Bij korter werken trendvolgers slechts deel nieuwe banen bezetten Zierikzeese gemeenteraad kan vanavond eerste spade steken voor het nieuwe sportkomplex Zierikzeese ondernemer op expositie in Parijs Minister De Koning*: „Zwartrijders" Geheime gevangenissen in Mexico VS willen kernoorlog „juist voorkomen" Sneeuw en storm in Oostenrijk Syrië beschikt over Sam-5-raketten Veel vogels hebben oliepest Krachtige aardschok in Ionische Zee AGENDA Kommissie Sport ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderhandelingen terugtocht Israëlische militairen van start A f, i h DEN HAAG - Van de ongeveer 6.400 banen die geschapen zouden worden als de trendvolgende sector drie dagen per jaar korter zou gaan werken kunnen er niet meer dan 3.830 worden bezet. Minister De Ko ning van sociale zaken en werkgele genheid heeft dat de werkgevers en werknemers uit de trendvolgende sector (welzijn, gezondheidszorg, spoorwegen) maandag meegedeeld in een tweede gesprek over de arbeids voorwaarden voor dit jaar. EMMEN - De gemeentepolitie van Emmen heeft in samenwerking met het Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor tien buschauffeurs aan gehouden die tussen 1980 en nu de be drijfsvereniging voor een bedrag van 170.000 gulden hebben benadeeld. De mannen, allen afkomstig uit Emmen en tussen 27 en 53 jaar oud, kregen in de winter een ww-uitke-. ring. Daarnaast reden ze af en toe rit jes voor een touringcarbedrijf uit Klazienaveen. De extra inkomsten werden niet door de chauffeurs opge geven. De direktie van het touring carbedrijf droeg van de lonen wel de nodige premies af, aldus een politie woordvoerder maandag. KHALDE - Libanon, Israël en de Verenigde Staten zijn maandag be gonnen met de gedetailleerde bespre kingen over de terugtocht van de Is raëlische troepen uit Libanon en de toekomst van de relaties tussen Liba non en Israël. De onderhandelingen zijn een onderdeel van de pogingen van de regeringen in Beiroet en Was hington om alle buitenlandse troe pen van het Libanese grondgebied te verwijderen. Behalve 30:000 man Israëlische mi litairen bevinden zich in Libanon ook een even groot aantal Syrische troepen en naar schatting 6.000. Pa lestijnse commando's. De besprekin gen werden de afgelopen weken-op gehouden door een verschil van me ning over de agenda: Woordvoerder^ van Israël en" Liba-. non zeiden na afloop van het overleg De minister heeft ongeveer 187 mil joen gulden beschikbaar voor herver deling van werk onder de trendvol gers. Dat is het grootste deel van de 315 miljoen gulden waarover mi nister Rietkerk van binnenlandse za ken en de bonden van overheidsper soneel en trendvolges het op 5 janua ri eens werden. De 315 miljoen, bedoeld voor de he le collectieve sector (overheid plus trendvolgers) zal worden gebruikt voor arbeidstijdverkorting met als doel werkgelegenheid te scheppen. De bonden werden het met minister Rietkerk eens over drie extra vrije dagen. Minister De Koning vindt het goed als de werkgevers en werknemers in de trendvolgende sector dat ook doen, maar er is geen geld om alle op die manier gecreëerde banen ook werkelijk te bezetten, zo hield hij de trendvolgers maandag voor. Gemid deld kunnen voor ongeveer 60 pro cent van de nieuwe banen mensen worden aangenomen. ECHT - In Echt is zondagavond de 16-jarige R. P. uit die plaats zes uur lang ontvoerd in mishandeld door twee jongelui. Aanleiding was een woordenwisseling die ontstond na een aantal opmerkingen over de huidskleur van de jongen, aldus maandag de politie. dat het eerste gespreksonderwerp het beëindigen van de staat van oor log tussen de twee landen is, die al dateert van de eerste Aratisch- Israëlische oorlog in 1948. De Libane se delegatieleider in het Beach-hotel in Khalde zei dat het hele onderhan delingsproces afhangt van het terug trekken van buitenlandse troepen uit Libanon. Hij maakte duidelijk dat er weinig bereikt zou worden op andere punten als er over die kwestie geen vooruitgang werd geboekt. In politieke kringen werd vernomen dat de Libanese onderhandelaars van Washington de verzekering heb ben gekregen dat de speciale presi dentiële afgezant, Philip Habib, zich actief zal inzetten voor de aftocht ,van de troepen. Hij zal daarvoor zijn pendeldiplomatie tussen Tel Aviv, Jeruzalem en Beiroet-hervatten. Wat er nu verder gaat gebeuren zal moeten worden uitgemaakt tijdens de c.a.o.-onderhandelingen. Mogelijk is in een aantal sectoren het pro bleem op te lossen door verhoging van de arbeidsproduktiviteit, maar bestuurder K. Hofman van de christelijke bond CFO liet maandag na afloop van het overleg weten dat dit in de gezondheidszorg haast niet meer kan. MEXICO-STAD - De Mexicaanse regering heeft maandag onthuld dat voormalige politieagenten ,,een on bekend aantal min of meer ontvoer de mensen vasthielden" in geheime gevangenissen in de buurt van Mexico-Stad waarbij afpersing op grote schaal voorkwam. Volgens het openbaar ministerie in de hoofdstad is een onderzoek in gesteld naar 3000 leden van een ont bonden deel van de politie in Mexico- Stad en andere personen die gebruik zouden hebben gemaakt van zeker vier geheime gevangenissen. „Voormalige politieagenten hiel den een onbekend aantal mensen vast om geld af te persen" aldus een verklaring van het openbaar mi nisterie. Het is de eerste keer dat de rege ring gewag maakt van het bestaan van klandestiene gevangenissen waar volgens leiders van de opposi tie mensen werden gemarteld die hadden geklaagd over korruptie bij de overheid. In zijn inaugurale rede op 1 december leverde president De la Madrid speciaal kritiek op de poli tie met de woorden dat „haar taak is het volk te beschermen". Bronnen binnen de politie in Mexico-Stad ge ven toe dat de korruptie hoogtij vier de tijdens de regering van de vorige president Lopez Portillo. WASHINGTON - Het beleid van de Verenigde Staten is er juist op ge richt een kernoorlog te voorkomen." Dat heeft het Witte Huis maandag ge zegd in antwoord op berichten in de pers dat het ministerie va* defensie zich voorbereidt op de mogelijkheid van een uitgebreid nucleair konflikt. „Het Amerikaanse beleid stoelt op afschrikking door kracht", aldus woordvoerder van het Witte Huis Mort Allin. In het weekeinde meldde de pers, op basis van een departe mentaal rapport met minister Wein bergers handtekening, dat de rege ring in Washington een lang kern- konflikt zou overwegen dat zich tot de ruimte zou uitbreiden. Eerder zei Weinberger al dat de Verenigde Staten er niet op uit zijn een lange kernoorlog te voeren. PARAMARIBO - De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft de ambassadeur van Suriname in Ne derland, Henk Herrenberg, maandag gevraagd als informateur de moge lijkheden voor de vorming van een nieuw kabinet te onderzoeken. De ambassadeur vroeg een dag bedenk tijd en zal Bouterse dinsdag op de hoogte stellen van zijn beslissing. Dit heeft het officiële Surinaamse pers bureau SNA bekendgemaakt. JERUZALEM - Een Amerikaanse militair die deel uitmaakte van de multinationale vredesmacht in de Sinaï-woestijn, is maandag om het leven gekomen toen hij op een land mijn stapte. Twee kameraden wer den gewond. Dit meldde de Israëli sche radio maandag. WENEN - Zware sneeuwval en storm hebben maandag in Oostenrijk voor chaotische situaties gezorgd. Delen van de provincie Vorarlberg en berggebieden in Opper-Oostenrijk raakten geïsoleerd. Toeristen en skiërs in de win tersportplaatsen Lech, Zürs en Warth moesten in hun hotels blijven omdat het vervoer vanwege de sneeuw en het gevaar van lawines tot stilstand was gekomen. In het naburige Tirol, waar de poli tie waarschuwde voor ernstig lawi negevaar, werden zondag acht perso nen door een sneeuwverschuiving be dolven. Zij konden worden gered. In de bergen bij Kufstein raakten 500 toeristen geïsoleerd. De storm ontwrichtte het verkeer en veroorzaakte schade aan huizen in delen van Opper-Oostenrijk en ka belbanen en skiliften moesten wor den stilgezet. De sneeuw blokkeerde ook verscheidene Alpenpassen en verstoorde het wegverkeer in diverse delen van het land. WASHINGTON - De Sowjet-Unie heeft een twaalftal luchtafweerra- ketten van het type Sam-5 aan Syrië geleverd en bereidt de stationering ervan voor. Dit is maandag in goe- dingelichte kringen van de Ameri kaanse inlichtingendienst vernomen hetgeen gelijkluidende berichten van Israëlische zijde bevestigt. De raketten met een bereik van 240 tot 300 kilometer kunnen Israël en Libanon bereiken. Ze zijn afgelopen week in de havenstad Tartouw „af geleverd". Ca. 50 voertuigen die voor het vervoer van dit type raket ge bruikt worden zijn op weg van Du- mayr ten zuiden van Damacus en in de buurt van de Syrische hoofdstad waargenomen, zo zei men verder. HAMBURG - De voortdurende ver vuiling van de Noordzee door ruwe olie heeft er voor gezorgd dat de laatste dagen duizenden vogels met oliepest worden aangetroffen. Vogelkenners en natuurbescher mers verzamelen op Sylt, Helgoland, in het noorden van Oost-Friesland en in het zuiden van Denemarken steeds meer eenden, meeuwen, alken en an dere zeevogels met vastgeplakte vleugels. ATHENE - Een krachtige aardbe ving heeft zich maandagmiddag voorgedaan in Italië, Griekenland, Joegoslavië en Albanië. Er waren geen slachtoffers maar er brak op verscheidene plaatsen paniek uit vooral in Zuid-Italië waar bij een aardbeving in november 1980 bijna 3000 mensen om het leven kwamen. De aardbeving had een kracht van 6,5 op de schaal van Richter (die tot 9 gaat) en het epicentrum lag in de Io nische Zee bij het eiland Kephallinia ten westen van het Griekse vaste land. Slechts een aantal huizen op het eiland Zante werd licht bescha digd. In de Italiaanse plaatsen Bari, Brindidi, Lecce en Tarente in de „hak" van Italië renden de mensen in paniek uit hun huizen. De aardbe ving vond om kwart voor twee plaats en duurde ongeveer vijf seconden. een reeks van lichtere bevingen die daarop volgden duurde vijf minuten. Griekenland en Italië bevinden zich in een van aktieve aardbevings- gebieden en worden regelmatig opge schrikt door aardschokken. Dinsdag 18 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare raadsvergade ring. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Graaf van Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Rekreatiezaal Geref. Kerk. Lezing voor N.C.V.B. afd. Burgh-Haamste de. 19.45 uur. Renesse Klubhuis t.v. „Scelveringhe". Jaar vergadering Scelveringhe. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarvergadering N.B.v.P. afd. Brouw. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering NBvP, afdeling Duiveland. 19.30 uur. Woensdag 19 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Zierikzeè. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. NCVB bijeen komst, afdeling Kerkwerve. 19.45 uur. Donderdag 20 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Kerkwerve Chr. Geref. Kerk. Tijdrede ds. Van Gelder voor S.G.P. 19.30 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Kommis sie Openbare Werken. 19.30 uur. (P.v.d.A.) toonde zich evenals de overige leden van de kommissie op getogen over de positieve gang van zaken bij de realisering van het nieu we sportkomplex, „maar", zo plaatste hij een kanttekening, „als het inderdaad allemaal zo snel gaat, dan zie ik het gebeuren, dat we per september 1984 wel op de velden kunnen, maar dat er geen kleedak- kommodatie en geen kantine staat". „Ik geloof niet, dat de kommissie daar bang voor hoeft te zijn", ant woordde Van Gastel. „We hebben ons tot nu toe louter bezig gehouden met het van de grond krijgen van het sportpark. Als dat eenmaal draait dan gaan we ons verdiepen in de rea lisering van de kleedakkommodatie. Tot aan september 1984 hebben we tijd te over om dat voor elkaar te krijgen. Wat de kantine betreft ligt een duidelijke taak bij de gebruikers van het komplex. Zij zullen deze ge zamenlijk van de grond moeten zien te krijgen. Een portie zelfwerkzaam heid zal hier van groot belang zijn, maar ook wat dat betreft denk ik. dat het allemaal aardig rond zit". VV Zierikzee-voorzitter J. Hagesteijn voegde daar aan toe, dat er naar zijn mening wel een bijzonder zware last op de schouders van de twee, kleine, Zierikzeese verenigingen komt te rusten. Rekonstruktieplan Over de huurprijs, die te zijnertijd zal moeten worden voldaan deelde Van Gastel mee. dat die bepaald niet gering zou worden, „want", zo argu menteerde hij, „wc hebben ons licht opgestoken bij andere gemeenten met identieke komplexen. Wc willen en zullen op de prijsstel ling uitkomen, die ook elders wordt Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Kerk Stationsstraat. Vergadering Studievereniging. 19.45 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ver gadering N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 21 januari Burgh-Haamstede Camping Duinrand. Uitvoering „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Zaterdag 22 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Ruilbeurs Phila- telica, afdeling Schouwen-Duive- land. 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Donateursuitvoe ring Muziekvereniging „Apollo". 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond voet balvereniging Zonnemaire. 18.00 uur. Middelharnis Aula technische school. Koncert Ge westelijk Orkest. 20.15 uur. Zondag 23 januari Zierikzee Bar Mirabelle. Live music m.m.v. Gold Steel and Friends. 14.00 - 17.30 uur. Maandag 24 januari Zierikzee Gemeentehuis, trouwzaal. Afscheid A. van der Werf. 16.00 uur. Prinses Juliana, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. Van 19.00 uur tot 21.00 uur. Beatrixschool. Regionale Vrouwen vergadering. 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty. Van 19.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. Van 19.00 - 21.00 uur. Dinsdag 25 januari Dreischor Dorpshuis. Jaarvergadering Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Hoorzitting herinrich tingsplan Ring. 20.00 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Beatrixschool. Jaarvergadering VOO. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. Van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 27 januari Burgh Het Grote Zwijn. Ledenvergadering oranjevereniging Burgh-Haamstéde. 19.30 uur. gevraagd en dat zal een zwaar pakkie an worden voor de gebruikers, mkar het is nu eenmaal niet anders. De be groting zal sluitend moeten zijn en ook de gemeentekas is geen bodem loos vat. De gebruikers zullen daar rekening mee moeten houden". Afge lopen zaterdag presenteerde een werkgroep uit de hockeyvereniging HSD namens de aanstaande gebrui kers van het huidige sportpark Bkn- nink een rekonstruktieplan voor Üit sportpark, wanneer het nieuwe park voor gebruik gereed is en de voetbal verenigingen van Bannink zijn ver dwenen. „Het is op z'ch natuurlijk prima, dat de verenigingen met ons meedjen- ken", stelde Van Gastel. „We kunnen dan vergelijken met wat de gemeelnte in het hoofd had of heeft". „Dat kan best zijn", meende H. Asma lacheind, „maar terloopse blik op de scHets maakt mij wel duidelijk, dat er'op nieuw over bedragen van zeven cij fers voor de komma gepraat wordt, als we hieraan willen beginnen. Een mooi plan derhalve, maar onuitvoer baar". Wethouder Van Gastel voélde duidelijk mee met het P.v.d.A.-kpm- missielid, „maar we hebben eenntaal A gezegd en we zullen ook B moeten zeggen. Dat is een kwestie van. af spraken nakomen. Hoe dat er straks uit komt te zien is weer een ander punt, maar dat is en blijft bespreek baar. De eigenlijke renovatie kómt pas aan de orde, wanneer het nieuwe komplex gereed is". ZIERIKZEE - Op de internationale bloemisterij-tentoonstelling Hor- tiflor, die van 23 tot 25 januari in Parijs zal worden gehouden, zal een staaltje vakkundigheid te zien zijn van een Zierikzeese ondernemer. Jan Jonker, de eigenaar van „Bloemsierkunst Romijn" aan de Lange Nobelstraat te Zierikzee, heeft namelijk van een Nederlandse firma, die zich heeft toegelegd op de verkoop van exotische droogbloemen en andere toebehoren voor het vervaardigen van arrangementen met droogbloemen, de opdracht gekregen om voor die tentoonstelling een aantal arrangementen te maken. Zijn gedetailleerde compositie's zul len worden gebruikt om het publiek te tonen wat er allemaal mogelijk is op dat gebied. Het is overigens niet de eerste keer dat Jonker buiten onze landsgren zen acte de presence geeft. In het verleden was zijn werk ook al te zien op tentoonstellingen in Hamburg, Avignon en Tours. Ook de vele prij zen, die werden behaald op vakwedstrijden, zijn een bewijs van vak kundigheid. De ruwbouw van de composities zijn in Zierikzee vervaardigd; don derdag vertrekt Jonker met zijn vrouw naar Parijs om ter plaatse de laatste hand te leggen aan de afbouw van de stand. Expositie De heer Jonker heeft plannen om binnen afzienbare tijd, waarschijn lijk in de periode april/mei, een expositie in Zierikzee te houden. „Op die manier wordt de plaatselijke bevolking in de gelegenheid gesteld om met eigen ogen te zien wat er van droogbloemen zoal te maken is." ZIERIKZEE - De Kommissie van advies en bijstand voor Sport van de gemeente Zierikzee heeft zich maan dagmiddag unaniem akkoord verklaard met het ont werpplan zoals dat door het Ingenieursbureau Oranje woud BV is ontwikkeld. Omdat eerder de Kommissie Fi nanciën akkoord ging met de aanvraag van een krediet van 1,6 miljoen is het „ja-woord" van de Zierikzeese ge meenteraad vanavond (dinsdag 18 januari) voldoende om figuurlijk de eerste spade in de grond te steken voor het nieuwe sportkomplex in Zierikzee. „Ik geloof, dat het bijzonder terecht is om Oranjewoud BV hierbij een enorm kompliment te geven voor de voortreffelijke ma nier, waarop zij tot nu toe gewerkt hebben", liet wethou der van sportzaken L. J. van Gastel staande de kommis sievergadering weten, „als zij straks ook zo te werk gaan bij de uitvoering van de werkzaamheden, dan kan er me dio september 1984 voor het eerst gevoetbald worden op de nieuwe velden". Zoals de zaken er nu bijstaan en mits de gemeenteraad van Zierikzee vanavond haar fiat geeft, dan wordt begin april begonnen met de grond werkzaamheden van het nieuwe komplex aan de Lange Blokweg. „Het is belangrijk, dat we zoveel mo gelijk de zomerperiode benutten om hard aan de slag te gaan", legde Van Gastel uit. „Het is dan lang licht en uitermate essentieel is ook, dat wan neer de werkzaamheden op de goede tijdstippen gebeuren, je er op lange- en middenlange termijn profijt van trekt". Een facet wat bij de uitvoe ring van de eerste fase van zeer groot belang is, is zonder twijfel of het er in zit, dat er in september 1983 kan worden ingezaaid. „Alleen dan kan er in 1984 gespeeld worden". argumenteerde Van Gastel. „Dat houdt wel in, dat de werkzaamheden technisch gereed moeten zijn op uiterlijk 20 augustus. Lukt het niet om in september in te zaaien, dan kost dat meteen een vol jaar sportparkgebruik. De velden moeten immers een jaar rusten, voor aleer er gebruik van gemaakt kan worden". Uit de bewoordingen van de Zie rikzeese wethouder van sportzaken werd duidelijk, dat de aanbeste dingsprocedure onmiddellijk na de akkoordverklaring door de raad in werking kan worden gesteld. „Daar moet dus wel duidelijk de restriktic bij worden gemaakt, dat de krediet aanvrage door GS wordt goedge keurd, maar daar rekenen we toch wel op". Kommissielid H. Asma (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119)1660 na 18.30 uur Bezorging (01119) 1660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2