Saoedi-Arabië wil OPEC bijeen houden V olkshuis vestingsdag in Middelburg Schip in Vlissingen aan de ketting AGENDA Olievervuiling voorkomen bij vlottrekken tanker in Oosterschelde Libanon onderhandelingen op rand van springen Veel overlast door staking bij Britse waterleiding Tussenrapport energiediskussie Greenpeace-schip „Sirius" bij Zweden geënterd FNV: Dijkverhoging geen werklozenprojekt LAATSTE NIEUWS Officier van justitie op Sicilië vermoord (01110) 6551 EEG kan op eei graanexporteur i na grootste worden ZIJPE WIL GEEN OPSLAG RADIO-AKTIEF AFVAL GENÈVE - Saoedi-Arabië zal er ondanks het misluk ken van de jongste vergadering van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) naar streven de organi satie bijeen te houden. Dit heeft de Saoedische minister van olie, Achmed Zaki Jamani, maandag verklaard na afloop van de vergadering. LIMA - De regering van Peru heeft het gemengd onderwijs in alle open bare scholen afgeschaft nadat er „tal rijke schoolmeisjes" zwanger wer den. Dit aldus minister van onder wijs Jose Benavides volgens persbe richten van maandag op verzoek van de meerderheid van de ouders. BEIROET - De onderhandelingen tussen Israël, Libanon en VS zijn maandag in Chalde bij Beiroet op de rand van afbreken gekomen. Nadat de missie naar Israël van de maandag inmiddels al weer naar de VS vertrokken Amerikaanse pendel diplomaat Philip was mislukt traden in de negende ronde scherpe me ningsverschillen tussen Israël en Li banon aan de dag. Er ontstond na vier weken van overleg een zodanige explosieve sfeer, dat ernstig moet worden gevreesd voor de Ameri kaanse pogingen om een terugtrek king van alle vreemde troepen uit Li banon te bewerkstelligen. De hoop is, zo zeiden Libanese en Amerikaanse funktionarissen nu vooral gevestigd op wat Habib via de diplomatieke zijlijn buiten de eigen lijke onderhandelingen weet te be reiken. LONDEN - Miljoenen Britten heb ben te lijden van de zondagnacht be gonnen nationale staking van het 29.000 man omvattende technische personeel van de waterleiding- en waterzui veringsbedrij ven De aktie is bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis tot een loonsverho ging van 15 procent, terwijl de werk gevers niet verder willen gaan dan 7,3 procent. Met het oog op leidingbreuken die niet kunnen worden hersteld, kregen ongeveer vier miljoen afnemers in Zuidwest-Engeland, het zuiden van Wales en het gebied van Manchester in Midden-Engeland het advies het water voor gebruik te koken. Hier en daar zijn wijken verstoken van drin kwater. Daar moeten de bewoners water halen bij kranen op straat. De direktie van de waterleiding in Lon den verzekerde echter dat de reser voirs vol zijn en dat er voldoende wa ter is voor verscheidene maanden. De woningbouwvereniging Mid delburg heeft ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan een studie laten verrichten naar de geschiedenis van de sociale woningbouw in Mid delburg vanaf de zeventiende eeuw tot heden. In het boek spreken de au teurs de verwachting uit dat vanwe ge de nog duidelijk bestaande wo ningnood er zeker nog vijf jaar lang minstens honderdduizend woningen per jaar in Nederland moeten wor den gebouwd. Tegelijkertijd is er een groot reno vatieprogramma nodig. Daarvoor is een lange-termijnbeleid nodig waar bij ook de overdracht van verant woordelijkheden en bevoegdheden van de overheid via de corporaties naar het individu aan de orde moet komen. ,,Ik geloof niet dat dit het einde van de OPEC is. Iedereen heeft de or ganisatie nodig, met inbegrip van de olieverbruikende landen, en we zul len ons best doen haar te bescher men", aldus Jamani. De saoedische minister zei verder dat zijn land geen prijzenoorlog wil en dat het zal pro beren de basisprijs van 34 dollar per vat (van 159 liter) te vededigen. Daar bij hebben we echter wel de hulp no dig van de andere OPEC-landen, zo verklaarde hij. Olieprijs Op de vraag of Saoedi-Arabië zijn olieprijs zal verlagen als andere OPEC-landen kortingen blijven ge ven en weigeren hun produktie te be perken gaf Jamani een voorzichtig antwoord. „Misschien zouden we dan een kleine prijsverlaging doorvoeren als andere kollega's daarmee ak koord gaan, maar we willen geen prijzenoorlog", zo verklaarde hij. Jamani zei verder nog dat een in eenstorting van de OPEC het hele in ternationale bankstelsel in gevaar zou brengen. EINDHOVEN - De Anti trustafdeling van het ministerie van justitie van de Verenigde Staten heeft een stokje gestoken voor de overname door Philips van elf lam penfabrieken van het Westinghouse- concern. DEN HAAG - Zeventien procent van de ondervraagden in een onder zoek dat de publicatie van het tussen rapport in de maatschappelijke ener giediscussie begeleidt, stellen zich duidelijk op voor een kernenergiebe leid. Bij deze voorstanders is echter weinig voorkeur voor directe aktie, met uitbreiden van het aantal centra les. Een afwachtende houding, bestaande centrales laten draaien, pas nieuwe bouwen als de veilig heidsproblemen zijn opgelost, komt bij 28 procent van alle ondergevraag- den voor. Onzekerheid en besluite loosheid kenmerken de opstelling van vele andere ondervraagden. De uitgesproken tegenstanders van kernenergie - achttien procent - wil len wel directe aktie, namelijk de centrales dicht. Het onderzoek dat de stuurgroep van de energiediscussie door de Nederlandse stichting voor statistiek heeft laten uitvoeren naar de houding van het Nederlandse be volking ten aanzien van de energie voorziening is maandag gepubli ceerd. Het onderzoek moet inzicht verschaffen in de mogelijke wijzigin gen die in de menigen op gaan treden tijdens de echte discussiefase, die met de presentatie van het tussen rapport van start is gegaan. Daarom zal het thans uitgevoerde onderzoek in 1983 gedeeltelijk worden her haald. Woningbouwcorporaties, zo luidt een van de conclusies uit het boek en tevens stelling voor de volkshuis vestingsdag, moeten proberen het al maar wassende water van de demo cratie te ontzwemmen door samen plannen te maken voor benodigde nieuwbouw en renovatie. Ook aan het probleem van de toenemende stroom werkloze bouwvakkers is in het boek aandacht besteed. Op de volkshuisvestingsdag zal over deze punten aan de hand van een aantal inleidingen, waaronder die van mr. J. Drijber, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, worden gediscussieerd. De volkshuisvestingsdag begint om 10.00 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis in Middelburg. „Er zouden zich over de hele we reld faillisementen voordoen, vooral van banken in de Verenigde Staten. Het bankstelsel zou onder zware druk komen te staan en investerin gen in andere energiebronnen dan olie zouden zeer onrendabel worden", aldus de Saoedische mi nister. LUCHTMACHTBASIS VANDEN- BERG - Een honderdtal tegenstan ders van ontwikkelingen en plaat sing van de intercontinentale MX- raket is maandag tijdens een beto ging bij de Amerikaanse luchtmacht basis Vandenberg in het zuiden van zuid-Californië aangehouden. WASHINGTON - Het grootste stuk van de met een kernreactor uitge ruste Russische kunstmaan Kosmos- 1402 is zondagavond kort voor mid dernacht boven de Indische Oceaan de dampkring binnengekomen, zo hebben Amerikaanse funktionaris sen in Washington bekendgemaakt. Naar hun mening verbrandde dit deel van de in totaal 3.600 kilo we gende satelliet op weg naar het aar doppervlak. SEME (Nigeria) - Een miljoen Gha- nezen, die voor het eind van de week Nigeria verlaten moeten hebben, zijn maandag begonnen de grens tussen Nigeria en Benin over te trekken. De autoriteiten van Benin die in het weekeinde nog verklaarden de grens dicht te zullen houden, laten de Gha- nezen - die illegaal in Nigeria verble ven - nu toch door. YERSEKE - Twee sleepboten uit Vlissingen zijn er dinsdagmorgen rond negen uur op de Oosterschelde in geslaagd de Zwitserse gasolietan- ker Steenbok vlot te trekken. Het schip, geladen met duizend ton gaso- Iie, liep maandagavond nabij Yerse- ke aan de grond. Eerste pogingen om het schip vlot te trekken mislukten. De huid van de Steenbok plooide en er dreigde olie uit een van de tien lekkende tanks te De eigenaar, Inta Trophy Shipping Company in Valetta (Malta) is vol gens de Rotterdamse ITF-inspecteur Ruud Touwen bereid 50.000 dollar als uit te keren. Op het 10.000 ton meten de vrachtschip ligt volgens Touwen ook een beslag van de sleepbooton derneming Mullur uit Terneuzen voor en bedrag van vier ton. Het schip is namelijk diverse keren van het anker geslagen toen het nog op de rede van vlissingen lag. Mullur heeft het vrachtschip vervolgens naar de Sloehaven gesleept. De „Intra Trophy" is door de scheepvaartinspectie volgens Tou wen op 64 punten afgekeurd en mag Nederland niet eerder verlaten dan dat deze gebreken gerepareerd zijn. Dat zal mogelijk in Terneuzen gebeu ren, zo heeft de agent de ITF laten weten. Touwen verwacht overigens Het college van b. en w. van Zijpe liet maandagmiddag aan minister Winsemius tijdens een gesprek op zijn ministerie in Den Haag weten tijdelijke opslag van radio-actief af val op of bij het terrein van het Ener gie Onderzoek Centrum Nederland (ECN) in de bij de gemeente Zijpe be horende plaats Petten af te wijzen. B. en w. van Den Helder gaven maandagmiddag op voorhand een verklaring uit waarin staat dat de kans dat de gemeenteraad akkoord gaat met de opslag van radio-actief afval in Den Helder nihil is. Zoals bekend wil het ministerie het afval, vooralsnog tijdelijk, op land opslaan om, de door milieu activisten fel bestreden, dumping in zee te voorkomen. Het gaat om laag- en middel radio-actief afval, af komstig van onder meer ziekenhui zen. Lokatie Als mogelijke lokatie in de ge meente Zijpe geldt het ECN-terrein of een terrein grenzend aan het ECN- terrein in het duingebied tussen Pet ten en Sint Maartenszee. B. en w. van Zijpe hebben deze lo katie als mogelijkheid afgewezen. LOMPOC - Er bestaat een gerede kans dat de lancering van de Neder landse kunstmaan Iras, die de ko mende nacht van dinsdag op woens dag omstreeks kwart over drie Ne derlandse tijd vanaf de basis Lompoc in Californië zou plaats vinden, wordt uitgesteld. KOPENHAGEN - De Zweedse kustwacht heeft maandag de „Sirius" het vlaggeschip van de milieu-organisatie Greenpeace, geën terd op ongeveer 10 zeemijlen van de kerncentrale te Ringhals (Zuid- Zweden). Dit heeft een woordvoerder van Greenpeace in Kopenhagen mee gedeeld. De Sirius probeerde de haven van Ringhals te blokkeren uit protest te gen het vervoer van 12 ton kernafval uit de Zweedse centrales te Ringhals en Barseback door het Franse schip „Sigyn" naar de opwerkingsfabriek te La Hague (in het westen van Frankrijk). Een groep van 15 Zweedse milieu activisten heeft zich in de loop van de dag vastgeketend aan de toe gangspoort tot de kerncentrale van Ringhals. Ook zij wilden protesteren tegen dit transport van radio-actief afval. De actie van de Zweden is door de bewakingsdienst van de centrale beëindigd voordaype „Sigyn" aan kwam. Het Franse schip wil op zijn laatst woensdag Zweden verlaten en drie dagen later in La Hague arrivieren. Zweden heeft een overeenkomst met de Franse onderneming Cogema die het opwerken van 727 ton radio actief afval behelst tussen nu en 1985. stromen. Later in de nacht lukte het de gasolie uit de lekkende tank over te pompen in de Nederlandse binnen- vaarttanker Athene. Volgens direkteur W. Mange van het bergingsbedrijf Van den Akker te Vlissingen is er geen gasolie in de Oosterschelde terechtgekomen. Olie vervuiling ter plaatse zou katastro- faal zijn voor de mosselen, die in de Oosterschelde worden verwaterd. De lekke tanker Steenbok zal voor repa ratie naar de werf gesleept worden. dat het vrachtschip geen lang leven meer beschoren zal zijn en mogelijk nog dit jaar zijn laatste reis zal ma ken. Er bestaan namelijk plannen het schip in Pakistan te laten ver- schroten. Verstekeling Aan boord bevindt zich ook een Se negalese verstekeling die in Dakar aan boord is gegaan. De Senagalees heeft in Vlissingen een ticket naar zijn land geëist. Toen hem daarover nog geen konkrete toezeggingen ge daan konden worden is hij volgens Touwen betrapt op het treffen van Voorbereidingen het schip in brand te steken. Volgens Touwen zal met behulp van de agent getracht worden de verstekeling alsnog naar Afrika te laten terugkeren. Een belangrijk argument tegen is, al dus het college in een na afloop van het gesprek met de minister uitgege ven verklaring, dat „relisering van de opslag zou leiden tot een opeenho ping van activiteiten op het gebied van radio-actieve stoffen in het be trokken duingebied". Hierbij doelt het college op de werkzaamheden van ECN. Tegen deze lokatie pleit verder de nabijheid van twee militaire schiet- c.q. oefenterreinen in het betrokken duingebied. Bovendien is de opslag in strijd met het ter plaatse geldende bestemmingsplan, aldus b. en w. van Zijpe, die tenslotte als vierde argu ment tegen aanvoeren „de belangen van de permanente bevolking en de ter plaatse aanwezige recreatie". De gemeenteraad van Zijpe moet zich nog uitspreken over de lokatie. De kans dat de raad wel akkoord gaat met de voorgestelde lokatie is niet groot. Hierna gevraagd verwijst burgemeester J. Gutker naar een eer der foor de raad aangenomen motie waarin bezorgdheid wordt uitgespro ken over tijdelijke opslag van radio actief afval op het ECN-terrein. VLISSINGEN - Het district Zee land van de FNV wijst het inzetten van werklozen bij dijkverster kingsprojecten van het hand. In een brief aan minister-president Lubbers zegt de FNV-Zeeland dat het inzetten van werklozen bij dit soort projecten concurrentievervalsend werkt. Bovendien is het ook nadelig voor de werkloze zelf, omdat deze geen keus zou krijgen om via de normale kanalen aan betaald werk te komen, hetgeen later ook weer gevolgen kan hebben voor zijn uitkering. De FNV lost met zijn brief aan de minister president een schot voor de boeg. On langs werd namelijk bekend, dat mi nister Lubbers bedrijven die worden ingeschakeld bij dijkverhogings werkzaamheden wil verplichten werklozen in dienst te nemen die dan met behoud van uitkering mogen meewerken aan het verhogen van de dijken. De FNV vindt, dat de mi nister hiermee het gemeenschapsta kenplan van ex-premier van der Louw van stal haalt. Maar over dat plan moet eerst nog gepraat worden met vakbeweging. Voldoende Bovendien behoort de versterking van de zeewering tot een noodzake lijke taak, waarvoor de rijksover heid voldoende middelen ter be schikking behoort te stellen. Dit soort werken horen niet thuis in het zogenaamde gemeenschapstaken plan, waarvoor eventuele werklozen ingezet mogen worden, aldus de FNV Zeeland in haar brief aan de minister-president. WARSCHAU - In Polen zijn prijs verhogingen van vijftien procent in de maak voor gas, elektriciteit, steenkool, sigaretten, benzine, koffie en enkele andere levensmiddelen, zo meldt het Poolse dagblad Zycie Warszawy met verwijzing naar me dedelingen van de kant van de over heid. Huren gaan met honderd pro cent omhoog en alcoholische dranken worden twaalf procent duurder. Wanneer de maatregelen ingaan is niet bekend. TRAPANI - De officier van justitie van de rechtbank van Trapani (Sici lië) is in de nacht van maandag op dinsdag door .een onbekende gedood, zo is dinsdag^y^n, goedingelichte zij de op het Zuiditaliaanse eiland ver nomen. Het lijk van het slachtoffer, Giangiacomo Ciaccio Montaldo, is in Valderice, een plaats in de aan de westkust van het eiland gelegen pro vincie Trapani, door een patrouille carabinieri gevonden, zo werd ge meld. Het met kogels doorzeefde lijk is in de vroege morgen op een landwegget je in een auto in Valdarice gevonden. De familie van het 40-jarige slachtof fer had maandagavond de politie ge waarschuwd toen de man niet was thuisgekomen. Waarnemers nemen aan dat het op nieuw om een moord in opdracht van de Mafia gaat. De moord op generaal Alberto Dalla Chiesa, vier maanden geleden, wordt ook op het konto van de op Sicilië aktieve misdaadorgani satie geschreven. Dinsdag 25 januari Zierikzee Fietsenhandel de Jonge. Bezoek Mal tarakkers. 10.00 uur. „Huis van Nassau". Bijeenkomst afd. Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 14.00 uur. Verenigingsgebouw. Kreatieve vor mingsavond CPB. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarvergadering Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Hoorzitting herinrich tingsplan Ring. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst „Helpt Elkander". Aan vang 19.30 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Beatrixschool. Jaarvergadering VOO. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. Van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 27 januari Zierikzee UW ontmoetingscentrum. Kerkhof la. Kontaktbijeenkomst. 9.30 uur. Beatrixschool. Vergadering. 16.00 uur. Burgh Het Grote Zwijn. Ledenvergadering oranjevereniging Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Oosterland Zaal „Neffen d'Eule". Alg. ledenver gadering „Door Eendracht Sterk". 19.30 uur. Vrijdag 28 januari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, Kab- belaarsbank 2. Opening. 14.45 uur. Jan Wouter van den Doelschool, Kab- belaarsbank 2. Open huis. 19.30 -21.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Feestavond s.v. WIK. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiebijeen komst CBTB, CPB en CPJ. 18.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Algemene leden vergadering Oranjevereniging. 19.30 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee Sportpark Bannink. Prijsklaverjas- sen. 19.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Uitvoering St. Velocitas en VOO Oosterland. 19.30 uur. Maandag 31 januari Serooskerke Dorpshuis. P.v.d.A. bijeenkomst. 20.00 uur. Dinsdag 1 februari Zierikzee Gasthuiskerk. Herdenkingsdienst Rode Kruis van Watersnoodramp '53. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Konditorei. Koffie-ochtend Ned. Ver. van Huisvrouwen. 10.00 uur. Dreischor Herdenkingsmonument Bogerdweg. Kranslegging en sobere plechtigheid herdenking slachtoffers van 1 fe bruari '53. 11.30 uur. Woensdag 2 februari Brouwershaven Hotel Ringelberg. Algemene leden vergadering oranjevereniging. 20.00 uur. Donderdag 3 februari Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Vergade ring Groene Kruis. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Nieuwerkerk Dorpshuis. Uitvoering „Oefening en Uitspanning". 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof". Toneelavond V.O.O. 20.00 uur. Zaterdag 5 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn. Toneelavond P.J.Z. met bal na (Trio 1). 19.30 uur. Zondag 6 februari Renesse Bowling Centrum „De Country Club". Bowling toernooi. Aanvang: 12.00 uur. Maandag 7 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Z.L.M.-Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Stichting Coöperatief Contact Centrum, „De coöperatieve-gedachte in 1983". 14.15 uur. Dinsdag 8 februari Zierikzee „De Kluut". Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de S.E.V. van de Z.L.M. - dia-serie over gezinsbedrijven. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap. Open avond. 19.00 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Zierikzeese Sportraad. 19.30 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Algemene ver gadering van de Vereniging van be roepsaal vissers Zuid-west Neder land. 10.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties Bezorging (01119) 1660 WASHINGTON - Als de Europese Ekonomische Gemeenschap haar landbouwbeleid ongewijzigd voor tzet wordt zij in 1985 de op een na grootste graanexporteur ter wereld. Zij is nu na de Verenigde Staten en Canada de grootste, zo staat in een rapport van het Amerikaanse Inter national Food Policy Research, een partikuliere onderzoeksinstelling. Het rapport is gepubliceerd in een periode waarin de VS en de EEG met elkaar overhoop liggen over de han del in landbouwprodukten. Washin- ton noemt het Europese landbouwbe- leid protektionistisch en vindt dat de EEG met exportsubsidies een one venredig deel van de wereldexport markt in handen heeft gekregen. Eer der deze maand is de kwestie in Was hington ter sprake geweest. Op 10 fe bruari wordt er in Brussel verder over gepraat. Het Amerikaanse rapport voor spelt dat als de EEG haar gemeen schappelijk landbouwbeleid niet verandert de graanuitvoer in 1985 11,5 miljoen ton zal bedragen en in 1990 25,3 miljoen ton. In 1980 expor teerde de EEG drie miljoen ton graan. MIDDELBURG - De woningbouwvereniging Middelburg houdt vrijdag 11 februari een volkshuisvestingsdag in de Burgerzaal van het Stadhuis in Mid delburg. Tijdens die bijeenkomst zullen diverse deskundigen de rol van de overheid, die van woningbouwcorporaties, van huurders en de eigen-woning- bezitters aan de orde stellen. DEN HAAG - De provincie Noord-Holland heeft op verzoek van minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer een lijst opgesteld met vijf gemeenten die in aanmerking zouden kunnen komen voor de opslag van radio-actief afval. Colleges van b. en w. van twee van die vijf gemeenten hebben maandagmiddag op verschillende wijze laten weten negatief te staan tegenover opslag op hun grondgebied. Een derde gemeente, Velsen, liet al in een eerder stadium weten grote bezwaren te hebben tegen de opslag van radio-actief afval op haar grondgebied. VLISSINGEN - De internationale zeeliedenbond ITF heeft het Maltezer vrachtschip „Intra Trophy" in de Vlissingse Sloehaven aan de ketting laten leggen omdat de bemaning nog 140.000 dollar (380.000 gulden) aan achtersta- lig loon van de eigenaar tegoed heeft. De 29 Turkse bemanningsleden hebben sinds 1 oktober 1982 geen loon meer ontvangen..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2