HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN Krediet van f 160.000,— voor trailerhelling aan de Brouwersdam Dit biedt de beeldbuis „Schandalig dat onderwijs voor gehandicapten elitair wordt" Normen voor verkrijgen gemeentegarantie verscherpt Isoleerder licht werkweigering in kerncentrale toe Man overlijdt na inademen rioolgassen Mishandeling soldaat Slachtoffer na maand geborgen Rode kaart Rolling Stones niet uit elkaar Oud-voorzitter Nieuwsbladpers overleden Vragen over omroepbijdragen West-Duitsland beëindigt import van zeehondevellen Komische legerfilm in bioscoop Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 januari 1983 Nr. 23259 5 Gemeenteraad Goedereede GOEDEREEDE - Als de gemeenteraad van Goederee de zijn fiat geeft aan het voorstel van b. en w. om aan de Brouwersdam een tweede trailerhelling aan te leggen, gaat een lang gekoesterde wens van de Zeehengelsport- vereniging Zuid-West-Nederland in vervulling. Voor de aanleg zal een krediet van 160.000,beschikbaar moe ten worden gesteld. Wat de financiering betreft, deelt het kollege in het raadsvoorstel mee dat het rijk in het kader van open- luchtrekreatievoorzieningen 75 van de kosten voor zijn rekening neemt. Door de provincie wordt hier in voor 15 deelgenomen. De reste rende 10 zal de zeehengelsportver- eniging betalen. Deze tweede trailerheffing zal wor den gerealiseerd aan de Brouwers dam aan de buitenzijde van de vluch- thaven Springersdiep. De vereniging acht een tweede helling noodzakelijk in verband met het drukke gebruik van de thans aanwezige helling. Vooral bij opkomend ongunstig weer zijn er nogal wat problemen voor de sportvissers om tijdig aan land te ko men. Het voorstel een krediet van 160.000,— beschikbaar te stellen komt vandaag, donderdag 27 janua ri, aan de orde. Aktiegroep buitengewoon onderwijs: DEN HAAG - Het recht op onderwijs voor gehandicapten wordt een gunst. Het zal een kwestie van bedeling zijn. Dit onderwijs wordt elitair, want het kan nog alleen gevolgd worden door kinderen wier ouders de vervoerkosten kunnen opbrengen. Het is toch schandalig dat in Nederland de zwaksten on der de scholieren niet meer naar school kunnen die juist voor hun ontplooiing werd opgericht. Bovendien wordt het paard achter de wagen gespannen. Zo denken de leerkrachten uit het Buitengewoon Onderwijs (BUO), die een aktiecomite hebben gevormd, over de aangekondigde bezuinigin gen, blijkens hun uitlatingen op een bijeenkomst in Den Haag woensdag middag. Ze kondigden aan akties te zullen voeren, „opdat groot onheil kan worden voorkomen". Op 5 fe bruari vinden protestbijeenkomsten plaats, landelijk in de Irenehal in Utrecht, en voor Amsterdam in het gebouw de Hoeksteen. Doel is de volksvertegenwoordigers duidelijk te maken, dat de leerkrachten niet met de maatregelen kunnen instem men. De belangrijkste maatregelen zijn inkrimping van leerlingenvervoer, PARIJS - Koning Hassan II van Marokko zal Frankrijk vragen om in zijn land enkele kerncentrales te bouwen als hij deze week een bezoek brengt aan premier Mitterrand. De koning heeft dat verklaard in een uitzending van de Franse radio. grotere groepen, afschaffing van het schoolzwemmen, sluiting van kleine scholen en afdelingen, andere zwaar beperkende maatregelen voor voor tgezet BUO, minder facilteiten voor culturele minderheden, minder uren voor psychologen en inkrimping van het vakonderwijs. Alles wat de afge lopen jaren in het BUO zorgvuldig is opgebouwd wordt in een klap teniet gedaan, schrijven de bonden aan de ouders, die zij oproepen om ook naar Utrecht te komen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LOSSER - De rijkspolitie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een illegaal gokhuis opgerold aan de Bentheimerstraat in hét Overijsselse De Lutte (gemeente Losser). Op het moment van de inval speelden er twintig mensen, onder wie een aan tal Westduitsers, roulette en black jack. HOEVELAKEN - De normen die worden gehanteerd voor het verle nen van gemeentegarantie bij het ko pen van een woning worden met in gang van 1 februari verscherpt. Be langrijkste wijzigingen betreffen het inkomen van de aanvrager: bijko mende inkomsten worden niet meer bij de beoordeling in beschouwing genomen en in beginsel wordt er niet met een inkomensstijging rekening gehouden. De gezamenlijke bemidde lende organen, die de gemeenten ad viseren over de aanvraag voor garan tie, hebben dit woensdag in een brief aan de gmeenten meegedeeld. Bij het wijzigen van de toetsings normen is er enerzijds op gelet dat het kopen van een eigen huis voor „een zo breed mogelijke laag van de bevolking open blijft", terwijl an derzijds risico's voor gemeenten en rijk zo veel mogelijk worden be perkt. De instanties die van overheidswe ge zijn aangewezen als adviesinstel ling zijn het bemiddelend orgaan van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en de Stichtingen Bemidde lend Orgaan Limburg, Bevordering Eigen-Woningbezit, Bemiddelend Orgaan Rohyp en de Eigen Woning. De organen hebben over de nieuwe normen overleg gepleegd met het mi nisterie van volkshuisvesting, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, de Nederlandse Bond van Makelaars en de Vereniging Eigen Huis. Betere mogelijkheid Gemeentegarantie biedt aspirant kopers een betere mogelijkheid een huis te kopen, omdat gemeente en rijk bij gedwongen verkoop (als de eigenaar niet meer aan zijn financië le verplichtingen aan de hypotheek nemer kan voldoen) het verlies (ver schil tussen schuld en opbrengst) voor hun rekening nemen. In 1981 werd door de bemiddelende organen over ongeveer 48.000 aanvragen geadviseerd. Vorig jaar waren dat er bijna 63.000. In vrijwel alle gevallen was het advies positief. VLISSINGEN - Leen van Wensveen, de 44-jarige iso leerder uit Borssele, die ontslag aangezegd heeft gekre gen omdat hij weigert isolatiewerkzaamheden uit te voe ren in de kerncentrale Borsele, heeft dinsdag bij het ar beidsbureau in Goes protest aangetekend tegen zijn ont slag. al veel eerder had moeten worden gesteld in Nederland. „Het is altijd de dreiging om baan en inkomen kwijt te raken die mensen van princi piële beslissingen afhoudt", zegt hij. „Dat heb ik nu ook weer bij mijn kol lega's gemerkt. Ook daar hebben verschillende mensen aanvankelijk het werken in de kerncentrale gewei gerd, maar onder druk van diverse faktoren heeft men toch weer beslo ten principes opzij te zetten. Ik ben dat niet van plan". De uitspraak over de ontslagaan vrage kan volgens direkteur J. van der Meulen van het arbeidsbureau in Goes nog wel enkele weken duren. De beslissing zal namelijk moeten worden genomen door het arbeidsbu reau in Middelburg. Van Wensveen, die momenteel iso latiewerkzaamheden verricht op in aanbouw zijnde marinefregatten bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, zou begin fe bruari worden ingezet bij werkzaam heden in de kerncentrale Borsele. Van Wensveen, die principieel te gen kerenergie is, wil beslist niet aan het werk in de kerncentrale. In zijn toelichting op het arbeidsbureau heeft hij dinsdag gesteld dat hij een uitspraak wil op de vraag of men principieel het recht heeft om aange boden werk te weigeren. Dreiging Van Wensveen vindt dat deze vraag DEN HAAG - De Nederlandse im- pressario Paul Acket heeft de Ameri kaanse popmuzikant Frank Zappa laten dagvaarden om voor het ge rechtshof in Den Haag te verschij nen. Acket is in beroep gekomen te gen twee vonnissen van de Haagse rechtbank, waarin hij is veroordeeld tot het betalen van ongeveer 70.000 gulden aan Zappa. BREDA - De Bison-Werke uit Springe in West-Duitsland en van Breugel Isolatie B.V. uit Breda heb ben besloten de produktie van cement-board elementen en geprefa briceerde huizen van Duitsland naar Nederland over te brengen. Hiertoe is opgericht Bison Elements Holland B. V., waarin van Breugel voor 74 pet. deelneemt en Bison voor 26 pet. MAASTRICHT - De Centrale Lim burgse Bond van Postduivenhouders vindt, dat over (hoofd)prijzen bij wedvluchten geen kansspelbelasting betaald hoeft te worden. De bond heeft bij het Gerechtshof in Den Bosch bezwaar aangetekend tegen een belastingaanslag van 27.000 gul den voor de duivenvereniging „De Wester" in het Limburgse Eijsden. EINDHOVEN - Bij wijze van expe riment is Philips in de regio Eindho ven gestart met een eigen telefoni sche nieuwsdienst. Via een telefoon nummer, dat zowel vanuit het be drijf als van daarbuiten gebeld kan worden, kan de meest aktuele infor matie over het bedrijf worden ver kregen. Dat nieuws wordt door Phi lips ingesproken op een bandje. Het wordt enkele keren per dag. ver nieuwd. DEN HAAG - Een overgrote meer derheid van de Tweede Kamer heeft er dinsdag bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat voor gepleit gemeenten op korte ter mijn de mogelijkheid te geven in de bebouwde kom een snelheidslimiet van 30 km per uur in te voeren. Mevr. Lambers (D'66) noemde in dit ver band de datum van 1 maart. St. MAARTENSDIJK - De 21- jarige J. Valkenburg uit Wouw is woensdag om het leven gekomen, na dat hij tijdens het schoonspuiten van de riolering in St. Maartensdijk op Tholen door stank en vrijkomende ri oolgassen bedwelmd was geraakt. Twee collega's die hem uit de put wil den redden, raakten ook bedwelmd. De mannen waren in dienst van de firma Maagdenburg in Roosendal. Een vierde werknemer wist even later met behulp van omstanders de drie bewusteloze mannen uit de put te krijgen. Ze werden overgebracht naar het ziekenhuis „Dé' Lievens- berg" in Bergen op Zoom, waar Val kenburg na aankomst overleed. Van de twee andere mannen, M.J.S.M. uit Roosendaal en A.V. uit Dinteloord, wordt de toestand redelijk genoemd. De drie mannen werkten met hoge drukspuiten en een kolkenzuiger. De rijkspolitie en de arbeidsinspektie stellen een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. UTRECHT - De marechaussee stelt een onderzoek in naar de mishande ling van een dienstplichtig soldaat van het 103 verkenningsbataljon, dat gelegerd is in het Westduitse See- dorf. Volgens de soldatenvakbond VVDM is de soldaat vorige week door twee wachtmeesters van zijn eenheid meegenomen naar een kel der van een van de kazernegebou wen, waar hij bedriegd en mishan deld werd. De soldaat liep daarbij builen en blauwe plekken op. Aanlei ding zou zijn het dragen van een „burger"-T-shirt onder zijn ge- vechtspak, terwijl dit volgens de voorschriften een legerhemd moet zijn. APPELTERN - De rijkspolitie te water heeft woensdagmiddag uit de Maas bij Appeltern het stoffelijk overschot gehaald van de 12-jarige Heinrich Pelzer uit Meerbusch in West-Duitsland. Het jongetje zat in het Duitse ple zierjacht, dat op tweede Kerstdag voor de stuw bij Grave kapseisde. Twee van de vijf opvarenden, de 33- jarige vader van het jongetje en diens 36-jarige vriend, wisten zich te red den. Vermist werden het jongetje, zijn 32-jarige moeder en en 29-jarige vrouw. Naar beide vrouwen wordt nog steeds gezocht. ROOSENDAAL - De Roosendaalse gemeentebrandweer gaat rode kaar ten uitdelen aan automobilisten die door een slecht perkeergedrag de doorgang van blus- en hulpverle- ningsvoertuigen verhinderen. Vol gende week trekken de chauffeurs er met hun wagens op uit om ongeluk kig geparkeerde auto's op te sporen. Wie in de weg staat krijgt een kaart onder de ruitenwissers met de tekst: „De rode kaart voor u. Parkeer voor taan beter dan nu". Er zijn voorlopig achthonderd kaarten gedrukt. Mocht het werkelijk de spuigaten uitlopen dan worden er bijgemaakt. De brandweer overweegt ook de aktie, als die enig effekt blijkt te sorteren, te herhalen. PARIJS - Het gerucht dat de Engel se popgroep „Rolling Stones" uiteen is gevallen „mist elke grond". Dit heeft het in Londen gevestigde publi citeitsbureau van de groep woensdag in Parijs bekendgemaakt. Volgens de verklaring is de groep „in een Franse studio bezig met het opnemen van een album". Het populaire Britse dagblad „Sun" had Mick Jagger, de leider van de pop-groep sombere uitspra ken in de mond gelegd over de toe komst van de Rolling Stones. „Het moet een keer ophouden. We kunnen niet als een oude komedie doorgaan. Dat is belachelijke", aldus Jagger in de krant van dinsdag. DEN HAAG - Oud-uitgever en ere voorzitter A. M. Banda van de Neder landse Nieuwsblad Pers (NNP) is maandag op 77-jarige leeftijd in Spanje aan een hartaanval overle den, aldus heeft de NNP woensdag meegedeeld. Na de oorlog was Banda oprichter en gedurende vele jaren voorzitter van de Nederlandse Nieuwsblad Pers in Den Haag. Banda, die voor de oorlog al aktief was in de grafische wereld, „heeft deel uitgemaakt van vele kommis sies in de kranten- en drukkerswe reld, die in de naoorlogse jaren het nieuwe gezicht van Nederland heb ben meebepaald", aldus de NNP. Acht jaar geleden trok Banda zich uit het aktieve leven terug en bracht de winters in Spanje door. Daar heeft een hartaanval een plotseling einde aan zijn leven gemaakt. HILVERSUM - NOS-voorzitter mr. Erik Jürgens heeft minister Brink man van WVC opheldering gevraagd over diens voornemen om in 1984 de omroepbijdrage voor radio en televi sie damen met drie gulden en die voor radio alleen met een gulden te verhogen. Jürgens schrijft deze beleidsvoor nemens in strijd te achten met eerder door de minister en diens voorgan gers gedane toezeggingen. Met name gaat het erom, dat toege zegd was dat de bekostiging van de wereldomroep uit de middelen voor de binnenlandse omroep voor een i deal zou worden-opgevangen door - een extra verhoging van de omroep bijdrage met vijf gulden per jaar in 1983, 1984 en 1985. Vrijdag 28 januari, 20.15 uur, Ned. 2: Derrick. Derrick en zijn assistent Harry Klein wachten op Rudolf Wiegand om hem eens goed aan de tand te voelen. Vrijdag 28 januari Ned. 1 16.00 uur Het vossenjong 18.55 uur Niels Holgersoon 19.20 uur Vijf tegen vijf. Spelpro- gramma. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Achter het nieuws 21.10 uur Fame. De synthesizer van Bruno raakt bij een ongeluk onklaar. Hij krijgt geld van zijn vader om een nieuwe aan te schaffen. 22.00 uur Pisa 22.15 uur De ombudsman 22.45 uur Sonja op vrijdag. Praatpro gramma. 23.50 uur Journaal, 23.55 uur Nieuws voor doven Ned. 2 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Frank Buck 19.50 uur Kieskeurig. Konsumenten- rubriek. 20.15 uur Derrick. Derrick krijgt te maken met een moordzaak. Tijdens een zeiltocht op een meer met zwaar weer, werd Rudolf uit de golven ge red, maar zijn vrouw niet. Als na een paar dagen het stoffelijk overschot nog niet is gevonden slaat de vader van mevrouw Wiegand alarm 21.15 uur TV privé. Programma van Henk van der Meyden. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Mitzi wildebeest. Satirisch showprogramma. 23.55 uur Madame X. Een zoon van een rijke politieke familie besluit met een meisje uit een „gewoon milieu" te trouwen. Moeder Katheri- ne is het beslist niet eens met de keu ze van haar zoon en laat dat ook dui delijk merken. Als het meisje dan ook nog een misstap begaat grijpt ze het voorval aan om haar schoondoch ter voorgoed van het familitoneel te laten verdwijnen HILVERSUM - De twaalf CNV- leden, die werken bij de Evangeli sche Omroep, zijn verbaasd en te leurgesteld, dat de Dienstenbond CNV de EO voor de rechter daagt vanwege de weigering van deze om roep om artikel 31 van de cao, een anti-diskriminatie-artikel, te onder tekenen. Zij hebben dit per brief aan de CNV laten weten. DEN HAAG - In een deel van Den Haag is woensdagmorgen tussen kwart voor acht en acht uur de stroom uitgevallen. De storing, te wijten aan een defekte transforma tor, deed zich voor in de wijken Transvaal en Kortenbos. Stoplich ten, straatverlichting en trams vie- len uit, waardoor enige verkeersop stoppingen ontstonden. Met behulp van motorpoliti^werd het verkeer weer op gang gébrach't,'aldus de poli tie. BONN - West-Duitsland zal de invoer van vellen van jonge zeehonden op 1 maart staken. Als de onderhandelingen van de Europese Gemeenschap met Canada en Noordwegen over de robbenvangst geen einde maken aan het af slachten van jonge zeehonden zal de Westduitse regering in de ministerraad van de EG voor beëindiging van de import van robbenvellen stemmen. die niet met uitroeiing worden be dreigd. Al jaren geleden heeft de Westduitse bontindustrie vrijwillig een eind gemaakt aan de verwerking van Whitecoats en Blaubacks, soor ten die wel bijna uitgeroeid zijn. Er zijn in de bondsrepubliek nog maar twee bedrijven die voor buiten landse opdrachtgevers vellen van jonge robben verwerken. Ook deze bedrijven zijn bereid daarmee op te houden, aldus een woordvoerder van de Westduitse bontindustrie. Bondskanselier Helmut Kohl heeft dit dinsdagavond meegedeeld in een televisie-uitzending van de ARD. Ook als de ministerraad niet tot stop zetting van de invoer van robbenvel len in de Eg besluit zal de Bondsrepu bliek de import beëindigen, waarbij de voorkeur wordt gegeven aan een vrijwillige regeling. Volgens de Westduitse bontin dustrie heeft de Bondsrepubliek in 1981 90.000 vellen van jonge zeehon den geïmporteerd. Daarbij ging het voornamelijk om vellen van dieren ZIERIKZEE - In bioscoop de Con certzaal draait vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 januari de komische legerfilm „Straf bataljon Charlie Bravo". Mei 1950, de katastrofe van Dien Bien Phu ligt nog vers in het geheu gen, de Vietcong krijgt steeds grotere gebieden onder kontrole. Het eerste Vietnamese konflikt loopt ten einde. Boven de Tonkin delta, op twintig dagen marcheren van hun basis, wor den dertien parachutisten gedropt met de opdracht een vrouw te bevrij den, die door de vijand gevangen worden gehouden. De kommando's zijn niet erg gelukkig hun leven te moeten wagen voor één vrouw, vlak voordat het staakt-het-vuren zal worden afgekondigd. Ook de meedo genloze orders van hun kommandant zetten kwaad bloed. Om een veilige aftocht te garanderen, terreur te zaaien en daarmee de indruk te wek ken dat hun eenheid groter is dan in werkelijkheid, moorden de Franse soldaten een dorpje uit en steken de hutten in brand, gevangenen worden niet gemaakt. Het enige kontakt met de buiten wereld is een radio, die een mix uit zendt van Edith Piaf songs, nieuws van de vrede en hun ter doodveroor- deling door de Vietcong. De kom mando's marcheren door het oer woud, voeren een wrede oorlog, die geen zin meer heeft en eigenlijk al verloren is. Voor tijd: zie agenda. 85 Thuis-schonk hij zich nog een borrel in, stak een sigaar op en dacht na Hoe kan ik mijn zoon bereiken? Alsjeblieft geen scheiding. Waarom is dat nodig? er is door mijn toedoen al schandaal genoeg geweest in de familie. Meer hoeft niet Beslist niet In Zeeland trekken ze er absoluut verkeerde con clusies uit Wordt Frans ook de ge beten hond, net als zijn vader. Dat moet, als het maar enigszins mogelijk is, allemaal voorkomen worden. Maar waar zit dat koppige jong ergens? Hoe kom ik daar achter? Hoewel Willem ter Scheure geruime tijd allerlei mogelijkheden bedacht en probeerde ze op de een of andere manier te toetsen, zag hij geen enkele reële kans zijn zoon op korte termijn te bereiken. Zodat hij tenslotte maar naar bed ging. Misschien brengt een nieuwe dag nieuwe ideeëa In iedergeval is het nu middernacht en momenteel kan ik toch niets meer doen. Aangenomen, dat er een kans was. De volgende morgen, zo ongeveer na de gebruikelijke ochtenddrukte, met toen Willem ter Scheure het plan had koffie voor zichzelf klaar te maken, stapte een statige dame de winkel binnen. Ter Scheure legde de sigaret naast zich neer en keek de vrouw vriendelijk aaa „Morgen, mevrouw. Waaraan kan ik u helpen?" Ze knikte, hem nadenkend aankij kend. „Dat is inderdaad het juiste woord, meneer Ter Scheure, want u kunt me helpen. Hier en elders. Her- innert u me nog?" Het gezicht kwam hem bekend voor, maar hij zag dagelijks zoveel mensea Die kun je toch niet alle onthouden? „Het spijt me, mevrouw „Indertijd kende u me anders heel goed, meneer commies A, hoogste ambtenaar bij de woningtoewijzing van deze gemeente. Ik ben namelijk enkele keren bij u geweest, omdat ik een dak boven m'n hoofd nodig had. Mijn verloofde eveneens. De voor waarden, die u stelde, waren evenwel niet naar mijn zin, weet u het nog? Van daar, dat wij toen maar een huis koch- tea Met een grote hypotheek er op." Willem ter Scheure werd rood. Het was al een aantal jaren geleden, dat hij voor het laatst geconfronteerd was met zijn verledea Langzaam sleet alles weg, gelukkig. Hij had nu weer goed zijn brood, een wagentje en ergens buiten de stad een vriendin, met wie hij binnenkort wel in het huwelijk zou treden. Zodoende nog een mooie, nieu we toekomst tegemoet ziende. Maar nu stond het verleden opeens weer klaar- helder voor zich. Hij herinnerde zich deze vrouw plotseling, omdat hij haar carrière gevolgd had. Ze was geleide lijk aan een bekende zangeres ge worden: Annette Vanderboven. Als jonge vrouw van misschien twee- of drie en twintig jaar was ze bij hem op kantoor gekomen voor een huis. Een knappe vrouw met alles op de juiste plaats. Het was net weer in een pe riode, waarin Bep, zijn vrouw, hem Door GRE DE BOER geheel isoleerde. In weken was hij niet bij haar op de slaapkamer geweest Daarom deed hij heel voorzichtig een voorstel Onder bepaalde omstandig heden zou hij misschien voor een huis kunnen zorgen. Als het moest zelfs op korte termijn. Maar.Héél omzichtig liet Willem ter Scheure doorscheme ren, wat hij van haar wenste. Ze was niet de eerste vrouw, die hij op deze wijze benaderde. Het had een paar malen succes opgeleverd. Tenslotte was hij nog immer een knappe kerel, die werkelijk wel met zichzelf voor de dag kon komen. Maar Annette Van derboven had zich verontwaardigd van hem afgewend en was niet meer terug gekomen. Ook haar verloofde niet Later kwam hij te weten, dat het paar een huis had gekocht En nu stond ze opeens voor hem „Ik had gehoopt dat het verleden eindelijk eens vergeten zou zijn, me vrouw." Ze knikte. „Het is 'niet mijn be doeling het verleden op te rakelen, meneer Ter Scheure, maar een won derlijke speling van het lot wilde, dat ik uw zoon moest ontmoetea En welin vervelende omstandigheden. Ik weet niet of u op de hoogte bent als zijn vader, maar zijn huwelijk dreigt schip breuk te lijden." Zijn ogen lichtten op. „Weet u dan, waar Frans momenteel is, mevrouw? Ik bedoel: waar hij zich bevindt?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5