GRATIS VERKRIJGBAAR OP ALLE POSTKANTOREN IS TOU Regering ziet af van tolheffing oeververbindingen Leefsituatie gehandicapte huisvrouw uitvoerig in rapport vastgelegd AGENDA installatiebedrijf PEURJjOOBM Tweede Kamer ie Belg en Kalkar Zweedse waarschuwing Gorilla Ernst ziet niets in Oosterberlijnse Bianca Dieselolie goedkoper Politie-aktie tegen onleesbare kentekenplaten Vals bomalarm veroorzaakt verkeers opstoppingen Ondernemingsraad KMS vraagt Van Aardenne om snelle beslissing mi- PÊ Bitr HBSBEEEI^Ü "ENERGIEBELEID VOOR MORGEN" Te belangrijk om alleen aan de deskundigen over te laten. Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 DEN HAAG - De regering ziet af van tolheffingen bij bestaande oeververbindingen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dit donderdag toegezegd in het debat dat de Tweede Kamer voert over haar begro ting. De minister hield verder haar voornemen staande om af te zien van de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde in de vorm van een brug met tun nel. Dat geldt ook voor haar keuze voor een spoorbrug over in plaats van een spoortunnel onder de Maas in Rot terdam. De zeedijken moeten rond 1990 op Deltahoogte worden gebracht. Voor de rivierdijken houdt de minister vast aan 1998. In het voorjaar zal de minister hierover een nota aan de ka mer sturen, die gevolgd zal worden door notities over de uitvoe ringsplannen. BRUSSEL - Als er zekerheid bestaat over een verdere Nederland se deelneming aan de bouw van een kerncentrale in Kalkar blijft ook België aan dit projekt deelnemen. Dat besluit is donderdag bevallen in het Belgische kernkabinet voor soci ale en ekonomische zaken. Dit kernkabinet heeft echter voor verdere Belgische deelname nog an dere voorwaarden gesteld: de Bonds republiek moet preciezer verbinte nissen aangaan over het tot een goed einde brengen van het projekt en de particuliere sector moet zijn deelna me in Kalkar verhogen. Voordat België zijn finale beslissing neemt over verdere deelname aan het pro jekt zal ook in de Belgische senaat het Belgische energiebeleid bespro ken moeten zijn. DEN HAAG - Het veiligheidsinsti tuut in Amsterdam gaat op verzoek van staatssecretaris van Leijenhorst van onderwijs en wetenschappen schoolbesturen, leiding en teams voorlichten over onveilige en gezond heidsbedreigende situaties in het (voorgezet) buitengewoon onderwijs. AMSTELVEEN - Het aantal.Neder landers dat in het buitenland §en openhartoperatie ondergaat is het af gelopen jaar met dertig procent ver minderd. In 1981 waren het er nog 844 en vorig jaar 590. De onderhoudskosten voor rijks wegen zullen over enkele jaren reëel moeten worden verdubbeld, zo waar schuwde mevrouw Smit-Kroes. Over eventuele inpoldering van de Mar kerwaard liet de minister zich niet uit. Zij wil afwachten wat onder zoek, ook naar de voors en tegens van niet-inpolderen, zal opleveren. Minister Smit-Kroes zal ernaar streven de kontinuïteit van bedrij ven en werkgelegenheid in de weg en waterbouw te waarborgen in overleg met werkgevers en werkne mers. Muskusratten Nieuwe muskusrattenvangers zul len al in het eerste kwartaal van dit jaar worden aangesteld. Maar het voornaamste knelpunt bij de bestrij ding van de muskusrat is de „lappen deken" van bestrijdingsorganisaties, en daar wil de minister wat aan doen. Provincies moeten belast wor den met die organisatie, en de water schappen nemen de rattenvangers in dienst, zo stelde de minister voor. STOCKHOLM - De eerstvolgende vreemde onderzeeboot die de Zweed se wateren binnendringt kan er op rekenen dat hij door een „genadeloos bombardement" wordt gedwongen aan de oppervlakte te komen. Dit verklaarde donderdag de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Lennart Bodstrom, in een in terview met de sociaal-demokrati- sche partijkrant Aktuellt i Politiken. De minster zei dat voortaan geen konsideratie meer zou worden be- toond met debemanning van. een.,, vreemde onderzeeboot in Zweeds* soeverein water en datyde verant- woordelijkheid voor" wat er met haar gebeurt zal rusten bij degene die het bevel tot binnendringen gaf. Met klem sprak de minister tegen dat zij de openbaar vervoervoorzie- ningen wil aantasten. Verhoging van de openbaar-vervoertarieven zal af braak van het openbaar vervoer juist voorkomen, zo betoogde de minister. Het voorzieningenniveau moet „daar waar het verantwoord is" worden ge handhaafd, zo verduidelijkte de mi nister haar bedoelingen. „Er zijn geen plannen om buslijnen op te hef fen". MOSKOU - De Sowjet-Unie heeft donderdag voorgesteld in Midden- Europa een zone in te stellen die vrij is van nucleaire slagveldwapens. In een verklaring van het officiëlle Rus sische persbureau Tass stond dat de zone 500 600 kilometer breed zou moeten zijn. De middenlijn van de zone zou moeten worden gevormd door de grens tussen de NAVO- en de Warschau-pactlanden. WASHINGTON - Generaal Ber nard is voor twee jaar herbenoemd als opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, zo heeft het ministerie van defensie in Washington donderdag bekendge maakt. De 61-jarige Rogers die staf chef van het Amerikaanse leger is ge weest, is tevens opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Euro pa. Deze post behoudt hij, aldus het Pentagon. Beide commando's voert Rogers sinds 1979. BRUSSEL - De EG-commissie zal voorlopig niet met de Verenigde Sta ten spreken over de Amerikaanse be zwaren tegen de Europese uitvoer van tarwemeel. Ze ziet het nut niet van zulke gesprekken, zo heeft een commissie woordvoerder donderdag in Brussel verklaard. Wel blijft de EG-commissie bij het voorstel dat ze al eerder gelanceerd heeft, namelijk om een bijeenkomst te beleggen van de vijf voornaamste graanexporteurs in de wereld om de graanproblemen te bespreken. TOKIO - Japan is in principe be reid tot beperking van zijn export van tien belangrijke fabriekspro- dukten naar de Europese gemeen schap, zo is donderdag in Tokio ver nomen. Op de laatste dag vande half jaarlijkse ekonomische besprekin gen tussen Japan en de EG heeft de delegatie "uit Brussel dat donderdag te horen gekregen, aldus EG- woordvoerder Raymond Phan van Phi. ROTTERDAM - De Rotter damse diergaarde Blijdorp heeft tot haar spijt moeten konstateren dat het niet klikt tussen het Blijdorpse gorilla mannetje Ernst en het gorilla- vrouwtje Bianca, dat vorig jaar augustus voor een vrucht bare ontmoeting speciaal van de Oostberlijnse dierentuin naar Rotterdam is afgereisd. Ernst, die de afgelopen jaren bij vrouwtjes uit zijn eigen groep al drie nazaten heeft ver wekt, moet tot nu toe niets van de vreemde apin hebben. Blij dorp denkt niet dat er nog een vruchtbaar huwelijk inzit en meent dat Bianca haar geluk in een andere Westeuropese dierentuin zal moeten zoeken. ROTTERDAM - De prijs van diese lolie gaat begin volgende week bij Esso en BP met respektievelijk 2,8 en 2,6 cent per liter omlaag. Dit is het gevolg van een verdere daling van zo wel de Rotterdamse als internationa le marktnoteringen, alsmede van de dollarkoers. Beide maatschappijen hebben dit donderdag meegedeeld. Een liter dieselolie (zelftank) zal vanaf maandag bij Esso 112,6 cent kosten. De verlaging bij BP, die een dag later ingaat, brengt de literprijs bij zelfbedieningspompen van deze maatschappij op 113,2 cent. ROTTERDAM - De politie in Rot terdam zal de komende maanden bij verkeerskontroles meer aandacht besteden aan de zichtbaarheid van kentekenplaten aan de achterzijde van auto's. De manier waarop onder meer trekhaken worden bevestigd, is er de oorzaak van dat veel kentekens slecht leesbaar zijn, aldus donderdag een woordvoerder van de politie. Een kenteken behoort op 20 meter af stand nog behoorlijk zichtbaar te zijn. MAARSTRICHT - Bijna drie uur lang is donderdagmiddag het ver keer in de Maastrichtse binnenstad behoorlijk in de knoop geraakt door een vals bomalarm. Bij de politie kwam rond kwart voor een een anoniem telefoontje binnen dat een uur later een bom zou ontploffen op de Wilhelminabrug. De politie zette uit voorzorg de brug af. Ruim twintig politiemensen moesten het verkeer omleiden via de kenney- brug. Dit ging gepaard met ernstige verkeersopstoppingen. Pas tegen vier uur kon de Wilhelminabrug weer voor het verkeer worden vrijge laten. Van een bom of iets wat daar op leek is niets gevonden. Advertentie UTRECHT - Zowel de bouw- en houtbond FNV als de hout- en bouw bond CNV hebben donderdag laten weten, dat de bouwwerkgevers de prijscompensatie van januari (2,06 procent) gewoon moeten uitbetalen, nu het algemeen verbond van bouw bedrijven (AVBB) het principe akkoord over werktijdverkorting in het komende halfjaar van de hand heeft gewezen. DEN HAAG - Minister Deetman van onderwijs wil de zogenaamde Havo-toppen (dat zijn tweejarige vervolgopleidingen die Mavo- schoolieren klaarstomen voor het Havo-diploma) losmaken van de pe dagogische academies waaronder ze nu nog ressorteren. Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen In de nacht regen, overdag enkele opklaringen en vrijwel overal droog; temperatuur omstreeks 8 graden; krachtige, aan de kust en boven het IJsselmeer harde tot stormachtige westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 1 februari: Zondag: Enkele opklaringen Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 5 Maandag: Enkele opklaringen Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 5 Dinsdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 29 jan. Zon op 8.26, onder 17.21 Maan op 18.03, onder 9.08 30 jan. Zon op 8.24, onder 17.23 Maan op 19.31, onder 9.41 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.25 Maan op 20.56, onder 10.06 Laatste Kwartier: 4 febr. (20.17) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 jan. 2.55 16.04 9.13 21.21 30 jan. 3.40 16.52 9.58 22.12 31 jan. 4.14 17.34 10.45 23.00 Springtij: 31 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Er komen zaterdag en kele opklaringen en het blijft vrijwel overal droog. Met een krachtige, en aan de kust harde tot stormachtige wind, wordt zachte lucht aange voerd. De temperatuur is ongeveer 8 graden. Het weer in onze omgeving wordt al dagenlang bepaald dooreen sterke westelijke stroming. Deze wordt ver oorzaakt door aktieve depressies die in het algemeen langs IJsland naar Skandinavië trekken. Een front be horend bij een van deze depressies lag vrijdagnacht nog ten westen van Ierland. Naar het zich laat aanzien kan het in de nacht van vrijdag op za terdag ons land met regen gepasseerd zijn. AMSTELVEEN - De ziekenfonds raad houdt maandag voor de tweede keer een extra vergadering naar aan leiding van problemen rond de eigen bijdrage op geneesmiddelen. Het zal daarbij vooral gaan om de vraag, of ht Haagse ziekenfonds Haaglanden oneerlijke cuncurrentie pleegt door de rijksdaalder per geneesmiddel uit zijn aanvullingsfonds te gaan beta len. AMSTERDAM - Het Rijk bespaart door de recente rentedalingen onge veer 94 miljoen gulden subsidie op de bouw van huurwoningen en woon eenheden. Uitgaande van de huidige rente kan er over drie jaar zelfs enke le miljoenen winst gemaakt worden op de sociale woningbouw. VLISSINGEN - De ondernemings raad van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde KMS heeft minister van Aardenne van ekonomische za ken donderdag in een brief gevraagd om een snelle en verantwoorde besluitvorming over het in moeilijk heden verkerende RVS-concern, waar KMS deel van uit maakt. De ondernemingsraad wijst erop dat de huidige situatie rond RVS niet lang mag duren, omdat dit zeer ernsi- ge gevolgen heeft voor het voor tbestaan van de werf en het perso neel ook voor een onhoudbare situa tie plaatst. „Hoe moeilijk ook, snelle en verantwoorde besluitvorming is van levensbelang voor de KMS", al dus de ondernemingsraad. In de brief wordt uiteengezet dat door de hele si tuatie waar het RVS-concern in ver keert, het steeds meer merkbaar wordt dat potentiele klanten of af zien van bestellingen of die uitstel ling, terwijl leveranciers kontante betaling eisen. Fregatten Verder zegt de ondernemingsraad dat door het vier jaar vooruitgeschui- ven van de opdracht voor de bouw van nieuwe M-fregatten van de KMS voor een hopenloze opgave is ge plaatst. Het uitstel van de opdracht is te snel gekomen terwijl de KMS geen kans ziet in die vier jaar „met enige kans op andere scheepsbouw- gebieden te kunnen inspelen". Het terughalen naar de oude besteldatum van .1983 noemt de ondernemings raad dan ook noodzakelijk. ZIERIKZEE - Dinsdag wordt in „De Vroone" in Kapelle een rapport aange boden aan de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland. Het rapport is samengesteld naar aanleiding van uitgewisselde ervaringen van Zeeuwse gehandicapte huisvrouwen met betrekking tot moeilijkheden, die zij in het dagelijks leven ondervinden. De samenstellers van het rapport zijn medewerkers van het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek (NIMAWO). Motorisch gehandicapte, blinde en slechtziende huisvrouwen kost de da gelijkse tredmolen van de huishou ding veel inspanning en tijd ondanks hun opmerkelijke vindingrijkheid bij het zoeken naar een aan hun han dicap aangepaste manier van doen. Koken en boodschappen doen zijn vaak nog wel binnen hun bereik, maar voor poetsen en schoonmaken zijn ze op de hulp van anderen aange wezen. Door lange wachtlijsten en ondoorzichtige procedures is het vra gen om aanpassingen aan de woning en om vervoersfaciliteiten (een rolstoel of een onkostenvergoeding bijvoorbeeld) vaak een kwelling. Ook over de meestal noodzakelijke hulp van de gezinsverzorging zijn er veel klachten. De ingezette hulp krachten worden te vaak gewisseld en zijn niet deskundig genoeg. Deze ervaringen kwamen op tafel in groepsgesprekken met Zeeuwse gehandicapte huisvrouwen tijdens een uniek onderzoek van Riki van Overbeek, Klaas Gorter en Rudi s'Jacob, medewerkers van het Neder lands Instituut voor Maatschappe lijk Werk Onderzoek (NIMAWO). Het initiatief tot het onderzoek ging uit van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zee land ter gelegenheid van haar 50- jarig jubileum. Volgens de onderzoekers kan de Bond van Plattelandsvrouwen zich inzetten voor gehandicapte huisvrou wen door voorlichtingsaktiviteiten en door deze vrouwen te ondersteu nen bij hun belangenbehartiging te genover instanties die zich met wo ningaanpassingen, huishoudelijke verzorging en gezinsbegeleiding be zighouden. Advertentie Als u mee wilt discussiëren over het energiebeleid, kunt u deze krant Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid Postbus 201022500 EC Den Haag. Informatie telefoon: 070 - 62 45 62. Nederland voor de kcuw: welk niet missen. 1 energiebeleid t"t 2000- DE KRANT Vrijdag 28 januari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, Kab- belaarsbank 2. Opening. 14.45 uur. Jan Wouter van den Doelschool, Kab- belaarsbank 2. Open huis. 19.30 -21.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Strafbatal- jon Charlie Bravo. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Feestavond s.v. WIK. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiebijeen komst CBTB, CPB en CPJ. 18.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Algemene leden vergadering Oranjevereniging. 19.30 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee Sportpark Bannink. Prijskla ver jas sen. 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Strafbatal- jon Charlie Bravo. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Uitvoering St. Velocitas en VOO Oosterland. 19.30 uur. De Ark. Uitvoering „Luctor et Emer- go", m.m.v. „Op Drift". 19.30 uur. Zondag 30 januari Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Strafbatal- jon Charlie Bravo. 20.00 uur. Maandag 31 januari Serooskerke Dorpshuis. P.v.d.A. bijeenkomst. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 14.00 uur. Dinsdag 1 februari Zierikzee Gasthuiskerk. Herdenkingsdienst Rode Kruis van Watersnoodramp '53. 13.30 uur. „Huis van Nassau". Bijeenkomst Oudleerlingen Tuinbouwwinterkur- sussen. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Konditorei. Koffie-ochtend Ned. Ver. van Huisvrouwen. 10.00 uur. Dreischor Herdenkingsmonument Bogerdweg. Kranslegging en sobere plechtigheid herdenking slachtoffers van 1 fe bruari '53. 11.30 uur. Nieuwerkerk Ned. Hervormde kerk. Herdenkings dienst februari-ramp 1953. 20.00 uur. Woensdag 2 februari Brouwershaven Hotel Ringelberg. Algemene leden vergadering oranjevereniging. 20.00 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering postzegelvereniging „G. J. Peelen". 19.30 uur. Donderdag 3 februari Zierikzee Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 weekend servicedienst tel. (01110)6255 Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Vergade ring Groene Kruis. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bingo dansant. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Uitvoering „Oefening en Uitspanning". 19.30 uur. „Oosterhof". Toneelavond V.O.O. 20.00 uur. Zaterdag 5 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelavond P.J.Z. met bal na (Trio 1). 19.30 uur. Zondag 6 februari Renesse Bowling Centrum „De Country Club". Bowling toernooi. Aanvang: 12.00 uur. Maandag 7 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Z.L.M.-Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Stichting Coöperatief Contact Centrum, „De coöperatieve-gedachte in 1983". 14.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Algemene le denvergadering tennisvereniging WIK. 20.00 uur. Dinsdag 8 februari Zierikzee „De Kluut". Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de S.E.V. van de Z.L.M. - dia-serie over gezinsbedrijven. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Spelmiddag ANBO. 14.30 uur. Kantine S.V. Dreischr. Regioverga dering voetbalverenigingen. 19.30 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap. Open avond. 19.00 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Zierikzeese Sportraad. 19.30 uur. Restaurant Mondragon. Diskussie- bijeenkomst energiebeleid. 20.00 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering van de Vereniging van be- roepsaalvissers Zuid-west Neder land. 10.30 uur. Dinsdag 15 februari Brouwershaven Verenigingsgebouw, Nieuwstad 13. Lezing voor ouderen, onder auspi ciën van Bejaardensoos Brouwersha ven. 14.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Zaterdag 29 januari, optreden rock and roll band Kees en de snelbinders. 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2