Konsumptie in eigen land blijft achter Annemarie Padmos en Oliver bewijzen grote dressuurklasse Kwiek-dames opnieuw naar grote zege: 3-0 J "S STREEKNIEUWS Winkel sluitingstijden Klubkampioenschappen PPC Schouwen-Duiveland voorlopig niet gewijzigd Tegenvallende aardappeloogst in 1982 Landbouw moet meer letten op marktrealiteiten BERIGTEN UIT HET VERLEDEN ERIC DE NOORMAN De Schaduw der Steppen 6 Toename mosselexport BRUINISSE/ZIERIKZEE - Naast de overvloedige oogst van mosselen in het seizoen '82/'83, wat tot gevolg heeft dat veel partijen die worden aange voerd onverkocht blijven, wordt er ook een toename van de export gekonsta- teerd. In de periode van 1 juli 1982 tot 8 januari 1983 ging 230.690 ton (per 100 kg) naar België, dat is 20.000 ton meer dan vorig jaar. Naar Frankrijk ging 139.100 ton, oftewel 10.500 ton meer en de inleggerijen namen 122.000 ton af, 24.500 ton meer. In de Bi-rubriek inkasseerde de kombinatie Padmos en Oliver 128 punten, goed voor twee winstpunten. Petra Rouwit werd met Rufus naar de tweede plaats verwezen, maar haar 127 punten mochten er beslist ook zijn. Ook voor deze kombinatie twee winstpunten. Edwin van de Graaf moest het Rebecca een stuk be scheidener doen: 87 punten. In de BlII-rubriek andermaal een duel tus sen Annemarie Padmos en Petra Rouwit en opnieuw sloeg de weeg schaal door naar eerstgenoemde. Dit keer totaliseerde zij zelfs 134 punten, hetgeen haar drie winstpunten in een Terwijl nu bij Broleco alles fout ging, liep het bij Kwiek ineens als een trein en kwam de Vlaardingse ploeg er niet meer aan te pas. Bij de stand 5-10 vroeg de coach van Broleco nog een time-out aan, maar ook dit moment mocht hen niet veel baten. Kwiek bleef onverpoosd doorgaan en wist uiteindelijk de set na de schijn baar hopeloze achterstand toch met 15-10 in haar voordeel te beslissen. ZEIST - Donderdag beslist de voet balbond of de failliet verklaarde club FC Amersfoort al of niet aan de competitie van de eerste divisie blijft deelnemen. Bij een negatieve beslis sing wordt komend weekeinde met de wedstrijd FC Den Haag-FC Den Bosch een begin gemaakt van een ex tra competitie voor de eerste divisie. HILVERSUM - De NOS zal het ko mende weekeinde televisiebeelden uitzenden van het Masters Ten nistoernooi in New York. Zaterdag 22 januari komen de beelden van de halve finales op Nederland 2 van 24.00 tot 01.00 uur, zondag 23 januari via dezelfde zender de finale van 23.25 tot 00.25 uur. Verslaggever is Herman Kuiphof. BRUSSEL - Hennie Stamsnijder, de Nederlandse kampioen uit Enter, heeft de leiding in het klassement om de super prestige voor veldrijders. Voor dat klassement tellen de be langrijkste veldritten in België. Stamsnijder heeft na drie van de vier wedstrijden 71 punten. De Belgen Jo- han Ghullebert en Ivan Messelis de len de tweede plaats met 64. Wereld kampioen Roland Liboton is achtste met 47 punten. Zaalvoetbaltoernooi F-pupillen in Oosterland OOSTERLAND - Door de jeugd- kommissie van de afdeling Zeeland van de KNVB zal zaterdag a.s. in de sporthal te Oosterland een zaalvoct- baltoernooi voor F-pupilletjes wor den georganiseerd. Aan het toernooi zal worden deelgenomen door teams van: Bruse Boys; Dreischor; Renesse, SKNWK, MEVO. Zierikzee en Brou wershaven. Te 8.30 uur zal met het toernooi een aanvang worden gemaakt, terwijl dit volgens het vastgestelde schema te 12.00 uur zal zijn beëindigd. In to taal zullen er 21 wedstrijdjes worden gespeeld van 9 minuten. De algehele organisatie zal in handen zijn van de jeugdkommissie van de sportvereni ging Duiveland. keer opleverdè. Met 128 punten ste vende Petra Rouwit met Rufus naar een dagtotaal van vier winstpunten. M-rubrieken In de Li-rubriek ging de eerste plaats naar Annelies de Koning met Tanagra. Met 123 punten mocht zij een winstpunt toevoegen aan haar to taal. Helga van de Berg werd met 116 punten tweede met Simple en de der de plaats was voor Jasper Ouwen- broek met Rouska met 111 punten. Kees Jan van de Graaf schreef met In de tweede set liet Kwiek zich niet meer verrassen. Met goed opge bouwde aanvallen wist het al direkt een voorsprong te nemen. Ondanks een paar time-outs en wissels slaagde Broleco er niet in de kadans bij Kwiek te breken. Met de regelmaat van de klok bouwde Kwiek haar voorsprong op om uiteindelijk de set met 15-4 in haar voordeel te bedlissen. Ook in de derde set begon Kwiek weer uitste kend. De strijd leek al praktisch beslist toen het via 7-2 met 10-2 kwam voor te staan. De Bruse coach wisselde toen twee speelsters wat het spel nu niet direkt ten goede kwam. Plotseling liep het minder vlot bij Kwiek waarvan Bro leco wist te profiteren door de achter stand terug te brengen tot 10-8. Kwiek wist zich echter op het beslis sende moment te herstellen, zij het wat moeizaam, en de set met 15-10 te winnen wat uiteindelijk resulteerde in een 3-0 overwinning. Zaterdag a.s. speelt Kwiek te Middelharnis in de Olympiahal (16.00 uur) tegen Inter mezzo. Tegenstand Het reserve-team van Kwiek moest het zaterdag in een uitwedstrijd op nemen tegen koploper V.C. Goeree uit Stellendam, dat nog geen enkele wedstrijd had verloren. In de eerste set wist Kwiek de lijstaanvoerders uitstekend partij te geven. Na een aanvankelijke 3-0 ach terstand wisten zij bij 6-6 op gelijke hoogte te komen. Goeree bleek hier na toch over wat meer kwaliteit in haar ploeg te beschikken en de set met 15-11 in haar voordeel te beslis sen. Zo goed als Kwiek in de eerste set tegenstand had geboden zo slecht ging het in de 2e en 3e set. V.C. Goe ree toonde zich hierin duidelijk de sterkste wat duidelijk in de setstan den van 15-3 en 15-2 tot uitdrukking werd gebracht. Het herenteam van Kwiek stond in het treffen in de sporthal Onderdak te Zierikzee voor geen al te zware op gaaf in het treffen tegen het 3e team van MEVO. Na een langdurige bles sure maakte Kees Kempe een goede rentree in de Bruse ploeg. Via de setstanden 15-8. 15-5 en 15-8 besliste Kwiek de wedstrijd met 3-0 in haar voordeel. BRUSSEL - Nederland krijgt 65.000 gulden uit het Europese socia le fonds. Dat geld is bestemd voor bestrijding van de jeugdwerkloos heid in ons land. Liesbeth zowel de Mi-rubriek als de MlII-rubriek op zijn naam. In de MI- rubriek leverden 120 punten hem nog net een winstpunt op. Arnold Kriens werd hier tweede met Okanja met 106 punten en Inge van de Berg verza melde 100 punten met St. Clair. In de MlII-rubriek eindigde deze laatste kombinatie als tweede met 101 pun ten, twaalf punten minder dan de winnende kombinatie Van de Graaf en Liesbeth. Bij de pony's ging de zege in de B- licht naar Patricia Bakker met Anna bel. Deze kombinatie verzamelde het goede totaal van 94 punten. Annema rie Verschoor met Fire werd tweede met 85 punten en de plaatsen drie en vier gingen naar Marjolein Padmos en Fosco en Daniëlle van de Graaf met Amor. De B-zwaar werd een zege voor Annelies de Hilster met Jasper met 114 punten, nipt voor Annemarie Padmos met Fosco met 112 punten. Monique Willemse pakte, met Janita de derde plaats met 96 punten. In de Li-klasse was Patricia de Broekert met Smokey de beste met 113 punten. ALMELO - Met pasen wordt in Al melo onder het motio ,,geen vrede met kernenergie" een twintig uur du rende landelijke aktie gehouden te gen Ultra Centrifuge Nederland (UCN) en Urenco. UCN bouwt Cen trifuges waarmee Urenco verrijkt voor kernenergiecentrales. BRUINISSE Voetpad Hageweg Over enige tijd zullen Bruinisse- dorp en het toeristische dorp Aqua- delta een stuk veiliger onderling te bereiken zijn. Langs de Hageweg is namelijk aannemersbedrijf v/h M. v. d. Velde bezig met de aanleg van een 1,20 meter breed voetpad. Voor de voetganger is dit uit oogpunt van vei ligheid een grote vooruitgang, omdat de Hageweg, vooral 's zomers als Aquadelta vol zit met duizenden va kantiegangers, een zeer drukke weg is met gekombineerd verkeer. De toch vrij smalle weg moest snel verkeer, van Aquadelta maar ook als binnendoor-weg naar Sirjansland, fietsverkeer, voetgangers (die nogal eens de berm in moesten) en agra risch verkeer verwerken, deze voet gangers kunnen, nog vóór het toe ristenseizoen aanbreekt, van het voetpad gebruik maken. De stoep loopt vanaf het viadukt tot de krui sing Groeneweg om daar toch wel enigszins abrupt te eindigen. De kosten worden door Aquadelta en de gemeente Bruinisse gezamelijk ge dragen. N.C.V.B. vergadering Donderdag 20 januari a.s. komt de N.C.V.B., afdeling Bruinisse weer in vergadering bijeen. Op deze avond in het Ned. Hervormd Verenigingsge bouw houden leidsters van het dag verblijf „Brugzicht" en het gezins vervangend tehuis uit Zierikzee een lezing over ,,Het gehandikapte kind". Voor tijd: zie agenda. TEXEL - Op het Texelse strand is maandagavond bij paal twaalf om streeks half elf in vliegende storm de Katwijker viskotter KA 149 aan de grond gelopen. Het schip had mo torstoring en werd gesleept. Door on bekende oorzaak brak echter de sleeptros waarna het schip snel af dreef naar Texel en daar hoog op het strand vastliep. De bemanning ging in dit verband met de zware storm en de ruwe zeegang vrijwel onmiddel lijk van boord. ENSCHEDE - Als gevolg van de ekonomische omstandigheden zijn de meeste bestemmingsplannen in Ne derland niet meer uitvoerbaar. Dit blijkt uit een onderzoek van de af- delng bestuurskunde van de Techni sche Hogeschool Twente. De onder zoekers wijzen erop dat de meeste bestemmingsplannen - die nu gelden - zijn gebaseerd op groeiverwachtin gen. De konsumptie in Nederland valt uit de toon! De achterstand, die al in november aanwezig was is nog niet ingelopen. In november bedroeg de achterstand 6000 ton, dat is nu nog 5000 ton. In dit seizoen werd in Ne derland 83.270 ton verkocht en verle den seizoen was dat 88.030 ton. Aan het totaal van de onvoer tot 8 januari van dit jaar (1.276.517 ton) werd deze week nog 61.000 ton toege voegd. Daarvan werd 28.500 ton afge nomen door de handel en 32.200 ton werd in het mosselfonds gelost. In to taal werd dus 1.337.500 ton aange voerd, waarvan 972.000 ton door de handel werd opgenomen en 365.000 ton in het mosselfonds werd gelost. Uit het buitenland werd 10.500 ton geïmporteerd. Kenmerkend voor de mosselgroei is dat vlak na de jaarwisseling uit de Waddenzee de éénmiljoenste ton werd aangevoerd. Van de Zeeuwse percelen was toen 273.000 ton aange voerd. Een aantal deelnemende ponykombinaties tijdens de klubkampioenschappen van de Paarden- en ponyklub Schou wen-Duiveland. BRUINISSE - Tijdens de klubkampioenschappen van de Paarden- en Pony klub Schouwen-Duiveland in manege De Korenzolder in Bruinisse hebben Annemarie Padmos en haar paard Oliver opnieuw aangetoond een van de grootste beloften te zijn voor de toekomst op dressuurgebied. Tijdens twee B- proeven inkasseerde deze kombinatie vijf winstpunten van jury mevrouw Van Huycelom. Dat dit allerminst een uitschieter is toonden recentelijke wedstrijden in Bruinisse en Renesse aan. Oliver is eigendom van Jan Bal en komt in aktie met de eigenaar, maar onomstotelijk is komen vast te staan, dat Oliver samen met Annemarie Padmos de ideale kombinatie vormt. DEN HAAG - Staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken zal de winkelsluitingstijden en het aantal vergunningen voor avondwinkels voorlopig niet wijzigen. Van Zeil gaf daarmee maandag in de late uurtjes toe aan een grote meerderheid van de vaste kamer kommissie voor het midden- en kleinbedrijf, die daarop had aange drongen. Wel wil Van zeil vier zondagen per jaar Pasar Malams, braderieën en dergelijke toe staan. Over bevorde ring van het aantal avondwinkels zal Van Zeil eerst in overleg treden met de betrokken organisaties. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te West-Terschelling: D. Th. Rutgers, IJhorst-De Wijk. Aangenomen naar de Noordoost- polder (wijkgemeente Emmeloord) (toez.): J. Heegsma, Oudwoude- Westergeest. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Schiedam (als ziekenhuispredikant in het gemeen teziekenhuis aldaar): Y. Stienstra, ziekenhuispredikant te Rotterdam- Zuid. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Opperdoes: H. H. Klomp, Zwaagwesteinde. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Arnhem: D. Hakken berg, Lisse. Bedankt voor St. Catharines (Ca nada): L. Blok, Nunspeet; voor Ber ken woude in combinatie met Stol wijk: A. F. Honkoop, Rotterdam- Centrum; voor Terwolde de Vecht: P. Honkoop, Kampen. MARKTBERICHTEN Aardappelbevs Rotterdam ROTTERDAM, 17-1. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 14,00 - 14,50; Bintje 50 mm opwaarts 17,00 -ƒ 19,75; Bintje 35-55 mm 14,50 - VEENDAM - Als gevolg van de droogte en de hoge temperaturen in de maanden juli en augustus van het vorig jaar is de fabrieksaardappel- oogst tegengevallen. Door die slechte opbrengst moesten veel boeren nood gedwongen meewerken aan een voor jaarscampagne bij de aardappel- meelindustrie. Anders halen ze hun rendement niet. 15,00; Eigenheimer 35 mm op waarts in zakken 30,00 - 32,50. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 13,00 - 14,00; Bintje 50 mm op waarts 15,50 - 16,00. Exportaardappelen: blankschillige rassen van de kleigrond voor over zee, 40 mm opwaarts in zakken 16,00; .Bintje 45 mm opwaarts in zakken 17,50. Voeraardappelen 8,00 - 10,00. Stemming: flauw. Veemarkt Leiden LEIDEN, 17-1. Aanvoer totaal 1621, waaronder slachtrunderen 1111, schapen en lammeren 509. Prijzen per kg: Stieren le 8,75 - 9,60, 2e 8,30 - 8,75; vaarzen le 7,60 - 8,85, 2e 6,65 - 7,50; koeien le 7,50 - 8,75, 2e 6,80 - 7,45, 3e 6,30 - 6,75; worstkoeien 5,70 - 6,80; dikbillen extra kwaliteit 9,00 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 215 - 260; lammeren 215 - 300. Overzicht: slachtrunderen: handel redelijk, en prijzen stabiel; schapen en lammeren: handel matig; en prij zen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 17-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 291 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 4000; werk paarden 2200 - 3400; oude paarden 1750 - 2400; 3-jarige paarden 1550 - 2600; 2-jarige paarden 1300 - 2400; veulens 400 - 1250; hitten 550 - 1400; pony's 250 - 950. Priizpu per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,85 - 6,35; jonge slachtpaarden 5,10 - 6,60. BRUSSEL -Evenmin als in ande re bedrijfssektoren (waar de wer kloosheid onverminderd blijft toene men) zal het in de Europese land bouw mogelijk zijn de bedrijven ten eeuwige dagen te blijven afschermen tegen de marktrealiteit". Die duide lijke waarschuwing aan de Europese boeren heeft de EG-kommissie laten horen in haar jaarverslag (1982) over de toestand in de Europese land bouw. Het verslag is maandag in Brussel openbaar gemaakt. Een van de kon- klusies is, dat de gemiddelde prijs verhoging van het afgelopen jaar (in nationale valuta bedroeg die gemid deld 12,2 procent) voor een zeer hoog produktiepeil in de belangrijkste sektoren heeft gezorgd. Dat was vooral het geval bij granen, kool- en raapzaad, suiker, melk, schapevlees, varkensvlees, eieren en slachtpluim- vee, wijn en appelen. Hier en daar kwam het zelfs tot rekordproduk- v ties. Tegelijkertijd is het verbruik afge nomen. Dat verschijnsel werd vooral gekonstateerd in de sektoren granen, suiker, bepaalde melkprodukten en rundvlees. Het groeiend gebrek aan evenwicht tussen produktie en kon sumptie werkt lagere wereldmarkt prijzen in de hand. Als voorbeeld noemt de EG-kommissie de wereld marktprijs voor suiker. Die lag op 30 september van het afgelopen jaar op 30 procent van de in de gemeenschap gegarandeerde interventieprijs voor suiker. Dit zei ing. H. E. Takens, voorzitter van de Veenkoloniale Boerenbond, maandag tijdens een algemene ver gadering van deze bond in Veendam. Takens zei dat 1982 landbouwkundig gezien overigens voor veel takken van landbouw wel een goed jaar was, waarin topopbrengsten werden ge haald. Volgens Takens is men in Neder land op de goede weg met het verwer ken van fabrieksaardappelen tot zet meel met behoud van een schoon mi lieu. De ideale manier is echter nog niet gevonden. Takens wees erop dat de Avebefabriek in Gasseltenijveen te veel energie vraagt, waardoor de kosten te hoog zijn. Takens zei het bouwen van een zui veringsinstallatie bij WTM in Ter Apel niet gewenst te achten. Hij sprak zich uit voor het leggen van een pijpleiding van Ter Apel naar de Dollard. ZIERIKZEE - Voor de afd. S.D.A.P. Zierikzee trad hier Vrijdag-1 avond op in het Huis van Nassau, ds.j W. J. Klaar, Ned. Herv. predikant te Renesse, welke na opening en een kort inleidend woord van den voor zitter, voor een goed bezette zaal, een rede hield over ,,De kerk en dé sociaal-democratie" ZIERIKZEE Meededeling: Daar onze courant bestemd voor het eiland Tholen met de tram die half vijf hidr vertrekt moet worden verzonden, moet met het drukken vroeger woe den begonnen. In verband hiermee deelen wij onze H.H. adverteerders mede, dat vanaf heden 10 ure op den dag van uitgifte geen enkele adver tentie meer kan worden aangeno men. ZIERIKZEE - De Concertzasjl- Sound-Bioscoop ontving dezer dag^n van het Hoofdbestuur het berigt dht de door haar met de Kerstdagen ge houden collecte voor het Kinder-Bi|o- Vacantieoord in hare zaal 32,32 heeft opgebracht. HAAMSTEDE - Met welwillenjde toestemming van den eigenaar wordt thans het voetpad aan den voet der duinen van af den Tempelput t/m jde Straatweg naar het pompstation der waterleding, waar dit noodig blijkt, beduidend verbreed. HAAMSTEDE - Naar wij van 1 voegde zijde vernemen is door de r nister toestemming verleend de uit breiding en egalisering van het vlieg veld Haamstede door werkloozén (dus met Rijkssteun) te doen geschie den. De gegronde hoop kan nu ge koesterd worden dag 13 April <8e vliegdienst hervat kan worden. ADVERTENTIE - KwartjesreclO- me: 3 pond tafelrijst; 4 pond gort, 12 pak sago, 3 pond grutte, 4 pond da dels, 1 blik spinazie, 1 blik zalm, 3 ons zandsprits, 3 ons Zeppelin koekjes, 9 Chocolade reepen, 5 pond groene zeep, 3 pond stijfsel, 6 groote dubbele zakjes Blauw, 2 pak Zwaluw-lucifers. 17. Scherp luisteren allen naar het geluid van de stemmen, dat langzaam hun richting lijkt uit te komen. „Wacht hier", fluistert de Noorman, terwijl hij Svein een teken geeft. Hij bedenkt zich even; zet dan zijn helm af. „Die wapenrustin gen glimmen teveel, dat trekt de aandacht", zegt hij gedempt tot Tristan. Deze knikt en be gint zich ogenblikkelijk van zijn gepantserde Britse wapenkleding te ontdoen, terwijl het voorbeeld gevolgd wordt door de Noren. Met Svein verdwijnt Eric in het struikgewas en begeeft zich geruisloos in de richting, van waar hij de stemmen het laatst hoorde. Het dichte woud, waarin ze zich bevinden, wordt langzamerhand lichter en gaat over in een be bost heidelandschap. Dan zien ze op enige af stand een tweetal ruiters op kleine haveloze paardjes voortsukkelen. „Ze dragen geen wapens", gromt Svein, „Boeren zeker". Maar Eric schudt langzaam het hoofd. „Mijn kop eraf, als dit niet twee van die gevreesde steppenruiters zijn", mompelt hij. „En dan zullen er wel meer in de buurt zijn Achtste O,verwinning in sukses BRUINISSE - In de zaterdag tegen Broleco gespeelde thuiswedstrijd (te Middelharnis) heeft het dames-team van Kwiek haar achtste zege in suksessie weten te boeken. Aanvankelijk zag het er voor de Bruse ploeg in de eerste set allerminst rooskleurig uit daar zij binnen de kortste tijd tegen een 10-0 achter stand aankeken. De Bruse dames, plotseling wakker geschrokken van deze grote achterstand, gingen hierna als bij toverslag de zaken beter aanpakken waarbij zij erin slaagden het initiatief naar zich toe te trekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6