Zeeuws provinciaal bestuur boos op minister Smit-Kroes Bezuinigingen bij gemeenten: 35.000 arbeidsplaatsen bedreigd Koppel autokosten aan die van openbaar vervoer STRAF BATALJON Koeweit dreigt met olieprijs verlaging VS bezorgd over Suriname Walesa weer op loonlijst Valse rijksdaalders in omloop Polen vluchten met vliegtuig naar West-Berlijn WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK FNV: Overheid moet benutten voor woonlasten rentedaling verlaging ANWB: CIIAKLIF BRAVO In de groene hel van Indo China kan elke stap de laatste zijn. Extra belasting veroorzaakt gat van 75 miljoen AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Berichtgeving via de achterdeur'' VLISSINGEN - Het Zeeuws provinciaal bestuur voelt zich opnieuw gepasseerd door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Deze deelde dinsdagmiddag in de Tweede Kamer mee, dat de nieuw te bouwen dubbeldeks veerpont voor het verkeer Breskens-Vlissingen alleen in sterk versoberde uitvoering mag worden gebouwd. De Zeeuwse vlootgedeputeerde J. de Voogd zei teleur gesteld en boos te zijn, dat het provinciaal bestuur nu weer via de achterdeur een voor Zeeland zo belangrijke beslissing van de minister moet vernemen. „We zijn al jaren in overleg met de diverse ministers van verkeer en wa terstaat over die veerpont", aldus De Voogd. ,,We zitten met smart te wachten op overleg met de minister want de veerboot moet volgens af spraak op 1 maart 1985 in de vaart ge nomen worden. Daarom moeten we BAHREIN - Koeweit verlaagt wel licht zijn olieprijs als de andere lan den van de OPEC, de organisatie van olie exporterende landen, niet stop pen met het bieden van kortingen op hun olieprijs. De minister van olie van het land, Ali Chalifa Al-Sabah, heeft gezegd zich te zullen houden aan de afgesproken OPEC-prijs als de andere leden ophouden met het ge ven van kortingen. Het mislukken van de OPEC-be- sprekingen van het afgelopen week einde heeft tot druk onderling over leg binnen de organisatie geleid. Zo zijn de ministers van financiën van Indonesië, Ali Wardhana, en de mi nister van olie van dat land, Soebro- to, op het ogenblik in Saoedi-Arabië voor overleg met de Saoedische mi nister van olie, Jamani. Wardhana verklaarde dat de gesprekken gaan over de oliemarkt in het algemeen en over kwesties die van belang zijn voor de twee landen. Later deze week gaan de Indonesische be windslieden naar Koeweit. WASHINGTON - De Verenigde Staten zouden zich bezorgd maken als Suriname nauwere betrekkingen met Cuba en de Sowjet-Unie aan gaat, zo heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington don derdag verklaard. Net als Nederland hebben de VS de financiële hulpverlening aan Surina me opgeschort na de dood van vijf tien prominte Surinamers op 8 de cember jl. In de hoop elders hulp te krijgen kondigden de auroriteiten in Paramaribo onlangs aan delegaties te sturen naar verscheidene niet met name genoemde landen. „We zouden ons zorgen maken als er tekenen zijn dat Suriname nauwere banden met Cuba en de Sowjet-Unie aanknoopt", aldus de verklaring, ,,We hopen dat elke benaderde regering rekening zal houden met de recente repressie en schending van de mensenrechten". WARSCHAU - Lech Walesa, de lei der van het opgeheven Poolse vak bond Solidariteit, vindt dat hij een norele overwinning op de autoritei ten heeft geboekt nu hem verteld is v it hij weer op de loonlijst staat van de Leningwerf in Gdansk. Het is nog niet bekend wanneer hij weer aan het werk kan als elektro-monteur. De afdeling personeelzaken van de scheepswerf heeft de 39-jarige Wale sa verteld dat hij vanaf 17 januari ..twee maanden na zijn ontslag uit in ternering" op loon kan rekenen. Het commentaar van Walesa hierop was dat op de loonlijst staan, feitelijk ge lijk staat met hervatting van het dienstverband". uiterlijk in de tweede helft van deze maand onze plannen aan de diverse werven kunnen toesturen voor offer tes. De bouw vergt minstens twee jaar. Het wordt tijd dat de minister ons als belanghebbende nu eens uit nodigt voor een gesprek, zodat we niet opnieuw zoals met de afwijzing van de vaste oeververbinding Westerschelde voor een voldongen feit worden geplaatst." Centralisatie Het provinciaal bestuur is ook ge griefd over de regeringsplannen om de Zeeuwse veerdiensten bij het rijk onder te brengen. De minister bevor dert hiermee een centralisatie in plaats van een decentralisatiege dachte, zegt De Voogd. De lagere overheden zouden juist meer be voegdheden krijgen via het decentra lisatieplan, maar in deze zaak waar provincie en inwoners zulke grote be langen hebben bij goede veer diensten, trekt het rijk de bevoegd heden juist naar zich toe. De provin cie is overigens van deze plannen nooit officieel op de hoogte gesteld. ,Ook hier worden we weer via mede delingen aan de kamer geïnfor meerd", aldus De Voogd. Hij zegt best met de minister te willen praten over versoberingen van de nieuw te bouwen veerpont, ,,maar we zullen nooit kunnen accepteren dat door de ze versobering de veiligheid van pas sagiers en bemanning in gevaar wordt gebracht". MAASTRICHT - In Maastricht zijn valse rijksdaalders gesignaleerd. Dit heeft de gemeentepolitie van die stad dinsdagavond meegedeeld. Diverse middenstanders, in hoofdzaak kaste leins, aldus de politie, hebben tot nu toe een geringe hoeveelheid valse rijksdaalders geïnd. 's Avonds zijn deze valse munten niet goed van echte te onderscheiden, aldus de politie. Overdag is dat wel het geval. Dan valt vrij gauw de blauw-grijze kleur op. Andere ver schillen zijn dat de valse rijksdaal ders scherpe randen hebben en niet voorzien zijn van de randscriptie „God zij met ons". De gemeentepolitie van Maastricht vermoedt dat de valsemunters een bescheiden proef nemen met het uit geven van valse rijksdaalders en dat zij van plan zijn dat dit op grote schaal te doen tijdens de komende karnavalsfeesten. Dan is het name lijk in de meeste café's erg druk en ontbreekt de tijd om nauwlettend toe te zien op de echtheid van het aange boden geld. WEST-BERLIJN - Twee leden van een Poolse vliegklub zijn woensdag in een gehuurd vliegtuigje naar de een Amerikaanse luchtbasis in West- Berlijn gevlucht. Een derde Pool, een technicus, vloog onvrijwillig mee, al dus de politie. De twee vluchtelin gen, beiden piloten van respektieve- lijk 24 en 26 jaar oud, vlogen met hun eenmotorige Yak A-12 toestel van Russische makelij van Lodz over Po len en over West-Duitsland naar het vliegveld Tempelhof, ongeveer tach tig kilometer ten Westen van de Poolse-Oostduitse grens. Amerikaanse autoriteiten die de drie Polen na hun landing ondervroe gen, zeiden dat zij de vlucht niet als een kaping zien maar als een „niet op het programma staande en niet toe gestane landing". Een woordvoerder van de politie van West-Berlijn zie het geval wel als een kaping te be schouwen omdat de 31-jarige techni cus die de verantwoordelijkheid droeg voor het vliegtuig, niet in de vlucht had toegestemd. De technicus zal aan de Poolse militaire missie in West-Berlijn worden overgedragen en naar Polen terugkeren. De twee andere Polen rpogen, zo^ils gebruike lijk in, het Westen blijven, maar een openbare aanklager zal hen mogelijk vervolgen, aldus de politie. Zaterdag 29 en zondag 30 januari Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14 Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, tijd. adres Vloedstr. 1, Kerkwerve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster L. Giljam, Stelbergstraat 15, Bruinisse. Tel. (01113) 1652, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tpl. 01113-2215. Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01114-5017. ROTTERDAM - Bij de gemeenten en de gesubsidieerde instellingen zullen de komende jaren 35.000 ar beidsplaatsen verloren gaan als het rijk de bezuinigin gen doorvoert zoals die in het regeerakkoord zijn ge noemd. Aan gedwongen ontslagen zal dan niet zijn te ontkomen. Duidelijk is dat de gemeenten en de instellin gen de bezuingingen op de personeelskosten niet meer kunnen bereiken via natuurlijk verloop. De Rotterdamse wethouder van fi nanciën, drs. J. Linthorst, zei dat woensdagavond na afloop van een twee uur durend gesprek dat een de legatie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) had met minister-president Lubbers over de benarde fiananciële positie van veel Nederlandse gemeenten. Linthorst srak van een onevenwichtige bezui nigingsoperatie. „Er is sprake van een onevenredige lastenverdeling. De gemeenten worden zoals het er nu naar uitziet, veel zwaarder gepakt dan het Rijk zelf. Zij moeten meer dan twee miljoen gulden inleveren", aldus Linthorst. De gezamenlijke Nederlandse ge meenten hebben in Den Haag onder andere gepleit voor een snelle oplos sing door het Rijk van de naar hun oordeel uit de pan rijzende bijstands kosten-problematiek. De gemeente- financiën dreigen volledig vast te lo pen, omdat er steeds meer bijstands gerechtigden komen. De gemeenten moeten tien procent van de uitkering voor hun rekening nemen en boven- DEN HAAG - De motorrijtuigenbe lasting moet geleidelijk worden afge schaft. In plaats daarvan dient de be lasting op benzine en LPG in fasen te worden verhoogd. Als deze verande ring gelijk opgaat niet de tariefsver hogingen in het openbaar vervoer, kan worden voorkomen, dat reizi gers bus en trein laten staan ten gunste van de auto. In een brief aan het parlement schrijft de ANWB dat zo de vorming van meer files op het landelijk wegennet wordt voorko men. Dc ANWB baseert haar plan op het feit, dat een verkeersdeelnemer bij de keus voor auto of voor openbaar vervoer vooral uitgaat van de direk- te kosten, de prijs van het kaartje of de literprijs van de brandstof. Het omzetten van motorrijtuigenbe lasting in een accijnsverhoging zal remmend werken op de voorkeur voor de auto. schrijft de ANWB. De ANWB heeft berekend, dat deze overschakeling de weggebruikers in het algemeen niet meer hoeft te kosten. De belastingopbrengst blijft gelijk. De toeristenbond vindt wel dat de extra accijns naar het rijkswe genfonds moet vloeien. Dit fonds kan het geld dan gebruiken voor de aan leg en het onderhoud van het wegen net. De ANWB wil verder dat de be lasting op benzine, diesel en LPG ge lijk wordt getrokken en zo de extra toeslagen voor LPG en diesel ver dwijnen. AMSTERDAM - De FNV vindt dat de overheid de financiële voordelen van de lagere rente op staatsleningen moet benutten voor het achterwege laten van in ieder geval een deel van de voorgenomen verzwaring van de woonlasten en uitbreiding van het aantal goedkope woningwetwonin gen. WASHINGTON - Het laatste stuk van de Kosmos-1402, de Sowjet-spio- nagesatelliet die in de ruimte in moeilijkheden is geraakt, keert tus sen 6 en 10 februari in de dampkring terug. Dit heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie woensdag be kendgemaakt. PARIJS - Frankrijk zal Bolivia vragen om de uitlevering van de Nazo-oorlogsmisdadiger Klaus Alt- mann alias Klaus Barbie, die in de Tweede Wereldoorlog aan het hoofd stond van de Gestapo in Lyon en die in Frankrijk bij verstek ter dood is veroordeeld voor de misdaden die hij als zodanig heeft begaan. Dit heeft het ministerie van justitie in Parijs woensdag meegedeeld. Advertentie j STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. vrijdag 20,00 uur 2 a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur «r* BRUNO PRADAL JEAN-FRANCOIS PORON KARINE VERLIER 16 jaar dien de kosten van de sociale diensten betalen. Volgens Linthorst bleek tijdens het gesprek met Lubbers dat de minis ter-president veel begrip heeft voor de problemen waarmee de gemeen ten worstelen. De Rotterdamse wet houder verwacht dat het kabinet op een aantal punten de bezuinigin- gensplannen in heroverweging zal nemen. „Ik zou zeer teleurgesteld zijn als zou blijken dat er niets gaat veranderen", aldus Linthorst. Vol gens hem heeft de VNG-delegatie zich bereid verklaard om positief mee te denken over een vraag van Lubbers of het mogelijk is met het overheidsapparatuur en overheids zorg terug te gaan naar het niveau van 1970. Volgens FNV-econoom J. Leemrei- ze leidt de rentedaling van de laatste tijd tot flinke besparingen, die kun nen oplopen tot drie miljard gulden in 1986, als het huidige renteniveau (zeven tot zeveneneenhalf procent) gehandhaafd blijft. De regering is er bij het opstellen van het regeerakkoord vanuit ge gaan dat de overheid dit jaar nog geld zou moeten lenen tegen een ren te van ongeveer tien procent. Na 1983 zou het rentepeil naar verwachting geleidelijk zakken naar ongeveer ze ven procent in 1986, een peil dat nu al bereikt is. Dat scheelt dus aanmerke lijke in de rentelasten, aldus de vak centrale, die stelt dat het financie ringstekort van de overheid door de ze meevaller in 1986 ongeveer één procent lager uitvalt dan in het re geerakkoord werd verwacht, als er tenminste geen andere mee- of tegen vallers opduiken. SAN SALVADOR - Guerrilleros in El Salvador hebben woensdag aan vallen gedaan op twaalf steden en 6.000 regeringssoldaten tegengehou den voor een van hun bolwerken. Daarbij zijn gevechten geleverd die tot de hevigste uit de hele, drie jaar oude guerrilla behoorden. Over „Tweeverdieners" DEN HAAG - De regering houdt vast aan invoering van een extra be lasting voor gezinnen waar zowel man als vrouw een inkomen hebben („tweeverdieners"). Als de Tweede Kamer zou vasthouden aan haar eis dat een dergelijke belastingheffing pas op 1 juli mag ingaan, zou dat een eenmalig gat van 75 miljoen gulden in het dekkingsplan van de regering slaan. Staatssecretaris Koning (be lastingen) zei dit woensdag in een bij eenkomst met de vaste kamerkom missie voor financiën. Hij gaf daar een toelichting op de voorbereiding van het wetsontwerp. Koning deelde mee dat een eventu ele extra belasting voor mensen die ongehuwd samenwonen en invoering van de zogeheten integrale rolwisse ling (mogelijkheid dat of de man of de vrouw door de belasting als kost winner kan worden aangemerkt) door technische problemen niet eer der dan bij aanvang van het volgende belastingjaar (1 januari '84) kunnen worden verwezenlijkt. Rolwisseling De WD ging in december met pijn en moeite akkoord onder de voor waarden dat de extra belastinghef fing per 1 juli ingaat, deze ook voor samenwonenden geldt en de integra le rolwisseling ook op die datum van kracht wordt. WD-woordvoerder De Korte zei woensdag dat deze voor waarden vooralsnog voor zijn fraktie overeind blijven. Staatssekretaris Koning wees hem erop dat voor wat de ongehuwd sa menwonenden betreft er een regeling moet komen, waarbij vrijgezellen een verklaring bij de aangifte van hun belasting moeten overleggen, waaruit blijkt dat zij ongehuwd en alleenstaand zijn. Zo'n regeling kan alleen bij aan vang van een nieuw belastingjaar worden ingevoerd, aldus Koning. In voering van de integrale rolwisseling per 1 juli is eveneens niet mogelijk, omdat een verzwaring van de lasten druk zou betekenen, aldus de staats sekretaris. TOKIO - De openbare aanklager in Tokio heeft vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen oud-premier Kakuei Ta- naka wegens zijn aandeel in het zoge naamde Lockheedschandaal. De ge wezen bewindsman wordt ervan be schuldigd tijdens zijn ambtsperiode 500 miljoen yen (ruim vijf miljoen gulden) als smeergeld te hebben aan genomen van het Amerikaanse vlieg- tuigkoncern Lockheed. Tegen de 64- jarige Tanaka werd ook een boete van 500 miljoen yen geëist. PITTSBURGH - De staalproduktie in de Verenigde Staten heeft vorig jaar op het laagste peil sinds bijna veertig jaar gestaan. De produktie- kapaciteit werd voor minder dan de helft gebruikt en vijftig procent van de werknemers in de Amerikaanse staalindustrie zit gedwongen thuis, zo heeft het American Iron and Steel Institute bekendgemaakt. Donderdag 27 januari Zierikzee UW ontmoetingscentrum, Kerkhof la. Kontaktbijeenkomst. 9.30 uur. Beatrixschool. Vergadering. 16.00 uur. „De Gekroonde Suikerbiet." Thema avond Vrouwencafé. 20.30 uur. Burgh Het Grote Zwijn. Ledenvergadering oranjevereniging Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Oosterland Zaal „Neffen d'Eule". Alg. ledenver gadering „Door Eendracht Sterk". 19.30 uur. Vrijdag 28 januari Zierikzee jan Wouter van den Doelschool, Kab- belaarsbank 2. Opening. 14.45 uur. Jan Wouter van den Doelschool, Kab- belaarsbank 2. Open huis. 19.30 -21.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Strafbatal- jon Charlie Bravo. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Feestavond s.v. WIK. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiebijeen komst CBTB, CPB en CPJ. 18.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Algemene leden vergadering Oranjevereniging. 19.30 Zaterdag 29 januari Zierikzee Sportpark Bannink. Prijsklaverjas- sen. 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Strafbatal- jon Charlie Bravo. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Uitvoering St. Velocitas en VOO Oosterland. 19.30 uur. Renesse De Ark. Donateursuitvoering „Luc- tor et Emergo", m.m.v. „Op Drift". 19.30 uur. Zondag 30 januari Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Strafbatal- jon Charlie Bravo. 20.00 uur. Maandag 31 januari Serooskerke Dorpshuis. P.v.d.A. bijeenkomst. 20.00 uur. Dinsdag 1 februari Zierikzee Gasthuiskerk. Herdenkingsdienst Rode Kruis van Watersnoodramp '53. 13.30 uur. „Huis van Nassau". Bijeenkomst Oudleerlingen Tuinbouwwinterkur- sussen. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Konditorei. Koffie-ochtend Ned. Ver. van Huisvrouwen. 10.00 uur. Dreischor Herdenkingsmonument Bogerdweg. Kranslegging en sobere plechtigheid herdenking slachtoffers van 1 fe bruari '53. 11.30 uur. Woensdag 2 februari Brouwershaven Hotel Ringelberg. Algemene leden vergadering oranjevereniging. 20.00 Donderdag 3 februari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Vergade ring Groene Kruis. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 Uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharcndijke) Zaterdag 29 januari, optreden rock and roll band Kees en de snelbinders. 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 53% (01112) 1774. (01110) 6564

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2