Gemeente Amsterdam komt met reddingsplan voor ADM-werf Boeing 727 in slecht weer bij Ankara verongelukt Uitvoering gaat door van Oosterscheldewerk AGENDA Geen aanvraag surseance van betaling Waarschuwing van Den Uyl DS'70 besluit tot opheffing C.D.A.-partijbestuur: Basisuitkeringen moeten gekoppeld aan minimumloon Democratie niet terug in Suriname Eerste vrouwelijke militaire vlieger Doden en gewonden Gekorrigeerde werkloosheid Brand in station Gein MAF zegt verantwoordelijk te zijn voor metro-aanslag Kabinet beslist: Financiële pijn verdelen over andere departementen Medicijnen smokkel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 AMSTERDAM - De reparatiewerf ADM (Amsterdamse Droogdok Maatschappij) zal geen surseance van betaling aanvragen. Na een weekeinde vol koortsachtige overleg is de gemeente Amsterdam met het voorstel gekomen om twee van de zes dokken van de werf te kopen voor vijftien miljoen gulden. Daarmee is het na eerdere toe zeggingen van provincie, gemeente, crediteuren en rijk nog resterende gat gedicht. Dit is zondagavond op een geza menlijke perskonferentie van de di- rektie van ADM, de ondernemings raad, vakbonden en de gemeente Amsterdam meegedeeld. Voorwaarde voor de aankoop van de drijvende dokken is echter dat mi nister Van Aardenne van ekonomi- sche zaken een garantie afgeeft om bij beëindiging van de werf de even tuele verliezen op de dokken voor zijn rekening te nemen. De minister heeft toegezegd binnen 24 uur hiero ver een beslissing te nemen. Wethou der E. Herrema van de gemeente Amsterdam zei het besluit van de mi nister van ekonomische zaken met vertrouwen tegemoet te zien. DEN HAAG - Het kabinet-Lubbers lijkt nog weinig te voelen voor het plan van het kabinet van Agt-Wiegel om een groter aantal provincies in ons land te kreeren. Premier Lubbers zei na af loop van het wekelijkse kabinetsbe raad, dat er in het kabinet nogal wat bezwaren tegen dit plan zijn gerezen. Ook tegen de splitsing van de provin cie Overijssel tekende een deel van ministerraad bezwaar aan. AMSTERDAM - PvdA- fraktievoorzitter Den Uyl is van oor deel dat zijn partij zich moet hoeden voor een permanente diskussie over burgerlijke ongehoorzaamheid of welk soort ongehoorzaamheid ook. Tijdens de bijeenkomst van de par tijraad van de Partij van de Arbeid, zaterdag in Amsterdam, liet Den Uyl deze waarschuwing los naar aanlei ding van de weigering van het Haag se ziekenfonds A2IVO om de eigen bijdrage van één rijksdaalder per re cept te inkasseren. Het PvdA- Kamerlid Toussaint is voorzitter van AZIVO en hij moest dezer dagen te genover het fraktiebestuur verant woording afleggen voor de handel wijze van het ziekenfonds. Harde oppositie Reagerend op de roep vanuit de partijraad naar harde oppositie zei de oppositieleider: ,,Ik ben er van overtuigd dat onze zakelijke opposi tie begrepen wordt en dat het zeker tot harde konfrontaties zal komen in dien het kabinet-Lubbers op deze wijze voortgaat met bezuinigingen door te voeren alsof het om broodjes gaat". Overigens wees Den Uyl zijn ge hoor erop dat ook een kabinet met de Partij van de Arbeid ingrijpende maatregelen had moeten nemen ,,want deze krisis is ook onze krisis". EDE - Een buitengewoon kongres van DS'70, zaterdagmorgen in Ede bijeen, heeft besloten tot opheffing van deze politieke partij. Een voor stel van orde om de aktiviteiten van de partij voort te zetten, kreeg de in stemming van slechts enkele con gresafgevaardigden Een suggestie van de Haagse afde ling tot oprichting van een gespreks groep met het doel te zijner tijd een alternatieve, militante politieke par tij op te richten, werd als niet geloof waardig eveneens verworpen. De laatste vertegenwoordiger van DS'70 in de Tweede Kamer, Ruud Nijhof, konkludeerde dat DS'70 elek- toraal weliswaar niet blijvend wor tel heeft geschoten in de Nederlandse politiek, maar dat veel van haar ideeën het politieke denken en doen blijvend hebben beïnvloed. De laatste partijvoorzitter Zeger Hartog noemde het opheffings- besluit een beslissing, die ,,meer dan pijn doet en vanzelfsprekend een gro te leegte zal achterlaten". De officië le opheffing vpn DS'70 geschiedt met ingang van 31 maart. Aanleiding tot de opheffing is het feit dat de partij haar positie als middelgrote partij heeft verloren. DEN HAAG - Volgens het C.D.A.- bestuur moeten de basisuitkeringen in de volksverzekeringen gekoppeld blijven aan de ontwikkeling van het minimumloon. In een ontwerp resolutie, waarover de C.D.A.-partij raad zich op 5 februari zal uitspre ken. gaan de gedachten van het C.D.A-partijbestuur uit naar 70 pro cent van het netto-minimumloon, met aanvulling tot 100 procent van het minimumloon voor alleenverdie ners op minimum-niveau, bij voor keur te financieren binnen het stelsel van sociale verzekeringen. Bijstand moet voorzien in een uit kering, afgestemd op de minimale kosten van bestaan in onze samenle ving. Bijstand is een voorziening, geen verzekering. Een beter inzicht in de minimale kosten van het bestaan is noodzakelijk, aldus het partijbestuur. Vast staat dat het huidige stelsel van sociale zekerheid aan een funda mentele herziening toe is. Niet langer kan worden volstaan met aanpassin gen van het huidige stelsel op onder delen, zoals dit de afgelopen jaren is geschied. Ruimte aanvullende regelingen Het nieuwe stelsel zal bij wet een De dokken zullen door de gemeen te Amsterdam met geleend geld wor den gekocht om vervolgens kosten dekkend te worden terugverhuurd aan de werf. Verder zullen de kosten van onderhoud en verzekering voor rekening van de werf blijven. Vol gens de Amsterdamse wethouder Schaeffer verdraagt de voorgestelde overeenkomst zich uitstekend met de spelregels zoals die binnen de EEG voor steunmaatregelen gelden. „Wij verhuren de dokken kosten dekkend terug en daarom verwacht is van Brussel geen bezwaren", aldus Schaeffer. Invoerstop zeehondenbont BONN - De Westduitse bont industrie zal op basis van vrij willigheid geen pelzen van zee hondenjongen meer invoeren, zo heeft haar vereniging be kendgemaakt. De regering in Bonn had be kendgemaakt een invoerstop in te stellen vanaf 1 maart, als de EG niet voor dien en uiter lijk 28 februari zo een gemeen schappelijke maatregel zou ne men, maar zei toen tevens er de voorkeur aan te geven wan neer de industrie zelf een in voerstop in acht zou nemen. Volgens de industrie voerde West-Duitsland in 1981 97.000 pelzen in vergeleken met 80.000 in 1980. „Voldoende basis" Direkteur Bosman van de ADM toonde zich zeer ingenomen met het Amsterdamse voorstel. „Wij ver wachten bij realisatie van dit plan voldoende basis te hebben voor kon- tinuering van de werf". De opschor ting van de surseance van betaling geldt, onafhankelijk van de beslis sing van minister Van Aardenne, in ieder geval tot het kamerdebat dat dinsdag over de ADM gehouden wordt. HILVERSUM - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) denkt dat bevelhebber Bouterse in Surina me de demokratie zal herstellen. De bewindsman verklaarde zaterdag middag voor de radio, in het VARA- programma In de Rooie Haan, dat het hem „niet waarschijnlijk voor komt" dat bij het huidige bewind in Suriname de demokratische verhou dingen zullen terugkeren. De Nederlandse regering zal pas weer ontwikkelingshulp aan Surina me bieden als „een Surinaams be wind" konkrete stappen onderneemt naar demokratische verhoudingen toe. Het moet volgens minister Van den Broek gaan om konkrete stappen die de zekerheid geven dat niet weer kan gebeuren wat er op 8 december 1982 in Suriname is gebeurd. „Er is meer nodig dan alleen maar plannen of woorden", zo zei de bewindsman. DEELEN - Op de vliegbasis Deelen heeft de eerste vrouw, de vaandrig A. E. Wiessing, het groot militair brevet van vlieger behaald. Tijdens een kor te plechtigheid werd haar de vlieger- vink opgespeld door de kommandant kommando taktische luchtstrijd krachten generaal-majoor A. J. Meu- lenbroek. Vaandrig Wiessing is de eerste vrouwelijke militair die dit brevet heeft gehaald sinds in 1980 de mili taire vliegopleiding ook voor vrou wen mogelijk is geworden. Zij is in gedeeld bij een helikoptersquadron van de groep lichte vliegtuigen op de vliegbasis Deelen. Dit heeft lucht machtvoorlichting meegedeeld. ANKARA - Een Boeing: 727 van de Turkse luchtvaart maatschappij Thy met 67 mensen aan boord is zondaga vond op het vliegveld van Ankara bij de landing veron gelukt. Hierbij zijn 46 inzittenden omgekomen en 21, on der wie de zeven bemanningsleden, gewond. WASHINGTON - De aan de groot- handelsprijzen gemeten inflatie in de Verenigde Staten heeft het afgelopen jaar het laagste niveau bereikt sinds 1971, zo blijkt uit gepubliceerde cij fers van het Amerikaanse ministerie van arbeid. De groothandelsprijzen stegen in december met 0,1 procent. Daardoor kwam de stijging over 1982 uit op 3,5 procent, aanzienlijk min der dan de zeven procent in 1981 en de 11,8 procent in 1980. MANILLA - President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft het ontslag geweigerd, dat minister van buitenlandse zaken Carlos Romulo had gevraagd. Hij wil dat de mi nister „nog zeker een jaar" aanblijft. Romulo is 84 jaar oud en heeft de af gelopen 14 jaar steeds als minister van buitenlandse zaken gefungeerd. MANAGUA (Nigaragua) - De lidstaten van de beweging van niet- gebonden landen moeten zich uit spreken over de onwettige ekonomi sche strafmaatregelen die Nederland tegen Suriname heeft genomen. Hier toe heeft minister Harvey Naaren- dorp opgeroepen tijdens de mi- nisterskonferentie van de organisa tie in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. MADRID - Uit de gevangenis van Barcelona zijn elf bewoners ontsnapt door een zes meter lange tunnel. Tien gevangenen zaten in voorarrest. De enige al veroordeelde gevangene werd gewond door schoten van bewa kers en overgebracht naar het acade misch ziekenhuis. Het toestel voerde een binnenland se vlucht uit van Istanboel naar An kara. Aan boord bevonden zich ook 21 transitpassagiers uit Kopenhagen, München en Parijs, die met verschil lende internationale vluchten in Istanboel waren aangekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich volgens de eerste gegevens ook een aantal buitenlanders, onder wie een Joe goslaaf en een Engelsman. In drie stukken Volgens ooggetuigen raakte de Boeing ongeveer 50 meter voor de landingsbaan de grond en brak het in drie stukken terwijl het voortgleed op de met sneeuw bedekte landings- f|| /III) baan. Het middelste stuk explodeer- "J-v* w de en een groot aantal slachtoffers liepen zware brandwonden op. Veel gewonden zijn er ernstig aan toe. De ramp gebeurde tijdens een hevi ge sneeuwstorm boven het vliegveld, Esenboga, bij Ankara. Ook de red dingsploegen werden gehinderd door het slechte weer. De weg naar Anka ra was glad en volgens ooggetuigen zijn vier taxi's die te hulp waren ges neld, met elkaar in botsing gekomen waarbij vier mensen zijn gedood. Het vliegveld dat direkt na het ongeluk was gesloten zal maandagmiddag worden heropend, zo is uit officiële bron vernomen. AMSTERDAM - Een onbeklende man heeft zondaga vond het ANP in Amsterdam telefonisch laten weten, dat het „Militant Autonomen Front" (MAF) verant woordelijk is voor de brand in het metrostation Gein in Amsterdam. Gezegd werd dat de „brandaanslag" was gepleegd uit protest tegen de aangekondigde prijsverho gingen voor het openbaar vervoer. „Als deze prijsverho gingen niet worden uitgesteld zullen er meer aanslagen volgen", zo werd letterlijk verklaard. Het vuur in station Gein ontstond in de laatste van de vier coupés van het metrostel. Het gemeentever voersbedrijf schat de schade aan de trein op 1,5 tot twee miljoen gulden. Het station Gein is een van de twee eindstations van de metro. Volgens een politiewoordvoerder ontstond de brand kort nadat de trein was aange komen en de passagiers waren uit gestapt. Het metrostation Gein in Amster dam werd zondagochtend weer in ge bruik genomen. Het uitgebrande treinstel werd naar de werkplaats overgebracht. De recherche heeft inmiddels het onder zoek voortgezet naar de toedracht van de brand, waardoor voor zeker anderhalf miljoen schade is aange richt. DEN HAAG - Ondanks de zware financiële konse- kwenties is het kabinet-Lubbers van plan door te gaan met de uitvoering van de Oosterscheldewerken. zodanig niveau van uitkeringen vaststellen, dat er ruimte overblijft voor vrijwillige aanvullende regelin gen binnen ondernemingen en be drijfstakken, of op individueel ni veau. Uitkeringen krachtens het stelsel van sociale verzekeringen moeten ge relateerd blijven aan de algehele loonontwikkeling, vindt het partij bestuur. Verdere aanbevelingen van het partijbestuur van het C.D.A.: pre mies moeten zo zichtbaar moegelijk worden opgelegd, zodat het verant woordelijkheidsbesef bij de bevol king voor de onkosten van het stelsel wordt verstrekt. Bij de premiehef fing voor werknemers moet het ar beidsloon de heffingsgrondslag blij ven, omdat dan een zo direkt moge lijke band tussen premiebetaling en het opbouwen van uitkeringsrechten blijft bestaan. In de volksverzekeringen zal het aksent moeten vallen op het garande ren van een minimum inkomensniveau, te financieren uit een op het inkomen gebaseerde pre miebetaling, tot zekere maximum premiegrenzen. Mannen en vrouwen moeten onder gelijke omstandighe den aanspraak kunnen maken op de zelfde rechten. Het kabinet hield zich langdurig bezig met de problematiek rond de begroting van verkeer en waterstaat als gevolg van een aantal zeer be langrijke werken in Zeeland. De kosten van de Oosterscheldewerken zitten weliswaar in de meerjarenra mingen, maar de overschrijdingen van de bedragen ter grootte van 160 miljoen gulden niet. En het zal nog wel eens duurder kunnen uitvallen, aldus premier Lubbers tijdens zijn wekelijkse perskonferentie. Toch zal de uitvoering door gaan, besliste het kabinet, zij het dat de pijn nu over de andere departementen verdeeld moet worden. Ponten uitgebreid Eerder deze week kreeg de provin cie Zeeland te horen dat de vaste oe ververbinding niet tot stand zal ko men. Probleem is hier, volgens Lub bers. dat de verkeersintensiteit geen groei te zien geeft. Als er geen brug- tunnel komt zullen de ponten in om vang moeten worden uitgebreid, maar de vraag is of dat, gezien het ge ringe verkeersaanbod, wel rendabel zal zijn. Voorts besloot het kabinet dat de zeedijken volgens plan gedurende de komende tien jaar zullen worden ver sterkt. Ook hier doet zich de moei lijkheid voor dat de middelen moei lijk te vinden zijn. Voor 1983 is er bij voorbeeld geen cent meer op de be groting te vinden. Dijkversterkingen Maar wellicht kunnen bepaalde re serves van de waterschappen worden gebruikt om nog dit seizoen met de dijkversterkingen te beginnen. Voor de jaren 1984. 1985 en 1986 kan geput worden uit de 750 miljoen die in het regeerakkoord zijn opgenomen. Daarna gaat de begroting van ver keer en waterstaat omlaag omdat dan de Oosterscheldewerken klaar zijn. In totaal kost de dijkverster king 700 a 750 miljoen gulden, aldus Lubbers. MAASTRICHT - De PvdA-fraktie in de gemeenteraad van Maastricht heeft een protest bij het kollege van b. en w. ingediend tegen het showen van een van de wagens van Hitier op een ten toonstelling van ouden auto's in de Maastrichtse Eurohal Volgens de PvdA-fraktie mag een dergelijke ver werpelijke show niet doorgaaa DEN HAAG - Het voor seizoensin vloeden gekorrigeerde werkloos heidscijfer is eind december op 615.700 gekomen, een stijging met 14.400 ten opzichte van november. De stijging is groter dan op grond van seizoensinvloeden verwacht mocht worden. Dat blijkt uit de gepubli ceerde voorlopige werkloosheidscij fers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid maakte tij dens een rede te Dokkum reeds het niet gekorrigeerde cijfer bekend. Bij de arbeidsbureaus stonden in decem ber 644.200 mensen ingeschreven, wat er 32.600 meer waren dan een maand eerder, zo zei hij. Zou de nieu we definitie voor de werkloosheid die per 1 januari van toepassing is ge worden in december al zijn gehan teerd, dan bedraagt de geregistreer de werkloosheid die maand 764.000, voegde de minister daar aan toe. Het aantal banen in de kaarten bakken van de arbeidsbureaus be droeg eind december 8200, tegen 9100 een maand eerder. Gekorrigeerd voor het seizoen lagen die cijfers op 9200 eind december tegen 9800 eind november. BRUSSEL - Belgische vrachtrij ders die op internationale routes rij den gaan uit het buitenland medika- menten naar België smokkelen. Ze beginnen met die aktie om arme Bel gische gezinnen die veel geld aan me dicijnen moeten uitgeven te helpen. De aktie is georganiseerd door de af deling Antwerpen van „Les Routiers Europeens". Gezinnen die van de ak tie willen profiteren moeten met die afdeling kontakt opnemen. De vrachtrijders gaan de aktie voe ren omdat ze vinden dat de Belgische Riziv (het Rijksinstituut voor Ziekte en Invaliditeitsverzekering) er soms, wat ze noemen, „schandalig onge rechtvaardigde" praktijken op na houdt. Ze bedoelen daarmee dat dit Riziv een hele lijst van medikamen- ten niet „erkent". Het gevolg daar van is dat de Belgische ziekenfond sen voor die medicijnen geen vergoe ding mogen geven. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzce Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzce Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Maandag 17 januari Zierikzee Stadhuis. Kommissie sport. 16.30 uur. „Huis van Nassau". Verenigings avond Philatelica, afd. Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Vergadering C.V.E.L. 19.30 uur. Dinsdag 18 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare raadsvergade ring. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Graaf van Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Rekreatiezaal Geref. Kerk. Lezing voor N.C.V.B. afd. Burgh-Haamste de. 19.45 uur. Renesse Klubhuis t.v. „Scelveringhe". Jaar vergadering Scelveringhe. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarvergadering N.B.v.P. afd. Brouw. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering NBvP, afdeling Duiveland. 19.30 uur. Woensdag 19 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. NCVB bijeen komst, afdeling Kerkwerve. 19.45 Donderdag 20 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Kommis sie Openbare Werken. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Kerk Stationsstraat. Vergadering Studievereniging. 19.45 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Vrijdag 21 januari Burgh-Haamstede Camping Duinrand. Uitvoering „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Zaterdag 22 januari Zierikzce „Huis van Nassau". Ruilbeurs Phila telica, afdeling Schouwen-Duive land. 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Donateursuitvoe ring Muziekvereniging „Apollo". 19.30 uur. (01110) 6551 HUIS AANSLUITING EN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2