HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN Zeventig miljoen extra voor dijkversterking NIEUWE KOLENCENTRALE BORSELE ZORGT VOOR PROBLEMEN 4 CDA werkbezoek aan Zeeland: Besluit valt deze week STREEKNIEUWS NCVB-Bruinisse hield lezing over „Schouwenoord" en „Brugzicht" Isoleerder weigert werk in kerncentrale Geen pretpark in Limburg „Captain Harry" overleden Surinaamse radio roept op tot protesten in Nederland VLISSINGEN - De regering beslist deze week over het beschikbaarstellen van zeventig miljoen gulden extra per jaar voor het verhogen van de dijken tot Deltahoog te. Dat hebben de Zeeuwse waterschappen vrijdag te ho ren gekregen van het Tweede-Kamerlid H. Eversdijk tij dens een werkbezoek van de Eerste- en Tweede-Kamer- frakties van het CDA. Verleden week kregen de water schappen toestemming om zeventig miljoen gulden bij de bank te lenen, waardoor de dijkversterkingswerk zaamheden voor dit jaar in ieder ge val volgens plan voortgang kunnen vinden. WESTENSCHOUWEN Nieuwe eigenaar „Westenschouwens Welvaren" Het restaurant „Westenschouwens Welvaren" kent sinds 17 januari een nieuwe eigenaar. De heer L. v. d. Zande, die als exploitant het pand huurde van de heer J. H. Hoeneveld, heeft het bedrijfspand gekocht om dat de laatste in verband met zijn leeftijd een wat rustiger leven wil gaan leiden. De heer v. d. Zande heeft voorlopig nog geen plannen in verband met verbouw of wijzigingen van het pand. „We doen voorlopig voorzich tig aan; dat lijkt ons in deze tijd het beste". De aktiviteiten gedurende de wintermaanden bestaat uit zaalver huur aan groepen bezoekers, die de Oosterscheldewerken bezoeken, en daarna een koffietafel of iets derge lijks willen gebruiken. Gedurende de zomermaanden brengen toeristen de nodige drukte met zich mee. NOORDWELLE Vernielingen Bij het zomerhuis van de fam. V. d. M. aan de Stoof weg te Noordwelle zijn vernielingen aangericht. Het buitenlicht werd vernield, de fiets banden werden lekgestoken en over de aardappelen werd petroleum ge goten. ZONNEMAIRE Auto dijk afgereden Door onbekende oorzaak reed in de nacht van zaterdag op zondag J. v. R. met zijn auto van de Dijk van Bom- menede. De auto werd totaal ver nield, V. R. bleef ongedeerd. Het wrak is zondag weggehaald. KERKWERVE Feestavond sv WIK De sportvereniging WIK houdt vrijdag 28 januari een feestavond. Op deze jaarlijkse gebeurtenis voe ren de leden een toneelstuk op. De komedie in drie bedrijven heet: Zo'n heerlijk huisje buiten". De rol verdeling is als volgt: George Taze- laar (tandarts) Ad Theunisse; Ina (zijn vrouw) Marleen den Boer; Dientje (het dienstmeisje) Nel den Boer; Klaas Obbink (de boer) Kees Feytel; Zwaantje (zijn vrouw) Cathy de Vos-de Bil; Jan Henderik en Hen- derik Jan de tweeling (zoons van Volgens Eversdijk is het plan om het geld voor deze werken de komen de jaren vrij te krijgen zo goed als rond. Volgens hem is nu ook zeker, dat de nieuwe sluizen bij Hansweert aan de Westerschelde nog in juni v.an dit jaar zullen worden aanbesteed, zodat ook dit knelpunt in de dijk versterkingen wordt opgeheven. LPG in Zeeland De Eerste- en Tweede-Kamerfrak- ties van het CDA hebben zich ook met het LPG-beleid beziggehouden. Na afloop van het bezoek deelde Eversdijk mee, dat het CDA van oor deel is, dat de ontwikkelingskansen voor LPG in Zeeland niet geblok keerd mogen worden. Het CDA is vooral bang dat Zeeland in dat geval de konkurrentieslag met België zal verliezen. De beide CDA-frakties hebben zich vrijdag ook laten informeren over de problemen bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde door direktie en ondernemingsraad. Ze staan achter het streven van het bedrijf om De Schelde financieel minder afhanke lijk te maken van RSV. De Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft steeds, ook na de fusie met RSV in 1971, elk jaar winst ge maakt. Die winst is door RSV wegge haald bij het bedrijf. Klaas en Zwaantje) Leo Hart; Mary Ferguson (een schilderes) Jopie Kouwenberg-Bevelander; Tomasina (haar dochter) Anja Bevelander; Aal- dert Ferguson Kees Berrevoets. De regisseur is Klaas Berrevoets en de souffleur Jos van IJsseldijk. De avond wordt gehouden in het verni- gingsgebouw. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Oranjevereniging Het bestuur van de Oranjevereni ging „Oosterland" h^eft Atrijdag 28 januari een algemene ledenvergade ring belegd in „Neffen d'Eule". Eén van de agendapunten is de bespreking van de aktiviteiten voor 1983. Na het officiële gedeelte is er tijd voor een ongedwongen samenzijn. BRUINISSE Fietsbanden lek gestoken In de Deestraat werden zaterdag avond de banden van vijf fietsen lek gestoken. De Rijkspolitie zoekt naar de daders. In een sleuf Een vrachtauto van de fa. V. uit Moriaanshoofd, raakte bij het achteruitrijden op de Langeweg in een lans de weg gegraven sleuf voor de gasleiding. Met behulp van tracto ren en eigen kracht kon de auto onbe- BRUINISSE - Op de Ned. Christen Vrouwen Bond, af deling Bruinisse spraken de heer Boot namens het ge zinsvervangend tehuis „Schouwenoord" en mevrouw C. Koster en mevrouw M. Aukes namens het dagverblijf „Brugzicht". Deze gasten spraken over hun werk en de doelstellingen van de organisatie waarvoor ze werken. De heer Boot sprak over Schouwe noord, waarbij een film werd ver toond. Zo kregen de aanwezigen meer inzicht in de doelstelling van dit gezinsvervangend tehuis: voor de gehandicapte volwassenen een bestaan binnen de samenleving op bouwen. „Een gezinsvervangend te huis wil hierbij van dienst zijn door middel van passende huisvesting, be geleiding en zonodig verzorging. Door deze samenlevingsvorm wordt een beroep gedaan op ieders moge lijkheden, individueel en als leef groep. Dit is belangrijk voor ieders persoonlijke groei. Je leert zo met el kaar om te gaan en relaties te leggen. Zodoende leer je ook jezelf en de an der weer wat beter kennen". Aldus de heer Boot. Brugzicht Namens het dagverblijf „Brug zicht" spraken de dames Koster en Aukes. Beiden zijn leidster in „Brug zicht". Het hoe en waarom werd dui delijk gemaakt aan de hand van dia's en begeleidend spreken van de da mes. De dia's vertoonden de dage lijkse bezigheden van de deelnemers op het dagverblijf, zowel op het kin derdagverblijf als het dagverblijf voor ouderen. De volgende aktiviteiten kwamen aan de orde: zwemmen, taalontwik keling, sporten, volksdansen, mu ziek. koken, bakken, fysiotherapie en logopedie. Deze aktiviteiten wor den bewust gegeven om te voldoen aan de doelstelling van waaruit ge werkt wordt, namelijk het ontwik kelen van de zelfredzaamheid, het ontwikkelen en stimuleren van aller lei vaardigheden op verschillende ge bieden, zoals lichaamshouding, groepslid zijn, omgangsvormen, inte gratie en verdere aktiviteiten die de mogelijkheden verder kunnen ont wikkelen. De presidente, mevrouw de Groot, opende de vergadering met gebed. Haar meditatie had als thema: „Ons gebedsleven". Gezongen werd ge zang 148 1 en 4. De schriftlezing was uit Filippenzen 4 4-8. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende mevrouw Verton bij ak- klamatie herkozen. Na het zingen van het Bondslied bedankte de vice- presidente mevrouw Verton de men sen die over hun werk en ideaal had den gesproken en eindigde met dank gebed. Volgens Eversdijk is het ondenk baar dat een bedrijf als de Koninklij ke Maatschappij De Schelde kapot zou gaan. Het CDA zal in de kamer streven in ieder geval marine-orders alsnog versneld geplaatst te krijgen bij De Schelde, aldus Eversdijk tij dens een perskonferentie na afloop van het werkbezoek van de CDA- frakties aan Zeeland. schadigd weer op de weg gezet wor- den. Hut in brand Bij de zuidelijke havenmond te Bruinisse is zondagavond een door de jeugd gemaakte hut aangestoken. De brandweer van Bruinisse had het vuur binnen vijf minuten geblust. WEERT - Wilma bouwonderne ming West bv zal als hoofdaannemer optreden bij de bouw van het nieuwe deel van het centraal kantoor van de koninklijke Shell groep in Den Haag. Het complex, dat ca. 400 kan toorkamers en een parkeergarage voor ongeveer 500 auto's bevat, zal volgens Wilma tegen het einde van de zomer van 1985 worden opgeleverd. DEN HAAG - Zuinig rijden moet een wettelijk verplicht onderdeel worden van het rijexamen. Dat zegt de algemene energieraad (AER) in een advies voor minister van Aar- denne van ekonomische zaken over energiebesparing in verkeer en ver voer. DEN HAAG - De regering wil een algemene regeling invoeren voor het leggen van beslag op loon, uitkerin gen en andere periodieke inkomsten. De ministerraad heeft vrijdag in gestemd met een wetsontwerp hiero ver van minister Korthals Altes (justitie). Omdat de bepalingen over beslag op inkomsten, „periodieke be talingen", in de wetgeving nogal uit eenlopen wil het kabinet tot een een vormige regeling komen. Te Borssele BORSSELE - De 24-jarige leen van Wensveen, isoleerder uit Borssele, die weigert isolatiewerkzaamheden uit te voeren in de kerncentrale Bor- sele, heeft van zijn bedrijf, Hertel in Rotterdam, ontslag aangezegd gekre gen. Van Wensveen werkt momenteel nog via zijn bedrijf aan de isolatie van marineschepen die op de Schel- dewerf in Vlissingen in aanbouw zijn. Dat werk is bijna afgelopen en Hertel heeft nu voor een groep iso- leerders nieuw werk gevonden in de kerncentrale Borsele. Deze wordt op 4 februari buiten bedrijf gesteld we gens de jaarlijkse splijtstofwisseling en revisie. Het Hertel-personeel zal isolatiewerkzaamheden moeten uit voeren in het reaktorgebouw. HEERLEN - De FNV, afdeling Limburg, wijst de plannen voor een pretpark in het natuurgebied Ter Worm bij Heerlen af. Naast een er nstige aantasting van de natuur zal er grote verkeersoverlast ontstaan in de aangrenzende wijken. Bovendien ligt het gebied ingesloten tussen au tobanen, zodat een eventuele expan sie van het komplex aan een bepaal de omvang is gebonden. FNV-voorzitter Wil Friederichs zei op een perskonferentie in Heerlen dat de bond wel voorstander is van een grootschalig edukatief rekreatie- park op een andere lokatie, bij voor beeld -bij het klaverblad Bocholz, maar dan niet op basis van de tot nu toe verschenen rapporten. Die rap porten zijn volgens Friedrichs veel te optimistisch wat betreft de financie ring, haalbaarheid en het aantal ar beidsplaatsen. NIJMEGEN - In het Amerikaanse Charlottesville (Virginia) is vrijdag dominee Arie D. Bestebreurtje over leden. Hij kwam om het leven toen hij bij het schaatsen in een wak te recht kwam en niet meer tijdig uit het water kon worden gehaald. Ds. Bestebreurtje was tijdens de Tweede Wereldoorlog onder meer verbindingsofficier van de Neder landse troepen, en stond beter be kend als „Captain Harry". Tijdens de operatie Market Garden werd hij op 17 september 1944 als een van de eerste gedropt bij hotel Sions- hof, op de grens van Nijmegen en Groesbeek. De laatste jaren was hij nauw be trokken bij de initiatieven van Ame rikaanse en Nederlandse zijde om ter herinnering aan de operatie Market Garden in Nijmegen en Groesbeek te komen tot de oprichting van een be vrijdingsmuseum. Ds. Bestebreurtje is 66 jaar gewor den. RENESSE - Het langgerekte voetpad Jan van Renesse- weg/Watergat wordt danig geteisterd door wortelgroei van duindoorns. Op sommige plaatsen staan, de tegels bij na recht overeind, hoewel er verleden jaar nog herstel ling sw er kzaamhe den zijn verricht. De advieskommissie openbare werken toonde zich don derdagavond voorstander van een vervangend pad van 12 cm dik beton en een verbreding, zodat het zowel door voetgangers als fietsers kan worden gebruikt. Wanneer het zal worden uitgebreid met een fietspad, dan is er namelijk een subsidiemogelijkheid bij de Raad voor rekreatie, aldus een mededeling van direkteur gemeente werken W. van Meerten, omdat het dan een strukturele verbetering betreft. Verhoogde uitstoot van zwaveldioxyde en stof oorzaak van felle protesten VLISSINGEN - Als de N.V. Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij (PZEM) om welke redenen dan ook ach teraf moet besluiten een honderd procent rookgasont zwavelingsinstallatie te bouwen in haar nieuwe kolen centrale te Borssele, dan gaat dat 23 miljoen gulden per jaar extra kosten. Dit blijkt uit antwoorden op vragen uit de Zeeuwse staten. De N.V. PZEM hoopt zeer binnen- kort te kunnen beginnen met de om bouw van twee gas- en oliegestookte centrales in Borssele tot een kolen- gestookte opwekkingseenheid. Die ombouw gaat 803 miljoen gulden kosten. Het bedrijf heeft van de voormalige staatssekretaris van mi lieuhygiëne, mevr. Lambers, toestemming gekregen om in ver band met kostenbesparing de rook- gassen maar voor de helft te ontzwa velen. Daartegen rijzen nu vanuit de 'staten, de milieuorganisaties en de fruitteelt felle protesten, omdat niet alleen de uitstoot van SÓ2, dus zwa veldioxyde, maar ook die van stof zal toenemen met de bouw van een nieu we centrale. In antwoord op vragen tekenen ge deputeerde staten de statenleden voor, dat, mocht de PZEM meteen besluiten tot het inbouwen van een honderdprocents rookgasinstallatie, dat 13 miljoen gulden per jaar extra gaat kosten. Moet de installatie ach teraf bijgebouwd worden dan kost dat 23 miljoen per jaar extra. Problemen De ombouw van de gas- en oliecen trale tot een kolenstookinstallatie stelt de PZEM overigens voor nog meer problemen. Zo moet er een ko- lenhaven worden gegraven in Vlis- singen-Oost voor de aanvoer van ko len. De kosten hiervoor: 25 miljoen gulden en 800.000 gulden per jaar aan baggerkosten. Deze lasten komen voor- rekening van het havenschap Vlissingen. Dan moet de PZEM er voor zorgen dat het vaste afval van de centrale, 113.000 ton vliegas per jaar, wordt afgevoerd. De kosten zul len hiervoor jaarlijk 4.520.000 gulden bedragen. Op 4 februari valt de beslissing over de definitieve ombouw van de centrale. ASSEN - Gedeputeerde Staten van Drenthe staan positief tegenover energiewinning uit hout. Dit ant woorden zij op vragen van het D'66- statenlid C. Slottje. Het provincie bestuur heeft Slottje toegezegd on derzoek te zullen stimuleren naar de haalbaarheid van energiewinning uit hout in een proefgebied in Zuidoost- Drenthe. Slottje meent, dat hout bij het landschapsonderhoud zou ge bruikt kunnen worden voor de op wekking van restwaarde voor de tuinders in zuidoost-Drenthe. PARAMARIBO/DEN HAAG - De Surinaamse staatsradio (SRS) heeft het afgelopen weekeinde de Suri naamse bevolking opgeroepen de Su- rinamers in Nederland aan te zetten tot protesten en bezettingsakties. Dit vooral wegens „valse en misleidende informatie" die in Nederland door de media zou worden verspreid over de situatie in Suriname. De SRS deed in een uitzending van volksmobilisatie, de afdeling die zich bezighoudt met de organisatie voor de demokratische instellingen als volkskomitéd en met propaganda voor de revolutie, een felle aanval op de Nederlandse media die zich bezig houden met een „laaghartige vorm van destabilisatie". Met name de Wereldomroep moest het in de uitzending van SRS ontgel den. Deze zender wordt in Suriname zeer dicht beluisterd nu alle partiku- liere media zijn verboden. Volgens het door de Surinaamse overheid ge- kontroleerde SRS zijn de uitzendin gen er op gericht de Surinaamse be volking het zelfvertrouwen te ontne men, paniek te veroorzaken en aan te zetten tot verzet in in Suriname. „Als u toch luistert luister dan kritisch en stel u in de eerste plaats op als Suri namer", zo werd gezegd. De bevol king werd opgeroepen de Wereldom roep „te overspoelen" met briefkaar ten waarin misnogene wordt geuit over de uitzendingen en ook de Suri- namers in Nederland de situatie in Suriname uit te leggen. 83 Terug in huis liep ze als verdwaasd door de kamers. Automatisch stak ze een sigaret op en liep daarna naar boven, waar ze de grote slaapkamer bekeek. Hier zed dus over zeven maan den een wieg moeten staan. Of een ledikantje. En ik moet een commode hebben en kleertjes en Daarna liep ze naar de kleine logeer kamer. Alles bekijkend knikte ze. Dit moet de kinderkamer worden, want je kunt het toch niet ten eeuwige dagen op je slaapkamer houden. Maar wat moet ik ermee, als ik Frans niet meer heb? Ze liep terug naar de slaapkamer en viel op bed, uitbarstend in een zenuw achtig gesnik. Ik wil Frans terugik wil mijn man weer! Ik kan toch zo niet verder leven? Met een langzaamgroei- end kindje in mijn lichaam? Aldoor alleen in huis? Niemand om mee te pra ten? Niemand om voor te zorgen en niemand, die me liefheeft en vertroe telt, die begrip voor me heeft en van me wil houden. Ik wil dit alles niet alleen door moeten makenFransik heb je zo nodig, zo verschrikkelijk hard nodig Na een poosje kalmeerde ze. Voorde spiegel bekeek ze haar gezicht en schudde haar hoofd. Ik zie er ver- schrikkelijk uit Kan het me eigenlijk wat schelen? Er komt toch niemand. Iedereen schijnt me opeens vergeten te zijn. Sinds Frans weg is, heb ik niemand meer op visite gehadIk ben alleen, och, wat voel ik me verschrikke lijk eenzaam Ze liep als een slaapwandelaarster de trap af en beneden wist ze niet wat ze moest doen. Koffie, dacht ze op eens. Ik heb trek in koffie, koppen vol, sloten koffie. Ik maak een pot vol voor me klaar en die drink ik vandaag in m'n eentje op. Er is toch niemand, die zich om me bekommert Wat kan het me tenslotte verdommen ze kunnen voor mijn part allemaal barsten, ieder- een en dan die gemene kat van hier naast het eerste In de middag ontdekte ze, dat haar sigaretten bijna op waren. Dan ga ik maar even naar het dorp, dacht ze, om ze te halen. En gelijk wat boodschap pen meenemen, want de koffiemelk is bijna op en ik heb ook nog 't een en ander voor 't eten nodig. Op dit moment realiseerde ze zich: ik heb al die tijd geen huishoudgeld ge had. Hoeveel heb ik eigenlijk nog in m'n portemonnee? Geen idee, want als het op is, schrijft Frans een cheque voor me. Hoe moet dat nu in 't vervolg? Nu Frans er niet meer is om een cheque uit te schrijven? Waar moet ik van leven, als m'n geld op is? Daar heb ik nog helemaal niet aan gedacht Nu ja, ik heb wat geld van mezelf op de bank. Stel je voor, dat ik niks had! Maar dat duurt ook niet eeuwig, dus moet ik geld hebben. Hoe gaat dat eigenlijk, als je wilt scheiden? Frans heeft er niet over gesproken en de advokaat, die me eer- gisteren belde, evenmin. In wat voor Door GRE DE BOER een ellendige situatie ben ik terechtge komen? Ze reed in haar VW naar het dorp en deed de meest noodzakelijke inkopen. Want ik ben bijna door m'n geld heen en als Frans me niets geeft, zal ik volgende week zeker geld van m'n eigen rekening moeten halen. In de namiddag zat ze te roken en tuurde voor zich uit toen de telefoon ging. Met een ruk kwam ze overeind. Even stond ze stiL Het kan Frans zijn! dacht ze. O, laat het alsjeblieft mijn eigen man zijn, die belt bad ze. Het was wel een Ter Scheure, die zich meldde, maar niet Frans. De man die haar belde, was Willem ter Scheure, Frans' vader. „Hoe is het eigenlijk bij jullie? Ik heb Frans zeker in geen veertien dagen gezien en jou evenmin. Roken jullie niet meer? Of had je geen tijd om naar de stad te komen? Om je eerlijk de waarheid te zeggen, maak ik me een beetje onge rust" Hoewel de teleurstelling, omdat het niet Frans was die belde, bijna over heerste, vermande ze zich en ant woordde, zoveel mogelijk haar stem beheersend: „Frans is eheen beetje ver uit de buurt en ik was de laatste dagen geen honderd procent Vanmor gen ben ik bij de dokter geweest" Meteen, nadat ze dit gezegd had, kwam levensgroot de gedachte weer naar voren: ik ben zwanger. Maar ze zei nog niets ervan tegen haar schoonvader. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4