RAMPHERDENKING EN BEZINNING WEDEROPBOUW SCHOUWEN-DUIVELAND Prins Bernhard reikt verzetskruisen uit DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> Wk P LAATSTE NIEUWS Horb zou zich hebben opgehangen ÏüqJS> Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 .cent per losse mm; „Sucpesjes" (t/m 4 regels) t 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 3 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23263 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Herdenkingsbijeenkomst Rode Kruis Hervormde Kerk Nieuwerkerk NIEUWERKERK - „Wat bedoelen we nou eigenlijk met deze herdenking. Willen we onszelf wijsmaken, dat we het zo goed hebben gedaan of dienen we deze gelegenheid aan te grijpen om ons te bezinnen op de gebeurtenissen in 1953. Een ramp op een wijze en met een omvang als in 1953 zal zich niet herhalen. Zuid-West Nederland werd niet aan haar lot overgelaten, hoewel er nog veel moet gebeuren en waakzaamheid blijft geboden. De geïsoleerde eilanden werden aaneen gesmeed en de beslotenheid van de woonkernen verdween. Het is goed tussen de beslommeringen van alle dag nu aan de ramp van 1953 terug te denken en waar kan dat beter geschieden dan in de besloten heid van de kerk, waar rangen en standen niet bestaan Deze woorden sprak Zeelands kommissaris dr. C. Boertien dinsdag avond tijdens de plechtige rampher denkingsbijeenkomst in de Her vormde kerk te Nieuwerkerk. Een herdenking, die door zeer veel be langstellenden werd bijgewoond evenals door een groot aantal geno digden, onder wie vijf regio-burge meesters, te weten (uiteraard) J. van Bommel, J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, C. Slabbekoorn, T. C. Hek man en W. den Boer, door de voltallig Duivelandse gemeenteraad en door dijkgraaf M. J. Steur. Over het waarom van deze herden kingsbijeenkomst sprak ook Duive- lands burgémeester J. van Bommel. Hij wees erop, dat deze bijeenkomst een herdenking van de ramplachtof- fers betrof, maar ook een bezinning diende te zijn op hetgeen daarna is 1 gebeurd. Een herdenking, die niet be doeld was om oude wonden open te halen, maar om aandacht te schen ken aan de feiten. In dit verband ci teerde de eerste burg een passage van J. M. de Nooijer uit het bekende rampboek .Gekwelde Grond". Keerpunt in 1955 nog voorschreef dat de afslui ting van de Oosterschelde voorrang zou hebben boven die van het Brou- wershavense Gat. Tijdens de huidige stormen bestaat volgens de eerste burger, onder de Zeeuwse bevolking nog steeds ongerustheid, zolang de Oosterschelde niet kan worden af gesloten. Terugblikkend op die dertig jaren na de ramp, konstateerde kommissa ris Boertien, dat zuidwest Nederland in die tijd werd beveiligd tegen de elementen. Met technische middelen wordt getracht nu en voorgöed een scheiding te maken tussen land en water, een zaak waar de jongere ge neratie mee wordt vertrouwd ge maakt. Dr. Boertien betrok in zijn toespraak ook de hulpverlening in die eerste dagen na de ramp. Naar aanleiding van een citaat uit het Rampboek omschreef hij die helpers van heY eerste uur als „onvervangba re en verbeten helden". De toespra ken tijdens deze herdenkingsbijeen komst werden afgewisseld met koor zang van de Chr. Gemengde Zangve reniging „Een Naam is onze Hope" uit Nieuwerkerk onder leiding van dirigente mevrouw W. Bil-den Hol lander en met orgelspel van de heer W. Wandel. Kans het daadwerkelijk verzet. Enkele duizenden van hen hebben hun inzet met de dood moeten bekopen. Het verzetswerk werd onder vaak uiterst gevaarlijke omstandigheden ver richt. Het is dan ook begrijpelijk dat vele oud-verzetsstrijders met het ver strijken van de jaren een gemis van erkenning bekroop". De heer Ten sing noemde het een goede zaak dat koningin Beatrix enkele jaren gele den besloot tot het in leven roepen van het Nationaal Comité Verzets- herdenkingskruisen, waardoor vele oudstrijders op hun verzoek alsnog de meer dan verdiende erkenning wordt verleend. „De ballotage-proce dure, die vooraf gaat aan de toeken ning van een verzetsherdenkings- kruis, is diepgaand en wordt met de nodige piëteit gevolgd. Het is uiterst moeilijk om nu nog na te gaan of ie mand werkelijk voor een onderschei ding in aanmerking komt omdat in de oorlogsjaren uit veiligheidsoog punt niets op schrift werd vast gesteld. We moeten dan ook voorna melijk aan de hand van herinnerin gen van voormalige verzetsmensen beoordelen of een gegadigde voor de onderscheiding in aanmerking komt". Jeugd Na de uitreiking van de Verzets- herdenkingskruisen hield Prins Bernhard een korte toespraak, waarin hij inhaakte op de door bur gemeester De Meester aangehaalde noodzaak om de jeugd te blijven wij zen op de verdiensten van de oud verzetsstrijders. „Ieder jaar houden we op 5 mei, steeds op een andere plaats in Nederland een bijeenkomst van oud-verzetsstrijders en oud-mili tairen, waarbij de jeugd wordt uitge nodigd. We proberen dan iets aan de jeugd over te brengen van datgenen, wat destijds heeft plaatsgevonden. Hoewel veel verzetsmensen het moeilijk vinden om over die tijd te praten, blijft het een goede zaak om onze jeugd begrip bij te brengen over de offers, die destijds zijn gebracht voor onze vrijheid". Dankwoord Tot slot sprak de heer P. Klooster man uit Nisse, voormalig leider van het verzet op Zuid-Beveland en Tho- Ien, een dankwoord uit. Hij deed dat op verzoek van de heer H. D. J. Swa- ters, één van de gisteren onderschei den verzetsmensen, die in de oor logstijd verzetsleider was op Schou- wen-Duiveland. De 89-jarige heer Kloosterman dankt het gemeente bestuur voor de volledige inzet voor het welslagen van deze dag. Hij noemde het een goede zaak dat de uitreiking werd gehouden in de historische stad Zierikzee. Dank bracht hij ook aan prins Bernhard. Vervolg pag. 3 BlLf Verwachting tot vrijdagavond: Eerst opklaringen Eerst flinke opklaringen, later toe nemende bewolking gevolgd door re gen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw; minimumtemperatuur om streeks nul graden, middagtempera- tuur ongeveer plus 2 graden; matige wind, draaiend van noordwest naar zuid. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 7 febr. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 707o. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: n.west 5 Maandag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 0 gr. Windkracht: n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.32 Maan op 0.51, onder 11.24 Laatste Kwartier: 4 februari (20.17) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater 'Laagwater 4 febr. 7.26 20.15 1.14 13.54 Doodtij: 7 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de nacht van donder dag op vrijdag wordt het wat kouder dan de nacht daarvoor, er wordt dan weinig bewolking verwacht en niet veel wind, zodat de temperatuur kan dalen tot rond of even onder nul. Ook vrijdag overdag zijn er eerst opklaringen, maar in de loop van de dag komen we onder invloed van een oceaandepressie. De bewolking neemt dan toe en daaruit gaat regen vallen. In het binnenland kan de neerslag eerst vallen in de vorm van sneeuw. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag wordt nog regen ver wacht, maar daarna, tot en met dins dag komen er weer opklaringen, fin- door sneeuwbuien kunnen worden afgewisseld. De temperatuur gaat na zaterdag wat omlaag. In de nacht komt er dan lichte vorst, overdag blijft het om het vriespunt. „Wat hebben wij van onze kans ge maakt?" was het thema van de her denkingsrede van ds. E. P. Kuin, die ten tijde van de ramp Ned. Her vormd predikant te Ouwerkerk was. Dominee Kuin sprak zijn rede uit ge baseerd op eigen ervaringen, een ge geven dat bezielende en troostrijke kracht gaf aan zijn woorden. Ook hij had immers in 1953 tegen het woe dend zwerk vertwijfeld uitgeroepen: „Waar is dit goed voor?" Verwijzend naar Jesaja 51 zei hij de troost te heb ben ontdekt: „Ik ben uw troost" en hij sprak over „De macht boven alle machten, waar je bescherming kunt zoeken". De slachtoffers van de ramp her denkend, gaf ds. Kuin in volle over tuiging te kennen „Ze zijn heenge gaan in vrede, ik heb het zelf gezien". Een uitspraak voor de nabestaanden om nu - dertig jaar nadien - nog moed uit te putten, gedachtig ds. Kuins in zet bij de bergingsdienst destijds. De burgemeester signaleerde het jaar 1953 als een keerpunt in de ge schiedenis. „Alles is veranderd, van i t de eiiandeiijke beslotenheid is niets 20 Oud-verzetsstrijders uit Zeeland krijgen onderscheiding meer over; de landbouw werd rigou- reus gemoderniseerd, de rekreatie nam grote vormen aan, er kwamen nieuwe strukturen". Een wat wrange lering trok de heer Van Bommel uit de geschiedenis van de Deltawet, die De herdenkingsdienst in de Hervormde Kerk van Nieuwerkerk trok veel publiek. Burgemeester Th. H. de Meester memoreerde in zijn openings toespraak de grote betrokkenheid van de Prins bij het verzet als com mandant van de Binnelandse Strijd krachten tijdens de oorlogsdagen. „Maar ook na de bevrijding en door de jaren heen is dat zo gebleven, in diverse funkties waarin u de belan gen van oud-strijders en oud verzetsmensen bleef behartigen". Mede gezien het feit dat verzetsmen sen, die geestelijk of lichamelijk ge tekend waren door de gevolgen van de oorlog, nimmer tevergeefs een be roep deden op de steun en de inzet van de Prins, kan worden vast gesteld dat de mensen, die vandaag worden onderscheiden, met erkente lijkheid het bericht hebben ontvan gen dat u bereid was deze uitreiking persoonlijk te verrichten". Aldus de heer De Meester. Ook stond hij stil bij het feit dat van de vele goede voornemens en het grote enthousiasme en saamhorig heidsgevoel van vlak na de oorlog in de huidige tijd weinig meer is terug te vinden. „Velen hebben zich in de jaren na de oorlog afgevraagd of de strijd en de offers van destijds zinvol zijn geweest, en of de wereld ook iets had geleerd. Ik vind het dan ook jam mer dat de vele jongeren, scholieren, maar in feite al diegenen, die deze oorlogsjaren niet bewust hebben meegemaakt, hier vandaag niet aan wezig kunnen zijn. Het is onze plicht om ons te blijven inzetten voor het behoud van onze vrijheid en voor de verdediging van die waarden waar voor de mensen, die nu onderschei den worden, het waard vonden om hun leven op het spel te zetten". In zijn toespraak gaf de heer De Meester tevens, een kort overzicht van het werk en de omstandigheden, waaronder dit verzetswerk door de betrokkenen moest verricht. Goede zaak De heer W. J. C. Tensing, lid van het Nationaal Comité Verzetsherden- kingskruisen en voorzitter van de Nationaal Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland, gaf in een toespraak een korte uiteenzet ting over de totstandkoming van het comité. „Naar schatting zijn er in Ne derland destijds zo'n 25.000 Neder landers aktief betrokken geweest bij Zij, die achterbleven werd, volgens spreker, een kans gegeven te leren le ven met God en medemens. „De scha duw mijner hande, hebbe u bedekt", hield volgens ds. Kuin de opdracht van dienstbaarheid aan de mede mens in. Wederom puttend uit eigen ervaringen memoreerde hij, dat uit de wil om verder te gaan een hechte eenheid ontstond. Wijzer geworden „Wat zijn wij wijzer geworden van de ramp?", was de vraag die hij dins dagavond zijn gehoor voorhield. „We hebben geleerd, dat alles wat je bezit en bent in één ogenblik weg kan zijn. Rijk ben je, als je elkander tegen komt en kunt zeggen „Wij zijn rijk". Blikkend op het leven, dat de Dui velandse bevolking in de dorpsker nen kan en mag beleven, konstateer de ds. Kuin ook een rijkdom. „Maar zitten we in geestelijk opzicht nog op hetzelfde niveau! Zijn we bezig de eenheid te handhaven of staan we el kaar nog wezenlijk bij". Hij noemde de verwerkte ervaringen van de ramp een schat, die men niet kwijt mag raken, juist omdat in deze tijd nog gevraagd zal worden de eenheid te behouden, niet alleen in Duive- land, maar ook ver daarbuiten. „Het gaat om mensen, die mede mensen kennen, herkennen en erken nen", aldus ds. Kuin. Hij besloot zijn rede met: „Een gemeenschap kan nooit kapot als hij staat onder de ze gen Gods. Wie er dan ook vallen, wij gaan door en maken het emergo tot realiteit Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. DEN HAAG - Roy Horb, de voor malige garnizoenscommandant van Suriname en naaste medewerker van legerleider Desi Bouterse, zou zich hebben opgehangen. Dit heeft de Surinaamse staatsradio SRS ge meld. ZIERIKZEE - Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard heeft woensdagmorgen in de Trouwzaal van het stadhuis van Zierikzee twintig Verzetsherdenkingskrui- sen uitgereikt. In vier gevallen werd deze onderschei ding posthuum uitgereikt. Even voor elf uur gistermorgen arriveerde de Prins in het stadhuis, waar om kwart over elf in de Trouwzaal de plechtigheid begon. De twintig Verzetsherdenkingskrui- sen werden uitgereikt wegens verdiensten in het verzet tijdens de Duitse bezetting in de periode 1940-1945 in de Zeeuwse regio. De twintig onderscheiden oud-verzetsstrijders, samen met prins Bernhard, op de foto.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1