29.75 25.- 25.- Bruse raad staat weer voor een marathonvergadering Hoofd afdeling financiën nam afscheid in gemeente Duiveland deurloo mode Afscheid van brandweerman C. Struijk JONGENS BROEKEN Voorstel kredietverlening voor ontsluiting van de „Groene Poort" Oosterland J. M. Holm vindt het „welletjes" Donderdag 20 januari Raadsvergadering Duiveland STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 januari 1983 Nr. 23253 3 gladheid van de kinderkopjes daar in een slip en botste tegen een boom. De zwaarbeschadigd^ auto werd door Takelbedrijf J. de Jonge afgevoerd. D. bleef ongedeerd. Auto opengebroken Een geparkeerd staande auto van J. A. C. A. W. uit Oosterland op de Baden Powellweg werd zaterdag- vond opengebroken. Een radio cassetterecorder werd ontvreemd. Herv. Vrouwengroep Donderdagavond 20 januari komt de Hervormde Vrouwengroep ..Wees een Zegen" weer bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw. Voor tijd: zie agenda. Afscheid A. van der Werf De gemeente belegd op maandag 24 januari een bijeenkomst in de trouw zaal van het stadhuis, naar aanlei ding van het afscheid van de heer A. van der Werf, die de dienst gemeente werken na een dienstverband van achttien jaar verlaat. Gebruikma kend van de VUT-regeling is de heer Van der Werf sinds 1 november niet meer aktief als tuinman bij de plant soenendienst. Voortijd: zie agenda. Jaarvergadering VOO De Vereniging voor Openbaar On derwijs houdt woensdag 26 januari de jaarvergadering in de Beatrix- school te Zierikzee. Na het huishoudelijke gedeelte, o.a. bestuursverkiezing, wordt aan dacht besteed aan het onderwerp: ,,Een kind met ernstige leerproble men: een hele belevenis". Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Parkeerterrein met glas bezaaid In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden het parkeerter rein achter de Amro-bank te Haamstede met glas bezaaid. Een aantal flessen stond daar naast de glascontainer, omdat deze vol was. De vandalen zijn met flessen gaan gooien, waardoor binnen korte tijd het parkeerterrein vol lag met scher ven. De dienst gemeentewerken werd 's nachts ingeschakeld om het terrein weer geschikte te maken voor autoverkeer. Zondagochtend was er niets meer van de rommel te zien. KERKWERVE Vergadering NCVB Woensdag 19 januari vergadert de NCVB, afdeling Kerkwerve in het verenigingsgebouw. Spreker deze avond is ds. De Rooij uit Zierikzee, die het thema: ,,Wat wel mag en niet mag" nader zal toelichten. Iedereen is hartelijk welkom. Voor tijd: zie agenda. De sloot in In de nacht van vrijdag op zaterdag kreeg de Amsterdamse I. H. E., die over de Provinciale weg Zierikzee - Haamstede reed, wat problemen met de groot-licht-schakelaar. Zij geraak te in de berm en kwam aan de andere zij de van de weg in de sloot terecht. Takelbedrijf J. de Jonge haalde de Kever uit de sloot. Ernstig ongeluk Bij een ongeluk vrijdagavond op de kruising Heuvelsweg Delings- dijk raakte automobiliste H. C. uit Zierikzee zwaar gewond. Zij moest met een hersenschudding en zwaar letsel aan haar enkel naar het Zweed se Rode Kruisziekenhuis worden ver voerd. Vandaar werd zij naar De Be- velanden te Goes overgebracht. Het ongeluk ontstond nadat auto mobilist M. L. den B. uit Brouwers haven plots de Delingsdijk opreed, zonder daarbij voorrang te verlenen aan mej. H. C. die uit de richting Se- Advertentie McGregor Levis Wrangler truien sweaters overhemden jongens jacks Mol 5-?, Zierikzee rooskerke kwam. Mej. C. kwam te gen een ANWB-paal terecht en kwam dwars op de dijk te staan. De verlich ting van beide voertuigen viel na de botsing uit, waardoor een naderende automobilist P. L. Q. uit Dreischor, de wagens te laat zag en boven op de auto van C. botste. Mej. C. werd per ambulance naar het ziekenhuis over gebracht. Den B. liep wat snijwond- jes op. Dokter Van Beek verleende eerste hulp. De drie beschadigde voertuigen werden door J. de Jonge weggesleept. f 15.000,— beschikbaar te stellen, als gemeentelijke bijdrage voor de aan sluiting van onrendabele gebieden op het aardgasnet. De gebruiker gaat 1.000,— bijdragen aan de aanslui ting (per woning). Het gaat totaal om 29 aansluitingen. Verder op deze uitgebreide raads- agenda: de eerste wijziging verorde ning toeristenbelasting 1983; Ver keersmaatregelen Molenstraat en Lange Ring (parkeerverbod aan één zijde van de weg, een stop verbod en een één richting verkeersbord); Vaststelling wijziging van de lo zingsverordening riolering; Subsidie provinciaal werkende instellingen voor maatschappelijke dienstverle ning; de 27e wijziging van het ambte narenreglement; de 10e wijziging ta rief regeling werken door derden; de vaststelling 25e wijziging gemeente begroting 1981; de 4e wijziging bezol- .digingsverordening; vaststelling for mulieren voor aangifte van toeristen- en watertoeristenbe lasting; de 12e wijziging van de leges- verordening; de vaststelling 22e wij ziging van de begroting 1982; begro tingswijziging 1983; het vaststellen van een voorbereidingsbesluit (art. •19 procedure); Afsluiting Hageweg voor doorgaand verkeer en tot slot de 5e wijziging van de gemeentebegro ting 1983. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE - ..Wc willen je vanavond bedanken voor de kameraadschap en de inzet, die je 33 jaar lang hebt getoond bij de uitvoering van je taak ah vrijwillige brandweerman. Je hebt je al die tijd optimaal ingezet voor je medemens. Met deze woorden typeerde de Zierikzeese brandweercommandant D. Kouwenberg de wijze, waarop hoofdbrand wacht C. Struijk gedurende 33 jaar zich heeft ingezet als lid van de vrijwillige brandweer van Zierikzee. In de kantine van de brandweerkazerne werd vrijdagavond officieel afscheid genomen van de heer Struijk als lid van de brandweer Wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd tvas voor de heer Struijk het tijdstip aangebroken dat hij de brandweer vaarwel moest zeggen. In het bijzijn van het voltallige brandweerpersoneel werd de scheidende man toegesproken door burgemeester Th. H. de Meester en brandweercommandant D. Kouwenberg. Burgemeester De Meester sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop de heer Struijk, door het volgen van de nodige kursussen, steeds de ontwikkelin gen op het vaktechnische vlak heeft bijgehouden ..Ik toil u hulde brengen voor de wijze waarop u plichtsgetrouvy en met enthousiasme de gemeenschap heeft gediend "Als bewijs van dank reikte hij vervolgens een oorkonde uit en het bronzen zegel van de stad Zierikzee. Mevrouw Struijk werd in de bloemetjes gezet. NIEUWERKERK - In verband met de bouw van negen woningen in het bestemmingsplan „Groene Poort" te Oosterland, vraagt het college van de ge meente Duiveland de raadsleden akkoord te gaan met een krediet ad 43.007, Het geld zal worden besteed aan de ontsluiting van dit perceel, voornamelijk voor bestratingswerk en riolering 32.697, Dit komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering van donderdag 20 januari. Het kollege verzoekt op deze ver gadering de raadsleden in te stem men met het nemen van een aantal verkeersmaatregelen. De Fazanten laan bij de splitsing Loensweg zal in een richting gesloten worden ver klaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, mede omdat deze straat bij de opzet van het bestem mingsplan werd aangemerkt als spe cifieke woonstraat. Het pad, paralle lopend aan de Loensweg, zal worden aangewezen als voetpad, dit ter voor koming dat bestuurders van twee wielige motorvoertuigen hinderlijk gebruik maken van dit pad. „Gevaarlijke kruising" De gevraagde verkeersmaatregel op de kruising van Oost-straat- Esdoornstraat-Badhuisstraat (aan duiding gevaarlijke kruising) zal op voorstel van het kollege niet door gaan. Ter motivatie voert het kollege aan. dat dan alle kruisingen met de Ooststraat wel in aanmerking zou den komen om als gevaarlijk te wor den bestempeld. Aan de heer J.M. Holm wordt op zijn verzoek per 1 februari eervol ontslag verleend als ambtenaar ter sekretarie. Aangezien hij tevens ambtenaar van de burgelijke stand is, dient hij ook van deze funktie te worden ontheven, eveneens eervol. Een kollegevoorstel dienaangaande prijkt op de raadsagenda. Het kollege stelt verder voor aan de heer P. T. Bolkenbaas te Ooster land een stuk grond te verkopen van totaal 134 m2 voor de prijs van 53,61 per m2. Bestemmingsplan Een hernieuwde exploitatie-opzet van het bestemmingsplan Sirjans- land is nodig, omdat er niet voldoen de rekening was gehouden met de fa sering van het plan. Een overeen komstig voorstel dient te worden vastgesteld door de raad. Verder op de agenda: wijziging bouwverordening, wijziging bezoldi gingverordening, samenstelling wel- zijnskommissie, vaststelling vergoe ding volgens art. 103 van de Lagere Schoolwet, over 1982, idem voor het kleuterschoolonderwijs, en tot slot de elfde wijziging van de gemeente begroting 1982. Voor tijd zie agenda. Maas dook in de herinnering en me moreerde die beginperiode na de her indeling. Waardering klonk er ver der voor Holms inzet toen hij alleen kwam te staan voor de afdeling fi nanciën. De sekretaris herinnerde ook aan het plezier, waarmee de af scheidnemende ambtenaar altijd de raadsvergaderingen notuleerde. Geen enkele van de tot nu toe gehou den vergaderingen in Duiveland heeft hij gemist: in totaal notuleerde hij er 222. Ook Van der Maas sprak over dat opvallend volle bureau. „Het was weieens makkelijk als er iets kwijt was, zeiden we gewoon „dat ligt bij Holm". Spreker vergeleek zijn kollega met „Swiebertje", die door geen enkele „Bromsnor" bleek stuk te krijgen. Verder sprak ook de sekretaris over de spreukenvoorliefde, over het optimisme, improvisatietalent ge voel voor humor en het incasserings vermogen van Holm. Namens het sekretarie-personeel, het concierge- echtpaar en het zwembadpersoneel bood de heer Van der Maas een fraaie bureaulamp en een tuinstoel aan. Namens de raad Mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herf- kens sprak dankwoorden namens de leden van de Duivelandse gemeente raad. Zij komplimenteerde Holm voor de fantastische wijze van notu leren en liet weten persoonlijk goede herinneringen te bewaren aan zijn charmante benadering van de vrou welijke raadsleden. Zij had zijn nostalgische handkus gewaardeerd, maar liet weten: „Dit is je laatste kans, nu zal het er van komen ook". Bij het overhandigde van de boeken- bon namens de raadsleden bleef die pakkerd inderdaad niet uit. Direkteur gemeentewerken de heer F. Schuilingh bood namens het personeel van buiten- en binnen dienst eveneens een boekenbon aan. De heer J. Holm, zoon van de cen trale figuur deze middag, bedankte zijn vader voor het feit, dat hij de problemen, die er ongetwijfeld ge weest zullen zijn, nooit mee naar huis had genomen. „Woorden moet men niet tellen, maar wagen", aldus begon ten slotte het dankwoord van Jan Marri Holm zelf. Terugkijkend op 222 Duiveland se raadsvergaderinge moest hij konstateren komplete hersengym nastiek te hebben verdreven: luiste ren, analyseren, vereenvoudigen, sa menvatten en opschrijven. Het moei lijkste van die taak was echter het feit dat de notulist zijn mond moest houden. t „Moe" Het kollege dankte hij voor het spel met woorden, dat van beide kan ten werd gespeeld bij het voorberei den van de aanbiedingsnota. Zich richtend tot zijn kollega-ambtenaren stelde hij vast: „De tragiek van de ambtenaar is dat niemand hem ge looft als hij moe thuis komt". Overi gens kan een ambtenaar best moe worden volgens Holm. „Vooral van al die elkaar tegensprekende circu laires". „Ik ga vutten, ik zal jullie missen", sloot Holm zijn dankwoord af. Eve nals de fabrikant van nietjes, die in de VUT ging, stelde hij vast „Ik vind het welletjes". BKUINISSE - „De huidige impasse kan slechts door broken worden door het gevraagde krediet beschikbaar te stellen. Het niet ramen van het krediet zal tot gevolg hebben dat de werkzaamheden moeten worden stilge legd". Aldus een toelichting van het Bru's kollege van b. en w. bij het agendapunt Aanvullend krediet ontwerp- bestemmingsplan Buitengebied, dat donderdag 20 ja nuari behandeld zal worden op de vergadering van de ge meenteraad. Rijks kas omdat de openbare kleu terschool met ingang van 1983 in bij zondere omstandigheden verkeert, vaststelling vergoeding voor admi nistratiekosten volgens art. 101 van de Lager-Onderwijswet over 1983, voorlopige vaststelling bedrag der uitgaven voor het openbaar lager on derwijs over 1981, bedrag per leer ling voor het bijzonder lager onder wijs over 1983 met eveneens een ver zoek om deze school aan te merken als verkerend in bijzondere omstan digheden. Het gevraagde krediet is groot 18.868,56, een overschrijding die komt boven het eerder beschikbaar gestelde krediet ad 27.818,15, waar mee het bedrag voor het opstellen van het ontwerp-bestemmingsplan komt op totaal 46.687,06. Een eveneens aanvullend krediet wordt gevraagd voor het bestem mingsplan „Bruinisse-Kom", ad 15.000,-. Verder'krijgt de raad diverse on derwijszaken te behandelen: de 5- jaarlijkse afrekening van de bijzon dere kleuterschool, de vaststelling exploitatievergoeding bijzondere kleuteronderwijs '79-'80, idem over 1981, herziene vaststelling van het bedrag der uitgaven openbaar kleuteronderwijs over 1981, het vra gen om een hogere vergoeding uit 's Aansluiting onrendabele gebieden Het kollege vraagt de raad Aktiviteiten Provinciale CDA-afdeling Donderdag 20 januari '83 wordt in de „Prins van Oranje" te Goes (aan vang 19.30 uur) een ledenvergadering gehouden van de Provinciale CDA- afdeling. Onderwerp is „Sociale Ze kerheid". Inleider is drs. H. Borstlap van het CD A-wetenschappelijk Insti tuut. Bepsroken wordt van een dis- kussiestuk opgesteld door het CDA (landelijk) bestuur, ter afronding van een in '82 landelijk gehouden partij politieke diskussic. Deze diskussie is een peiling van de mening van de CDA-leden die gehou den wordt in alle 18 CDA-kamer- kringen door geheel Nederland. Dit is de voorbereiding van een resolutie terzake van het onderwerp „Sociale Zekerheid", dat door de aanstaande CDA-partijraad op 5 februari zal worden opgesteld en bekrachtigd. Op deze wijze verkrijgen ook de CDA-leden inspraak op het te voeren beleid onder het motto „Samen ver antwoordelijk". Woensdag 26 januari wordt de jaar vergadering van het CDA-Zeeland gehouden in „De Caisson" (aanvang 20.00 uur). Behalve de jaarlijkse routine zaken wordt daar aandacht geschon ken aan de provinciale politiek aan de hand van vragen te stellen door de leden. Voorts zal bij die gelegenheid een nieuwe voorzitter van de provinciale afdeling worden verkozen door de stemhebbende afvaardigingen van de dertig plaatselijke Zeeuwse afde lingen. De huidige voorzitter, drs. G. M. Kerkhof stelt zich, na een dertigjari ge werkzame periode in de confessio nele politiek niet herkiesbaar. Het bestuur stelt als enig kandidaat de heer H. Boer, burgemeester van de gemeente Reimerswaal. ZIERIKZEE Eenzijdig ongeval De Vlissinger N. H. D. die zaterdag over het Kraanplein richting Oude Haven wilde rijden, kwam door NIEUWERKERK - Burgemeester J. van Bommel biedt de afscheidnemende comptabele J. M. Holm de Encyclopedie van Zeeland aan. DUIVELAND - „Het geluk is geen gebeurtenis, het is een bekwaamheid. ïk ben er van overtuigd dat jij deze bekwaamheid bezit en dat je dit laat uitstralen naar je omgeving". Deze woorden sprak burgemeester J. van Bommel vrijdagmiddag tot Jan Marri Holm, hoofd van de afdeling financiën van de gemeente Duiveland. De heer Holm zegt zijn - bijna dertig jarige - ambtelijke loopbaan vaarwel. Met ingang van 1 februari maakt hij gebruik van de VUT-regeling. Dit aanstaand vertrek was aanlei ding voor een afscheidsreceptie in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, waar velen Holm - deze middag te midden van vrouw, kinderen en kleinkinderen - de hand kwamen drukken. Voorafgaand aan die recep tie werd in besloten kring afscheid genomen van deze markante compta bele. Burgemeester Van Bommel schet ste in het kort Holms loopbaan, die begon in 1952 toen de 33-jarige Jan Marri de sekretarie van Ouwerkerk binnenstapte. De eerste burger trachtte iets van die eigen sfeer op het sekretarie in Ouwerkerk weer te geven. Het ging er gemoedelijk toe, sekretaris Doornenbal en Holm han delden alle zaakjes af. Instruktie Eens overwoog het gemeente bestuur een instruktie op te stellen voor de ambtenaar ter sekretarie. Het kwam niet verder dan een ontwerp-instruktie. Burgemeester Van Bommel citeerde vrijdagmiddag enkele punten, hetgeen duidelijk maakte dat de toenmalige instruktie niet bepaald bij de figuur Holm zou hebben gepast. Alleen de bepaling, dat de betreffende ambtenaar de taak had de onder hem berustende stukken behoorlijk op te bergen, deed iedereen breeduit lachen, be kend zijnde met het feit dat Holm's bureau altijd bezaaid ligt met stapels papieren. „En dan bovenop een as bak en een pakje sigaretten", aldus de burgemeester. In verband met de gemeentelijke herindeling verhuisde Holm per 1 ja nuari 1961 naar de sekretarie (toen nog in Oosterland) van de nieuwe ge meente Duiveland. Herinneringen aan die beginperio de werden vrijdagmiddag vooral op gehaald door de kollega's van het eerste uur: gemeentesekretaris J. van der Maas en direkteur gemeente werken F. Schuilingh. Vanaf 1973 strekten de werkzaam heden van Holm zich ook uit tot de gemeentebegroting. In dat jaar werd hij ook eerste ambtenaar ter sekreta rie en loko-sekretarie, comptabele en tevens ambtenaar van de burgerlijke stand. Spreuken Zijn voorliefde voor spreuken en gevleugelde uitdrukkingen drong diep door in de concept-ontwerp-be- groting. Individueel wist het kollege wel waardering op te brengen voor al die „wijsheid", maar meestal haal den die spreuken toch niet de eindstreep (de raad). De burge meester signaleerde verder Holms voorliefde voor Ouwerkerk, on danks het feit dat hij in Helle- voetsluis werd geboren. „Je bent een echte Zeeuw geworden". Als sekreta ris van de V.V.V. zette hij zich ook in om de schoonheid van Ouwerkerk en van geheel Schouwen-Duiveland aan de toeristen te tonen. „Het belang van de rekreatie vond in hem een warm pleitbezorger", aldus de heer Van Bommel. De burgemeester ging verder in op de eigen, prettige sfeer die Holm op het sekretarie wist te scheppen, op de ludieke wijze waarop hij met mensen wist om te gaan, op de unieke manier waarop hij gemeentelijke besluiten tegenover de provincie verdedigde. Hieruit moest volgens de eerste burger echter niet gekonkludeerd worden, dat de comptabele zelden se rieus zou zijn. „Je stond voor je werk. Je adviezen aan het kollege waren doordacht en getuigden van visie op het financiële gebeuren". Helemaal passend bij de persoon van Holm werd vervolgens een op merkelijk geschenk aangeboden: zijn eigen bureaustoel van het sekretarie in Nieuwerkerk. Maar er was ook nog een „echt" cadeau: de Zeeuwse Encyclopedie. Herinneringen Gemeentesekretaris J. van der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3