TOEN HET WATER KWAM IN BRUINISSE „Luctor et Emergo" schitterde tijdens donateursuitvoering Zaterdag 5 februari straofeest in Renesse STREEKNIEIWS Herinneringen ramp '53 Uitgeweken naar ,,De Ark" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 .ianuari 1983 Nr. 23261 1953 - 1983 Noordivesterstorm Als de Noordwester fel beukt onze stranden klimt tegen daken met razend geweld als sterke bomen, die eeuwen trotseerden nu. in een oogwenk ter aard' zijn geveld. Als de Noordwester loeit om onze huizen rukkend en trekkend aan muren en dak pogend met woeste vaart binnen te dringen zijn we weer angstig, niet op ons gemak. Want wij vergeten nooit meer in ons leven één februari, de dag van de rouw toen de Noordwester zijn slag heeft geslagen velen deed sterven, hen greep in zijn klauw. Als de Noordwester met gierende vlagen jaagt over 't water, het stuwt naar de kust dan zijn de mensen, hoe trots ze ook schijnen zich weer hun onmacht en kleinheid bewust. A. Wiebrens, Bru ZIERIKZEE Aanrijding Op de Varremakrt kwam zaterdag een bromfietser in botsing met een auto, bestuurd door W. H. P. B. uit Nieuwerkerk. De bromfietser, W. C. L. uit Dreischor, haalde een stilstaande auto in terwijl van de an dere kant de auto naderde. Beide voertuigen raakten beschadigd, maar niemand raakte gewond. Brandweer-examens Voor het diploma perslucht mas kerdrager bij de vrijwillige brand weer Zierikzee slaagden de brand wachten J. Koster, D. Ooms, D. Quant, R. Ravia, M. Schouls en G. ter Riet. Dit examen werd op 19 januari afgenomen in Zierikzee. Vrouwenkontaktgroep De Geref. Vrouwenkontaktgroep vergadert op woensdag 2 februari in een van de kerkzalen aan de St. Do- musstraat. Aanvang is 8 uur. In verband met ziekte is dit onder werp een maand uitgesteld. Me vrouw Wilbrink-van Overbeeke is de inleidster. Het onderwer is ,,De Brief van Jacobus". Botsing Op de kruising Haringvliet- straat/Krabstraat kwamen twee au to's met elkaar in botsing. Automo bilist D. V. uit Nieuwerkerk reed over de Haringvlietstraat en zou te laat hebben gezien dat van rechts C. F. V. uit Zierikzee naderde. Beide wagens raakten beschadigd. Op graansilo In de nacht van zaterdag op zondag ontving de rijkspolitie een tip dat vier jongelui op de silo van Cebeco waren geklommen. Het waren R. v. d. N., M. V. en R. d. B. uit Zierikzee en W. L. uit Dreiscor. Ze ontvingen alle vier een proces verbaal. Achtervolgd In de nacht van zaterdag op zondag signaleerde de rijkspolitie op rijks weg 18 een slingerende auto, die na een stopteken doorreed. De politie zette een achtervolging in. De wagen vluchtte Zierikzee in en kwam tegen een woning in de Zevengetijdestraat tot stilstand. Automobilist J. W. V. uit Brouwershaven werd op het poli tiebureau een bloedproef afgenomen. RENESSE Te laat Op de Laónc kwamen automobi listen S. uit Zierikzee en F. B. uit Tiel met elkaar in botsing. S. zou te Iaat hebben gezien dat B. stopte en reed achterop de wagen. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. Luctor et Emergo Vrijdagavond 4 februari om acht uur wordt in ,,Het Wapen van Renes se" de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van het fanfarekorps Luc tor et Emergo. Naast notulen en financieel over zicht staat de bestuursverkiezing op de agenda. De heren C. Dorreman en S. L. de Feiter zijn aftredend, laatst genoemde is niet herkiesbaar. Kandidaten om te worden be noemd als nieuw stemgerechtigd lid zijn Agnes Blom, Wendy van de Roest en Niels Gebraad. NOORDWELLE Jaarvergadering N.B.v.P. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle hield de jaarvergadering. De presi dente, mevr. M. J. C. Gilijamse- Meijers merkte op dat het bestuur te leurgesteld was over het uitblijven van een aanmelding voor de vakante bestuursfunktie. Mevr. J. de Wit- Dorreman is aftredend en niet her kiesbaar. De presidente legde uit dat wanneer geen nieuwe kandidaten voor een bestuursfunktie worden aangemeld, de afdeling Noordwelle e.o. niet kan voortbestaan. Mevr. N. de Hamer-de Jager stelde zich uitein delijk beschikbaar. De dames J. A. B. Alsema-Pelgrum en N. A. van de Hoek-Sturm waren aftredend en herkiesbaar. Beiden werden herkozen. De sekretaresse, mevr. S. A. Veer- hoek-van Voskuijlen las het jaar verslag voor. In de kaskommissie was aftredend en niet herkiesbaar mevr. M. A. Gilijamse. Benoemd werd mevr. A. C. Blom-Weijers. De presidente dankt mevr. De Wit voor haar werk als bestuurslid en RENESSE - Zaterdag 5 februari, precies acht weken voor Pasen, wordt volgens de traditie de reeks Straófeesten, die ieder voorjaar in de Westhoek worden gehouden, in Re- nesse geopend. Zoals afgelopen jaren gebruikelijk is, wordt het Straofeest georganiseerd door de evenementen commissie van de V.V.V. Renesse. De feestelijkheden worden om 11 uur geopend met de keuring van de versierde paarden en pony's. Bij het V.V.V.-kantoor zullen de deelnemers door een deskundige jury worden be oordeeld. Om half twaalf vertrekken de deel nemers voor een rondrit over strand naar Burgh-Haamstede. Op strand zal het traditionele voetenwassen der paarden plaatsvinden. In Burgh zal kort worden halt gehouden om de dorstige kelen te smeren, waarna de stoet weer richting Renesse rijdt. Om twee uur worden de deelne mers bij Camping Bonafide opge- bood haar een porceleinen potje aan. •De dames A. C. Blom-Weijers, G. de Vrieze-Hanse en H. R. van Voskuijlen-v. d. Lustgraaf werden in de reiskommissie benoemd. Na de pauze werd bingo gespeeld. LOOPERSKAPELLE Drie auto's beschadigd Tijdens een verkeerssleepmanoeu- vre op de Kapelleweg, raakten drie auto's beschadigd. Bij de aanrijding raakten betrokken P. W. B. en A. M. W., beiden uit Looperskapelle en D. haald door het fanfarekorps „Luctor et Emergo". Na een rondgang door het dorp wordt om kwart over twee halt gehouden bij het voormalige ge meentehuis voor de presentatie voor het gemeentebestuur. Bij die gele genheid zal het woord worden ge voerd door de voorzitter van „Luctor et Emergo", de heer J. A. Kouman en burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. De afgelopen jaren was hiermee een eind gekomen aan de straövie- ring. Dit jaar is er echter nog een pro gramma-onderdeel aan toegevoegd. Om drie uur zal op de Lange Reke een ringsteekwedstrijd voor paarden en pony's beginnen. Deze weg zal daarom tijdelijk voor het verkeer worden afgesloten, zodat een baan met drie ringen kan worden uitgezet. Direkt na afloop van het ringste ken zal de prijsuitreiking plaatsvin den van zowel het ringsteken als voor de mooist verzorgde en versier de paarden. M. B. uit Scharendijke. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. OOSTERLAND Meisjes aangereden Twee over de paralelweg bij Oosterland wandelenden zusjes A. v. d. H. en H. v. d. H. werden zondag door een auto geschept. Automobilist C. J. G. uit Oosterland zou de meisjes in het donker te laat hebben gezien. De plaatselijke arts heeft eerste hulp geboden. De meisjes raakten licht ge wond. Enkele dagen na de ramp, bracht Z.K.H. prins Bemhard een bezoek aan Bruinisse. Johannes Padmos uit Bruinisse zocht hem op, tikte hem op de schouder en zei: Vadertje, nou ben je van zo ver gekomen, nou moet je ons maar eens goed helpen uit deze ellende". BRUINISSE - Rond de le februari zullen ongetwijfeld velen terugdenken aan die verschrikkelijke stormramp, die 30 jaar geleden over ons land raasde en mens, dier noch have ontzag. Wegens de geografische ligging aan Grevelingen, Krammer en Zijpe, heeft Bruinisse door de eeuwen heen een grote betrokken heid gehad met het water. Niet in de laatste plaats natuurlijk als een geweldig rijke kraamkamer voor de mossel- en andere takken van visserij, die Bru tot bloei hebben gebracht. Aan de andere kant heeft het water altijd z'n sinistere dreiging behouden en al veel verdriet en schade aangericht. In deze haat-liefde verhouding ligt nog vers in het geheugen de slag, die het water toebracht in die februari-nacht in 1953. Sirenegeloei, klokgelui in de nacht, om de mensen te waarschuwen: het water komt! Het zal half twaalf zijn geweest, die zaterdagavond toen Johannes G. de Waal het niet vertrouwde en de Bru 25, waar hij destijds met z'n vader op voer, met extra tou wen vastzette en de stortkokers dichtmaakte. De Waal was één van de acht vrijwilligers, die met een roeiboot de polder van Sir- jansland invoeren en tientallen mensen hebben gered. Even vóór vieren die nacht was voor Bruinisse het kritieke punt. Het water stond twee meter tegen de vloedplanken in de Ou destraat. Hier en daar overspoel de het de dijk. Door het pakhuis van beurtschipper Schilperoort, een zwakke schakel in de kustver dediging rond Bru, liep het water door de kelder de Beursstraat in. Als toen de vloedplanken het had den begeven had Bruinisse wegge vaagd geweest, besefte iedereen later. Nu zakte tot ieders verba zing het water plotseling 30 a 40 cm. Doorbraak Dit kwam door de dijkdoorbra ken bij Oosterland en Sirjans- land, volgens burgemeester Mi- chaëlis. Tijdens die nacht en gedurende de zondag werden door mannen en vrouwen zandzakken gevuld uit de Dee ter versteviging van de dijken. In de ochtend van die zon dag vorderde de burgemeester een roeiboot en vroeg acht vrijwilli gers. Met een bandenwagen, de boot er op, ging het naar paal 0, de dijk tussen de nog droge Bruse polder en de ondergelopen polder van Sirjansland. Om beurten, vier man roeien en vier op de dijk, ging het van boerderij naar boer derij en werden tientallen mensen gered. Deze mensen moesten dan langs de dijk naar paal 0 lopen waar ze, door en door verkleumd maar veilig, naar Bru werden ge bracht. Redding De roeiboot werd aan het eind van de middag naar het dorp Sir gebracht en aan enkele jonge mannen overgedragen om verdere reddingen mogelijk te maken. De Waal: „We gingen terug naar ons dorp omdat we hoorden dat daar ook het water kwam. Dit was inderdaad het geval, de Ou- dedijk, de slaperdijk, was doorge broken en zondagavond stroomde ook in Bru het water binnen". Uit de omringende boerderijen en dorpen werden meer dan 700 mensen gered door de Bruënaren. Vooral tijdens die eerste dagen was er nog geen kontakt met de buitenwereld en was Bru het op vangcentrum voor de omgeving. Bij mensen op zolder en op de grote zolder van de winkel van De Korte werd men ondergebracht. Later kwamen er grootscheepse reddingsakties op gang en lagen er honderden vissersscheepjes, eenheden van de marine en ver schillende legeronderdelen en he likopters in de vluchthaven. Een poging van Bruënaren om met een barkas van, de marine het stroomgat bij Jan van der Weele binnen te varen mislukte wegens de diepgang van de boot. Om deze reden moest ook de Bruse vloot buiten blijven, ze lagen te diep voor de polder. Enkele schouwen met een vuistdikte diepgang luk te dit wel. Eén van die mensen die de ramp nog voor ogen ziet als was het gisteravond, is mevrouw A. Wiebrens-Beekman, de bekende Bruse dichteres. Naast dichten te kent zij de Bruse dorpsgebeurte nissen in al haar facetten op en be waart die voor het nageslacht. Ook de ramp komt in haar „levensschrift" voor, de ongerust heid om de verschrikkelijke storm, de angst om haar zoon Jaap die conducteur was op de pont van Zijpe, het kijken naar de vloedplanken in de Oudestraat die trilden wegens de enorme druk van het water die er op stond, de spanning bij de mensen, houden ze het of houden ze het niet. „Noordwesterstorm" is één van haar gedichten. JAAP HUIZER RENESSE - Zaterdagavond werd in De Ark te Renesse de donateursuitvoering gehouden van de Renesser fanfa re Luctor et Emergo. De avond trok zeer veel belangstel ling. Het programma werd geopend met de mars „The Tundereer" van J. P. Sousa in een arrangement van J. W. Slingerling. Vervolgens was het de beurt aan de voorzit ter, de heer J. A. Kouman. Hij verwelkomde in het bijzonder burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer, wethouder J. C. de Feiter en erelid de heer Padmos, al len met hun ega's. Verder begroette hij de afgevaardigden van zusterver^ enigingen, de heren Quist en Van Dongen met hun echtgenotes en me vrouw E. Vos-Simons. Alles op alles Vervolgens legde de voorzitter uit dat er alles aan gedaan was om toch een uitvoering te geven, nu het dorpshuis buiten gebruik is. Dankzij de medewerking van de beheerscom missie kon gebruik worden gemaakt van De Ark. Een bijzonder woord van dank had hij voor de heer Alse- ma en het bestuurslid de heer Dorre man, die met succes alles op alles ge zet hadden om de verwarming in or de te brengen. Daarna gaf de voorzit ter een kort overzicht over de gang van zaken gedurende het afgelopen jaar. Hij bracht in herinnering dat zowel de drumband als de fanfare hebben deelgenomen aan een con cours. De drumband haalde een twee de prijs op het marsconcours te Goes. De fanfare nam in november deel aan het concours te Brielle en haalde daar een eerste prijs en promotie naar de Ere-afdeling. Hij vertelde verder dat de vereni ging momenteel 62 werkende leden telt, van wie 20 man de drumband vormen. Vijftien muzikanten die in het korps meeblazen krijgen nog les op de muziekschool of van de diri genten. Er zijn ook nog zeven leerlin gen in opleiding, die nog niet in het korps meespelen. In 1982 heeft men een nieuwe alt sax, een bariton en een bugel aange schaft. Verder was het nodig 14 trom mels te vernieuwen. Een hele in vestering, die echter noodzakelijk was. Want zonder goed materiaal kan niet gepresteerd worden. Het oudpapier heeft 1966,80 opge bracht/ongeveer een zelfde bedrag als het jaat adarVoor. Tot slot sprak de heer Kouman een woord van dank tot de direkteur J. H. Blom, de instrukteur van de drumban A. J. Padmos (die wegens vakantie overigens niet aanwezig was) en zijn vervanger de heer Wim Veerhoek. Hij feliciteerde hen met de behaalde suksessen en verklaarde dat hun inzet en ijver bijzonder wor den gewaardeerd. Zowel de heer Blom als de heer Veerhoek ontvingen uit de handen van de voorzitter een presentje. Hun partners werden ver rast met een fraai boeket. Ook een woord van dank had hij voor de mu zikanten. Ten eerste voor de goede opkomst bij de repetities, maar ook voor de gezelligheid en de goede sfeer. Gevarieerd Na het openingswoord van de voor zitter vervolgde het korps zijn optre den. Het publiek werd een zeer geva rieerd programma geboden, met in het begin iets zwaardere nummers en verderop een overvloed aan bekende melodieën. In „Air" uit New Baroque Suite van Ted Huggens speelden de drie comettisten Jaap Moerland, Cees Hoogerhuis en John de Feiter, een so lo. Het voor de muzikanten zeer moeilijke stuk Suite of a Hymn van Henk van Lijnschoten kwam uitste kend uit de verf. Na het Menuet uit Berenice van Ge- org Fr. Handel in een arrangement van Houtvast werd het muzikale pro gramma even onderbroken voor de huldiging van de heer Adri de Vos, die op 1 november 25 jaar lid was van Luctor et Emergo. Een 25-jarige jubileum dat nog een extra accent heeft, omdat de heer De Vos al jaren niet meer in Renesse woont, maar toch steeds de Renesser fanfare is trouw gebleven. De voor zitter stelde dat men bijzonder blij was dat de heer De Vos steeds zo'n trouw lid is gebleven en hoopt dat dit in de toekomst zo zal worden voort gezet. Na deze woorden kreeg de jubilaris de versierselen van de Bond op gespeld. Selektie De uitv.oering werd vervolgd met een selektie uit Fiddler on the roof, -bekende melodieën, die evenals de bekende melodieën uit de twee delen Evergreen Grüsse, erg in de smaak vielen bij het publiek. Ook de tamboers, onder leiding van Wim Veerhoek, waren te be luisteren. Zij speelden L'Armée en Défilé der Schotten van Theo van Campen en Rub-a-Dub van Krijn Smits. Met de mars Kodomo No Hi, in een arrangement van M. van Delft, werd het succesvolle programma afgeslo ten. De muzikanten werden beloond met een staande ovatie van het ruim 500 koppige publiek. Na de pauze, waarin een uitste kend geslaagde verloting werd ge houden, vervolgde de toneelvereni ging Op Drift het programma. Onder regie van mevrouw A. v. d. Wiel- Jansen werd de klucht „De Huisty- ran" van Godfried Bomans gespeeld. Het spel vol dwaze verwikkelingen werd goed gespeeld, ondanks de moeilijke omstandigheden van een geïmproviseerd toneel met nauwe lijks coulissen en geen geluidsinstal latie. Zonder één der anderen tekort te doen, mag worden gezegd dat vooral debutant Richard Meijer de aandacht op zich wist te vestigen. Er werd heel wat gelachen en evenals de muzikanten werden de toneelspelers aan het slot beloond met een harte lijk applaus. De uitstekend geslaag de avond werd besloten met een ge zellig bal. Voorzitter J. A. Kouman, speldt de heer Adri de Vos de KNF-speld op, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als muzikant en lid van Luctor et Emergo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3