Van makrobiotiek tot voetreflexologie Thema-avond over postnatale depressie „Situatie in onderwijs niet bevredigend" 4 Besluit na overleg met Zierikzee toe de mogelijkheden daartoe te TOEKOMST VOOR PROJEKT MILIEUDIENST ONZEKER Hoorzitting Ring Ouwerkerk Vrouwencafé VOO Zierikzee: Nieuw programma Iona MIDDENSCHOUWEN - „Er zal nog nader overleg plaatsvinden met de gemeente Zierikzee of men bij het standpunt blijft niet deel te nemen aan de regionale mi lieudienst. Pas na dat overleg zal het definitieve besluit worden genomen of het projekt wel of niet doorgaat". Dit antwoord gaf raadsvoorzitter burgemeester W. den Boer woensda gavond tijdens de rondvraag in de ge meenteraadsvergadering van Mid- denschouwen toen C.D.A.-raadslid A. B. Koster informeerde ,,hoe ver der als Zierikzee inderdaad afhaakt?" Als besloten wordt het projekt niet te laten doorgaan, zullen de milieuza ken op dezelfde wijze worden voort gezet als thans het geval is, zij het met ontplooiing van meerdere akti- viteiten. De voorzitter gaf verder te kennen het te betreuren, dat de ge meente Zierikzee haar standpunt te vroegtijdig - nog tijdens het overleg - naar buiten had gebracht. Grondaankoop Een ander punt dat de heer Koster tijdens de rondvraag naar voren bracht, was de belangstelling die zou bestaan voor grondaankoop in de zo genaamde Groene Wijk te Kerkwer- ve. Adspirant-kopers zouden volgens de door hem opgevangen signalen echter afwijzend staan tegenover het gehele bebouwingsplan binnen de cirkel. Hij informeerde of aanpas sing van de plannen nog mogelijk zou zijn. De raadsvoorzitter noemde het ,,een nieuwtje", dat er belangstelling voor grondaankoop zou bestaan. Over eventuele aanpassing van de plannen zei hij voorshands geen me dedeling te kunnen doen. De raad kwam tijdens deze verga dering verder tot vaststelling van het bedrag per leerling 1983, te weten 604,43, exklusief 37,35 admi nistratiekosten. De heer Koster liet weten moeite te hebben met de wijze van berekening van de voorschotten. Uit zijn gede tailleerde beredenering kwam naar voren, dat hij die bevoorschotting liever gerelateerd zag aan de vaste kosten per school dan aan het bedrag voor leermiddelen per leerling. Naar zijn mening zou op die manier een be tere verdeling ontstaan voor de scho len in Kerkwerve en Scharendijke. Hij had becijferd, dat de bijdrage voor het bijzonder onderwijs in dat geval 84.000,— zou bedragen in plaats van 85.000,— zoals nu het ge val is, een klein voordeeltje voor de gemeente derhalve. De raadsvoorzit ter was van mening, dat aan deze problematiek buiten de raadszaal na dere aandacht kan worden besteed. Verhoging De heer W. G. Renden (P.v.d.A.) toonde moeite te hebben met het ge geven, dat het bijzonder onderwijs voordeel zal hebben aan het feit, dat het bedrag aanschaf en onderhoud leermiddelen thans in de totale bere kening is meegenomen", aldus de P.v.d.A.-woordvoerder en hij drong erop aan, volgens jaar wel een verho ging toe te passen. De voorzitter zeg- Bij de behandeling van de ingeko- mem stukken deed V.V.D.-raadslid J. M. van Langeraad een poging we derom aandacht te vragen voor de volgens hem aan te bevelen tariefs verlaging van de P.Z.E.M. Een ach terhaalde zaak, zoals bleek uit de toelichting van de voorzitter. Een motie van de gemeente Brui- nisse waarin op die tariefsverlaging werd aangedrongen, werd reeds besproken binnen de vergadering van aandeelhouders van de P.Z.E.M. Zoals bekend, gaf gedeputeerde W. Don daar een toelichting op het feit, dat de tarieven in 1983 gehandhaafd zullen worden op het oude peil, dus geen verhoging zoals elders in vele gevallen en dat de P.Z.E.M. in ver band met de exploitatie van de kern centrale in Borsele met veilige mar ges wil werken. De vergadering van aandeelhouders kon zich na die toe lichting verenigen met dit stand punt. De heer Van Langeraad niet hij vond op grond van de jaarcijfers van de P.Z.E.M. dat die tariefsverlaging doorgevoerd had moeten worden. Schip? Tijdens de rondvraag informeerde de heer Renden naar het mogelijke vertrek van de voormalige zeil- school. De voorzitter zei over niet zulke recente gegevens te beschik ken. Het laatste, dat hij over het schip had vernomen was dat het naar Israël zou vertrekken. ,,Wij blijven hopen, dat het inderdaad nogeens weggaat", aldus de voorzitter. NIEUWERKERK - Ambtenaar van de burgerlijke stand de heer J. M. Holm in de gemeente Duiveland sloot vrijdag middag „zijn" laatste huwelijk. Met ingang van 1 februari gaat de heer Holm gebruik maken van de VUT-regeling. Naast zijn taak als hoofd van de afdeling financiën, was hij ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij heeft in de loop der jaren vele paartjes in de echt verbonden. Marco van der Have en Lia Tonny Houten uit Oosterland vormden vrij dagmiddag het 217e bruidspaar, dat voor Holm verscheen. (Vervolg pag. 1) gesteld werd dan ook de oude mu ziektent te vervangen door een speel- platform. Om ook de historie meer mee te laten spreken, werd voor gesteld dat platform te laten ont staan door de muren van de voorma lige Middeleeuwse kerk een stukje boven het maaiveld op te trekken. Dinsdagavond bleek dat die sug gestie nauwelijks uitvoerbaar zou zijn. De heer D. A. Haak (toekomstig hoofd gemeentewerken in Duive land) deelde desgevraagd mede, dat de funderingen van die oude kerk zich misschien nog onder het gras veld bevinden, maar dan in elk geval op een diepte van meer dan een me ter. Met de duidelijke afwijzing van de huidige muziektent leken de heren Spruit en ir. L. J. Weyts de sympa thie van de Ouwerkerkers te hebben verspeeld. Er kleven nogal wat nostalgische sentimenten aan dit bouwsel en voor al de Ouwerkerkse inwoonsters, de dames E. en M. Slager maakten zich de afgelopen dagen sterk, die gevoe lens weer op te wekken. Zij slaagden daar overduidelijk in. De woord voerders van Muziekvereniging „Nieuw Leven", Culturele Vereni ging en Stichting Ontwikkeling Ou werkerk waren het dit punt allen volkomen eens: de muziektent moet blijven. Alle drie pleitten zij voor die reeds lang beloofde opknapbeurt en voor een verplaatsing van de entree. Nuchter „Nieuw Leven "-voorzitter de heer W. A. Kuyper was van mening, dat je met het boven de grond halen van een soort bouwval de historie niet te rughaalt. Hij proefde uit het rapport van Dorp, Stad en Land, dat kerk, to ren en muziektent niet zo in het beeld van de Ring zouden passen. „Wij als nuchtere Ouwerkerkers denken daar anders over en vinden dat ze moeten blijven staan", aldus de heer Kuy per, die verder nog pleitte voor enke le kleine voorzieningen rond die mu ziektent en voor wat wandelpaadjes op de Ring. Mevrouw H. M. Cool (Culturele Vereniging) kon de woorden van de heer Kuyper onderschrijven en brak zelf verder een lans een zogenaamde „klapbank", een plek waar de dorps bewoners hun onderlinge nieuwtjes kunnen uitwisselen. Een „paar kleine dingetjes" waar kinderen op zouden kunnen spelen vond zij ook op hun plaats en verder was mevrouw Cool van mening, dat de Ouwerkerkers zich „zonder zo'n hunnebed op de Ring ook best zullen vermaken". De heer M. K. Romeijn (Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk) vond dat in de eerste plaats het standpunt van de muziekvereniging van belang was: handhaving van de huidige mu ziektent. Ook hij onderschreef het voorstel van de klapbank. De sug gestie van Dorp, Stad en Land de historie uit de grond omhoog te halen sprak de heer Romeijn wel aan, hij plaatste echter kanttekeningen bij de financiële haalbaarheid. r.4.>:w Dooddoenër Het was de heren van Dorp, Stad en Land inmiddels duidelijk gewor den, dat er bakzeil gehaald moest worden ten aanzien van de muziek tent. Om dat niet al te overduidelijk te moeten doen, viel de heer Spruit terug op een zeer zouteloze dooddoe ner: „Je kunt zo'n muziektent mis schien vergelijken met vrouwen: een vrouw zal naar mate ze ouder wordt, aan schoonheid inboeten, maar ze wordt er wel liever op". De heer Spruit was in elk geval opgelucht over het feit, dat de Ouwerkerkers blijkbaar toch de eenvoudige karak teristiek van de Ring wilden behou den. Mevrouw Veldman droeg de sug gestie aan de vroegere paadjes, die straalsgewijs op de kerk liepen, te rug te brengen in de heringerichte Ring. „Een bruikbare suggestie", volgens ir. Weyts. Op de vraag of er op de Ring door de jeugd ook gevoetbald zou kunnen worden, antwoordde burgemeester J. van Bommel dat het gras er niet al leen ligt om naar te kijken. De heer M. de Rijke, liet daarop weten de jeugd een partijtje voetbal te gun nen, maar betreurde het dat er daar door vaak een (zeer kostbare) ruit van de kerk sneuvelt. Tegelplateau Verder werd van gedachten gewis seld over het al of niet handhaven van het huidige tegelplateau, bleken verdeeld. Sommigen vonden de te gels midden op de Ring niet zo fraai, anderen wezen op het enthousiast ge bruik, dat de jeugd ervan maakt. Ten aanzien van een vraag betreffende de laaggroeiende leilinden langs de hui zenrij op de ring, moest de burge meester erkennen, dat het een proces van jaren zal zijn om die bomen wat hoger te laten groeien. Tot slot van dit gedeelte van de hoorzitting zegde de burgemeester toe met de deze avond aagedragen wensen en suggesties van de bevol king zo veel mogelijk rekening te houden bij het maken van de defini tieve plannen voor de Ring. Hij had er alle vertrouwen, in dat de verlan gens zoals thans verwoord, passen in de financiële mogelijkheden. UTRECHT - De staatssecretaris van justitie, mevrouw Korte-van He mel, blijft bij haar bezuinigingsplan nen in het gevangeniswezen. Een woordvoerder van de FNV-ambte- narenbond ABVA/KABO zei woens dag na afloop van een gesprek met mevrouw Korte, dat bonden en rege ring niets nader tot elkaar zijn geko men. De acties in de gevangenissen en huizen van bewaring donderdag en vrijdag gaan dan ook gewoon door, aldus die woordvoerder. ZIERIKZEE - „Het onderwijs verkeert langzamerhand in een buitengewone positie", vond vorzitter D. van der Wekken van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Tijdens de jaarvergadering makte hij van de gelegenheid gebruik om in te gaan op de situatie, waarin het onderwijs in Nederland zich heden ten dage bevindt. „Er vinden allerlei akties plaats; veel aandacht wordt besteed aan salarissen, maar ook is er een groot aantal protesten tegen de bedreigin gen, die de kwaliteit van het onderwijs zullen raken. „We hebben te maken met een medogenloze minister, die rondmaait met een hakmes. Hij is niet ge voelig voor emoties. VOO moet haar stem laten horen. Onderwijs- betrokkenen moeten zich sterk maken voor behoud van het kwalitatief on derwijs". OUWERKERK - Op 19 augustus 1929 mocht ae jeugdige Mina Swenne de eerste beton storten voor de muziektent. Door de financiële bijdragen van de bevolking was de bouw van die tent mogelijk geworden. Nu, ruim vijftig jaar later, wil Ouwerkerk die muziektent absoluut niet meer missen. In Zierikzee vond Van der Wekken de situatie van het openbaar onder wijs niet bevredigend te noemen, op enkele lichtpunten na. „De strijd om Binnen de Veste hebben we verloren", zei hij. Zoals bekend gaat Binnen de Veste samen met de kleu terschool naar de Raamstraat, in het voormalige gebouw van de Jan Wou ter van den Doelschool. De voorzitter vroeg zich af wanneer de verplaat sing plaats zal vinden en hij vreesde dat nog wel even zal kunnen duren. Schoolkeuze Kleuterschool het Mierennest en lagere school 't Kofschip hebben met een belangrijk konkurrent (de Speel doos en de J. W. van den Doelschool) in Poortambacht te maken. „Wij moeten de ouders erop wijzen dat schoolkeus een principiële keuze is. De keuze gaat verder dat de afstand school-huis". De vergaande plannen van de gemeente Zierikzee om tot af schaffing van de schoolgrenzen bin nen Zierikzee te komen vond de VOO een goede zaak. De voorzitter zei ook te beseffen dat er enkele nadelen aan kleven. „Maar wij vinden dat de schoolkeuze van de ouders prioriteit moet hebben". Bestuur Vier van de zes bestuursleden van de VOO waren aftredend en niet her kiesbaar. Voorzitter D. van der Wek ken, penningmeester mevr. S. H. Eggink-Du Burck, mevr. A. G. Beekman-Otte en de heer J. Groen keerden niet meer in het bestuur te rug. De heer C. P. Polderman - was vice-voorzitter - werd bij acclamatie tot nieuwe voorzitter gekozen. Ook bij acclamatie werden gekozen: AMSTERDAM - De gevangenbe waarders van de Bijlmerbajes in Amsterdam zullen de vorm van hun voorgenomen aktie wijzigen na het dreigement van staatssekretaris Korte-van Hemel disciplinaire maat regelen te zullen nemen. De aktie zal zich nu, in tegenstelling tot de aan vankelijke plannen, niet richten op de hulpverlening tot de aanvankelij ke plannen, niet richten op de hulp verlening aan de gevangenen en op het onmogelijk maken van onder meer de recreatie van de gedetineer den, maar op het overbrengen naar rechtbank en advocaat. ENSCHEDE - Met de aanhouding van 33 verdachten heeft een recher cheteam van de Enschedese politie en rijkspolitie 72 inbraken en drie over vallen opgelost. De totale buit be droeg ongeveer 200.000 gulden. Een- tiende hiervan is teruggevonden. Dertig verdachten komen uit Ensche de en drie uit Hengelo. De delikten werden voor het grootste deel in En schede gepleegd en verder in Losser, Hengelo, Lichtenvoorde en Borne. mevr. Henning-Vanthoor, mevr. Van der Wekken-Bouwman en de heer M. de Rijke. ZIERIKZEE - De werkgroep Vrou wencafé organiseert voor heden - donderdagavond 27 januari in de Ge kroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven een thema-avond over postna tale depressie. Sommige vrouwen zijn na de bevalling moe, lusteloos en depressief. Dit soort verschijnselen komen soms ook na een miskraam voor. Bij een aantal vrouwen gaan de klachten niet vanzelf over, Naar de postnatale depressie is de laatste jaren veel on derzoek gedaan. Goede behandelin gen zijn mogelijk en steun en hulp kan worden gegeven. Veel voorkomende klachten zijn: paniekgevoelens, gespannen, slecht slapen of juist heel goed, huilbuien, angst het kind iets aan te doen. Vrou wen, die met een postnatale depres sie te maken krijgen gaan zich ver schillende dingén afvragen. Weet ik wat er met me gebeurt? Durf ik ero ver te praten? Hoe kijkt mijn familie en buurt tegen me aan? Hoe stel ik me op tegen mijn huisarts? Ben ik he lemaal afhankelijk van de huisarts? Voor de thema-avond zijn hulpver leners uitgenodigd, die met dit soort vragen te maken krijgen. Voor be langstellenden is goede informatie beschikbaar en te krijgen bij Stich ting Vrouwen en postnatale depres sie te Aalsmeer. Deze Stichting orga niseert ook telefonische opvang en zelfhulpgroepen. Voor tijd: zie agen da. NIJMEGEN - De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van 155 studentenwoningen in Nijmegen zijn stilgelegd nadat een aannemer eind vorige week een complete stort plaats van legerafval uit de oorlog ontdekte in de bodem onder de bouw plaats. Het gaat om enkele meters diep begraven puin, huishoudelijk afval en restanten van militair mate riaal. DEN HAAG - De ambtenarenbond ABVA/KABO wil zo snel mogelijk overleg met minister Deetman over een sociaal plan voor het weten schappelijk onderwijs. De bezuini gingen in het wetenschappelijk on derwijs vindt de bond onaanvaard baar hoog. ABVA/KABO wil dat met de ingehouden prijscompensatie en met de 1,85 procent korting meer banen in het WO worden geschapen, aldus heeft ABVA/KABO-bestuur- der Ben Ahlers woensdag meege deeld. ZIERIKZEE - Iona, het centrum voor bewustwording- in de Poststraat te Zierikzee slaat aan op Schouwen-Dui- veland en Goeree-Overflakkee. Het afgelopen jaar bestond bijzonder veel belangstelling voor de kursussen en informatie-avonden die de werkgroep organiseerde. Met dit gegeven in het achterhoofd hebben de werk groepleden Joke Enserink, Vreneli Komter, Peter Jan sen en Rauna Janowski, ook voor dit jaar een gevarieerd programma opgesteld. Deze informatieve bijeen komsten worden op maandag- en woensdagavonden ge houden. Het programma van de maand fe bruari, staat in het teken van voe ding. Woensdag 2 februari geven Pe ter Jansen en Rauna Janowski een le zing over makrobiotiek. Deze uit het oude China en Japan afkomstige levensbeschouwing werd in het begin van deze eeuw nieuw le ven in geblazen door George Osha- wa. De makrobiotiek kan de mens helpen om zich bewuster te worden De Iona werkgroep demonstreert enkele bio-energetika oefeningen. Op de fo to van links naar rechts: Vreneli Komter, Rauna Janowski, Joke Enserink en Peter Jansen. van het evenwicht tussen hemzelf en zijn omgeving. De voeding vormt hierbij een belangrijk aspekt. I Ecologie j Woensdag 9 februari vertelt Rob van Lint, één van de medewerkers 1 van het natuurvoedingswinkeltje 't j Krootje, het één en ander over ecolo- gie. Het gaat hierbij om de samen- hang tussen voeding, milieu en leef- klimaat. De ecologie-beweging ont stond in de jaren 70 uit de toenemen- de bezorgdheid over de huidige voe l dingsindustrie en de landbouw- en; veeteeltmethode's. Vegetarisme Woensdag 16 februari staat het ve getarisme centraal. Peter Jansen zal uitleggen op welke wijze een verant woord dieet kan worden samen gesteld. Verder komen ook de motie ven om geen vlees meer te eten aan de orde. Woensdag 23 februari zal Sybilla Boerwinkel een uitleg geven over het vasten. Zij heeft bij arts Han Stieke- ma in Amsterdam een aantal keren een vastenkuur meegemaakt en zal daar (als verpleegkundige) haar visie op geven. Vasten reinigt het lichaam en ver heldert de geest. Vanouds was het voorjaar een vastenperiode, waar van de waarde tegenwoordig op nieuw wordt ontdekt. De kursussen in de maand maart hebben betrekking op het lichaam. Het programma ziet er als volgt uit: maandag 7 maart: voetreflexologie; Maandag 14 maart: bio-energetika; maandag 21 maart: Do-in, een massa getechniek en maandag 28 maart: massage voor iedereen. Massage Tijdens deze bijeenkomst zal Hugo Zevenbergen, fysiotherapeut, massa ge handgrepen leren die men zelf kan toepassen. De kursussen of lezingen beginnen allen om acht uur, Poststraat 25, Zie rikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4