HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN Afdeling Schouwen-Duiveland noteert flinke ledengroei deurloo mode deurloo mode SAMAN BV Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 januari 1983 Nr. 23248 3 VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 3909 ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (of kortweg: „Groei en Bloei") kan zich verheugen in een flinke ledengroei. Anderhalf jaar geleden werd deze re gionale afdeling opgezet met ongeveer negentig leden, nu is dat aantal inmiddels gestegen tot ruim honderd vijftig. Voorzitter de heer A. S. van Leeuwen uit Haamstede deelde mede, dat zowel amateurs als „pro fessionals" deel uitmaken van het ledenbestand. gebonden champignonsoep, spinazie speciaal, spruitjes met kaas, paprika sandwiches, rauwkostsalade en war me appelbollen als toetje. De dame op de film, die dit alles mocht bereiden bleek enerzijds over een zeer uitgebreide garderobe te be schikken en anderzijds ook voorbeel dige kinderen te hebben, die haar niet stoorden bij het klaarmaken van de maaltijd, maar heel braaf een rauw worteltje in ontvangst namen. Zoals een goed keukenprinses be taamt, had ze alle ingrediënten en materialen binnen handbereik en al le fraaie gerechten stonden dan ook in een ommezien op tafel. Maar... daar was het natuurlijk een propa- gandafilmpje voor; de hoofdzaak was het publiek te entameren zelf ook eens op dergelijke wijze te expe rimenteren en die doelstelling zal wel bereikt zijn. Niet buiten De avond werd besloten met een korte speelfilm ,,Je kunt er van bin nen niet buiten". De rolprent toonde de „martelgang" van een man, die gewed had een week lang zonder groenten en fruit te kunnen leven. Het viel hem zeer zwaar, temeer daar hij overal om zich heen fruit- en groente etende mensen zag. Een film met gezellige opnamen en veel hu mor en een duidelijke onderstreping van het grote belang van groenten en fruit in het dagelijks voedselpakket. WESTERSCHOUWEN - Het parkeerterrein bij De Punt in We ster schouw ên wordt aanzienlijk uitgebreid, zoals van de trap naar het strand goed te zien is. Het weiland naast het parkeerterrein werd bij zomerse drukte reeds als overloop- terrein" gebruikt, maar in het komend seizoen kunnen strandbezoekers dus ruimschoots op een'verharde ondergrond parkeren. ZIERIKZEE Opbrengst kinderzegels en wenskaarten De verkoopaktie Kinderzegels en Wenskaarten heeft in Zierikzee een omzet van 10.361,65 opgeleverd. Het resultaat ligt weliswaar iets on der dat van de vorige aktie, maar het plaatselijk comité is desondanks zeer tevreden. Dank gaat uit naar U.V.V.- helpsters, PTT-personeel en kopers. Vergadering kommissie sport De vaste kommissie van advies en bijstand voor sport vergadert 17 ja nuari om 16.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering is voor iedereen vrij toegankelijk. De plan nen voor de aanleg van een nieuw sportpark zullen aan de orde komen. Voorlichtingsbijeenkomst Het Consulentschap voor de Ak kerbouw en de Rundveehouderij te Goes organiseert op dinsdag 11 ja nuari een voorlichtingsbijeenkomst in het Huis van Nassau te Zierikzee. De avond geldt als vervolg op de bijeenkomst van dinsdag 7 december jl., waarin de algemene problema tiek van de 15-30 ha akkerbouwbe drijven op Schouwen-Duiveland cen traal stond. De tweede avond wordt de teelt van de grove groentegewas sen aan de orde gesteld. Dit onder werp zal worden behandeld door de heer J. Wals, tuinbouwvoorlichter op Schouwen-Duiveland. De aanvang is gesteld op 19.30 uur. In beroep De commissaris der koningin, in zijn funktie van voorzitter van het kollege van gedeputeerde staten, houdt op dinsdag 11 januari, 10.30 uur een AROB-zitting. Behandeld wordt onder andere het beroep schrift van een inwoner van Zierik zee tegen de beschikking van de com missaris over algemene bijstand. De zitting wordt gehouden in het provinciehuis te Middelburg. Gemeenschappelijke schoolraad De gemeenschappelijke schoolraad vergadert maandag 10 januari in het stadhuis. Op de agenda staat onder meer het financieel overzicht van de schoolraad, het vakonderwijs in Zie rikzee en de voortgangsrapportage van de bouw, verbouw in Malta en de Raamstraat. Voor tijd: zie agenda. Verkeerskontrole Op rijksweg 18 bij de verkeerslich ten afslag Zeelandbrug hield de rijkspolitie een verkeerskontrole. Van de 70 gekontroleerde automobi listen, waren er 9 niet in het bezit van de juiste papieren en twee wagens voerden geen goede verlichting. Aanrijding op rotonde Op de rotonde bij Zierikzee botsten twee wagens op elkaar. Automobi list J. v. d. V. uit Hoogeveen zou geen voorrang hebben verleend aan de van rechts komende K. G. uit België. Beide voertuigen raakten bescha digd. Botsing Op de Schuithaven ontstond een aanrijding nadat automobilist Th. v. d. H. uit Serooskerke uit een par- Advertentie 74 De man knikte. „Natuurlijk weet ik dit Ik heb het ook aan die buurman van jullie gevraagd. De idee, als zou hij stiekum een verhouding hebben met Ina, vond hij in hoge mate beledigend voor jouw vrouw. Over zichzelf zweeg hij. Zelfs zijn eigen vrouw, die me vrouw Essenga dus, verklaarde, dat er niets kon zijn tussen haar man en jouw vrouw." De redenering van zijn zwager maakte niet de minste indruk op Frans. „Het heeft totaal geen zin te proberen mij tot andere gedachten te brengen. Kees. Ik heb al een afspraak gehad met mijn advokaat, omdat ik geen enkel alternatief zie dan een scheiding." De andere man drukte zijn sigaret uit Er was enige tijd een zwijgen. Over de autoweg raasden de vele wagens achter elkaar langs het restaurant Er binnen was het altyd druk van gaande en komende mensen. De avonddien ster nam aan de lopende band bestel lingen op en voerde ze uit Kees keek zijn zwager enige tijd onafgebroken aan. „Dan moet ik aan nemen, dat de zaak precies andersom is, namelijk, dat jij iemand hebt gevon den en nu een motief zoekt om te kunnen scheiden. Ina had het over een dienster in dit restaurant" Dat man wees naar Gerda Vos, die juist met een beladen dienblad langs hun tafel liep. Is zij het soms?" Schouderophalend antwoorde Frans: „Onzin. Er is niets aan de hand. Overigens, zij is het niet" De man keek rond. „Ik zie er anders maar één." „Overdag lopen er hier meer. Ze is nu thuis." Kees Walsoorden stak een nieuwe sigaret op en trok er heftig aan, Frans zag, dat de man zich steeds meer op wond en dacht maak hier alsjeblieft geen schandaal. Het is zo al erg genoeg: er hoeft niet meer bij te komen. „Waar vertoef jij 's nachts?" Frans keek de ander nu nijdig aan. „Als ik zeg: in een hotel, zul je mij niet geloven. Je bent Ina's broer en je zult wel uitsluitend haar zienswijze op on ze kwestie als de juiste aanvaarden. En daarom ben ik verder niet van plan met te laten uithoren. Ik kan doen en laten, wat ik wil En voor wat mij betreft, mag Ina eveneens haar gang gaan. Ze heeft carte blache." Kees wenkte de dienster en kwam overeind. „Ik heb grote zin om jou een pak op je donder te geven, meneer Ter Scheure, maar ik zal zo verstandig zijn het niet te doen. Althans niet hier. Èn ook niet vandaag. Maar je bent nog niet van me af. Als jij denkt mijn zuster straffeloos als een vod aan de kant te gooien, vergis je je. Denk er nog maar eens goed over na, voor je definitief een onberaden stap doet" Aan deze laatste woorden moest Frans ter Scheure denken, toen hij weggereden was. Het klokje in het dashboard wees negen uur. Een kwar tier eerder was Kees Walsoorden ver- trokkea Frans had hem zien wegrij- Door GRÉ DE BOER den in een auto van de garage. Het zat hem toch niet erg lekker. Terugden kend aan hetgeen zij zwager opperde: Misschien is de zaak precies andersom en heb jij iemand gevonden en zoek je een motief om te kunnen scheiden. Is dat zo? Is Willy van de Ven die andere? Voel ik zoveel voor haar, als destijds van Ina? Nee, dat is het niet Ik veron derstel dat je nooit zoveel van een ander kunt houden als je eenmaal van je vrouw deed. Eigenlijk moet ik me schamen, want ik mag Ina nu niets meer verwijten. Want wat heb ik zelf gedaan? In Wils huis? Terwijl hij zijn snelheid verhoogde, zuchtte hij zwaar. Het is nu allemaal even ellendig, wist hij, maar er is geen weg terug meer. Ik heb bewust de bruggen achter me afgebfoken. Ik moet nu doorzetten. Er is immers al een breuk onstaan tussen Ina en mij? Die is immers nooit meer helemaal te lijmen? Al ben je van nog zo goede wil het zal of en toe aan je knagen. Als een soort zelfverwijt, want de situatie is nu zo geworden, dat we beiden evenveel schuld hebben. Of...ik alleen? Is het dan toch zo. als Kees betuigde, dat er in werkelijkheid nooit iets geweest is tus sen Ina en Bert Essenga? Dan helt de schaal nadelig naar mijn kant over. En ben ik en feite de enige schuldige. Ach nee, ik heb het die morgen toch met eigen ogen gezien? Zoiets doet een getrouwde vrouw toch niet? (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - In een speciale informatiestand brachten leden van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde de bezoekers op de hoogte van de aktiviteiten van „Groei en Bloeiop Schouwen-Duiveland. Dat er veel belangstelling bestaat voor „alles wat groeit en bloeit en steeds weer boeit", bleek donderda gavond ook tijdens een Groenten- en Fruitshow in de Concertzaal, die ruim tweehonderd bezoekers trok. Deze avond werd georganiseerd door de afdeling Schouwen-Duive land van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde in sa menwerking met de Stichting Propa ganda Groenten en Fruit; een stich ting die reklame maakt voor kwe kers, handelaren en verwerkers van groenten en fruit. Twee pijlers De Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde rust, zoals de naam al zegt, op twee pijlers: zowel bloemen en plantentelers als de groente- en fruittuinders kunnen er met vragen, informatie of voor het uitwisselen van hun ervaringen terecht. Landelijk kan „Groei en Bloei'' bo gen op een meer dan honderdjarig bestaan. Het hoofdkantoor is ge vestigd in Den Haag. De oprichting van regionale afdelingen geschiedt op initiatief van het hoofdbestuur. Aan de hand van het aantal abon nees op het maandblad „Groei en Bloei" wordt nagegaan of een eigen afdeling in een bepaalde regio bestaansrecht zou hebben. Op Schou wen-Duiveland bleek dat het geval te zijn. Er waren mensen bereid een bestuur te vormen en die afdeling le ven in te blazen. Voorzitter Van Advertentie Leeuwen en sekretaresse mevrouw C. G. Weps kunnen konstateren, dat hun inspanningen het ledental op te krikken, vruchten hebben afgewor pen. De voorzitter laat weten, dat het vaak een kwestie is van persoonlijk benaderen van potentiële leden. „Mensen, van wie je weet, dat ze graag in hun tuintje werken of zelf groenten en fruit telen". Aktiviteiten Getracht wordt elke maand een bij eenkomst te houden in de vorm van een lezing, een diapresentatie of iets dergelijks. Het aksent ligt in de Schouwen-Duivelandse afdeling op het kweken van bloemen, planten en bomen, maar uiteraard komt ook de teelt van groenten en fruit wel aan bod. Inspelend op de trend des tijds zal binnenkort ook een lezing wor den gehouden over het kweken van biologisch dynamisch voedsel. In verenigingsverband worden ook exkursies gemaakt, bijvoorbeeld naar de Tuinen van Fabiola en naar de Floriade. Aan het lidmaatschap zijn ook wat financiële voordeeltjes verbonden, zoals een verlaagde toe gangsprijs voor die Floriade, voor de veilingen in Aalsmeer en op de deel namekosten van een „Groei en Bloei-Teleac-kursus De eerste aktiviteiten van de Schouwen-Duivelandse afdeling van „Groei en Bloei" betrof, zoals ge zegd, de Groenten- en Fruitshow don derdagavond in de Concertzaal. „Een stap vooruit met groenten en fruit", was de titel van een diapresentatie over bijzondere soorten groenten en fruit. Aanvankelijk liep dat wat moeizaam, omdat het nieuwe meng paneel niet volledig aan de eisen vol deed hetgeen een fikse storing op de geluidsband tot gevolg had. De verte genwoordigers van de Stichting Pro paganda putten zich uit in veront schuldigingen, maar het euvel was overigens vrij snel verholpen. Het publiek kreeg heel wat moge lijkheden voorgeschoteld voor het gebruik of bereiden van paprika's, die in zes verschillende kleuren blij ken te bestaan, van bleekselderij, courgettes, mango's, ananas, gra naatappels enz. Een leerzame diashow, die de aan wezigen ongetwijfeld aanzette om binnekort eens met meer belangstel ling het assortiment van de groente boer te bekijken. Tijdens de pauze kon geproefd worden van een „ver sierd tomaatje" en werden wat frui tige prijsjes gewonnen tijdens een verloting. Jacks: 59.- 98.- 149.- Mol 5-7. Zl*rlkze« „Stap vooruit. Vervolgens werd de film „Een stap vooruit met groenten en fruit" ver toond. Volgens mevrouw Cossé van de Stichting Propaganda een recep tenfilm speciaal voor de dames, daar bij voorbijgaand aan het feit, dat uit eraard ook heel wat mannen zelf ko ken of daar in elk geval belangstel ling voor hebben. De receptenfilm bracht het water in de mond met de bereiding van een keervak achteruit reed en tegen de wagen van C. M. uit Yerseke botste. Beide wagens raakten beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE Evenementenkommissie In het VW-kantoor vindt maan dag 10 januari de installatie plaats van een evenementenkommissie. Van de kommissie wordt verwacht dat zij in het voor- en naseizoen meer aktiviteiten moet gaan bevorderen, naast de aktiviteiten in het hoogsei zoen van de VW, Middenstandsver eniging en Ring Promotion. Van elk van de besturen is één af gevaardigde in de kommissie be noemd: mevrouw C. A. Jonker-de Looze voor de Middenstandsvereni ging, de heer C. J. Simmers voor Ring Promotion en een nog nader te benoemen kracht voor het VVV. Voorts zullen de volgende personen in deze kommissie zitting nemen: de heer M. Bakker, de heer G. van Breu- gel, de heer P. Evertse, de heer A. Ho- genaar, de heer C. Kooman, de heer of mevrouw Luycx, de heer of me vrouw Nieuwaal en de heer dr. H. J. van Zuijlen. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Landbouwvergadering V--' - 1 In het Wapen van Zeeland wordt maandagavond 10 januari de algeme ne ledenvergadering gehouden van de landbouwvereniging „Ons Voor deel" uit Noordwelle. De heer ing. H. Eerkens, consulent voor akkerbouw houdt een lezing. Voor tijd: zie agen da. NIEUWERKERK Zendingsavond In het gebouw Salem te Nieuwer- kerk wordt zaterdag 15 januari een zendingsavond gehouden, uitgaande van de Ger. Gemeente. Zuster L. Ko- meling zal over haar werk spreken, toegelicht met dia's. Zij is werkzaam in het IGD-weeshuis en in het dorps- werk in Nigeria. Alle belangstellen den zijn op deze zendingsavond wel kom. De aanvang is 19.30 uur. Botsing Een foutieve inhaalmanoeuvre zou er de oorzaak van zijn geweest dat twee auto's donderdagavond op de N 59 (Rijksweg 18) met elkaar in bot sing kwamen. Ter hoogte van de af slag Kapelleweg naar Ouwerkerk zou automobiliste mevrouw J. A. K.- K. uit Sommelsdijk hebben inge haald. Uit de richting Bruinisse na derde automobilist D. v. D. uit Kou- dekerke. De auto's raakten elkaar en werden aan de zijkanten beschadigd., Garage Ista uit Oosterland sleepte één van de auto's weg. Aanrijding Op de parkeerplaats van de Prijsslag raakten donderdag twee auto's betrokken bij een botsing, bestuurder, (3.: T. uit Ouwerkerk zou achteruit de parkeerplaats heb ben afgereden en raakte daarbij de wagen van R. M. uit Dreischor. Beide auto's liepen schade op. SIRJANSLAND SEROOSKERKE Auto's total loss Bij de stoplichten te Serooskerke vond woensdag een aanrijding plaats. Automobilist G. v. d. S. uit Kerkwerve zou door het rode licht zijn gereden en kwam in botsing met automobilist H. L. B. uit Ellemeet. De wagens raakten total loss en moesten door takelbedrijf Jan de Jonge worden weggesleept. KERKWERVE Ophalen oud papier Zaterdag 8 januari haalt de s.v. W.I.K. oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Wilt u het s.v.p. gebundeld aan de weg zet ten. Oiie gstolen Uit een olietank van de firma Van Waveren te Sirjansland werd door nog onbekenden 1000 a 1500 liter olie gestolen. De daders hadden een gat in de tank gemaakt en konden zo met een pomp de olie ontvreemden. BRUINISSE-NIEUWERKERK- OOSTERLAND Intrede De gekombineerde Gereformeerde Kerken van Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland zullen vanaf 9 januari weer een eigen predikant hebben. Drs. A. ten Hove uit Zwolle zal zich op die zondag aan deze gemeenten gaan verbinden. De bevestiging zal in de kerk op Bruinisse plaats heb ben door ds. C. A. Wielemaker uit Overhemden v.a. 25,00 Dassen v.a. 7,90 Mol 5-7, Zierikzee Groningen, deze dienst vangt aan om 10.00 uur. Dit wordt een gezamenlij ke dienst met de Kerk van Nieuwer kerk/Oosterland. 's Middags om 3 uur hoopt ds. Ten Hove intreden te doen in de kerk aan de Ooststraat te Nieuwerkerk. Die dienst zal een gezamenlijke dienst zijn met de kerk van Bruinisse. Na de middagdienst is er in „Ons Dorps huis" nog een bijeenkomst voor ge nodigden om met het predikantsecht paar kennis te maken. BRUINISSE MBuma-zending In de maand december werd weer voor de MBuma-zending gekollek- teerd door Margreet Schot, Jos de Jonge, Martin van Dommele (Jzn), Leo van Dommele, Martin van Dom mele (JPzn), Rianne v. d. Bos en Ro- zie de -Jonge. Het resultaat was 369,71. Alle gevers en kollektanten hartelijk dank. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3