Rode Kruis herden in Gasthuiskerk Z Rode Kruis herdenkt ramp in Gasthuiskerk Zierikzee Inwoners van Zonnemaire betrokken bij dorpenplan Middenstandskommissie trachtte Ei van Columbus uit te broeden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ruimte voor één viskar aan de Nieuwe Haven Hoorzitting 12 januari WA> ffir P£ Bi tr „Laat van je horen! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 6 januari 1983 139ste jaargang Nr. 23247 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Ere-leden ijsvereniging Zierikzee ZIERIKZEE - De middenstandskommissie in Zierikzee had woensdagavond tijdens een openbare vergadering in de raadszaal weer een kleine twee uur nodig om „het ei van Columbus" uit te broeden. Het betrof een advies aan het kollege betreffende de criteria voor de Vent- en standplaatsenverordening. De vergadering was het ver volg van de bijeenkomst op 8 december. Toen kon de middenstandskommissie het grotendeels reeds eens wor den over deze criteria, maar diskussiepunt werd hoe te handelen op drie aanvragen voor een standplaatsvergun ning voor een viskar op de Nieuwe Haven. BROUWERSHAVEN - Een lekker fikkie trekt altijd - vooral jeugdig - publiek. Dezer dagen gebeurt dat op veel plaat sen op Schouwen-Duiveland op legale wijze, want feestelijke kerstboomverbrandingen zijn aan de orde van de dag. Speciaal voor de schoolkinderen uit Brouwershaven laaide het vuur woensdagmiddag hóóg op aan de Schendersweg, onder toezicht van volwassenen uiteraard. Uitnodiging verstuurd aan Koninklijk Huis ZIERIKZEE - Op dinsdag 1 februari zal, op initiatief van het Nederlandse Rode Kruis een bijeenkomst wor den gehouden ter herdenking van de watersnoodramp van 1953. Voor deze bijeenkomst is een uitnodiging ver stuurd naar het Koninklijk Huis; wanneer het verzoek wordt gehonoreerd, zal öf prinses Juliana öf prinses Margriet de bijeenkomst bijwonen en in het kader van de herdenking een tentoonstelling officieel openen. De herdenkingsbijeenkomst zal verder worden bijgewoond door een groot aantal genodigden. Tijdens de bijeen^ komst zal de rol van het Nederlandse Rode Kruis tijdens de hulpverlening tijdens de ramp centraal staan. Tijdens die vergadering op 8 de cember adviseerde de kommissie in elk geval wel het aantal vergunnin gen voor een 3-maandstandplaats wat te verruimen. Inmiddels bleek overigens dat de aanvragers voor een standplaatsvergunning van genoem de viskar voorkeur hebben voor een 6-maandsvergunning. Voorzitter van de middenstands kommissie wethouder L. J. van Gastel kwam woensdagavond met een pré-advies ten aanzien van de vast te stellen criteria. Aan de kom missieleden de taak daar van gedach ten over te wisselen. Uiteraard spitste de diskussie zich ook nu weer toe op het wel of niet vergunning ver lenen voor een standplaats van een viskar aan de Nieuwe Haven, hoewel de zaak nu in wat algemener bewoor dingen werd behandeld. Gevestigd handelaar niet In het pré-advies werd voorgesteld het aantal 6-maandsstandplaatsver- gunningen uit te breiden tot twee. (Eén vergunning wordt reeds ver strekt op grond van verkregen rech ten in een periode, voordat de veror dening werd vastgesteld, Red.) Een dergelijke vergunning zou, volgens dat pré-advies, uitsluitend verstrekt kunnen worden aan de zogenaamde ambulante handelaar: een gevestigd handelaar (sedentaire handel) zou niet in aanmerking kunnen komen voor een dergelijke standplaatsver gunning. Met dit laaste bleek de mid denstandskommissie het nogal moei lijk te hebben. Zowel de heer C. Legemate als de drie vertegenwoordigers van de Zie- rikzeesche Ondernemers Centrale waren het absoluut oneens met de uitsluiting van de sedentaire handel. Met illustratieve voorbeelden tracht ten Z.O.C.-afgevaardigden J. Littooy en B. Waayenberg het volgens hen oneerlijke aspekt in dit voorstel aan te tonen. Wethouder Van Gastel was een an dere mening toegedaan: ,,De liefde kan niet van één kant komen; ener zijds wordt de sedentaire handel be schermd tegen een ongebreide vorm van ambulante handel dan mag an derzijds die ambulante handel ook beschermd worden". Consulent De tailhandel en Ambachten de heer Wijsma had ook grote moeite met het voorstel de sedentaire handel uit te sluiten voor een dergelijke vergun ning en twijfelde zelfs over het feit, of dit niet in strijd zou zijn met de al gemene vestigingswetgeving. Verder wees hij erop, dat een probleem zou kunnen onstaan met de zogenaamde ..wijkrijders" (S.R.V.-wagens e.d.), die in de toekomst dan ook slechts ambulante handelaars zouden betref fen. „Moeilijk compromis" Na enig heen-en-weer gepraat lan ceerde de heer C. van Krimpen, hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Ambulante Handel een moge lijk compromis: Sluit die sedentaire handel niet volledig uit maar neem een bepaling op, dat de ambulante handelaar de voorkeur geniet bij het verlenen van een standplaatsvergun ning. De heer Wijsma kon zich daar wat meer in vinden, evenals de heer Legemaate, maar de Z.O.C.- afgevaardigden noemden het een ,,zeer moeilijk compromis". De haar De. v.d. Wekken drong er op aan in elka geval een schriftelijke wijziging van de tekst in het pré advies te overleggen. Naar -aanleiding van dit verzoek werd de vergadering enige tijd ge schorst om ten slotte de gewijzigde tekst te presenteren: „onverminderd het bepaalde in de Vent- en stand plaatsenverordening wordt aan de ambulante handelaar de voorkeur gegeven bij vergunning verlening. Wanneer in voorkomend geval geen aanvragen zijn ingediend door de ambulante handel voor de aanvang van het nieuwe kalenderjaar kan aan de sedentaire handel vergunning worden verstrekt". Hier konden de kommissieleden - van wie sommigen niet van harte - zich mee verenigen. Praktijk In de praktijk betekent dit dat nu ruimte zou ontstaan voor één vergun ning voor een standplaats gedurende zes maanden in welke branche dan ook. Het kollege van b. en w. heeft de bevoegdheid te beslissen aan wie die vergunning verstrekt zal worden. De drie aanvragen voor een viskar aan de Nieuwe Haven zijn afkomstig van twee gevestigde viswfnkeliers (fa. Hogerheide en Fa. Saman) en van de heer W. K. Schot, die enerzijds ambu lant handelaar is, maar desgevraagd liet weten ook de beschikking te heb ben over een gevestigd verkooppunt aan de Engelse Kade. Z.O.C.- woordvoerder de heer Littooy kreeg antwoord op de vraag wie voor 1983 als eerste een aanvraag voor een standplaatsvergunning had inge diend: de heer Saman op 1 septem ber; de heer Hogerheijde op 28 sep tember en de heer Schot op 27 okto ber. De heer Littooy wenste het kollege wijsheid bij het nemen van de beslis sing aan wie de vergunning moet worden toegekend. Binnen het Rode Kruis is een organisatie-comité opgericht, dat zich bezighoudt met het samenstellen van het programma voor deze bijeen komst. Hoewel het definitieve pro gramma voor de bijeenkomst nog niet vast staat, is wel bekend dat 's middags, van 13.30 tot 15.30 uur, een De gemeente wil dat plan niet zelf opstellen. Het gaat er juist om wat de bewoners denken over de situatie in hun dorp. Ontbreken bepaalde voor zieningen?, moeten er zaken worden veranderd? etc. Het moet dus een plan worden dat door en voor de in woners van Zonnemaire is opgesteld. Inmiddels hebben deskundigen en enkele inwoners van Zonnemaire en een probleemanalyse gemaakt. In dit voorlopige rapport staan de onder werpen vermeld die verbeterd kun nen worden in Zonnemaire. Proble men en knelpunten werden op een rij gezet, maar eerst wil de werkgroep horen of alle inwoners het daarmee eens zijn. Vandaar die hoorzitting volgende week woensdag. Het voor lopige rapport ligt in het stadhuis te Brouwershaven ter inzage. Dijk te smal Eén van de problemen die hierin uitkomen, is de hinder die wordt on dervonden van het doorgaande ver keer over de Dijk van Bommenede. In het streekplan Schouwen-Duive land wordt hieraan ook aandacht besteed met de opmerking: ,,een om leiding buiten de kern is in de toe komst denkbaar". Hierbij wordt ech ter als opmerking geplaatst dat er ge zien de provinciale urgentie voorlo pig geen enkele mogelijkheid bestaat binnen afzienbare tijd een rondweg te realiseren. Op deze dijk doen zich verder par keerproblemen voor. Dat geldt ook voor de Margrietstraat, waar aan beide zijden geparkeerd wordt. Er zal naar mogelijkheden moeten wor- bijzondere herdenkingsdienst zal worden gehouden in de Gasthuis kerk te Zierikzee. Marie Cecile Moer dijk is gevraagd om medewerking aan de dienst te willen verlenen. Ook zal tijdens de dienst een film worden vertoond, waarin een duidelijk beeld zal worden gegeven omtrent de rol van het Rode Kruis in het reddings werk. Voorts zullen enkele sprekers het woord voeren. Tentoonstelling- Na afloop van de dienst zal in „de Vierschaar" van het stadhuis een tentoonstelling worden geopend, door één van de leden van het Ko ninklijk Huis. Ook hier zal een in druk worden gegeven van de wijze, waarop het Rode Kruis zich in de da gen na de ramp heeft ingezet bij de hulpverlening. den gezocht om die parkeerproble men aan te pakken. Woningen Zonnemaire bezit geen nieuw- bouwmogelijkheden voor woningen in de woningwetsfeer. In het rapport wordt dan ook de opmerking ge maakt dat nieuwe mogelijkheden wel gewenst zijn. Dat komt ook een gelijkmatige ontwikkeling van de bevolking ten goede. Wat sociaal-kulturele voorzienin gen betreft zitten de inwoners van Zonnemaire goed. Het dorpshuis ver vult een belangrijke rol voor het lo kale verenigingsleven, dat overigens bloeiend is (13 verenigingen). Het enige waar misschien nog be hoefte aan is, is een telefooncel. Het grote aantal partikuliere tele foonaansluitingen maakt echter fi nancieel gezien de realisering van een telefooncel moeilijk haalbaar. Verder zou het een belangrijke ver betering zijn als een huisarts spreek uur zou houden in het dorp. Rekreatie Verblijfrekreatieve ontwikkelin gen hebben binnen de gemeente op dit moment geen enkele prioriteit. Pas na afronding van het projekt Den osse is een verblijfsrekreatief projekt bij Zonnemaire bespreek baar. Tenslotte wordt in het rapport op gemerkt dat het strandje bij de werk- haven voor de bewoners behouden en bereikbaar moet blijven. DEN HAAG - De in Nederland werkzame levensverzekeringmaat schappijen hebben met ingang van 5 januari hun rentetarieven voor nieu we hypothecaire leningen met 0,2 procent verlaagd. De basisrente daalt hierdoor tot 8,5 procent, aldus het bureau voorlichting verzekering. De basisrente geldt in het algemeen voor hypothecaire leningen tot en met 75 procent van de executiewaar- de of voor hypothecaire leningen met gemeentegarantie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. yWWWWIARWWWWRWl i Gewoonten beginnen als spin- rag en eindigen als stalen ka- i bels. i Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en mogelijk een bui; minimumtemperatuur om streeks vier, middagtemperatuur on geveer zes graden, matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 10 jan. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: west 6 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 7 Maandag: Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46 Maan op 1.52, onder 13.00 Nieuwe Maan: 14 januari HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 jan. 9.15 22.08 3.00 15.39 Doodtij: 8 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de afgelopen nacht lag boven de. zuidkust van IJsland het centrum van een zeer diep lage drukgebied, de luchtdruk in het cen trum bedroeg toen 930 millibar, daar voor was hij nog iets lager. Het ziet er naar uit dat dit druksysteem mor genmiddag voor de kust van midden Noorwegen aankomt. D druk in het centrum is dan niet meer zo laag. Met zuidwest tot westen winden wordt minder zachte lucht naar west- Europa gevoerd. Er kan hier en daar een bui tot ontwikkeling komen. De warme lucht waarin wij ons vandaag nog bevonden wordt over Duitsland en Frankrijk naar het zuiden terug gedrongen. De middagtemperatuur wordt bij ons ongeveer zes graden. De wind neemt af tot matig, maar kan aan de kust nog wel nu en dan krachtig zijnAls de computers in het Europese meteorologische centrum het goed hebben berekend, wordt zondag de volgende stormachtige dag, waarbij de middagtemperatuur een paar graden omhoog gaat. TEHERAN - In Iran zijn 528 gevan genen vrijgelaten ter gelegenheid van de jaardag van de geboorte van de profeet Mohammed, zo heeft radio-Teheran dinsdag bekendge maakt. Van de vrijgelaten waren er 441 veroordeeld door revolutionaire tribunalen en 87 door burgerlijke in stanties. ZONNEMAIRE - Zonnemaire, laat van je horen!, zo luidt de uitnodiging van het gemeentebestuur gericht aan alle dorpsbewoners voor het bijwonen van de eerste hoorzitting over het dorpenplan. Deze wordt woensdag avond 12 januari in het dorpshuis gehouden. Samen met de dorpen Noordwelie, Serooskerke en Sirjansland neemt Zonnemaire deel aan het zogenaamde intergrale dorpenplan. Daarmee kunnen de deelnemende gemeen tebesturen zich samen sterk maken ten opzichte van bij voorbeeld school- en winkelvoorzieningen, volkshuis vesting, verkeer, politie etc. Op de dijk van Bommenede in Zonnemaire staan doorgaans vele auto's geparkeerd. De dijk is daar eigenlijk te smal voor en zodoende ontstaan gevaarlijke verkeerssituaties. Overdag valt dat parkeerprobleem overigens wel mee. De moeilijkheden doen zich vooral 's avonds voor als de horecabedrijven aan de dijk zijn geopend en als de dorpsbewo ners terug komen van hun werk. In het dorpenplan zal hieraan aandacht worden besteed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1