I Veel belangstelling voor opening nieuwe school 'M SChcoïTs jKMg®BOEL N^y; jjpotv „Overheid laat ons in de kou staan" DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> Wh P& Bi Lr r^. ZIERIKZEESCHE N1EUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar t 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 31 januari 1983 139ste jaargang Nr. 23261 WAARIN OPGENOMEN (1797 - In dit nummer: Familie-avond Chr. Plattelandsorganisaties Jan Wouter van den Doelschool officieel in gebruik genomen ZIERIKZEE - Onder een grote publieke belangstelling werd vrijdagmiddag in Poortambacht de nieuwe Jan Wouter van den Doelschool geopend door mevrouw N. J. van den Doel-Geleijnse, de weduwe van de vroegere voorzitter van het schoolbestuur, die de drijfveer is ge weest achter de oprichting van de school met dezelfde aan de Raamstraat. Dit oude schoolgebouw was vrijdag aan het begin van de middag het vertrekpunt van een grote stoet leerlingen, die op deze wijze symbolisch af scheid namen van de vroegere huisvesting van de Jan Wouter van de Doelschool. Feestelijk versierd en met spandoeken gewapend trokken de leerlingen de leerlin gen de vesting van Zierikzee uit, op weg naar het nieuwe gebouw aan de Kabbelaarsbank in plan West. Nadat me vrouw Van de Doel de hoofdingang van de school had ontsloten, droegen de zesde-klassers van de school de jongste kleuterklas letterlijk over de drempel, waarmee de officiële ingebruikname van de school een feit was ge worden. Na deze openingsceremonie volgde een bijeenkomst in de gemeenschap- pelijke ruimte van de school, die werd bijgewoond door een groot aan tal genodigden. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om het bestuur van de Vereniging tot Bevor dering van het Christelijk School onderwijs in Zierikzee geluk te wen sen met de nieuwe school. Pijlerdam bijna zo ingewikkeld als space-shuttle NEELTJE J'ANS - Het infor- matiecentrum stormvloedke ring kreeg zondag bezoek van een van de top-managers van de space-shuttle. Het was Pa tricia Ryt, die desgevraagd vertelde te verwachten dat het ruimteveer - ondanks de huidi ge problemen met de motoren - nog deze week zal worden ge lanceerd. Mevr. Ryt stak haar bewon dering voor het waterbouw kundig werk aan de Ooster- scheldemonding niet onder stoelen of banken. ,,This project is almost as complex as the space-shuttle schreef zij in het gastenboek, daarmee een kompliment uit brengend aan al die werkers aan de zo langzamerhand we reldvermaarde pijlerdam. Sleutel Na een welkomstwoord van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. Bij de Vaate, opende onder wijswethouder J. Groen de rij van sprekers. Door middel van het over handigen van een symbolische sleu tel aan de heer Bij de Vaate droeg de wethouder het schoolgebouw na mens de gemeente Zierikzee over aan de Vereniging. ,,De eerste voorwaar de om te komen tot geïntergreerd basisonderwijs (met de kleuterschool ,,De Speeldoos", welke aan de nieu we school is gekoppeld - red.) is een goede huisvesting. Daaraan is met dit gebouw ruimschoots voldaan", aldus de wethouder, die even tevoren een overzicht had gegeven van de ge schiedenis met betrekking tot de rea lisatie van het schoolgebouw. ,,Ik kan me voorstellen dat de kinderen straks niet eens meer met vakantie willen gaan", aldus de wethouder, die het een goede zaak noemde dat de school ook toegankelijk is gemaakt voor gehandicapten. „Binnen het ka der van de mogelijkheden is het ge bouw daardoor voor meerdere doe leinden te gebruiken." De heer Groen sprak de hoop uit dat het mi nisterie van onderwijs nu snel goed keuring zal verlenen voor de verbou wing van de J. L. de Jonge-school in Malta, zodat het bijzonder onderwijs in die buitenwijk ook voldoende uit de voeten kan. Vervolgens bood hij namens het gemeentebestuur een wandversiering aan. Verenigingsvoorzitter Bij de Vaate bedankte vervolgens een ieder, die betrokken geweest is bij het „school- klaar" maken van het gebouw, door middel van het aanbieden^ van een ge schenk of een bloemetje. Achter de schermen De inspectrice van het kleuter- en lager onderwijs, mevrouw W. P. Bouwman, roemde in haar toespraak dit gebaar van het schoolbestuur. „Meestal worden de vele werkers achter de schermen vergeten en staan alleen de mensen in een bepaalde funktie voor het voetlicht." De in- Met spandoeken gewapend maakten leerlingen van de J. W. van den Doelschool vrijdagmiddag een tocht van de oude school aan de Raamstraat naar de Kabbelaarsbank in plan West. spectrice, die mede namens het mi nisterie van onderwijs sprak, stelde in haar. toespraak, dat iedere scho lenbouw een geschiedenis heeft, met leuke maar ook met treurige momen ten. „Maar laten we de laatsten maar snel vergeten; de school is klaar en zijn we vrolijk met elkaar." Het feit dat mevrouw Van den Doel nu voor de tweede keer in haar leven een „Jan Wouter van den Doel school" heeft mogen openen, was voor de inspectrice aanleiding om op te merken dat ,,de grondslag steeds dezelfde is gebleven". Namens de Besturenraad voor Pro testants Christelijk Onderwijs voer de de plaatselijke consulente, me vrouw A. Koudstaal-Schouls, het woord. De direkties van het voortge zet onderwijs in Zierikzee waren ver tegenwoordigd in de persoon van de heer A. van Drie. Zij lieten hun woor den vergezeld gaan met geschenken. De heer M. P. de Lange, namens de hoof denkring Schouwen-Duiveland, zei het jammer te vinden dat er in het schoolgebouw een kunstwer ont brak, doordat de zognaamde 1 %- regeling in het kader van de bezuini gingen is geschrapt. Hij bood een ets aan van de Zierikzeese kunstenaar Peter Jansen, voorstellende de Poort in 't Vrije. Direkteur T. van Triet over het failissement van Holland Warmte: OSLO - Twee Britse mariniers, een luitenant en een soldaat, die net wa ren teruggekeerd van de Falklandei- landen, zijn tijdens winteroverleve- ringsoefeningen van de NAVO in Noorwegen als gevolg van sneeuwstormen en tuimelende tem peraturen om het leven gekomen. Dit heeft een NAVO-woordvoerder in Oslo zaterdag bekendgemaakt. ZIERIKZEE - „Ik heb een waarschuwing aan alle klei ne bedrijven in Nederland: begin niet aan energiebespa rende projekten, want de overheid laat je in de kou staan. Als je niet minstens vijfhonderd man in dienst hebt begin je niets op dit gebied". Bittere woorden van de heer T. van Triet, direkteur van „Holland Warmte", maandagochtend uitgesproken in zijn bedrijf. Dit, nadat hij zijn 21 werknemers kort tevoren op de hoogte had ge bracht van het door hem aangevraagde failissement, vrijdagmiddag bij de rechtbank in Middelburg. ZIERIKZEE - Eind I98V werd het gebouw van Holland Warmte feestelijk in gebruik genomen, nu, januari '8Z werd het faillissement aangevraagd. Een kort leven voor een (toch eigenlijk) levensvatbaar bedrijf. Op de foto: ..Holland Warmte" op het industrieterrein te Zierikzee. Symbolisch voor de staat waarin het bedrijf verkeert, is de kou in de direktiekamer: de beroemde warm tepomp had het juist vanochtend ook begeven „Een trieste zaak, die niet nodig geweest zou zijn. Als je be denkt dat er voor ruim 3 miljoen in de orderportefeuille zit. Zuiver ge brek aan liquiditeit heeft tot deze ontwikkeling geleid", aldus direk teur Van Triet. „We hebben werkelijk alles tegen gehad", vervolgde Van Triet. „Toen we hier viereneenhalf jaar geleden begonnen werden we gekonfronteerd met een schuldenlast van viereneen- halve ton uit faillissmenten van op drachtgevers. Na die klap zakte de ekonomie in, terwijl we veel hadden geïnvesteerd in de warmtepomp. En toch, nadat we in '79 nog een verlies leden van 0,5 miljoen, draaien we nu met winst en hebben werk zat". Het niet geven van overheidssteun zit de heer Van Triet het meest dwars. „Kijk wat er met Eminent in Bodegraven gebeurd is. Miljoenen werden in dat bedrijf gepompt om het te redden. En nu hebben ze werk tijdverkorting aangevraagd. Zie hoe veel miljarden het Ogem-concern kreeg toebedeeld, evenals R.S.V. En wij? In maart 1982 heb ik de toenmalige minister van ekonomische zaken Jan Terlouw een verzoek om over heidssteun gedaan. Daarin schreef ik o.m. „Om mijn bedrijf draaiende te houden heb ik uw steun nu keihard nodig". Dit naar aanleiding van de door de minister beschikbaar gestel de 15,5 miljoen voor onderzoek naar warmtepompen. Ik vraag me af waar dit bedrag naar toe is gegaan: wij hebben er geen cent van gekre gen". Geen overheidssteun voor Holland Warmte, maar wèl steun voor de kon- kurrentie: R.S.V. en Ogem. Er zijn in Nederland slechts drie bedrijven die zich bezig houden met het vervaardi gen van warmtepompen. Naast het Zierikzeese bedrijf zijn dat Landaal Schelde b.v. in De Meern (van het R.S.V.-concern) en I.B.K. te Amers foort (Ogem-concern). Beide giganten kregen zoals bekend ruime over heidssteun. „Zoals ik al zei: we zijn te klein. Een mug, waarvoor het niet interessant is die in leven te houden". Werkgelegenheidsfonds De Rijksnijverheidsdienst distrikt Het Rooms-Katholieke onderwijs in Zierikzee was vertegenwoordigd in de persoon van de heer L. S. P. van Velthoven. Ook architekt J. W. Jobse en hoofdaannemer J. Jobse spraken het bestuur toe. Vervolg pag. 4 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Zuid-Zeeland deed in een rapport van 3 november 1982 al voorstellen om de vermogenspositie van Holland Warmte te verbeteren. In dit rapport is te lezen dat ter verbetering van de liquiditeit en om de ontwikkeling van de warmtepomp slagvaardiger in exploitatie te kunnen nemen, een ondersteuning via een achtergestelde lening uit het Werkgelegenheids- fonds wenselijk is. Ook deze steun 175.000,-) werd niet gegeven. Het niet beschikbaar hebben van zogenaamd „vlottende kontanten", direkt besteedbaar geld dus, werd de ondergang van het bedrijf. „Daardoor hebben we ook een or der van de gemeente Rotterdam moe ten laten lopen: we konden de finan ciering niet rond krijgen. Ook het woningbouwprojekt in Vlaardingen hebben we moeten stoppen, alleen wegens de financiering. Verder zakt de energieprijs, dat ook in ons nadeel werkt. We deden veel in de glastuin bouw, maar ook in deze sektor gaat het slecht. Ja, we hadden werkelijk alles tegen". Om het salaris van het personeel veilig te stellen, zegt Van Triet niet eerst het personeel van het naderen de drama in kennis gesteld te heb ben.; „Als ik dat zou hebben gedaan, zou de bank direkt beslag gelegd heb ben en de lopende rekening blokke ren. Uit dien hoofde heb ik ook de bonden niet eerst op de hoogte ge bracht. Toen ik vrijdag thuiskwam was het personeel al weg, daarom kon ik ze vanochtend pas op de hoog te brengen". Zien aankomen Een deel van het personeel heeft het zien aankomen, volgens Van Triet, die niet verwacht dat de 21 man elders aan de slag zullen komen. „Zeker in Zeeland niet. Er is hier weinig werk, ook bij de aannemers waarvan sommigen met hetzelfde probleem te kampen hebben: gebrek aan liquiditeit". Wonder? Tot slot zegt Van Triet dat het be drijf het misschien nog wel een half jaar had kunnen volhouden. „Maar, ik vind dat je het lef moet hebben om te zeggen ik stop er mee, voor dat een ander dat gaat beslissen. Als je 's nachts niet meer kan slapen (en dat doe ik al maanden niet meer) moet je de knoop doorhakken. Ook al doet dat ontzettend veel pijn". Is het bedrijf echt niet meer te red den, met die 3 miljoen in portefeuil le? Van Triet: „Tenzij er een wonder gebeurt; en in wonderen geloof ik al lang niet meer Men moet geen warmte tonen, die niet gedeeld zal worden; niets is verkoelender dan een warmte, die niet aan anderen wordt meegedeeld. Joubert Verwachting tot dinsdagavond: Regen Veel bewolking en enige tijd regen; minimumtemperatuur omstreeks 3 graden; middagtemperatuur onge veer 6 graden; krachtige westen wind, 6, aan de kust enige tijd storm achtig 8. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 4 februari Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: n.west 7 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: -I gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: n.west 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: -1 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 febr. Zon op 8.21, onder 17.27 Maan op 22.17, onder 10.28 Laatste Kwartier: 4 februari (20.17) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwatcr 1 febr. 5.05 18.13 11.30 23.45 Doodtij: 7 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer blijft een wis selvallig karakter behouden. In snel le vaart trekken oceaandepressies in de krachtige wesstroming naar het vasteland van Europa. Dinsdag is er veel bewolking en valt er enige tijd regen. Later op de dag klaart het wat op, maar de kans op buien blijft aan wezig. De middagtemperatuur ligt morgen rond de 6 graden. Vannacht daalt de temperatuur tot omstreeks 3 graden. De wind waait uit het westen en is in het binnenland krachtig, aan de kust stormachtig. Na dinsdag kun nen er sneeuwbuien vallen en vriest het licht in de nacht. Ook overdag wordt het kouder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1