lUiC^ Grote wens in Serooskerke: Woningbouw en -verbetering ZIERIKZEE WIL NIET MEE DOEN AAN MILIEUDIENST OP SCHOUWEN-DUIVELAND MOTEL DE ARK DICHT VOOR TOERISME Qj,C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoorzitting Integraal Dorpenplan Brief aan overige vijf gemeenten Dosbouw huurt appartementen BRABER GROEN VOORZIENING B.V. Wh PE Bi tr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 37,00, per jaar t 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 13 januari 1983 139ste jaargang Nr. 23251 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Zonnemaire betrokken bij dorpenplan SEROOSKERKE - Gebrek aan goedkope huurwonin gen, behoefte aan woningverbetering, geen spreekuur van de huisarts op het dorp zelf en parkeerproblemen bij het sportveld en de plaatselijke herberg, waren - naast een groot aantal wensen - de belangrijkste knelpunten, die dinsdagavond naar voren kwamen tijdens een hoor zitting in Serooskerke in het kader van het integraal Dorpenplan. Een toelichting op de probleemana lyse, opgesteld door het adviesbu reau voor ruimtelijke ordening en vormgeving ,,Stad en Landschap" in samenwerking met de dorpsbewo ners, werd gegeven door de heer J. E. Leeffers, stagiaire bij dit adviesbu reau. Na die uiteenzetting bleken de in ruimen getale aanwezige dorpsbewo ners gehoor te geven aan de oproep „Serooskerke laat van je horen". In de probleemanalyse wordt ge- konstateerd dat het totaal aantal in woners van 225 k wetsbaar is voor het voorzieningenpeil. De schoksgewijze ontwikkeling van het aantal inwo ners (en het woningbestand) in de ja ren 1980-1981 is toe te schrijven aan omvangrijke nieuwbouwimpulsen, zoals in het Prunjewekken waar twaalf nieuwe woningen werden ge bouwd in die tijd. In de praktijk blij ken het, volgens burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer d oor- trekwoningen" te zijn. Zere plek „Geen wonder ze zijn te duur", was een reaktie tijdens de hoorzitting. Met die opmerking werd de vinger óp een zere plek in Serooskerke gelegd: de behoefte aan goedkope huurwo ningen. Om enige groei van aantal in woners en woningbestand mogelijk te maken is overigens wel een aan passing van de nota Bewoningspa- troon c.q. het streekplan noodzake lijk. Verder blijkt in Serooskerke 16 van het totaal woningen in aanmer king te komen voor verbetering c.q. vervanging. Desgevraagd werd me degedeeld, dat een uitsplitsing van partikuliere en huurwoningen wat dit betreft bekend is. Te zijner tijd zal getracht worden, zowel met de woningbouwvereni ging als met de betrokken partikulie- ren plannen tot woningverbetering te ontwikkelen. Vanuit de dorpsbe woners werd in dit kader ook de aan dacht gevestigd op „de onooglijke troep aan de Dijkweg", waar enkele leegstaande huisjes verpauperen. Een opmerking, die de burgemeester verlangend deed uitzien naar de totstandkoming van de Leegstands- wet, die de gemeente de mogelijk heid zal geven dergelijke huizen te laten bewonen zonder zelf als eige naar te behoeven op te treden. Woonomgeving Op het gebied van verbetering van de woonomgeving werden ook enke le wensen gesignaleerd: het wegwer ken van de oneffenheden in de Frede- rikstraat en het aanleggen van enke le tegelpaden, zodat een verantwoor de ontsluiting van enkele achterer ven ontstaat. Over het bereikbaar maken en het inrichten van "t Wieltje" waren de meningen nogal verdeeld. Deze door de watersnoodramp ontstane diepe vijver werd door één van de bewo ners omschreven als een „vies stink- putje". Sommige Serooskerkenaren hiel den vol, dat er water uit de zuive ringsinstallatie op wordt geloosd. Een onmogelijkheid, volgens de bur gemeester omdat volgens haar dit water direkt naar het grote riool wordt afgevoerd. Toegezegd werd echter toch de zaak nog nader te on derzoeken. Een deel van de dorpsber woners zag wel wat in de suggestie de omgeving van ,,'t Wieltje" te ver fraaien met beplanting, bankjes e.d. „Maak er een mooie schaatsbaan van", was een andere suggestie. „Gooi hem voor de helft dicht, want hij is levensgevaarlijk", aldus een volgende inwoner. Dat de put inder daad zeer diep is, werd onderkend en daar zal dan ook wat aan gedaan moeten worden als nadere inrichting wordt overwogen. Mevrouw Nie- mantsverdriet stelde vast, dat het onderwerp ,,'t Wieltje" nog wel wat nadere studie behoeft. Schelphoek In de probleemanalyse werd vast gesteld, dat een toekomstige rekrea- tieve ontwikkeling van de Schelp- hoek een impuls kan geven voor de werkgelegenheid in Serooskerke. De burgemeester toonde zich voorstan der in de toekomst te komen tot een plan voor een kleinschalig dagre- kreatief projekt. Uit de losse pols wat zaken opnoemend, die daar ge vestigd zouden kunnen worden, kwam ze tot: een oesternursery, een zeilschool, een jachtwerfje, voorzie ningen voor surfers enz. Mevrouw Niemantsverdriet zei te beseffen, dat haar begrip van kleinschaligheid wat ruimer was dan dat van Seroos kerkenaren. „Wat is kleinschalig in Wester- schouwen, tienduizend mensen vin den wij niks", aldus de burge meester. Desgevraagd liet zij weten, dat ook ontwikkelaars van groot scheepse projekten belangstelling hebben voor de Schelphoek. „Er lig gen bij mij wel tien plannen boven in de kast". Gepleit werd verder voor een flin ke schoonmaakbeurt van het strand je bij de Schelphoek, waar de eigen bewoners veel gebruik van maken. Volgens de bevindingen van „Stad en Landschap" zou er op Seroosker ke verder behoefte zijn aan een ben zinepomp, maar deze wens bleek tij dens de hoorzitting echter niet zo'n grote prioriteit te hebben. De school werd omschreven als een zeer ele mentaire voorziening voor het dorp en handhaving zal derhalve met alle middelen nagestreefd dienen te wor den, aldus de probleemanalyse. Uit het onderzoek bleek verder, Vervolg pag. 4 SEROOSKERKE - Over het bereikbaarmaken en inrichten van 't Wieltje" waren de meningen tijdens de hoorzittin gen nogal verdeeld:.Dempen dat stinkputje"; ,,Maak er een fijne schaatsbaan van", of „Zonde om er niks moois van te maken", waren er enkele van. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft de overige vijf gemeenten op Schouwen-Duiveland laten weten af wijzend te staan tegenover het proefprojekt regionale samenwerking bij uitvoering milieutaken door gemeen ten. Het kollege van b. en w. heeft in een brief aan de vijf gemeenten (en aan beleidsadviseurs het bureau Beren schot) dit standpunt kenbaar gemaakt. Deze mededeling deed wethouder P. de Rijke woensdagavond tijdens een openbare vergadering van de kommissie publieke wer ken in de raadzaal van het stadhuis. Alle vier in deze kommissie zitting hebbende vertegenwoordigers van de politieke frakties in de Zierikzee- se gemeenteraad konden zich met dit standpunt van b. en w. verenigen en adviseerden niet aan dit proefpro jekt deel te nemen. RENESSE - Alle appartementen van motel de Ark (36 in totaal) te Re- nesse zijn met ingang van 1 januari 1983 aan de aannemerscombinatie Dosbouw verhuurd. De natte sektor van de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde heeft de komende maanden zoveel werknemers nodig dat deze mensen niet allemaal onder dak kunnen vinden in woonoord Moermond te Rencsse. Daarom heeft Dosho uitbreiding van verblijfsak- kommodatie gezocht. Volgens een woordvoerdster van de afdeling voorlichting gaat het om vijftig zestig mensen, die logies met ontbijt zullen krijgen in Motel de Ark. Van andere faciliteiten zullen de werknemers gebruik kunnen ma ken in woonoord Moermond. Direk- teur P. van Geffen van Exploitatie maatschappij Heracles BV. eigenaar van het motel, vertelde telefonisch dat er geen zekerheid bestaat om trent de duur van de overeenkomst. „Het motel zal ongeveer een jaar lang aan Dosbouw worden verhuurd, maar het exacte aantal maanden staat niet vast. Dat hangt natuurlijk ook van de werkzaamheden aan de pijlerdam af," aldus van Geffen. Toerisme „De overeenkomst houdt wel in dat motel de Ark dit jaar niet be schikbaar is voor toerisme," deelde direkteur van Geffen mee. Mevr. M. Dalebout-v.d.Sloot van de VVV te Renesse verwacht dat door het weg vallen van dit onderkomen voor de toeristen heel wat mensen teleur gesteld zullen worden. „Deze gasten zullen hun vervangende akkommo- datie moeten zoeken in de bungalow- sektor, dus de eigen woningen. Maar het zal toch wel wat problemen gaan opleveren. Die hebben we trouwens met kerstdagen al gehad. Toen was motel de Ark ook al gesloten voor gasten en om die redenen hebben we heel wat aanvragen voor de Ark af moeten wijzen," aldus mevrouw Da lebout. Wethouder de Rijke verdedigde in een nadere toelichting het standpunt van de gemeente Zierikzee en hij achtte het juist deze afwijzende hou ding vroegtijdig kenbaar te maken. "Als je tijdens de reis tot bepaalde konklusies komt, kun je beter uit stappen". Volgens de wethouder was het kollege van b. en w. van Zierik zee na het lezen van het interim rapport van beleidadviseurs Beren schot heel wat minder enthousiast over een in te stellen gemeenschappe lijke milieudienst op Schouwen- Duiveland Werkgelegenheid B. en w. zijn van mening, dat Zie rikzee haar milieutaken goed gere geld heeft en dat er gevaar bestaat voor de werkgelegenheid van de ei gen mensen tengevolge van een der gelijke gemeenschappelijke dienst. Verwacht wordt dat een en ander slechts een verzwaring van de finan ciële lasten zou betekenen. Deze ge meenschappelijke milieudienst op Schouwen-Duiveland zou door het Rijk als proefprojekt aangemerkt worden, hetgeen zou betekenen dat de meerkosten van een gemeenschap pelijke milieudienst gedurende twee jaar door het Rijk betaald worden. Dit prijskaartje gaf het Zierikzeese gemeentebestuur echter toch ook wel wat te denken, aldus wethouder De Rijke. „We staan er op milieugebied be paald niet slecht voor", vond kom missielid de heer J.J. Geleijnse (VVD): Hij was van mening, dat Zie rikzee in dezen een goed beleid heeft gevoerd en was er, evenals de wet houder, van overtuigd dat een stukje eigen werkgelegenheid zal worden gemist, als met die milieudienst in zee wordt gegaan. Mochten zich op het gebied van mi lieutaken specialistische zaken voor doen, verdient het volgen de heer Ge leijnse aanbeveling een partikuliere onderneming in te schakelen. Ook een gemeenschappelijke milieu dienst zal volgens hem niet over de meest gespecialiseerde apparatuur gaan beschikken. Hij kreeg in deze mening bijval van de overige kom missieleden. Advertentie Bel nu voor de winterverzorging van uw tuin O Renesse Tel. (01116) 1820 Voor Zierikzee Tel. (01110) 4906 De heer L.S.P. van Velthoven (CDA) plaatste vraagtekens bij de noodzaak (voor Zierikzee) van een dergelijke milieudienst. Hij wees er op, dat de Wet Geluidshinder een provinciale zaak betreft en dat dat de Wet Afvalstoffen eigenlijk al is toe bedeeld aan de Reinigingsdienst. Verder stelde hij vast dat Zierikzee (niet sprekend over geheel Schouwen-Duiveland) milieuvrien delijk genoemd kan worden. Ook de C.D.A.-woordvoerder onderschreef de brief van het kollege. R.U.-woordvoerder de heer W.F. Sprengelmeier achtte het juist dat Zierikzee tijdig aan de noodrem heeft getrokken: Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald". P.v.d.A.-woordvoerder H.Asma zei minder woorden nodig te hebben dan zijn voorganger: „Ik kan me bij het voorstel aansluiten". Vooral de uit spraak van de heer Asma ontlokte bij een enigzins verraste wethouder De Rijke een krachtig „dank-u-wel" en een stevige hamerslag. DEN HAAG - De Nederlandse rege ring blijft tegen de vestiging van een Russisch consulaat in Rotterdam. Er valt wel over te praten over de komst van de Maasstad van enkele Russiche directeuren van bestaande of nieuwe Russische-Nederlandse handelson dernemingen. Minister van den Broek van buitenlandse zaken heeft dit woensdag meegedeeld aan Sowjet-ambassadeur Beletski. DEN HA AG - Het Afrikaanse ont wikkelingsland Soedan heeft van Nederland 25 miljoen gulden aan ex tra ontwikkelingshulp gekregen. Minister Schoo voor ontwikkelings samenwerking heeft dit bedrag ter beschikking gesteld als betalingsba- lanssteun aan het land. Een woord voerder van de minister heeft dit woensdag bekend gemaakt. Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en enkele buien mogelijk met sneeuw; minimumtem peratuur ongeveer 3 graden; middag- temperatuur rond 5 graden; matige aan, aan de kust en dan krachtige wind, draaiend van noordwest naar zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 18 jan. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: NW 8 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5gr. Windkracht: Nw 7 Maandag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: NW 6 ZON- EN MAANSTANDEN 14 jan. Zon op 8.43, onder 16.56 Maan op 9.28, onder 17.02 Nieuwe Maan: 14 januari HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 14 jan. 3.12 15.49 9.28 21.24 Springtij: 16 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er stroomt vrijdag met een matige en langs de kust nu en dan krachtige noordwestenwind koudere lucht naar ons land. In de nacht kan het kwik tot ongeveer 3 graden da len. Het is echter mogelijk dat in het zuidoosten het licht zal vriezen. In de koude lucht vormen zich boven de Noordzee buien, die met de noord westenwind het land binnendrijven. De buien kunnen vergezeld gaan van sneeuw. De middagtemperatuur ligt rond de 5 graden. De koudere noord westelijke stroming hangt samen met een uitloper van een hogedruk- gebied bij de Azoren en een depressie voor de Noorse kust. De depressie trekt langs de Noordkaap weg naar het oosten. Een volgende lagedrukge bied komt ondertussen over het zee gebied ten zuiden van Groenland snel naderbij. Deze depressie zal in de volgende week het weerbeeld in onze omgeving bepalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1