Voorwaardelijke boete voor permanent bewonen van rekreatie-bungalow DE GROOTSTE BOUWHEER VAN ZIERIKZEE SAMAN BV 3 Zitting kantongerecht Zierikzee Iets groensiets massaals STREEKNIEUWS i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 januari 1983 Nr. 23252 ZIERIKZEE - „Ik ben anti revolutionair dat wil ik hier met nadruk verklaren. Ik zal alles doen wat het wettig gezag mij oplegt". Aldus was de reaktie van F. N. uit Ba- rendrecht op de eis c.q. vonnis van 1.000,— op de zitting van het kantongerecht, donderdagmiddag. N. had (en heeft nog) een rekreatiebungalow in de gemeente Duive- land voor permanent verblijf verhuurd aan mej. W. te gen de zin van het kollege van b. en w. Trouwens ook te gen de geldende verordeningen dienaangaande. Voor dit feit wenste N. zich uitvoerig te verdedigen voor (plaatsvervan gend) kantonrechter mr. J. H. Verstegen en kreeg daar alle gelegenheid voor. Volgens N. was de verhuur met toestemming van de gemeente geschied en in het verleden al veelvuldig voorgekomen. Zo vaak zelfs, dat genoemd kollege woningzoekenden zijn adres doorgaf in geval van nood. Want daarop beriep N. zich. Mej. W. was bij hem gekomen met het verzoek de bewuste woning te mogen huren. Hij had alle beperken de voorwaarden met haar doorgeno men en een voorlopig huurkontrakt gemaakt. De gemeente Duiveland schreef haar in als inwonende van de gemeente, dus N. dacht dat het wel goed was. Mr. Verstegen: ,,Als je op de sekretarie zegt dat je daar en daar woont, is dat geen officiële toestem ming, maar gewoon het registreren van een mededeling, daar vergist u zich in". Voor de officier van justitie, mr. J. van Marion was het één van de serie zaken in ,,het schimmig gebied van strafrecht en administratief recht". Een duidelijke zaak met ob- jektief gezien een strafbaar feit. Van belang was: hoe lossen we dit op? Met politiedwang W. het huis uitzet ten of via het strafrecht. De officier koos voor het laatste en eiste: 1.000,— boete, te vervangen door 20 dagen hechtenis, waarvan 500,— voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Na een bevestigend antwoord op de vraag van de kanton rechter, of N. nu bereid was de huur op te zeggen, maakte Verstegen hier van 1.000,— voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, met de verplichting de officier binnen vier weken een afschrift van de huurop- zegging te zenden. Persoonsverwisseling Wel zéér delikaat was de zaak te gen C. J. v. d. G. uit Bruinisse die zich voor de kantonrechter moest verantwoorden voor het feit dat hij op 2 mei '82 zonder geldig rijbewijs een auto zou hebben bestuurd. Hij zou tegen verbalisanten gezegd heb ben dat het wel slordig was om zo te gaan rijden. Op de zitting kwam ech ter vast te staan dat niet C. J., maar J. J. v. d. G. was verbaliseerd, de in middels bij een ongeval overleden broer. Pas na het fatale ongeluk kwa men diverse zaken aan het licht, waar dit er één van was. Aanleiding voor vader v. d. G. om niet op de zitting te getuigen in het voordeel van C. J., wegens de gevoe lige herinneringen. Mej. E. P. getuig de wèl, en zodanig, dat zowel de offi cier van justitie als de kantonrechter besloten niet tot strafvervolging over te gaan. „Ik hoop dat u uit de verdere problemen komt", aldus mr. Verstegen. Iets groens „Ik zag iets groens, groot, massaals opdagen van rechts, toen kwam de klap en verder weet ik het niet meer", aldus getuige J. B. uit Den Haag. Het ging hier om de zaak tegen mevrouw G. C. v. O., eveneens uit Den Haag-Rijswijk, die op 30 mei '81 op Rijksweg 18 onder Ouwerkerk bo ven op een stilstaande auto zou zijn gereden. Haar advocaat voerde ter zitting het woord, omdat gedaagde zojuist van Intensife Care-afdeling van het ziekenhuis kwam en onvol doende aanspreekbaar was. Eerste getuige in deze aangehouden zaak was wachtmeester de J., één der ver balisanten, die overigens buiten het toen opgemaakte proces-verbaal geen nieuwe feiten kon melden. Tweede getuige was J. B. die ..iets groens" had gezien en derde in de rij was haar zus L. B. die een soortgelij ke verklaring aflegde, een herhaling van wat zij in het ziekenhuis had ver klaard. De niet verschenen H. J. T. d. W.-L., bestuurder van het „iets groens" werd node gemist hetgeen aanleiding voor de kantonrechter was de zaak wederom aan te houden voor onbepaalde tijd. Geïriteerd J. B. uit Rotterdam kwam eigen lijk alleen maar betalen voor het feit dat hij op rijksweg 18 op een wegvak voor linksafslaand verkeer had inge haald. „Ik was geïriteerd door het langzame rijden van twee caravans voor me", was zijn matig verweer, waarmee hij zijn overtreding ruiter- Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 3909 lijk erkende. De officier achter het wettig en overtuigende geleverd en eiste f 45,— of één dag vervangende hechtenis, hetgeen door mr. Verste gen werd bekrachtigd in zijn vonnis. Dodenmansknop Rustend landbouwer P. G. uit Moerdijk kwam met sukses zijn zaak bepleiten. Hij had met zijn vissers boot gevaren zonder zogenaamde „dodenmansknop" op zijn motor. De r.p. te water had dit op de Ooster- schelde gekonstateerd in maart '82. De dag na de gemaakte overtreding had G. de knop laten aanbrengen en leverde het bewijs ter zitting. „Ik heb die boot al zeven jaar en is bij een erkende handelaar gekocht. Ik wist niets van die knop, waar de politie mij op wees na een gezellig praatje op het water. Verder was alles in or de, en daarom keek ik wel erg ver baasd, toen ik alsnog 90,— moest betalen", was zijn verweer. Het was toch al een slechte dag, want hij had niets gevangen Officier Van Marion vond dat hij hier niet te maken had met een slor dige bootbezitter met een „laat maar waaien-mentaliteit" en vond verder dat hij gedaagde vriendelijk moest behandelen: 50,— was zijn eis. Teveel naar de zin van gedaagde. De kantonrechter deed er nog meer af: zijn vonnis luidde 50,— voor waardelijk met een proeftijd van één jaar. 1000 cc Geen voet aan de grond kreeg R. F. M. uit Zwijndrecht die wegens het met een snelheid van minstens 130 km/uur op de weg Zierikzee- Burgh had gereden in mei '82 met een motor van 1000 cc. Een verbalisant op eveneens een motorfiets was hem gedurende vier kilometer gevolgd. Volgens verdachte zou hij slechts 60- 70 km/uur hebben gereden, maar droeg daar geen bewijzen van aan. „Het is het bekende liedje", zei de officier. „Wie moeten we hier gelo ven? Een verbalisant, die een ambts- edig proces-verbaal heeft opgemaakt en opgeleid is om dergelijke overtre dingen te konstateren, of verdachte die niets ter verdediging aanvoert. Ik geloof de verbalisant en eis 240,— of vijf dagen, het gewone tarief". Hoewel verdachte niet in zijn rede nering kon meegaan moest hij toch genoegen nemen met het vonnis: 200,— of vier dagen. Illegaal kamperen R. J. M. d. V. uit Wijchen liep tegen een vonnis op van 100,— of twee da gen vervangende hechtenis, wegens het illegaal kamperen bij Scharendij- ke in mei 1982. „Ja ik wist wel dat het niet mocht, maar op andere plaat sen wordt er niets aan gedaan. Trou wens: er was nergens plaats op de campings." „Ik kan die plaatsen ook niet ma ken", aldus mr. Verstegen. Voor de offcier was het geen enkel punt: als je met een caravan op stap gaat moet je voor een plaats zorgen, van te voren, toch op stap gaan betekent risiko's lopen. Zijn eis was gelijkluidend aan het vonnis. Verdachte: „Wat komt er dan te recht van de reklame „vakantie in ei gen land?" heb ik dan geen recht als Nederlander op een staanplaats? Ik werk er het hele jaar hard voor, en moet ik dan maar m'n caravan en boot wegdoen, omdat er geen plaats is?" Zeer verongelijkt verliet hij de zaal, aangevuurd door „vrienden" om dan maar schriftelijk vonnis te vragen, hetgeen een berg werk voor de kantonrechter betekent. Alsof die er iets aan kon doen Niet/wel verzekerd Om niet weer in een „welles-nietes- spelletje" te verzanden werd de zaak tegen J. B. uit Zierikzee opnieuw ver daagd. B. had op 19 april geen voor rang verleend aan een van rechts ko mende auto, waarna een aanrijding volgde, maar was bovendien niet verzekerd op dat tijdstip. Na de vori ge verdaging kwam B. met het „be wijs" dat de auto wel verzekerd zou zijn geweest: een afschrift van een verzekeringsagent met een verkla ring dat de auto per 19 april '82 W.A. verzekerd was. Wel erg toevallig, vonden zowel de kantonrechter als de officier. Mede omdat de schade nog steeds niet geregeld werd, vond mr. Verstegen dat er maar meer ge tuigen moesten worden opgeroepen. „Ik raad u aan, zonder verplichting overigens, om een raadsman in de arm te nemen, want nu gaat het erg ingewikkeld worden", raadde mr. Verstegen verdachte. Deel III W. S. V. uit Zierikzee was betrapt op het rijden met een auto zonder gel dig deel Ill-kentekenbewijs. Een aanvankelijk erkende overtreding gekoppeld aan de wens voor een schikking. Die kwam: 110,—, maar dat was een beetje teveel vond V. „Dat kan ik niet betalen. Ik heb het minimumloon, een gezin met twee kinderen (en een auto). Het is echt te veel", pleitte hij. Voor de offi cier geen enkele reden om gas terug te nemen, want daar gaat het nu juist om: men moet niet vergeten deel III aan te vragen of te betalen. Hij paste zelfs verhoging toe in zijn eis: 130,— of drie dagen. Toen kwam verdachte met de mel ding dat hij het wèl had, maar dat het tussen zijn papieren was geraakt. De kantonrechter bracht hem fijntjes aan het verstand, dat de Rijksdienst voor het wegverkeer nooit een deel III had verstrekt voor zijn auto. „Dan hab ik me zeker vergist. Sorry. Dan ben ik zeker in de war", excu seerde V. zich. Mr. Verstegen von niste 110,— of twee dagen. Verdach te: „Tot ziens edelachtbare". Kan tonrechter: „Nee, dat hoop ik niet voor u". ZIERIKZEE Vrijzinnig Hervormden De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden, afd, Zierikzee, hield in het Hervormd Verenigingsgebouw een zeer geslaagde en goed bezochte bij eenkomst. De heer W. de Vos hield een goed gedokumenteerd betoog over Schot land, waarin hij niet alleen flora en fauna van dit gebied beschreef, maar evenzee ruime aandacht besteedde aan geschiedkundige aspekten, reli gieuze invloeden en kuituur-his torische monumenten. Het geheel werd toegelicht met vele dia's. De bewondering en de dank van de aanwezigen werd onder woorden ge bracht door de wnd. voorzitter, de heer H. E. S. Sinck, die zijn woorden vergezeld liet gaan van een attentie voor mevrouw De Vos. Bijeenkomst NCVB De NCVB afdeling Zierikzee houdt woensdagavond 19 januari een bij eenkomst in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Zierikzee. Mevrouw M. Hack uit Haamstede zal spreken over „Vrouw en vrijwilligerswerk". Voor tijd: zie agenda. Van rechts Op de kruising Ravestraat en Pie- terseliestraat kwamen donderdag twee personenauto's met elkaar in botsing. Automobilist H. F. C. uit Oosterland kwam uit de Pieterse- liestraat en zou een uit de Ravestraat komende wagen te laat hebben ge zien. Deze wagen werd bestuurd door J. G. uit Nieuwerkerk. Beide voer tuigen raakten beschadigd. SCHARENDIJKE Diploma hartreanimatie Woensdag vond de uitreiking plaats van de diploma's hartreani matie, in de Putmeet te Scharendij- ke. De kursus werd verzorgd door de Hartstichting. De onderstaande kur- sisten behaalde het diploma. De dames: C. v. d. Zande, F. v. Lun zen, J. Meuldijk, K. Dorreman-v. d. Maas, M. Bevelander, M. Verhage, A. Dalebout-van Dongen. A. Hanson- Kloet, M. Hanson-v. d. Linde. De heren: C. Dorreman, T. Petiet, Verhage, A. Verwest, T. v. d. Tak en S. Flohil. Jacobus Louwerse: Onderwijzer en weg- en waterbouwkundige ZIERIKZEE - Jacobus Louwerse. In de afgelo pen negentien jaar is onder zijn leiding de stad Zierikzee fors uitgebreid en zijn de oude stadsge deelten gerenoveerd. Als direkteur gemeentewer ken heeft hij er voor gezorgd dat de monumen- tenstad trots kan zijn op haar oude gebouwen. Stadsherstel en stadsvernieuwing; twee taken, die hij met veel zorg en veel liefde heeft uitgevoerd. De mogelijkheden waren er ook voor. Hij heeft de gouden jaren meegehad. Jaren, waarin de ge meente Zierikzee veel geld heeft besteed aan het verfraaien van het aangezicht. Dat vereenvoudig de zijn taak natuurlijk wel. Zaterdag 8 januari was Louwerse veertig jaar in dienst van de over heid. Per 1 april van dit jaar maakt hij gebruik van de VUT-regeling. Waarom? „Nou, de VUT is bedoeld om andere (jongere) mensen door te laten schuiven. Als je eenmaal veertig dienstjaren hebt moet je een an der niet meer in de weg zitten. Dan is het tijd om op te stappen. De twee de reden is dat de financieel goede jaren voorbij zijn en dat zal voor het stadsherstel en dé stadsvernieuwing van Zierikzee oók "zeker gevólgén hebben. En ik moet eerlijk toegeven dat ik voor die tijd liever vertrek", aldus Louwerse. Jacobus werd in het Zeeuwse Koudekerke geboren (14-9-1920), maar zijn ouders verhuisden kort na zijn geboorte naar Serooskerke op Wal cheren. Hij doorliep daar de kleuter-en de lagere school en volgde na de MULO in Middelburg de kweekschool. Diensttijd Het beroep van onderwijzer heeft hij echter als vervanger maar enke le maandeiriuit kunnen voeren. Als loon ving hij 30,— per maand. „Ach, je was al lang blij dat je de eer had om dat te mogen doen." Ter wijl Louwerse bezig was zijn hoofdakte te behalen moest hij in decem ber 1939 onder de wapenen. Tot mei 1940 zat hij bij de kustartillerie. Na zijn diensttijd waren er veel onderwijzers, die op een baan wachtten. Louwerse was verstandig en besloot zich te laten omscholen. In Dor drecht volgde hij aan de HTS de studie weg-en waterbouw met een on derbreking door een praktijkjaar. „Zo'n beslissing neem je niet zomaar. Als je al een diploma in je zak hebt is het niet zo makkelijk om te zeggen ik ga wat anders doen. Ik heb het goed overwogen. Waarom weg- en waterbouw? Ja, als Zeeuw heb je affiniteit met het water, hè. En trouwens vele onderwijzers voor mij, ook van Zeeuwse afkomst, waren al naar de HTS in Dordrecht gegaan. Het was een soort tendens. Ik moest wel helemaal van voren af aan be ginnen, maar daar heb ik nooit spijt van gehad. Direkteur gemeente werken is een zeer veelzijdig beroep en ik heb heel boeiende jaren mee gemaakt," vertelt Jacobus Louwerse in zijn kantoor van het stadhuis. Onderwijzer „Daar zat ik dan in 1944 na de HTS-studie met een prachtig diploma. Maar ik kon er geen kant mee uit." Om „veiligheidsredenen" (Neder land was door de Duitsers bezet) bracht hij een bezoek aan de inspek- teur van het lager onderwijs. Hij wilde niet voor de Duitsers werken en kreeg van de inspekteur drie adressen, waar hij kon solliciteren naar de funktie van onderwijzer. Op een bijzondere lagere school in Middelhar- nis werd hij ongezien benoemd. „Ja, dat was toen een hele toestand als je vanuit Dordrecht een bezoek wilde brengen aan Middelhamis. Je moest in het bezit zijn van allerlei papieren om de kontroles te kunnen passeren", herinnert Louwerse zich. Tot december 1944 werkte hij op de school. Toen werden de mannelijke ingezetenen van Middelhamis op transport naar Duitsland gezet. Ook Louwerse werd opgepakt. Hij is meegevaren tot Kampen, kocht daar drie schildwachten om en ver dween uit de kazerne. Hij stak lopend de Veluwe over en kwam bij ken nissen in Benschop terecht. Louwerse kreeg opnieuw met een razzia te maken, maar ontsnapte aan de zoekaktie. Hij keerde terug naar Middelhamis. Ir. G. Terluin, het hoofd van de provinciale waterstaat in Zeeland, was net benoemd als hoofd van de wederopbouw van Goerce- Overflakkee. Terluin was hem bekend, aangezien Louwerse in zijn on der wijzersperiode in Middelhamis de kinderen van Terluin in de klas had. „Het was een hoofd zonder personeel. Ik kon als eerste kracht in dienst treden." Louwerse kreeg van de militairen een volmacht om zijn werk te kun nen uitvoeren. Hij moest materialen vergaren voor de herstelwerk zaamheden. „Dat was toen niet lang filoseferen over wie wat kreeg. Nee, dat ging van jij zoveel planken en jij zoveel stenen. Het was impro viseren, fantaseren en gewoon bezig zijn. Na een jaar kwam er een distributie-systeem. Vanaf dat moment vond ik niet meer voldoende bevrediging in mijn werk. Het verzandde teveel naar de administratie ve kant." Gemeente-architect In 1947 werd Jacobus Louwerse benoemd tot gemeente-architekt. Het kantoor stond in het gemeentehuis van Ooltgensplaat, maar hij was ook werkzaam voor de toen nog aparte gemeenten Oude Tonge, Den Bommel en Stad a/h Haringvliet. In die plaatsen was een grote achter stand in de riolering, de wegen en heel de bouwwereld. „Daar heb ik aan veel vernieuwingen meegewerkt. De nieuwbouw kwam op gang, ik had vijf havens onder mijn beheer en de wegen moesten worden verbe terd. Alles wat we deden kwam pas achteraf in de raad. Dat zou tegen woordig helemaal niet meer kunnen. De arbeiders groeven met de schop de straat uit. want machines waren er niet." Holten De moeizame verbindingen tussen Goeree-Overflakkee en het vaste land leidden er toe dat Louwerse besloot te vertrekken naar een andere gemeente. De uitstapjes naar het vaste land kostten te veel tijd. Hij schreef op een advertentie in Holten in Overijssel en hij werd aangeno men, ook in de funktie van gemeente-architekt. Op 1 januari 1953 trad hij in dienst en zo ontsnapte hij aan de watersnoodramp. Holten had ook te maken met oorlogsschade en de prioriteit werd gegeven aan het herstel van boerderijen en woningen. In eerste instantie betrof het een éénmansfunktie, maar later kreeg hij medewerkers, die hem moesten helpen met het herstel van de wegen, de bouw van woningwetwoningen en de aanleg van rekreatieve voorzieningen. Zierikzee Elf jaar later vertrok hij samen met zijn vrouw en kinderen naar Zie rikzee. Hij werd de eerste direkteur gemeentewerken in de geschiede nis van Zierikzee. „Toen wij kwamen moest je nog varen naar Schouwen-Duiveland. De eerste pijlers van de Zeelandbrug waren geslagen en de Grevelingen- dam bij Bruinisse was in uitvoering. In 1964 was Zierikzee financieel gezien niet erg draagkrachtig. Het was een zogenaamde artikel 12 ge meente. Ik heb veel meegemaakt in die jaren. Onder meer de toename van de rekreatie en de import. De dienst gemeentewerken deed ook veel begeleidend werk in het kader van de Monumentenzorg, zowel naar de burger als naar de overheid toe. De dienst hield zich ook bezig met de infrastruktuur, de vernieuwing van de kademuren en de jacht haven, de plantsoenendienst, de bouw van de scholen en de restaura ties." Louwerse is ook veertien jaar voorzitter geweest van de welstands kommissie in Zierikzee en deze kommissie heeft veel bijgedragen tot de instandhouding van de vormgeving van Zierikzee. „We hadden altijd alle vrijheid om initiatieven te nemen. Binnen on ze onderhoudsbegroting hadden we veel speelruimte, maar zodra we in de kapitaalsdienst kwamen moest er een voorstel naar het kollege. Veel van onze wensen zijn verhoord en we hebben ook erg veel geld gekregen om onze ideeën te realiseren. Je moet je natuurlijk wel bedenken dat het funktioneren van de dienst bepalend was voor het aanzicht van de stad." Nieuwe wijken In de dienstjaren van Louwerse in Zierikzee verdubbelde het aantal inwoners bijna. Hij zag de mensen naar de nieuwbouwwijk Malta trek ken, omdat een deel van de bevolking geen woning wilde in de nog niet gerenoveerde binnenstad van Zierikzee. Na de renovatie konstateerde Louwerse een terugkeer naar het centrum. De wijk Poortambacht ver rees onder zijn supervisie, een wijk die voor het grootste deel is be woond door nieuwe ingezetenen. „Dat is naar mijn mening het verschil met Malta, waar over het algemeen oorspronkelijke Zierikzeeënaren wonen." Direkteur gemeentewerken omschrijft hij als een beroep, waarin wel op je gelet wordt. „De burgers zijn vrij kritisch. Dat recht hebben ze ook, maar vaak gaat het algemeen belang voor het persoonlijke belang en wc hebben wel eens mensen teleur moeten stellen. De druk van de publieke opinie is erg groot. Mijn vrouw en ik gaan na mijn afscheid van de dienst in Drcischor wonen. We hebben daar een huis gekocht. Daar zitten we onder de luwte van Zierikzee en dat bevalt ons prima", besluit Jacobus Louwerse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3