Peter Kort prolongeert opnieuw sneldamtitel Schouwen-Duiveland Hilbert van der Duim door KNSB voorlopig op non-aktief gesteld Forse afslanking ADM is dringend noodzakelijk DRIETAL RENESSE LOOPT UIT IN HOOGSTE AFDELING LIBRE Derde titel in suksessie STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Teamkampioenschappen Schouwen-Duiveland Heroïnedode in Amsterdam Foutieve reklame op kleding brengt seizoen in gevaar 6 Deskundigen: ZIERIKZEE - Peter Kort uit Renesse heeft voor de der de keer in suksessie het Kerstsneldamtoernooi van Dam- klub Zierikzee op zijn naam geschreven. Hij kwam daar mee definitief in het bezit van de wisselbeker. Inzet van dit twaalfde toernooi op rij was de Schouwen-Duive- landse sneldamtitel. Het toernooi was met 23 deelne mers in aantal wat minder bezet dan voorgaande jaren, maar dit werd vergoed door een kwalitatief sterker veld. Damklub Zierikzee organiseerde in het Hervormd Verenigingsgebouw in Zie rikzee voor de twaalfde keer het Kerstsneldamtoernooi. Bovenstaand een overzichtfoto van het gebeuren, dat voor de derde keer werd gewonnen door Peter Kort uit Renesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na de gespeelde voorronden wer den de deelnemers opnieuw inge deeld in drie finalgroepen. Toen reeds was het duidelijk, dat de strijd om de toernooizege zich zou gaan af spelen tussen een drietal spelers. Pe- K. van den Bos snelschaakkampioen Bruinisse BRUINISSE - K. van de Bos is de nieuwe jeugd snelschaakkampioen van Bruinisse. Hij kwam als sterkste uit de bus uit een negentienkoppig deelnemersveld. De leeftijden van de deelnemers varieerde van acht tot vijftien jaar. Het kampioenschap werd afge werkt via twee voorronden en een eindronde, verdeeld over drie kate- gorieën. K. van de Bos werd ongesla gen kampioen en volgt daarmee D. van Wolf eren op. Een extra partij moest uitsluitsel brengen voor de be zetting van de tweede plaats. A. J. van de Berge verloor door mat van Adr. Knop. Titelverdediger D. van Wolferen stelde enigszins teleur en kwam in de eindronde niet verder dan de zesde plaats. De uitslagen op een rijtje: A-groep: 1. en kampioen K. van de Bos 6 punten; 2. Adr. Knop 4 punten; 3. A. J. van de Berge 4 punten; 4. M. Kik 3 punten; 5. L. Kostense 2 pun ten; 6. D. van Wolferen 2 punten; 7. W. Douw 0 punten. B-groep: 1. H. van de Berge; 2. J. de ronde; 3. J. Klink; 4. R. Jongen; 5. P. Knop; 6. R. de Waal. C-groep: 1. E. van Gilst; 2. I. Cop- poolse; 3. C. de Keizer; 4. P. Kosten se; 5. S. van Wijchen; 6. A. Smalheer. Inbraak In de oudejaarsnacht werd ingebro ken in een tweede woning van de Duitser K. uit Halver. Er wordt voor lopig een t.v. en een stereo-installatie vermist. De familie was niet aanwe zig. In de tweede finalegroep werd Ri- nus van de Wielen winnaar met 12 punten uit zeven partijen en in groep drie was Johan Theuns de sterkste met de maximale skore van twaalf uit zes. Hij was tevens de hoogstge- plaatste jeugdspeler en hij kreeg daarvoor een extra prijs in de vorm van een standaard. Ook Jaap de Jon ge uit Oosterland kreeg een dergelij ke prijs. In zijn geval was het feit, dat hij als beste huisdammer uit de bus kwam de reden. De Jonge werd recentelijk snelschaakkampioen bij TOG Bruinisse, maar hij toonde in het Hervormd Verenigingsgebouw aan ook zeer redelijk met de dam schijven uit de weg te kunnen. Het totale einklassement van het twaalfde Kerstsneldamtoernooi van Damklub Zierikzee was als volgt: Finalegroep I: 1. P. M. Kort, 12 pnt.; 2. D. van de Velde, 11 pnt.; 3. A. Saman, 10 pnt.; 4. J. Huigens, 7 pnt.; 5. C. L. Boot, 4 pnt.; 6. J. de Jonge, 4 pnt.; 7. S. Douw, 4 pnt.; 8. J. W. de Jonge, 4 pnt. Finalegroep II: 1. M. van de Wielen, 12 pnt.; 2. J. de Wild, 9 pnt.; 3. C. van de Wielen, 12 pnt.; 4. C. M. van de Velde, 7 pnt.; 5. J. L. Smalheer, 7 pnt.; 8. A. Stouten, 0 pnt. Finalegroep III: 1. J. Theuns, 12 pnt.; 2. H. Saman, 10 pnt.; 3. J. van Snippenberg, 8 pnt.; 4. J. Saman, 4 pnt.; 5. A. Saman, 3 pnt.; 6. H. Bran denburg, 3 pnt.; 7. J. Vis, 2 pnt. DEN HAAG - Bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij BV moeten 400 tot 600 banen verdwijnen. Een of twee van de zes dokken moeten dicht. Indien daarvoor wordt geko zen zou mogelijk een behoorlijke scheepsreparatiefunktie in de Amsterdamse haven kunnen worden behouden. De werf heeft ook nog eens 20 miljoen gulden nodig om het verlies over 1982 op te kunnen van gen. Dat konkluderen de drie des kundigen die in opdracht van mi nister Van Aardenne van ekonomi- sche zaken en de Raad van Kommis- sarissen en Direktie van ADM de po sitie en de toekomstmogelijkheden van de ADM hebben onderzocht in hun maandag gepubliceerde eindrap port. Uit de analyse van de huidige situ atie - hooguit hoop op enig herstel van de scheepsreparatiemarkt in de tweede helft van 1984 - is de drie des kundigen gebleken dat het vooruit zicht voor de Amsterdamse werf bij handhaving van de huidige perso neelssterkte van 1600 man en van de totale uitrusting weinig rooskleurig is. Zeker gezien het standpunt van de minister geen verdere steun te geven aan de ADM in zijn huidige vorm. De deskundigen - drs R. Zijlstra, ir. J. van der Meer en W. P. Moleveld - schrijven dat op grond van de thans bekende gegevens ADM nog eens 20 miljoen gulden nofig heeft in aanvul ling op de reeds toegezegde overbrug gingskredieten van 6,4 en 2,5 mil joen. Deze aanvullende financiering is nodig om de verliezen over 1982 op te vangen en staat los van middelen die nodig zijn voor de bedrijfsvoe ring in volgende jaren. BRUINISSE Goede aanvoer mosselen In de weken voor de jaarwisseling was de aanvoer van mosselen uit de Waddenzee belangrijk minder dan in de voorgaande weken, maar deze verminderde aanvoer werd groten deels teniet gedaan door de grote aanvoer van Zeeuwse mosselen. Voor zover de kwaliteit redelijk tot goed en zeer goed was, werden de ze Zeeuwse mosselen grif door de handel gekocht, maar de kleinere mosselen (voorzien van veel tarra) verdwenen uiteraard in het Mossel fonds. Gezien de periode (tweede helft van december) was de vraag naar en de afzet van mosselen nog behoor lijk. ter Kort, Anton Saman en nieuwko mer Dirk van de Velde uit Burgh hadden toen reeds aangetoond, dat onder hen de kampioen gezocht moest worden. Dirk van de Velde is een uit Krimpen aan de IJssel af komstige klubdammer, die zich re centelijk op Schouwen-Duiveland is komen vestigen. Sterke aanwinst Van de Velde maakte tijdens het Kerstsneldamtoernooi voor het eerst kennis met Damklub Zierikzee. Uit zijn optreden blijkt, dat hij een ster ke aanwinst zal zijn voor de Zierik- zeese vereniging. In de lopende kompetitie mag hij evenwel nog niet worden opgesteld in het Zierikzeese tiental. Anton Sa man toonde zich duidelijk minder in vorm dan tijdens het onlangs ver speelde Zeeuwse sneldamkampioen- schap, toen hij zich op een gedeelde tweede plaats wist te klasseren met de aftredende kampioen Jules Gajad- har uit Bergen op Zoom, maar achter de superieure Goesenaar Johnny de Leeuw. Saman moest nu remises toestaan aan Peter Kort, Dirk van de Velde, Jaap Huigens en Jan de Jonge. Met tien punten uit zeven partijen eindig de de Zierikzeese eerste bordspeler op de derde plaats. Hij telde een punt minder dan de nummer twee Dirk .van de Velde. Van de Velde remiseer de drie keer. Peter Kort en Anton Sa man deelden met hem de buit, maar ook Cor Boot ontfutselde de nieuw komer een punt. Dit betekende een hoogtepunt voor Boot, die verder een voor zijn doen matig toernooi speel de en slechts vierpunten totaliseerde uit de finaleronde. Onbereikbaar Boot zorgde er met deze remise overigens wel voor, dat er een solo winnaar uit het toernooi kwam, om dat Peter Kort alleen remise hoefde toe te staan aan Dirk van de Velde en Anton Saman en daardoor met twaalf punten onbereikbaar werd voor de overigen. Peter Kort werd hierdoor een ver diende winnaar, omdat hij nagenoeg onklopbaar lijkt. Vooral taktisch speelt hij bijzonder uitgekiend. Hij wikkelt een partij simpel af naar re mise, als hij voor zichzelf van mening is, dat hij op een dergelijk moment een punt kan missen zonder dat zijn klassering in de problemen komt. ZIERIKZEE - Het biljartdrietal van de bv Renesse heeft halverwege de teamkampioenschappen van het distrikt Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond een afgetekende voorsprong ge nomen in de C2-klasse, de hoogste klas waarin op Schou wen-Duiveland wordt gespeeld. Na zes ronden heeft de ploeg een voorsprong van acht punten op het Noord- gouwse KVL en van dertien punten op De Wig, evenals de koploper lokaalhoudend bij Jaap Verboom in Renes se. De ploegen van bv d'Eule en OKK sluiten uitzicht loos de rij in deze C2-klasse. Renesse won in de vijfde en zesde ronde probleemloos van de beide hekkesluiters. Bij d'Eule werd het 0- 7 en hetzelfde resultaat kwam op de borden in de thuiswedstrijd tegen het Nieuwerkerkse OKK. Ook KVL won met de maksimale skore van OKK, maar kwam tegen De Wig slechts met de hakken over de sloot (4-3). Eerder had De Wig teleur gesteld door in Renesse met 3-4 te verliezen van het op de voorlaatste plaats staande d'Eule. Hierdoor kon KVL de tweede positie overnemen van het De Wig-drietal, terwijl Re nesse nu ogenschijnlijk op fluweel zit met een florissante voorsprong. Spannend In de driebandenklas is het plotse ling weer uiterst spannend gewor den, nadat KVL een ruime voor sprong had genomen in de eerste vier ronden. In de vijfde ronde moest het Noordgouwse drietal het op de eigen tafels flink afleggen tegen het Nieu werkerkse DOS. De koplopers kregen met 0-7 klop. DOS had zelfs door kunnen stoten naar de eerste plaats, maar in de zes de ronde; verloren de Nieuwerker kers even verrassend van hekkeslui- ter Renesse (5-2). Tussendoor herstel de KVL zich door met 6-1 te winnen van de bv Bommenede. Bommenede op zijn beurt klopte Renesse weer met 5-2. Door al deze opmerkelijke uitslagen staat KVL na zes ronden nog op kop met 27 punten, drie meer dan DOS en tien meer dan Bommene de. Met 16 punten sluit Renesse voor lopig de rij, maar gezien de vele ver rassingen in de eerste kompetitie helft is hier nog van alles mogelijk. Uitermate spannend gaat het er ook in de C3-klasse aan toe. Het Re- nesser De Wig leidt nog wel de dans, maar de verschillen met de overige vier ploegen is uiterst klein. Het viertal van De Wig won achtereen volgens van Bommenede en KVL, maar in beide gevallen was de skore slechts 5-4. Deze uitslag was overi gens toch aan de orde van de dag, het geen het zeer kleine onderlinge ver schil illustreert. KVL won met 5-4 van OKK en De Witte van Haemste- de was met deze cijfers te sterk voor Bommenede. Tegen OKK moest de Haamsteedse equipe evenwel zijn meerdere erkennen in het viertal van OKK. Dit keer kwam er 3-6 op het wedstrijdformulier. Na zes ronden leidt De Wig met 33 punten en volgen de ploegen van OKK en De Witte van Haemstede beide op vijf punten. Ze ven punten achterstand heeft Bom menede en alleen KVL heeft een rui mere achterstand met 20 punten. Uitgeschakeld In de C4-klasse met zeven deelne mende ploegen gaat De Witte van Haemstede met flinke voorsprong aan de leiding, maar de weg is nog ver. In de vijfde ronde won de Haamsteedse ploeg met 7-2 van naaste belager OKK en in de zesde ronde werd voor de derde keer de maksimale 9-0 geboekt. Dit keer was DOS het kind van de skoringsdrift van de koplopers. OKK behield de tweede positie door een 7-2 zege op d'Eule, maar telt met 35 punten toch al een ruime achter stand van twaalf punten op De Witte van Haemstede, welk viertal in zes ronden maar zeven punten hoefde af te staan. Met 32 punten is Renesse ook nog in de race, maar de overige vier ploegen d'Eule (23 punten), Win denburg (20 punten), DOS (19 punten) en KVL (13 punten) kunnen zich als uitgeschakeld beschouwen. AMSTERDAM - De 22-jarige West- duitse vrouw B. B. is op nieuwjaars dag in Amsterdam overleden na ge bruik van drugs. Kort daarvoor had zij met haar vriend, de 27-jarige Duit ser K. S., een hoeveelheid heroïne en cocaïne gekocht en deze gebruikt op een kamer van een woning in de Borssenburgstraat, waar zij onder dak hadden gekregen. Dit heeft een woordvoerder van de politie maan dagmorgen meegedeeld. Op het moment dat de vrouw op de kamer werd aangetroffen was haar vriend al verdwenen. Hij werd later in Denekamp bij de grens met Duits land aangehouden met de bagage van zijn vriendin. Tegenover de politie verklaarde hij in paniek te zijn ge raakt toen hij merkte dat de vrouw was overleden. Hij is daarna spoorslags vertrokken. Maandagmiddag zal sektie op het stoffelijk overschot van de jonge vrouw worden verricht. Deze vrouw is de eerste heroïnedo de van het nieuwe jaar in Amster dam. In 1982 overleden in totaal 33 mensen na het gebruik van drugs. De slachtoffers waren voornamelijk buitenlanders. In 1981 waren er 34 heroïneslachtoffers en in 1980 44. Veldritzeges voor Stamsnijder en Groenendaal ENTER/OSS - Hennie Stamsnijder en Reinier Groenendaal verkeren momenteel beiden in blakende vorm. In hun respektievelijke woonplaat sen Enter en Oss wonnen zij in het voorbije weekeinde ieder een sterk bezette veldrit. In Enter bleef Stam snijder zijn landgenoten Wil Brou wers en Reinier Groenendaal voor, terwijl Groenendaal in Oss de Tsje- cho-Slowaak Frantisek Klauchek en Stamsnijder vooraf ging. In de C5-klasse staan de zaken er na zes ronden ogenschijnlijk het dui delijkst voor waar het de bezetting van de eerste plaats betreft. Het vier tal van het Oosterlandse d'Eule gaat op kop met zestien punten voor sprong op het op de tweede plaats staande De Wig. In de vijfde ronde eindigde het onderlinge duel tussen deze twee ploegen in een 0-9 overwin ning voor het Oosterlandse viertal, waardoor de huidige grote kloof werd geslagen. In de zesde ronde won d'Eule met 7-2 van Onder Vrienden, terwijl De Wig het damesviertal van Alweer Mis met 9-0 de das omdeed. Een ronde eerder hadden de dames Onder Vrineden met 5-4 verrassend geklopt. In de tussenstand na zes ron den léidt d'Eule met 43 punten vóór De Wig met 27 punten, Onder Vrien den met 24 punten en Alweer Mis met 14 punten. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 3-1. Aanvoer totaal 1428, waaronder slachtrunderen 967, scha pen en lammeren 461. Prijzen per kg: Stieren le 8,80 - 9,60, 2e 8,30 - 8,75; vaarzen le 7,70 - 8,85, 2e 6,75 - 7,60; koeien le 7,60 - 8,75, 2e 6,90 - 7,55, 3e 6,30 - 6,85; worstkoeien 5,70 - 6,80; dikbillen extra kwaliteit 9,00 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 205 - 250; lammeren 205 - 290. Overzicht: slachtrunderen: aan voer matig, handel vlot, en prijzen hoger; schapen en lammeren: aan voer minder, handel goed; en prijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 246 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 4000; werk paarden 2200 - 3400; oude paarden 1750 - 2400; 3-jarige paarden 1550 - 2600; 2-jarige paarden 1300 - 2400; veulens 400 - 1250; hitten 550 - 1400; pony's 250 - 950. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,85 - 6,35; jonge slachtpaarden 5,10 - 6,60. De handel in slachtpaarden en po ny's was redelijk. Hennie Stamsnijder: winst en kri tiek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hennie Stamsnijder heeft net als vorig jaar in zijn woonplaats Enter de wielerveldrit Cross der Azen ge wonnen. Hij legde voor 3000 tioe- schouwers de 24 kilometer af in 1 uur en 5 minuten. Wil Brouwers eindigde op tien sekonden als tweede. Stam snijder had eerder in de wedstrijd 45 sekonden voorsprong, maar na een valpartij, veroorzaakt door een al te enthousiaste supporter, kwamen!de achtervolgers Brouwers, Groenën- daal en Snoeyink weer bij de leider. Later kon Stamsnijder weer jde kracht opbrengen om opnieuw te de marreren. Op het parkoers in Oss, waar Vol gend jaar de Nederlandse en wereld kampioenschappen worden gehou den, heeft Reinier Groenendaal bit Sint-Michielsgestel zondag een stérk bezette internationale verldrit ge wonnen. Het was zijn dertiende over winning van dit seizoen. De Tsjech Frantisek Klauchek eindigde als tweede voor oud-wereldkampióen Hennie Stamsnijder. Ondanks een slechte start kwam Groenendaal na vier kilometer aan de leiding om die niet meer af te staan. De Tsjech reed in de laatste ronde van Stamsnijder vandaan. De man uit Enter had na de wedstrijd veel kritiek op het par koers, dat volgens hem niet geschikt zou zijn voor een wereldtitel- wedstrijd. ZIERIKZEE - Hilbert van der Duim is door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond voorlopig op non-aktief gesteld naar aan leiding van zijn optreden in het Tele visie-Jaaroverzicht van Studio Sport op u-oensdag 29 december. De wereldkampioen verscheen in dat programma met een andere reklame (Labello, - red.), dan die waarvoor de KNSB een overeen komst heeft aangegaan ten behoeve van de leden van de nationale kernploe gen (Kaasunic, - red.). Hoe lang de sanktie zal duren, moet nog door de tucht- kommissie, die zo spoedig mogelijk met het onderzoek naar het gebeurde be gint, worden beslist. Sinds kort heeft Hilbert van der Duim in oud-voetballer Piet Keizer zijn zaakwaarnemer. De wereldkam pioen verkreeg door bemiddeling van Keizer, naast de steun die de kernploegleden van de sponsor van de KNSB krijgen, een privé-sponsor. Daarvoor maakte Van der Duim in de bewuste televisie-uitzending re klame. Hij verscheen in een trui, met daarop duidelijk zichtbaar de naam van die sponsor, in beeld. Volgens de KNSB beging Van der Duim daar- maa een overtreding ten opzichte van het kontrakt dat de Bond met de kaasfabrikant, die de nationale se- lekties financieel steunt, heeft. De KNSB stelt, dat er bij herhaling in de afgelopen weken gesprekken met Van der Duim zijn geweest, waarin hij erop gewezen werd, dat zijn han delwijze verregaande konsekwenties kon hebben. In gevaar Tijdens een gesprek met de wereld kampioen liet het bondsbestuur bij monde van voorzitter Jhr. Mr. W. H. D. Quarles van Ufford en vice- voorzitter J. J. Graas, Van der Duim weten, dat hij voorlopig geschorst is. De tuchtkommissie moet beslissen hoe lang de schorsing zal duren. De stukken voor de behandeling van de zaak kregen de leden van de kommis sie vrijdag al in hun bezit. In afwachting van de behandeling van de zaak zou de deelneming van Van der Duim aan het Nederlands Kampioenschap op zaterdag 8 en zon dag 9 januari in Deventer in gevaar kunnen komen. Als het onderzoek door de tuchtkommissie lang gaat duren, bestaat zelfs de mogelijkheid, dat zijn optreden bij de Europese ti telstrijd op 29 en 30 januari in Den Hilbert van der Duim is door een reklame-incident negatief in de pu bliciteit. Voorlopig werd de wereld kampioen door de KNSB op non- aktief gesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Haag onzeker Is. De KNSB oordeelde de situatie als „ernstig". „Er staat heel veel op het spel en ik zou bijna zeggen dat we op dit moment te ma ken hebben met onweegbare schade, die ook met het oog op de relatie tus sen schaatsen en topsport voor de toekomst zijn aangericht", stelde voorzitter Quarles van Ufford. Volgens Piet Keizer is de wereld kampioen op zijn voorlopige schor sing afgeknapt. „Hij begrijpt het niet", liet Keizer desgevraagd weten. „Hilbert van der Duim is tien maan den per jaar met schaatsen bezig en krijgt alle steun van de Bond. En de Bond onderneemt dan in een belan grijke fase van het seizoen een derge lijke aktie. Zonder vooroverleg met Van der Duim, of met mij. Dat is besturen als in het jaar nul". Volgens Kaasunie-woordvoerder Piet Else- mulder zijn er geen sankties van de zijde van de sponsor te verwachten. „We hebben daar maar een mogelijk heid voor, namelijk stoppen met sponsoring. Andere maatregelen kunnen we niet nemen. We hebben een zakelijke overeenkomst met de KNSB voor de sponsoring van de kernploeg. We hebben woensdag avond gekonstateerd, dat die over eenkomst overtreden werd en heb ben dat de Bond gemeld. Die heeft op haar beurt de volgens hen noodzake lijke aktie ondernomen". Grote schade Elsemulder verwacht de komende dagen behoorlijke drukte, waarbij het weer op gang brengen van gesprekken tussen de drie partijen - Bond, Van der Duim en sponsor Kaasunie - voorop staat. Van der Duim zelf was duidelijk uit zijn evenwicht door de maatregel van de Schaatsbond. „Wat moet ik van die schorsing zeggen. Toen het mij meegedeeld werd, had ik geen enkel verweer, ik wist niet wat ik ervan moest denken. Later realiseerde ik me, dat dit sei zoen door uitsluiting voor de Natio nale titelstrijd naar de knoppen kan zijn en zonder schaatsen stort mijn wereld in. Ik kan nergens op terug vallen", aldus de bedeesde wereld kampioen, die de zaak verder in zijn geheel aan zaakwaarnemer Piet Kei zer en diens advokaat overlaat. Van der Duim zegt de reklame- overtreding niet met opzet gemaakt te hebben. „De opnamen dateren al weer van enkele maanden geleden. Ik had dit eigenlijk niet meer ver wacht. We waren de laatste maanden met de KNSB druk bezig om oplos singen voor extra sponsoring te ver wezenlijken. Ik betreur dit echt". Van der Duim stelde lakoniek vast, dat de schorsing voor hem zeker gro te schade kan aanrichten voor het snel naderende seizoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6