HERVORMD VERENIGINGSGEBOUW MOET HET VOORTAAN ZONDER L. A. VAN DER SCHELDE STELLEN Sluispad onttrekken aan openbaar verkeer Werkgroep Emancipatiewerkster verzoekt kollege Zierikzee te bemiddelen voor kantoorruimte Motie voor blijvende uitbreiding politiekorps Na 26 jaar administrateur VVD Westerschouwen STREEKNIEUWS Besluit Westerschouwen: Kollege-voorstel grondaankoop teruggenomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 januari 1983 Nr. 23254 3 De heer L. A. van der Schelde (midden) wikkelt de laatste administratieve zaken af met het huidige beheerders echtpaar van het Hervormd Verenigingsgebouw, de heer en mevrouw De Koning. ZIERIKZEE - De omvangrijke administratie heeft hij grotendeels nog in huis, maar officieel heeft de heer L. A. van der Schelde afscheid genomen als administrateur van het Hervormd Verenigingsgebouw, een funktie die hij sinds juni 1956 heeft bekleed. Ruim 26 jaar lang kweet hij zich uitstekend van de taak om, in samenwer king met de beheerdersfamilie, zo efficiënt mogelijk zaalruimte te verhuren, daarvan nota's uit te schrijven en die per post of persoonlijk te bezorgen. De Hervormde Gemeente Zierikzee heeft in hem een uitstekende kracht gehad, waarover voorzitter J. Wil- lemse van het Stichtingsbestuur zich lovend uitliet tijdens een informele afscheidsbijeenkomst na afloop van een bestuursvergadering in datzelfde Verenigingsgebouw. De heer v. d. Schelde kreeg een prachtig tinnen wandbord aangeboden. Hobby De heer Van der Schelde deed het werk met plezier. Administratie is zijn hobby, waarvan ook zijn andere funkties (scriba van de Hervormde Gemeente Zierikzee en sekretaris van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken) getuigen. Financiële zaken lig gen hem niet zo, zoals hij al op veer tienjarige leeftijd ontdekte, toen hij na korte tijd het penningmeester schap van de knapenvereniging weer aan anderen overliet. Schrijven daarentegen doet hij bij zonder graag. Hij merkt met nadruk op dat zijn werk op de zetterij van Lakenman en Ochtman veel bijge dragen heeft tot zijn beheersing van de Nederlandse taal. Hij werkte daar eerst als handzef- ter, daarna als machinezetter en voorman van de zetterij. Hij had er bij zijn afscheid in december '79 een vijftigjarig dienstverband opzitten. Vooral door het zetten van copij voor de Zierikzeesche Nieuwsbode leerde hij een beter taalgebruik en een goe de zinsbouw, is hij van mening. Van daar dat hem ook het werk als notu list bij vergaderingen goed af gaat. Bekende figuur In zijn lange periode als admi nistrateur van het Hervormd Vereni gingsgebouw heeft de heer Van der Schelde uiteraard ontelbare kontak ten met vele verenigingen gehad, zo wel met de vaste huurders (kerkelij ke vrouwenverenigingen, platte landsvrouwen, zondagsschool, kur- sussen, avondvierdaagse) als met de „losse" klanten via verlovings feesten, trouwpartijen en dergelijke. Hij is daardoor een bekende figuur in Zierikzee geworden. Veel thuiswerk Er zat veel thuiswerk aan deze funktie: uittikken van nota's, maan delijkse lijsten van verhuur, tele foontjes. Eens in de maand werden di zaken met de beheerder doorgeno men. Vooral bij wisselingen van be heerders had de heër v. d. Schelde een flinke portie werk te verzetten om de nieuweling in te werken. Het is ook wel voorgekomen, dat er een paar maanden geen beheerder was en dat betekende de inzet van nog meer tijd. Beheerders De heer Van der Schelde prijst bij zijn afscheid het tegenwoordige be heerdersechtpaar, de heer J. de Ko ning en mevrouw M. E. de Koning- Kubitza, die hij het werk uitstekend vindt verrichten. Hetgeen hij bij zijn afscheid na een zo jarenlange verbon denheid met de zaken rond het Ver enigingsgebouw een geruststellende gedachte vindt. Hij onderhoudt echter ook nog steeds vriendschappelijke kontakten met vorige beheerdersechtparen. Kerstversiering- Nauw samengewerkt werd er bij voorbeeld tegen de Kerstdagen. De grote zaal van het gebouw werd na melijk ieder jaar speciaal versierd voor de verenigingen die daar het kerstfeest vierden. De aanschaf van de enorme kerstboom en het groen werd door de heer Van der Schelde ieder jaar opnieuw gedaan, maar op de versieringsavond" waren vrij wel alle bestuursleden van de Her vormde Gemeente aanwezig om de helpende hand te bieden. Het was elk BURGH-HAAMSTEDE - De raad van Westerschouwen heeft maandag avond een motie van de VVD-fraktie inzake een blijvende uitbreiding van het politie-apparaat op Schouwen-Duiveland ondersteund. „De sterkte van het politiekorps in dit gebied behoort niet alleen te worden vastgesteld naar het aantal inwoners van Schouwen-Duiveland - circa 30.000 personen - maar moet ook worden gerelateerd aan de som van de eigen bevolking plus het jaarge middelde van het zeer grote aantal rekreanten en toeristen dat op Schouwen- Duiveland aanwezig is". „Niet alleen 's zomers, maar, onder meer door de Oosterscheldewerken, ook in andere maanden van het jaar zijn toeristen aafiwezig. Alleen als dat geschiedt kan van een verant woord en voldoende politietoezicht sprake zijn en van een redelijke en aanvaardbare taak van de betrokke nen", aldus de motie van de VVD. Alle frakties (VVD, CDA, PvdA en RU) ondersteunden deze motie en zij wordt ter kennis gebracht van de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland met het verzoek de motie te ondersteunen, respektievelijk de motie over te nemen. Ook wordt de motie ter kennis gebracht van de mi jaar een van de prettigste bezighe den, aldus de voormalig administra teur. Heel wat kerstfeesten heeft hij dus achter de rug, sinds hij in '56 de heer P. de Bree opvolgde. Dat gebeurde zoals gebruikelijk op voordracht van het Stichtingsbestuur Hervormd Verenigingsgebouw, waarna hij door de kerkeraad van de Hervormde Ge meente in die funktie werd benoemd, evenals op die manier een voorzitter, secretaris en penningmeester werden gekozen. De huidige penningmeester J. Vos- seur en beheerder De Koning van het gebouw zullen het bij het weggaan van de heer Van der Schelde wel drukker krijgen, want er is geen nieuwe administrateur benoemd. Voor de heer Van der Schelde wor den de tijden, wanneer hij de zaken betreffende het Verenigingsgebouw geheel heeft afgerond, dan weer wat rustiger. Maar stilzitten is er nog niet bij, en dat zou hij ook niet willen, want zijn andere funkties blijft hij graag verrichten. AMSTERDAM - Aan de vrije uni versiteit in Amsterdam zullen tussen 1983 en 1987 minstens 400 ar beidsplaatsen moeten verdwijnen. Dat komt neer op 15 procent van de personeelssterkte (nu 3000). Dit blijkt volgens het weekblad van deze universiteit, Ad Valvas, uit bereke ningen van het kollege van bestuur op basis van de beschikbare gege vens van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. ARNHEM - Tijdens een zitting van de krijgsraad in Arnhem heeft de ma rechaussee maandag de 25-jarige Bel gische dienstweigeraar Dick T. (Torfs) aangehouden. De Belg, die door militaire rechtbanken in zijn land onlangs tot twee jaar gevange nisstraf werd veroordeeld en tijdens verlof naar Nederland vluchtte, heeft aangekondigd hier politieke asiel te zullen vragen. Boeifin), Burger en Milieu In „De Vroone" te Kapelle wordt donderdag 3 februari een gezamenlij ke studiedag gehouden door de CBTB-kringen in Zeeland en de CPB- Zeeland. Het thema voor die dag, die om 10.00 uur begint is „Boer(in), Burger en Milieu". Inleiders zijn: ir. M. San ders, oud. H.I.D. voor de bedrijfs ontwikkeling in Zeeland, mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman, bur gemeester van Veere en dr. ir. H. J. van Oosten, voorzitter van het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming. SCHOUWEN-DUIVELAND Kleine kernen Het Provinciaal Overleg Kleine Kernen in Zeeland (in oprichting) heeft voor donderdag 20 januari een vergadering uitgeschreven. Op de agenda staat onder meer een discussie met leden van een soortge lijke overleggroep, die al geruime tijd in de provincie Drenthe aktief is. Tevens wordt bezien of er afspraken gemaakt kunnen worden met betrek king tot de totstandkoming van het Provinciaal Overleg Kleine Kernen in Zeeland. De vergadering wordt gehouden in „De Stênge" in Heinkenszand en be gint om 20.00 uur. ZIERIKZEE Regionale Vrouwenvergadering De Regionale Emancipatiewerk groep Schouwen-Duiveland en St. Philipsland organiseert maandag 24 januari een regionale vrouwenverga dering in de Beatrixschool, Gracht- weg 8 te Zierikzee. Deze bijeenkomst is voor alle belangstellenden toegan kelijk. De agenda ziet er als volgt uit: 1. BURGH-HAAMSTEDE - De raad van Westerschouwen ging maandagavond schoorvoetend akkoord met het kollege-voorstel een gedeelte van het Sluispad aan het openbaar verkeer te onttrekken. Het gedeelte ligt tussen de Bernhardstraat en de Willem Alexanderstraat. Het kollege is van mening dat de onttrekking aan het verkeer de verkeersveiligheid op de Bernhardstraat in belangrijke mate ten goede komt. Ook de situatie Willem Alexanderstraat wordt verbeterd, omdat de kruising met het Sluispad vervalt. gen het krediet te verhogen," aldus Van Zuylen. Burgemeester, mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer zei dat de aanbesteding van het dorpshuis zo wel in de kommissie openbare wer ken van donderdag 20 januari als in de februari-raad aan de orde zal ko men. Fraktievoorzitter van de VVD, dr. H. J. van Zuylen merkte op dat het zijn fraktie met enige zorg vervulde dat er geen andere oplossing is ge vonden. Hij dacht dat dit kollege- voorstel misschien niet het juiste besluit is. Hij had namelijk de nodi ge twijfels omtrent de toename van de verkeersveiligheid. Zijn zorg werd gedeeld door de fraktiegenoot mevrouw C. van der Haven- Eikelenboom. Zij geloofde ook niet dat het onttrekken van een gedeelte van het Sluispad aan het openbeer verkeer de verkeersveiligheid ten goede zou komen. „Er wordt nu al hard gereden. Straks wordt er gera- ced. Ik hou mijn hart vast voor de kinderen", aldus mevrouw Van der Haven. Zij stelde voor in de Bern hardstraat een rubberen band of een stopbord te plaatsen, zodat de auto mobilisten min of meer gedwongen zijn langzamer te rijden. Wethouder A. J. Padmos was het niet met de twijfels eens en hij vroeg zich af of de verkeersveiligheid zo nauw in ver band staat met het onttrekken aan het openbaar verkeer. Hij beloofde dat er voor de bewoners in dat gebied een „hearing" zal komen in verband met de parkeer- en andere proble men. Dorpshuis PvdA-fraktie-voorzitter S. Roos vroeg hoe het met de aanbesteding van het dorpshuis in Haamstede staat. „We zouden dat in 1983 horen en het is nu al half januari en we we ten nog van niets", aldus Roos. Dr. H. J. van Zuylen, fraktie-voorzitter van de WD, merkte op dat hij uit hoofde van een andere funktie dan raadslid had gehoord dat er enkele problemen zijn. De begroting van de architekt zou boven het door de raad gevoteerde krediet uitgaan. „De ar chitekt kan niet meer bezuinigen. Misschien moeten we ernstig overwe- Opening; 2. verslag vergadering 6 mei; 3. mededelingen en ingekomen stukken; 4. a. verslag sollicitatie kommissie, b. voordracht voor de aan te stellen steungroep, c. in funk tie benoemen van de voorzitter, se kretaris, penningvrouw en leden van de steungroep; 5. kennismaken met de leden van de steunroep; 6. pauze; 7. a. mededelingen over de periode 6 mei '82 tot 24 januari '83, b. planning, c. begroting; 8. rondvraag; 9. slui ting. Raad Westerschouwen: BURGH-HAAMSTEDE - Het kollege-voorstel inza ke de grondaankoop van de Stichting Renesse is maandagavond tijdens de raadsvergadering terugge nomen. Het betrof de aankoop van een strookje grond ter grootte van 50 ca. aan de Dreef te Burgh en de aankoop van een stuk ter grootte van 1.57.00 ha. voor de prijs van 233.145,-. Voorzover deze grond door de ge meente niet nodig is ten behoeve van de bouw van woningen heeft de hui dige gebruiker - zoals bekend, we thouder J. C. de Feiter - het recht va naf de datum van de juridische leve ring van het perceelsgedeelte tot en met 31 december 1988 de grond te blijven gebruiken overeenkomstig met het huidige gebruik (de grond biedt staanplaats voor 22 caravans). Het kollege overweegt een verbin dingsweg tussen bestemmingsplan Dreef-Kakelstraat en de Weeldeweg te kreëren. Daarom wil het kollege een stuk grond ter grootte van 280 ca. kopen, dat in eigendom is van Bouw bureau Made bv te Made. De PvdA- fraktie was ontstemd over deze gang van zaken en was het niet eens met het terugnemen van het voorstel. De burgemeester, mevr. J. L. Niemants- verdriet-Leenheer zei dat er geen dis cussie over mogelijk was. ZIERIKZEE - De regionale werkgroep ten behoeve van de binnenkort aan te stellen emancipatiewerkster heeft het kollege van b. en w. van Zierikzee verzocht te bemid delen bij het vinden van een kantoorruimte in Zierikzee. Deze ruimte zou dan gehuurd kunnen worden door de ombudsvrouw en de regionale steungroep. De taak van die emancipatie werkster en de steungroep zal in het algemeen omvatten de belangenbe hartiging van alle vrouwen in de re gio Schouwen-Duiveland en St. Phi lipsland. Daar wordt konkreet onder verstaan: - Zorgen voor dokumentatie en voor- nister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris van de Koningin in Zee land, dr. C. Boertien. Onverantwoord In de nieuwjaarsrede van de burge meester, mevr. J. L. Niemantsver- driet-Leenheer merkte zij op dat de sterkte van de politie op Schouwen- Duiveland zal moeten worden her zien en dat deze nog steeds is geba seerd op normen, die voor 30 jaar ge leden van toepassing waren. „Thans is het niet meer verantwoord en valt de veiligheid van de burgers niet meer te garanderen," waarschuwde de burgemeester. LAREN-ZIERIKZEE - Honderdtwintig vrijwilligers, die zich meer dan 25 jaar dienstbaar hebben gemaakt, tijd en werkkracht hebben besteed aan de Stichting „Voor het kind", verkregen vrijdag in de Singer Concertzaal in La ren uit handen van de heer J. Spaander een oorkonde en een bronzen beeldje uitgereikt. Eén van die vrijwilligers is mevrouw J. Bij de Vaate-Eckhardt, die zich gedurende 29 jaar heeft ingezet voor de verkoop van kinderpostze gels. Voordat de jubilerenden werden gehuldigd hield Piet Steltman (van N.C.R.V.'s „Ja Natuurlijk") een inleiding over het werk uan de kinderboerderijen, waar een be langrijk deel van de opbrengst van de kinderzegels naar toe gaat. Piet Steltman is direkteur van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie en als zodanig nauw betrokken bij de kinderboerderijen in Nederland. Hierna sprak de voorzitter van het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels J. Spaander alle jubilerenden toe. Maar één in het bijzonder: Jules de Korte, die sinds 1957 jaarlijks het kinderzegel-lied verzorgde, ter ondersteuning van de scholen-aktie. Uit de afgelopen 25 jaar zong Jules de Kor te een selektie van kinderzegel-liedjes, gevolgd door een schitterend piano-recital. Voor zijn 25-ste lied kreeg hij net als alle andere hondertwintig vrijwilligers het bron zen beeldje, gemaakt door de Amsterdamse kunstenaar Theo Dobbelman, het embleem van de kinderzegels. Ver volgens werden per provincie en per streek de jubileren den op het podium van de Singer Concertzaal geroepen, om hun welverdiende beloning in ontvangst te nemen. Slechts één afgevaardigde van Schouwen-Duiveland viel deze eer te beurt, zoals gezegd mevrouw J. Bij de Vaate- Eckhardt uit Zierikzee. Op de foto mevrouw Bij de Vaate en de heer Spaander. lichting op het gebied van emanciap- tie. - Het uitgeven van een informatie krant. - Het organiseren van openbare vrouwenvergaderingen. - Bij behoefte het opzetten van ka dertrainingen. - Bij behoefte het geven van infor matie aan, de vrouw individueel, vrouwenorganisaties en vrouwen groepen. Subsidie Zoals bekend, zullen in diverse re gio's in Zeeland emancipatie- werksters worden aangesteld. Ze zul len in dienst zijn van de Interimstich ting Vrouwenemancipatie Zeeland, die direkt door de overheid wordt ge- subsidiëerd. Ook voor het huren van kantoorruimte is subsidie beschik baar. De wens van de regionale werkgroep op Schouwen-Duiveland gaat uit naar kleine, doch centraal gelegen ruimte in Zierikzee. Deze moet groot genoeg zijn voor kantoor ruimte, dossierruimte en vergader ruimte voor vijftien personen. De werkgroep laat in het verzoek aan het kollege weten zelf ook al druk bezig te zijn met het zoeken van een geschikt onderkomen. Betrokke nen zeggen het geen bezwaar te vin den bij derden in te trekken. In het kader van de besprekingen betreffende de eventuele vorming van een zogenaamde Welzijnskoepel werd reeds kontakt opgenomen met de Stichting Samenlevingsopbouw. De vorming van een Welzijnskoepel houdt in de mogelijke bundeling in meer of mindere mate van de wel- zijnsinstellingen: Stichting Jeugd, Stichting Samenlevingsopbouw en Stichting Welzijn Ouderen. De ombudsvrouw/emancipatiewerkster zou daar in de toekomst eventueel bij kunnen aanhaken. Overigens is die Welzijnskoepel er nog niet. Het ziet ernaar uit, dat zowel op bestuurlijk als op organisatorisch vlak nog heel wat besprekingen gehouden moeten worden voordat al of niet definitieve plannen gemaakt kunnen worden. Waar? Voorlopig houden de betrokkenen van genoemde welzijnsinstellingen zich vooral bezig met de vraag waar de Welzijnskoepel gevestigd zou moeten worden. Die vraag werd eni ge tijd geleden ook voorgelegd aan de wethouder publieke werken in Zie rikzee, de heer P. de Rijke. Hij liet de Stichting Samenlevingsopbouw toen weten, dat hij voorshands slechts één pand kon noemen, dat eventueel in aanmerking zou kunnen komen: het Paternosterstraat 1. Thans vindt daar de Rode Kruis Kolonne nog een onderkomen, maar het ligt in de be doeling dat deze mensen binnen af zienbare tijd hun intrek zullen ne men in het semi-permanente gebouw van de Theo Thijssenschool.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3