GROTE PROBLEMEN VOOR ZEEUWSE KLEINE SCHOLEN Verbetering van woningen noodzaak in Noordwelle deurloo mode Zeeuwse bedrijfsleven dreigt achter te blijven ZIERIKZEESE ORANJE VERENIGING NIEUW LEVEN INGEBLAZEN DEÜRLOO m AGENDA Woningbouw in binnenstad Zierikzee Commissarissen SEP stellen elektriciteitsplan vast Bij niet doorgaan VOW Uit hoorzitting blijkt: installatiebedrijf Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 MIDELBURG - Vooral de kleine scholen komen voor grote problemen als ze het nieuwe basis onderwijs moe ten invoeren. Scholen in een geïsoleerde positie dienen in een samerwerkingsverband met andere scholen te worden gebracht en de mankracht moet tijdelijk worden versterkt. In Zeeland is een tijd lang aan vijf projekten gewerkt en inmiddels zijn er zes nieuwe gestart. (Vervolg van pag. 1) Gestreefd wordt de laatste woningen in december van dit jaar op te leve ren. Aan de start van de bouw zal geen feestelijk tintje worden gegeven. Bij de afsluiting van de stadsvernieu wing in het Havenkwartier zal dat mogelijk wel gebeuren. In het kader van de stadsvernieu wing wordt door de gemeente de woonomgeving eveneens verbeterd. Er wordt ondermeer een kinderspeel- plaatsje aangelegd achter de wonin gen in het Lange Groendal, waarmee een wens van de Aktiegroep Haven kwartier wordt vervuld. Er is op geen enkele wijze getracht „historieserend" te bouwen, wat ech ter niet wegneemt, dat de hoofdvor men sterk aansluiten bij het bestaan de gevelbeeld. ROTTERDAM - De industriebond FNV denkt naar schatting 1500 ar beidsplaatsen bij RSV te kunnen red den. De bond heeft een eigen red dingsplan opgesteld voor het water weggebied dat vandaag aan minister van Aardenne van economisch zaken wordt aangeboden. Via een aantal maatregelen verwacht de bond zeker 1500 van de in totaal 2000 aangekon digde ontslagen in dit gevied te kun nen voorkomen. In totaal wil de RSV-leiding 3000 man kwijt. Advertentie Jacks: 59.- 98.- 149.- Mol 5-7, Zierikzee Dit is donderdag in Middelburg ge bleken waar het provinciaal bestuur en het coördinatiepunt basisonder wijs bij het regionaal pedagogisch centrum Zeeland de ontwikkelingen toelichten. Voor de zes nieuwe pro jekten, die vier jaar zullen lopen, zijn 24 personen extra beschikbaar, van wie een volledig voor de extra bege leiding. De overige 23 omvatten om gerekend 14 volledige arbeidsplaat sen. Jeudigen Nieuw voor ons land is dat deze ex tra leerkrachten betaald worden door het ministerie van sociale zaken uit het potje voor experimenten ar beidsplaatsen jeugdige werklozen. De 23 zijn allen jonger dan 27 jaar. Voor de oudere projecten zijn de no dige extra gelden gefourneerd door ARNHEM - De Raad van Kommis- sarissen van de N.V. Samenwerken de Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) heeft donderdag in Arnhem het elektriciteitsplan 1987-1988 vast gesteld. Een en ander betekent onder meer dat nieuwbouwplannen voor kolenge- stookte elektriciteitscentrales in Dor drecht en Amsterdam definitief van de baan zijn en dat op korte termijn vijf bestaande centrales elders door om bouw geschikt worden gemaakt voor kolenstook. Met die ombouw is een bedrag van ongeveer 2 miljard gulden gemoeid. In het elektriciteitsplan van de SEP, waarin jaarlijks wordt vastgelegd in hoeverre en op welke manier uitbrei ding of vervanging van het bij de cen trales aanwezige vermogen nodig is, wordt uitgegaan van een jaarlijkse groei van het elektriciteitsverbruik met ongeveer 1 procent, aanmerkelijk minder dan de percentages waarmee in eerdere elektriciteitsplannen van de SEP nog rekening werd gehouden. Borsele De ombouwplannen ten behoeve van kolenstook betreffen een eenheid van de Maascentrale (223 megawatt), twee eenheden van de centrale in Bor sele (397 megawatt). De minister van Ekonomische Zaken moet de plannen van de SEP overigens nog goedkeuren voordat daadwerkelijk met de om bouw kan worden begonnen. HILVERSUM - Er bestaat een mo gelijkheid dat tijdens het vijfjaar lijkse bezoek van de Nederlandse bisschoppen aan Rome (17 t/m 23 ja nuari) door een van de bisschoppen met de Paus gesproken zal worden over een reis van de Paus naar Neder land. Kardinaal Willebrands zei dit donderdagavond in een uitzending van Hier en Nu-radio van de NCRV. het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Het basis onderwijs in ons land komt to stand door ingetratie van kleuter- en lager onderwijs. De sa menvoeging van de scholen dient per 1 augustus '85 te worden verwezen lijkt. Ter voorbereiding van een en ander worden in het land projekten uitgevoerd. Die in Zeeland met name gericht op het voorkomen of oplossen van moei lijkheden voor kleine scholen. Daar bij wordt ervan uitgegaan, dat er in alle kleine dorpskernen een kleine basisschool is, die ook een sociaal- culturele functie heeft. AMSTERDAM - Gelet op de aan houdend sterke positie van de gulden in de valutamarkt en de daarmee sa menhangende verdere daling van het binnenlandse rentepeil heeft de Ne derlandse Bank besloten per 14 ja nuari haar tarieven met een half pro cent te verlagen. Vanaf 14 januari geldt voor het wisseldisconto een tarief van 4,5 pet, voor de voorschotrente 5 pet en voor het promessedisconto 5,5 pet, zo heeft de centrale bank donderdagmiddag bekendgemaakt. UTRECHT - De schatting van de commissie bestaande kerncentrales dat sluiting van Dodewaard en Bors- sele ongeveer vijf miljard gulden zou kosten is sterk overdreven. De com missie heeft onvoldoende rekening gehouden met de te verwachten over capaciteit in de elektriciteitsproduk- tie. Dit zegt de stichting natuur en milieu in eerste reactie op het don derdag verschenen rapport van de Commissie-Beek Vrijdag 14 januari Zierikzee Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Ap pelmarkt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Burgh-Haamstede Klubhuis tc Westerschouwen. Alge mene ledenvergadering. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Jaarvergadering Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 Ouwerkerk Dorpshuis. Vergadering landbouw- vereniging .Aller Belang". 20.00 uur. Nieuwerkerk Advertentie ,,Ons Dorpshuis". J. M. Holm. 16.00 Afscheidsreceptie 17.30 uur. MIDDELBURG - Het voornemen van de ministers Ruding en Smit- Kroes de vaste oeververbinding tus sen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland niet te laten doorgaan is slecht gevallen bij het bedrijfsleven in de regio. De Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie EVO konsta- teert als behartiger van de transport en distributiebelangen van in dustrie, handel en agrarisch be drijfsleven, dat door het voornemen de vast oeververbinding te schrap pen een belangrijk deel van het Zeeuwse bedrijfsleven in een achter standsituatie dreigt te blijven. Er moet daarom snel duidelijkheid ko men stelt de EVO, ook ten behoeve van de planning door het bedrijfsle ven. Zou het parlement zich achter het ministeriële voornemen scharen, dan zal over de kwaliteit van de Wester- scheldeveren ten behoeve van het be drijfsleven snel overleg moeten wor den gevoerd. Bij dit overleg zal ten minste ook de mogelijke vergroting van de financiële bijdrage van het rijk aan de veren moeten worden be trokken. Ook verbetering van de aanslui ting tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Nederland via de nieuwe Scheldetunnel bij Doel in België zal met voorrang aan de orde dienen te komen. De EVO heeft intussen aan de betrokken ministers en de com missaris van de Koningin in Zeeland deze zienswijze kenbaar gemaakt. Zaterdag 15 januari Zierikzee Zaal Chr. Geref. Kerk. Vergadering commissie koorzang Schouwen-Dui- veland. 14.30 uur. Concertzaal. Film: ,,Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jr. Ouwerkerk Puzzelrit. Inschrijven Dorpshuis vanaf 13.30 uur. start 14.00 uur. Zondag 16 januari Concertzaal. Film ,,Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 17 januari Zierikzee Stadhuis. Kommissie sport. 16.30 „Huis van Nassau". Verenigings avond Philatelica, afd. Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. Organisatie gestoeld op brede basis ZIERIKZEE - Op 1 februari aanstaande zal er een nieuw bestuur voor de Zierikzeese Oranje Vereniging worden geïnstalleerd. Mede door het initiatief van het gemeentebestuur en de plaatselijke Evenementenkom missie is voorzien in de vakature, die ontstond toen vo rig jaar, na afloop van de Koninginnedag-viering, het toenmalige bestuur en bloc opstapte. De voornaamste rden daarvoor was het feit dat er veel werk door erg wei nig mensen moesten worden verricht. Het nieuwe bestuur zal aan de slag gaan onder voorzitterschap van de heer T. C. J. Simmers, die in het oude bestuur 18 jaar de funktie van sekretaris heeft vervuld. Met name burgemeester Th. H. de Meester heeft veel initiatieven ont plooid om te komen tot een nieuw bestuur. Door de goede ervaring met de Evenementenkommissie op het organisatorische vlak, klopte hij aan bij deze kommissie. Kommissie voorzitter J. Linthout: „Binnen onze kommissie was ook al gesproken over deze materie. Er volgde een bespreking tussen het gemeente bestuur en de kommissie, waarbij namen van mogelijk kandidaten op tafel kwamen. Dat heeft uiteindelijk geresulteerd in de toezegging van een tweetal oud-bestuursleden om in het nieuw te vormen bestuur zitting te nemen. De evenementenkommissie is een kommerciële club, die niet bij uitstek geschikt is om ook als oranje- komité te fungeren". Breed overleg Om toch voldoende bestuursleden te kunnen vinden en vooral om een optimale betrokkenhëid van de ver schillende bevolkingsgroepen bij het Koninginnedag-gebeuren te be werkstelligen, werden buurt- en be langenverenigingen bij het overleg betrokken. Binnen deze grote groep was zoveel enthousiasme te vinden, dat er een nieuw bestuur kon worden geformeerd, dat op 1 februari offi cieel in funktie treedt. Het nieuwe bestuur kan rekenen op steun en hulp van de evenementenkommissie, NOORDWELLE - De verbetering van woningen en de woningbouw waren de belangrijkste onderwerpen, die tijdens de hoorzitting voor de bewoners van Noordwelle aan de orde kwamen. Van de 119 woningen zijn er 19 te verbeteren. Dit relatief hoge aantal bestaat uit twaalf ei gen woningen, vier huurwoningen en drie tweede wonin gen. De te verbeteren woningen bevinden zich vooral langs de Dorpsring. De laatste zes jaren is de woning voorraad met 11 woningen toegenomen. Het merendeel is gerealiseerd in 1979. Gemiddeld zijn er nog geen twee woningen per jaar gebouwd. „Tot nu toe ging het in Noordwelle om relatief omvangrijke woningbou- wimpulsen steeds in één jaar tijd ge realiseerd. Teneinde beter aan te sluiten op de gewenste woningbe hoefte en differentiatie en zorg te dragen voor een gelijkmatige bevol kingsgroei is een meer geleidelijk verloop van de woningbouw ge wenst", schrijft Stad en Landschap in een rapport. In opdracht van het Kleine Kernen Experiment heeft dit bureau in het kader van het projekt integrale dorpsplannen een probleemanalyse van het dorp Noordwelle gemaakt. Voordat de bewoners tijdens de hoor zitting hun wensen kenbaar konden maken hield de heer J. E. Leeffers van Stad en Landschap een korte in leiding over de knelpunten onder het motto „Laat van je horen, Noordwel le". In Noordwelle bestaat de vraag naar kleine betaalbare huurwonin gen, waarin drie tot vier mensen kunnen wonen. Het huidige bestem mingsplan biedt mogelijkheden voor de bouw van ca. 20 woningen aan het Hoefijzer. Burgemeester J. L. Niemantsver- d riet-Leenheer zag liever elk jaar een aantal woningen gerealiseerd in plaats van enkele jaren niets en dan ineens een heleboel. Zij zegde toe dat er een bijeen komst met de huiseigenaren zal wor den gehouden, waarbij de verbete ring van de woningen aan de orde zal komen. De gemeente zal de mensen begeleiden met formuleren, onder meer voor het aanvragen van subsi dies. Wat de huurwoningen betreft zal druk op de woningbouwvereni ging worden gezet. De gemeente staat sterker wanneer namens ver scheidene kernen zal worden gespro ken. Mevrouw Niemantsverdriet was het met een bewoner eens dat de ga ten rond de kerk het eerst moeten worden opgevuld. De nutsvoorzie ningen in Noordwelle zijn goed. Praktisch alle woningen zijn aan gesloten. Bestrating De bestrating van de Dorpsring, de Oude Stoofweg en de Ingridstraat is van matige kwaliteit. Zowel de we gen, de trottoirs als de parkeerplaat sen zijn te verbeteren. De Oude Stoofweg is smal en heeft diepe put ten in het wegdek. Het bureau Stad en Landschap schrijft dat een verkeerstechnisch plan bestedingsgereed ligt. „Belang rijk is dat Noordwelle een kleine dorpskern is temidden van een agra risch gebied", aldus het rapport. Tij dens de hoorzitting werd duidelijk dat de bewoners van Noordwelle het helemaal met de slechte bestrating eens waren. Een inwoner wilde we ten hoe de renovatie van de dorps kern zal verlopen. Burgemeester Nie mantsverdriet antwoordde dat de re novatie van de zomer zal plaatsvin den. „We hopen dat het een ring wordt zoals u hem hebben wilt. Het komt binnenkort aan de orde bij de kommissie openbare werken. Deze kommissie is openbaar, dus iedereen die belangstelling heeft kan komen luisteren. Mochten de plannen voor de renovatie ingrijpend worden dan houden we nogmaals een hoorzitting", beloofde de burge meester. Scholen Het scholenexperiment Noordwel- le/Serooskerke biedt een voorlopig bestaansrecht voor de scholen in Noordwelle en Serooskerke. Op de hoorzitting werd duidelijk gesteld dat het voor de leefbaarheid in Noordwelle van het allergrootste belang is dat de school in stand blijft. Momenteel heeft Noordwelle een twee-klassige lagere school met 31 leerlingen. De verwachting is dat er in augustus 1986 nog 24 leerlingen naar school gaan. In het kader van het experiment worden vanaf au gustus 1983 de kleuters bij de lagere school ondergebracht. In de kern Noordwelle is geen door gaand verkeer. Direkteur J. Deïst van de ZWN zei dat heel wat tijd zou worden verloren wanneer de bus de kernen aan moest doen. „Snelheid is onze kracht. De passagier heeft al leen maar de wens om zo snel moge lijk op de plaats van bestemming aan te komen. Noordwelle krijgt 13 a 14 diensten per dag. Dat is een ongeken de luxe voor een plaats met 275 inwo- nes. Een paar honderd meter lopen moeten de mensen er dan maar voor over hebben," zei Deïst. Stad en Landschap schrijft dat par keerproblemen niet bekend zijn. Tij dens de hoorzitting merkte één van de bewoners echter op dat er zich wel parkeerproblemen voordoen wan neer er grote aktiviteiten in het dorpshuis worden gehouden. Dan bestaan er te weinig mogelijkheden om de auto kwijt tc raken. Over zes weken zal opnieuw een hoorzitting worden gehouden. De ge meente komt dan met de antwoorden op de vragen en wensen van de bewo ners. wanneer daarom gevraagd wordt. „We vervullen echter op geen enkele wijze een leidende rol in.de Oranje vereniging". Aldus de heer Linthout. Slag om de arm De nieuwe voorzitter van de Zie rikzeese Oranje Vereniging houdt, ten aanzien van het funktióneren van het bestuur, nog een duidelijke slag om de arm. De heer Simmers: „We gaan enthousiast aan het werk, maar als de medewerking van mensen bui ten het bestuur weer net zo minimaal wordt als in het verleden en we zelf weer overal achteraan moeten lopen, dan is het bestaan van dit bestuur maar van korte duur". De heer Sim mers is daar echter niet bang voor. „De zaak is nu op een bredere basis gestoeld dan voorheen. Doordat de buurt- en belangenverenigingen bij de organisatie zijn betrokken, kan deze veel soepeler verlopen. De tijd, die nog resteert tot aan Koninginne dag, is echter erg kort. Te kort in ie der geval om de organisatie van hele koninginnedagprogramma in haar geheel door het nieuwe bestuur rond te laten breien. Daarom is al besloten dat de kinderspelen per woonbuurt door de betreffende buurt- of belan genvereniging worden georgani seerd. Hierdoor worden de kin derspelen dit jaar gespreid gehou den. Het nieuwe bestuur heeft, mede door de spreiding van de organisatie, dit jaar in ieder geval een goede aan loopperiode om zich in de gehele ma terie in te werken". Poortambacht Bij de benadering van de buurt- en belangenverenigingen met de vraag of men zich wilde inzetten voor de vorming van een nieuw bestuur en aan de viering van koninginnedag daadwerkelijk wilde meewerken, kwam toch een niet onaanzienlijk probleem aan het daglicht. Binnen de Stichting Sociaal Cultureel Werk Poortambacht bleek geen werkgroep te bestaan, die zich daarmee zou kun nen belasten. De heer Simmers: „Dat is erg jammer, want we hadden in de ze nieuwe opzet graag alle wijken van Zierikzee betrokken". Stichting-voorzitster mevr. I. Er nst stelt desgevraagd duidelijk dat er beslist geen sprake is van onwil, maar dat er gewoon geen mensen be schikbaar zijn. „Het werk van onze stichting staat dit moment op een heel laag pitje. In feit draait alleen nog maar de werkgroep, die de kin- derkledingbeurs organiseert. Door de minimale belangstelling van de bewoners van Poortambacht voor het werk van de stichting is deze in een sluimer-fase terecht gekomen. Het idee van deze wijze van Konin ginnedag vieren kan best leuk zijn, maar je kan moeilijk alles in je eent je doen. Het kan echter best zo zijn, dat de scholen in de wijk iets voor de kinderen op touw zetten. Dat is bij voorbeeld het geval met 't Kofschip". De man, die de eerste initiatieven heeft ontwikkeld om te komen tot een nieuw bestuur van de Oranje Vereniging, is burgemeester De Meester. Hij is uiteraard verheugdi over het nu bereikte resultaat: „Het is ontzettend leuk dat de poging is geslaagd. Ik hoop dat deze organisatie-nieuwe-stijl een goede basis heeft gevonden om haar werk heel lang te kunnen doen. Het oude bestuur heeft altijd heel veel werk moeten verrichten met een klein groepje. Dat liep op den duur spaak. Toch moeten we voor deze mensen erg veel waardering hebben. Ik hoop dat het nieuwe bestuur, dat met veel enthousiasme aan de slag gaat. goede kansen tot overleven heeft". weekend servlcedienst tel. (01110) 6255 Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Vergadering C.V.E.L. 19.30 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Graaf van Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Rekreatiezaal Geref. Kerk. Lezing voor N.C.V.B. afd. Burgh-Haamste de. 19.45 uur. Klubhuis t.v. „Scelveringhe". Jaar vergadering Scelveringhe. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarvergadering N.B.v.P. afd. Brouw. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering NBvP, afdeling Duiveland. 19.30 uur. Donderdag 20 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Kommis sie Openbare Werken. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Vrijdag 21 januari Burgh-Haamstede Camping Duinrand. Uitvoering „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Zaterdag 22 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Ruilbeurs Phila telica, afdeling Schouwen-Duive- land. 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Donateursuitvoe ring Muziekvereniging .Apollo". 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond voet balvereniging Zonnemaire. 18.00 uur. Middelharnis Aula technische school. Koncert Ge westelijk Orkest. 20.15 uur. Dinsdag 25 januari Dreischor Dorpshuis. Jaarvergadering Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Hoorzitting herinrich tingsplan Ring. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdag 15 januari, feestavond gaat niet door. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 15 januari, optreden Her man Brood. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2