Wim Evertse: Als DSL ben je het ene moment alles, maar het volgende niks deurloo mode Zierikzees wielerfanaat houdt het na vijf jaar voor gezien In die funktie moet je een portie persoonlijkheid hebben Elfde Deltacross zaterdag in domeinen Westerschouwen 6. Advertentie ZIERIKZEE - „Een DSL moet een rots in de branding zijn. Hij moet erg goed met de zaken bezig zijn. Het moet een man zijn, die toch wel een stuk persoonlijkheid in zich meedraagt, want anders kan hij zijn werk niet doen", vertelt Wim Evertse, woonachtig en afkomstig uit Zierikzee, aan de vooravond van zijn afscheid als Dis- trikts Sportkommissie Lid, kortweg DSL. Bijna op de dag af is het vijf jaar geleden, dat Wim Evertse als zoda nig bij de KNWU in dienst trad. De handvol jaren in deze uiterst moeilijke job verliepen redelijk rimpeloos, tot het wielerdistrikt Zeeland ongeveer een half jaar gele den plotseling in troebel water raakte. In principe had Evertse niets of nagenoeg niets van doen met de proble matiek, waarmee het bestuur van het wielerdistrikt had af te rekenen, maar toch emotioneel raakte hij op een bepaald moment erbij betrokken, toen hij zich kan didaat stelde als voorzitter van het distrikt. Anderhalf jaar geleden reeds kondigde Evertse zijn vertrek als DSL aan op 15 januari 1983, „want", zo stelde hij, „vijf jaar in deze funktie is een mooie periode en dan wordt het tijd, dat er voor beide partijen wat anders komt. Bo vendien heeft het distriktsbestuur nu voldoende tijd om een goed opvolger te zoeken. Een opvolger, die de klus aan kan." Enige maanden na de aankondi ging van Evertse kwam ook het be richt, dat Wim Timmermans af wenste te treden als distriktsvoorzit- ter, ook tijdens de kalendervergade ring van 15 januari. Bijna van zelfsprekend leek Wim Evertse de aangewezen persoon om deze funktie op zich te nemen althans dat meende het restant van het bestuur, „maar", zo konstateerde Wim Evertse, ,,dat is allemaal wel leuk en aardig, maar ik wilde zo graag meer vrije tijd, want ik heb momenteel een komplete surf- tic. Maar vooruit, om het distrikt uit de brand te helpen wilde ik me wel kandidaat stellen. In het achterhoofd had ik echter de idee, dat ik me terug zou trekken, zo gauw er ook maar een tegen-kandidaat zou komen op dagen, maar wat schetst mijn verba zing: er kwam er doodleuk geen en dus zat ik er aan vast. Gezien de enigszins verhitte sfeer waarin het distriktsbestuur was verzeild ge raakt na de oprichting van de derde Zeeuwse wielerklub, vond ik het min of meer mijn plicht om mijn kandida- tuur gestand te doen". Naar gelang de vijftiende januari en dus de dag van de diverse machts wisselingen naderde, laaiden de spanningen binnen het distrikts bestuur hoger en hoger op en op maandag 3 januari resulteerde een en ander in het unaniem opstappen van het totale bestuur, inklusief Wim Evertse, die tevens zijn kandidatuur als voorzitter introk. Voor de opvolging van Evertse als DSL stonde twee kandidaten geno teerd: Arjaan de Schipper en Walter van Acker. Op het allerlaatste mo ment lijkt Van Acker na een onder ling gesprek met De Schipper en voormalig DSL Jan Moerdijk eieren voor zijn geld te hebben gekozen en lijkt hij af te zien van verdere kandi datuur. ,,Een uiterst positieve zaak voor het distrikt Zeeland", meent Wim Evertse. „Arjaan de Schpper is zeer bekwaam voor de funktie en wat dat betreft zette ik vraagtekens bij Walter van Acker". Van Acker wijzigde de koers en stelt zich nu kandidaat voor het voorzitterschap van het distrikt Zeeland als opvolger van Wim Timmermans. Een DSL dient de belangen van het wielrennen in z'n algemeenheid. „Ik vind de belangen van de komitees bijzonder belangrijk, want dat zijn de werkers aan de basis. Die belan gen moet je hoe dan ook behartigen", onderkent de vertrekkende DSL. „Verder de belangen van de wielren ners. Om hun veiligheid moet je den etappe in de Ronde van Zeeuws- Vlaanderen, waarin ik bovendien tweede werd in het puntenklasse ment en in het algemeen klassement op twee sekonden van Jules Brues- sing, maar daarnaast reed ik 47 keer bij de eerste vijf. Dat was een abso luut topjaar". In 1971 reed Evertse nog acht keer achter elkaar naar een tweede plaats, „maar", zo vertelt hij, „toen was ik het zo beu, toen ben ik gestopt. Ik heb daarna twee jaar bij de BWF ge reden, gewoon voor mijn plezier. Ik won daar vaak spelenderwijs, maar die mannen van 't Heike (Sint Wille- brord, - red.) probeerden me geza menlijk in het pak te doen. Ze reden m'n materiaal naar de donder, maar ze bereikten er wel mee, dat ik op nieuw amateur werd, want ik wilde bij de BWF voor m'n plezier fietsen en dat lukte gewoon niet. Er werd nog meer in kombines gereden als bij amateurs". „Evertse werd opnieuw amateur en had onmiddellijk een schitterend voorseizoen. „Ik trainde met Hennie Kuiper, Gerrie Knete- mann en Harm Ottenbros om er maar eens een paar te noemen. Maar ook mijn grote gabber Thijs Fase was er bij. Van de vijf trainingsritten won ik er drie, een keer was ik tweede en een keer derde en ik reed als een trein. De eerste koers kwam en ik voelde me grieperig, maar mis na tuurlijk, want Willem had de ziekte van Pfeiffer. Dan is het gebeurd met je". De befaamde ziekte liet duide lijk zijn sporen na in de vérdere wie- lerloopbaan. Regelmatig waren er in zinkingen. „Gekke donder" In de laatste drie jaar won Evertse geen koers meer, maar hij eigende zich de bijnaam „premiekoning" toe. „Ik ging ook altijd met een leuk aan tal envelopjes naar huis", zegt hij la chend. Op 9 september 1977 komt plotseling, voor iedereen uiterst on verwacht, het absolute einde aan de wielerloopbaan van Wim Evertse. „Het was in Hoogerheide. Ik en Thijs Fase hadden voor de koers nog zitten bespreken waar we het volgen de weekeinde zouden gaan koersen. Ergens in België. Enfin, ik ga in Hoogerheide mijn rugnummer halen. Ik krijg nummer dertien. Ik kijk er naar, steek het in mijn zak. Ik denk nergens aan, had voordien ook hele maal niet met de gedachte gespeeld. Ik stap op mijn fiets, ga naast Thijs Fase rijden en ineens komt er spon taan uit. „Zo Thijs, dit wordt mijn al ler, allerlaatste koers". Thijs zou nooit een vloek zeggen, maar nou kon hij een „Gekke donder" niet on derdrukken. Niemand wilde het ge loven, 'maar het is er toch van geko men". Diverse mensen, die vonden, dat Evertse toch een positief steentje had bijgedragen aan de wielersport in Zeeland, wilden hem een afscheidswedstrijd aanbieden in Hulst, maar de Zierikzeeënaar be dankte. „Het was mooi geweest", liet hij weten. Wim Evertse denkt met enige wee moed aan zijn wielerloopbaan terug, „want", zo stelt hij, „het is jammer, want ik ben nooit beroepsrenner ge weest". In de laatste twee jaar als ak- tief wielrenner was Evertse dage lijks bestuurslid geweest van de wie lervereniging De Zuidwesthoek. „Ik zette daar samen met Piet Bos de ken. Je moet met de jury-leden goed samen kunnen werken, want dat zijn toch de mannen die bij iedere koers steeds maar op die koude wagen moeten staan en in principe koersen mogelijk maken. Ik als DSL kan nog eens zeggen ik ga een uur later, of ik ga een uur eerder weg, maar die man nen niet. Dan natuurlijk zijdelings nog met de klubs, bijvoorbeeld als je kunt helpen met het opzetten van klubsponsoring (zoals Evertse zich beijverde voor de klubsponsoring bij Theo Middelkamp, - red.). Al met al, een DSL moet een vent zijn, die werkelijk standvastig is en wat weet vah waar hij mee bezig' is. Hij moet van alle facetten van de wielersport het nodige weten, maar - en dat wordt denk ik het meest on derschat - hij moet vooral weten wat er in een wielrenner leeft". Topjaar Wim Evertse begon als aktief wiel renners in 1964. In 1965 behaalde hij al twaalf overwinningen en werd hij Zeeuws kampioen. Bovendien won hij de Zeeuwse wielerkompetitie. In 1966 moest de Zierikzeese amateur in militaire dienst en in die periode werd hij geruime tijd geveld door een zware bronchitis. „Dat was prak tisch een verloren jaar", herinnert hij zich. In 1967 weer vier overwinningen en in 1968 stapte hij over naar de Caballero-wielerploeg. In zowel 1968 als 1969 werd hij opnieuw winnaar van het Zeeuwse wielerklassement, hetgeen impliceerde, dat hij naast overwinningen ook talloze keren „kort" reed. Het volgende jaar -1969 - won Evertse acht amateurkoersen. waaronder een klassieker in België. „Hierin klopte ik Walter Plankaert in de spurt. Momenteel is hij een van de snclstcn in het peloton. In 1970 won ik nog een keer de Zeeuwse re- gelmatigheidsprijs. maar toen was het gebeurd met Willem. Ik behaalde wel drie wedstrijden, waaronder een sponsoring op en ik ben diverse wedstrijden gaan organiseren, waaronder de grote Zebra-koers, die overigens falikant de mist inging, omdat de weergoden me zeer on gunstig gezind waren. Het hoosde voortdurend. Daarnaast ben ik de ju- rykursus gaan volgen, die ik met goed gevolg doorliep. Toen ben ik gestopt als wielrenner. In september gaf Jan Moerdijk te kennen, dat hij wilde stoppen als DSL en ik werd - amper twee weken nadat ik gestopt was als Tenner - door het Zeeuwse ju rykorps benaderd om hem op te vol gen. Maar zoals vrijwel alles vreemd gaat op de wereld, zo ging ook dat vreemd. Ik vond zelf, dat ik nog hele maal niet de man was om dat te doen. Ik zag het niet zitten. Voor mezelf was ik nog te veel koereur, maar de jury bleef op haar standpunt". Hoera-stemming Distrikts-voorzitter Ab Klaaijssen wilde echter ook DSL worden, maar hij viel duidelijk niet in zo'n goede aarde bij het hoofdbestuur van het KNWU. In een gesprek met dat bestuur deelde de Zeeuwsvlaming plotseling mee, dat hij zich terug trok. „Dat was niet zo slim van hem, want het distriktsbestuur stond goed voor joker, maar de volgende dag werd ik opgebeld, dat ik DSL was ge worden en of ik maar even wilde zeg gen of ik de benoeming aannam. Ik verkeerde niet in hoera-stemming, maar heb het toch maar aanvaard, omdat je eenmaal A gezegd had en je dan ook maar B moet zeggen. Zo doende ben ik DSL geworden. Ach teraf is het toch leuk, dat je na een aktieve wielerloopbaan in zo'n funk tie wat aan de weg kunt timmeren", konstateert Evertse. „Je bent twaalf jaar als koereur aan de gang geweest. Je mag dan best wat terug doen". Wim Evertse legt uit, dat het DSL- zijn duidelijk een baan is met twee verschillende gezichten. „Het ene moment ben je God in Frankrijk. Dan kijkt iedereen naar je op. Je bent het middelpunt van de be langstelling, maar het andere mo ment kom je bij organisaties en dan gebruiken ze ja als Jan Snot. Een re cent voorbeeld is de voorstelling van de Theo Middelkamp-ploeg in Kie- kieris in 's-Heerenhoek. Voorzitter Van Osta heet iedereen welkom, Thijse der". Fase„Gekke don- Wim Evertse boekte zijn grootste suksessen als lid van de befaamde Caballero-wielerploeg. maar de DSL vergeet hij doodleuk. Het zij hem vergeven in alle emoties, die zich de laatste tijd hebben af gespeeld, maar het is wel typerend. Het is frappant. Als je dan weet wat je als DSL voor zo'n vereniging ge daan hebt. De klubsponsoring is er voor tach tig procent door de DSL gekomen. Het vorig jaar was Van Osta zo fideel om te zeggen, dat de KNWU in casu Wim Evertse Middelkamp had gehol pen, maar nu blijken we hen plotse ling in de mist te hebben laten staan. Dan zeg ik, waar heb ik ze mee in de mist laten staan. In principe sloeg het allemaal op het hoofdbestuur, maar ze spelen DSL Wim Evertse de zwarte Piet toe. Zo werkt dat in Zee land. Dat is teleurstellend, maar het maakt duidelijk dat je het ene mo ment iets bent en het andere moment ben je niks". Suksesvol Toen Evertse in 1977 Distrikts Sportkommissielid werd, liet hij on middellijk weten gedurende vijf jaar de funktie te zullen bekleden. „Dat is natuurlijk een kreet in de lucht, want je weet op zo'n moment nooit wat de funktie precies inhoudt. Enfin, het verliep allemaal prima. Er is in die vijf jaar aardig wat gereali seerd en ik mag gerust zeggen, niet in het laatst door de inbreng van de DSL. Iedere renner weet precies wat hij wel en wat hij niet mag en kan en dat geldt voor de komitees idem dito. Bovendien werden er twee sukses- volle jurykursussen georganiseerd, die diverse juryleden opleverden. Al met al stuk voor stuk goede dingen. Ik ben - en dat mag je gerust weten - redelijk tevreden over wat deze per soon in die vijf jaar gedaan heeft. Za terdag is het allemaal achter de rug. Het is jammer, dat nu nog niemand weet wie er mijn opvolger wordt en ook dat er een kompleet nieuw dis triktsbestuur moet komen, maar we moeten drommels voorzichtig zijn met te stellen, dat wij met z'n allen zaligmakend zijn geweest. Misschien doen onze opvolgers, wie het ook worden, het wel net zo goed of beter. Voor mij komt nou de Ronde van Zie rikzee in beeld en wie weet. komt mijn droom - een profronde in Zierik zee, of een amateurklassieker over het hele eiland - ook nog wel eens uit", besluit Wim Evertse zijn ver haal. De Zierikzeese wielerfanaat raakt vanaf zaterdag in provinciaal verband nagenoeg buiten beeld, maar hij zal beslist nog lang niet ver loren zijn voor de wielersport, zeker niet nu het er op gaat lijken, dat Schouwen-Duiveland weer helemaal in de ban raakt van deze sport. Mol 5-7, Zierikzee Oostblok-amateurs gaan „open" Tour uit de weg PARIJS - De Oostblok-amateurs gaan de grote konfrontatie met de westelijke beroepsrenners uit de weg. Dat is donderdag in Parijs vast komen te staan. Felix Lévitan en Jac ques Goddet, de organisatoren van de ronde van Frankrijk, die de be roemdste meerdaagsewedstrijd open stelden voor zowel profs als beroeps renners, ontvingen afgevaardigden van alle deelnemende ploegen. Het Oostblok ontbrak totaal. Er komen alleen amateurs uit Portugal en Co- lumbi aan het vertrek. Aanwezig waren ploegleiders van vijftien prof formaties: zes Franse (waaronder de Ploeg van Joop Zoete melk), drie Belgische (onder andere de ploeg met Hennie Kuiper en Da niel Willems als kopmannen), Twee Italiaanse, twee Zwitserse, een Spaanse en de Nederlandse formatie van Peter Post. De Columbiaanse ploeg zal worden geleid door oud- Tourwinnaar Luis Ocana. Programma rekreatiekompetitie volleybal ZIERIKZEE - Vanavond (vrijdag 14 januari) worden in het kader van de rekreatieve volleybalkompetitie zestien wedstrijden gespeeld in de di verse poules. De eerste vier ontmoe tingen beginnen om 19.00 uur Het totale programma is als volgt: 19.00 uur: Kwiek 4-Renesse 4 (J); Mevo j-WIK jl (J); Kwiek 2-Kwiek 3 (D2); ZWN-v. Oever. Reizen 2. 19.50 uur: v. Oever. Reizen 1-C.S.G. (A); CPJ-Kwiek 1 (B); Mevo D2-ZRK Ziekenhuis 3 (Dl); PTT-Zeelandia 2 (E). 20.45 uur: Big S-de Putters 1 (A); Cluzona 1-Onderdak (B); Mevo Dl- WIK Dl (D2); Fiscus 1-ZRK Zieken huis 2 (C). 21.40 uur: Mevo 2-BB Wansink (A); Fiscus 2-Mevo (C); Cluzona 2-DFS 1 (Dl); do Putters 2-DTS (E). ZAALKORFBAL KNKV Zaterdag 15 januari Sporthal Onderdak 3e klasse D: All Ready-Harga, 14.50. 4e klasse A: All Ready III-Seolto IV, 13.50. Klasse BI: All Ready Bl-Zuidwes- ters BI, 13.00. HANDBAL Delta Sport heren naar zege op puntloos Olympus ZIERIKZEE - Er zal zondagmiddag wel heel veel mis moeten gaan wil de herenploeg van handbalvereniging Delta Sport niet met een zege uit het duel met hekkesluiter Olympus kun nen komen. Weliswaar was Olympus afgelopen zondag erg dicht bij het eerste kompetitiepunt, maar de uit eindelijke nederlaag tegen EBHV be tekent wel, dat de Walcherse forma tie al vrijwel met een been buiten het landelijke handbalgebeuren staat. De ploeg van coach Cor Mol daaren tegen speelde bij koploper Avanti een alleszins redelijke duel en start mede daardoor als de uitgesproken favoriet van dit duel tegen Olympus, dat overigens om 13.45 uur in Spor thal Onderdak begint. Voorafgaand aan het herentreffen speelt het eerste dames team van Delta Sport om 12.30 uur tegen Hon- tenisse II, een duel waar winstkan sen uit te peuren moeten zijn. Ook het tweede damesteam komt in Zie rikzee in aktie. Om 17.20 uur speelt deze formatie als afsluiting van een lange middag handbal in de plaatse lijke sporthal tegen Atlas uit Hein- kenszand. Ook dit treffen moet Zie rikzeese winst kunnen opleveren. Naast de drie seniorenwedstrijden staan er nog drie jeugdontmoetingen op het programma. Om 15.00 uur spe len de jongens pupillen van Delta Sport en Olympus tegen elkaar en vijftig minuten later is het de beurt aan de welpen van Delta Sport en Volharding. Om 16.30 uur binden de meisjes aspiranten van Delta Sport en Atlas met elkaar de strijd aan. De beide meisjes-ploegen van SV Ou- werkerk komen in aktie in de sport hal van Hulst. Zowel de pupillen (om 12.00 uur) ontmoeten een team van HVH. Het tweede herenteam van Delta Sport tenslotte speelt om 17.35 uur in de Middelburgse sporthal te gen EMM V. VOLLEYBAL Damesteam Mevo '80 kansrijk in duel tegen Geervliet ZIERIKZEE - Het komende wee keinde staan er drie volleybal wedstrijden gepland in de Zierikzee se sporthal Onderdak. Om 18.00 uur speelt het eerste damesteam van Me vo '80 een thuiswedstrijd tegen het lager geklasseerde Geervliet. De for matie van coach Hans Boot moet zich hierin kunnen herstellen van de uit erst zwakke prestatie, die het een week eerder leverde tegen Bernisse. Het derde herenteam speelt om 16.45 uur de derby tegen Kwiek uit Brui- nisse, waarbij de Bruse ploeg duide lijk als favoriet aangemerkt moet worden. Eveneens om 18.00 uur speelt het derde damesteam van Me- vo'80 tegen koploper TOP IV en ook hier zijn de Zierikzeese kansen niet zo groot. Het eerste herenteam staat zater dagmiddag om 12.30 uur een uit wedstrijd te wachten in de Rotter damse sporthal de Enk. Het lastige HPV fungeert als tegenstander. In Zierikzee werd het een gemakkelijke zege, maar naar gelang de kompetitie vorderde gingen de Rotterdammers toch punten verzamelen, zodat het al lerminst een walk-over zal worden voor de ploeg van coach Marco Ree dijk. Toch vertrekt de Zierikzeese formatie als favoriet in dit eerste du el uit de tweede helft van de kompe titie in de tweede klas. Vrijdagavond (vandaag) speelt het tweede herenteam al zijn wedstrijd. In Oud-Beierland moet dit team bei de punten kunnen weghalen tegen het aanmerkelijk lager geklasseerde Data C/D III. De wedstrijd begint om 19.15 uur. Een dag later speelt het vierde herenteam in Mijnsherenland tegen Volley/vdB IV. Normaliter komt ook dit Zierikzeese team met beide punten terug. Het vierde da mesteam van Mevo'80 trekt naar Spijkenisse waar om 20.00 uur in sporthal Waterland gespeeld wordt tegen Spivo III. Winstkanseri lijken er niet al te veel voorhanden. WESTERSCHOUWEN - Morgen - zaterdag 15 januari - wordt in het domini- ale gebied van Westerschouwen voor de elfde keer de Deltacross georgani seerd. Traditioneel tekent de Zierikzeese atletiek vereniging Delta Sport weer voor de organisatie. De Deltacross telt ook dit jaar mee voor de Zeeuwse crosscompetitie, zodat alle voor deze kompetitie van belang zijnd lopers weer aan de start zullen verschijnen. De start van de hoofdloop voor de Heren is gepland om 15.10 uur en de lengte bedraagt 9000 meter. De dames gtaan om 13.50 uur van start samen met de A-meisjes. Deze kategorie krijgt 2800 meter af te leggen. Het vorig jaar stond de tiende Del tacross voornamelijk in het teken van het duel tussen John Vermeule van Dynamo '70 en good-old Piet Vonck van RKHAV uit Hulst. Vonck verloor de strijd tegen zijn veel jeug diger opponent ruimschoots en kon digde toen meteen aan niet meer te zullen strijden voor een eventuele Zeeuwse titel. Achter Kim Reijnierse legde Simon Blom van Delta Sport beslag op de vierde plaats, hetgeen in die fase van de kompetitie best als een verrassing mocht worden aange merkt. Zelfde lopers In de elfde Deltacross zal de strijd om de zege ongetwijfeld gaan tussen dezelfde lopers minus Piet Vonck, die recentelijk weer zijn eerste wedstrijd liep na een fikse rustperio de. De voornaamste Delta Sport- korifeeën zijn traditioneel weer Si mon Blom en Kees Verkerk, mar de enige Schouwen-Duivelandse atle tiekvereniging brengt weer een groot aantal lopers aan de start. Bij de da mes zijn de eilandelijkc ogen weer gericht op Joke van de Kastecle, die in Westerschouwen steeds weer beter presteerd dan in andere lopen. Tij dens de laatste Mosselloop verraste zij met een derde plaats in een toch behoorlijk sterk veld. Het programma van de vierde voor de Zeeuwse crosskompetitie meetel lende wedstrijd begint om 12.30 uur met de loop voor meisjes-B-pupillen. Aansluitend volgen de vijftien overi ge kategorieën met de heren senio renloop om 15.10 uur als afsluiter. Om 14.30 uur staat de traditionele loop voor de prestatielopers en trim mers op het programma. Naar keuze kunnen een of twee ronden worden afgelegd. Hiervoor kan nog worden ingeschreven in café-restaurant Zee- lust drie gulden per persoon. De in schrijving kan vanaf 13.00 uur ge schieden. Iedere deelnemer ontvangt weer een fraaie herinnering aan de elfde Delta-cross.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6