L^i Vernieuwd en vergroot kantoor Beter Wonen officiéél geopend EREPENNING VOOR HUBRECHT KOSTER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stijging hoogwaterpeil Zeeland verwacht door draaien storm <]2L, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 1 februari 1983 139ste jaargang Nr. 23262 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer; Tweede tennisbaan Brouwershaven ZIERIKZEE - Met een druk op de knop van de buizen post verrichtte de heer M. C. Verheijen, voorzitter van de Raad van Commissarissen maandagmiddag de officiële opening van het verbouwde en vergrote kantoor van Woningbouwvereniging „Beter Wonen" aan het Caland- plein. De plechtigheid rond deze heropening werd een „Beter Wonen"-bijeenkomst pur sang, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de kontakten tussen de bestuur ders en de administratieve en technische medewerkers van de woningbouwvereniging. De verbouwing van dit kantoor werd in vier maanden tijd gereali seerd voor een bedrag van ruim 600.000,—. ,,Heel wat minder dan de aanvankelijk voorgenomen nieuwbouw zou hebben bedragen", aldus Beter Wonen voorzitter F. K. Vos. De uitbreiding van de kantoor ruimte aan de Cranestraat met onge veer driemaal zoveel oppervlakte kon gerealiseerd worden door het aangrenzende pand van de voormali ge supermarkt in de wijk Malta te be nutten. deugd gemaakt worden. Voor de su permarkt bleek geen exploitant meer te vinden. Alvorens de nieuwbouw- plannen voor een kantoor aan de Ha- ringvlietstraat verder werden uitge werkt, werd onderzocht of huis vesting van de gehele administratie ve en technische organisatie in een verbouwd kantoor onder één dak zou kunnen plaatsvinden. Dat onderzoek viel positief uit en derhalve werd besloten tot het verbouwen en ver groten van de bestaande kantoor ruimte. Op deze wijze kon van de nood een Jubileum VLISSINGEN - Omdat de storm zuid-west was, dus van het land af, is het water van de zee en de Ooster- en Westerschelde in de nacht van maan dag op dinsdag niet hoger gekomen dan was voorspeld, namelijk 2.50 me ter plus. Toch heeft zich volgens G. Koelmans van de Provinciale Wa terstaat van Zeeland op sommige plaatsen op Walcheren opnieuw duinafslag voorgedaan. Dinsdagmiddag, als de aanhouden de wind naar het noord-westen draait, krijgt de kust van Walcheren het alsnog zwaar te verduren, met name het onversterkte stuk tussen Westkapelle en Domburg. Het water zal dan naar verwachting ruim een meter boven het verwachte hoogwa terpeil uitkomen en direkt tegen het niveau zitten waarbij beperkte dijk bewaking wordt geadviseerd, aldus Koelmans. Het scheepvaartverkeer op de Westerschelde en op de rede van Vlis- singen heeft niet al te veel problemen ondervonden van de harde storm met windkracht 10. Wel zijn alle loods- diensten in Vlissingen sinds maan dagmiddag gestaakt. Op de rede van Vlissingen liggen 30 tot 35 schepen te wachten op beter weer. In Zeeland ondervond het wegver keer in de nacht van maandag op dinsdag veci hinder van de storm. El ders in het land deden zich dinsdag ochtend kleine slippartijen voor als gevolg van op de rijbaan staand wa ter, aldus de rijkspolitie. Na ongeveer drie weken proef draaien in deze nieuwe akkommoda- tie was maandagmiddag het moment-suprême van de officiële heropening aangebroken. Een eer, die zoals gezegd de heer Verheijen te beurt viel in verband met zijn vijfen twintig jarig jubileum als lid van de Raad van Commissarissen. Het be trof tevens zijn laatste officiële daad in zijn funk^ie als voorzitter van die raad, daar hij per heden -1 februari - aftreedt als commissaris van „Beter Wonen". Na de druk op de knop van de bui zenpost, werd een koker retour ge suisd. Deze bevatte een computeruit draai met de voor de handliggende, maar duidelijke tekst: „Woning bouwvereniging Beter Wonen, her- Deze daad, die van durf en nautisch vakmanschap getuigde, leidde tot redding van vele mensen, die zich in zeer benarde positie bevonden. In het rampboek „Gekwelde Grond" staat vermeld: „Als een lo opend door M. C. Verheijen, voorzit ter van Raad van Commissarissen". Commissarissen, leden van de Ver enigingsraad, bestuur, medewerkers en oud-medewerkers kwamen ver volgens voor wat officiële woorden bijeen in de bestuurs-direktiekamer. Voorzitter F. K. Vos gaf blijk van zijn grote tevredenheid en dankbaar heid met dit vernieuwde pand. Pas send in het kader van de her-inge- bruikname dook hij even in de ge schiedenis van de bijna 35 jaar bestaande woningbouwvereniging. Die eerste twintig jaar verliepen vrij rustig; administratie werd ge voerd in een deel van het pand Slab- berswerf 35. „Door de groei van het aantal woningen en drang naar meer professionalisering werd bij de be noeming van een administrateur voor korte tijd kantoor gehouden in twee verbouwde garages aan de Huy- bertstraat", aldus de heer Vos. Een volgend onderkomen betrof het pand van de voormalige kapsalon Boot in de Nobelstraat. Snel deed de behoef te aan een grotere akkommodatie zich voor. Aan de Calandweg Caustraat moest ter invulling van. bestemmingsplan Malta nog een flat gebouw worden gebouwd. Aan architekt Bart werd de op dracht gegeven dit te doen annex kantoor en winkelpand. Tussentijds werd nog gebruik gemaakt van een prefab kantoor op het bouwterrein aan dé Caustraat. „Donkere wolken" Ondanks de vreugde over de ope ning van het huidige pand, signaleer de de voorzitter deze dag ook donke re wolken boven het volkshuis- vestingsgebeuren. De financiële ma laise, waar de Rijksoverheid zich in bevindt, zal volgens hem, de komen de jaren zijn weerslag hebben op de aktiviteiten van de woningbouwver eniging. „Beperkte kontingentering pend vuurtje verspreidde zich het heuglijke nieuws: een schip nadert het dorp. Het eerste verlossende schip werd als een wonder aan schouwd door de mensen wier gezich ten door angst en spanning waren ge tekend. Een der dorpsbewoners ging Reddende schipper in Ouwerkerk KRUININGEN - De 76-jarige Hubrecht Koster werd heden (dinsdag) ochtend onderscheiden met de erepen ning van verdienste van de gemeente Reimerswaal. Deze eer viel hem te beurt in verband met de grote hulp, die deze man bood in Duiveland na de ramp in 1953. Als schipper van de mosselkotter YE 4 had Hubrecht Koster de moed als eerste door het gat in de dijk bij Ouwerkerk te varen. In Ouwerkerk werd een zijstraat van de Ring vernoemd naar die dappere schipper uit Yerseke. ZIERIKZEE - Beter Wonen-voorzitter F. K. Vos overhandigt de heer M. C. Verheijen de erepenning van de Nationale Woningraad. in de nieuwbouw zal ambitieuze plannen in de ijskast doen verdwij nen. De meerjarenplanning van amo- vatie en renovatie komt op de tocht te staan door gebrek aan middelen. Aan temporisering zal niet kunnen worden ontkomen. De lijst van wo ningzoekenden zal groeien en na oorlogse taferelen van woning- schaarste staan wederom voor de deur", aldus de sombere opsomming van de heer Vos. In eendrachtige samenwerking met de regionale gemeentebesturen en in nauwgezet overleg met de vereni gingsraad zal volgens hem getracht moeten worden aan deze moeilijkhe den het hoofd te bieden. Terug naar de heropening van het Beter Wonen kantoor sprak hij dank woorden tot direktie en medewer kers, die wekenlang lawaai, stof, kou en interne verhuizingen hadden getrotseerd, tot architekt R. J. Pot- haar en tot aannemer, ondernemers en leveranciers voor het resultaat van hun werk. Erepenning De heer Vos besloot zijn toepsraak met de huldiging van de heer Verhei jen wegens diens zilveren jubileum als commissaris van Beter Wonen. Hij overhandigde hem de erepenning van de Nationale Woningraad als blijk van waardering voor buitenge wone verdiensten op het terrein van de lokale en regionale volkshuis vesting. Verder bood de voorzitter de afscheidnemende commissaris een boek aan als dank voor de verrichte openingshandeling. Vervolg pag. 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Sneeuwbuien Half tot zwaarbewolkt en sneeuw buien; in de nacht lichte vorst, over dag temperatuur ongeveer plus 2 gra den. Mosselkotter YE 4, het schip waar Hubrecht Koster mee als eerste het gat van de dijk bij Ouwerkerk in voer. (Foto uit Revue, 1958) aan boord, om de schipper de weg te wijzen. In één ruk bracht de Yerse- ker schipper honderd mensen in vei ligheid door een weergaloos dappere tocht door het dijkgat." In Ouwerkerk herinnert nog een straatnaam aan de reddingsaktie van Hubrecht Koster. De mosselschipper bracht in latere jaren nog weieens een bezoek aan dit dorp, onder meer aan de familie A. J. Dalebout, het ge zin dat destijds als eerste aan boord van de YE 4 werd genomen. Heden (dinsdagochtend waren schipper en bemanning van die YE 4 („De Beatrix") weer bijeen in het ge meentehuis te Kruiningen. Burgemeester H. Boer van Rei merswaal memoreerde in het kort wat de ramp in Zeeland heeft aange richt. Hij zei niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat bij de jongere generatie veel minder begrip leeft voor wat in 1953 is gebeurd dan bij de ouderen. De eerste burger noemde het een voorrecht op deze dag, dertig jaar na de ramp - „laat, maar niet te laat" - in de persoon van Hubrecht Koster alle redders van toen kollek- tief te bedanken. Spreker meende trots te kunnen zijn op deze schipper uit Yerseke, die in de eerste dagen na de ramp zoveel moed betoonde. Voor een juiste omschrijving verwees hij 'naar het boek over Schouwen-Duive- land in ramp en herstel „Gekwelde Grond". De penning der verdienste van de gemeente Reimerswaal betreft een opmerkelijke onderscheiding, die de ze ochtend voor de vijfdemaal in de geschiedenis werd uitgereikt. De be manningsleden van de YE 4 mochten een boek over Reimerswaal in ont vangst nemen. Deze plechtigheid werd bijge woond door het voltallig kollege en de gemeentesekretaris van Duive land. Burgemeester Van Bommel bracht de gelukwensen over namens de gemeente Duiveland en onder streepte dat met de aanbieding van een wandbord met het gemeentewa pen en de wapens van de vier kernen. Een geschenk, dat Hubrecht Koster duidelijk ontroerd in ontvangst nam. De gemeenschap van Ouwerkerk toonde deze dag wederom haar dank baarheid aan schipper Koster in de vorm van een fraai bloemstuk. Schipper Hubrecht Koster in 1953. (Foto uit Revue, 1958) WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 5 febr.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: n.west 6 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 2 gr. Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 febr. Zon op 8.19, onder 17.28 Maan op 23.35, onder 10.46 3 febr. Zon op 8.18, onder 17.30 Maan op onder 11.05 Laatste Kwartier: 4 februari (20.17) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 2 febr. 5.52 18.50 12.15 3 febr. 6.39 19.31 0.28 13.05 Doodtij: 7 februari HET WEERO VERZICHT DE BILT - Ook morgen staat er veel wind. Een diepe depressie trekt naar de Oostzee en doet de wind bo ven de Noordzee en onze kust aan wakkeren tot een noordwesterstorm. In deze krachtige stroming trekken sneeuwbuien het land binnen. Koude lucht wordt aangevoerd en de tempe ratuur wordt morgen niet veel hoger dan 3 graden. Vannacht daalt de tem peratuur tot ongeveer 1 graad boven nul. Na woensdag neemt de wind gelei delijk in kracht af. In de nacht vriest het licht en overdag ligt de tempera tuur rond de 2 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1