HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN KANTOOR RABO BANK RENESSE UITGEBREID EN GEMODERNISEERD Landbouwvereniging „Aller Belang" sprak over bodemvruchtbaarheid Dit biedt de beeldbuis 1982 was goed boerénjaar STREEKNIEIIWS INGEZONDEN STUKKEN Vrouwen over abortus Schrijf avonden en kaartenaktie Amnesty Positieve ontwikkeling noopte tot verbouwing RENESSE - Vrijdag 21 januari a.s. vindt de officiële heropening plaats van het uitgebreide en gemoderniseerde bankgebouw van de Rabobank „Schou wen" aan de Zeeanemoonweg 4-6 in Renesse. Alvorens mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer, burgemeester van Westerschouwen de heropeningsce remonie verricht, wordt voor genodigden in het bankgebouw een bijeenkomst gehouden, die om 14.00 uur begint. Om een ieder in de gelegenheid te stellen eens een kijkje te nemen in het vernieuwde bankgebouw, wordt vrijdagavond 21 januari van 19.00 tot 21.00 uur open huis gehouden. De Coöperatieve Rabobank „Schouwen" B.A., zoals de offi ciële naam luidt, is in 1965 ont staan uit een fusie van de banken Haamstede, Noordwelle en Eiker zee. Vooral in de afgelopen tien jaar heeft de Rabobank „Schou wen" een voorspoedige ontwikke ling ondergaan. De balans- en spaarcijfers groeiden en het dienstenpakket werd uitgebreid. Dit had tot gevolg dat de werk zaamheden toenamen. Om de cliënten een optimale service te kunnen verlenen, werd het perso neelsbestand in 10 jaar tijd van 16 op 28 gebracht. Directeur van de bank is de heer E. Hop. Het huidige kantoor werd in 1968 nieuw gebouwd en in 1969 ge opend. De bank heeft bijkantoren in Brouwershaven, Burgh-Haam- stede en Scharendijke en houdt geregeld zitting in Serooskerke en het rusthuis „Duinoord" in Burgh-Haamstede. Uitbreiding De verheugende ontwikkeling waarmee de bank werd gecon fronteerd bracht op den duur voor het kantoor aan de Zeeanemoon- weg een nijpend gebrek aan ruim te met zich mee. Het gebouw moest tevens worden aangepast aan de gewijzigde presentatie van de diverse diensten en aan de ont wikkelingen op automatiserings gebied. Nadat op 25 februari 1981 het besluit tot een verbouwing was genomen, werd op 1 mei 1982 met de werkzaamheden gestart. Resultaat Het resultaat van de verbou wing is een modern en praktisch ingericht kantoor. Eén van de op drachten die de architect kreeg was om mogelijkheden tot flexi biliteit aan te brengen in bouw en interieur. Daardoor is het inte rieur bij toekomstige veranderin gen vrij eenvoudig aan te passen. Veel aandacht is besteed aan iso latie en verlichting, mede in ver band met het gebruik van beeld schermapparatuur. Er zijn meer spreekkamers dan vroeger. Tevens is er een spreek - hoek en bovendien is een gedeelte van de balies als zitbalie uitge voerd. Het gebouw is aangesloten op het nieuwe P.T.T./Banken alarmcommunicatiesysteem om de beveiliging optimaal te maken. In verband met de vele toeristen 's zomers is een afzonderlijke „toeristenbalie" geïnstalleerd. De eigen cliënten van de bank hoeven op die manier geen hinder te ondervinden van de drukte tij dens het zomerseizoen, terwijl ook de toeristen de nodige aan dacht kunnen krijgen. Indeling Op de begane grond is de kasaf deling gehuisvest en de afdeling financieringen en verzekeringen. De administratie bevindt zich op de eerste verdieping, evenals de computerruimte en de kantine. Om het gebouw beter toeganke lijk te maken is de 2e entree van het gebouw thands voorzien van automatische open- en dichtgaan de deuren, bovendien is een lift geïnstalleerd. In de omgeving van het gebouw is voldoende parkeer gelegenheid. Het verbouwde pand van de Rabo-bank in Renesse. OUWERKERK - De landbouwvereniging „Aller Be lang" vergaderde jl. vrijdagavond in het Dorpshuis on der voorzitterschap van de heer W. A. Kuyper. Deze vond het prettig onder de aanwezigen nogal wat jonge boeren te zien en hij gaf allen zijn beste wensen voor 1983 mee, onder goede gezondheid. Donderdag 20 januari, Ned. 2: ,,Onze ouwe". Juwelier TiloSeyfarts rekent even af in een café. 1982 is een zeer goed boerenjaar ge weest qua opbrengst. Om te kunnen blijven draaien is echter wel een hoe veelheid geld nodig en „loon naar werk" gaat niet altijd op. De lager wordende rente zal verlichting bren gen. Onder de ingekomen mededelingen bevond zich een schrijven van de ZLM over de studiedag op 4 februari a.s. met als onderwerp: agrarische bedrijfsvoering en milieuwetgeving. Voorts zal op 25 januari een hoorzit ting plaatsvinden over inrichting van de dorpsring. Op 28 februari is er een gezamenlijke vergadering met de landbouwvereniging van Nieuwer- kerk te Nieuwerkerk. Tenslotte; op de kringvergadering Schouwen-Dui- veland zal de heer Doeleman een in leiding houden. Bodemvruchtbaarheid Aan het woord kwam hierna de heer H. Eerkens met een inleiding over bodemvruchtbaarheid. Bij bouwplanbemesting komt de vraag naar voren. „Wat moet ik ge ven aan stikstof, Phosphaat en kali voor aardappelen, tarwe, bieten, ui en en erwten en welke meststof past daarbij?" Spreker gaf hiervan diver se voorbeelden, toegelicht met cij fers. Verder besprak hij de ziekte bestrijding van tarwe (meeldauw, ge le roos, bruine roos, septoria en fusa- rium) en van de bieten de loofop- brengst, wortelopbrengst, suikerge halte en suikeropbrengst. Aan de or de kwam ook: stikstofbemesting en financieel resultaat en stikstofdeling bij aardappelen in juni. Andere bemesting is schuimaarde (vloeibare- en persschuimaarde). De vloeibare is duurder, maar een voor deel is de uitstekende verdeling. Spreker behandelde ook de mest- kuikenmest vóór aardappelen en bie ten. Met zuiveringsslib moet men voorzichtig zijn, want dat bevat zwa re metalen, op Schouwen-Duiveland is het wel toepasbaar, omdat het hier minder zware metalen bevat. Structuurverbetering Woelen met de scherpe woeler geeft minder gunstige resultaten dan het lijkt, beter is woelen aan de ploeg, maar dan wel onder droge omstan digheden. Over de nieuwe „meststof", het bestrijdingsmiddel temik in aardap- pelrij zei spreker, dat dit beslist niet is toegestaan. Een driedubbel on derstreept „neen" is het antwoord. Ten slotte werd nog gesproken over bestrijding van bietenkever, vliegende bietenkever, springstaar- ten, ritnaalden, smelten, vergelings- ziekten en schimmels. Naar aanleiding van het verhan delde kwamen uit de vergadering ve le vragen naar voren, welke door de heer Eerkens nader werden toege licht. ZIERIKZEE Pas op voor messenslijpers Op Schouwen-Duiveland is een messenslijper aktief die forse bedra gen vraagt voor deze aktiviteit. Een familie betaalde f 125,— voor het slijpen van slechts 8 messen. De rijkspolitie Schouwen-Duiveland waarschuwt de inwoners daarom voor deze „afzetter". Misschien is het handig eerste een prijs op te vragen. BURGH-HAAMSTEDÈ Koffieochtend De Ned. Ver. van Huisvrouwen, af deling Burgh-Haamstede houdt dins dag 1 februari in de konditorei Hoogenaar een koffie-ochtend. Me vrouw A. v. d. Mark houdt een lezing over de schrijfster Rie Cramer. Voor tijd: zie agenda. Ledenvergadering Oranjevereniging Donderdag 27 januari wordt in Het Grote Zwijn te Burgh de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de oranjevereniging „Voor vorstenhuis en vaderland". Het programma van koninginnedag 1983 zal aan de orde komen. Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN Familiebijeenkomst CBTB, CPB en CPJ Gewoontegetrouw beginnen de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, de C.P.B. en de C.P.J. het nieu we seizoen met een familiebijeen komst. De deelnemers worden vrij dagmiddag 28 januari om zes uur in het Tonnenmagazijn te Brouwersha ven verwacht. De presidente van de C.P.B. afdeling Schouwen-Duive land mevrouw S. P. op 't Hof-de Rij ke voert het woord voordag aan de koffiemaaltijd wordt begonnen. Het avondprogramma wordt inge leid door voorzitter R. J. v. d. Wek ken van de CBTB-afdeling Schou wen-Duiveland, waarna het blijspel „Kamers met ontbijt" ten tonele zal worden gevoerd. Het programma wordt besloten door de heer J. Franc- ke, die dia's vertoont van boerderij en, waaraan een wedstrijd is verbon den. Op dinsdag 25 januari wordt op nieuw een avond gehouden voor vrouwen die een abortus hebben ge had en daar met andere vrouwen over willen praten. De vrouwen die al een avond heb ben meegemaakt vertelden dat ze steun aan elkaar hebben gehad, door het praten, het herkennen van eigen gevoelens bij anderen. In je eigen om geving heb je sonis niemand met wie je erover kan praten en die je gevoe lens kan begrijpen. Je kunt praten over hoe je de ingreep zelf hebt erva ren, hoe je daarna tegenover je man of vriend stond, de beleving van je li chaam, je gevoelens naderhand. Hebt u een abortus meegemaakt en wilt u erover praten dan bent u wel kom op deze avond. Aanmelding vooraf is niet nodig. Wel kunt u ver dere informatie verkrijgen bij Stime- zo Groede, telefoon 01171-1550 en Fiom-Zeeland, telefoon 01180-27311. Medewerkersters van deze instellin gen begeleiden deze avonden. De avond wordt gehouden in Oost- burg, bij de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening, Nieuwstraat 7 en begint om 20.00 uur. Iedere 4e dinsdag van de maand worden deze bijeenkomsten gehouden. I. Tanahatoe, secretaresse Fiom-Zeeland De grote campagne die Amnesty International vorig jaar septèmbër is gestart tegen het schenden van men senrechten op de Filippijnen wordt binnenkprt met een laatstetserie ak- tiviteiteh beëindigd. Eén van die ak: tiviteiten is dé kaartenaktie. 'Hef 1 gaat er daarbij om voorbedrukte kaarten naar een groot aantal adres sen in de Filippijnen te sturen, om op die manier zo massaal mogelijk de bezorgdheid van de bevolking in Ne- - derland over de situatie van de men senrechten in de Filippijnen over te brengen. Op de schrijf avonden die in de komende week door de Amnesty- groep Schouwen-Duiveland worden georganiseerd zullen de kaarten te koop zijn voor één gulden per setje van vier. Bij de afsluiting zal de Amnesty groep nog een hele serie brieven stu ren naar president Marcos, de mi nister van defensie, militaire com mandanten, regerings- en rechterlij ke autoriteiten. In die brieven zal worden ingegaan op de verschillende punten van zorg van Amnesty zoals: willekeurige arrestatie, martelin gen, „verdwijningen" en politieke moorden. Er zal gevraagd worden on derzoeken in te stellen naar bepaalde gebeurtenissen en naar de betrok kenheid van de strijdkrachten daar bij. Verder zal in andere brieven ge vraagd worden om bescherming van individuele personen tegen machtsmisbruik en om vervolging Woensdag 19 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Teleac 15.30 uur Duivenplein 15.45 uur Appelmoes met taartjes 16.05 uur Bokkesprongen 16.35 uur Kanaal 13 17.05 uur Een vader met fantasie 18.55 uur Liefs Andrea G. Stern 19.20 uur Kenmerk 19.50 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur BGTV 21.00 uur Sfeervol bushitten met Ka- magurka. Programma van de Belgi sche striptekenaar Kamagurka. 21.30 uur Operation Orgo. Italiaans Frans Spaanse produktie. De film speelt af in Spanje in 1973, bij de Bas- kische vrijheidsbeweging ETA. Zij hebben het plan een admiraal te ont voeren om zo 150 Baskische gevange nen vrij te krijgen. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws C b van militairen en-anderen die wetten hebben overtreden. Zoals gebruikelijk staan op de schrijfavond weer drie „gevangenen van de maand" centraal. Dat zijn de ze keer mensen die gevangen zitten zonder beschuldiging of proces of omdat ze gebruik gemaakt hebben van hun recht op vrije meningsui ting. Er zijn in de juiste taal gestelde voorbeeldbrieven om hun vrijlating te vragen. Het gaat deze keer om: Ma- zette Jackson in de Centraal Afri kaanse Republiek, Kang Jong-kon in Zuid-Korea en Jiri Gruntorad in Tsjechoslowakije. De schrijf avonden zijn op maandag 24 januari in de Prinses Juliana- school, Jannewekken 19 in Zierikzee, in de rekreatiezaal van de Gerefor meerde kerk in Haamstede en in de Gereformeerde kerk aan het Boston plein in Brouwershaven. Verder op woensdag 26 januari in de leeszaal van de bibliotheek, Molenstraat 44, in Bruinisse. In alle plaatsen kan men voor beide aktiviteiten tussen 7 en 9 uur terecht. 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. Kijkje wordt genomen in de stads kern van Grouw en wordt gekeken naar de stormschade op Texel. 20.10 uur Het korte spel. Een korte Nederlandse film over de konfronta- tie van een tramkondukteur met een zakkenroller. 20.40 uur Op zoek naar Europa. Re portages afgewisseld met gesprek ken over het ontwikkelingsland Zambia. 21.30 uur Cinevisie. Filmmagazine. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 20 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Aktua matinee 16.15 uur Skiën leer je zo 16.35 uur Sons and daughters 17.15 uur Jan Pelleboer 18.55 uur Professor Balthasar 19.00 uur De Harold Lloyd show 19.25 uur Operatie Wombat. Wombat is een oude stoomtrein die het plaats je Wnnawadgery verbindt met de buitenwereld. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Armoede. Berry laat zijn grootvader blijken dat hij heimwee heeft. Hij wil namelijk graag zijn speelgoed van thuis op het internaat hebben. 21.25 uur Hier en nu 22.05 uur Showroom. Opmerkelijke Nederlanders worden ook dit keer weer aan het woord gelaten. 23.05 uur Kerk vandaag 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Op volle toeren. Neder landstalig muziekprogramma. 20.00 uur Onze ouwe. Alles draait vanavond rond een overval op een ju welierszaak. 21.00 uur Les Sylphides. Ballet op muziek van Frédéric Chopin. 21.30 uur Het gaat wel weer over. Ne derlandse speelfilm over een lesbisch meisje. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven. Door GRÉ DE BOER Beide rookten. Frans zag de rook slierten, aangezogen door de lagere temperatuur buiten de wagen, door de raamopening verdwijnen. Een grote vrachtauto kwam langzaam de heuvel oprijden. Het geluid van de motor ver brak dreunend de stilte, die er ge heerst had. Maar nadat hij de top be reikte en sneller naar beneden zakte, verstierf het geluid en binnen enkele minuten was de stilte teruggekeerd Heel in de verte floot een vogeL Het enige, wat en hoorde, was het lichte ge rommel van de regen op het wagendak en tegen de ruitea Nog altijd bleef hij zwijgen. De vrouw volgde op zachte toom „Met het constateren van feiten komt u er niet uit Ik ga niet vaststellen, dat u dom hebt gehandeld Een man reageert in een dergelijke aangelegenheid mis schien anders dan een vrouw. Overi gens, je kunt in zulke gevallen toch niet generaliseren. Tien mannen zullen op tien verschillende manieren hun con clusies trekken. Tien vrouwen even eens. Maar u bent beiden koppig. Nie mand wil de eerste zijn om verge vingsgezind de hand te reiken." Ze zuchtte. „Wat kunnen de mensen el kaar 't leven toch zuur maken. Wat zijn uw plannen nu voor de toekomst, meneer Ter Scheure? U kunt niet altijd in hotels blijven bivakerea Ik weet zelf, hoe spoedig dit begint te vervelen en gruwelijk te vervelea Want ik heb een deel van mijn leven in hotels door gebracht" (wordt vervolgd) 80 De vrouw begon iets te begrijpea „En u was niet in een hotel, die nacht Maar bij een particulier. En al zal er niets gebeurd zijn, waarover u zich behoeft te schamen, die persoon zal wel een vrouw geweest zija" Frans werd rood, maar knikte beves tigend „Inderdaad". Hij verhaalde hoe, hij Wil van der Ven had leren kennen in het wegrestaurant en dat zij hem, mede ook omdat het erg mistig was die avond uitnodigde naar huis te rijden en de nacht daar door te bren gen. „En dat kon ik natuurlijk niet tegen mijn vrouw zeggea Ze was toch al zo wantrouwend." „Ja, ja." Ze knikte. „En zo ontstond wederzijds een wantrouwen. Er is niets, dat zo funest is voor een huwe lijk, als jaloezie en wantrouwea Bei den zijn zusje en broertje van elkaar, want waar wantrouwen is, komt de jaloezie naar boven en wie jaloers is, wordt wantrouwend. Als ik het dus goed begrijp, was het een nare samen loop van omstandigheden, dat die vrouw van meneer Essinga er vandoor was, verbleef in een dorp nabij Zalt bommeL, waar u ook voor zaken was, en niet naar een hotel ging, maar naar de woning van het dienstertje, zodat uw vrouw u niet kon vinden. En omdat ze u al een beetje wantrouwde - de vondst in uw wagen zal haar aanvankelijk goed van streek hebben gebracht - trok ze haar conclusies. Jannie Essenga en meneer Frans ter Scheure. De nacht genoeglijk doorbrengend in een dorpje op enkele kilometers van ZaltbommeL Ik begrijp u volkomen, meneer Ter Scheure." Hij knikte maar bleef zwijgen. Annette Vanderboven begreep, wat er in deze jongeman omging. Ze was zelf immers getrouwd geweest en ook be paalde levensidealen in rook zien op gaan? „U moet zich eens proberen te ver plaatsen in de gedachtengang van uw vrouw. Ik ben ook een vrouw, dus ik kan me enigszins voorstellen, hoe uw vrouw misschien dacht Punt één; ze vertrouwt uw buurvrouw niet getuige de vondst in de auto. Niet dat ze aan neemt dat u betrokken bent geweest bij een banale vrijpartij, als ik dat zo mag noemen, maar toch voelt ze aan, dat die Jannie een oogje op u, haar man dus, heeft Die Jannie gaat er plotseling vandoor en ongeveer in die tijd moet u voor zaken naar ZaltbommeL Me vrouw Essinga is tijdelijk bij een vroe gere collega in een dorpje nabij dit stadje. Maar Frans weet dit niet Dan krijgt haar vader een attaque en belt ze stad en land af om u te kunnen berei ken, hotel na hotel, in wijde omgeving. Ook het enige hotel in KerkdrieL Maar u bent onvindbaar en kan in feite geen aannemelijke verklaring geven voor wat betreft uw nachtelijk onderkomen. U geeft op haar vraag een ontwijkend antwoord. Zoiets voelt een vrouw in tuïtief. Kunt u het haar eigenlijk kwa lijk nemen, dat ze u niet helemaal ge- loofde? Met Jannie - heel topvallip - in de buurt? Ik denk, dat ik precies zo ge reageerd zou hebben, meneer Ter Scheure." A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4