explosie HOOFDINGENIEUR: „NIEUW DELTAPLAN KAN NODIG ZIJN" Symposium Watersnoodramp Geen rigoreuze veranderingen maar plaatselijke correcties99 D'66 wil Terlouw als kommissaris in Gelderland Automaat voor innen ziekenfondsknaak Deksel van Iras afgeschoten W ereldgraanoogst vorig jaar rekord Misschien deze week tweede bergingspoging veerboot Vismijn in Zeebrugge verdient goed aan Nederlanders De Koning: Versterking positie aandeelhouders Prins Claus even thuis Koningin Beatrix naar Lochem en Epe AGENDA (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Druk beraad achter de schermen over olieprijzen OPEC Faillissement De Schelde drama voor werkgelegenheid De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken. Defensie-uitgaven VS stijgen met 10 pet 2 DELFT - De veiligheidsrichtlijnen die worden gehan teerd bij de bouw van waterkeringen zijn, afgezet tegen de huidige kennis op het gebied van risiko-analyses, ver ouderd. „Het kan zijn dat een nieuw Deltaplan nodig is". Dit zei ir. J. K. Vrijling, hoofdingenieur bij de Rijks waterstaat en wetenschappelijk medewerker van de Vakgroep Waterbouwkunde aan de Technische Hoge school in Delft, maandag op een perskonferentie bij gele genheid van het symposium dat vandaag (dinsdag) op de TH in Delft wordt gehouden. Het symposium, getiteld „Ramp en herstel" is ter herdenking van de waters noodramp die dertig jaar geleden ons land trof. Volgens Vrijling, een van de drie sprekers op het symposium, gaat het om de vraag of „we nu tevreden zijn met de huidige kansberekening". Die kansberekening heeft als ,,goed" uitgangspunt dat de omstandighe den, die kunnen leiden tot een ramp zoals in 1953, zich eens in de tiendui zend jaar kunnen voordoen. Een nieuw Deltaplan zou dan ook geen ri goureuze veranderingen inhouden maar plaatselijke korrekties. Onderzoek heeft nieuwe bezwijk- mechanismen van waterkeringen op geleverd, waarvan men destijds bij het ontwerpen van het huidige Delta plan geen weet had, aldus Vrijling. In dit verband merkte hij nog op dat kerncentrales misschien veiliger zijn dan de dijken in Nederland". Kust niet overal veilig De hoogleraar Kustwaterbouw- kunde prof. dr. ir. E. W. Bijker, die dinsdag een forum zal leiden, on derstreepte het belang van het sym posium al was het maar omdat de Ne derlandse kust nog niet overal veilig is. Van de achthonderd kilometer „voordeur" is driehonderd kilome ter nog „discutabel", aldus Bijker hierover. Oosterschelde Het oud-hoofd van de Deltadienst, ir. H. A. Ferguson, ging maandag in op de onlangs gepubliceerde studie van de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. A. F. Leemans over de besluitvorming rond de afsluiting van de Oosterschelde. Leemans maakt in die studie Rijks waterstaat het verwijt dat zij halstarrig bleef vasthouden aan af sluiting en niet wilde meewerken aan het opstellen van alternatieven, zoals dijkverhoging. „Wij hielden ons aan de opdracht", aldus Ferguson. Die luidde afsluiten en niet, zoeken naar alternatieven. Hij haalde de woorden aan van de voormalige minister Drees van Ver keer en Waterstaat die op kritiek aan het adres van Rijkswaterstaat zou hebben gezegd: „Niet Rijkswa terstaat doet maar. Nee, ik doe maar". Stormvloedkering Over de bouw van de stormvloed- 'kering in de Oosterschelde, vanwege de enorme kostenoverschrijding BONN - De Verenigde Staten en West-Duitsland zijn overeen geko men dat gestreefd moet worden naar een volledige uitbanning van kernra ketten voor de middellange afstand in Europa. Zij zijn bereid elk serieus voorstel van de Sowjet-Unie voor een evenwichtige vermindering van zulke wapens in overweging te ne men. De Amerikaanse vice-president, George Bush, verklaarde maandag na besprekingen met de westduitse Bondskanselier, Helmut Kohl, dat president Reagan bereid is serieuze Sowjet-voorstellen bij de lopende ontwapeningsonderhandelingen in Geneve te onderzoeken. DEN HAAG - D'66 gaat zich er sterk voor maken dat haar voormalige voor man Terlouw de nieuwe commissaris van de koningin in de provincie Gel derland wordt Terlouw, die minister van ekonomische zaken was in het tweede en derde kabinet-Van Agt, heeft zelf verklaard veel zin te hebben in die post, aldus maandag de fraktie- voorzitter van de democraten in de Tweede Kamer. De huidige commissaris, de WD-er Geertsema, gaat in juni van dit jaar met pensioea De partijtop van D'66 heeft over de voordracht van Terlouw inmid dels als kontakt gehad met Geertsema. Ook zal men de benoeming van Ter louw bepleiten bij minister Rietkerk van binnenlandse zaken. In september vorig jaar heeft de toenmalige premier Van Agt Terlouw het commissarisschap van de provin cie Drenthe aangeboden. Terlouw heeft dat toen geweigerd, aldus de fraktie- voorlichter van D'66, hij het onjuisyt vond om zo kort na zijn ministerschap commissaris van de koningin te wor den. weer terug als politiek item van be lang, zei prof. Bijker dat men al ver heen is over het punt waarop men nog terug kan. Als de ramp zich echter nu had vol trokken zou men niet meer besluiten tot afsluiting van de Oosterschelde. De techniek van dijkverzwaring en - verhoging is vandaag de dag zo ont wikkeld dat afsluiten niet nodig zou zijn teneinde voldoende veiligheid te verkrijgen, aldus Bijker. Met het oog op de betere technische WASHINGTON - De defensiebe groting van de Verenigde Staten voor 1984 bedraagt 238,6 miljard dol lar (632 miljard gulden). Dat is 30 miljard dollar meer dan de militaire uitgaven voor dit jaar, wat neer komt op een reële stijging met 10 pro cent. Dit is volgens de regering- Reagan nodig om de „toenemende Sowjet-dreiging" het hoofd te bie den. Overigens valt het totale begro tingsbedrag nog hoger uit als de be dragen worden meegerekend die niet meteen hoeven te worden besteed maar die zijn uitgetrokken voor por- jekten die zich over meerdere jaren uitstrekken. In dat geval bedraagt de begroting zelfs 273,4 miljard dollar. Minister van defensie Caspar Wein berger zei zondag tegenover de pers dat zijn begroting voor 1984 de vast beslotenheid van president Ronald Reagan weerspiegelt om de in de ja ren zeventig opgelopen militaire ach- SAN SALVADOR - In El Salvador werd maandag zware strijd geleverd om de op een na grootste stad in de strategisch belangrijke provincie Usulutan. Volgens militaire bronnen heeft een strijdmacht van ongeveer vijfhonderd guerilleros een groot scheeps offensief geopend tegen de stad Berlin, waar een garnizoen van het regeringsleger is. Bij straatge vechten zijn tot dusver 25 doden ge vallen. ven. Vooral in de vier samenwerkende olie-exporterende landen aan de Per zische Golf - Saoedi-Arabië, Koe weit, de Verenigde Arabische Emira ten (VAE) en Qatar - maakt men zich ongerust over de ekonomische en fi nanciële gevolgen van een eventuële drastische prijsverlaging, niet alleen voor de OPEC maar ook voor de rest van de wereld. Sinds de mislukking van de OPEC- kennis ten aanzien van het verhogen en verzwaren van dijken merkte Bij ker op dat wat hem betreft de Wad denzee gelaten wordt zoals het is en niet dient te worden afgesloten. Werkgelegenheid Ter sprake op de perskonferentie kwamen verder de ongunstige voor uitzichten voor de werkgelegenheid bij de waterbouwkundige projekten die, zoals Ferguson het uitdrukte, bij de voltooiing van de Oosterschelde- werken een „eindpiek" bereikt. Ferguson zei mogelijkheden te zien voor de export van ervaring en ken nis naar het buitenland maar „daar is een thuisbasis voor nodig". Prof. Bijker pleitte in dit verband voor een aktievere houding van de Nederland se regering. Die is hard nodig voor het promoten van de kennis van de dijkbouwers, aldus Bijker, die zei dat de Nederlandse regering op dit punt wat kan leren van bijvoorbeeld de Britse en Franse regeringen. Ir. Ferguson, die voor de ramp in 1953 hoofd Studiedienst van Rijks waterstaat was en na de ramp werd geplaatst bij de Dienst Dijkherstel Zeeland en later hoofd werd van de Deltadienst, verzorgt een inleiding over de organisatie en het beleid tij dens en na de stormramp van 1953. In een korte samenvatting, die hij maandag gaf, merkte hij op dat de ramp in 1953 niet was te voorzien. „Er was wel storm maar de wind kracht was niet exceptioneel. De ver rassing zat in de hoge waterstand", zo zei hij. terstand op de Sowjet-Unie in te lo pen. De modernisering van de Ameri kaanse strijdkrachten wordt daarom voortgezet, aldus de minister. LOME - Met driehonderd bussen, vrachtwagens en taxi's per uur zijn maandag al meer dan 300.00 uit Nige ria als illegale vreemdelingen uitge wezen Ghanezen via Togo naar Gha na teruggekeerd. De grensplaats Af- lao ten westen van de hoofdstad van Togo, die vier maanden geleden was afgegrendeld tegen smokkelaars, was zaterdag opengesteld. GROESBEEK - Een apotheek in Groesbeek zal dinsdag de eigen bij drage van een rijksdaalder, die zie kenfondspatiënten voortaan moeten betalen voor geneesmiddelen, innen met een automaat. De klanten krijgen na een rijks daalder in de gleuf te hebben gewor pen een kaart, die ze samen met hun recept moeten inleveren. Zodoende hoeft de apotheker geen kashande lingen te verrichten, waardoor tijd wordt bespaard en de klant dus snel ler aan de beurt is. konferentie van het voorgaande weekeinde in Genève wordt er achter de schermen hard gewerkt aan een oplossing van de problemen die zijn ontstaan doordat de dertien OPEC- landen geen overeenstemming wisten te bereiken over een herver deling van de maximumproduktie van 17,5 miljoen vaten per dag en over de prijsverschillen tussen „Golf-olie',' en „Afrikaanse olie". PARAMARIBO - Het Surinaamse leger heeft zondagavond vijftien per sonen, onder wie majoor Roy Horb, gearresteerd in verband met een ver meende samenzwering tegen het be wind van legerleider Desi Bouterse. Dit heeft de Surinaamse radio maan dag bekendgemaakt. Onder de ar restanten bevindt zich verder de de missionaire minister van kuituur, jeugd en rekreatie, Hardjo Pajitno. Horb en Prajitno behoorden tot de groep van 16 sergeanten, die op 25 ja nuari 1980 een staatsgreep pleegden. CHILTON (ENGELAND) - Het deksel op de telescoop van de Neder landse kunstmaan Iras is maandaga vond op commando van het vlucht- leidingscentrum in Chilton (Enge land) eraf geschoten. De problemen met de boordcomputer zijn opgelost. Vanuit het Engelse grondstation werd maandagavond gemeld dat al les perfekt is verlopen en de satelliet zich naar alle verwachtingen ge draagt. De komende week zal wor den gebruikt om de Iras verder te testen, voordat met de wetenschap pelijke waarnemingen begonnen kan worden. ROME - Vorig jaar is erover de hele wereld 1,54 miljard ton graan geoogst, meer dan ooit tevoren, zo heeft de FAO, de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties, laten weten. De oogst was ongeveer twee procent groter dan in 1981. In de industrielanden werd er meer graan binnengehaald, maar in de ont wikkelingslanden was de graanoogst kleiner dan in 1981, vooral in de landen ten zuiden van de Sahara. Daar werd zeven procent minder graan geoogst Rekening houdend met de bevolkings groei is de opbrengst per hoofd van de bevolking zelfs tien procent kleiner geweest Volgens de FAO zal het graanver- bruik afnemen, zodat de voorraden groter worden. De graanvoorraden ne men naar schatting toe van 278 miljoen ton tot 329 miljoen ton. De wereld graanhandel zal verminderen van 214 miljoen tot 206 miljoen ton. FELIXSTOWE (GROOT-BRIT- TANNIË) - Deze week, en mogelijk zelfs volgende week, worden rond de gekapseisde veerboot European Ga teway voor de Engelse oostkus bij Felixstouw de voorbereidingen ge troffen voor een tweede bergingspo ging, nadat maandag de eerste was mislukt. De ruim vijftig Wijsmuller- bergers, met aan het hoofd Nan Half- weeg (44) uit Driehuis (gemeente Vel- sen), zijn er volledig van overtuigd dat die tweede poging wel slaagt, „als het weer maar een beetje wil meewerken, want dat is de bepalen de faktor bij deze berging", aldus Halfweeg. BRUSSEL - Sinds het begin van dit jaar doet de vismijn in het Belgische Zeebrugge zeer voordelige zaken met Nederlanders. Die betalen namelijk, aldus werd in Zeebrugge gemeld, on geveer 1,65 per kilo voor vrijwel al le in Zeebrugge aangevoerde magere schol. Volgens de vismijn in Zeebrug ge gaat het hier om vis van mindere kwaliteit die, als ze niet zou worden verkocht, doorgedraaid wordt en dan nog geen twaalf cent per kilo op brengt. Volgens de vismijn in Zeebrugge vormen twee visgroothandelaars uit Breskens de beste klanten. Die ko pen de vis op voor de Nederlandse visverwerkende industrie. Volgens de adjunct-directeur van het Gewest Zeeland van de arbeids voorziening G. van Uffen zou de klap het hardst aankomen op Walcheren. Daar heeft men nu 3.980 werklozen. In het meest gunstige geval zouden bij faillissement van KMS daar 3.500 werklozen bijkomen. De werkloos heid stijgt dan van 10,7 procent tot 21,4 procent. Het totale werk loosheidspercentage van Zeeland zou in dat geval stijgen van 11,9 in janua ri van dit jaar tot 19,6 procent. ROTTERDAM - Minister De Ko ning van sociale zaken en werkge legenheid heeft dinsdag een voor zichtig pleidooi gehouden voor een versterking van de positie van de aandeelhouders in de onderneming. Zo'n versterking mag echter geen af breuk doen aan de positie van de werknemers, meent De Koning. Hij maakte zijn opmerking dinsdag in Rotterdan tijdens zijn openingstoe spraak op het symposium „Macht en vermogen". De tweedaagse studiebij eenkomst over bedrijfsinformatie en de macht en onmacht van belangheb benden die daarvan afhangt, wordt ge organiseerd door de Stichting Bedrijfs kunde in Delft De Koning ziet de onderneming als een samenwerkingsverband tussen de ondernemingsleiding, werknemers en kapitaalverschaffers, waarbij de laat ste groep bij grote ter beurze geno teerde ondernemingen met veel ano nieme aandeelhouders op dit ogenblik de zwakste positie inneemt Daarom is er volgens de minister aanleiding voor de vraag of een versterking van de positie van de aandeelhouders in over weging zou moeten worden genomen. Zo'n versterking - zonder overigens afbreuk te doen aan de positie van de werknemers - zou ook in het belang van de werknemers zijn. Immers dan zouden aandeelhouders een meer ef fectieve kontrole dan nu op het beleid van de ondernemingsleiding kunnen uitoefenen. DEN HAAG - Prins Claus is in de loop van maandagmiddag vanuit het ziekenhuis in Breda naar Paleis Huis ten Bosch in Den Haag gereisd om daar de verjaardag van koningin Beatrix te vieren. De Rijksvoorlich tingsdienst heeft dit desgevraagd meegedeeld. Verwacht wordt dat de prins dezer dagen weer naar het rooms-katholieke St. Laurenszieken- huis, waar hij twee weken geleden werd opgenomen, terugkeert. DEN HAAG - Koningin Beatrix zal dit jaar in de Gelderse plaatsen Lo chem en Epe (gemeente Vaassen), in de ochtend, een deel van de feeste lijkheden rond Koninginnedag, 30 april, mee viëreni' Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - Het laagst gehono reerde onderwijspersoneel moet de korting op de onderwijssalarissen van 1,85 procent toch betalen, maar in maart krijgen zij het teveel betaal de terug. Dat komt doordat het geau tomatiseerde salarissysteem geen kans ziet in januari en februari al re kening te houden met het feit dat de laagst betaalden geen salariskorting in rekening moet worden gebracht en de salarisschalen daarboven wel. DEN HAAG - Vorig jaar hebben 71.000 mensen zijn in ons land ge vestigd, terwijl bijna 67.900 mensen uit ons land emigreerden. In 1981 wa ren die cijfers respectievelijk 80.200 en 63.200. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, die maandag door het mi nisterie van economische zaken be kend zijn gemaakt. Dat er zich min der mensen in ons land hebben ge vestigd komt door een daling (met 13.000) van het aantal niet- Nederlanders. EMMEN - Cees Schelling, vak bondsbestuurder van de voedings bond FNV, heeft maandagavond in Emmen op een FNV-bijeenkomst ge pleit voor het invoeren van een 25- urige werkweek in de toekomst. Het idee van zijn eigen vakbond om tot een 36-urige werkweek te komen, achtte Schelling absoluut onvoldoen de om uit de crisisproblemen te ko men. Bij de invoering van de 25-urige werkweek in de toekomst moet een herverdeling van werk en inkomen komen, zei Schelling. Verzwakking De ernstige situatie bij De Schelde heeft er ook toe geleid dat het college van gedeputeerde staten van Zeeland de afgelopen week de regering heeft verzocht om erop toe te zien, dat KMS niet verder door RSV wordt uitgehold vanwege het sterk negatie ve effect dat een verdergaande ver zwakking van het bedrijf op de werkgelegenheid in Zeeland zal heb ben. Dinsdag 1 februari Zierikzee Gasthuiskerk. Herdenkingsdienst Rode Kruis van Watersnoodramp '53. 13.30 uur. „Huis van Nassau". Bijeenkomst Oudleerlingen Tuinbouwwinterkur- sussen. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Konditorei. Koffie-ochtend Ned. Ver. van Huisvrouwen. 10.00 uur. Dreischor Herdenkingsmonument Bogerdweg. Kranslegging en sobere plechtigheid herdenking slachtoffers van 1 fe bruari '53. 11.30 uur. Nieuwerkerk Ned. Hervormde kerk. Herdenkings dienst februari-ramp 1953. 20.00 uur. Woensdag 2 februari Zierikzee Drukkerij/uitgeverij Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Open Huis. 16.00 tot 18.00 uur. Kerkzaal, St. Domusstraat. Bijeen komst Gereformeerde Vrouwenkon- taktgroep. 20.00 uur. Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 15.00 - 17.00 uur. Brouwershaven Dorpshuis. Toneeluitvoering VOO. 19.30 uur. Brouwershaven Hotel Ringelberg. Algemene leden vergadering oranjevereniging. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering postzegelvereniging „G. J. Peelen". 19.30 uur. Donderdag 3 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Raadzaal stadhuis. Openbare kom missie welzijn. 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Vergade ring Groene Kruis kontaktkommis- sie Burgh-Haamstede, lezing dokter Stenger. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bingo dansant. 20.00 uur. Renesse „Wapen van Renesse". Ledenverga dering „Luctor et Emergo". 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Uitvoering „Oefening en Uitspanning". 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof". Toneelavond V.O.Of. 20.00 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositiè. Herdenking watersnoodramp. 15.00 - 17.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand*'. Toneelmiddag DFS voor bejaarden Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse 11.00 uur straöfeest, keuring paarden VW-kantoor, ontvangst gemeentebestuur, 14.15, ringsteken Lange Reke, 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelavond P.J.Z. met bal na (Trio 1). 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Vergadering „De Koli brie", bingo-avond. 20.00 uur. Oosterland Oud papier- en voddenaktie ten be hoeve van de zending van de Gerefor meerde Gemeenten. Zondag 6 februari Renesse Bowling Centrum „De Country Club". Bowling toernooi. Aanvang: 12.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: 01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119)1660 na 18.30 uur Bezorging (01119) 1660 BAHREIN - Ook tijdens het afgelopen weekeinde is er binnen de OPEC druk beraadslaagd om een antwoord te vinden op de vraag wat er moet wor den gedaan om een volledige instorting van de exportprijzen van ruwe olie te voorkomen. Onder meer was de Indonesische minister van olie, Soebroto, op bezoek in Saoedi-Arabië en Koeweit. Hij drong er namens president Soeharto bij de autoriteiten in Riaad en Koeweit op aan de huidige prijzen te handha- Advertentie Berekening distriktsbureau SEROOSKERKE VLISSINGEN Het distriktsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland heeft berekend, dat als de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen met 4.300 werknemers failliet zou worden verklaard, dit dramatische gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid in Zeeland. Naast de 4.300 arbeidsplaatsen bij KMS, staan dan namelijk ook nog 3.800 arbeidsplaatsen via de toeleveringsbedrijven op het spel. Bovendien is er geen vervangende werkgelegenheid aanwezig en wordt die ook niet op kor te termijn verwacht. De nieuwe Arbowet is er. Een stuk "gereedschap"om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraagde Arbo-folder aan. Stuur 'n briefkaart aan Arbowet. Postbus 51.2500 RR Den Haag. Pubkkatie rn-n.ster-e van Sooale Zaken en Werkgelegenheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2