Gitarist Jan Akkerman: Perfekt van eerste tot laatste akkoord Hese Tweewielers Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland bestaat 10 jaar ERIC DE NOORMAN Op zondag 6 februari in Bruse soos De Pul Echt vele tientallen guldens VERDIENEN SUCCESJES 8 ZIERIKZEE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse krijgt op zondagavond 6 februari bezoek van een van 's werelds beste gitaristen. Vanaf 20.00 uur verzorgt Jan Akkerman op het podium van de gezellige soos aan de Dr. de Kockstraat een solo-optreden, dat zonder enige twijfel perfekt zal zijn van het eerste tot het laatste akkoord. Akkerman verdiende zijn sporen in The Hunters, Brain- box en Focus en later als solist. In alle gevallen was hij een van de voornaamste troeven in de groepen. Recente lijk kwam van Akkerman zijn nieuwste elpee „It Could Happen To You" en daarop maakt hij andermaal duide lijk, dat het een belevenis genoemd mag worden een van zijn konserten lijfelijk mee te maken. Het is daarom ook onbetwist een gouden greep van het Pul-bestuur Akker man naar Bruinisse te halen. De echte liefhebber van perfekte gitaarmuziek zal zich deze gelegenheid niet aan de muzikale neus voorbij laten gaan. Jan Akkerman skoort niet alleen in Nederland hoog in populariteit, maar mag zich er ook op beroemen in zeer muzikaal-kritische landen als Zweden, Denemarken, Frankrijk, Italië en last but not least de Ver. Staten vele duizenden fans te heb ben. Velen noemen mij de beste gi tarist van de wereld", vertelt Akker man desgevraagd, „maar dat moet je natuurlijk met een korreltje zout ne men, al ben ik er vanzelfsprekend erg trots op. dat ik met mijn muziek zo'n grote groepen mensen kan boei en. Vaak wordt gesteld, dat men an no 1983 maar alles goed vindt wat op plaat verschijnt, maar ik geloof, dat dat ook weer wat al te zwart-wit is gesteld. Er zijn beslist vele duizen den die wel degelijk kritisch te werk gaan en die het kaf van het koren we ten te scheiden". Imposante lijst De Utrechtenaar ging enkele maanden geleden naar Kopenhagen om daar in de Easy Sound Studio een nieuw meesterwerkje aan zijn toch al imposante lijst van schitterende el pees toe te voegen. Natuurgetrouw duel TOULOUSE - In de Zuid franse stad Toulouse zijn ope rabezoekers zondagavond ge tuige geweest van een sterk realistische première van de opera „Faust" van Charles Gounod. Tijdens het tweegevecht tus sen Mefisto en Valentin in de vierde akte zwaaide de bariton Jean-Pierre La font als Valen tin zo enthousiast met zijn zwaard, dat hij Pierre Thau in de rol van Mefisto een forse snee op het voorhoofd toe bracht. Terwijl de voorstelling onderbroken werd om de ge wonde eerste hulp te verlenen, raakte Lafont zo van streek van zijn bloedige daad. dat hij flauwviel. Het spel kon pas worden her vat nadat de bariton weer bij bewustzijn was gekomen en zijn tegenspeler verbonden was. Daarna kon Lafont bewij zen dat hij een stervenscene ook natuurgetrouw kon spe len. toen hij overeenkomstig het libretto aan het slot van het duel de geest gaf. „Die studio straalt een eigen sfeer uit, waardoor je extra gemotiveerd raakt om er iets fraais uit te persen", konstateert Akkerman, die in Ko penhagen zelf als producent optrad. „Ik geloof, dat het veruit de beste el pee is geworden, die ik tot nu toe heb opgenomen, zelfs nog beter dan de schijf waarvoor ik in 1978 een Edison kreeg. Toen was het nog een nieuw tje, maar nu val je niet meer zo op, omdat men zoiets van je verwacht". „It Could Happen To You" is een sfeervolle, melodieuze elpee gewor den met funky en jazzy invloeden. „Het zijn eigenlijk vier sprookjes, al leen de tekst ontbreekt", legt Akker man lachend uit. „Ik heb me lekker uitgeleefd en geprobeerd alles uit de gitaar te halen wat er in zit. In het verleden was ik best wel eens niet he lemaal tevreden met een elpee, maar deze vind ik persoonlijk echt af. Dat is mijn eerlijke mening. Geen ver koopstrategie of zo, nee, dat meen ik echt". Technisch is het allemaal per fekt wat Jan Akkerman zijn fans op de nieuwste schijf aanbiedt. De mu ziek draagt een sfeer uit, die ontstaat bij een lekker knapperend haard vuur. Na enkele akkoorden al voelt de gitaarfreak zich helemaal thuis en eenmaal aan het eind zal menigeen konstateren, dat het een verademing was, dat het ook hem of haar over kwam. Populariteit „The Russian Spy And I" was het eerste muzikale meesterwerk, dat Jan Akkerman als gitarist in de kij ker plaatste. Temidden van The Hun ters speelde hij vele honderden ma len dit om zijn gitaarspel heen ge bouwd uptempo-nummer. Na het ter ziele gaan van The Hun ters stapte Jan Akkerman in wat nog lang als een legendarische groep zal voortleven, Brainbox. Deze groep kende een enorme populariteit dank zij een serie grote hits als „Summer time", „Down Man" en „Dark Rose". „Eind 1969 was ik op zoek naar iets nieuws, iets waarbij de vele mogelijkheden van de gitaar beter tot zijn recht zouden komen. Samen met Pierre van der Linden ben ik toen naar Focus gegaan. Dit werd een absoluut hoogtepunt uit mijn loop baan tot nu toe", erkent Jan Akker man. Gedurende zeven jaar maakte Jan Akkerman deel uit van Focus. Zijn gitaarspel werd alom geroemd en de faam van Focus werd wijd en zijd verbreid. In zijn laatste jaar als lid van Focus nam Jan Akkerman zijn eerste solo-elpee op. „Dat was eigen lijk een probeerseltje", konstateert hij. „Maar wel leuk. Behalve gitaar speelde ik ook wat nummers op de luit. „Tabernakel" was een mengel moesje van eigentijdse en middel eeuwse muziek. Al met al werd het best een aardige plaat". Samen met Kaz Lux zette Akkerman de elpee „Eli" op poten, een elpee, die ruim schoots goud zou worden. In 1982 zou den Akkerman en Lux nog een keer samen op de plaat verschijnen. Daar voor zou Akkerman echter nog als begeleider van Maggie McNeal en To ny Scott fungeren op elpees, terwijl er ook een drietal langspelers onder de naam „Jan Akkerman" op de markt kwamen. Jazzfestival De eerste uit de serie kwam in 1978 uit en deze kreeg de reeds gememor- reerde Edison. De opvolger kwam tot stand tijdens het Jazzfestival van Montreux en in november 1979 ver scheen „Jan Akkerman 3". Eigenlijk bevatten deze drie elpees louter vakwerk van de eerste orde, maar toch kon de platenmaatschap pij (Polydor) er nog een „Best of Jan Akkerman" uit peuren, die op zijn beurt andermaal goud werd. In 1981 en 1982 speelde Akkerman nog eens drie elpees vol: „Transparental" met Kaz Lux en „Oil In The Family" en „Pleasure Point", beide solo. Voor zijn laatste, in Kopenhagen opgenomen schijf, zocht Akkerman een drietal instrumentalisten bij el kaar, die nauwelijks hun gelijke heb ben. Kenneth Knudsen bespeelt de keyboards, op bas vertoont Pablo Nahar zijn kunnen en achter de drums etaleert Ole Theill zijn feno menale klasse. De meester zelf bespeelt niet alleen de akoestische en de elektrische gitaar, maar geeft ook enkele mogelijkheden op de gi taarsynthesizer ten beste. „Om de el pee te promoten maakt Jan Akker man een toer langs vele zalen in het land en later verschijnt de elpee in 43 landen Al voordat de schijf in Amerika op de markt is verschenen, blijkt de vraag naar „It Could Hap pen To You" daar kolossale afmetin gen te hebben aangenomen. Jan Ak kerman komt zondag 6 februari naar De Pul voor een solo-optreden, dat overigens zeer de moeite waard zal zijn. De aanvangstijd is 20.00 uur. WOERDEN - Informeel overleg tussen de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorgani saties in de bouw over de mogelijk heid, de c.a.o.-onderhandelingen te hervatton, is maandagavond mislukt. Aan „echt" onderhandelen is men dus niet eens toegekomen. Dit heeft een woordvoerder van de bouwbond FNV meegedeeld. SCHEEPVAART Acmaea, 29-1 T.A. 40 west zuid west Port Kelang Atlantic Star, 29-1 van Halifax naar Le Havre Moordrecht, 30-1 te San Vicente Nedlloyd Amersfoort, 30-1 te Lauto- ka Nedlloyd Delft, 29-1 van Hong Kong naar Singapore Nedlloyd Rotterdam, 30-1 van Balti more naar New York Ondina, 29-1 te Rotterdam Onoba, 29-1 van Paulsborough naar Puerto Miranda Vitrea, 29-1 66 zuid west Hoek van Holland naar Bilbao KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Badhoevedorp (toez.): H. Mondeel, Scherpenzeel c.a. (Fr.); te Renkum (toez.): A. Broertje, We- zep; te Lopik: C. van der Valk, Sir- jansland; te Workum: W. Koersel- man, Suameer. Aangenomen naar Amsterdam (toez.): mevr. J. A. Verkerk, 's-Herto- genbosch (part-time); naar Loenen aan de Vecht (toez.): H. G. de Graaff, Klaaswaal, die bedankte voor Hoor naar; naar Amsterdam: C. Blenk, Ou dewater; naar Huizen: J. P. Nap, Ne- derlangbroek; naar Kampen: H. van Vreeswijk, Vriezenveen, die bedank te voor Nieuw-Buinen. Bedankt voor Groot-Ammers: A. Visser, Nieuwland en Oosterwijk; voor Tholen: M. Goudriaan, Ouder kerk aan de IJssel; voor Renkum: G. C. Vijzelaar, Rijswijk (Z.H.). Beroepbaarstelling: H. J. v. d. Veen, Marslaan 41, 2957 SC, Nieuw- Lekkerland, tel. 01848-3585. Gereformeerde Kerken Beroepen te Aduard: J. E. Huttin- ga, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen; te Enschede: drs. C. Corporaal, Onstwedde; te Sint Ja- cobi Parochi: L. Grosheide, kandi daat aldaar, die dit beroep heeft aan genomen; te Kamperland (Zld.): drs. G. J. Schüssler, kand., aldaar. Aangenomen naar Leek: B. van Oe- veren, Rijnsburg; naar Hoogkerk: drs. F. L. Bakker, Wateringen- Kwintsheul; naar Katwijk aan de Rijn: drs. J. van Breevoort, Geeste ren en Gelselaar. Bedankt voor Gorredijk: drs. G. Kuiper, Roodeschool Beroepbaarstelling: J. E. Huttinga, Burg. Seinenstraat 56, 9831 PX Adu ard, tel. 05903-1517. L. Grosheide, Ge- org van Saksenstraat 38, 9079 KH St. Jacobi Parochi. drs. G. J. Schüssler, Veerweg 102, 4493 AV Kamperland. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Leek-Roden: drs. H. J. Siegers, Uithuizen, die dit beroep heeft aangenomen; te Winschoten en te Velp: E. A. W. Mouissie, kand., Kampen. Beroepbaarstelling: E. A. W. Mouissie, Beltweg 25, Kampen. 05202-24228. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Sliedrecht (Ebenhaëzerkerk): A. K. Wallet, Ou derkerk aan de Amstel, die bedankte voor Vlaardingen. Bedankt voor Vineland (Canada): drs. G. J. van Rookhuizen, Maassluis. Tweetal te Nieuwpoort: G. Bouw, Scheveningen en M. Vlietstra, Bun schoten. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Woerden: D. Hakken berg, Lisse. Bedankt voor Norwich, Ontario (Canada): J. J. Tanis, Wageningen; voor Almelo-Wierden: J. J. van Ecke- veld, Zeist. Tweetal te Herkingen: A. Breg- man, Rijssen en J. Karens, Opheus- den. Gereformeerde Gemeenten OOSTERLAND - Donderdag 3 fe bruari, 19.30 uur, ds. J. C. Weststrate. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 31-1. Aanvoer totaal 1452, waaronder slachtrunderen 1083, schapen en lammeren 369. Prijzen per kg: Stieren le 8,70 - 9,60, 2e 8,30 - 8,70; vaarzen le 7,60 - 8,85, 2e 6,65 - 7,50; koeien le 7,50 - 8,75, 2e 6,80 - 7,45, 3e 6,30 - 6,75; worstkoeien 5,70 - 6,80; dikbillen extra kwaliteit 9,00 - 13,75. Prijzen per stuk: Schapen 215 - 260; lammeren 215 - 300. Overzicht: slachtrunderen: aan voer normaal, handel redelijk, en prijzen stabiel; schapen en lamme ren: aanvoer normaal, handel vlot; en prijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 31-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 235 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 4000; werk paarden 2200 - 3400; oude paarden 1800 - 2450; 3-jarige paarden 1600 - 2600; 2-jarige paarden 1350 - 2450; veulens 450 - 1300; hitten 550 - 1450; pony's 250 - 950. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,95 - 6,45; jonge slachtpaarden 5,20 - 6,70. De handel: slachtpaarden willig, pony's rustig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 31-1. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 11,50 - 12,00; Bintje 50 mm opwaarts 16,25 -ƒ 16,75; Bintje 35-55 mm 12,50 - 13,50; Eigenheimer 35 mm op waarts in zakken 31,00 - 33,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 11,00 - 11,75; Bintje 50 mm op waarts 14,75 - 15,50. Exportaardappelen: blankschillige rassen van de kleigrond voor over- LAATSTE WEEK in onze opruiming in o.a. KINDERFIETSEN SPORTFIETSEN TRIM- EN RACEFIETSEN Zie etalages Zierikzee - Weststraat 5-7 COSOOSOOCCCCOCCCO'WO^C Slagerij Leen Simmers, Sint Domusstraat 26, telef. 2588. 1 kg magere speklappen 7,98; 500 gram ribkarbona- de 6,80; 500 gram entre cöte 12,50; woensdag: 1 kg ge hakt 9,10. Nieuwste brilmonturen, alle prijzen, verrekijkers. Berg mans Brillen, tel. 2029, Zie rikzee, levert aan alle zieken fondsen. Slaplanten, bloem- en spits- koolplanten. Tuincentrum Renesse, Laone 20, Renesse, tel. 01116-1820. Wij leveren u kant en klare kussens in stof- of lederen be kleding voor uw stoel of bankstel. Meubelstoffeerde- rij Goudzwaard, Meelstraat 24, Zierikzee, tel. 01110-2491. Alles voor karnaval. Kleding 10% korting. Verhage's speel goed- en hobbyhuis, St. Do musstraat 54, Zierikzee, tel. 01110-2123. Elektr. orgel Mark 2000, rit mebox en Lesley aansluiting, z.g.a.n. Vaste pr. 1500,-. Tel. 01110-4935. Voorzetramen in diverse uit voeringen bij Bouwmarkt Zierikzee. Tel. 01110-2033. „Duivenvoeders". Reeds vanaf 24,-per 25 kg, mooie kwaliteit. Ook voor vogelza den en -accessoires naar: Bol le, Zuidwellestraat 14, Zie rikzee, tel. 01110-3272. Radio v. d. Berge, groot in he le kleine onderdeeltjes op elk gebied. Union-sakai racefiets, 10 ver- sn.: p.n.o.t.k. Tel. 01110-5947. ZIERIKZEE - Met de presentatie van het jaarverslag over het boekjaar 1981/1982 is het tienjarig bestaan van de aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland b.v., gevestigd te Zierikzee, een feit geworden. In haar inleiding op het jaarverslag maakt de direktie van de ge legenheid gebruik om al diegenen te feliciteren, die zich voor de organisatie of in de bedrijven hebben ingezet ge durende de afgelopen tien jaar. De direktie geeft verder een over zicht van datgene wat in tien jaar is bereikt: „In de organisatie werden interne verfijningen Aangebracht; practische aanpassingen, doch geen ingrijpende herstructureringen. Dat zoiets gedu rende tien jaar ook niet nodig w,as, is een duidelijk bewijs van de vooruit ziende blik en de kundigheid waar mee de mensen die de organisatie tot stand brachten - de „vertrouwens commissies" - toentertijd te werk zijn gegaan. Wél waren er nadien twee externe veranderingen en bij zonder belangrijke tevens: de oprich ting, samen met de coöperatie Agrico te Emmeloord, van de coöperatieve vereniging Agrico-Holland en ten tweede de stichting van het aardap- pelsorteerbedrijf te Breskens, samen met de Cehave te Veghel en Cebeco- Zuidwest. Sprekend over de technische facili teiten, mogen we wijzen op de vier uiterst moderne sorteerbedrijven van tegenwoordig, die zich moeilijk laten vergelijken met de outillage waarover de onderneming bij de aan vang beschikte. Een totaal andere si tuatie, geleidelijk aan ontstaan van uit een stringent streven naar effi ciency, mede gestimuleerd door een gestaag groeien van de omzet." Poolsysteem „Bij de beoordeling van de balans dient in aanmerking te worden geno men dat de basis van de onderneming het poolsysteem is, waardoor specu latieve risico's per definitie worden zee, 40 mm opwaarts in zakken 14,50; Bintje 45 mm opwaarts in zakken 16,25 - 16,50. Voeraardappelen 8,00 - 10,00. Stemming: rustig. vermeden. Desondanks mag de be reikte positie niet als een eindpunt worden beschouwd, maar veel meer als een tussenstation dat wij na tien jaar al weer zijn gepasseerd. Onvermijdbare bedrijfsrisico's - ei gen aan elke onderneming - vereisen een sterk eigen vermogen. Verdere versterking daarvan blijft derhalve noodzakelijk." Afzet „De afzet van de nog steeds toene mende hoeveelheid Nederlandse aardappelen is voor een aanzienlijk deel afhankelijk van exportmarkten, die op soms onvermoede wijze kun nen worden beïnvloed door politieke gebeurtenissen of stellingnames. Protectionisme is daarbij een ver schijnsel dat weer openlijk in de mo de komt. In vergelijking daarmee wat milder, is een hier en daar toene mende propaganda om zelfverzor- ging te bereiken." Politiek „Monetaire ontwikkelingen in an dere landen, vooral Amerika, kun nen de binnenlandse kapitaalmarkt danig beroeren. De enorm renteper centages liggen ons nog vers in het geheugen. Er is een nog immer toene mende neiging van de overheid, zo wel nationaal als in E.E.G.-verband, om voor allerlei sectoren van het maatschappelijk gebeuren, vooral voor het bedrijfsleven, regelend op te treden en verordeningen vast te stel len. Producenten en consumenten zijn niet gediend met politiek bepaal de aardappelprijzen. Dit volksvoed- sel nummer één is bovendien onge schikt om als wisselgeld te dienen voor andere produkten, waarvan de prijzen politiek worden bepaald". Aldus de direktie. De Schaduw der Steppen 25. Terwijl de Noorman over zijn sombere toekomst piekert, hoort hij ineens een zacht getik op de muur, gevolgd door een ge fluisterd: „PsstWie ben je makker, kun je me verstaan?" „Zijn jullie mannen van Axe", fluistert de Noorman terug, terwijl hij zijn oor tegen de muur legt. Hij hoort een zwak gemompel aan de andere zijde, vanwaar het onduidelijk klinkt: „Hier is Axe, makker en de krijgers, die nog levend zijn bij me. Maar wie ben je en wat weet je van ons." Ondanks zijn benarde toestand, grinnikt de Noorman heimelijk, als hij bedenkt, hoe to taal ongeloofwaardig het klinkt, als hij zijn pleegzoon zegt, wie hij voor heeft. Want Axe weet niet beter, of Eric de Noorman is ergens in een rivier verdronken, ver weg in het land der Britten. „Ik ben Eric de Noorman", grijnst Eric tegen de muur. Het spijt hem geducht, dat hij Axc's gezicht niet kan zien, maar het verontwaardig de gesputter dat daar vandaan komt, vergoed veel. „Zeg schurk, luister eens even", klinkt Axe's stem na deze uitbarsting verhit. „Luister jij maar even, dierbare pleegzoon", valt Eric hem in de rede, „Svein Langtand is hier ook in de buurt", en snel vertelt de Noor man, wat er sinds Axe's vertrek uit het rijk der Britten gebeurd is. Het blijft stil; geruime tijd zelfs. Dan klinkt er een gesmoorde juichkreet, maar helaas is dit voorlopig het laatste wat Eric van de ande ren hoort. Snel gaat hij overeind zitten, als hij een geluid bij de kerkerdeur hoort. Het vol gende ogenblik zwaait deze open en een noma de buigt zich naar binnen. „Jij daar, kniel diep voor de machtige heer Yegusai, die zich verwaardigt jou te bezoe ken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 8