Oeververbinding Westerschelde geheel van de baan Volgende week nieuw visser ij gesprek Podg dood omyj Paus twijfelt Bij KEMA geen zorgen over neerstortende Kosmos 1402 Lozingseisen Westerschelde moeten versoepeld worden AGENDA Ondanks verregaande afspraken: Natuurbeschermers verheugd Financiering milieubeleid nijpender Man hand aangenaaid Postbeambte bekent diefstal WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Sluiten kerncentrales kost vijf miljard Jeugdsozen in het weekeinde 2 DEN HAAG - Er komt geen vaste oeververbinding over de Westerschelde. Dit is woensdagavond gebleken na een gesprek tussen commissaris van de Koningin Dr. C. Boertien en de ministers Ruding van financiën en Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Hiermee is een einde gekomen aan een kwestie die al zestien jaar sleept. Beide bewindslieden hebben Boertien en zijn delegatie leden kenbaar gemaakt dat „de aanleg van de Wester schelde oeververbinding, gezien de ten dienste staande gegevens, onder de huidige omstandigheden niet verant woord wordt geacht" Commissaris Boertien wilde zijn teleurstelling over de weigering van beide bewindslieden „niet onder stoelen of banken steken: alles werd immers in een keer van tafel ge veegd". Hij verklaarde het antwoord van de beide ministers dinsdag aan het voltallig college van gedeputeer de staten te zullen voorleggen. Daar na wordt bekeken welke stappen Zeeland tegen dit gaat ondernemen. Overigens zei hij te blijven geloven in de noodzaak van een vaste oever verbinding. Vast staat in elk geval dat die er tijdens het bewind van dit kabinet niet komt, zo stelde hij vast. HILVERSUM - De Franse PTT heeft bij Philips Telecommunicatie Industrie bv een order geplaatst voor de levering van 100.000 terminals voor de Franse videotexdiensten. Met deze order is een bedrag gemoeid van F 50 min, heeft PTT bekend ge maakt. MOSKOU - Het voormalige staats hoofd van de Sowjet-Unie Nikolaj Podgornyj is op 79-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het presidium van de opperste Sowjet in Moskou woensdag bekend gemaakt. De oekrainier Podgornyj was van 1965 tot 1977 voorzitter van het presi dium van de opperste Sowjet en daarmee president. Podgornyj werd in 1977 uit het po- litburo gezet, toen partijleider Leo nid Brezjnev ook staatshoofd werd. Daarna verloor hij ook zijn zetel in het centraal comité van de partij en in de opperste Sowjet(parlement). Sinds de dood van Brezjnev in no vember heeft de Sowjet-Unie nog steeds geen president. Sowjetleider Joeri Andropov is alleen partijlei der. VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus heeft woensdag gezegd dat hij aan de Madonna van Jasna Gora een besluit toevertrouwt of hij dit jaar Polen zal bezoeken. Vorig jaar werd de Pelgrimage van de Paus naar het klooster van Jasna Gora waar zich toen 600 jaar de ikoon van de in Po len vereerde Madonna bevond, uit gesteld vanwege de staat van beleg. De paus heeft al verscheidene we ken niet meer gezinspeeld op het be zoek en scheen volgens waarnemers in het vaticaan uiting te geven aan twijfel of zijn bezoek zal doorgaan. Op zijn wekelijkse audiëntie zei hij tijdens een gebed in het Pools blij te zijn dat de voorbereidingen voor het voorgestelde bezoek aan de gang zijn. „Maar terwijl ik in mijn hart dit bezoek voorbereid, wens ik bovenal dat het geleid wordt door U, moeder, en dat alleen U daarover besluit. Aan U vertrouw ik toe of en wanneer het bezoek wordt gebracht". De beide bewindslieden baseren zich op de prognoses van de verkeers- ontwikkeling, die landelijk, mede DEN HAAG - De Stichting Natuur en Milieu en het Zeeuws Coördinatie orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming zijn „verheugd" over het besluit van het kabinet om de vaste oeververbinding Wester schelde (VOW) te schrappen. De milieu-organisaties zeiden don derdag in een reactie op het kabinets besluit dat zij jarenlang hebben ge wezen op de schadelijke gevolgen van zo'n verbinding voor het milieu. „De grote financiële risico's hebben nu de doorslag gegeven. De VOW - een overbodig project - wordt niet aangelegd. Een verstandig besluit", aldus de organisaties. Volgens de organisaties zou de VOW een aanzet geven tot een onge wenste stedelijke en industriële ont wikkeling op de linker Schelde- oever en in de kanaalzone, met alle milieu-effecten van dien. gezien de economische situatie, een lager verkeersaanbod laten zien. Zij verklaren dat de daaruit voortvloei ende nadelige financiële consequen ties, namelijk omvangrijke exploita tietekorten, hun tot dit standpunt hebben gebracht. Afspraken Tot nu toe is Zeeland redelijk opti mistisch geweest over de komst van de brugtunnel. Op 16 oktober van het afgelopen jaar werden verregaande afspraken gemaakt tussen minister Van der Stee van financiën en mi nister Zeevalking van verkeer en wa terstaat over het afsluiten van con tracten voor de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde. Op 12 november jl. gaven de staten van Zeeland toestemming aan gedepu teerde staten om de overeenkomst met het Rijk aan te gaan. Alles zag er naar uit dat de ondertekening van de contracten door regering en het pro vinciaal bestuur van Zeeland een de zer dagen zou plaatsvinden en op 1 juli van dit jaar zou dan de eerste spade in de grond gaan. Achteruitgang Zoals bekend zou Zeeland de bouw van de dubbeldekker-veerboot (kosten tussen de 45 en 80 miljoen gulden) achterwege laten als de b rug- tunnelverbinding er zou komen. Het Rijk neemt voor zeventig procent de tekorten op de exploitatie van de veerdienst voor zijn rekening. Bij een vaste oeververbinding zouden deze kosten voor een groot deel ko men te vervallen. Boertien verklaar de dat hij, voordat hij met gedepu teerden heeft gesproken, hier voor alsnog niet op in wil gaan. Volgens Boertien kan deze weige ring van de bewindslieden voor Zee land in de toekomst ernstige finan ciële en economische achteruitgang betekenen. Advertentie STICHTING THEATER J vertoont in de concertzaal 1 RENE& SOUTENDIJK nouchkavanb'rakel 1 ^oewkvankden II REK Dl UNT ERIK VAN TWOUI ADRIAANOLfilX Cl Aim WAUTIII0N8 PI-TI M f'ABER 16 jaar binnenkort verwacht: 2 „the roadwarrior and the wal)" van pink floyd STRAATSBURG - De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, is na een gesprek met zijn Deense collega Uffe Elleman-Jensen „iets optimisti scher" dan vroeger dat de minister van visserij der tien EG-landen op 24 en 25 januari in Brussel een oplossing zullen vinden voor de meningsver schillen over een Europese visserij- politiek. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BOSCH - De officier van justitie in Den Bosch, Mr. P. Duyx, Heeft dinsdag bij de behandeling van de brand februari vorig jaar Bar- Dancing „Het Veerhuis" aan de Maas in Hedel volledig in de as. legde, vijf tien maanden cel geëist tegen de eige naar van dit etasblissement. Hij zou de brandstichting hebben uitgelokt om de verzekeringsgelden te kunnen innen. ARNHEM - Deskundigen van de Kema in Arnhem maken zich geen zorgen over het mogelijk „dicht bij huis" neerstorten van de radio-actief geladen Russische spionagesatelliet Kosmos 1402. Berichten over de kans dat deze uitgevallen kunstmaan met 45 kg uranium aan boord eind deze maand in West-Duitsland neer zal ko men zijn voor het gespecialiseerde Arnhemse onderzoekinstituut tot nu toe geen aanleiding geweest om spe ciale maatregelen te treffen. De ge volgen van het mogelijk neerstorten van de Kosmos, waar dan ook, zullen beperkt zijn, aldus dinsdag een woordvoerder van de Kema. Er bestaat inmiddels wel regelma tig contact tussen specialisten in Bonn en deskundigen van de Kema over de ontwikkelingen rond de neerstortende kunstmaan. De Duitse autoriteiten worden op hun beurt weer door de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart NASA op de hoogte gehouden. In het onwaarschijnlijke geval dat delen van de satelliet in Nederland neerkomen is de Kema volgens de woordvoerder uitgerust en in staat om de gevolgen aan te kunnen. „We hebben daarvoor voldoende deskun digheid in huis", aldus de woord voerder. MIDDELBURG - De lozingseisen voor afvalwater op de Westerschelde zijn te hoog gesteld. Daarom is het noodzakelijk de ten uitvoerlegging van een kwaliteitsplan ten aanzien van het Westerschelde-Bekken te heroverwegen. Dit heeft J.J. Claas, voorzitter van de Kamer van Koophandel van midden- en noord Zeeland gesteld in zijn nieuwjaarsrede voor de kamer. Uit onderzoeken is gebleken, dat de Westerschelde een gigantische zui- veringscapaciteit heeft dankzij de sterke eb- en vloedwerking. Voor de drinkwatervoorziening heeft de zou te Westerschelde geen enkele beteke nis. Ook de landbouw maakt geen ge bruik van dit water, terwijl de badstranden in dit zeegebied gelegen zijn. Volgens voorzitter Claas moet er op grond van deze gegevens een verantwoorde heroverweging plaats vinden van de kosten van waterzui vering en het voorziene gering effect op de kwaliteit van het water in rela tie met de bestemming die het bek ken heeft. Volgens Claas is een aan zienlijke versoepeling van de lo zingseisen, althans voorzover het zuurstofbindende stoffen betreft, op zijn plaats. Konsekwenties Het beleid zal zich in eerste instan tie dienen tc richten op het weren van giftige, milieuvreemde stoffen, welke niet of slechts in geringe mate afbreekbaar zijn. De zuiveringshef fingen in Zeeland behoren tot de hoogste van ons land, terwijl nog een groot aantal nieuwe zuiveringsin stallaties, waaronder in de Wester schelde, moet worden gerealiseerd. Dit brengt grote konsekwenties met zich mee voor zowel de burger als het bedrijfsleven. Als voorbeeld noemde Claas de zes Zeeuwse bedrij ven, die in de periode van 1979 tot 1981 zeshonderd miljoen gulden geïn vesteerd hebben. Daarvan was 9 pro cent. rond de 5 miljoen gulden, bestemd voor investeringen om tege moet te komen aan de eisen in de mi lieuwetgeving. De milieuwetgeving in ons land blijkt als een goed goëliede machine door te lopen. Er worden steeds zwaardere eisen gesteld en nieuwe heffingen opgelegd aan het be drijfsleven. terwijl de omzetten en de rendementen teruglopen, aldus Claas tijdens zijn nieuwjaarsrede. DEURNE - De politie uit Deurne heeft een zestien-jarige scholier uit die plaats aangehouden in verband met een aantal bedreigingen. De knaap werd ingerekend toen hij zich ophield bij een woning waarvan al acht maal de ruiten waren ingegooid. In het verleden zijn meerdere malen inwoners met progressieve denkbeel den bedreigd door onbekenden die in een aantal gevallen zeiden te spreken of te schrijven namens rechtse orga nisaties. OOSTERHOUT - Met de aanhou ding van zeven mannen tussen de 17 en 21 jaar uit Breda denkt de Ooster- houtse gemeentepolitie een einde ge maakt te hebben aan een grote serie winkeldiefstallen op diverse plaat sen in West-Brabant de laatste maan den. SINT-MAARTENSDIJK - De 91-ja- rige J. van Beveren uit Sint Maar tensdijk is woensdag in zijn woon plaats overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Het slachtoffer werd op zijn fiets aangereden door een lijnbus uit Brabant nadat hij op een voorrangskruising geen voor rang had verleend. DEN HAAG - Minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer heeft de Centrale Raad voor de milieuhygiëne gevraagd in zijn adviezen aan de re gering aan te geven waar de nood het hoogst is. Gezien de financiële situa tie is het onmogelijk de milieuverontreiniging op alle fron ten tegelijkertijd aan te pakken. „Voor de uitvoering van een milieu beleid kunnen we slechts roeien met de riemen die we hebben", zei de nieuwe bewindsman voor het milieu beleid bij zijn kennismaking met de adviesraad, „het financiële probleem word steeds nijpender". Niettemin hecht de minister vol gens zijn zeggen grote waarde aan een goed milieubeleid. Een efficiënt overheidsbeleid zou ernstig gehin derd worden, als de regering geen re kening houdt met het milieu. De raad voor de milieuhygiëne achtte hij voor de regering een belangrijk in strument voor de uitvoering van een doelmatig milieubeleid. Gevolgen voor milieu De bewindsman is van mening dat ook beslissingen die op andere mi nisteries worden voorbereid en ge volgen hebben voor het milieu in de raad moeten kunnen worden bespro ken. Hetzelfde geldt voor het inter nationale milieubeleid, met name in de Europese gemeenschap, ook al maakt het doolhofachtige karakter van de internationale politiek het maken van afspraken of het betrek ken van de raad bij de beleidsvoorbe reiding vrijwel onmogelijk. Hij zij dit in zijn hoedanigheid van voorzitter van de ministerraad van de Europese gemeenschap, nadat hij dinsdagochtend in Straatsburg besprekingen had gevoerd met zijn Deense collega en de vice-voorzitter van de Europese commisie, Francois- Xavier Ortoli. Het gesprek zal dins dag over een week in Brussel worden voortgezet. Omdat Denemarken, als enige van de tien, zich blijft verzetten tegen wat de andere EG-landen als een ge meenschappelijk visserijbeleid zijn overeengekomen, zijn op 1 januari nationale visserijmaatregelen van kracht geworden waardoor met na me Engeland en Denemarken tegeno ver elkaar zijn komen te staan. Genscher toonde zich tevreden dat allen die bij het conflict zijn betrok ken, ook de Deense regering, tot nu toe terughoudendheid hebben be tracht. Volgens Genscher kan er geen spra ke zijn van nieuwe onderhandelin gen omdat dan datgene in gevaar zou worden gebracht waarover de negen, met zeer veel moeite, overeenstem ming hebben bereikt. Het gaat, zo zei hij, om nadere precisering en verdui delijkingen, echter zonder aan te ge ven wat deze precies inhouden. GRONINGEN - Na een veertien uur durende spoedoperatie is woens dagmorgen omstreeks twee uur de linkerhand aangenaaid van de 24- jarige J. de G. uit Oostwolde (Dren the). De man had zijn hand dinsdag morgenmorgen omstreeks acht uur verloren tijdens werkzaamheden op zijn werk in Assen.Hij kwam met zijn hand in een cirkelzaag terecht. Na het ongeluk is de man overge bracht naar het Wilhelmina Zieken huis te Assen. Daarvandaan is hij met spoed overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen. Twee microchirurgen van de af deling plastische chirurgie begonnen dinsdagmorgen om tien uur met de operatie. Voor zover het zich nu laat aanzien is de operatie geslaagd, aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Over enkele weken zal echter pas goed kunnen worden bezien of de man zijn hand weer zal kunnen ge bruiken. BERGEN OP ZOOM - De postale recherche heeft in Bergen op Zoom de 44-jarige postbeambte C.H. aange houden. De man heeft bekend giro- overschrijvingen en cheques te heben verduisterd, waarmee deelnemers aan de nationale vogeltentoonstel ling het inschrijfgeld betaalden. Het gaat om duizenden guldens van 112 deelnemers. Het gevolg hier van is dat de organisatie van het vogel-evenement, dat deze week in Breda word gehouden, de gedupeer de vogelliefhebbers niet heeft kun nen plaatsen als deelnemer. H. heeft verder bekend dat hij in 1981 en 1982 verschillende keren Poststukken heeft gestolen. Hoeveel geld hij hiermee heeft ontvreemd is nog niet bekend. Zaterdag 15 en zondag 16 januari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Hofferstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 6565, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. AÜb i DEN HAAG - Sluiting van de kern centrales in Dodewaard en in Borsse- le kost vijf miljard gulden. Aange zien de exploitanten hiertoe niet zelf zullen besluiten, komen die kosten voor rekening van de staat. Sluiting betekent voorts dat kernenergie de rest van deze eeuw niet meer aan de orde kan zijn in het energiebeleid, ge zien de ontmanteling van de bestaan de infrastructuur. Nucleaire deskun digheid zal binnen de kortste keren geheel uit ons land verdwenen zijn. Dat zijn conclusies van de commis sie bestaande kernenergiecentrales, de „commissie-Beek" naar haar voorzitter prof. dr. ir. W. J. Beek. De studie naar de gevolgen van het openhouden, stilleggen of sluiten van de centrales, die in de regerings verklaring van het CDA-PvdA-D'66- kabinet op 16 november 1981 werd aangekondigd, is donderdag gepre senteerd. Een keuze voor het te vol gen energiebeleid zal overigens pas worden genomen na beëindiging van de brede discussie die daarover thans aan de gang is. Het ligt voor de hand dat de wegen van de diskussie en het rapport van de commissie-Beek el kaar ergens kruisen. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Donderdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktie be stuursvergadering VVD. 16.30 uur. Kreeftstraat 34. C.D.A.-vrouwenbe- raad. 20.00 uur. RSG Prof. Zeeman. Kursus Kunstge schiedenis. 20.00-22.00 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Zeeuwsche Pannekoekenhuys. Ap pelmarkt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Burgh-Haamstede Klubhuis tc Westerschouwen. Alge mene ledenvergadering. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Jaarvergadering Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Vergadering landbouw- vereniging „Aller Belang". 20.00 udr. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afscheidsreceptie J. M. Holm. 16.00 - 17.30 uur. Zaterdag 15 januari Zierikzee Zaal Chr. Geref. Kerk. Vergadering commissie koorzang Schouwen- Duiveland. 14.30 uur. Concertzaal. Film: „Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jr. Ouwerkerk Puzzelrit. Inschrijven Dorpshuis vanaf 13.30 uur. start 14.00 uur. Zondag 16 januari Zierikzee Concertzaal. Film „Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 17 januari Zierikzee Stadhuis. Kommissie sport. 16.30 uur. „Huis van Nassau". Verenigings avond Philatelica, afd. Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Vergadering C.V.E.L. 19.30 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Graaf van Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Rekreatiezaal Geref. Kerk. Lezing voor N.C.V.B. afd. Burgh- Haamstede. 19.45 uur. Klubhuis t.v. „Scelveringhe". Jaar vergadering Scelveringhe. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarvergadering N.B.v.P. afd. Brouw. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering NBvP, afdeling Duiveland. 19.30 uur. Donderdag 20 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Kommis sie Openbare Werken. 19.30 uur. Vrijdag 21 januari Burgh-Haamstede Camping Duinrand. Uitvoering „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Zaterdag 22 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Ruilbeurs Phila telica, afdeling Schouwen-Duive land. 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Donateursuitvoe ring Muziekvereniging Apollo". 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond voet balvereniging Zonnemaire. 18.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijkc) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaklie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2