Voorlopig geen woningbouw of Bieb in Nieuwe Boogerdstraat Expositie Philipsdam in Bru's gemeentehuis •m i tl Gaten in Havenkwartier en binnenstad worden opgevuld ffih P£ Bitr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Advieskommssie P.W.: gras inzaaien wêsbèi Beter Wonen start maandag Bouw 31 woningen en drie appartementen ANWB: Nü vragen om opheffing tol Zeelandbrug Jttotnlss* 1 i \j^M 7'"" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 37,00, per jaar 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Vrijdag 14 januari 1983 139ste jaargang Nr. 23252 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Zierikzeese Oranje Vereniging ZIERIKZEE - Het sloopterrein aan de Nieuwe Boogerdstraat zal, als het advies van de kommissie pu blieke werken wordt opgevolgd, worden ingezaaid met gras. Langs het aangrenzende woonhuis in de Lange St. Janstraat en lans de oude tuinmuur zal een eenvoudige groenbeplanting worden aangebracht. Een alternatief plan: aanleg van een - tijdelijke - parkeervoorziening met zogenaamde hydraulische slak ken en een grintlaag werd door de le den van de kommissie publieke wer ken, woensdagavond tijdens een openbare vergadering in het stad huis, afgewezen. Dit alternatieve plan, dat parkeer ruimte voor ongeveer 38 auto's zou opleveren, vergde een bedrag van 41.500,—. Ruim duizend gulden per parkeerplaats vonden de kommissie leden wel wat erg veel en derhalve werd geadviseerd het sloopterrein, na egalisatie in te zaaien met gras. De heer J. J. Geleijnse (VVD) drong erop aan, dat na verloop van tijd, als deze graslaag stevig zal zijn, er op een gedeelte ook geparkeerd mag worden. De voorzitter, wethouder P. de Rijke zegde toe dit nader te be zien. Tijdelijk Uit de toelichting van de voorzitter bleek, dat de voorzieningen voor dit terrein aan de Nieuwe Boogerdstraat wel op de tijdelijkheid zijn geënt, maar dat het nog wel ettelijke jaren kan aanlopen, voordat op deze vlak te - ontstaan na de sloop van de oude school - weer gebouwd zal worden. Zoals bekend wordt de mogelijkheid onderzocht of op deze plaats de nieu we bibliotheek kan worden gebouwd ai of niet in kombinatie met woning bouw. Wat betreft de woningbouw heeft men te maken met zeer krappe kontingenten (44 .woningen voor ge heel Schouwen-Duiveland in 1983). Verder werpt de vestiging van de bi bliotheek op deze plek enkele grote verkeerstechnische vragen op. l>e heer H. Asma (PvdA) wees er wederom op, dat de gemeenteraad nog nooit een besluit heeft genomen over die vestiging van de bibliotheek in de Nieuwe Boogerdstraat. Volgens de heer L. S. P. van Velthoven (CDA) was dat geen reden er niet over te fi losoferen. Verder wees gemeentesekretaris de heer A. G. Izeboud op het feit, dat het kollege van b. en w. besloot een onderzoek in die richting te laten doen naar aanleiding van een advies in de kommissie publieke werken. De kommissie bracht woensdag avond een postief advies uit over een aanvullend krediet van 10.750,— nodig t.b.v. de sloop van de oude school. Direkteur gemeentewerken de heer J. J. Louwerse lichtte toe, dat de sloopkosten hoger uitvielen door dat een aantal zaken (oude funde- ringsresten en een waterput) uitge graven moesten worden. Deze zaken stonden niet omschreven in het sloopbestek. Enquête Op de agenda stond verder het re sultaat van een door aktiegroep Ha venkwartier ingestelde enquête on der de bewoners van het Havenkwar tier en aangrenzend gebied. Wethou der De Rijke noemde dit onderzoek een goed stuk werk en zóu iets derge lijks wel voor elke stadswijk willen zien. Hij wees erop, dat rekening ge houden zal worden met de wensen en suggesties, die in dit rapport worden aangedragen, maar dat uiteraard de financiële haalhaarheid bepalend is. Enkele wensen hebben we echter al vervuld", liet de wethouder weten. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Bruinisse heeft Rijkswa terstaat in de hal van het gemeentehuis een overzichtstentoonstelling samen gesteld over de Philipsdam waarin de Krammersluizen worden gebouwd. De expositie is in gericht door gemeentesekretaris B. de Groot in het kader van de gemeenteregeling die elke drie maanden een kunstenaar, vereniging of in stelling de mogelijkheid biedt te exposeren. Er hangen enkele prachtige lucht foto's van het bouwdok van de slui zen. met de nog opengewerkte vloer, waarin het rioolstelsel komt voor de zout/zoet scheiding. De aanleg van de Philipsdam, één der comparti- menteringswerken, nodig geworden door het veranderde politieke besluit de Oosterschelde met een storm vloedkering af te sluiten, vrijwaart het Schelde-Rijnkannal van getijbe wegingen. Ook verkleint de dam het getijgebied van de Oosterschelde en vormt ze een zoetwatermeer tussen het zoute zeewatergebied van de Oosterschelde en do zoetwaterhuis houding van West-Brabant en het Hollands Diep Weg over Grcvclingendam Uit de dokumentatie bij de exposi tie blijkt verder dat over het gehele sluizenkomplex, gelegen tussen Slaak en Krammer, een overbrug ging wordt aangelegd als onderdeel van een geprojekteerde weg over de dam, welke een verbinding zal vor men tussen St. Philipsland (en West brabant) en de Grevelingendam. 1 De pijlers en enkele brugelementen zijn reeds voltooid en steken, rijdend over de Grevelingendam, scherp af tegen de Brabantse lucht. De Philips dam met de sluizen worden groten deels op grondgebied van Bruinisse gebouwd. De belangen van de gemeente wor den hier ver buiten de dorpsgrenzen gelegd wat o.a. inhoud de zorg bij rampen en kalaniiteiten in deze in ternationale vaarweg met chemie- en gasvervoer naar de havens van Vlis- singen en Terneuzcn. Als het sluizenkomplex in bedrijf is wordt er een bluswagen van de Bruse brandweer gestationeerd. De afsluiting van de Philipsdam wordt afgestemd op het gereedkomen van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Zo zal er een extra zitbank worden geplaatst aan de Nieuwe Haven en zullen er enkele zogenaamde nacht branders worden geplaatst in donke re straten. Speelruimte Een speelruimte voor de jeugd, was één van de wensen, die de bewoners in de enquête naar voren brachten. Zowel de kommissieleden als de wet houder waren van mening, dat met die wens rekening moet worden ge houden bij de tijdelijke inrichtingen van het terrein aan de Nieuwe Boogerdstraat. De kommissieleden spraken allen hun waardering uit over dit onder zoek, verricht door de Aktiegroep Havenkwartier. Zij pleitten ervoor dat het rapport als leidraad zal die nen bij het te voeren beleid. De heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) maakte de kanttekening, dat wel in de gaten gehouden moet wor den, dat in dit rapport ook privé- belangen doorspelen, waar het alge meen belang juist niet mee gediend zou zijn. De kommissie had weinig tijd no- ZIERIKZEE - Een enquête van de Aktiegroep Havenkwartier wees onder meer uit, dat de bewoners rond het sloopter rein in de Nieuwe Boogerdstraat en de Lange St. Janstraat weliswaar pleiten voor behoud van parkeerruimte, maar anderzijds ook veel belang hechten aan speelruimte voor de jeugd en groenvoorziening. Parkeerruimte wordt meestal wel gevonden op het terrein in de Nieuwe Boogerdstraat en langs de oude tuinmuur in de Lange St. Janstraat. dig om te komen tot een positief ad vies betreffende de beschikbaarstel ling van een krediet van 1.602.500,— voor uitvoering le fase van het plan voor aanleg sportvel- denkomplex aan de Lange Blokweg. Zoals verwacht mocht worden, bracht R.U.-woordvoerder de heer Sprengelmeijer over dit punt een ne gatief advies uit. De kommissie werd verder ge vraagd een machtiging" te verlenen om stappen te ondernemen voor het bouwrijp maken van 3 ha grond bij het Kaaskenswater ten behoeve van de bouw van de nieuwe Cornelia- stichting. De gemeente heeft de taak in december van dit jaar de grond bouwrijp op te leveren. De kommis sieleden adviseerden op de ingesla gen weg door te gaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - In het Havenkwartier en de Binnenstad- Zuidwest van Zierikzee wordt op maandag 17 januari be gonnen met de bouw van 31 woningen op verspreide open plaatsen en de verbouw van 1 pand in 3 apparte menten. De nieuwbouwwoningen komen in het Lange Groendal, St. Domusstraat en zal na voltooiing worden verhuurd aan de Stichting Alternatief wonen ter uitbrei ding van het zgn. begeleid wonen van alleenstaanden. Eerder werden hiervoor twee panden op de hoek Varremarkt-Lammermarkt gerenoveerd. De in totaal 34 woningen zijn ont worpen door architektenburo Kraamer Partners te Schuddebeurs en worden gebouwd door Aanne mingsbedrijf Den Hartog. De wonin gen hebben 2 slaapkamers en de ap partementen 1 slaapkamer. De wo ningen zijn daarmede duidelijk be doeld voor 1- en 2-persoonshuishou- dens. Maar ook kleine gezinnen ko men in aanmerking. Het architektenburo ontwierp in eerste instantie voor die gaten, die slechts met één woningtype konden worden opgevuld, een zeer „smal" 4 m) doch diep 11.00 m) type woning, waarvan de keuken aan de straat ligt en de woonkamer aan de tuinzijde is gestitueerd, terwijl de berging los in de meestal vrij diepe tuin komt te staan. De benedengang vertoont een nis voor meterkast en garderobe met aan het eind onder de trap een toilet. De trap naar een over loop met badruimte, c.v. kast en 2 slaapkamers wordt betreden vanuit de woonkamer als open houten trap. Die invulling komt voor in de bestaande gaten in de Ravenstraat (2 stuks), Wevershoek (1 stuk), Ven kelstraat (2 stuks) en Lange Groen dal Oostzijde (1 stuks). Een wat „breder" type was in an dere gaten mogelijk. De breedte is daar 4,35 m en de diepte 9,50 m. De afwijking met het nog smallere type is, dat i.p.v. een gang een „hal letje" mogelijk is, waarin garderobe, meterkast en toilet zijn gelegen, ter wijl de trap vanuit de hal wordt be treden. Op de verdieping weer een badruimte, een c.v.-kast en 2 slaap kamers. Dit type komt voor in gaten in de Molenstraat (1 stuks) en in de Lange Groendal Oostzijde (5 stuks). Breedste type Tenslotte het „breedste" type 5,25 m), doch i.v.m. de meestal be- pertke achtertuin-ruimte, zeer be perkte diepte 8,00 m). Deze types bevatten een bredere keuken, een bredere hal en een meer naar het vierkant neigende woonkamer. Op de 1ste verdieping wederom een ba druimte, een c.v.-kast en 2 slaapka mers. Aan deze types zit de berging aan de achterzijde „aangebouwd" en kan men ook van achteren, via de berging als tochtsluis, de woning bin nenkomen. Deze types komen voor in de We vershoek (1 stuks) en de Regen boogstraat (2 stuks met een poort er tussen), de Molenstraat (1 stuks met een aangebouwde berging aan de zij gevel en 1 stuks met aangebouwde garage), de St. Domusstraat (2 stuks), de Lange Groendal Oostzijde (1 stuks) en de Lange Groendal Westzij de (11 stuks - met ongeveer in het midden een poort). Oorsprongeklijk waren er in plaats van een aantal van deze woningen „bejaardenwoningen" met daarbo ven „eenpersoonsflatjes" ontwor pen, doch deze bleken helaas niet te passen in het toch door de gemeente gehandhaafde „kappenplan", zodat op het laatste moment hiervan moest worden afgezien. Het pand in de St. Domusstraat, dat drie appartementen herbergt, is bedoeld voor wat minder zelfstandi ge bewones, die ieder een eigen slaap- en zitruimte met keukenhoek hebben, bad- en toiletruimte in de na bijheid van hun kamers en een dag verblijf op de begane grond aan de straat. Het projekt zal na voltooiïngj de afronding vormen van dé renova tie en nieuwbouw aktiviteiten in het Havenkwartier, die Beter Wonen in 1976 begon met de bouw van 17 wo ningen in de Venkelstraat. De voorbereiding voor de 34 wo ningen begonnen precies 2 jaar gele den. Huurprijs In het programma van eisen werd toen als gemiddelde huur prijs 235,— p/mnd. aangehouden. Deze huurprijs zou zeker zijn bereikt in dien evenals bij de bouw in de Mo lenstraat en Venkelstraat door de overheid volledig rekening zou zijn gehouden met de extra kosten van het moeilijk bouwen in de bin nenstad. Deze zgn. excessieve kosten worden bij de huurberekening bui ten beschouwing gelaten, waardoor zij de huurprijs niet nadelig beïn vloeden. De excessieve kosten werden tot slechts 5.000,— per woning goedge keurd in-tegenstelling tot 26.000, p/woning bij de bouw van 17 wonin gen in de Venkelstraat. Daardoor zal de huurprijs aanmerkelijk hoger worden, maar naar verwachting toch niet boven de 400,p/mnd. uitko men. De goedkeuring voor deze bouw werd op 30 september 1982 verstrekt, maar voordat kon worden begonnen moesten de bouwplaatsen nog bouw rijp gemaakt worden, zoals het ver wijderen van funderingsrestanten en van clandestiene bouwsels. Vervolg pag. 2 DEN HAAG - De ANWB zegt het begrijpelijk te achten, dat de rege ring de bouw van de vaste oeverver binding over de Westerschelde nu niet door wil zetten. Door de lage verkeersprognose lopen immers de overheden het risico grote financiële offers te moeten brengen.Ook de weggebruikers lopen de kans extra hoge tolgelden te moeten betalen, al dus donderdag de reactie van de ANWB op het besluit van de regering - woensdag - de vaste oeververbin ding over de Westerschelde niet door te laten gaan. Deze beslissing moet volgens de ANWB wel betekenen, dat spoedig extra gelden beschikbaar worden gesteld voor verbetering van de veer boten over de Westerschelde. Boven dien moet worden beloofd dat de veertarieven in de toekomst niet ex tra worden verhoogd. Ook de bezuiniging op de weg over de Oosterscheldedam moet worden teruggedraaid. Het lijkt de ANWB tenslotte zinvol de regering nu te vra gen door een financiële tegemoetko ming de opheffing van de tol op Zee landbrug mogelijk te maken. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 011161215 in de wintermaanden maandag en dinsdag gesloten, uitgezon derd diners en partijen. Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en enkele bui en, mogelijk met hagel of sneeuw; minimumtemperatuur omstreeks drie graden; middagtemperatuur cir ca vijf graden; matige, aan de kust krachtige noordwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 18 januari: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: noordwest 7 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkr.: noordwest 7 Dinsdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: west 7 ZON- EN MAANSTANDEN 15 jan. Zon op 8.42, onder 16.57 Maan op 9.45, onder 18.05 16 jan. Zon op 8.41, onder 16.59 Maan op 10.13, onder 19.11 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.00 Maan op 10.37, onder 20.20 Eerste Kwartier: 22 jan. (6.33) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 jan. 3.45 16.29 9.58 21.57 16 jan. 4.11 17.08 10.07 22.37 17 jan. 4.53 17.47 11.06 23.17 Springtij 16 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het is zaterdag wisse lend bewolkt en er kunnen buien val len, mogelijk met hagel of sneeuw. In de komende nacht daalt de tempera tuur tot omstreeks 3 graden. De mid dagtemperatuur is ongeveer 5 gra den. Er waait een matige en aan de kust een krachtige noordwesten wind. Het weer in West- en Noord- Europa wordt beheerst door oceaan depressies, die van IJsland naar Skandinavië trekken. De fronten van deze depressies passeren via En geland onze omgeving en veroorza ken tijdelijk regen. Achter de fron ten komen buien voor, die boven de Noordzee ontstaan en dan ons land binnendrijven. De lucht waarin deze buien tot ontwikkeling komen is tot op grote hoogte in de atmosfeer koud. Hierdoor komen er bij ons ook hagel- en sneeuwbuien voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1