Jaap van der Doef hekelt handelwijze direktie KMS i i i i i i i GROOTS OPGEZETTE RAMPOEFENING BIJ ZUIDELIJK OPRIT ZEELANDBRUG Kommissie financiën wijst subsidie Vrouwencafé af voordeelbon. zierikzeesche i nieuwsbode! Zeeuws Tweede Kamerlid Mededelingen over hoofden personeel heen VOORDEEL VOOR ONZE ABONNEES Ter gelegenheid van het feit dat onze kantoren al weer 25 jaar aan het Jannewekken 11 gevestigd zijn, stellen wij onze abonnees in staat tot het plaatsen vaneen 'SUCCES JESf STREEKNIEUWS Oefenen voor calamiteiten op Zeelandbrug Gemeente Westerschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ni„Sdag i f-hruari was Nr. 23262 3 SEROOSKERKE - Het Zeeuwse Tweede Kamerlid Jaap van der Doef heeft zich enorm opgewonden over de handelwijze van de direktie van de Koninklijke Maat schappij de Schelde te Vlissingen. De direktie heeft maandag via de pers over de hoofden van de 4300 werknemers heen aan de Raad van Bestuur van de RSV laten weten dat de uitbetaling van de salarissen in de maand februari waarschijnlijk niet doorgaat Van der Doef die in Serooskerke op uitnodiging van de PvdA, afdeling Westerschouwen sprak, vond het een „ontakti- sche manoeuvre". Personeelsdirekteur Mr. J. Quast van de KMS, die de petitie maandag middag als enig aanwezig direktielid in ontvangst nam, kon geen garantie ge ven dat de salarissen voor februari worden uitbetaald. Maar hij zei ook over geen enkele aanwijzing te be schikken, dat RSV haar verplichtingen jegens haar dochter niet zou nako men. „Dat heeft ze tot nu toe nog steeds gedaan", aldus Quast Onhoudbare situatie De vakorganisaties in Zeeland heb ben bovendien maandagmiddag in een telegram aan minister Van Aardenne van ekonomische zaken gevraagd om zo snel mogelijk duidelijkheid te ver schaffen over zijn beleidsvoornemens ten aanzien van het RSV-concern. De huidige situatie is onhoudbaar voor de werknemers van de KMS en boven dien vreest men negatieve effekten op de produktiviteit van de onderneming als niet snel duidelijkheid komt over de reorganisatieplannen rond RSV, aldus de bonden. Rendabel Van der Doef vond het te vroeg om met de berichtgeving in de pers de indruk te wekken dat het ook met De Schelde gebeurd is. „Daar is geen re den voor. De afdeling Zeeland is ren dabel geweest en is dat nog steeds. Het bedrijf heeft nog geen gulden van de overheid nodig gehad in tegenstelling tot andere afdelingen". De Schelde heeft de afgelopen ja ren 450 mihoen gulden van haar winst uitgeleend aan het RSV-con- cern. Dat geld is in het Amerikaanse V. d. Doef: Ontaktische manoeu vre". De vakbonden en de werknemers van KMS hebben maandagmiddag via een spoedbijeenkomst woedend gereageerd op het feit dat zij dit soort mededelingen via de pers te horen krijgen. Op de spoedvergadering deelde FNV-distriktsbestuurder W. Waumans mee dat de bond inmiddels van de direktie de zekerheid heeft geëist dat de lonen over februari wel worden uitbetaald. Waumans zei het ronduit onbeschoft te vinden dat dé direkteur van een bedrijf zulke onrustzaaiende uitspra ken doet zonder daarvan de echte be langhebbenden eerst in kennis te stel len. kolenprojekt van RSV gestoken. Ook heeft de Schelde al haar onroerende goederen moeten belenen om garant te kunnen staan voor de lening, die RSV aan de minister van ekonomi sche zaken heeft aangevraagd. De Schelde heeft het geld nu zelf drin gend nodig en heeft RSV gevraagd haar verplichtingen na te komen. Jaap van der Doef kon zich niet voor stellen dat de overheid niet alles in het werk zal stellen om de Schelde in stand te houden. „Voor de ketelbouw van de Schelde is de toekomst voor de komende jaren redelijk veilig te stellen door een aan tal centrales om te bouwen tot kolen- en gascentrales. Sommige mensen zijn van mening dat ombouw niet nodig is als de olieprijzen zakken. Dat vind ik buitengewoon onverantwoord. Wij zijn wat de olie betreft afhankelijk van de olieproducerende landen. Zij zullen proberen de markt en de prijs te blij ven beheersen, ook bij een daling van de olieprijs. Ook de wereldprijs van de kolen zakt Voor de Schelde zou dat gezien de opdrachten een belangrijke ontwikkeling zijn", aldus Van der Doef. Daarnaast noemde hij het voor de ma rine van groot belang dat een eigen machinefabriek (de Schelde) blijft be staan. Vaste oeververbinding Jaap van der Doef zei in Seroos kerke verrast te zijn door de beslissing van het kabinet de vaste oeververbin ding Westerschelde af te wijzen. „Het kabinet wil op de veerdiensten bezui nigen, maar de veerdiensten zijn een onderdeel van de Rijkswegen. Het is dus de verantwoording van het Rijk dat een veerdienst funktioneert". „Zeeland kost al zoveel geld door de stormvloedkering, zeggen ze in Den Haag. Maar Zeeland heeft daar niet om gevraagd. De stormvloedke ring is een puur nationaal projekt dat niet op één begroting en één provin cie mag drukken". Ook de uitvoering van het Deltaplan heeft volgens Van der Doef niets te maken met specifieke Zeeuwse pro blemen. „Als je naar de gewekte ver wachtingen en de verplichhtingen kijkt vraag ik me af of dit besluit van het kabinet om geen VOW te realiseren wel verantwoord is. Daar komt bij dat via de toeleveringsindustrie een extra stuk werk voor de Nederlandse bedrij ven wordt geleverd. Heb moet vooral van de ekonomische kant nog eens worden bekeken", vond Van der Doef. Te koop: Peugeot Tourracefiets, 10 2 skelters 100 cc, 75 u., pr.n.o.t.k. Tel. VOORWAARDEN Alleen voor abonnees van de Zierikzeesche Nieuwsbode Alleen door invulling van onderstaande bon Inhoud succesje moet strikt partikulier zijn Maximum 4 regels Aktie geldig t/m 31 maart 1963 Deze bon inleveren aan ons kantoor Jannewekken 11 of opsturen per post in ongefrankeerde en velop aan de abonnementen administratie Zierikzeesche Nieuwsbode Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Naam abonnee Adres Postcode - Woonplaats - TEKST GRATIS SUCCESJE SCHOUWEN-DUIVELAND Gevangene vrijgelaten De adoptiegroep Schouwen-Duive- land van Amnesty International is officieel in kennis gesteld van de vrijlating van de door hen geadop teerde Turkse gevangene. De gevangene, Ergün Ergin, maak te deel uit van een groep van 26 intel- lektuelen die waren gedetineerd van wege hun bemoeienissen met de Turkse vredesbeweging. Van deze groep zijn in december 21 gevange nen in vrijheid gesteld. Drie van hen werden inmiddels opnieuw gevangen genomen, terwijl tegen een vierde lid van de groep een bevel tot arrestatie loopt. Volgens Amnesty International komt het regelmatig voor dat gevan genen na enkele dagen opnieuw wor den opgepakt. De adoptiegroep Schouwen-Duive- land bestaat nu ruim één jaar. In die tijd hielden zij zich met twee adoptie- gevallen bezig: één in Haïti en één in Turkije. Beide gevangenen zijn vrij gelaten. De indruk bestaat dat de inspan ningen van adoptiegroepen, zowel in Nederland als daarbuiten, die zich over deze gevangenen hebben ont fermd, hiertoe hebben bijgedragen. Amnesty International wijst daar bij tevens op het belang van de maan delijkse schrijfavonden, waar brie ven worden geschreven voor politie ke gevangenen. Ook deze brieven kunnen in belan grijke mate bijdragen tot de uitein delijke invrijheidstelling van deze mensen. Kontaktpersoon Adoptiegroep Schouwen-Duiveland is Theo Gref- kens, tel.: 01115-2608. Stormschade De storm heeft gisteren en van nacht weinig schade veroorzaakt. Dankzij een zuidwester storm kon geen duinafslag worden waargeno men. Bij een noordwester storm zou dat wel het geval zijn geweest. In Dreischor waaide een boom om. die nogal wat schade veroorzaakt in tuinen langs de Slotstraat. Een mede werker van de brandweer heeft de boom afgezaagd en verwijderd. Op de kruising Julianastraat/Pro- vincialeweg 7 werd door de storm een ANWB bord vernield. Het bord wordt vandaag gerepareerd. ZIERIKZEE Herdenkingsdienst watersnoodramp In de Gasthuiskerk wordt tijdens de avonddienst zondag 6 februari de watersnoodramp herdacht. De voor gangers in deze dienst zijn ds. J, P. van Roon uit Katwijk aan Zee, die ten tijde van de ramp in Zierikzee COLIJNSPLAAT- Tijdens barre weersomstandigheden is gisteravond een grootscheepse regionale rampoe fening gehouden in Colijnsplaat. De opzet van de oefening was het bestrijden van calamiteiten, zoals die zich voor kunnen doen op de Zeelandbrug. Aan de oefening namen een groot aantal hulpverleningsorganisaties deel: de regionale brandweerkring Noord- en Midden Zeeland, de brandweerkorpsen uit Colijnsplaat, Zierikzee en Kats, eenheden van de rijkspolitie distrikt Zeeland en van de groepen Zierikzee en Korigene. Verder waren ter plaatse de jeugd brandweer Vlissingen, de gemeente Kortgene, provinciale waterstaat, de bedrijfsbrandweer van Zeelandia en leden van de Rode Kruis Kolonne. De oefening stond onder leiding van de regionale brandweerkring Noord- en Midden Zeeland, in de persoon van ing. P. J. DuijveszKortgene's burgemeester J. L. D. van der Linde had de eindverantwoording. Bij het in scene gezette ongeval waren, behalve een aantal personenauto's, een touringcar en een tankauto met ge vaarlijke stoffen betrokken. De slachtoffers", die op ladders en brandcards werden afgevoerd, kregen eerste-hulp-verlening in de nabij gelegen proefboerderij „Rusthoeve De oefening, die even na acht uur gisteravond begon, duurde de gehele avond: na afloop werd er een evalua tie gehouden in het dorpshuis ,,De Brug". BURGH-HAAMSTEDE - De kommissie financiën van de gemeente Wester schouwen heeft maandagmiddag afwijzend geadviseerd over verstrekking van subsidie aan het Vrouwencafé. De leden J. van den Berge (RU), L. Tieleman (CDA) en dr. H. J. van Zuijlen (WD) adviseerden tegen subsidie. Alleen kommissielid G. J. W. van der Salm was voor het verlenen van een subsidie. Van der Salm was van mening dat de werkzaamheden van het Vrouwencafé volledig binnen het raam vallen van de tijdelijke Rijksbijdrage regeling, die sinds enkele jaren bestaat Hij zag dat dus niet als reden om niet te subsidiëren. Het open karakter van het Vrouwencafé kon volgens hem niet tolereren dat dc vrouwen zelf een (hoge) bijdrage moeten leveren. Naar de mening van Tieleman vol doet de subsidie-aanvraag niet aan de door de gemeente Westerschouwen gestelde eisen en normen„Als de da mes gelijk willen zijn aan de mannen moeten ze hun eigen inkomsten en konsumpties betalen", aldus Tieleman. Dit met het oog op mannensociëteiten, waar de mannen ook zelf voor een bijdrage zórgen. Dr. Van Zuijlen bena drukte emancipatie op zich een goede zaak te vinden (net als Tieleman ove rigens), maar hij had er moeite mee dat de betrokkenen zelf niet bijdragen in de kosten. Dat het Vrouwencafé f 1200,- had uitgegeven aan een ca baret-avond zat hem dwars. De heer Van den Bergé had bij zijn afmelding voor de kommissie-vergadering te kennen gegeven dat hij tegen een sub sidie aan het Vrouwencafé is. Van der Salm: „De emancipatie is er niet om begonnen om huisvrouwen de deur uit te krijgen, maar het gaat om predikant was en ds. C. L. de Rooij. Verder wordt aan deze dienst mede werking verleend door het Her vormd Kerkkoor en de organist Rien Balkenende. Aanvang 19.00 uur. het maken van een bewuste keuze". Tieleman: „De manier, waarop het Vrouwencaifé werkt staat me niet aan, maar op vrouwen binnen de maat schappij heb ik niets tegen". Met een knipoog naar de kommissie-voorzitter mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leen heer merkte hij op: „Vrouwen die be sluiten burgemeester te worden heb ben die beslissing helemaal in eigen hand. Dat recht hebben ze en daar sta ik ook volledig achter". Stad en Landschap De kommissie financiën adviseerde om f 338.000,- te voteren aan het Bu reau Stad en Landschap voor regie werkzaamheden. Dit bedrag is bedoeld voorde periode 1 november 1982 tot 1 november 1983. De werkzaamheden bepalen zich tot ondermeer, incident' le adviezen, planning, werkzaamhe den strukluurschels, bestemmingsre geling, gereedmaking ter visie legging, behandeling bezwaarschriften n de vaststelling daarvan, werkzaamheden in verschillende kernen en hui nge bieden. Duidelijk werd gesteld dat er binnen de gemeente Westerschouwen vijf grote projekten aan de orde /ijn. waar uit straks een keuze zal moeten wor den gemaakt De voorzitter mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zei dat ze bestemmingsplanmatig alle tegelijk aan de orde worden gesteld, maar dat ze niet alle tegelijk worden uitgevoerd. Onderhoud Voor onder meer kerken, kastelen en historische buitenplaatsen werd ge adviseerd een subsidie te verstrekken voor jaarlijks terugkerend onderhoud. De heer Tieleman wilde weten of de mogelijkheid bestaat deze regeling uit te breiden naar die partikuliere wo ningen toe, die bijzonder veel waard zijn. De gemeente-sekretaris J. W. de Jonge antwoordde dat dit wel zou kun nen, maar hij bedacht dat het misschien beter zou zijn als deze gevallen indi vidueel behandeld zouden worden. Want voor deze woningen bestaat ook nog de mogelijkheid om subsidie bij het ministerie van Volkshuisvesting te verkri jgea De vraag van de heer Tiele man kan wel in onderzoek worden ge nomen. Dorpshuis Noordwellc De tarieven voor het dorpshuis in Noordwelle gaan niet omhoog in 1983. Althans, zo luidt het advies van de kommissie. Daarentegen krijgen de konsumptietarieven wel met een trend matige verhoging te maken. De heer Van der Salm en de heer Van Zuijlen waren in eerste instantie wel voor een verhoging van de zaalhuur („We moe ten oppassen voor scheve verhoudin gen", aldus Van Zuijlen), maar stem den in tweede instantie in met een gelijkblijvend bedrag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3