Bouw streekasiel kan binnenkort beginnen Herdenkingsbijeenkomst Zierikzee toont taakstelling Rode Kruis Gemeentewerkman neemt afscheid van Duiveland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Misschien projekt voor jeugdige werklozen \C->L,C[ Ji ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar t 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 25 januari 1983 139ste jaargang Nr. 23258 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: .Olievervuiling op Oosterschelde voorkomen Uitnodigingen verstuurd aan vertegenwoordigers uit alle geledingen ZIERIKZEE - „Met de herdenkingsbijeenkomst op 1 februari in de Gasthuiskerk wil het Rode Kruis niet al leen herdenken dat het op die dag 30 jaar geleden is dat de watersnoodramp heeft plaatsgehad, waarbij het Ne derlandse Rode Kruis geholpen heeft zoveel als ze kon en waar ze kon. Tesamen met de tentoonstelling, die we houden in De Vierschaar van het stadhuis, willen we de mensen ook laten zien wat de taakstelling van het Rode Kruis nu en in de toekomst is en op welke wijze de hulp verlening tot stand kan worden gebracht." Met deze woorden omschrijft de heer J. J. Marteijn, kring- sekretaris van het Nederlandse Rode Kruis, provincie Zeeland, het doel en de opzet van de bijeenkomst op 1 fe bruari in Zierikzee. Zoals reeds eerder gemeld zal de herdenkingsbijeenkomst een beslo ten karakter hebben en wordt deze bijgewoond door prinses Juliana en prinses Margriet. „We hebben gekozen voor Zierik zee om deze bijeenkomst te houden omdat deze plaats centraal ligt in het gebied waar zich destijds de ramp heeft afgespeeld. Bovendien heeft het Rode Kruis met Zierikzee een bij zondere binding doordat het Rode Kruis Ziekenhuis er is gevestigd." Aldus de heer D. Anema, hoofd van de afdeling public relations van het Nederlandse Rode Kruis. Receptie voor W. Stoutjesdijk NIEUWERKERK - Omringd door echtgenote, kinde ren en kleinkinderen vormde de heer W. Stoutjesdijk maandagmiddag het middelpunt van een afscheids receptie in de kleine zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieu- werkerk. De heer Stoutjesdijk was gedurende tien jaar werkzaam bij de Dienst Gemeentewerken van Duive land. Hij gaat gebruik maken van de VUT-regeling en hij toonde zich tevreden dit stadium in goede gezondheid te hebben bereikt. Tien jaar bij de Duivelandse Dienst Gemeentewerken betekende een pe riode, waar vele zaken in tot stand werden gebracht voor de gemeente. Direkteur Gemeentewerken de heer F. Schuilingh gaf een indrukwekken de opsomming van de grote projek- ten, waar de heer Stoutjesdijk aan heeft meegewerkt. Fijn karwei Zo noemde hij de bestrating en be planting in het plan Gaanderse te Nieuwerkerk, beplanting in de Brou werstraat, evenals in de Bou- mastraat bij het gedeelte van de be jaardenwoningen, de aanleg van het volkstuinenkomplex en ,,een fijn karwei", volgens de heer Schuilingh: de bebossing rond het nieuwe sport- veldenkomplex in Nieuwerkerk. Verder noemde hij nog de aanleg van de nieuwe begraafplaats aan de Muy- enweg, een omvangrijk werk, dat door de eigen dienst kon werden uit gevoerd. Een hoogtepunt voor zowel de voltallige dienst als voor de heer Stoutjesdijk persoonlijk was volgens spreker ook de ingebruikname van de nieuwe werkplaats in de Bou- mastraat. Een grote verbetering in vergelijking met de akkommodatie waar de Dienst Gemeentewerken voorheen in was gevestigd. De heer Schuilingh noemde verder de funktie van de heer Stoutjesdijk als grafdelver, een funktie die hij al tijd met de vereiste piëteit had uitge oefend. Namens de medewerkers van de buitendienst bood hij de afscheid nemende kollega een historische landkaart van Zeeland aan. Voorafgaand aan de direkteur ge meentewerken richtte burgemeester J. van Bommel het woord tot de heer Stoutjesdijk. Met zeven mijlslaarzen wandelde de eerste burger door diens loopbaan, die destijds begon in de zaak van vader Stoutjesdijk. Met zijn hulp in de winkel thuis bleek, volgens de heer Van Bommel, zelfs een brede erkenning als prima ijsbe- reider te zijn verworven. De heer Stoutjesdijk was verder werkzaam bij de Coöperatieve Telers Vereni ging (C.T.V.) en was ook betrokken bij de afsluiting van de Grevelingen. Op 1 augustus 1972 kwam hij in dienst van de gemeente Duiveland en op 1 februari 1973 volgde zijn vaste aanstelling. „Rustig mens" De burgemeester omschreef de heer Stoutjesdijk als een rustig mens, een man van weinig woorden, op wie nooit tevergeefs een beroep Vervolg pag. 3 ,,We hebben geprobeerd om zo goed mogelijk een dwarsdoorsnede te ma ken van de hulpv erleners van 30 jaar geleden; met be J^ir*(van de plaatse lijke afdelingen .'het Rode kruis hebben we getracht om mensen uit alle geledingen aanwezig te laten zijn bij de-bijeenkortist. In eerste instan tie is de indruk gewekt dat er voor namelijk hooggeplaatste personen bij de bijeenkomst aanwezig zullen zijn. Niets is echter minder waar. De man, die dagenlang zandzakken heeft gesjouwd is er; en ook de bak ker, die zonder ophouden brood heeft staan bakken voor de geredden en de geëvacueerden. Daarnaast is ook de schipper van de vissersboot, die zich heeft ingezet bij het redden van men sen, vertegenwoordigd, samen met die vrouw, die haar beide ouders tij dens de ramp verloor." Binding- Beide heren laten er geen mis verstand over bestaan dat de bijeen komst louter en alleen besloten is omdat het aantal plaatsen beperkt is. „Alle aanwezigen hebben een duide lijke binding met de ramp en met het Rode Kruis als hulpverlener. Dat ook enkele uitnodigingen zijn ver stuurd aan hoger geplaatste perso nen, wil nog niet zeggen dat we er een elitaire zaak van maken. Uiteinde lijk zijn er ook genoeg stafleden op te noemen, die zich dagen achtereen voor 100 hebben ingezet om de hulpverlening zo goed mogelijk te la ten verlopen." Voor zover er mensen zijn, die daaraan twijfelden, is zelfs de aan wezigheid van de beide prinsessen in direkte lijn terug te voeren naar het Rode Kruis. „Prins Bernhard is be schermheer en prinses Margriet is lid van het dagelijks bestuur", aldus de heer Marteijn. Bijeenkomst De bijeenkomst in de Gasthuis- kerk is beslist niet religieus gebon den. Er is gekozen voor de Gasthuis- kerk, omdat deze zich voor het hou den van een dergelijke bijeenkomst bij uitstek leent. Als er geen reke ning wordt gehouden met de entoura ge, had de keus voor het zelfde geld kunnen vallen op een sporthal of iets dergelijks. De ingang van de Gasthuiskerk, waar de herdenkingsbijeenkomst zal worden Kruis voor deze kerk gekozen, omdat het gebouw zich uitstekend leent voor zo': sfeer aangaat. gehouden. Er is juist door het Rode 'n bijeenkomst, zowel wat ligging als De bijeenkomst begint om half twee 's middags; tijdens de binnen komst van de genodigden zal één van de organisten van de Gasthuiskerk, Rien van Balkenende het orgel bespelen. Het openingswoord zal worden gesproken door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. G. Krayenhoff. Vervolgens zal een video-presentatie worden getoond, die wordt gevormd door een samen vatting van de film, die de Rijks voorlichtingsdienst destijds maakte van de ramp. De presentatie wordt gevolgd door een toepsraak door oud-direkteur-generaal van het Rode Kruis, de heer A. van Emden; hij zal een overzicht geven op welke wijze de hulpverlening van het Rode Kruis dertig jaar geleden tot stand kwam. Na de pauze zal de voorzitter van de stuurgroep Rode Kruis Korps, mr. J. J. v. d. Weel uit Middelburg, in een toespraak de opzet van de hulpverle ning in de toekomst belichten. Na afloop van de bijeenkomst zal het gezelschap wandelend (dit laatste overigens alleen bij droog weer - red.) naar het stadhuis gaan. Tentoonstelling- Omstreeks half vier zal de ten toonstelling, die is ingericht in de Vierschaar in het stadhuis, worden geopend. Dat zal gebeuren door mid del van een rondleiding van de ko ninklijke gasten. Daarmee zal tevens een eihde zijn gekomen aan het offi ciële gedeelte van de herdenkingsbij eenkomst. De tentoonstelling in de Vierschaar geeft een beeld van het verleden, he den en de toekomst ten aanzien van de hulpverlening door het Rode Kruis. Belangstellenden kunnen de tentoonstelling gratis bezichtigen van 1 tot en met 11 februari. Er zullen voortdurend leden van de Rode Kruis Kolonne aanwezig zijn om des gewenst toelichting te geven. De ope ningstijden van de tentoonstelling is op maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur; op zaterdag 5 februari is deze geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Leerlingen van de lagere en middel bare scholen zullen via de school worden uitgenodigd voor een bezoek. ZIERIKZEE - Het inmiddels jaren oude plan om in Zie rikzee een dierenasiel te bouwen, zal binnenkort worden gerealiseerd. De bouwvergunning voor het dierenop vangcentrum aan de Zandweg is rond, de kosten neemt de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren afdeling Noord- en Midden-Zeeland voor haar rekening en het wachten is nu alleen nog op de toezegging van de gemeente om elders een stuk grond in te richten voor volkstuinen. De bouwgrond voor het asiel wordt mo menteel namelijk nog gebruikt door zeven volkstuin ders. l^TIEUWERKERK - De heer W. Stoutjesdijk (IJ omvangt hier uit handen van burgemeester J. van Bommel een verrekijker. In dit verband vertelde wethouder P. de Rijke dat er vergevorderde plannen bestaan om een nieuw volkstuinencomplex te kreëren aan de Van Veenlaan naast het voetbal veld. In totaal zijn er bij de gemeente 40 aanvragen binnen gekomen voor een volkstuin en aan dat verzoek zal dus binnenkort kunnen worden vol daan. Degenen die over een volkstuin be schikken aan de Zandweg, kunnen dan ook verhuizen naar de Van Veen- laan. Als deze plannen definitief zijn, dan zal ook spoedig de eerste paal worden geslagen voor het dierenasiel in Zierikzee. Volgens waarnemend penning meester van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren afdeling Noord- en Midden-Zeeland, de heer A. A. Gillessen uit Biggekerke, wor den de kosten voor het centrum ge raamd op 100.000,—. Door zelf werkzaamheid van leden wordt ge tracht dit bedrag met 20.000,— te verlagen. In samenwerking met de Interge meentelijke Sociale Dienst wordt te vens getracht de bouw van het asiel aan te wijzen als projekt voor jeugdi ge werklozen. Werkloze jongeren tus sen 16 en 22 jaar kunnen hun steentje bijdragen aan de bouw, met behoud van de uitkering. „Als dit gebeurt onder toezicht van vaklieden, dan zullen wij hieraan al le medewerking geven. De ISD zal aan dit projekt toestemming verle nen, als er tenminste geen sprake is van concurrentievervalsing", aldus de heer F. Babijn van de ISD. „Voor jongelui die geïnteresseerd zijn in de bouw kan dit werk tevens worden gezien als een leerschool. Dit werk gebeurt dan natuurlijk op vrij willige basis". Specialistisch Het bouwmateriaal voor het asiel Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. WMF ffiï Pt sar wordt volgens de heer Gillessen gele verd door de firma Roggeband uit Zierikzee. Ook het zeer specialisti sche werk zal door dit bedrijf worden verricht, terwijl de overige werk zaamheden onder toezicht door de jongelui kunnen worden gedaan. De vereniging neemt zelf de kosten voor haar rekening. Een full-time kracht, die in de toekomst het cen trum moet gaan bemannen, is echter voor deze vereniging financieel niet haalbaar. Volgens de werkgroep Schouwen- Duiveland moet het goed mogelijk zijn het asiel door vrijwilligers sters te laten runnen. Inmiddels heb ben al 20 vrijwilligers zich voor dit werk opgegeven en wat dat betreft verwacht de werkgroep geen proble men. Het asiel zal dan niet dag en nacht zijn geopend. „Een paar uur per dag is voldoende", volgens de heer Gillessen. Zwervers Het asiel komt dus tot stand zonder financiële steun van de gemeente. „De gemeente zal in de toekomst wel een financiële bijdrage gaan leveren voor de kosten die wij maken voor opgevangen zwerfdieren. Tenslotte is de gemeente verantwoordelijk voor gevonden voorwerpen, dat zijn ook zwerfdieren, en dus zullen kosten voor pension, inentingen etc. bij de gemeente in rekening worden gebracht", aldus Gillessen. Klein Het wordt voorlopig een klein op vangcentrum bestaande uit zes hon denhokken en bijna twintig katten verblijven. Het geld voorde aankoop van de grond is destijds bijeenge bracht door akties van de service- klub Lions Schouwen-Duiveland. Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend zacht Half tot zwaarbewolkt en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur omstreeks vier, middagtemperatuur ongeveer acht graden; matige, aan de kust vrij krachtige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 29 jan.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Half tot 2waar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 6 Zaterdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 26 jan. Zon. op 8.30, onder 17.16 Maan op 14.17, onder 6.18 27 jan. Zon op 8.28, onder 17.18 Maan op 15.20, onder 7.28 Volle Maan: 28 januari (23.26) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 26 jan. 0.15 12.47 6.26 18.51 27 jan. 1.20 14.01 7.22 19.44 Springtij: 31 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Tussen een diepe depres sie bij IJsland en een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven de Alpen wordt een zuidwestelijke stroming in stand gehouden waarmee vrij zachte oceanische lucht wordt aange voerd. De temperaturen die worden bereikt liggen dan ook 3 tot 4 graden boven de normale waarden. In de zuidwestelijke stroming komt ook een zone met bewolking en regen voor. Het ziet er naar uit dat deze zone meest ten zuiden van ons land naar het oosten zal wegtrekken. BONN/WASHINGTON - De afwij zing door CSU-leider Franz Josef Strauss van de nuloptie is als een bom ingeslagen in de Westduitse ver- kiezingskampagne. Strauss distan- cieerde zich afgelopen weekeinde met zijn afwijzing van zijn politieke bondgenoot, bondskanselier Helmut Kohl van de CDU. de partij die sa men met de CSU de verkiezingen van 6 maart ingaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1