Pantalon Verwarring over juiste vakantietoeslag 1983 deurloo mode deurloo mode 79.- 98.- Avondwinkels beperken Nieuwe tarieven specialisten Door minder vakantiegeld niet minder maar andere reizen KERNCENTRALE BORSSELE WEER IN BEDRIJF Lagere olieprijs moet in gasprijs huishoudens doorwerken WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK STREEKNIEUWS AGENDA UTRECHT - De melding van de Unie BLHP dat de va kantietoeslag van de middeninkomens (36.000 tot 60.000 bruto) in 1983 forse klappen krijgt als gevolg van hogere sociale premies en belastingen heeft woensdag tot grote verwarring geleid bij onder meer bedrijven en vakbon den. De industrie- en voedingsbond CNV is op basis van eigen berekeningen tot de conclusie gekomen dat het re kenwerk van de Unie niet klopt. MADRID - De Spaanse koning Juan Carlos is gevallen en heeft zijn bekken gescheurd toen hij in Zwit serland aan het skiën was. Hij hield daar vakantie met zijn vrouw Sofia en hun drie kinderen. MOSKOU - In de Sowjet-Unie blijft een derde van de werknemers na het passeren van de pensioenge rechtigde leeftijd aan het werk. Dit percentage zal in de komende jaren nog moeten stijgen, omdat het aantal schoolverlaters terugloopt. Volgens het partijblad Prawda is het aantal gepensioneerden dat in de mijnen, fa brieken, de landbouw en in winkels aan het werk blijft, de laatste drie jaar sterk gestegen. Het zijn er nu acht miljoen, of 32 procent van alle pensioengerechtigden. Dienstenbond FNV: UTRECHT - In avondwinkels mo gen alleen levensmiddelen worden verkocht. Bovendien mag er per ge meente maar één avondwinkel per 30.000 inwoners komen. Dat schrijft de Dienstenbond FNV dinsdag aan staatssekretaris Van Zeil (ekonomi- sche zaken). De Dienstenbond erkent dat een ze kere uitbreiding van de avondwin kels (nu buiten Amsterdam nog een zeldzaamheid) in het belang van de konsument kan zijn. Maar volgens de bond gaat de staatssekretaris, die niets wil weten van een assorti mentsbeperking en de gemeenten in het verstrekken van avondvergun ningen vrij wil laten, veel te ver. De Dienstenbond staat huiverig te genover de avondwinkels omdat die tot gedwongen overwerk zouden lei den. Ook een winkel ter kompensatie van avondwerk bij voorbeeld 's mid dags sluiten is volgens de bond voor de werknemers bijzonder onaantrek kelijk. Bovendien kan het 'privéle- ven in gedrang komen door avond werk, vreest de bond. Ook moet er eerst maar eens een degelijk onder zoek komen naar de wenselijkheid van avondwinkels, aldus de Dienstenbond FNV. UTRECHT - De partikuliere tarie ven derde klasse van de meeste speci alisten zijn met ingang van 31 decem ber 1982 verhoogd. Desalniettemin gaan de specialisten over het alge meen minder verdienen, doordat over de hele linie de vermenigvuldi- gingsfaktor voor de klassen twee en één is afgeschaft. Dit betekent, dat de specialisten voortaan voor iedere partikuliere patiënt, ongeacht de klasse waarin hij of zij wordt ver pleegd, hetzelfde tarief in rekening zullen brengen. Over de tariefswijzigingen is over eenstemming bereikt tussen de parti kuliere verzekeraars en de landelijke specialisten vereniging. Het resul taat is inmiddels bekrachtigd door het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG). Het COTG verwacht, dat de zieken fondstarieven in het eerste kwartaal van 1983 eveneens zullen worden her zien aan de hand van de voor 1982 vastgestelde aanvaardbare inko mens. In de ziekenfondssektor zal daarbij ook het invoeren van een de gressief systeem (minder per verrich ting naarmate een specialist er meer declareert) voor een belangrijk aan tal specialismen een rol spelen). Advertentie Terl./wol wasbaar slank model stretch NIET GOED? GELD TERUG' Mol 5-7, Ziertkzw De vakantietoeslag van de midden inkomens gaat er dit jaar volgens de CNV-bond niet meer dan ruim hon derd gulden netto op achteruit. De Unie heeft een teruggang van ruim 400 gulden bij een salaris van 36.000 gulden tot ruim 900 gulden bij 60.000 gulden. Volgens beleidsmedewerker G. Ku- perus van de CNV-bond heeft de Unie een verkeerde rekenmethode toegepast, waardoor de grote ver schillen zijn onstaan. De CNV-bond heeft de eigen salarisadministratie de zaak ook laten doorrekenen, op basis van de laatste gegevens van het ministerie van sociale zaken. Voor ie mand met een inkomen van 36.000 gulden bruto werd zo een bruto va kantietoeslag van 2700 gulden vast gelegd. Daarvan moeten volgens Ku- perus eerst de premies voor WAO, WW en ziektewet (bij elkaar onge veer 600 gulden) worden afgetrokken en de premie voor het ziekenfonds weer worden opgeteld (ruim 100 gul den), waarna een bedrag van ruim 200 gulden resteert, waarover de bij zondere loonbelasting wordt gehe ven. Dit resulteert in een nettova kantietoeslag bij een salaris van 36.000 gulden van 1292 gulden, wat een teruggang van ruim honderd gul den zou betekenen. De Unie was op 1861 gulden netto uitgekomen, een verlies van maar liefst 431 gulden. Correctie De Unie zegt in een reactie op de CNV-berekening dat deze op een on juiste interpretatie van de loontabel- len en premieberekeningen stoelt. De Unie-berekeningen kloppen, met een correctie: de salarissen van 60.000 gulden gaan er niet 934 gulden in va kantietoeslag op achteruit, maar on geveer 750 gulden, aldus de Unie woordvoerder. ,,Het ministerie van sociale zaken heeft deze ontwikke ling aan ons bevestigd, zo stelde hij. Advertentie Overhemden v.a. 25,00 Dassen v.a. 7,90 Mol 5-7, Zierikzee ANVR: DEN HAAG - De netto vakantietoeslag is al jaren niet meer maatgevend voor het al dan niet met vakantie gaan dan wel de aard van de vakantie. Het totaal besteedbare inkomen bepaalt de vakantieplannen. Of een teruggang daarin plaatsvindt via het gewone salaris of via de vakantietoeslag maakt geen verschil. Dit stelt de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) dinsdag in een reaktie op de bereke ningen door de Unie BLHP van de gevolgen voor de middeninkomens door het korten op de vakantie toeslag. De bond meent dat de vakan tieplannen dit jaar door de teruggang van het vakantiegeld wel eens drastisch kunnen worden door kruist. De Nederlandse reisbranche heeft ingespeeld op voor de verwachte in levering van inkomen door de onder meer de middeninkomens. De rei- sommen voor de komende zomer zijn of nauwelijks gestegen of gelijk ge bleven en vele gevallen gedaald, al dus de ANVR. Grotere keus Bovendien is de keus uit goedkope re vakanties - dichterbijgoedkopere akkommodatie, korter, ander ver voer - groter geworden. Daardoor blijft er volgens de vereniging ook met minder koopkracht voor velen een goede vakantie mogelijk. Al met al verwacht de ANVR geen belangrij ke teruggang in het aantal vakanties, wel een verdere wijziging in het pa troon ervan. BORSSELE - De kerncentrale Borssele van de NV PZEM die maandagoch tend wegens een defect in een van de reactorhulpsystemen uit bedrijf moest worden genomen levert sinds dinsdagmiddag vijf uur weer elektriciteit aan het net. De reparatie die bestond uit de vervanging van een lek geraakte pak king in een waterzuiveringskringloop heeft geduurd van maandagavond ze ven uur tot een uur 's nachts. Het karwei werd door eigen mensen van de PZEM geklaard. Dinsdagochtend was de reactor weer bedrijfsgereed en 's middags om drie uur was het systeem weer op druk. De storing heeft nauwelijks in vloed gehad op de bedrijfstijd van de kerncentrale in Borssele die zeer hoog is en 83 procent bedraagt. De PZEM heeft toezichthoudende in stanties en de wereldpers op haar dak gekregen na het incident van maandag. Men was voornamelijk ge schrokken van de ontruiming van het reactorgebouw na het optreden van de lekkage. Volgens de N.V. PZEM behoort dit tot de normale procedures bij het optreden van een storing in de kerncentrale. Door het lekraken van de pakking stroomde 30.000 liter licht radio-actief water naar speciale opvangreservoirs bin nen het reactorgebouw. Dit water kon worden opgepomt en is weer toe gevoegd aan het systeem. Beveiliging Na de ramp met de kerncentrale in Harrisburg hebben alle kerncentra les in de wereld hun automatische lekwatersystemen aangepast. Radio actief lekwater loopt nu via gesloten circuits naar het laagste punt van een kerncentrale, waarna het via pomp- installaties wordt teruggepompt in het systeem. De kerncentrale van Harrisburg was van een automati sche pompinstallatie voorzien die het radio-actieve lekwater van de kern reactor buiten het reactorgebouw pompte. Een soortgelijk ongeluk kan nu volgens de deskundigen niet meer plaatsvinden. APELDOORN - Als de olieprijzen verder dalen moet de aardgasprijs voor huishoudens ook naar beneden. Dat zei secretaris drs. G. G. Groene- wegen van de Vegin, de exploitanten van gasbedrijven, dinsdag in Apel doorn tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. Groenewegen stelde zich met dit standpunt lijnrecht tegenover Gasunie-direkteur Kar- daun, die maandag verklaarde dat de Nederlandse gasprijs voor de klein verbruikers - thans ongeveer 59 cent per kubieke nieter - internationaal gezien te laag is. De gasbedrijven willen eenzelfde prijs aan de Gasunie betalen als de andere grote gasinkopers in binnen- en buitenland. Deze inkoopprijs volgt de prijs van zware stookolie, die momenteel een dalende tendens vertoont. De Gasunie wil de klein verbruikers koppelen aan dev veel duurdere huisbrandolie. Lager Zou men thans de kleinverbrui- kersprijs vaststellen volgens de Vegin-benadering, dan zou het tarief enkele centen lager uitkomen, aldus Groenewegen. Hij vindt begro tingstekorten bij het rijk geen argu ment om de gasprijs hoog te houden. Die tekorten moeten door hogere be lastingen worden gedekt, meent hij. Gasprijsbeleid mag niet door schat- kistbeleid worden bepaald, aldus Groenewegen. Zaterdag 8 en zondag 9 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts F. van der Vliet, Varre- markt 1, Zierikzee, tel. 01110- 6190 neemt waar voor Schou wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (OHIO) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (0J100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. WESTENSCHOUWEN Granaat gevonden Op het strand ter hoogte van de ro tonde te Westenschouwen werd door wandelaars een granaat gevonden. Een eindje verderop vonden vissers een lijnwerpapparaat, dat eveneens kan exploderen. De Explosieven Opruimings dienst zal de projektie- len verwijderen. RENESSE Opening Rabobank Vrijdag 21 januari zal het kantoor van de Rabobank te Renesse na ver bouwing en uitbreiding officieel worden hèropend door mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, bur gemeester van de gemeente Wester- schouwen. 's Avonds tussen 19.00 en 21.00 uur wordt open huis gehouden in het bankgebouw. DUIVELAND Afscheidsreceptie Comptabele J. M. Holm De comptabele van de gemeente Duiveland de heer J. M. Holm zal per 1 februari de dienst verlaten wegens vrijwillig vervroegd uittreden. In verband met dit afscheid biedt het gemeentebestuur hem een receptie aan in „Ons Dorpshuis" te Nieuwer kerk op vrijdag 14 januari van 16.00 tot 17.30 uur. Voorafgaand aan deze receptie zal de heer Holm in besloten kring afscheid nemen van het ge meentebestuur en van zijn kollega's. OUWERKERK Hoorzitting Herinrichting Ring Naar aanleiding van het herinrich tingsplan voor de Ring te Ouwerkerk zal op dinsdag 25 januari een hoorzit ting worden gehouden voor alle be langstellende inwoners. Deze hoor zitting vindt plaats in het dorpshuis. NIEUWERKERK Ds. Vreugdenhil overleden Tijdens een verblijf in Spanje is op 78-jarige leeftijd overleden de Gere formeerde emeritus-predikant A. Vreugdenhil, wonende te Rotterdam. Ds. Vreugdenhil was een „dominee op artikel zes" (vroeger art. 8. van de kerkenorde), dat wil zeggen, dat hij zonder theologische vakstudie op grond van „Singuliere gaven" tot het predikambt is toe gelaten. Dit ge beurde in 1969. Hij werd toen predi kant van de Gereformeerde kerk van Vrijhoeve-'Grevelduin-Capclle, waar hij stond tot aan zijn emerite- ring in 1972. Nadien was hij nog tot 1977 hulp prediker te Rotterdam. Hij begon Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. vrijdag 20.00 uur a s. zondag 20.00 uur 16 jaar zijn loopbaan in het maatschappelij ke vlak, in het bankwezen. Van 1949 tot 1952 was hij leerend-ouderling in de Gereformeerde kerk te Nieuwer kerk, in de classis Zierikzee. Daarna werd hij Directeur van een ban kinstelling om vervolgens nog een aantal jaren werkzaam te zijn in de zakenwereld als directeur van een vennootschap in elektrisch appara ten. Van 1965 tot 1996 was hij hulp prediker te Zwartewaal, om daarna predikant te worden. Ds. Vreugden hil bekleedde in het kerkelijk leven meerdere functies. Hij was o.m. hoofdbestuurslid van de Gerefor meerde Mannenbond. Catechisatie begint weer Dinsdag 11 januari beginnen voor de gereformeerde jeugd in Nieuwer kerk de catechisaties weer. De aan vangstijden blijven hetzelfde. De grote groepen komen bijeen -in Brui nisse. BRUINISSE Tekenfilmfestival „De Pul" Op vrijdag 7 januari a.s. organi seert jeugdsoos „De Pul" een teken filmfestival voor leden en niet-leden waarbij een geringe entreeprijs wordt gevraagd. Diverse bekende en de jeugd aansprekende tekenfilmfi guren zijn te bekijken om vier uur en op de entreekaartjes wordt weer een verloting gehouden. Woensdag 12 januari begint een drie weken durende kursus met als thema: „Spelen met kinderen", bij voorbeeld op een verjaardagspartij. Voor deze kursus kan men zich opge ven of inlichtingen vragen via tel. 1272 of b.g.g. 2438. Verkeerskursus Omdat is gebleken dat vele ver keersdeelnemers, zoals voetgangers, brom(fietsers), automobilisten en traktorbestuurders behoefte hebben tot scholing of bijscholing van de ver keersregels, heeft het bestuur van Veilig Verkeer Ned. afd. Bruinisse, wederom besloten een verkeerskur sus te organiseren. Veel verkeerste kens en -borden zijn veranderd wat nog te weinig bekend is onder de ver keersdeelnemers. Aan deze kursus kan iedereen deelnemen. Het door gaan van de kursus en de hoogte van het kursusgeld is afhankelijk van het aantal deelnemers. Degene die aan de kursus wil deelnemen kan zich op geven bij de heer Chr. Bolijn, Korte Ring 33, tel. 1329 of bij de heer D. de Rijke, Ten Anker 12, tel. 1882. Mocht de kursus doorgaan, dan zal datum, plaats en tijd tijdig aan de deelne mers bekend worden gemaakt. Mosselkotter Aan de afbouwkade bij de firma Maaskant in Bruinisse ligt de mos selkotter Johanna, die volgende week, na een proefvaart officiéél zal worden overgedragen aan de firma J. Meynaart en zoon te Yerseke. De kot ter is in Polen gebouwd en zal gaan varen onder de registratie YE 16; het schip vervangt de oude YE 16, die de naam Pieternalle draagt. Naamwisseling Voor de firma Barbee te Yerseke arriveert een dezer dagen een caso van een in Polen gebouwde nieuwe mosselkotter. Dc nu in gebruik zijn de YE 19 is gekocht door de heer D. de Ronde-Bout, schipper eigenaar van de mosselkotter Bru 26. De YE 19 Cecilia wordt straks Bru 26: „Vijf Gebroeders". De Cecilia is gebouwd in 1971, is 134 brt. groot en 31,67 me ter lang en uitgerust met een in 1971 gebouwde 425 p.k. Cater pillar mo tor. HAMBURG - De Noordzee is in het afgelopen jaar de grootste olieleve rancier van West-Duitsland gewor den en heeft Saoedi-Arabië van zijn traditionele eerste plaats verdron gen. Donderdag 6 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Concertzaal. Diashow en films over groente en fruit. Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. Concertzaal. Groenten en Fruit Show, georganiseerd door de Stich ting Propaganda Groenten en Fruit. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Raadzaal stadhuis. Commissie On derwijs. 15.30 uur. „Huis van Nassau". Feestavond vo gelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Concertzaal. Film: „Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jaar. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. Zaterdag 8 januari Zierikzee Bovenzaal Mondragon. Nieuwjaars bijeenkomst P.v.d.A. 20.00 uur. Concertzaal. De Hortensia. 20.00 uur. Renesse Manege Grol. Nieuwjaarsreceptie LR en PC Westelijk Schouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier sportvereniging. Vanaf 9.00 uur. Zondag 9 januari Zierikzee Concertzaal. Film: „Van de koele me ren des doods". 20.00 uur, 16 jaar. Dinsdag 11 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Voorlichtings bijeenkomst Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Ver. van Vrijzinnig Hervorm den. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Hoorzitting Kleine Ker nen Experiment. 19.30 uur. Woensdag 12 januari Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering vaste kommissie van advies en bij stand voor publieke werken. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. N.C.V.B. j bejaardenmiddag. 14.30 uur. Noord welle Dorpshuis. Hoorzitting Kleine Ker-j nen Experiment. 19.30 uur. Donderdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktie be-j stuursvergadering VVD. 16.30 uur. Kreeftstraat 34. C.D.A.-vrouwenbeL raad. 20.00 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Melk markt 6. Prijsklaverjassen. Aan vang: 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Afscheidsreceptie J. M. Holm. 16.00 - 17.30 uur. Maandag 17 januari Zierikzee Stadhuis. Kommissie sport. 16, uur. Donderdag 20 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 20.00 uur. Zaterdag 22 januari Middelharnis Aula technische school. Koncert Ge westelijk Orkest. 20.15 uur. Dinsdag 25 januari Ouwerkerk Dorpshuis. Hoorzitting herinrich tingsplan Ring. 20.00 uur. Maandag 7 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Z.L.M.-Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2