298. Prijs blijft dieselolie dalen deurloo mode Kleinere verschillen in vakantiegeld West-Europa sceptisch tegenover voorstel Warschau-pact Postkantoor overvallen Testrijders DAF-Trucks ernstig gewond Douane neemt zestig kilo drugs in beslag AGENDA Rotterdamse topambtenaar geschorst na geruchten over steekpenningen STAAT DER NEDERLANDEN Philips helpt mogelijk bij bouw KT V-fabriek in Rusland Greenpeaceschip in haven Cherbourg voor kade weggesleept installatiebedrijf STREEKNIEUWS Jeugdsozen in het weekeinde (01110) 6551 2 LONDEN - West-Europa bestudeer de donderdag met grote reserve het voorstel voor een niet-aanvalsver- drag met NAVO-Iangen. „Frankrijk wenst opheldering over wat precies wordt bedoeld in de voorstellen", zo zei een Franse regeringswoordvoer der. „Er zijn al eerder van dit soort verdragen geweest, maar zij hebben agressieve actie niet voorkomen", al dus de Britse minister van buiten landse zaken, Francis Pym. „De bit tere ervaring tussen twee oorlogen heeft ons geleerd, dat simpele ver klaringen van vreedzame bedoelin gen niet voldoende zijn", zo ver klaarde een Amerikaanse NAVO- LEUSDEN - Acht organisaties op het gebied van vrede en ontwikke ling dringen er in een telegram aan president Reagan op aan de militaire steun aan Guatemale niet te hervat ten wegens de schending van de men senrechten in dat land. De acht orga nisaties zijn kerk en vrede, Pax Christi Nederland, Solidaridad, vrouw-kerk-2/3 wereld, Interkerke lijk vromingswerk Fellowschip of Reconciliation (IFOR), alsmede de Nederlandse missieraad en het cen traal missiecommissariaat. DEN HAAG - Met ingang van dit jaar geldt voor het personeel van de PTT geen afzonderijke regeling meer voor vervroegd uittreden. Net als voor de rest van de rijksoverheid geldt nu voor PTT'ers alleen de VUT- regeling waarbij uittreden mogelijk is vanaf 61-jarige leeftijd. UTRECHT - Twee mannen van rond de twintig jaar hebben donder dag in Utrecht een overval gepleegd op een bijkantoor van de PTT annex sigarenwinkel. De mannen dwongen de sigarenwinkelier onder bedrei ging van een pistool de deur naar het postkantoortje open te maken. Zij gingen er vandoor met een onbekend bedrag aan kasgeld en deden onder weg nog een greep in de kassa van de sigarenwinkel, waaruit zijn vierhon derd gulden wegnamen. De politie heeft de daders, die zichzelf met ijsmutsen over het gezicht onherken baar hadden gemaakt, nog niet kun nen achterhalen. ST. OEDENRODE - Drie testrij ders van Daf-trucks zijn donderdag morgen ernstig gewond geraakt op de testbaan van het bedrijf in St. Oe- denrode. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie bevestigd. De bus, waarin de drie mannen re den, kwam in een zogenoemde high- speed-bocht in de berm terecht. Het voertuig rolde daarna enkele malen over de lengte-as. Twee van de drie inzittenden werden uit de bus geslin gerd. De drie mannen afkomstig uit Eindhoven, Budel en Heesch zijn op genomen in het Catherinaziekenhuis in Eindhoven. De rijkspolitie stelt samen met de Arbeidsinspectie een onderzoek in. De bus raakte door het ongeval total-loss. ROTTERDAM - De douane-opspo ringsdienst in Rotterdam heeft woensdag ruim 15 kilo hasjolie (vol gens de Opiumwet een hard drug) en 45 kilo hasj in beslag genomen. De drugs waren verborgen in een Franse personenauto die in een container per schip vanuit Antwerpen in de Rotterdamse haven was aangevoerd. Dit heeft het ministerie van finan ciën donderdag meegedeeld. Een douane-abmtenaar die bij een controle de zending niet vertrouwde, heeft de zaak laten doorzoeken dooi de speurhond van de douane. Aange zien de reacties van de hond er duide lijk op wezen, dat zich in de auto ver dovende middelen bevonden, werd besloten de afhaler van de auto aan te houden. Dat bleek de 28-jarige Frangaise C. G. uit Parijs te zijn. De waarde van de partij bedraagt vol gens het ministerie ongeveer een mil joen gulden. Het onderzoek wordt voortgezet in samenwerking met de narcoticabri gade van de gemeente Rotterdam. woordvoerder in Brussel. „Wij wil len concrete resultaten en geen loze kreten". Evenals de Amerikaanse president Reagan zij Pym, dat de voorstellen studie waard zijn, maar geen door braak betekenen. Engeland zou een echt akkoord voor wapenbeheersing willen, waarbij de bewapening aan beide zijden van het IJzeren Gordijn wordt verminderd. Evenals zijn Westduitse ambtge noot, Hans-Dietrich Genscher, woensdag zei hij dat een nul-optie on eindig veel beter zou zijn dan een niet-aanvalsverdrag. „Niet-aanvalsverdragen zijn niet nieuw en voegen in feite niets toe aan wat al in het Handvest van de Ver enigde Naties is bepaald", zo zei de Franse regeringswoordvoerder. Naar onze mening „is de beste ma nier waarop staten de vrede kunnen dienen niet nieuwe verplichtingen opnemen in het handvest, maar de verplichtingen die daar al in staan nakomen en zich in het bijzonder van agressie te onthouden", zo zei hij. Niets nieuws „Het voorstel biedt niets nieuws", maar vergeleken daarmee hebben het Westen in zijn geheel in Wenen en de Amerikanen in Genève juist voor stellen te bieden, die ten doel hebben echte belangrijke inkrimping van de arsenalen aan beide zijden te berei ken, zo zei de Amerikaanse NAVO- woordvoerder. In Wenen slepen zich al jaren onderhandelingen tussen Oost en West voort in het zogenaam de MBFR-overleg over wederzijdse en evenwichtige troepenverminde ring in Centraal-Europa, maar komt men tot dusverre ook en vooral, doordat alleen al onenigheid bestaat over de bestaande sterkte aah beide kanten, tot dusverre weinig verder. In Genève onderhandelen V.S. en Sowjet-Unie direkt over verminde ring van de kernwapens voor de mid dellange afstand, maar ligt dat over vermindering van strategische wa pens door het reces na Salt-2 stil. Kostuums vanaf Vrijdag 7 januari Zierikzee Raadzaal stadhuis. Commissie On derwijs. 15.30 uur. „Huis van Nassau". Feestavond vo gelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Concertzaal. Film: „Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jaar. Zonnemaire Café Bommenede. avond, Bond van den. 20.00 uur. Dans- en bingo- Opzichzelfstaan- Mol 5-7, Zierikzee Zaterdag 8 januari Zierikzee Bovenzaal Mondragon. Nieuwjaars bijeenkomst P.v.d.A. 20.00 uur. Concertzaal. De Hortensia. 20.00 uur. Manege Grol. Nieuwjaarsreceptie LR en PC Westelijk Schouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier sport vereniging. Vanaf 9.00 uur. Sociale zaken BRUSSEL - In de maand december van het afgelopen jaar zijn er in Bel gië tienduizend werklozen bijgeko men. Dat blijkt uit cijfers die ver strekt zijn door de rijdsdienst voor arbeidsvoorziening in dat land. In België staan nu 484.000 werklozen in geschreven. Ruim 155.000 van hen zijn jonger dan 25 jaar. 11,6 procent van de officiële arbeidsbevolking is werkloos. Zondag 9 januari Concertzaal. Film: „Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 10 januari Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenschap pelijke schoolraad. 20.00 uur. DEN HAAG -,De verschillen tussen de netto-vakantieuitkering van vo rig jaar en dit jaar zijn volgens de be rekeningen van het ministerie van sociale zaken aanzienlijk kleiner dan eerder deze week door de Unie BLHP is beweerd. Het werkelijk uit te beta len vakantiegeld zal in 1983 bij een bruto-maandinkomen van 3000 gul den (in december 1982) 82,91 gulden meer bedragen dan vorig jaar. Bij een bruto-maandinkomen van 4000 gulden ligt het vakantiegeld 75,51 gulden lager en bij een bruto-maand inkomen van 5000 gulden 113,82 la ger, aldus het ministerie. De werkelijk uit te betalen vakan tiegelden in 1983 zijn gebaseerd op de werkelijk verdiende inkomens van de periode 1 juni 1982 tot en met 31 mei 1983. Tevens is ervan uitgegaan dat de prijscompensatie wordt uitbe taald. Gebeurt dat laatste niet en wordt de prijscompensatie bijvoor beeld voor arbeidstijdverkorting ge bruikt dan worden de vakantie- uitkeringen iets lager. De werkelijke netto-vakantie-uit- kering bedraagt volgens het ministe rie: bruto-maandinkomen 3000 gul den 1982: 1153,76, 1983: 1236,67 gul den; bruto-maandinkomen 4000 gul den 1982: 1756,94, 1983: 1681,43 gul den; bruto-maandinkomen 5000 gul den 1982: 1938,15, 1983: 1824,33 gul den. ROTTERDAM - De gemeentelijke accountantsdienst in Rotterdam is bezig met een onderzoek naar moge lijke financiële onregelmatigheden, gepleegd door het hoofd van de afde ling Interne Dienst van de gemeente. Deze topambtenaar is eind vorig jaar door de Rotterdamse gemeentesekre- taris mr. H. Bannink in het belang Advertentie bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag (vaststelling na de inschrijving) de koers wordt op 10 januari vóór beurs bekendgemaakt jaarlijks op 1 februari in 4 jaarlijkse termijnen van 1 februari 1987 af 11 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 februari 1983 kosteloos bij banken en commissionairs DETROIT - De Amerikaanse auto mobielfabrikanten hebben vorig jaar in eigen land 5,76 miljoen auto's ver kocht, 7,2 procent minder dan in 1981 en het kleinste aantal sinds 1961. Dit heeft de Amerikaanse automobielin-, dustrie woensdag bekendgemaakt. ATHENE - Elk jaar halen in Grie kenland op driekoningen duikers een kruis naar boven dat in zee wordt ge gooid om de wateren te zegenen. Dit maal werd het zeewater echter te ver vuild bevonden om er mensen in te sturen. In plaats daarvan wierp Bis schop Kalinikos een aan een touw be vestigd kruis in de haven van Pirae us en hees het vervolgens weer op. Whisky op Bretonse kust MORLAIX (BRETAGNE) - Op de kust van Bretagne die in de afgelopen jaren herhaarde- lijk bevuild is met olie van gestrande tankschepen, is dit maal aangenamer waar aan gespoeld: flessen en vaten whisky, afkomstig van de Pa namese vrachtboot ..Lina". Naar de Bretonse autoriteiten donderdag meedeelden, heeft het schip vier laadkisten met in totaal 4.200 liter whisky verloren. ROTTERDAM - De prijs van diese lolie blijft onverminderd dalen als gevolg van de prijsontwikkeling op de internationale produktenmarkt en de dalende dollarkoers. Shell heeft donderdag aangekondigd de prijzen voor dieselolie, gasolie, huis brandolie en petroleum met ingang van zaterdag 8 januari met twee cent pe liter (inclusief BTW) te verlagen. De prijs van dieselolie is bij Shell sinds begin november 1982 met negen cent omlaag gegaan. Ook BP en ESSO hebben, beiden met ingang van maandag 10 januari, voor de dieselolie een prijsverlaging van twee cent aangekondigd. De huisbrandolie gaat bij BP eveneens met twee cent (inclusief BTW) om laag en bij ESSO 1,4 cent (exclusief BTW). De lage prijzen op de interna tionale produktenmarkt zijn ook een gevolg van de zachte winter die ons land op dit moment kenmerkt. Vori ge week nog werd de prijs van diese lolie door de grote oliematschappijen al met twee cent per liter verlaagd. De dieselolie gaat vanaf zaterdag bij Shell gemiddeld 115,8 cent per liter kosten, bij BP eveneens 115,8 cent en bij ESSO 115,4 cent. De prijzen gel den voor de zelftank. CHERBOURG - Het Greenpeaceschip „Sirus" is donderdag in de Franse ha ven Cherbourg voor de kade weggesleept waar schepen met brandstofstaven van kerncentrales afmeren. Deze worden in de installatie van het naastgele gen La Hague voor hergebruik opgewerkt. Drie activisten tegen kernenergie waren al eerder op de dag van de loskranen op de kade gehaald, die zij sinds maandag hadden bezet. De Sirius was daar voor anker gegaan om de aan komst te verhinderen van een Japans schip, de Pacific Crane", dat met zulk radio-aktief materiaal uit Japan aan boord elk moment in Cherbourg werd verwacht. EINDHOVEN Philips voert oriën terende besprekingen over het as sisteren bij het opzetten van een fa briek van kleurentelevisies in Rus land. Onlangs heeft een technische delegatie uit de Sowjet-Unie ons land bezocht en daarbij kontakt ge had met vertegenwoordigers van Philips. De Russen hadden geVraagd of Philips medewerking zou kunnen verlenen bij het oprichten van een fa briek en eventueel de uitrusting. Phi lips staat daar niet onwelwillend te genover, zo zei desgevraagd een woordvoerder van het concern. Een en ander verkeert echter nog in een zeer pril stadium. Het valt nog niet te zeggen of Philips eventueel zal deelnemen in het projekt of dat de Russen de tv-toestellen in licentie gaan produceren. Ook bedragen, die eventueel met het projekt gemoeid zijn, zijn nog onbekend, aldus de zegsman van Philips. De Franse autoriteiten hebben het aktieschip van de milieuorganisatie verboden te verblijven in de Franse territoriale wateren, maar hadden het toestemming gegeven in de mon ding van de haven te schuilen voor de storm, die woedde in het Kanaal. Ondanks het verbod liep het don derdagochtend de haven binnen en ging vlak voor de kade voor anker om door de Franse oproeppolitie in een hagel van traangasgranaten te worden ontvangen. Een brand die door de granaten ontstond aan boord werd bedwongen. Twee sleepboten zetten een groep gewapende leden van de kustwacht aan boord van de Sirius, lieten marinemensen de twee aankerkettingen van het schip met lasapparaten doorbranden en sleep ten het vervolgens naar de marineha ven van Cherbourg. Niemand raakte gewond en er werden geen arresta ties verricht. Verwacht werd, dat het aktieschip nadat de „Pacific Crane" is gelost zal worden vrijgelaten. Dit Japanse vrachtschip heeft 24 ton nu cleair afval uit Japan aan boord. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 van dit onderzoek voor twee maan den geschorst. Het onderzoek en de schorsing komen voort uit hardnek kige geruchten dat de ambtenaar van leveranciers steekpenningen heeft aangenomen. Een woordvoerder van de gemeen te Rotterdam heeft dit donderdag be vestigd. De geruchten kwamen bo ven tafel in een intern onderzoek dat werd ingesteld naar het funktione- ren van de gehele afdeling Interne Dienst. Daaronder vallen ondermeer de bodedienst, de bibliotheek, de ty pekamer, de reproduktie-afdeling en de inkoop. De betrokken ambtenaar, die in 1976 vanuit een soortgelijke funktie in het bedrijfsleven bij de gemeente Rotterdam in dienst kwam, ontkent geld van leveranciers te hebben aan genomen. Hij heeft tegenover de ge meente aangekondigd tegen zijn schorsing in beroep te zullen gaan. De gémèeijt^'ljjke 1 woordvoerder heeft verder"1 verklaard dat Rotter dam niet zal aarzelen aangifte bij de politie te doen indien uit het onder zoek inderdaad blijkt dat er sprake is geweest van laakbare financiële onregelmatigheden BRUINISSE Bijeenkomst „Helpt Elkander" Dinsdagavond 11 januari hoopt de Hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" voor het eerst dit jaar in vergadering bijeen te komen. Plaats van bijeenkomst is het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Voortijd: zie agenda. Oud papier Zaterdagochtend 8 januari vanaf half negen rijden de wagens van de muziekvereniging „Nu met Hope" door het dorp om oud papier op te ha len. Het papier, waarvan de op brengst een welkome ondersteuning is voor de verenigingskas, graag ge bundeld gereed zetten. Jeugdhaven Bru Zondagmiddag is in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw de jeugdhaven Bru open voor jongeren van 10 jaar en ouder. Hier komt de Ierse Gospel zanger op uitnodiging van de Jeugd haven liedjes zingen met een Bijbelse boodschap. MIDDELBURG Nieuwjaarsreceptie provinciaal bestuur Namens het provinciaal bestuur houden de commissaris der koningin en mevrouw J. B. Boertien-Velema een nieuwjaarsreceptie. De ont vangst is op zaterdag 8 januari van 16.00 tot 18.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Net als het vorige jaar wordt ge bruik gemaakt van een letter- systeem, waardoor kan worden voor komen dat een lange rij wachtenden ontstaat. Iedere bezoeker krijgt een kaart met daarop een letter en zodra die correspondeert met de letter die aan de schouw in de statenzaal wordt opgehangen, kan hij of zij zijn of haar nieuwjaarswensen aan de heer en mevrouw Boertien aanbieden. De receptie is openbaar en dus voor iedereen toegankelijk. PARAMARIBO/DEN HAAG - De waarnemend president van Surina me, mr. F. Ramdat Misier, oefent al enige tijd zijn functie niet meer uit. Dat is uit diverse betrouwbare bron nen in Paramaribo vernomen. De vlag voor het presidentieel paleis wordt al enkele weken niet meer ge hesen. Bovendien houdt Ramdat Mi- sier geen kantoor meer in het paleis. Theo Thijssenschool. Kursus Foto grafie. 20.00-22.00 uur. Wapen van Zeeland. Vergadering landbouwvereniging. 19.30 uur. Burgh-Haamstede VVV-kantoor. Installatie evenemen- tenkommissie. 20.00 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Voorlichtings bijeenkomst Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Ver. van Vrijzinnig Hervorm den. 20.00 uur. Huis van Nassau. Kursus Genees krachtige Kruiden. 19.30-21.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Hoorzitting Kleine Ker nen Experiment. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Ver.gebouw. Vergadering „Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering vaste kommissie van advies en bij stand voor publieke werken. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. N.C.V.B. bejaardenmiddag. 14.30 uur. Noord welle Dorpshuis. Hoorzitting Kleine Ker nen Experiment. 19.30 uur. Donderdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktie be stuursvergadering VVD. 16.30 uur. Kreeftstraat 34. C.D.A.-vrouwenbe- raad. 20.00 uur. RSG Prof. Zeeman. Kursus Kunstge schiedenis. 20.00-22.00 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Melk markt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afscheidsreceptie J. M. Holm. 16.00 - 17.30 uur. Maandag 17 januari Zierikzee Stadhuis. Kommissie sport. 16.30 uur. Dinsdag 18 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 20 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 22 januari Middelharnis Aula technische school. Kohcert Ge westelijk Orkest. 20.15 uuri Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharcndijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17 30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2