HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN Evenementenkommissie in Haamstede geïnstalleerd Ontsluiting van Zeeland is speelbal politieke willekeur deurloo mode Dit biedt de beeldbuis Voorzitter J. J. Claas Kamer van Koophandel: Historische opnamen van Herbert von Karajan Hoorzitting Sirjansland Nieuwjaars ontvangst koningin voor Corps Diplomatique STREEKNIEUWS Vroegste inscriptie van Gods naam in Jeruzalem gevonden 4 Ook Burgh-Hamstede heeft nu een evenementenkommissie. Maandagavond werd deze in het VVV -kantoor geïnstal leerd door de heer C. de Goederen. De kommissie heeft als doel niet alleen in het hoogseizoen, maar ook in het voor- en naseizoen aktiviteiten te organiseren in Burgh-Haamstede. De nieuwe kommissie is onder meer samengesteld uit le den van instellingen die zich reeds met het organiseren van evenementen bezig hielden, namelijk: Ringpromotion, de VVV en de middenstandsvereniging. Tot voorzitter werd benoemd de heer Gerard van Breugel die de evenementen kommissie omschreef als eendenk-tank", die onafhankelijk in de gemeente staat. Vooral de goodwill onder de bevol king voor een dergelijke instelling vond Van Breugel erg belangrijk. Penningmeester werd dr. H. J. van Zuylen-en de sekretaresse-funktie zal worden vervuld door mevrouw T. Deurloo of mevrouw Nieuwaal. Verder nemen in de kom missie zitting: de heren M. Bakker, P. Everse, A. Hoogenaar, C. Kooman, C. Simmers, het echtpaar Luycks en me vrouw Jonker-de Looze. Over veertien dagen zal de eerste werkvergadering worden gehouden en kunnen de eerste konkrete plannen op tafel worden gelegd. Op de foto: De nieuwe evenementenkommissie met van links naar rechts: de heerC. Kooman, P. Everse, het echtpaar Luycks, C. de Goederen, H. J. vanZuylen, C. Simmers, G. van Breugel en me vrouw Jonker. SCHOUWEN-DUIVELAND/MIDDELBURG - „On langs is becijferd dat in Zeeland de werkgelegenheid, die direkt en indirekt met de rekreatie samenhangt, bijna 10.000 arbeidsplaatsen bedraagt, waaruit blijkt welke betekenis de rekreatie voor de Zeeuwse werkgelegen heid heeft. De provincie Zeeland en de gemeenten zullen daarom binnen de aanwezige mogelijkheden adekwaat in moeten spelen op de toenemende vraag naar rekrea- tieruimte", zei de heer J. J. Claas, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden en Noord-Zeeland vandaag (dinsdag) in de Kamervergade ring. Een vaak genoemd knelpunt van het Zeeuwse rekreatie-milieu is het beperkte aanbod van alleweervoor- zieningen. Meer akkommodatie zal een belangrijke impuls zijn voor sei zoensverlenging. Bij de beoordeling van de haal baarheid en wenselijkheid van moge lijke voorzieningen dient ook de funktie daarvan voor de Zeeuwse be volking in beschouwing te worden genomen. Initiatieven van onderne merszijde verdienen een loyale me dewerking van de diverse overhe den. Neeltje Jans ,,Een belangrijke trekpleister kan worden gerealiseerd door uitbouw en versterking van het informatiecen trum op Neeltje Jans. De verwachtin- Advertentie Overhemden v.a. 25,00 Dassen v.a. 7,90 Mol 5-7. Zlertkie* gen kunnen hoog gespannen zijn, mits ook de bereikbaarheid van een aldaar te stichten rekreatieve alle- weervoorziening (geen werkweg dus over de stormvloedkering) goed is", zei Claas. De voorzitter noemde de realise ring van wegen in het kader van de Deltawerken nog vrij onzeker. Hij zei dat met de regelmaat van de klok de kosten van de bouw van de Oosterschelde-stormvloedkering toe nemen. „De meest vreemde bezuinigingen op onderdelen van het plan worden genoemd om de totale kosten te drukken. Ondanks toezeggingen in het verleden moesten vooral geplan de wegen en sluizen het ontgelden. Daarmee is de laatste fase van de ontsluiting van de provincie een speelbal van politieke willekeur ge worden en een sluitpost op de begro tingen van de diverse overheden. Het regionale bedrijfsleven zal krachtig en tijdig haar stem moeten laten ho ren, omdat grote economische belan gen in het geding zijn", sprak Claas. Er is berekend dat de direkte eco nomische voordelen voor het be drijfsleven in Midden- en Noord- Zeeland van een weg over de Oester- dam ongeveer 5.5 miljoen gulden per jaar bedragen. Bij de besluitvorming over de konstruktie van de wegverbindingen dient de zeer belabberde situatie in de Zeeuwse bouwsektor in ogen schouw te worden genomen. De afna me van werkaanbod, ook in de van wegenbouw afgeleide bedrijven, heeft tot een drastische verminde ring van de werkgelegenheid geleid. De vooruitzichten voor de komende jaren zijn uiterst somber. Promotie Ondanks het groeiende aantal re- kreanten blijft promotie van Zeeland als vakantieprovincie onmisbaar. Het is bekend dat in andere rekrea- tieprovincies hiervoor aanzienlijk' meer geldmiddelen beschikbaar wor den gesteld; ook in de provincie Zee land zal het besef aanwezig moeten zijn dat de „cost voor de baet" uit gaat. „In 1983 zal de Kampcerwet in wer king treden en zal spoedig een begin worden gemaakt met de opstelling van kampeerverordeningcn. Hiero ver bestaat nog veel onduidelijkheid en onzekerheid bij de rekreatic- JERUZALEM - De VN vre desmacht Unifil voor Zuid-Libanon, waarin Nederland deelneemt, is voorwerp van scherpe kritiek van Is raël. Het zal instemmen met verlen ging van het mandaat voor Unifil voor maximaal twee maanden. Dit heeft een hoge VN-funktionaris maandag in Jeruzalem te horen ge kregen van premier Begin en mi nister van buitenlandse zaken Itzhak Sjamir. SAO PAULO - Bij een schietpartij bij Sao Paulo tussen oproerpolitie en gevangenen in een kliniek voor ter beschikking gestelde misdadigers zijn onder de delinquenten zeker zes doden gevallen, zo heeft de Brazili aanse politie bekendgemaakt. BAHREIN - Volgens het Saoedi- sche dagblad Al-Rivahd heeft Saoedi-Arabië ermee ingestemd het internationale monetaire fonds (IMF) een grote lening te verstrekken om het mogelijk te maken dat het IMF zijn hulpverlening aan arme lan den met een tekort op hun betalings balans voortzet. ondernemers. Ongetwijfeld zal een en ander bijdragen tot een verbete ring van de kwaliteit van het rekrea- tieprodukt. Maar tegen welke prijs? Prijzen we onszelf niet uit de markt? We moeten er ons terdege van bewust zijn dat ook de rekreant minder te besteden heeft en daardoor noodza kelijk prijsbewuster is geworden", aldus Claas. (Vervolg pag. 1) de heer C. J. Hillebrand liet verder weten dat men in Ouwerkerk goed ervaringen heeft met de borden „Denk om onze kinderen". Ze geven de automobilist aanleiding zijn snel heid te minderen, wijst de praktijk uit. Als milieu-knelpunten werden aangemerkt de opslag van gevaarlij ke stoffen bij de smederij in Sirjans land en de geluidshinder door venti latoren van een exportbedrijf. De plattelandsbevolking van Sir bleek verder toch ook wat moeite te heb ben met stankoverlast, veroorzaakt door koeien. Ten aanzien van de rekreatieve voorzieningen bleek behoefte te bestaan aan de aanleg van een strandje voor de eigen bevolking. Ge pleit werd ook voor een goede oprit ter hoogte van de steiger aan de Gre- velingen (achter de tomatenkassen van de firma Van Dijk Co). Postvoorziening- Vanuit de bevolking kwam duide lijk naar voren, dat er nu echt wat wrevel ontstaat over het ontbreken van een postvoorziening op Sirjans land. Ondanks herhaalde pogingen door gemeentebestuur, Stichting Sirjans land Vooruit en de projektleidster van het Kleine Kernen Experiment, is het nog steeds "niet gelukt deze kern in de route van de P.T.T.-bus op te nemen. De burgemeester zegde toe deze zaak opnieuw met de bevoegde instanties aan te kaarten. Geluidshinder Grote problemen bleken de Sir- janslanders ook te hebben met het feit, dat er - vooral in de zomermaan den - in de nachtelijke uren geluids hinder wordt veroorzaakt door ver trekkend cafébezoek. Burgemeester Van Bommel liet weten, dat dit pro bleem geheel nieuw voor hem was. Hem hadden nooit eerder klachten over dit bereikt. Opbouwwerkerk Ad Boonman was tijdens de hoorzitting aanwezig als vertegenwoordiger van het Kleine Kerncnexperiment. Alle tijdens deze bijeenkomst aangedragen wensen en problemen zullen zoveel mogelijk meegenomen worden bij de nadere opstelling van een integraal dorpen- plan. Woensdag 12 januari, 21.15 uur, Nederland 1: Japan, een ontdekkingsreis. Theeceremonie in de huiselijke kring van een streng traditioneel levend ge zin. BERLIJN - Ter gelegenheid van de 75-ste verjaardag (op 5 april) van Herbert von karajan worden deze maand historische opnamen van deze Oostenrijkse dirigent met drie Euro pese concerten uit de jaren 1946-1977 opnieuw uitgebracht. Het gaat om twaalf platen. De eerste vier betreffen concerten van het Weens filharmonisch orkest uit de jaren 1946-1949. Op de volgende vier is het Londense philharmonia orkest te horen, dat in de jaren 1949- 1954 onder Von Karajan concerteer de. De laatste vier platen bevatten opnamen van de Berliner Philharmo- niker uit de periode 1957-1977. AMSTERDAM - Koningin Beatrix zal op donderdag 13 januari 's mor gens in het Paleis op de Dam in Amsterdam een nieuwjaarsont vangst houden voor vertegenwoordi gers van het Corps Diplomatique. 's Middags houdt ze samen met prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven in het Paleis op de Dam een 1 nieuwjaarsontvangst voor vertegen woordigers van verschillende groe pen uit de Nederlandse samenleving. Dit keer zijn het - naast ministers, staatssecretarissen, commissarissen van de Koningin en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer - lei dinggevende vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, gemeen ten met 60.000 inwoners of meer, de vakbeweging, de maatschappij voor nijverheid en handel, sportbonden, landbouwschap, hoofdcommissaris sen van politie, dekens van de plaat selijke orde van advocaten, directeu ren van rijksmusea, een aantal verte genwoordigers van minderheidsor ganisaties en organisaties uit de ge zondheidszorg. ZIER1KZEE Botsing In de Korte Nobelstraat botsten twee wagens op elkaar. Automobi list R. W. uit Zierikzee reed achteruit en zou daarbij niet hebben gezien dat de wagen van G. K., eveneens uit Zie rikzee, achter hem stond. Beide wa gens raakten beschadigd. Woensdag 12 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 15.00 uur school tv 15.30 uur Kleine dieren op avontuur 15.37 uur De dieren van het groene bos 16.00 uur De merkwaardige dieren- show 16.04 uur Ren je rot. Spelprogramma. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Zwartkop 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Teleac 20.00 uur Journaal 20.30 uur Van Kooten en De Bie 21.15 uur Japan, een ontdekkings reis. Een film over oude normen ritu elen en tradities in het moderne Ja pan. 22.25 uur Hotel Suburbia. Dit is de ti tel van een nieuw muziekmagazine of liever een vervolg op Gotterdam- merung 2000. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. Een bezoek wordt gebracht aan het Over ijsselse Hasselt en aandacht wordt geschonken aan de winning van aardolie. 20.10 uur Dagboek van Bridget Hit- Ier. Een tv spel gebaseerd op het on voltooide dagboek van Bridget, die beweerde getrouwd te zijn geweest met een halfbroer van Adolf Hitler. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal, 22.45 uur Nieuws voordoven. Donderdag 13 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur school tv 16.00 uur Aktua matinee 16.15 uur Skiën leer je zo 16.35 uur Sons and daughters 17.15 uur Jan Pelleboer 18.25 uur Teleac 18.55 uur Balthasar 19.00 uur Zo moeder, zo dochter. Spelprogramma. 19.25 uur De familie Knots 20.00 uur Journaal 20.28 uur Armoede. Kitty heeft een manager gevonden en Evert gaat op bezoek bij zijn zoon Bernard om daar afscheid te nemen van zijn kleinzoon, die naar kostschool gaat. Ondertus sen ziet hij dat het bij Bernard niet goed gaat. Er moet een nieuwe huis houdster komen. 21.40 uur Kwistig met muziek. Spel programma. 22.50 uur Hier en nu 23.30 uur Tot besluit 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven. Ned. 2 13.00 uur en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 1 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Daar vraag je me wat 19.50 uur Ice folies. Registratie van een wervelende ijsrevue. 20.40 uur Lou Grant. Grote paniek breekt er bij de krant uit want Joe Rossie zou wel eens radio actief besmet kunnen zijn. 21.30 uur De kroon in de diepte. Do- kumentaire over het speuren naar het in 1676 vergane schip De Kroon. 22.10 uur Het theater van de triangel. Een programma rond het poppen theater van Henk Boerwinkel. 22.30 uur Journaal, 22.45 uur Nieuws voor doven. TEL AVIV - Een Israëlische oud heidkundige heeft de vroegste in scriptie van Gods naam ontdekt die ooit in Jeruzalem is gevonden. Het gaat om de tekst op een zilveren ge bedsrol uit de zevende eeuw voor Christus. Gabriel Barkay die verbonden is aan de Universiteit van Tel Aviv, ontdekte het stuk dat uit vrijwel zui ver zilver is gemaakt, drie jaar gele den in een graf bij de kerk van St. Andreas. Pas vorige maand slaagde men er met behulp van een speciale techniek in, de vondst te ontrollen. Volgens Barkay was het voor het eerst sinds 150 jaar dat bij opgravin gen in Jeruzalem het Hebreeuws woord voor God, Jaweh, werd aange troffen. Barkay hield zijn vondst zolang ge heim, omdat hij vreesde dat ultra orthodoxe joden zijn opgravingen zouden laten verbieden, met het ar gument dat er oude joodse graven zouden worden geschonden. De be wuste opgravingen leverden voorts de grootste hoeveelheid sieraden op die ooit bij dergelijk werk in Jeruza lem werd aangetroffen. DEN HAAG - Slijters die zijn gespecialiseerd in de verkoop van duurdere wijnen halen een betere omzet dan slijterijen waar het accent ligt op de verkoop van gedistilleerd. Dit konkludeerd het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM) in een rapport over deze branche. 76 „Pas goed op jezelf, jongen...en...en... kom alsjeblieft terug. Je betekent veel voof me, dat weet je..." Er is altijd weer een vrouw In het dorpje Manternach, aan de kruising van de riviertjes de Syre en de Bech, vond Frans ter Scheure een een voudig pension, bij een hartelijk echt paar. De kamer, die hij voorlopig be trok, was niet groot, maar zag uit op het Merchental en een deel van de bin nenweg naar Echternach. Hier had hij volop tijd om na te denken over zijn mislukte huwelijk en de consequenties, die daaraan onver- mijdelijk vastzaten. Hij had zijn advo- kaat ingelicht over zijn voorlopige ad res en van hem te horen gekregen, dat de vrouw doorgaans in de woning bleef. Dat was meestal usance in der gelijke scheidingen. Eigenlijk had hij hier nog niet hele- doende stil gestaan. Dit hield dus te vens in, dat Ina veel van de inboedel zou mogen houden. En dat hij nooit meer in zijn eigen huis zou mogen terugkeren, want het zou voortaan van Ina zijn. Hoewel hij het vrijwel alleen bekostigd had, waren ze in gemeen schap van goederen getrouwd, zodat Ina recht had op de helft van alle bezit tingen, roerend en onroerend. Dit alles had de advokaat hem duidelijk ge maakt „Enfin, denkt u er in Luxem burg nog maar eens rustig over na Twee of drie weken meer of minder spelen ten slotte geen rol, nietwaar?" Typisch, dacht Frans toen hij zon dagsmorgens een wandelingetje maakte door en buiten het dorp, dat de advokaat ook al geadviseerd had er voer na te denken. Precies als Kees. Nu ja, een scheiding was vanzelf een grote stap. Die diep ingreep in je leven. Want dat veranderde nu radikaaL Nu ja..- eerst maar eens rustig tot jezelf ko- mea Hier zou niemand hem komen storen, omdat niemand zijn verblijf plaats wist Zelfs Wil bleef onkundig. Hij had geen zin om telefonisch kon- takt met haar op te nemen, want in wendig schaamde hij zich omdat hij zich één keer had laten gaaa Buiten het dorp liep hij langs een smal pad en bereikte een bos. Omdat hij niet gewend was zulke afstanden te lopen - op zijn horloge kijkend, consta teerde hij al meer dan anderhalf uur onderweg was - ging hij op een omge zaagde boomstam zitten. Een dame met een slanke hond passeerde hem. Ze knikte hem vriendelijk toe. Frans groette glimlachend terug. Hij keek haar na Een gedistingeerde vrouw. Misschien een jaar of veertig Waar schijnlijk ook een hotelgast De stilte om hem heen was voelbaar. Zelfs het autolawaai drong hier niet meer door. Hij was zeker een kilome ter of vier van het dorp. Onderweg had hij een eenvoudige houten handwijzer gezien, maar de letters er op waren nagenoeg onleesbaar geworden. Enkel het woord Grauenstein" had hij kun- Door GRE DE BOER ontcijferen. Opstaande, liep hij rustig in deze richting. Grauenstein bleek een gehuchtje te zijn met enkele huizen en een soort stamkroegje. Er was zelfs geen kerkje. Dus de gelovigen moesten zondags of naar Mantenach of naar Munschecker, dat blijkens een handwijzer in dit dorp je, één kilometer verder lag. En omdat het kroegje nog gesloten was, besloot hij die éne kilometer dan maar verder te gaan. De weg erheen was goed be gaanbaar. Verkeer kwam hij helemaal niet tegen. Enkel een paar kinderen op fietsen, die de vreemdeling nieuwsgie rig bekeken en nadat ze hem gepas seerd waren op voor Frans onver staanbare taal commentaar gaven. Munschecker bleek groter te zijn, met een leuk marktpleintje en een paar café's, als je ze zo kon noemen, want bij beiden was er ook een soort kruide nierswinkelwaar men ook brood en eenvoudige textielwaren verkocht Een miniatuur warenhuisje. Frans had dorst gekregen van de ongewone inspanning - ik heb in jaren niet zo'n eind gelopen - en toog naar binnen. De aanwezigen keken even op, staken hun hand op ten groet en gingen verder met hun conversatie. In een hoek van het vertrek zaten vier man nen te kaarten. Een echtpaar met een paar kinderen zat bij het raam en keek rustig toe. Frans ging op een barkruk zitten en bestelde een bier. Daar had hij nu echt trek ia (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4