ifffC Bezuinigingsplan voor renovatie kom Noordwelle MARITIEM VERLEDEN ZIERIKZEE BELICHT DOOR „SLAVENKAS" ear Raad Middenschouwen vergadert woensdag DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zonder aantasting intentie Rijkspolitie stopt wervings- aktiviteiten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 37,00, per jaar 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 24 januari 1983 139ste jaargang Nr. 23257 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Jubileum Witte van Haemstede WESTERSCHOUWEN - Zonder al te veel te verande ren aan de intentie van het plan van Witteveen en Bos ten aanzien de renovatie kom Noordwelle is de dienst ge meentewerken er in geslaagd een bezuiniging van onge veer anderhalve ton te bewerkstelligen. Direkteur gemeentewerken W. van Meerten liet de advieskommissie open bare werken donderdagavond weten, dat het plan goedkoper kon worden ge maakt door onder andere wegkonstrukties eenvoudiger te veranderen, door alle bestaande materialen (stenen en tegels) opnieuw te gebruiken en door goedkoper maar eveneens duurzaam, nieuw materiaal aan te schaffen. plaats (kosten 4012,-) werd toege juicht. Verkeer,echten Minder enthousi: oordeelde de vergadering over óe nieuwe ANWB- borden, waarop slechts de aanwij zing „Burgh-Haamstede" staat aan gegeven. Voor vreemdelingen is het daardoor moeilijk de aparte kernen Burgh en Haamstede te vinden, van daar dat werd geadviseerd op be paalde plaatsen eenvoudige, maar duidelijke borden de situatie te ver duidelijken. Aan de wensen die op de hoorzit ting door de bevolking zijn geuit, wordt niet getornd, aldus werd PvdA-er S. Roos desgevraagd verze kerd. ,,Een uitstekend plan", ver woordde CDA-er L. Tieleman de me ning van alle kommissieleden. Kern Renesse Het plan van gemeentewerken tot herstel van de kern Renesse was bij een vorige gelegenheid getorpedeerd vanwege de meerbesproken „muurt jes". De advieskommissie kreeg nu een aantal varianten aangeboden, waarbij dat met aanplant van bomen het meest werd gewaardeerd. De kommissie adviseerde echter toch eerst met de omwonenden te praten over dit alternatief, terwijl ook dan pas later zal worden gedacht over de keuze van boomsoort. Riolering- Gedeputeerde Staten oordeelden gunstig over de subsidieaanvragen voor twee rioleringswerken, name lijk Hoogenboomlaan/Mauritsweg en Stoof weg. Met het totale riole ringsplan, dat uiterlijk in '86 moet zijn afgerond, is een bedrag van over het miljoen gemoeid. Clubhuis Burgsluis Naar aanleiding van de aanvraag van de watersportvereniging Burgsluis voor een klubhuis, zal het kollege adviseren kontakt op te ne men met Dosbouw of Rijkswa terstaat om daar voorlopig onderdak te krijgen. Deze informatie deed voorzitter A. J. Padmos van de ad vieskommissie. Verheugd waren de kommissiele den over de 100 procent subsidie (bij na 100.000,-) die Staatsbosbeheer verstrekt ter bestrijding van de iep ziekte. Dat bedrag is zo hoog, omdat de „Westhoek veel hagen met iepbe planting telt. De plaatsen van twee lichtpunten bij de aula van de nieuwe begraaf- JERUZALEM - De Amerikaanse pendeldiplomaat Philip Habib is zondag „voor overleg" teruggeroe pen naar Washington na een week vruchteloze besprekingen in het Midden-Oosten over de kwestie Li banon. Dat heeft hij zelf meegedeeld na een ontmoeting met de Israëlische premier Begin. Toilet-voorzieningen Over het plaatsen van toiletvoor zieningen „binnen- en buitenduins" werd uitvoering gepraat. Wanneer die bestemd zijn voor dagtoerisme, kan subsidie worden verkregen van de Raad voor Rekreatie. De omge ving van de Adr. v. d. Weydeweg is daarop niet van toepassing, vandaar dat deze plaats ook niet in het plan van gemeentewerken stond vermeld. VVD-er H. J. van Zuijlen vond ech ter, dat er ook daar een zou moeten komen. Gemeentewerken heeft voorkeur voor een prefab-uitvoering van de sa nitaire voorzieningen vanwege de deugdelijkheid daarvan. Een beslis sing werd niet genomen, het plan en de procedure worden eerst nog nader uitgewerkt. Ten slotte vroeg Tieleman naar de aanwezigheid van een geweldige rat- tenplaag bij de damaanzet. Voorzit ter Padmos liet weten dat de Reini gingsdienst bezig is met een algeme ne bestrijdingsaktie, ook landbouw- - bedrijven worden daarbij ingescha keld. Van Zuijlen vroeg aandacht voor verkeerssituaties in het Prunje- wekken te Serooskerke. RENESSE - Bij de uitbreiding van het dorpshuis Renesse heeft men, in tegenstelling tot de verwachting, toch bronbe maling moeten toepassen voordat de kelder werd gestort. Financiële gevolgen zijn er niet", aldus een mededeling van direkteur gemeentewerken W. van Meerten aan de advieskommissie openbare werken, ,,want op andere punten kon worden bezuinigd." SCHARENDXJKE - De gemeente raad van Middenschouwen vergadert woensdag 26 januari in het gemeente huis te Scharendijke. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot ver hoging van graf- en begraafrechten Gemeentewerken „Zierikzee in de zeiltijd De dienst gemeentewerken wil éen houtversnipperaar en een nieuwe vrachtauto aanschaffen, allebei we gens vergevorderde ouderdom. Een nieuwe vrachtauto (kosten 24.000,- excl. BTW) is het hardst nodig, dus die zou er eerst moeten komen. De aanschaf van de houtversnipperaar zou dan later in het jaar kunnen ge beuren. De kommissieleden toonden zich evenals gemeentewerken voorstan der van een versnipperaar met een grote kapaciteit. De kosten daarvan zijn 58.000,-. Door uitlening (met chauffeur) aan andere gemeenten en het gebruik van de snippers voor gemeentelijke pa den, is er bovendien een financieel rendement mogelijk, zoals ook al bij de huidige machine het geval is. Wan neer ook de raad akkoord gaat met deze twee aanschaffingen, is de pot voor gemeentewerken leeg. Een eeuwenoude instelling binnen een eeuwenoude stad zo zou men de Zierikzeese Slavenbeurs of Sla- venkas kunnen aanduiden. Niet iedere burger van Zie rikzee zal met het bestaan van de uit 1735 daterende Sla- venkas op de hoogte zijn, laat staan dat men haar beteke nis en doelstelling kent. Haar ontwikkelingsgang gedu rende bijna twee en een halve eeuw is interessant; haar doelstelling en „gezicht" zijn in de loop der tijden enigs zins veranderd, maar tot de dag van vandaag wordt het bestuur gevormd door een college van commissarissen, tegenwoordig onder presidium van R. van Ommeren. Schepen op de rede van Zierikzee bij woelig weer. Waterverftekening door K. w. de Jonge, augustus 1807. verzame ling: jonkeer mr. J. W. D. H. Schorer. (Foto: Joh. D. C. Berrevoets) De tijden veranderen, de Slaven- kas ook! Het college van commissa rissen heeft niet geschroomd om de aloude reglementen „bij te stellen" zodat nieuwe initiatieven konden worden ontwikkeld. Daarbij is de maritieme achtergrond van dit Zie rikzeese zeemanscollege niet uit het oog verloren. Zo treedt de Slavenkas op als sponsor voor een in Zierikzee woonachtige jongen of meisje om deel te kunnen nemen aan een zee zeiltocht met de gaffelschoener „Een dracht" en er verschijnen onder auspiciën van de Slavenkas op gezet te tijden boeiende maritieme publi- katies. Dezer dagen verscheen deelt je 4 in een reeks, die in 1976 werd gestart Barbarijse zeerovers De Slavenkas was oorspronkelijk opgezet als een fonds waaruit men putte om Zierikzeese zeelieden, die in handen waren gevallen van Barba rijse zeerovers, vrij te kunnen kopen. Omdat na het stichtingsjaar 1735 het aantal gevallen van zeeroof sterk te rugliep behoefde slechts zelden het door zeevarenden bijeengebrachte kapitaal te worden aangesproken. In de tweede helft van de 18de eeuw veranderde het karakter van de Slavenkas geleidelijk en werd het min of meer een sociaal fonds ter on dersteuning van behoeftige Zierik zeese zeelieden en hun nagelaten be trekkingen. Vanzelfsprekend is de gehele ont wikkelingsgang van de Slavenkas niet in een paar woorden te vertellen. Om meer bekendheid te geven aan de geschiedenis van de Slavenbeurs en het verwante Weduwenfonds ver zochten de commissarissen destijds aan de gemeentearchivaris van Zie rikzee een en ander op schrift te stel len. Het resultaat van die arbeid werd in 1976 gedrukt en uitgegeven. Die publikatie paste geheel binnen het kader van een jong initiatief van de hoogbejaarde instelling, ver woord in het „Aanvullend Regle ment voor de Slavenkas te Zierikzee", waar onder artikel V is vastgelegd, dat exploitatiebaten door commissarissen kunnen worden aangewend voor studieopdrachten op het terrein van de historie van de Zierikzeese koopvaardii. visserij en Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. en hernieuwde vaststelling en wijzi ging van de Lozingsverordering rio lering. Verder wordt gevraagd om voor de openbare lagere scholen te Ellemeet en Kerkwerve een verzoek om toe passing van artikel 55 quater van de onderwijswet in te dienen, omdat door het geringe aantal leerlingen het benodigde bedrag per leerling ho ger uitvalt dan gebruikelijk. Vaststelling wordt gevraagd van een hinderwetvergunning, voorlopi ge vaststelling van de kosten open baar kleuter onderwijs 1980 en vaststelling van het bedrag exploita tievergoeding bijzonder lager onder wijs over 1982. Tennisbanen Voor de tennisbanen te Kerkwerve moet een nieuw huurbedrag worden vastgesteld. Tot nu toe was dat een bedrag van 10.000,- per jaar. Dat wil het kollege nu terugbrengen tot 3.000,-, zodat het resterende bedrag door de vereniging kan worden ge bruikt om een kleed- en klubakkom- modatie te realiseren. Ook zal de raad zich buigen over een voorstel tot verhoging van de huurbedragen der gymnastiekzalen in Scharendijke en Kerkwerve. De huren voor de Jachthaven Klooster- nol te Scharendijke wil het kollege voor '83 niet verhogen. Voor de aanschaf van reddingsma teriaal ten behoeve van de brand weer wordt krediet gevraagd, terwijl voor de vergoeding raads- en kom missieleden een wijzigingsvoorstel op de agenda staat. (Voor aan vangstijd: zie agenda). MIDDELBURG - De rijkspolitie heeft alle wervingsaktiviteiten voor nieuw personeel al sinds maart 1982 volledig gestaakt omdat ze de dui zenden sollicitaties die de afgelopen maanden zijn binnengekomen, nog steeds niet heeft kunnen verwerken. Dit heeft L. Damen, hoofd externe dienst bij de afdeling personeels voorziening bij de rijkspolitie, mee gedeeld tijdens een persbijeenkomst in Middelburg. Volgens Damen kun nen er dit jaar maar tweehonderd leerlingen op de drie rijkspolitie scholen in Harlingen, Apeldoorn en Hoorn geplaatst worden. Dat aantal was tot nu toe 950 per jaar. Deze ver mindering heeft tot gevolg dat de scholen in Hoorn en Apeldoorn per 1 oktober hun poorten moeten sluiten. De opleiding wordt nu gekoncen- treerd in Harlingen. De leeftijdsgrens voor de kandida ten wordt opgetrokken van zeven tien tot negentien jaar en de oplei ding gaat twee in plaats van een jaar duren. Beschouw hen die kwaad van de vrouwen spreken, en gij zult zien dat het laagstaande mannen zijn. Belmonte Bermudez Wh PÊ Verwachting tot dinsdagavond: Bewolkt Veel bewolking en enige regen; mi nimumtemperatuur omstreeks 3, middagtemperatuur ongeveer 8 gra den; matige, aan de kust enige tijd krachtige zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 27 januari Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 6 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 4 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 6 Vrijdag: Kans op neerslag: 60*2 Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 jan. Zon op 8.31, onder 17.14 Maan op 13.29, onder 5.00 Volle Maan: 28 januari (23.26) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 25 jan. 11.28 5.19 17.49 Doodtij: 24 januari Springtij: 31 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een omvangrijk hoge- drukgebied boven midden Europa neemt langzaam in betekenis af en trekt tegelijker tijd naar het Middel landse Zeegebied, daardoor kunnen oceaanstoringen via de Britse eilan den naar ons land opdringen. Voor morgen wordt daarom be wolkt weer verwacht. Uit de bewol king kan nu en dan wat regen vallen. Naar het zich laat aanzien zullen de regenhoeveelheden echter klein zijn. De minimumtemperatuur wordt de komende nacht omstreeks drie gra den en morgenmiddag wordt het een graad of acht. De wind waait morgen uit zuidwestelijke richting en is bo ven land matig en aan de kust enige tijd krachtig. LONDEN Britse weten schapsmensen hebben een „vervui- lingsbestendige" vis gekweekt die blijft leven in water dat door in dustrieel afval is vervuild.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1