Koophet Tussenrappo Belgische kabinetskrisis op het nippertje voorkomen Kunstgreep voor Voeren Sihanoek vraagt westen om wapens Ghana vraagt Rode Kruis om hulp Machtsovername Hitier herdacht Geheimzinnige dood journalisten Werklozen aan de slag in monumentenzorg Koningin 45 jaar Onderzoek naar positie grootafnemers van energie Diefstal loopt slecht af Schip lek Staten akkoord met ombouw AGENDA centrale Borssele Staten van Zeeland houden vast aan vaste oeververbinding Wester schelde 2 BRUSSEL - In totaal dertig uur van nerveus beraad, verdeeld over vrijdag, zaterdag en zondag heeft tenslotte toch niet geleid tot een Belgische regeringskrisis. Zonda gavond laat, na afloop van de dertig uur bleek men als volgt de knoop te hebben doorgehakt: Jose Happart wordt geen burgemeester van de gemeente Voeren. Dat geldt tenminste tot 1 januari 1985 maar er is voorts geen enkele garantie dat hij na die datum wel burgemeester kan worden. GUATEMALA (STAD) - Speciale militaire rechtbanken in Guatemala hebben in de afgelopen dagen tien personen ter dood veroordeeld die zijn aangeduid als „opstandelingen". Onder hen is een Hondurees. Zij zou den worden doodgeschoten. Britse koningin zag rood LONDEN - Koningin Elizabeth van Engeland - titulair hoofd van de Engelse staatskerk - heeft aan geboden uit eigen zak te betalen voor zwarte togen voor de paro chiegeestelijkheid van vier kathe dralen, omdat zij verstoord is over het feit dat de priesters schar laken togen dragen. Deze kleur is voorbehouden aan geestelijken die de titel „Royal Chaplain" (hof kapelaan) dragen. BANGKOK - Prins Norodom Siha noek heeft de Verenigde Staten en andere westelijke landen vrijdag om militaire steun gevraagd voor zijn guerrillastrijders die het pro-Vietna mese bewind in Cambodja bestrijden. Met die steun zou de Vietnamese regering gedwongen kunnen worden onderhandelingen te beginnen over terugtrekking van haar troepen uit Cambodja, zo zei de prins vrijdag op een perskonferentie in Bangkok. Tot nog toe verstrekt alleen China wapens an de rebellen, terwijl Viet nam militaire steun uitfdeSowjet-Unie krijgt „We komen géén mensen te kort Er zijn vele, vele duizenden jonge gezonde Cambodjanen die tegen de Vietnamezen willen vechten. Maar het ontbreekt ons aan munitie en wapens". Shihanoek is leider van de in juni vorig jaar gevormde anti-Vietnamese, uit drie partijen bestaande coalitiere gering. Sinds vorige week vrijdag is hij in Thailand. Van daaruit is hij in Cam bodja geweest waar hij een geheime bijeenkomst heeft geleid van zijn coali tie. GENÊVE - Het Ghanese Rode kruis heeft de Liga van Rode Kruisvereni gingen in Genève dringend om hulp voor de uit Nigeria verdreven Ghane- zen gevraagd. Een woordvoerder van de liga zei vrijdag dat het aantal vluchtelingen sinds maandag is opge lopen van 2500 tot 18.000. Deze men sen zijn voorlopig ondergebracht in een kamp bij de hoofdstad Accra. Ze zijn „verwaarloost, ziek en hongerig". Behalve voedsel heeft het Ghanese Rode Kruis ook gevraagd )m 40.000 dekens, 1000 tenten en 10.000 emmers, alsmede blikvoedsel. HAMBURG - Tienduizenden men sen hebben in het weekeinde bij de herdenking van het feit dat Adolf Hitler 50 jaar geleden in Duitsland de macht kreeg, gedemonstreerd tegen het fascisme, de oorlog en de vijandig heid jegens buitenlanders, In West-Duitsland, waar in ver scheidene steden manifestaties wer den gehouden, namen enige politici de gelegenheid te baat om tegenstan ders bij de op 6 maart te houden Bondsdagverkiezingen te betichten van het in gevaar brengen van de democratie. Op een bijeenkomst in het Rijks daggebouw in WestrBerl^n pleitten zowel de Christen-Democratische Bondskanselier Helmut Kohl als de Socialistische oud-Bondskanselier Willy Brandt ervoor dat men lering trekt uit de geschiedenis en waak zaam blijft tegenover nieuwe dicta tors van links en rechts. In Frankfort verklaarde de socia listische kandidaat voor het Bonds kanselierschap, Hans-Joehem Vogel, in de Paulskerk dat men, met de ervaringen van de republiek van Wei- mar voor ogen, niet opnieuw politie ke tegenstanders als vijanden moet beschouwen. De Beierse premier en voorzitter van de ChrJstelljk-Sociale Unie (CSU), Franz Josef Strauss, pleitte op een hcrdenkingsbUcen- komst in München ook voor samen werking zonder te letten op politieke kleur ter versterking van de demo cratie. Verder heeft de regering besloten dat de gemeente Voeren administra tief overgeheveld zal worden van de provincie Limburg, waaronder zij nu valt, naar de provincie Brabant en wel naar het arrondissement Halle- Vilvoorde. Dar schept de mogelijk heid om in Voeren bepaalde taaifaci liteiten voor Franstaligen tot stand te brengen. Voor onderbrenging bij de provincie Brabant is voorts geko zen omdat die provincie een speciale vice-gouvemeur kent die belast is met het toezicht op de Belgische taal wetgeving. „Gesold" Nadat de regering haar besluit had bekendgemaakt, gaf een woordvoer der van het Vlaams overleg komité van Voeren een reaktie. Hij zei dat de Vlamingen in Voeren hoogst veront waardigd zijn. „Er is 21 jaar met ons gesold. Wat nu gebeurd is noem ik het bedrijven van politieke koehan del over de rug van een kleine geïso leerde Vlaamse gemeenschap en dat om een regering te redden plus de eer van de minister van binnenlandse za ken plus de eer van een „terrorist". Die laatste aanduiding sloeg duide lijk op de burgemeesterskandidaat voor Voeren, Jose Happart. Premier Wilfried Martens ontken de dit ten stelligste. De term „kunst greep" sprak hij echter niet tegen. Wij hebben een regeling uitgewerkt die niemand het gezicht doet verlie zen maar die tevens geen enkel fun damenteel belang heeft aangetast, al dus de eerste-minister. LIMA - In Peru zijn waarschijnlijk acht journalisten door nog onbéken- de oorzaak om het l^y^n .gekomen. De journalisten wérde'ii sinds afge lopen woensdag vermist in het hoog land van Ayacuchio, een gebied waar de guerrillabeweging „Verplicht Pad" aktief is. De politie ontdekte zaterdag in het dorp Huaychao op 100 kilometer van de regionale hoofdstad Ayacucho acht oppervlakkige begraven lijken. Twee van de lijken werden geïdentificeerd als de vermiste journalisten Jorge Luis Mendivil van de krant „Observador" en Pedro Sanchez van het blad „El Diadio de Marka". De politie in de Peruaanse hoofdstad Lima bevestigde dit tegenover de redakties van deze bladen. De overige lijken konden nog niet geïdentificeerd wordea Flitsen uit het buitenland TRIEST - De Italiaanse douane heeft zondag in Triest 48 ton sigaret ten in beslag genomen die per trein uit Roemenië op weg was naar de zwarte markt in Zuid-Italië. De siga retten waarvan de waarde op de zwarte markt, omgerekend, onge veer elf miljoen gulden bedraagt, wa ren verstopt in zakken waarin zoge naamd steenkool werd vervoerd. TEL AVI V/TOKIO - Van de Israëli sche bevolking spreekt 91,4 procent zich uit voor „een snelle terugtrek king uit Libanon van de Israëlische strijdkrachten". Dit is de uitslag van een opinie-onderzoek van het Israëli sche instituut Modiin die zondag werd gepubliceerd in de „Jerusalem Post". CATANIA - Pina Bonanno, 38 jaar geleden als Giuseppe Bonanno in Trapani op Sicilië geboren en sinds een aantal jaren voorzitster van de „Italiaanse bond van transseksue- len", is met de zegen van de Rooms- Katholieke Kerk getrouwd met een spoorwegbeambte uit Milaan. Naar de Italiaanse pers vrijdag berichtte werd het huwelijk in een romanti sche kapel aan de voet van de Etna ingezegend door pastoor Luigi Ciotti, die Pina Bonanno's strijd tegen de achterstelling van transseksuëlen sinds jaren steunt. Volgens premier Martens betekent het regeringsbesluit dat Voeren in het Nederlandse taalgebied van Bel gië blijft, zij het dat het wordt onder gebracht bij een arrondissement dat Vlaamse gemeenten kent die een spe ciaal taaistatuut hebben. Op die ma nier wordt er niets aan de Belgische taalwetten gewijzigd, evenmin als aan het statuut van de gemeente Voe ren, aldus Martens. PEKING - In de Chinese volksrepu bliek is voor het eerst een opinipei- ling op computerbasis gehouden die aantoont dat de meeste Chinezen ge loven wat de strikt in de hand gehou den kranten hun te geloven voorhou den, berichtte zaterdag het dagblad van Peking. Voor de enquête werden 2.430 inwoners van Peking uitgeko zen voor de beantwoording van 54 vragen. Van hen verklaarde 72,9 pro cent dat zij wat zij in de krant lezen onvoorwaardelijk of in het algemeen genomen geloven. VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II zal op 10 juni voor de twee de maal een bezoek brengen aan zijn geboorteland Polen. Dit staat in een herderlijke brief van de Poolse bis schoppen, die zondag in Rome werd gepubliceerd. BAZEL - Onbekenden hebben zon dagochtend vroeg bij Bazel een hoogspanningsmast opgeblazen van een leiding waarlangs elektriciteit van een Zwitserse kerncentrale naar Frankrijk en West-Duitsland wordt geleverd. Volgens de politie werd niemand gewond. De omvallende mast sleurde echter de volgende mast mee en er vielen kabels op de nabij gelegen huizen. GRONINGEN - Naar schatting vierhonderd mensen hebben zater dag in Groningen gedemonstreerd te gen de aantasting van de uitkerin gen. Zij trokken door de Groninger binnenstad naar het Martinikerkhof, waar zij werden toegesproken door een aantal sprekers. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft de afgelopen week in een kantoor bij een expeditiebedrijf in de haven 46 kilo springstof in beslag genomen, zo is zondag door de politie meegedeeld. Het gaat om de zeer hoogwaardige springstof C4, die onder meer bij het Amerikaanse le ger in gebruik is. De springstof was verborgen in vier plastic emmers waarin volgens het etiket structuur- verf had moeten zitten. DEN HAAG - Minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cul tuur) wil werkloze bouwvakarbei ders en restaurateurs de mogelijk heid bieden te gaan werken in de Mo numentenzorg met behoud van uitke ring. De minister is van plan aanvul lende restauratieprojecten te starten, aldus heeft het ministerie van WVC vrijdag meegedeeld. Het kabinet heeft vrijdag besloten met werkgevers en werknemers te gaan overleggen over de voorwarden waaronder dit kan gebeuren. Het gaat voorlopig om projecten op be perkte schaal, aldus het ministerie. De minister hoopt op deze manier een verdere afbrokkeling van werk gelegenheid in de restauratiesector te voorkomen. In deze sector gingen de laatste jaren ongeveer 2500 ar beidsplaatsen verloren. Ook vindt de minister dat veel monumenten als kastelen en kerken nodig aan een opknapbeurt toe zijn. Hij vreest dat anders belangrijke culturele en cul tuurhistorische waarden verloren dreigen te gaan. VLISSINGEN - Zeventien grote basisindustrieën in Nederland verenigd in het SIGE, hebben vrijdag een onderzoeksopdracht verleend aan het Ekono- misch-Technologisch Instituut (ETI) voor Zeeland. Het onderzoek moet meer duidelijkheid brengen in de betekenis van deze bedrijven voor de ekonomie en de werkgelegenheid op landelijk en regionaal niveau. Daarnaast wordt de invloed onderzocht van energieprijsverschillen op de produktiekosten. Aanleiding voor dit onderzoek is het groeiende besef, dat zowel de be drijven als de samenleving zijn ge diend met vergroting van het inzicht in de betekenis en de positie van ba sisindustrieën, dié grootafnemers zijn van energie. Het SIGE is van Hare Majesteit Koningin Beatrix Ko ningin Beatrix viert vandaag, maan dag 31 januari, haar 45ste verjaar dag. ROTTERDAM - Een 18-jarige jon gen uit Rotterdan heeft brandwon den opgelopen toen hij probeerde een gestolen auto in brand te steken. De jongen had de auto enige dagen eer der met een vriend gestolen in Helle- voetsluis en wilde deze vervolgens na een aantal onderdelen gesloopt te hebben, kwijt raken. Een poging de gestolen auto bij de Beneluxtunnel in het water te rijden mislukte, waarna de jongen bij het in brand steken van de auto, met benzine uit een andere auto zelf in brand raakte. Dit heeft de Rotterdamse politie za terdag meegedeeld. De jongen slaagde er vervolgens nog wel in voor behandeling in het Aca demisch Ziekenhuis te komen. Zijn 14- jarige vriend is door de politie aange houden. oordeel dat meer inzicht kan leiden tot een betere afweging van belangen inzake behoud van basisindustrieën en de maatschappelijke kosten en ef- fekten van overheidsmaatregelen, met name de prijzen en de ta- riefstruktuur van elektriciteit. THOLEN Vier sleepboten uit Vlissingen zijn vrijdagmiddag op de Schelde-Rijn verbinding bij Oud- Vossemeer de Duitse binnenvaart - tanker Belona te hulp gesneld. Het schip, dat door nog onverklaarbare oorzaak een scheur in de huid opliep, juist bij een lasnaad, maakte water en had dringend sleepboothulp no dig. Bergers slaagden erin op het met achthonderd ton ammoniumsulfaat geladen schip dompelpompen aan te brengen, waarna men al pompend de belona de haven van Thplen wist bin nen te slepen. Volgens de bergers is er geen ammóiilühïsififaat in het wa ter terechtgekomen. MIDDELBURG - Provinciale Staten van Zeeland hebben de aandeelhou ders van de NV PZEM vrijdag bindend mandaat gegeven voor de ombouw van twee gas- en oliegestookte centrales in Borssele tot een kolengestookte een heid. Met die ombouw is een bedrag gemoeid van ruim 802 miljoen gulden. Be halve de staten van Zeeland zijn de Zeeuwse gemeenten aandeelhouders van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM). Tijdens de behandeling van de zaak in de staten werd er veel be zwaar gemaakt tegen de toenemende zwaveldioxyde- en stofuitstoot, die de centrale zal veroorzaken. De NV PZEM heeft namelijk van de vorige regering toestemming gekregen om een rookgasontzwaveling voor maar vijtig procent toe te passen in deze centrale. Een honderd procent rook gasontzwaveling kost vele miljoenen guldens meer aan bouwkosten. On danks die nadelige milieu-effekten werd toch besloten toestemming te geven voor de ombouw. Alleen PPR,. PSP, D'66 en een PvdA'er waren te gen. MIDDELBURG - De staten van Zeeland houden met gedeputeerde staten van Zeeland vast aan de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde ondanks het besluit van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om de zaak niet te laten doorgaan. In een met grote meerderheid van stemmen aangenomen motie zeggen de staten dat de vergaand gemaakte afspraken die al bestonden tussen rijk en provincie over de aanleg van de vaste oeververbinding Wester schelde nagekomen moeten worden. Volgens de staten is die vaste oever verbinding voor zowel het rijk als de provincie op de langere duur veel voordeliger dan het blijven exploite ren van bootdiensten ter plaatse, die steeds te maken zullen krijgen met grote kostenstijgingen. In een toelichting aan de staten zei de Zeeuwse gedeputeerde J. de Voogd dat er zoveel nieuwe argumen ten over financiering en ver- voersprognoses aangedragen zullen worden tijdens het gesprek met de vaste kamerkommissie van verkeer en waterstaat op 8 februari, dat de Tweede Kamer wellicht alsnog zal beslissen tot de aanleg van de vaste oververbinding Westerschelde en de minister zal laten terugkeren op haar besluit. Advertentie Het Tussenrapport vormt de basis voor de Brede Maatschappelijke Discussie over Energiebeleid. Voor vijf gulden is het verkrijgbaar bij vrijwel alle openbare bibliotheken. U kunt ook f9,25 (inclusief verzendkosten) overmaken op postgiro 121488 t.n.v. Stuurgroep MDE, Postbus 20102,2500 EC Den Haag. Informatie telefoon: 070-624562. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Dinsdag 8 t/m donderdag 10 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Energie-aktie van de koördinatiegroep Energiebespa ring Zeeland - 15.00 totl7.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Maandag 31 januari Serooskerke Dorpshuis. P.v.d.A. bijeenkomst. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 14.00 uur. Dinsdag 1 februari Zierikzee Gasthuiskerk. Herdenkingsdienst Rode Kruis van Watersnoodramp '53. 13.30 uur. „Huis van Nassau". Bijeenkomst Oudleerlingen Tuinbouwwinterkur- sussen. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Konditorei. Koffie-ochtend Ned. Ver. van Huisvrouwen. 10.00 uur. Dreischor Herdenkingsmonument Bogerdweg. Kranslegging en sobere plechtigheid herdenking slachtoffers van 1 fe bruari '53. 11.30 uur. Nieuwerkerk Ned. Hervormde kerk. Herdenkings dienst februari-ramp 1953. 20.00 uur. Woensdag 2 februari Zierikzee Kerkzaal, St. Domusstraat. Bijeen komst Gereformeerde Vrouwenkon- taktgroep. 20.00 uur. Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 15.00 - 17.00 uur. Brouwershaven Hotel Ringelberg. Algemene leden vergadering oranjevereniging. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering postzegelvereniging „G. J. Peelen". 19.30 uur. Donderdag 3 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Vergade ring Groene Kruis. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie herdenking watersnoodramp. 09.00 - 12.00 en 15.00 - 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bingo dansant. 20.00 uur. „Wapen van Renesse". Ledenverga dering „Luctor et Emergo". 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Uitvoering „Oefening en Uitspanning". 19.30 uur. „Oosterhof". Toneelavond V.O.O. 20.00 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Foto-expositie. Herdenking watersnoodramp. 15.00 - 17.00 uur. Renesse 11.00 uur straófeest, keuring paarden VVV-kantoor, ontvangst gemeente bestuur, 14.15, ringsteken Lange Re- ke, 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelavond P.J.Z. met bal na (Trio 1). 19.30 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2