Uitvoering" van Apollo op hoogstaand peil HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN „Kunst en Eer" organiseerde suksesvol solistenconcours Energie-tentoonstelling meert af in Middelburg Dit biedt de beeldbuis Lezing over funkties en taken gemeentebestuur Luns ontkent aftreden Levenslang voor moordenaars Moro Noord-Zuidtrofeeën voor NOS, BRT en KRO Geref. Studievereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 januari 1983 Nr. 23258 7 W. v. d. Bos benoemd tot ere-voorzitter De Brassband Apollo gekoncentreerd ,,aan het werk". De toeschouwers, die de gehele zaal in het Tonnenma- gazijn te Brouwershaven vulden, hebben zaterdagavond kunnen genieten van een op hoog peil staand muziekpro gramma, uitgevoerd door de brassband Apollo uit de Smalstad. De vele donateurs en genodigden hebben kun nen horen, dat de prestaties sedert de heroprichting, twee jaar geleden, na een winterslaap van 10 jaar, onder de kundige eneminente leiding van de heer H. P. Ever wijn met rasse schreden zijn vooruitgegaan. De band bestaat momenteel uit 23 leden, waarbij nog een leerlin gen orkest van 12 leden in de toekomst het korps op volle sterkte zullen brengen. Het was dan ook een groot genoe gen voor de voorzitter, de heer P. H. J. Everwijn, om naast de college van burgemeester en wethouders, het Smalstadskoor o.l.v. Bert Gebben, (dat deze avond ook haar medewer king verleende) vertegenwoordigers van zusterverenigingen op Schou- wen-Duiveland en de vele donateurs een welkom te kunnen toeroepen. In zijn openingstoespraak memoreerde de voorzitter dat voor de drumband als instrukteur is aangetrokken de heer Cor Struyk uit Zierikzee., Spij tig noemde hij.he,t. dat de .t^mhoer- niaitre heeft gemeend na een me ningsverschil te moeten bedanken. Hierna werd het programma ge opend door korps en drumband met het uitvoeren van de pittige mars Stand By o.l.v. de kapelmeester de heer A. Heyboer, waarna de drum band o.l.v. de heer Struyk met haar optreden bewees dat ook hier met kundige en strakke hand de presta ties omhoog zijn geschoten. Een op treden van het leerlingenorkest o.l.v. Piet Everwijn bracht, ondanks klei ne oneffenheden, de handen op el kaar. Grote werk Het grote" werk kwam hierna, toen dirigent Henk Everwijn de staf overnam. Begonnen werd met de mars Maryland", waarna een drie tal specifieke brassband-hymnes (Engelse) op voortreffelijke wijze ten gehore werden gebracht. Zowel in de ze hymnes als in het werkje „Spring" van Edvard Grieg, wat zeer gevoeli ge muziek is, viel zowel klankgehal te als zuiverheid van het korps op. Met de „Savoye Suite" uit de „Mika do" en een drietal matrozenliedjes, benevens een pittige mars werd het eerste gedeelte van de avond afgeslo ten. Na de pauze volgde een gastoptre den door Smalstads Koor o.l.v. de heer Bert Gebben, die met haar ver tolking van diverse liederen een open doekje van de zaal kreeg. De brassband en het koor samen voer den hierna het bekende „Ave Verum Corpus" van W. A. Mozart uit, wat tot één van de hoogtepunten op deze avond uitgroeide. Het tweede gedeelte, door de brass band uitgevoerd, bestond naast mar sen, hymnes, walsen en een tango uit het vertolken van een, suite van Kees YlaH getiteld;,;A?"dbnd théWorld,*: Een langdurig applaus was dë'belo-' ning voor de muzikanten. o Dankwoorden Aart'het slot van deze muzikale avond waren er dankwoorden voor de dirigent, de kapelmeester, in-, strukteur drumband en de heer Geb ben voor zijn gastoptreden, welke vergezeld gingen van een bloemetje. Vice-voorzitter J. Hatzman be dankte voorzitter Everwijn vor zijn vele werk, gedaan in het belang van Apollo en bood hierbij zijn echtgeno te een fraaie ruiker aan. Hierna werd de heer W. v. d. Bos voor het voetlicht geroepen, die se dert 1925 lid is van Apollo. Begonnen als tamboer werd hij alras „blazend" muzikant. Sedert 1947 tot 1982 was de heer v. d. Bos onafgebroken voor zitter. „Dat u een goede was, één van weinig woorden, maar kort en krach tig blijkt wel hieruit, dat we u nooit hebben weggestemd." Aldus de heer Everwijn. Als dank voor dit 35-jarig voorzit terschap werd de heer v. d. Bos een blijvende herinnering aangeboden in de vorm van een standaardje waarop vermeld de data en uitreiking. Te vens werd hem het ere-voorzitter- schap aangeboden. Voor mevrouw v. Hoog nivo ZIERIKZEE - In het repetitielokaal van de Koninklij ke Harmonie „Kunst en Eer" werd zaterdagmiddag een zeer suksesvol solistenconcours gehouden. Tijdens dit concours, dat werd georganiseerd door „Kunst en Eer", behaalden leden van Rust Roest Zierikzee het hoogste aantal punten, terwijl het de eerste keer was dat ze aan een dergelijk evenement deelnamen. AMSTERDAM - Een nog onbekend meisje is het afgelopen weekeinde in Amsterdam waarschijnlijk na ge bruik van verdovende middelen overleden. Dit heeft een woordvoer der van de politie bekend gemaakt. De politie vond het lichaam in een hotel aan de Nieuwendijk in de hoofdstad. Het meisje is vermoede lijk Duits. d. Bos waren er de gebruikelijke bloemen. Tot slot werd het Wilhelmus gespeeld, staand meegezongen door de aanwezigen, waarna de gebruike lijke verloting werd gehouden. Deze zeer geslaagde uitvoering werd besloten met een gezellig bal, ver zorgd door het Schelde-Trio. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - De eventuele keuze voor kernenergie is ook volgens het tussenrapport van de Maatschappe lijke Diskussie Energiebeleid met tal van onzekerheden omgeven. Het opslagprobleem van vooral hoog radio-actief afval uit kerncentrales is niet opgelost, over de elektrici teitsprijs bestaan onduidelijkheden, over de toekomstige kosten die cen trales met zich meebrengen even eens, aldus valt uit het verschenen tussenrapport op te maken. DEN HAAG - Kernenergie zal maximaal zeven procent van de tota le energievoorziening in ons land in het jaar 2000 innnemen, althans in de vier scenario's,, waarlangs de maat schappelijke-'diskussie over het ener giebeleid zich voltrekt. Als de bron voor de openbare elektriciteitsvoor ziening zal kernenerige een procentu eel grotere rol spelen van maximaal 31 procent en wel in het zogenaamde „referentie-scenario", wat uitgaat van „ongewijzigd beleid. ERMELO - De politie heeft de Er- meloër R. H. gearresteerd, die er van wordt verdacht de fiscus en de socia le dienst in zijn gemeente voor vele tienduizenden guldens te hebben be nadeeld. De man leidde als uitke ringstrekker een bouwbedrijf. Van zijn omzet van circa 500.000 gulden droeg hij geen cent af aan de belastin gen en de sociale dienst. H. had veer tig mensen in dienst, die ook allen een uitkering genoten. DEN HAAG - Aan een nieuw Ame rikaans munitietransport via de Eemshaven zullen ongeveer dezelfde voorwaarden worden verbonden als vorig jaar. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag heeft dit maandag gezegd naar aanleiding van een brief hierover van de Amerikaanse ambassade. Die heeft defensie gevraagd naar de voorwaarden voor een eventueel nieuw transport. Het ministerie zal de ambassade nog deze week ant woorden. BRUSSEL - Sekretaris-generaal Joseph Luns van de NAVO heeft maandag in Brussel ontkend dat hij eind dit jaar zijn aftreden bekend zal maken. Hij reageerde daarmee op een bericht van het Westduitse tijd schrift Der Spiegel. Van kommen- taar onthield de 72-jarige Luns zich. ROME - Een rechtbank in Rome heeft maandag 32 leden van de linkse terreurorganisatie Rode Brigades veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf wegens de ontvoeringin 1978 van en de moord op ex-premier Aldo Moro en andere misdaden. Onder de terroristen die le venslang moeten zitten is Mario Mo- retti (36), die de ontvoering van Moro uitdacht. Prospero Gallinari (32) en Valerio Morucci (34) zouden de ex- premier hebben vermoord. In totaal werden 63 leden van de Rode Brigades veroordeeld in het proces, dat tien maanden heeft ge duurd. AMSTERDAM - De tv-dokumen- taire „Spitsbergen 79 graden NB" van BRT en NOS is bekroond met de Noord-Zuidtrofee, de tweejaarlijkse onderscheiding voor co-produkties van Belgische en Nederlandse zend gemachtigden. De vierdelige serie, die de geschie denis van de Nederlands-Vlaamse walvisvaart beschrijft, is volgens de jury (vier Vlaamse en vier Neder landse radio- en tv-kritici) een dege lijk werkstuk, mooi en trefzeker ge filmd, met oog voor sociaal-histo rische aspecten. In de sector radio ging de onder- MIDDELBURG - Met een varende energie tentoonstelling komt de Stichting Energie Informatie tot de afronding van een belangrijk deel van haar taak in he kader van de Brede Maatschappelijke Discussie Ener giebeleid. In de periode van dinsdag 1 februari tot en met donderdag 3 februari doet de tentoonstelling Mid delburg aan. De 2e tentoonstelling - ingericht op een Rijnaak - ligt dan afgemeerd aan de Loskade, bij de Nieuwpoortstraat in Middelburg. De expositie omvat verschillende onderdelen, die tesa- men het publiek een objectief beeld geven van de mogelijkheden tot energie-voorziening. Gratis folder materiaal is ruim voorhanden. Voor bedrijven, scholen en vereni gingen bestaat de mogelijkheid aan boord van de boot speciale informatie-avonden te organiseren. Gastsprekers geven dan deskundig informatie over de diverse energie groepen. Voor de instellingen zijn aan dergelijke informatie-avonden géén kosten verbonden. Gratis De tentoonstelling is iedere dag ge opend vanaf tien uur 's morgens. De toe gang is gratis, evenals de koffie die geschonken zal worden. Vooral in dit stadium van de Brede Maatschappe lijke discussie (welke op 26 januari van start gaat) is duidelijke energie- informatie van enorm belang. Voor nadere inlichtingen over de informatie-avonden 015-144963. Woensdag 26 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 15.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur Scooby Doo 15.50 uur Popeye 15.55 uur De roze panter 16.00 uur Zo is het en niet anders 16.15 uur Kinderen uit Brunei 16.30 uur Het stoplichtmannetje 16.35 uur Bob en Bodek 16.40 uur Dodo - het verhaal van het jonge hondje 16.50 uur Bumme de beer 16.55 uur De film van Ome Willem 18.40 uur Teleac 18.55 uur Mr. Grimme 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur Journaal 21.00 uur Kamagurka. Programma van de gelijknamige striptekenaar. 22.10 uur Vernon, Florida. Afleve ring van het natuurvriendelijke pro gramma Puur Natuur. scheiding naar de BRT-KRO produk- tie „De verzoeking", een radiofo nisch drama naar een novelle van Hugo Claus. De trofeeën worden eind mei in Antwerpen uitgereikt. NIEUWERKERK - De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duiveland" hield een vergadering. Deze werd geleid door de voorzitter, de heer I. de Waal uit Oosterland. Spreker op deze avond was de heer M. Markusse, burgemeester van Arnemuiden. Hij sprak over het onder werp: „Het funktioneren van het gemeentebestuur". De heer Markusse bracht een drie tal aspekten naar voren: 1. de ge- meengeraad, 2. burgemeester en wet houders en 3. de burgemeester. De inleider merkte op dat het toe zicht op het gemeentebestuur vrij streng is. Er bestaat wel een zereke autonomie, maar veel zaken zijn van hogerhand opgelegd. De gemeente raad is het hoogste gezag in de ge meente. De taak van het raadslid is de laatste jaren in omvang toegeno men, vooral door de instelling van veel kommissies. Door het vaststel len van de gemeente begroting geeft de gemeenteraad de prioriteiten van het te voeren beleid aan. Alle raads besluiten moeten echter goedge keurd worden door de Gedeputeerde Staten. Taak De taak van B. en W. bevat onder meer het voorbereiden van de voor stellen voor de gemeenteraad en het 'uitvoeren van de besluiten van de ge meenteraad. De taak van de burge meester is onder andere het leiden van de vergaderingen van de ge meenteraad. Hij moet tussen de par tijen staan en proberen onpartijdig te blijven. De burgemeester kan ook raadsbesluiten ter vernietiging voor dragen bij de Kroon. Ten slotte ging de heer Markusse nader in op een aantal praktijkgeval len, die hij als burgemeester van Ar nemuiden had meegemaakt. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven. Donderdag 27 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Aktua matinee 16.15 uur Skiën leer je zo 16.35 uur Sons and daughters 17.15 uur Jan Pelleboer 18.40 uur Teleac 18.55 uur Professor Balthasar 19.00 uur Zo vader, zo zoon. Spelpro- gramma. 19.25 uur Operatie Wombat 20.00 uur Journaal 20.28 uur Armoede. Berry is ziek en wordt door oom Paul van het inter naat gehaald, maar Paul wordt ook ziek. Meningsverschillen ontstaan er tussen vader Terlaet en zoon Bern- hard. Bernard kan het goed vinden met zijn nieuwe huishoudster Lena Boot. 21.20 uur Hier en Nu 22.00 uur Maggie Forbes. Een tipge ver van Maggie wordt door iemand gedwongen telefonisch door te geven dat politieman Croft betrokken is bij een overval op een juwelier. 22.50 uur De Quakers 23.20 uur Journaal, 23.25 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Driester. Onderwerpen zijn: gokautomaten en wat kinderen beweegt om in warenhuizen te gaan stelen. 20.10 uur Wie van de drie. Spelpro- gramma. 20.40 uur Van boeken bezeten. Boe ken over Martiri Luther, Frans Kaf ka en Karl Marx komen aan de orde. 21.30 uur Hoe Joods zijn de Joodse Amerikanen. Dokumentaire over de ze minderheidsgroepering in de V.S. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. In Zuid-Limburg wordt een kijkje geno men naar de schade die is toege bracht door de Duitse steenkoolwin ning. 20.10 uur Energie in overvloed. Infor matief programma over de verschil lende vormen van energie en energie winning. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven. Voorzitter Kunst en Eer, de heer H. Asma, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder jurylid de heer N. Oudheusden en degenen die de so listen op piano begeleidden: me vrouw De Regt, mevrouw De Vos en de heer Zöller. De wisselbeker kwam bij Rini de Looze terecht van Rust Roest (cornet) die uitkwam in de afdeling uitmun tendheid. Hij behaalde 63 punten, met lof. Tweede plaats was voor Corien de Waaij, ook van Rust Roest, (trompet) die 58 punten behaalde. Derde plaats werd ingenomen door C. W. van Klooster van Luctor et Emergo Renesse (tenorhorn) die uit kwam in de afdeling Vaandel. Hij be haalde 57 punten. Volgens jurylid de heer Oudheus den, examinator K.N.F. lag het nivo van de solisten bijzonder hoog. In dit verband vond hij het, evenals voor zitter Asma, bijzonder jammer dat er zo weinig deelnemers waren. In totaal namen 19 solisten aan het concours deel van de muziekvereni gingen „Crescendo", Dreischor, „Luctor et Emergo" Renesse, „Rust Roest". Zierikzee en „Kunst en Eer" Zierikzee. Uitslag De uitslag is verder als volgt: Derde afdeling: Duo Tromper (54 p.) en Rini de Looze (56 p.) op resp. trombone en cornet, Rust Roest. Van Kunst en Eer deden in deze afdeling mee Saskia v. d. Ouden (52(6 p.) op klarinet en M. R. H. Broekema (56 p.) op dwarsfluit. Tweede afdeling: Van „Kunst en Eer" speelden Erik van Geesbergen, Anja Peute en W. Schot gezamenlijk de Gemert Mars van H. van Kapel. Ze behaalden resp. 55'/i, 55 en 55xh punten. Verder kwam in de tweede afdeling Paul van Geesbergen uit op trom. Hij behaalde 56 punten en Ge rard Kouwer op waldhorn met 51 punten. Eerste afdeling: In de eerste afde ling speelden van Kunst en Eer C. Struijk, C. van Geesbergen jr. en C. van Geesbergen sr. Ze behaalden al len 56Vi punten. Van Crescendo kwam in deze afde ling uit P. J. van Donge op bes bas. Hij behaalde 56 unte. Op bariton be haalde Ad Hagesteyn van Kunst en Eer 53Vi punt. Ten slotte de afdeling vaandel: Van „Luctor et Emergo" kwamen in deze afdeling uit B. S. Nelisse (52 p.) en C. W. van Klooster, die als gezegd 57 punten behaalde. 84 „Frans vanavond thuis?" „Ik ehnee, ik denk't niet Ik weet 't wel zeker." „O. Jammer, anders was ik een paar uurtjes gekomea Tevens om m'n wagen te laten ziea Een BMW 1800. Weliswaar tweedehands, maar nog in prima staat Nu ja, dat stellen we dan maar uit he? Ik bel dan nog wel es." Ik heb behoefte aan gezelschap, wist ze. Nu zeker. Iemand om m'n hart uit te storten. Al ben ik nooit bijzonder groot geweest met m'n schoonvader, hij is vanavond in elk geval welkom. En dat zei ze dan ook: „Alsjeblieft papa, ik ben al dagen 's avonds alleen thuis. Helemaal geen prettig idee in deze tijd Dus als je wilt kom dan vanavond een poosje, wil je?" „Natuurlijk," was het blije antwoord „Ik sluit om zeven uur en rijd meteen naar Hoogerveld" „Goed, papa, ik zorg wel voor wat eten, hoor! Hoefje dat zelf niet klaar te maken." Die avond vertelde ze onder tranen alles, wat er de laatste weken was voorgevallen. Vanaf de vondst in de auto tot aan het vertrek van Frans met de mededeling, dat hij wilde scheiden. „Ik heb er in deze dagen telkens over nagedacht en ben tot de conclusie ge komen dat ik fouten heb gemaakt, Want ik heb hem verdacht een ver houding te hebben met Jannie Essinga, onze buurvrouw, maar dat was hele maal niet 't geval. Omgekeerd dacht Frans, dat ik het hiedl met Jannie's man. In aanmerking nemende de wonderlijke situatie, waarin Frans ons aantrof die morgen, begrijp ik nu, dat ik de schijn volkomen tegen had. Maar dit inzicht is te laat gekomen, papa, want wat kan ik er nu nog aan doen? Frans wil scheiden en zijn advokaat heeft me ook al gebeld enne ik weet het niet meer, papa, wat ik er mee aan moet, wantvanmorgenik was de laatste tijd niet zo erg lekker, maar dacht, dat het door de emoties kwam. Door het weggaan van Frans en zo. Maar nadat de dokter me onderzocht had van morgen, zei hij, dat ikik ben in ver wachting Over ongeveer zeven maan den kan ik een baby verwachten. En nuzonder Franswat moet ik be ginnen, papa? Alsjeblieftkun jij niet bewerkstelligen, dat Frans weer terug komt? Je bent zijn vader en hij heeft toch altijd hoog tegen je opgezien. Mis schien wil hij luisteren, als jij als jij „Ik wil best," verzekerde de man, „maar waar kan ik hem vinden?" En daar kon Ina geen antwoord op gevea Een domme man wordt verstandig Die avond was het laat, toen Willem ter Scheure eindelijk in zijn BMW stapte en terugreed naar de stad. Als hij mar wist, waar die stomme vent zat, kon hij naar hem toe rijdea Om met hem te praten. De zaak kon wel es een dag dicht, dat was het ergste niet Door GRÉ DE BOER Hij had verschrikkelijk te doen met zijn lieftallige schoondochter. Toen Frans indertijd vertelde, dat hij met Ina Walsoorden ging trouwen, begreep hij onmiddellijk dat dit beslist niet naar de zin van de oude garagehouder zou zijn. Want Joop Walsoorden kende hem nog van vroeger, toen hij zelf nog bij de gemeente werkte. Walsoorden was een der vele stedelingen, die hem na zijn terugkeer uit de gevangenis volko men negeerden. Voor wie hij niet meer bestond Daarom vond hij het van zijn zoon een hele prestatie, omdat hij be werkstelligde, dat het huwelijk door- ging. Ondanks alle tegenstand van Joop Walsoorden. Ina was een paar keer met Frans in zijn eenvoudige woning geweest Ze was beleefd, maar teruggetrokken. Natuurlijk was ze op de hoogte van zijn verleden. En al had Frans er met geen woord over gespro ken, hij begreep zeer goed, dat het paar na het huwelijk niet al te vaak bij hem over de vloer zou komen. Integendeel, zelf was hij van oordeel: hoe minder, hoe beter. Om Ina allerlei pijnlijke si tuaties te besparen. Zodat Willem ter Scheure enkel de tocht naar de woning van zijn zoon en schoondochter maak te, als hij persoonlijk door Frans of Ina werd uitgenodigd En dan nog bleef hij niet te lang Want in Hoogerveld zullen ze ook wel begrepen hebben, wie de vader is van Frans ter Scheure. De mensen vergeten veel in het leven, maar nooit de slechte dingen van een medemens. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7