta- rissen, rampenplan-ambtenaren en BB-mensen stonden paraat om bij kalamiteiten te kunnen ingrijpen. In Bruinisse bijvoorbeeld kwam men die nacht in aktie om de drie buiten dijkse bedrijven te beschermen tegen het opstuwende water. Het water be- DEN HAAG - De Nederlandse ma rine heeft woensdag de zoekaktie naar de zeven vermiste opvarenden van de Deense schoener ,,Activ" gestaakt. Er werden alleen drie red dingsvesten gevonden (en niet een reddingsvlot zoals de marine aan vankelijk had gemeld). De marine- woordvoerder gaat ervan uit dat alle zeven vermisten zijn verdronken. Zo als bekend is dinsdagavond het stof felijk overschot van de achtste opva rende geborgen. Behalve twee „Lynx"-helikopters nam later op de dag ook een Brequet Atlantique (patrouillevliegtuig) aan de zoekaktie deel. De houten oplei dingsschoener, die in 1925 is ge bouwd, is dinsdag in een vliegende storm op ongeveer 40 kilometer ten noordwesten van Den Helder op de Noordzee vergaan. DEN HAAG - De schade die de glastuinbouw in ons land heeft opge lopen door de storm die dinsdag en woensdag heeft gewoed, bedraagt ve le miljoenen guldens. Vooral in het noorden van het land zijn veel bedrij ven door rukwinden en windstoten getroffen. Dit heeft de Hagelunie Agrarische Verzekeringen woensdag meegedeeld. Bij de unie, die onge veer tachtig procent van de betrok ken verzekeringsmarkt dekt, zijn al 240 schademeldingen binnengeko men. De schadegevallen variëren van ge ring tot zeer ernstig. Vooral de gebie den rond Steenwijk, Hoogezand- Sappemeer, Klazienaveen, Leeuwar den, Heerhugowaard en het IJssel- meer zijn zwaar getroffen. Stormvloedkering in Thames werkte goed LONDEN - De nieuwe storm vloedkering in de Thames, die de Britse hoofdstad tegen overstromingen moet bescher men. is dinsdagavond voor de eerste maal in een noodsituatie in werking gesteld. Het kunst werk, bestaande uit op de bed ding van de rivier liggende sta len platen die bij dreigend hoog water omhoog gebracht kunnen worden, functioneer de volgens de deskundigen perfekt. Het heeft dan ook 435 miljoen pond sterling (1,74 mil jard gulden) gekost. Een woordvoerder van Waterstaat zei dat er zeker overstromin gen zouden hebben plaatsge vonden als de stormvloedke ring er niet geweest was. LONDEN - Onbekenden hebben woensdag een aanslag gepleegd op de plaatsvervangend gouverneur-gene raal van de noordwestelijke Iraanse provincie Azerbeidzjan. De funktio- naris dieper auto onderweg was naar de stad Takab werd daarbij dodelijk getroffen. Dat heeft het officiële nieuwsagentschap Irna gemeld. Naar verluidt werd de plaatsver vangend gouverneur-generaal aange vallen door ..gewapende contrarevo lutionairen". Ook zijn chauffeur kwam bij de aanslag om het leven. reikte een peil van 3.60 meter boven NAP. De kade liep onder water en moest voor verkeer worden afgeslo ten. Voor de meetpunt Vlissingen be rekende de SVSD een hoogwater stand van 3.80 meter boven NAP. Het peil bereikte die stand niet, het wa ter kwam tot 3.72 meter boven NAP. Op 1 februari 1953 werd bij Vlissin gen een hoogte van 4.50 meter boven NAP gemeten. Duinen afgeslagen De duinen in Zeeland hebben het eveneens zwaar te verduren gehad. Volgens ir. A. de Grauw van de pro vinciale waterstaat is er nogal wat zand verdwenen in duingebieden op Schouwen-Duiveland. Van de duinen bij Westenschouwen werden grote stukken weggeslagen. Ir. de Grauw meent, dat de duin afslag niet verontrustend is. ,,Wij hebben geluk gehad, dat op het kri tieke moment bij hoog water in de nacht van dinsdag op woensdag de storm wat ging liggen, daardoor werd het water, dat 's middags tij dens laag water bij Vlissingen al twee meter boven normaal was, niet verder opgestuwd en het bleef bij een extra verhoging van 1.40 meter tij dens hoog water. Als het water wel die twee meter bij hoog water was blijven stijgen, dan was de waterstand 4.30 meter plus geweest en dat was angstig dicht in de buurt gekomen van het water peil tijdens de stormramp in 1953 toen het water tot 4.50 meter steeg". Volgens Ir. De Grauw is het niet mogelijk om de duinen tegen afslag te beschermen. Dat zou zulke dure konstrukties vergen en zo slecht zijn voor de rekreatie, dat daar alleen in uiterste gevallen aan gedacht moet worden, aldus De Grauw. Hevig De storm bleek tussen half een en drie uur op z'n hevigst. De kombina- tie van springtij en noord westerstorm, waarbij vaak een windkracht van twaalf op de schaal van Beaufort werd gemeten, stuwde het water bij Nieuw Statenzijl in Groningen op tot 4.17 meter boven Nieuw Amsterdams Peil, in Harlin- gen tot 3.50 meter boven NAP en in Delfzijl tot 3.90 meter boven NAP. Het advies voor uitgebreide dijk bewaking werd rond half zes inge trokken voor Delfzijl en rond half ne gen in Vlissingen. Toen was het over al langs de Noordzeekust gedaan met de uitgebreide dijkbewaking. x de wind nam in de loop van de ochtend af tot windkracht zeven a acht. DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn ernstig teleur gesteld over de opvattingen die mi nister Rietkerk van binnenlandse za ken woensdag in de Tweede Kamer heeft uitgesproken over de reorgani satie van het binnenlandse bestuur en de splitsing van Zuid-Holland, waarbij het onder andere de bedoe ling zou zijn, dat Goeree-Overflak- kee bij Zeeland zou worden gevoegd. LEIDEN - De Stichting Duinbe houd in Leiden en de landelijke vere niging tot behoud van de Waddenzee hebben in een telegram aan minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat spoedoverleg gevraagd over de ernstige duinafslag op het Wadde neiland Texel door de storm van de afgelopen dagen. BORDEAUX - Het booreiland Pe troland dat sedert dinsdagavond met 17 personen aan boord op de Atlanti sche Oceaan ronddreef, wordt weer gesleept. Het was op weg van Bisca- rosse, zuidwest-Frankrijk, naar Ne derland toen in zwaar weer de kabels waren gebroken die het gevaarte met twee sleepboten verbonden. Na mislukking van de eerste po ging slaagde een van de sleepboten erin de Petroland vast te maken. Het booreiland vaart nu met geringe snelheid in afwachting van gunstige weersomstandigheden die het vast maken aan de tweede sleepboot mo gelijk zullen maken. Daarna zal voor reparatiewerkzaamheden naar Port de la Rochelle-La Pallice (ten noor den van Bordeaux) worden gevaren. De bemanning is aan boord gebleven. De provincie Zuid-Holland heeft steeds een aantal voorwaarden gesteld, waaronder een splitsing van Zuid-Holland aan vaarbaar zou zijn: er zouden provincies nieuwe-stijl moeten komen met meer bevoegdhe den en voldoende financiële midde len om de regionale problematiek op te lossen. Volgens minister Rietkerk moet de oplossing echter in een ande re richting worden gezocht. Daarmee wijkt hij af van de lijn die de voor gaande ministers van binnenlandse zaken op dit punt hebben gevolgd. Nu de minister zo'n afstand neemt van de tot nog toe bepleite reorgani satie van het binnenlandse bestuur stellen G.S. de vraag of daarmee niet de grondslag aan de splitsing van Zuid-Holland is ontvallen. De split sing mag geen doel op zichzelf zijn, aldus G.S. Gedeputeerde Staten zullen zich op korte termijn beraden over de conse quenties van deze beleidswijziging van de minister van binnenlandse za ken. Ook provinciale staten van Zuid-Holland zullen in dat beraad worden betrokken. G.S. willen zo spoedig mogelijk een gesprek over deze zaken met minister Rietkerk. Onhaalbaar De provincie constateert overigens nu al dat de door de minister genoem de ingangsdatum van 1 januari 1986 voor de splitsing van Zuid-Holland volstrekt onhaalbaar is en bovendien is strijd met alle tot nu toe gemaakte afspraken. Daarin was namelijk uit gegaan van 1 januari 1987. ORDIZIA (Spanje) - De hoop dat aan het. seperatistische geweld en Spaans Baskenland een eind kan worden gemaakt door een dialoog tussen de socialistische Psoe en de politieke arm van de ETA is woens dag de grond ingeboord door een aan slag op leden van de Guardia Civil. Daarbij kwam een van hen om het le ven en werden twee anderen gewond. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. vrijdag 20.00 uur a.s. zaterdag 21.30 uur 16 jaar gekozen tot film van het jaar 1982 a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 20.00 uur Uitroeien en overleven is het spel van de man die de hel niet vreest. 16 jaar Zaterdag 5 en zondag 6 februari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee. Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duive- land. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. XV. Verkaart, Hofferstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 6565, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. :>.t 1 I ifI Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. WASHINGTON - Het restant van de Sowjetrussische kunstmaan Kosmos 1402 zal waarschijnlijk be gin volgende week in de atmosfeer terecht komen en verbanden, zo heb ben functionarissen van het Penta gon meegedeeld. Het is het deel dat ongeveer 45 kilo uranium bevat. Het is nu in een baan op 185 kilometer hoogte boven de aarde gekomen, wat erop wijst dat het tussen 7 en 10 fe bruari in de dichtere luchtlagen komt. LIMA - Een plaatselijke Peruaanse functionaris gaf boeren opdreacht om acht journalisten te vermoorden in een Indiaans dorpje in het Hoge Andes-gebergte. Dit heeft een woord voerder van de politie gezegd. CAIRO - Negentien passagiers, meest militairen, zijn omgekomen en 70 zijn gewond bij een treinbotsing in het Nijldeltadorp Sendioun, op 50 km ten noorden van Cairo. Dit heeft een woordvoerder van de poli tie meegedeeld. De bestuurders van de twee treinen zijn aangehouden. GOES - Het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming heeft de Zeeuwse ge meentebesturen opgeroepen het gebruik van wind energie in hun gemeente te stimuleren. Hiertoe is een brief naar alle Zeeuwse gemeenteraden en kolleges van burgemeesters en wethouders gestuurd. Hierin wordt informatie gegeven over de mogelijkheden van gedecen traliseerde windenergietoepassing, over het vermijden van schade aan landschap en natuur, over veiligheids- en hinderaspekten en over de regelingen die gemeenten kunnen hanteren. met Noord-Holland en Friesland, tot de gunstigste gelegen provincies voor windenergie. De geografische ligging van Zee land is uitermate geschikt om wind energie te benutten. Op tien meter hoogte langs de west- en noordkusten van de eilanden wordt een gemiddel de windsnelheid gemeten van 5-6.2 meter per seconde. Landinwaarts is de gemiddelde windsnelheid 5-5.5 m/sec. Dit is ruim voldoende voor kleine windmolens die op die hoogte hun wind vangen. Molens met een masthoogte van 15 tot 25 meter van gen dus nog meer wind: 7.3 m/sec. langs de kust. Zeeland hoort kortom. Kleine molens Het Zeeuws Coördinatieorgaan is een groot voorstander van kleine en middelgrote molens. Een nadeel van grote molens is namelijk dat daar voor aparte parken moeten worden aangelegd. Kleine molens daarente gen zijn nu al commercieel verkrijg baar en kunnen geplaatst worden bij bestaande bedrijven, aan de rand van dorpen en wijken, langs wegen en op industrieterreinen. „Windmolens hoeven geen aan tasting te vormen van het landschap", zo staat in de brief. „Een windmolen zal over het algemeen worden geassocieerd met een milieu vriendelijke wijze van energievoor ziening en als zodanig postief worden gewaardeerd. De aanwezigheid van windmolens in het landschap dient net zo vanzelfsprekend te worden als de aanwezigheid van wind in het landschap." Door Zeeuwse gemeenten zijn tot nu volgens het ZCO geen initiatieven genomen om zelf windenergie daad werkelijk toe te passen. Gemeenten zouden mogelijkheden kunnen scheppen voor toepassing van wind energie door partikulieren. Vertraagd „Betreurenswaardig is dat in den lande nog steeds aanvragen voor plaatsing van windmolens worden afgewezen of vertraagd, omdat het betreffende bestemmingsplan nog niet is aangepast. Verruiming van de mogelijkheden door aanpassing van bestemmingsplannen en opname van veiligheids- en hindereisen in de bouwvergunning, zijn nu de aange wezen instrumenten van een welo verwogen beleid ten gunste van gede centraliseerde windenergie. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-cafè-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Dinsdag 8 t/m donderdag 10 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Energie-aktie van de koördinatiegroep Energiebespa ring Zeeland - 15.00 totl7.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 3 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Raadzaal stadhuis. Openbare kom missie welzijn. 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Burgh-Haamstcde Rekreatiezaal Ger. Kerk. Vergade ring Groene Kruis kontaktkommis- sie Burgh-Haamstede, lezing dokter Stenger. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bingo- dansant.'20.00 uur. Bioscooop de Concertzaal. Missing. 20.00 uur. „Wapen van Renesse". Ledenverga dering „Luctor et Emergo". 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Uitvoering „Oefening en Uitspanning". 19.30 uur. „Oosterhof". Toneelavond V.O.O. 20.00 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. Filmvoorstelling „De Mantel", v.a. 15 jaar toegang. 20.00 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie. Herdenking watersnoodramp. 15.00 - 17.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Road War rior, 19.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Missing. 21.30 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand". Toneelmiddag DFS voor bejaarden Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse 11.00 uur straöfeest, keuring paarden VVV-kantoor, ontvangst gemeente bestuur, 14.15, ringsteken Lange Re- ke, 15.00 uur. Hervormde Kerk. Verkoop Welfare Rode Kruis. 13.30 - 16.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelavond P.J.Z. met bal na (Trio 1). 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Vergadering „De Koli brie", bingo-avond. 20.00 uur. Oosterland Oud papier- en voddenaktie ten be hoeve van de zending van de Gerefor meerde Gemeenten. Bruinisse Mbuma-zending, ophalen oud papier, vanaf 9.00 uur. Zondag 6 februari Renesse Bowling Centrum „De Country Club", .Bowling tpernooL Aanvang: 12.00 uur. Bar Mirabelle. Live music m.m.v. Trio 1. 14.00 - 17.30 uur. Bioscoop de' Concertzaal.' Road War rior. 20.00 uur. Maandag 7 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Z.L.M.-Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Stichting Coöperatief Contact Centrum, „De coöperatieve-gedachte in 1983". 14.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Algemene le denvergadering tennisvereniging WIK. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 Dinsdag 8 februari Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharcndijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2