Vijfendertig jaar met de Nieuwsbode door de stad Dorpenplan slaat aan onder bevolking van Zonnemaire DE OMROEPER MEER MENSEN MAKEN GEBRUIK VAN „TAFELTJE DEKJE" Opmerkelijk jubileum van M. W. Janse: Verkeer en onderwijs grootste knelpunten Diensttijd bijna beëindigd STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 januari 1983 Nr. 23251 3 ZIERIKZEE - Zelden komen krantenmensen zélf in het nieuws. Maar zo af en toe zorgt de heer M. W. Janse daar voor. Hij heeft er bijna een gewoonte van gemaakt om eens in de vijf jaar in het nieuws te komen: als bezorger van de Zierikzeesche Nieuwsbode viert hij dan een jubi leum. Donderdag (vandaag) is het weer zover: 35 jaar lang in dienst van de krant, 35 jaar lang het resultaat van noeste arbeid van redakteuren, zetters, opmakers en drukkers persoonlijk bij zijn abonnees in de brievenbus bezorgen. Door weer en wind. ZIERIKZEE - De jubilerende bezorger van de Zierikzeesche Nieuwsbode, de heer M. W. Jahse, aan het begin van zijn ronde door de binnenstad: 35-ste jaar gang nummer één! ZONNEMAIRE - Zonnemaire leeft. Dat bleek woens dagavond weer tijdens de hoorzitting waarop de bewo ners hun mening konden geven over het wel en wee in het dorp. De hoorzitting werd gehouden naar aanleiding van het dorpenplan, dat onder meer als doel heeft de leefbaarheid in het dorp te bevorderen. En dat de inwo ners van Zonnemaire daar enorm bij betrokken zijn, bleek wel uit de opkomst. Het dorpshuis zat bomvol. In totaal nemen vijf dorpen aan dit intergemeentelijke plan deel. Zonne maire is er één van. Tijdens de hoor zitting werden allereerst problemen en knelpunten naar voren gebracht door drs. G. F. van Hogendorp en J. H. T. van Vastenhoven van het ad- viesburo Stad en Landschap. Deze zogenaamde probleemanalyse van het dorp werd door hen opgesteld in samenwerking met vertegenwoordi gers uit het dorp. Daarna kregen de aanwezigen de gelegenheid hierop te reageren. Over de verkeerssituatie in het dorp kwa men de meeste vragen en opmerkin gen. De Dijk van Bommenede is het grootste knelpunt. Daar wordt vol gens de aanwezigen ten eerste te hard gereden en tevens kunnen geparkeer de auto's aan één zijde voor gevaar lijke situaties zorgen. Tijdens een hoorzitting mag je geen kant en klare oplossingen verwach ten en dat gebeurde dan ook niet. Dit misschien tot ontevredenheid van be langstellenden die hadden gehoopt konkrete antwoorden te krijgen. Dat was niet het geval. De werkgroep, die zich met dit dorpenplan bezig houdt. gaat namelijk met de op- en aanmerkingen aan de slag en komt hierop terug tijdens een tweede hoor zitting. Die wordt begin maart ge houden. Of er dan inderdaad een pasklare oplossing aangedragen kan worden voor de Dijk van Bommenede kan worden betwijfeld, want de proble men zijn niet zo eenvoudig. Provinciale weg Burgemeester C. Slabbekoorn ver telde dat het om een provinciale weg gaat en wat maatregelen betreft is de gemeente dus afhankelijk van de besluiten van Provinciale Staten. Wethouder Ph. J. van Ast lichtte dit nog toe met de opmerking dat de ge meente al enige jaren geleden bij de provincie had aangeklopt met dit probleem. ..Het leek de provincie ab soluut geen verbetering om op de dijk een parkeerverbod in te stellen. Er zou dan nog harder worden gere den en dat willen we ook niet. Daar komt nog eens bij dat zich in de pro vincie meer verkeersproblemen voordoen in de diverse dorpen, die ook opgelost moeten worden. Wij staan in Middelburg wat dat betreft zeker niet boven aan de urgentielijst." Parkeren Er kwamen meer opmerkingen naar voren over parkeerproblemen. In de Margrietstraat en de Bermweg belemmeren geparkeerd staande au to's het doorgaande verkeer. Wat de Bermweg betreft, levert die vooral voor doorgaande landbouwvoertui gen problemen op. De werkgroep zou zich hierover buigen. Een andere zaak die de bewoners van Zonnemaire zeer aan het hart gaat is het onderwijs. Het ziet er naar uit dat er in de toekomst, in verband met het teruglopende leerlingenaan tal, slechts bestaansrecht is voor één school. Vragen over de bestuurlijke aanpak en over de toekomstige situa tie konden door de werkgroep nog niet worden beantwoord omdat het overleg hierover nog gaande is. Verder blijven de besturen van de scholen afhankelijk van de wetten die het ministerie voorschrijft. ,,En die zijn erg aan veranderingen onder hevig". aldus Slabbekoorn. Laag pitje De aanwezigen waren verder be nieuwd naar de plannen van Kavero een verblijfsrekreatief projekt te ontwikkelen langs de Veerdijk. Bur gemeester Slabbekoorn lichtte toe dat de gemeente deze plannen op een laag pitje, heeft gezet. ,,wij pleiten voor rust in onze gemeente. Wij doen daarom geen moeite om pretparken in het leven te roepen, hetgeen nog niet wil zeggen dat er nooit een re- kreatief park zal worden gebouwd langs de Veerdijk. Voorlopig zullen daar geen ontwikkelingen plaats vinden. Op de vraag van een van de aanwezigen waarom dit gebied reeds met bomen was aangeplant, gaf de voorzitter een ontwijkend antwoord. ..Misschien leveren bomen meer op dan aardappels". De molen kwam ook nog aan de or de. Een van de aanwezigen pleitte voor behoud en restauratie van de molen. De burgemeester antwoordde dat Het zal overigens waarschijnlijk het laatste jubileum zijn. In oktober hoopt de heer Janse de pensioenge rechtigde leeftijd te bereiken en de tassen worden zwaar ,,Ik denk dat ik dan stop. het wordt een beetje te veel. Misschien een klein wijkje, of af en toe eens invallen, want ik zal het best wel missen. Maar die grote wijk van nu, nee dat doe ik niet meer". Dit is wel een beetje te begrijpen, want in een „normale" werkkring wordt er soms rekening gehouden met het stijgeh der jaren. De heer Janse maakte het andersom mee: toen hij nog jong was waren de kran ten dun en dus lichter werk, nu wor den de kranten steeds dikker en der halve meer sjouwwerk. Maar ook al is de gezondheid nog prima, een tas met kranten van 33 kilo ga je op den duur toch wel voelen. Ook al wordt de tas gaandeweg lichter bij het be zorgen. Dat heeft hij zeker ondervon den toen de Extra-editie in het leven werd geroepen. Dat betekende een extra rondje door de stad met een aanzienlijk aantal pagina's. „Ik kon dat op den duur niet meer bolwer ken. Het was toen nog één keer in de maand, maar toen dat twee keer werd ben ik daar mee gestopt. En dat is maar goed ook, want gisteren bij voorbeeld was die krant 26 pagina's!" Vaste dienst Een opmerkelijk jubileum. Uniek ook. Want Janse is de enige bezorger die in vaste dienst is bij de Nieuws bode. In vaste dienst met een vast loon en dus ook de bijbehorende soci ale voorzieningen. Die zekerheid heeft hij als prettig ervaren, ook al kon hij en zijn gezin niet van de Nieuwsbode alléén leven. Allerlei bij-baantjes werden met het bezorg- werk gekombineerd. „Ik ben op 13 januari 1948 begon nen bij de Nieuwsbode. Daarvoor de molen in partikulier bezit is. Het is* misschien mogelijk gelden be schikbaar te stellen, maar daar zijn wel voorwaarden aan verbonden. Daarmee moet ook de eigenaar ak koord gaan. Er worden in ieder geval pogingen ondernomen". Woningen Op nieuwe woningwetwoningen zal Zonnemaire nog even moeten wachten. Maar het ligt zeker in de be doeling in de toekomst op de aange kochte gronden naast de gymzaal wo ningen te bouwen. Ook de uitvoering van het rioleringsplan zal nog enige jaren in beslag nemen. De gemeente is afhankelijk yan subsidies en be gonnen zal worden met vernieuwing van de meest verouderde delen. In de komende zomermaanden wil len de dorpsbewoners graag weer ge bruik maken van het strandje aan de Grevelingen naast de werkhaven. De toegangsweg is echter dermate slecht dat het moeilijk is dit strandje te be reiken. Eigenaar Staatsbosbeheer heeft om die reden de weg afgesloten. In overleg met het Grevelingschap zal geprobeerd worden deze situatie te wijzigen, zodat het gebied weer toe gankelijk wordt voor dagrekreatie. Ook werd gepleit voor een spreekuur van een huisarts in het dorp. Humor Tussen al deze min of meer serieuze op- en aanmerkingen was er geluk kig ook nog ruimte voor humor. Het werd zodoende een zeer geanimeerde hoorzitting en Zonnemaire liet zeker van zich horen. ZIERIKZEE Geld uit automaten gestolen Automaten in wasplaatsen van de garages Braai, Legemaate en Nobel- poort werden in de nacht van woens dag op donderdag opengebroken en vernield. In totaal wordt 250,— ver mist. De schade aan de apparaten is veel groter. Schoorsteenbrandje In de woning van de familie v. G. aan het Havenpark brak dinsdag een schoorsteenbrandje uit. De Zierik- zeese brandweer was spoedig ter plaatse en had het vuur binnen 15 mi nuten onder controle. Het vuur ont stond doordat olie in een frituurpan was gaan branden. Het vuur sloeg via de afzuigkap in de schoorsteen. Opstapkursus De Zeeuwse Dag/Avondscholenge meenschap (ZDASG) start op woens dag 26 januari 1983 weer met een kor werkte ik in de land- en tuinbouw, het laatst bij Roggeband in Zierik- zee. Mijn zwager werkte toen bij de krant als bezorger en die heeft mij enthousiast gemaakt. Het was een mogelijkheid om wat meer te gaan verdienen." „Ter vergelijking: in de tuinbouw had je in de winter 26,— per week en 's zomers 28,—, bij de Nieuwsbo de was mijn eerste salaris 24,50 per week. Minder dus dan ik had, maar de bezorging van het Algemeen Dag blad bracht nog eens 11,— in het laadje. Samen was het dus een be langrijke financiële verbetering". Binnenstad Samen met zijn zwager verzorgde hij de bezorging in heel Zierikzee. Per man 1530 kranten, elke dag, vijf dagen per week. Zijn wijk is nu de binnenstad waar hij 570 abonnees verzorgt plus nog een paar honderd in de „bakjes", losse verkoop bij winkels in de binnenstad. Tegelijker tijd neemt hij nog wat post mee van de drukkerij. Persoonlijk Nog leuke dingen meegemaakt in die 35 jaar? Janse: „Leuk, ach meer persoonlijke zaken zou ik zeg gen. Ze kennen me hier natuurlijk al lemaal als je zo lang hier loopt. Het persoonlijk kontakt is groot. Ik kom eens ergen met de krant, jaren gele den al, is juist de man gestorven. Gaat de deur open en vraagt zijn vrouw: „Moet je hem nog zien nu die nog boven aarde staat". Kijk zie je, persóónlijk. Niet altijd leuk, maar je bent onder de mensen. Je kent zo langzamerhand je adressen wel. Is er geen brievenbus, dan doe ik-gewoon de deur open en'gooi de krant op de mat. Ik heb het eens meegemaakt, dat er (weer) een sterfgeval in de fa milie was. Ik doe de deur open en daar staat de kist vlak bij de voor deur. Ik gooide de krant zo in de kist!" Dat houdt overigens niet in dat de ze twee voorbeelden tekenend zijn voor zijn werk, want dikwijls wordt hij ook binnen geroepen als er iets te vieren is, en een borreltje gaat er al tijd wel in Nog even terug naar die bijbaan te opstapkursus. De kursus wordt ge geven in Zierikzee aan de Man huisstraat 2. De lessen, elke week op woensdag morgen van kwart voor negen tot twaalf uur, worden gegeven door er varen docenten. In de afgelopen ja ren hebben al tientallen volwassenen gebruik gemaakt van deze „opstap" -naar de volwassenenonderwijs. Na de opstapkursus is het mogelijk om aan de ZÖXSG verder te studeren op mavo-, havo-, atheneum- of meao- niveau. Veel aandacht wordt besteed aan rekenen en Nederlandse taal. Daar naast wordt er ook aandacht besteed aan andere vakken die op de mavo worden gegeven. Ook het weer ver trouwd raken met studeren, velen keren weer in de schoolbanken terug na een lange periode van afwezig heid, neemt een belangrijke plaats in. Bij voldoende belangstelling is het ook mogelijk dat er een avon- dopstapkursus wordt gehouden. Belangstellenden voor de kursus in Zierikzee kunnen inlichtingen inwin nen of zich opgeven bij mw. G. Week hout, tel. 01110-3474, of bij de centra le administratie in Vlissingen, Mar- coniweg 1 (telefoon 01184-66186). Verkeerscontrole De rijkspolitie hield dinsdag een verkeerscontrole op rijksweg 18 (N 59) bij Zierikzee. Naast een aantal bekeuringen die de politie uit schreef, werd één auto uit het ver keer genomen omdat de wagen hele maal versleten was. CDA-fraktieleden bezoeken Zeeland Vrijdag 21 januari brengt een dele gatie uit de CDA-frakties van de Eerste en Tweede Kamer een werk bezoek aan Zeeland. De onderwerpen die daarbij in de belangstelling zullen staan: uitvoe ring van de Deltawerken, bezoek aan het Waterschapshuis Noord- en Zuid- Beveland te Goes, voorgang van de werkgelegenheid bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde plus een gesprek met de direktie en de onder nemingsraad van dat bedrijf te Vlis singen, gang van zaken bij de LPG in- en doorvoer in Zeeland en een gesprek in het Havenschap Vlissin gen met de betrokken bedrijven. BURGH-HAAMSTEDE Ledenvergadering „Westerschouwen" De tennisklub Westerschouwen houdt vrijdag 14 januari in het klub- gebouw een algemene ledenvergade ring. Op de agenda staat onder meer de begroting 1983 en de vaststelling van de kontributie. Voor tijd: zie agenda. Uitvoering „Witte van Haemstede" In het kader van het honderdjarig bestaan geeft de Koninklijke Mu ziekvereniging „Witte van Haemste de" vrijdag 21 januari in de grote zaal van camping Duinrand aan de Hogeweg een uitvoering. In april, mei en augustus van dit jubileumjaar treedt de Muziekvereniging ook op. De donateursuitvoering op 21 janua tjes. Graag vertelt Janse over zijn werk als stadsomroeper. Vijftien jaar deed hij dat werk met zijn bel. Zowel voor de gemeente als voor de partikulier. Omroeper „Ik ben wel eens op de radio ge weest. De opening van de melkfa briek had ik omgeroepen. En toen vroeg Goos Kamphuis van de N.C.R.V. of ik het nog eens wilde doen. Ik had het niet eens in de gaten dat het voor de radio was, maar dat is later uitgezonden". „Je kreeg drie gulden per roep in het begin. Later werd dat vijf gul den. Voor dat geldt moest je de hele stad door. Met de ramp (toen had ik veel werk met omroepen) kwam ik prinses Wilhelmina eens tegen. Ze was hier onofficieel, zonder begelei ding. Ze hield me staande en vroeg de weg naar het Leger des Heils. Ik ben ri wordt verzorgd door het tamboer korps onder leiding van dé heer M. Post, het fanfarekorps onder leiding van de heer J. Knuist en leerlingen van de vereniging onder leiding van mevrouw J. Bliek. Tijdens de pauze wordt een grote verloting gehouden. Na de uitvoering is er bal na met het Schelde-trio. Voor tijd: zie agenda. Vergadering rNGVB De Nederlandse Christen Vrou wenbond afdeling Burgh-Haamstede komt dinsdag 18 januari bijeen in de rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. De heer T. Bouterse spreekt over ,,D.e Bergrede". Voor tijd: zie agenda. Vergadering Groene Kruis De Vereniging Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland, contactkom missie Burgh-Haamstede houdt don derdag 3 februari in de recreatiezaal van de Gereformeerde Kerk een ver gadering. Daarin zal dokter J. Ph. P. Stenger uit Haamstede een lezing houden over „Gebruik en misbruik van medicijnen". Bij het Kruiswerk denkt men in de eerste plaats aan de wijkzuster, die elke dag haar werk doet: verpleging, wasbeurten, toedienen van injecties, het voeren van gesprekken over voorlichting en over het verkrijgen van hulpmiddelen eventueel via so ciale verzekeringen. Het Kruiswerk voorziet ook in de mogelijkheden voor zwangerschapsgymnastiek, biedt hulp bij bevallingen en de eerste zuigelingsonderzoekjes na de Het totaal aantal geleverde maal tijden in 1982 was 8446. Ten opzichte van 1981 kwamen er 1206 bij. Het co mité concludeert hieruit dat de ver zorging van warme maaltijden nog steeds een goede zaak is. Dankbaar heid wordt geuit ten aanzien van de exploitant van het „Huis van Nas sau", die spontaan meewerkt aan de goede verzorging van de warme maaltijden. Uit maatschappelijk oogpunt wordt de maaItijdprijs in overleg met voornoemde exploitant minimaal gehouden. Toch kon in 1982 niet aan een prijsverhoging wor den ontkomen: de warme maaltijd- prijs moest worden vastgesteld op 6,75. Dit betekende een minimale prijsverhoging van 0,25 per warme maaltijd. Subsidie Het gemeentebestuur van Zierik zee verleende ook voor 1982 een sub sidie ter grootte van 3.619,20. Deze subsidie is enkel bedoeld als bijlage in de vervoerskosten van de bezor ging van de warme maaltijden. Ook toen een eindje met haar meegereden en toen vroeg ze ook naar het werk van stadsomroeper. Toch wel leuk zo'n onverwachte ontmoeting". Droefenis De laatste bijbaan van Janse was een winkel in doe-het-zelf artikelen, die in 1980 gesloten werd. Het werd een beetje stil in het veel bewogen le ven van Janse. Droefenis werd hem evenmin bespaard, na een lang ziek bed overleed een jaar geleden zijn vrouw. Een moeilijke tijd voor Jan se, waar hij zich manmoedig door heen slaat. Een reden ook om geen groots feest op touw te zetten met het jubileum. „Ik denk dat ik niet eens vrij neem, maar gewoon mijn rondje maak". In ieder geval weten zijn vaste klanten nu van zijn opmerkelijk jubileum als hij zijn jubileumkrant in de bus doet. Dat zal vrijdag wat worden! geboorte. Dan is er de ziekenhuis-na zorg die nodig is na ontslag van een patiënt uit het ziekenhuis. De zorg voör de ouder wordende mens is heel belangrijk. Dieet- en voedingsvoor lichting, het uitlenen van magazijn artikelen en nog andere hulp vormen de manieren van hulp waarover het Groene Kruis in ruime mate kan be schikken. In Burgh-Haamstede zijn de bestuursleden de dames A. G. J. Ho- genboom-Landegent (Boeyes Bosch) en I. van Doorn (Bollelaan) en de he ren P. van Dalsen (Bouwmansweg), J. C. de Feiter (Burghse Ring) en J. L. Verton (Grevelingenlaan). Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN Piraat gepakt In Brouwershaven werd de illegale zender radio Smalstad uit de lucht genomen. Deze zender werd door di verse personen geëxploiteerd, maar slechts één van hen werd bekeurd. De zender en de apparatuur werden door de rijkspolitie in beslag geno men. Explosie op Brouwersdam De Explosieven Opruimings Dienst heeft woensdag op de Brou wersdam twee zeer gevaarlijke gra naten laten ontploffen. De projektie- len waren op het strand bij Westen- schouwen gevonden, maar werden op de Brouwersdam onschadelijk ge maakt, omdat daar geen bebouwing in de buurt is. voor 1983 werd weer subsidie aange vraagd en deze is inmiddels ingewil ligd. „Tafeltje Dekje" had een extra fi nanciële uitgave te verrichten, om dat er maaltijdbonnen moesten wor den gedrukt. Daardoor was het comi té genoodzaakt om aan de plaatselij ke kerken een financiële bijdrage te vragen. Het comité wijst erop dat degene die in aanmerking wensen te komen, kontakt kunnen opnemen met het „Huis van Nassau" of met de dames van het comité die voor de maaltijd bonnen, alsmede voor de begeleiding van de deelnemers, zorgdragen. Het comité' is als volgt samen gesteld: J. M. v. d. Brand (Weststraat 25), voorzitter; M. van Gilst, (Caland- weg 41), secretaris; M. L. Moermond, (Watermolen 2), penningmeester; me vrouw L. v. d. Sluis-Bij de Vaate (Ro dedorp 39), alg., adjunkt; de heer P. de Ruiter (Roggcnplaat 8); en de da mes: A. van Geesbergen-Adema, (Ju- lianastraat 62); J. Tennekes-De Koter (Wandeling 1); M. W. Vermaat- Verdoorn (Driekoningenlaan 17) en K. J. Prager-Heinen (Schouwenbank 91). Op het werk van de heer Janse als stadsomroeper werd ooit eens een gedicht gemaakt, dat verscheen in de Nieuwsbode van woensdag 11 maart 1953. Hieronder nogmaals afgedrukt. Hij toetert 't allerlaatste nieuws Keihard in onze oren En altijd vindt hij ons bereid Zijn toespraak aan te horen. Wanneer hij klingelt met de bel En voor ons om gaat roepen, Dan rennen allen naar de deur En luist'ren op de stoepen. Soms dachten wij: „Zou het ernstig zijn?" Maar 't is steeds losgelopen: We konden met de Spido mee Of verse vis gaan kopen. Ook de verassing bleef niet uit: We mochten centen halen; „Het rampenfonds", zo riep hij luid, „Gaat aan het uitbetalen.'' Geen spreker voor de radio Heeft zulke trouwe klanten Als onze man, gezwegen van Pastoors en predikanten. Dat hij zó populair zou zijn, Zó in de gunst zou komen, Hij had het in zijn schoonste droom Nooit schoner kunnen dromen. ZIERIKZEE - In het jaaroverzicht van 1981 meldde dat het aantal deelne mers van warme maaltijden ten opzichte van 1980 helaas was verminderd. Het comité was echter van mening dat er meer mensen zijn die van deze moge lijkheid gebruik zouden kunnen maken. Daarom werd besloten om de moge lijkheid van voorziening van warme maaltijden opnieuw onder de aandacht van de bevolking te brengen. Het resultaat daarvan heeft positief gewerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3