HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN „Recessie heeft watersport in greep" Tijdelijk 25 gram extra Paarsmerk koffie van Douwe Egberts. Dit biedt de beeldbuis Eerste vrouwelijke loods Binnenvaartschip met cement omgeslagen GS voor proefwindpark in Zeeland Mogelijke straf kost Azivo per maand anderhalve ton Wetsontwerp naar Kamer tot wijziging van provinciewet en gemeentewet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 januari 1983 Nr. 23251 7 Direkteur Botenbeurs: Advertentie VINKEVEEN - De neergaande eco nomie heeft ook de watersport in de greep. De scheepsnieuwbouw zit in de problemen, terwijl de tweedehands-markt aantrekt. Alleen het surfzeilen zorgt voor een forse groei. Zo vatte directeur G. Erdmann van de Düsseldorfer messegesell- schaft MHB aan de vooravond van de 14de internationale watersportten toonstelling boot '83 (van 22 tot 30 ja nuari) in Düsseldorf dinsdag in Vin- keveen de situatie in de watersport samen. VLISSINGEN - Nederland krijgt voor het eerst in haar nautische ge schiedenis een vrouwelijke loods. Het is de 29-jarige Paula Dekker uit Lewedorp, die haar stuurmansoplei ding heeft gevolgd op het Maritiem Instituut De Ruyter in Vlissingen. Volgens het hoofd personeelszaken E. Douw van der Krap van het directoraat-generaal scheepvaart en maritiemezaken (voormalig loods wezen) is Paula Dekker de eerste vrouw die door de zware selectiepro cedure van het loodswezen is heenge- komen. De eerste Nederlandse vrou welijke loods die in het bezit is van de eerste rang stuurman grote han delsvaart heeft tot deze week als stuurman gevaren op een container schip. Paula Dekker zal nu eerst de aspi rant loodsopleiding in Den Helder moeten volgen. Dat is een cursus van negen weken en daarna zal de oplei ding die ongeveer een jaar gaat duren worden afgerond in het district waar zij geplaatst wordt. De eerste vrouwelijke aspirant loods komt op 1 maart in dienst en ze zal volgens de dienstleiding niet an ders behandeld worden, ook niet bij het uitvoeren van opdrachten, als haar mannelijke collega's. VLISSINGEN - Twee opvarenden van de Belgische binnenvaartspits Donky, de 33-jarige schipper Joost en zijn vrouw uit Gent, hebben dinsdag morgen een duik in het ijskoude wa ter van de Westerschelde overleefd. Het schip van de familie Joost (346 brt), geladen met 314 ton cement, wil de de haven van Hansweert binnen varen. Toen het voorschip al binnen de havendammen was, werd het ach terschip door de sterke stroom ge pakt, waardoor het ging overhellen naar bakboord. De schipper heeft nog geprobeerd de zaak in evenwicht te brengen door tegenroer te geven, maar dat lukte niet meer. Het schip sloeg in enkele seconden om. De schipper en zijn vrouw en de scheeps hond, die eerst geprobeerd hadden op de huid van het schip mee rond te lo pen, moesten toch te water en wisten op eigen kracht zwemmend de ooste lijke havendam van Hansweert te be reiken. Het echtpaar heeft van het onfortuinlijke bad geen schade on dervonden. De Donky is naar de zo genaamde Slikhaven van Hansweert gesleept. Daar zal geprobeerd wor den het schip te kantelen. In de kringen van boot '83 viel te beluisteren dat van de scheepsnieuw bouw alleen op dit moment niet te le ven is, hoewel zeilboten en jachten (22 procent) en moterboten (22,4) bij na de helft van de tentoonstelling in Düsseldorf uitmaken. Surfplanken (10,9 procent) bezetten de derde plaats, en in deze sector zit nog groei. Bakens verzetten Volgens de beurs moeten de bakens worden verzet,wil men overleven. Bedrijven die dat al gedaan hebben hoeven niet bang te zijn voor de toe komst. Bedrijven moeten zich in dat omschakelingsprocess meer richten op blijvend onmisbare diensten als onderhoud en reparatie. Ook leve ranciers van onderdelen hebben ze ker toekomst. Een goede infrastruc tuur (havens, ligplaatsen, onder- houdsmogelijkheden) is evenzeer van blijvende waarde. Op de Düssel- dorfse beurs is op het gebied van ac- cesoires (van nieuwe meerlijnen tot radio-apparatuur) het nodige te zien. Nederland telt volgens officieuze gegevens ongeveer 200.000 zeil- en moterboten, waarmee regelmatig een half miljoen mensen varen. Daar bij komen nog eens zo'n 200.000 plankzeilers en tienduizenden kano vaarders en roeiers. Vooral in de ja ren 1965-1975 maakte de watersport een ongekende groei door, van zo'n tien procent per jaar. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland staan in beginsel positief tegenover een proefwind park in Zeeland. Zij hebben dit aan de Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven (SEP) bericht. Het is gs op dit moment echter nog niet mogelijk toe te zeggen of zij be reid zij mee te werken aan een snelle verlening van de voor een dergelijk windpark vereiste vergunningen. Zij willen hieroven eerst overleg plegen met het gemeentebestuur van Honte- nisse; gebleken is namelijk dat de SEP in Zeeland nadere studie wil verrichten naar een plaats in de Hooglandpolder bij Kloosterzande. Daarnaast wil gs eerst advies inwin nen van de provinciale planologische kommissie. De SEP had om een uit spraak van gs over de bereidheid van een snelle vergunningverlening ver zocht. Het is de bedoeling van de SEP vóór 1 januari "1984 de vereiste ver gunningen voor de bouw van een proefwindcentrale van 10 MW te heb ben verkregen of daar in ieder geval uitzicht op te hebben. Gs wijzen de SEP erop dat het afgeven van de ver eiste vergunningen vooral een zaak van de gemeente is; zij raden de SEP aan kontrakt op te nemen met Honte- nisse. Daar zal men mogelijk ook meer kunnen zeggen over de tijd die nodig is om de vergunningen af te ge ven. TOULOUSE - Frankrijk is begon nen met voorbereidingen voor de bouw van een experimenteel ge vechtsvliegtuig. De bouw in serie zou in 1995 kunnen aanvangen. Dit heeft de Franse minister van defensie, Charles Hernu, in Toulouse bekend gemaakt. Hij nodigde „alle Europese landen die met ons zouden willen sa menwerken, daartoe uit. Maar wij zullen niet wachten". Leuk nieuws voor de liefhebbers van extra pittige koffie. Want in elk pak Paarsmerk van Douwe Egberts zit tijdelijk 25 gram extra. Goed voor vijf gulle kopjes. En lekker pittig, zoals u dat van Paarsmerk gewend bent. Daar moet u dus even aan denken, in de winkel. DEN HAAG - De mogelijke straf korting die het ziekenfonds AZIVO boven het hoofd hangt als het fonds blijft weigeren de eigen bijdrage voor medicijnen te innen, zal het re bellerende fonds ongeveer anderhal ve ton per maand kosten. Dit heeft een woordvoerder van het AZIVO ge zegd, nadat een gesprek tussen de zie kenfondsraad en het AZIVO over het konflikt over de eigen bijdrage niets had opgeleverd. Volgende week maandag beslist de ziekenfondsraad of de strafkorting doorgaat. „Wij zullen die vergade ring afwachten ".aldus de AZIVO- woordvoerder, die weinig hoop had dat de strafplannen tegen het fonds nog zal wijzigen. Als het officiële besluit eenmaal gevallen is zal het AZIVO-bestuur opnieuw bekijken of de principiële weigering om de eigen bijdrage te innen ook werkelijk in de praktijk zal worden uitgevoerd. Eigen bijdrage De financiële straf op jaarbasis (on geveer twee miljoen gulden uit eigen kas bijbetalen) die het AZIVO boven het hoofd hangt zal daarbij een be langrijke rol spelen. Het AZIVO wil de niet zeggen of het fonds financieel in staat is om voor deze eigen bijdra ge op te draaien. „Bij het besluit zal voorop staan dat wij het voortbe staan van het fonds niet in gevaar willen brengen. Er wordt nu door de ziekenfondsraad zeer grote druk ge bruikt, dergelijke machtsmiddelen zijn nog nooit tegen een ziekenfonds gebruikt", aldus de AZIVO-woord- voerder. OOST-BERLIJN - De DDR heeft de korrespondent van het Westduitse tijdschrift „Stern", Dieter Bub, uit gewezen. Zijn accreditering in de DDR is hem volgens het Oostduitse persbureau ADN ontnomen op grond van „grove schendingen van wette lijke bepalingen" van de Duitse De- mokratische Republiek door „leuge nachtige berichtgeving". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN - De zeven Feyenoord-supporters die zondag middag in Groningen zijn aangehou den zijn door de Groninger politie vrijgelaten. Ze hebben alle zeven een dagvaarding gekregen om volgende week dinsdagmiddag te verschijnen voor de politierechter in Groningen. AMSTERDAM - De Amsterdamse raad voor de stedebouw vindt de ma nier waarop bij de opdeling van Amsterdam de grenzen zijn getrok ken weinig verantwoord. Dit blijkt uit de reaktie van de ars op de nota gebiedsindeling van het Amsterdam se gemeentebestuur. Hierin wordt de hoofdstad opgedeeld in zestien gebie den, die elk een eigen stadsdeelraad kunnen krijgen. LEEUWARDEN - De Pseudo-arts C. de J. uit Heerenveen, die jaren lang als radioloog in het Heerenveen- se Ziekenhuis de Jongerschans werk te, zal niet worden vervolgd wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Hij heeft gebruik ge maakt van een schikking door een boete van duizend gulden te betalen. Voor vervolgen wegens het plegen van valsheid in geschrifte (diploma vervalsing) acht het openbaar mi nisterie de zaak niet zwaar genoeg. GRONINGEN - Het experiment met het gescheiden inzamelen van huisvuil in Groningen wordt stopge zet. Belangrijkste redenen zijn dat het afval niet meer gescheiden kon worden verwerkt bij de VAM in Wijster en de tegenvallende mede werking van de burgers. Aan de proef, die en jaar heeft geduurd, heeft gemiddeld de helft van de be woners van de drie betrokken wij ken meegedaan. Dat heeft de ge meente Groningen meegedeeld. DEN HAAG - Een buitengewoon con gres van DS'70 gaat zich zaterdag uit spreken over een voorstel van het hoofdbestuur om deze politieke par tij op 31 maart 1983 op te heffen. Het hoofdbestuur is tot dit voorstel gekomen, omdat DS'70 sinds de ver kiezingen van 26 mei 1981 niet meer in het parlement vertegenwoordigd is en daarmee aan haar direkte in vloed op de parlementaire politiek een einde is gekomen. DEN HAAG - Het wetsontwerp tot wijziging van de Provinciewet en de Gemeentewet is maandag bij de Tweede Kamer ingediend. In die twee wetten is onder meer de toepas sing geregeld van zogenaamde speci fieke uitkeringen. Dat zijn bijdragen van het rijk aan de provincies en ge meenten voor met name genoemde activiteiten of taken. Een aantal spe cifieke uitkeringen zal uiterlijk vijf jaar nadat de wet in werking treedt, worden ondergebracht bij de algeme ne uitkeringen van het Gemeente fonds of het Provinciefonds. Dat PARIJS - De Franse autoriteiten hebben de Sirius, een schip van de milieu-organisatie Greenpeace weer vrijgegeven. Dit heeft en woordvoer der van Greenpeace bekend ge maakt. De Sirius lag aan de ketting in de marinehaven van Cherbourg nadat het schip donderdag was opge bracht tijdens een protestaktie tegen het afleveren van nucleair materiaal door een Japans schip. heeft het ministerie van binnenland se zaken dinsdag meegedeeld. Het kabinet heeft besloten in to taal 18 uitkeringen over te hevelen naar het Provinciefonds en 36 uitke ringen naar het Gemeentefonds voor aanleg en onderhoud van wegen, mi lieubeheer en welzijn. Er zijn thans nog 500 specifieke uitkeringen. Het kabinet wil de komende jaren zo'n 200 van die uitkeringen opheffen en naar het Gemeentefonds en Provin ciefonds overbrengen. Een paar voorbeelden van uitke ringen die overgaan naar het Provin ciefonds zijn: de bijdrage ten behoe ve van grenstekens en grenswijzigin gen, de bijdrage luchtvèrontreini- ging algemeen en de bijdrage in de fi nanciering van de afvalstoffenwet. Voorbeelden van uitkeringen die naar het Gemeentefonds gaan zijn: de bijdrage in verband met het be graven van op strand aangespoelde of uit zee opgebrachte lijken, de bij drage in bestemmingsplankosten en bijdragen ten behoeve van de regio nale brandweer. 77 Hij dronk er gulzig van, toen de waard het gevulde glas voor hem plaatste. „Auslander?" informeerde de man. Frans knikte. „Holland. Ich bin mit Feriën in Manternach." „Ach so. Etwas spat für Urlaub, nicht?" De aangesprokene haalde de schou ders op. „Es ist jedemfalls ruhig in diese Zeit" Dat bevestigde de waard en voegde er aan toe, dat „der Herr" in elk geval kon genieten want het dal van de Lang- fuhr was héél rustig, het zware auto verkeer kwam hier niet langs. Frans dronk nog een tweede glas, waarna hij betaalde en de terugtocht naar zijn pension aanvaardde. Na het eten installeerde hij zich met een paar tijdschriften buiten in een luie stoel, want de zon scheen tegen een onbe wolkte, strakblauwe hemeL Het was zelfs bijzonder behaaglijk buiten. 's Avonds keek hij wat naar de tele visie, maar het verveelde hem al spoe dig, zodat hij goede nacht wenste en zich terug trok in zijn kamer. Doordat ij een groot deel van de dag buiten was geweest, kreeg hij al spoedig slaap en dook in het bed. Om de volgende mor gen tamelijk vroeg wakker te worden. Hij trok het gordijn omhoog en keek naar buiten. Een beekje kabbelde dicht langs de muur van het huis. Ginds stond een aantal bomen en daarin zon gen en kwinkeleerden verschillende vogels. Een vroegere melkrijder kwam met zijn door een tractor getrokken wagen door het dorp. Voor het overige was alles nog stiL Hij keek op zijn horloge, maar hij had het vergeten op te winden, zodat hij geen idee had van de tyd. Het kan zo goed half zes zijn als half acht Nu ja, ik nu eenmaal wakker, dus blijft ik er maar uit Op zijn gemak schoor hij zich, waarna hij zich waste en aankleedde. Hij zocht een luchtige kombinatie uit, want het zou warmer worden vandaag. Dat had hij uit het weerbericht op de televisie vernomen: tot 23 graden. En dat begin oktober. Niet gek. Zichzelf nog eens inspekterend voor de spiegel, knikte hij tevreden en verliet zijn kamer. In de keuken was een vrouw bezig, die hem vriendelijk goeden morgen wenste, en meedeelde,dat hij met een minuut of tien zou kunnen ontbijten. In de kamer zag hij, dat het kwart over zeven was. In het vertrek was een tafel gedekt voor twee personen en een andere voor één. Die zal dus wel voor mij zijn, dacht hij en ging zitten. Er was al een ochtendkrant en gedurende eni ge minuten verdiepte hij zich in het landelijke en lokale nieuws. Na het ontbijt stapte hij in zijn wagen en reed naar de hoofdstad. Zo vaak in Luxemburg geweest en nog nooit daar. Nu heb ik er alle tijd voor en wil ik de stad zien. De twee en twintig kilometer legde hij in een kwartier af. Blijkbaar waren er een aantal winkels maandag- 's morgens dicht, want op alle parkeer- Door GRÉ DE BOER terreinen kon hij makkelijk zijn wagen kwijt Gedurende de morgen vermaakte hij zich in de stad, die hij op zijn gemak bekeek, dronk ergens koffie, waarbij hij zichzelf trakteerde op een soort suikerkoek en reed tegen de middag weer terug naar Manternach. 's Middags maakte hij weer een wandeling, ditmaal gaande langs het riviertje naar het dorpje Lellig. Even buiten Manternach kwam hij opnieuw de dame met de hond tegen. Opnieuw groette ze hem vriendelijk en Frans boog hoffelijk. Twintig meter verder draaide hij zich verstolen om en keek de vrouw na. Ze doet me aan iemand denken, dacht Frans, maar ik zou niet kunnen zeggen wie. Pas twee dagen later merkte de pensionhouder zo langs haar neus weg op, dat er nog iemand uit Holland in het dorp vertoef de. Nee, niet in dit pension, maar in het grote hotel „Eine Sangerin", voegde de vrouw er veelbetekenend aan toe. Maar de naam wist ze niet meer. Wel een keer horen noemen, maar die Hol landse namen... Ze haalde glimlachend haar schouders op. Zo moeilyk uit te spreken, nietwaar? Dus een zangeres. Misschien ook van de televisie, hij wist het niet pre cies. En kon zich evenmin de naam herinneren Diezelfde middag, toen hij een eind je langs de straatweg door het bos in de richting Wecker wandelde, zag hij haar zitten. (wordt vervolgd) Vrijdag 14 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Ja, natuurlijk 18.25 uur Teleac 18.55 uur Niels Holgersson 19.20 uur Vijf tegen vijf. Spelpro- gramma. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Achter het nieuws 21.10 uur Pisa. Satirisch programma. 21.20 uur Fame. De vriendschap tus sen Coco en Lydia wordt opgescho ven want beide dames dingen mee naar de hoofdrol van een musical. 22.10 uur De ombudsman 22.40 uur Sonja op vrijdag. Praatpro gramma. 23.40 uur Consumententips 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Ted show. Als gasten zullen o.a. aanwezig zijn Willeke Alberti en het Skapino Ballet. 20.40 uur Margie Forbes. Maggie krijgt te maken met een nieuwe col lege die een streber blijkt te zijn. Hij wil namelijk hogerop en maakt het op die manier voor heel wat mensen lastig 21.30 uur Momentopname. Thema van deze aflevering is Kerk en ge loof. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Vijf hoeren, vijf vrouwen. Een programma van het Humanis tisch Verbond waarin vijf verschil lende vrouwen praten over hun werk als prostitué. 23.15 uur Gesprek met de minister president 23.25 uur Haagse Beatnacht 1980. Popgroep met als bakermat maakte hierin hun opwachting. Vrijdag 14 januari. 21.20 uur. Ned. 1: Fame. Een scène uit deze serie op de theaterschool ran New York City met Lydia als de hoog opspringende leer ling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7