Uniek diepzee-aquarium in Grevelingenmeer Agrariërs en partikulieren kunnen afvalstoffen inleveren Emancipatiewerkster op Schouwen-Duiveland wordt eind maart aangesteld Nieuwe slagerij van Bert en Coby Visch STREEKNIEUWS In mei geopend Op plaats van Dolfirodam Aktie Reinigingsdienst Noodzaak voor milieu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 januari 1983 Nr. 23259 3 Als eerste in Zeeland ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit, dat Schou wen-Duiveland als eerste regio in Zeeland een emancipatie werkster gaat aanstellen. Tijdens een regionale vrouwenvergadering maandagavond in de Beatrixschool te Zierikzee werd de steungroep emancipatiewerkster benoemd. De vergadering kon volledig akkoord gaan met de voordracht, die door de sollicitatiekommissie was opgesteld. Deze steungroep is als volgt samengesteld: Jos van Soelen, Renes- se (voorzitster): Bep Henning, Zierikzee (sekretaresse), Gery Rös- ken, Serooskerke („penningvrouwe"); Loutje van der Schelde, Kerkwerve (afgevaardigde in het bestuur van de Interim Stichting Emancipatiewerkster) en Rita Bruin, Dreischor (bestuurslid). Belangrijke stap De benoeming van deze steungroep betekent een belangrijke stap op weg naar de benoeming van de emancipatiewerkster op Schou wen-Duiveland. Dit stadium is in de overige regio's van Zeeland nog niet bereikt. Als belangrijkste taken voorde steungroep werden ge formuleerd het opzetten van een sollicitatieprocedure voor de eman cipatiewerkster in samenwerking met de Interim Stichting. Verder dient er een gedetailleerde taakomschrijving te komen. De steun groep dient zich verder bezig te houden met het verzamelen van do cumentatiemateriaal en moet intensief gaan zoeken naar kantoor ruimte. Zoals bekend werd het Zierikzeese gemeentebestuur inmid dels verzocht te bemiddelen bij het zoeken naar deze ruimte. Het ligt in de bedoeling eind maart te komen tot aanstelling van de emancipaticwerkster. Een en ander is een uitvloeisel van het plan van de toenmalige staatssekretaris voor emancipatiezaken me vrouw Kraayeveld-Wouters betreffende de oprichting van provinci ale emancipatiebureau's. Uit de inspraakronden in Zeeland kwam naar voren, dat de meeste vrouwen meer voelden voor emancipatiewerksters per regio, mede gelet op de geografische samenstelling van de provincie Zee land. Op deze manier zouden volgens de meningen tijdens die in spraakbijeenkomsten de initiatieven aan de basis ook meer steun kunnen krijgen dan het geval zou zijn bij de instelling van een log provinciaal bureau. In Bruinisse worden deze stoffen in depots in de zoutmijnen van West-Duitsland op geslagen. Een andere mogelijkheid is verbranding op de Noordzee," ver telt direkteur J. Landman. Vuilniszak De Reinigingsdienst wil met de ak- tie voorkomen dat de schadelijke stoffen via de vuilniszak op de stort plaats te Serooskerke terechtkomen. ,,Eén procent (30 ton per jaar) van het afval op de stortplaats is pro- bleemstof en dat kan vervuilling tot gevolg hebben," aldus Landman. Hij meent dat de aktie een noodzaak is uit oogpunt van de bescherming van het milieu. Wat kan allemaal worden ingeleverd? Verfrestanten, kwastreiniger, ver- fverdunner, medicijnen, bestrij dingsmiddelen, batterijen, lijm- en oplosmiddelen, fotochemicaliën, kosmetika, afgewerkte oliën, inkt van stencil apparaten, thermome ters, kwikschakelaars, schrijfmachi nelinten, carbon-papier, en ook koffiezet-apparaten. Inzamelingspunten In de ochtenduren van acht tot twaalf kunnen de stoffen bij de di verse inzamelingspunten worden in geleverd. In de middag komt de Rei nigingsdienst de stoffen ophalen. In speciaal neergezette kontainers zal het chemische afval tijdelijk worden opgeslagen. De inzamelingspunten zijn: Ge meentewerkplaats, Burghseweg 66a (Burgh-Haamstede), garage Reini gingsdienst, Hoosjesweg 16 (Seroos kerke), gemeentewerkplaats, Haven Noordzijde 36 (Brouwershaven), ge meentewerkplaats, Dijkstraat 17 (Scharendijke), gemeentelijke Plant soenendienst, Boeren weg 3 (Zierik zee), gemeentewerkplaats, Burg.Boumanstraat 6 (Nieuwerkerk) en gemeentewerkplaats, Molenweg 12 (Bruinisse). De Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland is ook belast met de uit voering van de Wet Chemische Af valstoffen' Indien een bedrijf of een partikulier nadere informatie wenst over de mogelijkheden tot verwijde ring van chemisch afval of pro- bleemstoffen kan kontakt met de dienst worden opgenomen. De heer J. Landman vermeldt na drukkelijk dat deze mogelijkheid ge durende het hele jaar bestaat. „De mensen hoeven niet op een aktie te wachten. Ze hebben het hele jaar de gelegenheid om van hun stoffen af te komen. Een telefoontje is voldoende. Dan komen we eraan.'L wen heen geleid, te beginnen met beeldhouwwerk uit Egypte; de Kreta-godinnen en Grieks beeld houwwerk dat via Rome over de ge hele wereld werd verspreid. Zij noemde als grote middeleeuwse schilders o.a. Jan van Eyk die baan brekend werk voor de schilderkunst deed. Mevrouw Kikkert besprak de vele Maria's met kind, maar altijd in het blauw en rood. Na de pauze toon de zij de meer primitieve kunst met werk van o.a. Michel Angelo's wer ken en rond ca. 1500 werk van Da Vinei. Na de Engelse en Franse ho ven, met alle pracht en praal, het bij na sobere werk van Vermeer, de schilder van het stille blauw en geel. En dan verder Frans Hals, de por tretschilder en over de meer moderne kunst wil mevrouw Kikkert nog graag eens terug komen vertellen. De presidente dankte mevrouw Kikkert met bloemen en deelde mede dat er plannen bestaan om in septem ber enkele musea te bezoeken in Brugge en Gent. RENESSE Jaarvergadering NBvP Heden, donderdagavond 27 janua ri, houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordwelle en omstreken haar jaar vergadering in het dorpshuis te Noordwelle. Na het openingswoord door de pre sidente, mevrouw Gilijamse-Meijers zal achtereenvolgens verslag worden uitgebracht door secretaresse en de penningmeesteresse. Bij de bestuurs verkiezing zijn de dames v. d. Hoek- Sturm en Alsema-Pelgrim aftredend en herkiesbaar. Mevrouw De Wit- Dorreman is aftredend en niet her kiesbaar. Het gedeelte voor de pauze zal met de rondvraag worden beslo ten. Na de pauze zal de avond worden vervolgd met bingo spelen. Aanvang: 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Lezing voor ouderen Op initiatief van het bestuur van de bejaardensociëteit in Brouwers haven wordt dinsdagmiddag 15 fe bruari in het Verenigingsgebouw Nieuwstad 13 te Brouwershaven een lezing gegeven door kandidaat nota ris mr. Frieling. Tijdens deze bijeen komst zullen zaken, die vooral oude ren zullen interesseren, worden be handeld, bijvoorbeeld: erfrecht, testament, spaargeld en dergelijke. De organisatoren hopen op een grote opkpmst van vooral ouderen uit Brouwershaven en omliggende ge meenten en dorpen. Overigens is de ze middag niet alleen toegankelijk voor ouderen, maar voor alle be langstellenden. Voor tijd: zie agenda. OUWERKERK ZIERIKZEE Brochure over Oosterschelde De Educatieve Werkgroep Ooster schelde heeft de brochure „Ooster schelde, gouden rand van de zee" uit gebracht. Het boekje geeft informa tie over al wat leeft en groeit in deze zeearm, het ontstaan van eb en vloed, de pijlerdam en biedt foto's en teke ningen. Bij alle informatie is steeds getracht veiligheid, natuurbehoud, landbouw, tuinbouw, visserij, enz. in de behandeling te betrekken om zo tot een duidelijk beeld van de proble matiek te komen. De werkgroep brengt al jaren het belang van na tuurbehoud in het algemeen en in het bijzonder de grote waarde van de zee arm onder de aandacht van jong en oud. De brochure heeft zich vooral op de scholen gericht, om zo een groot deel van de jeugd te bereiken. T uinbou wwinterkursussen De Vereniging van Oudleerlingen Tuinbouwwinterkursussen te Zierik zee organiseert voor dinsdag 1 febru ari in het Huis van Nassau een bij eenkomst. Spreker is de heer P. Meeuwse, specialist technologie van het consulentschap voor de tuinbouw „Zuid-West Nederland". De heer Meeuwse spreekt over de bouw en in richting van een mechanische koelcel en het koelen van groente en fruit in het algemeen. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Vergadering Huisvrouwen In „De Graaf van Haamstede" kwam de afd. Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen bijeen onder voorzitterschap van mevrouw Den Hamer-de Feijter, die o.a. het nieuwe lid mevrouw Kikkert-EIkerhout verwelkomde. Mevrouw Kikkert, voormalig me dewerkster van de educatieve dienst van Museum Boijmans hield een in leiding over het onderwerp: „Beken de vrouwen, gezien door kunstenaars in de loop der tijden". Zij meende dat in deze tijd kunst eigenlijk niet meer nodig is omdat er zoveel te zien en te horen is op de t.v. en de radio. „Maar de mens is van nature begaafd met schoonheid en baant zich een weg naar kunst en vooral hoogbegaafden kunnen allerlei emoties oproepen. Vroeger moest dit wel zoals de vele schilderijen over zeeslagen en de be kende vrouwen van Rembrandt. Wa ren ze niet geschilderd in die tijd, dan hadden wij er nooit wat van gezien. Bij welvaart krijgt de kunst meer kans (daar was niet iedereen het mee eens) en er wordt meer gekocht, waarbij zeldzaamheid de prijs be paalt. Veel werken van onze Neder landse schilders werden naar het bui tenland verkocht, doch er bleef ge lukkig nog veel moois over." De vele aanwezigen werden met ondersteuning van dia's door de eeu Opbrengst kollekte Miranda, Linda, Cathy, Jacqueli ne, Jantine, Krista, Gusta en Ineke, koliekteerden in Ouwerkerk voor de vereniging „Ki^idérzórg," te Middel burg. Een bedrag van 170,60 - de op brengst van het vierde kwartaal - kon worden overgemaakt. Gevers en kollektanten hartelijk dank. NIEUWERKERK Herdenkingsdienst In de Gereformeerde Gemeente te Nieuwerkerk wordt dinsdag 1 fe bruari een herdenkingsdienst gehou den. Ds. M. J. van Gelder gaat voor. De bijeenkomst is een herdenking van de watersnoodramp van 1 fe bruari 1953. BERGEN OP ZOOM rtefis.r Vergadering hoofdbestuur Z.L.M. Het hoofdbestuur van de Zuidelij ke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) komt maandag 31 januari in „De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom bij een. Op de agenda staat voor de sektor akkerbouw de bespreking van de voorstellen van de Europese Kom missie betreffende het E.G.-markt en prijsbeleid voor akkerbouwproduk-, ten, de bespreking van de kwaliteits voorschriften voor uien en de notitie „50/50 van de voorlichting akker bouw zuidwesten" van het Interpro vinciaal Orgaan voor de Akkerbou- waangelegenheden in het Zuid westen. Hierna zal de heer H. C. van der Maas, voorzitter van de kommis sie akkerbouw van de Z.L.M. een toe lichting geven op de situatie in deze sektor. Vervolgens zullen de voorzit ters van de kommissie veehouderij, tuinbouw en grondgebruik van de Z.L.M., respektievelijk de heren W. van Veldhuizen, M. J. Goud en J. Nieuwenhuijse toelichting geven op de situatie in hun sektor. Aanvang: 9.30 uur. SCHARENDIJKE - De plannen voor een diepzee- aquarium in de haven West-Repard bij Scharendijke, gaan definiteif door. Verleden jaar al was er sprake van dit initiatief maar door technische problemen kon dit unieke projekt nog niet worden uitgevoerd. Initiatiefne mer drs. D. Nauta van Gemma Marina N.V. te Wassenaar rekent er op het aquarium begin mei te kunnen openen. Burgemeester W. den Boer van de gemeente Middenschouwen vertelde enthousiast te zijn over dit projekt. „Na het vertrek van Dolfirodam uit de haven West-Repard zijn we ver heugd dit jaar weer een toeristische attraktie in onze gemeente te kunnen verwelkomen". Het wordt een drijvend projekt met rondom grote aquaria. Deze staan aan de buitenzijde in open ver binding met de Grevelingen, zodat de vissen hierin op natuurlijke wijze kunnen floreren. Gaas zorgt er voor dat de dieren niet ontsnappen. De binnenkant van de aquaria is ge maakt van een speciaal soort stevig glas, waar de bezoekers langs kun nen lopen. Op deze manier krijgt het publiek een goed beeld van de flora en fauna in de Noordzee en Grevelin gen. Mossels Vooral de mossel- en oesterkuituur krijgen aparte aandacht. Verder zal men er naar koningsvnsen, zeekik kers, kleine haaien en talloze andere in de Zeeuwse wateren voorkomende vissen kunnen kijken. Het aquarium wordt op de wal op gebouwd uit 16 segmenten. Deze kan men zich voorstellen als enorme taartpunten die aan elkaar gekop peld de bodem vormen van het pro jekt. Dit ontwerp werd gemaakt door E. G. v. d. Stadt Partners terwijl de segmenten worden gebouwd bij Wolff Construktie in Heerenveen. Na de koppeling wordt het geheel in het water getakeld en verder opge bouwd. Dan zal het aquarium wor den verzonken, ongeveer 1.50 meter, zodat het Grevelingenwater door de bakken kan stromen. Het projekt be vindt zich dus gedeeltelijk onder de waterspiegel. Dolfijn De toekomstige exploitanten zijn Kees Kenters en Ben Wittenberg. Beiden zijn eigenaren van het café/petit restaurant Dolfijn in de haven West-repard. Het overdekte diepzee-aquarium en „Dolfijn" zor gen in de toekomst zeker voor een ex tra toeristische attraktie, ook tijdens minder zonnige dagen. Een maquette van het toekomstige zee-aquarium te Scharendijke. Sckaal: 1 op 20. BRUINISSE - De slagerij van Bert en Cobi Visch, die tot voor kort in supermarkt De Prijs- knijper was gevestigd, is verhuisd. Dinsdagavond werd hun nieuwe zaak aan de Korte Ring op feestelijke wijze geopend door hun kinderen Pita en Sam en woensdagochtend konden de klanten alweer in de slagerij terecht. De nieuwe slagerij aan de Korte Ring in Bruinisse. Het pand, waarin voorheen de firma Littooy was gevestigd, heeft zeker een gedaanteverwisseling ondergaan. Vloerbedekking maak te plaats voor tegels en een strakke inrichting zorgt verder voor een overzichtelijk geheel. Het assortiment kon op deze wijze ook wor den uitgebreid. Men kan er nu bijvoorbeeld ook terecht voor diep- vriesprodukten. Vleugels Al acht maanden geleden begon het echtpaar Visch voorbereidin gen te treffen voor hun nieuwe zaak. „We wilden liever onder de vleugels van de supermarkt vandaan", legt Bert uit. „Op zoek naar meer zelfstandigheid, leek het ons beter een eigen zaak te beginnen. Dat bied ons zoveel voordelen. We wonen bijvoorbeeld nu ook achter de slagerij en dat ervaren we als zeer plezierig. Ook voor onze kinde ren." Samen Bert en Cobi werken samen in de slagerij, bijgestaan door één me dewerkster in vaste dienst. De nieuwe slagerij werd blijkbaar ook door de klanten zeer posi tief ontvangen, gezièn de enorme hoeveelheid bloemen en bloemstukken die de winkel opvrolijkten. SEROOSKERKE - De Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland wil in de maand februari schoon schip maken met de afvalstoffen die de agrariërs en de partikulieren in en om het huis bewaren. Op woensdag 23 en donder dag 24 februari houdt de dienst een inzamellingsaktie voor restanten van bestrijdingsmiddelen en dergelijke. Op diverse inzamelingspunten op Schouwen-Duiveland kunnen de afvalstoffen worden ingeleverd, waarna de Reinigingsdienst de produkten ophaalt en tijdelijk op het terrein aan de Hoosjesweg te Serooskerke opslaat. In 1978 en in 1980 hield de Stichting tot uitvoering van landbouwmaatre- gelen landelijke inzamelingsakties, die respektievelijk 180.000 ton en 135.000 ton afvalstoffen opleverden. Mede omdat de hoeveelheid restan ten steeds minder wordt heeft de lan delijke Stichting er van af gezien nog meer van dergelijke akties te organi seren. Dat was voor de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland aanleiding om zelf het initiatief te nemen tot het verzamelen van afvalstoffen. „Mo menteel wordt gewerkt aan het op zetten van een landelijk systeem, waarbij het chemisch afval op een verantwoorde wijze zal worden ver werkt. De verzamelde stoffen zullen vermoedelijk enkele maanden aan de Hoosjesweg worden opgeslagen, waarna alles naar de Rijnmond wordt overgebracht. Daar wordt be keken welke stoffen niet voor ver branding geschikt zijn. Zo niet, dan Direkteur J. Landman toont de kartonnen dozen en vaten, waarin de af valstoffen zullen worden opgeslagen. De dozen gaan de kontainers in, waarna het wachten is op vervoer naar Rijnmond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3