HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN In 1982 overproduktie van mosselzaadvisserij Eind deze maand 2,5 miljoen werklozen Jongeren organiseren stijldansavond Dit biedt de beeldbuis 4 Jaarrede Schuttevaer Dalende inkomsten stijgende uitgaven Breuk met EO steeds groter NS: wachten met verhoging tarieven Een zonnig en warm jaar 1982 BRUINISSE - In het mosselkwekersbedrijf (de meeste leden van de afdeling zijn mosselkwekers) zette de in 1981 begonnen trend van een zeer goede kwaliteit en een zeer overvloedige oogst voort. Mede als gevolg van een vier jaar geleden genomen maatregel betreffende de openstelling van de Waddenzee voor mosselzzadvisserij wordt de visserijwereld nu gekonfronteerd met een overproduktie. Daardoor blijven de prijzen laag, terwijl de olieprijzen steeds stijgen. Daarnaast verhoogt de overheid konstant de huurprijzen voor mosselpercelen. Tegenover dalende inkomsten stonden in 1982 dan ook stijgende uitgaven. Dit deelde voorzitter H. Hooger- heide van de KNV Schuttevaer, afde ling Schouwen-Duiveland mee in zijn jaarrede. In Bruinisse hield Schutte vaer een vergadering, waarbij ook het overlijden van schipper W. van der Klippe (hoofdbestuurslid) en Jaap Drinkwaard werd herdacht. Als positief punt noemde Hooger- heide de vermindering van de buiten landse konkurrentie. De hoge prijzen van 1979 stimuleerden de Duitsers en de Denen om met hun (minder goede) mosselen op de Nederlandse markten te konkurreren. Daarvan is nu in veel mindere mate sprake en op de Franse markt verovert de Neder landse mossel weer een stukje van wat in vorige jaren werd verloren. Gezien de hoogwaardige kwaliteit en Kritiek had spreker op de Bruse havenakkommodatie, waaraan in een vol jaar niets is vernaderd. Afge lopen jaar is alleen een rumoerige vergadering gehouden, waarbij de standpunten van het gemeentebe stuur botsten met de inzichten van de mosselkwekers. Als de gemeente voor 100 procent de gemaakte kosten voor een betere akkommodatie op de schippers gaat verhalen, dan kan de vissersvereniging net zo goed zelf een aannemer inschakelen, zo was de me ning tijdens die vergadering. In zijn jaarrede stelde Hoogerheide de vraag, waarom niet is geserveerd voor havenverbetering, de lage prijs is de mossel een interes sant produkt. De mossel vloot werd verrijkt met een vernieuwing (door verbouwing) van de kotter Bru 27, van de heer D. de Ronde en Zonen. Binnenvaart Spreker betreurde de slechte gang van zaken in de binnenvaart waaro ver ook vorig jaar al negatieve gelui den waren te horen. De ontwikkeling is tegengesteld aan wat men enkele jaren geleden nog meende te mogen verwachten. Toen werden de schip pers aangemoedigd grote investerin- ge in hun bedrijf te doen, die men nu wel zal moeten terugdraaien, gezien de moeilijkheden waarin ze de schip pers vaak hebben gebracht. Veel te lange vaartijden vergroten het risico van ongelukken. Spreker hoopte op een spoedig keren van het tij, voor de benarde binnenvaart. „In de 25 jaar dat de haven in ge bruik is zijn de haven- en zategelden altijd betaald en aan de mosselvisse rij als bedrijfstak is nooit één cent ten koste gelegd. Het is van belang dat de reparatiehaven verbeterd wordt", zei spreker. Hij juicht de plannen daarvoor toe, maar ook de verbetering van de Vissershaven is een zaak van grote urgentie, die niet meer mag worden uitgesteld. Tevreden was de voorzitter over de verbreding van de vaarwegen en de medewerking van het sluispersoneel in Nederland, waar het de vaart van en naar de Waddenzee betreft. Dat mosselkotters nog steeds niet buitenom mogen varen - van Zeeland naar de Waddenzee en omgekeerd - terwijl ook op een bepaald gedeelte van de Lek een mosselkotter zou moeten voldoen aan bepaalde eisen uit het Rijnvaart-reglement, noemde de voorzitter onbegrijpelijk. „Als er ooit sprake is van het meten met twee maten dan is het hier het geval", besloot Hoogerheide zijn toespraak. Westduitse minister Lambsdorff: BONN - De Westduitse minister van ekonomische za ken, Otto Lambsdorff, verwacht dat het aantal werklo zen in de Bondsrepubliek eind deze maand de 2,5 miljoen zal bereiken. In een interview in Bild am Sontag doet hij een dringend beroep op werkgevers, werknemers en banken om meet te werken aan de bestrijding van de werkloosheid. ,,Ik moet rekening houden met het voor uitzicht dat het werkloosheidscijfer in februari 2,5 mil joen zal bedragen", aldus Lambsdorff. Het aantal wer klozen is nog niet zo lang gelden de twee miljoen gepas seerd. Dat komt overeen met ruim acht procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Volgens Lambsdorff geeft het wer kloosheidscijfer de ekonomische ont wikkeling vertraagd weer. Het is naar zijn mening heel goed mogelijk dat een eventuele opleving van de ekonomische bedrijvigheid pas over enige maanden in het werkloosheids cijfer tot uitdrukking komt. Politici en fabrikanten in de Bondsrepubliek tonen zich de laatste tijd tamelijk optimistisch over de ekonomische vooruitzichten, waar bij zij wijzen op de afneming van de lasten van rente, importkosten en lo nen en op de hoop dat de wereldeko- nomie in 1983 zal gaan aantrekken. Lambsdorff zegt in Bild am Sontag dat de Westduitse regering de basis heeft gelegd voor uitbreiding van de investeringen en dat nu het be drijfsleven aan de beurt is. Verho ging van de investeringen is zijn in ziens dringend noodzakelijk. Werk gevers en werknemers moeten er voor zorgen dat de uitslag van de loononderhandelingen de konkur- rentiepositie van de Westduitse goe deren op de wereldmarkt niet aan tast. De banken moeten de daling van de rente zo spoedig mogelijk aan hun kliënten doorgeven, aldus Lambsdorff. Medewerking De minister vraagt van de konsu- menten in zijn land dat ze een herstel van de ekonomische bedrijvigheid niet in de weg staan door overdreven weinig te kopen. „Wie zegt dat hij al tijd al een winterjas voor zijn vrouw heeft willen kopen moet dat nu maar eens doen". De inflatie zal volgens Lambsdorff dit jaar op vier procent uitkomen vergeleken met 4,6 procent in 1982. Voor de problemen van de staalindustrie ziet hij dit jaar nog geen oplossing. ZIERIKZEE - Op initiatief van enkele jeugdige liefhebbers van het stijldansen hebben zo'n vijftig jongeren vrijdaga vond een dansavond georganiseerd, in het Hervormd Verenigingsgebouw aan 't Vrije. De reden daarvoor moet, vol gens de jongeren, worden gezocht in het feit dat men op het gebied van stijldansen gedurende het weekeinde in geen enkel etablissement terecht kan. De jongeren hebben gezamenlijk het geld voor de zaalhuur bijeengebracht en beleef den zo een gezellige en ongestoorde dansavond, waarbij vooral de minder-geoefenden ongestoord uit de voeten kon den. De algemene reaktie na afloop van de avond was erg positief; iedereen was het er over eens dat er meer van derge lijke avonden georganiseerd moesten worden. HILVERSUM - „De Evangelische Omroep (E.O.) komt tot een oplos sing van allerlei problemen die ik on evangelisch vindt". N.C.R.V. voor zitter drs. T. Jansen zei dit maandag morgen voor de radio: „De E.O. aan hang en die van de N.C.R.V. zijn destijds met grote ruziën uit elkaar gegaan en de breuk is almaar groter geworden", aldus Jansen. Hij meldde in de actualiteitenru briek Hier en Nu dat de N.C.R.V. vo rig ajar met 3.588 leden groeide naar een totaal van 531.242, de hoogste le denstand in het bestaan van de om roep. In 1981 leed de N.C.R.V. nog een klein ledenverlies. De N.C.R.V.-voorzitter zei verder, dat „de politiek" vormen van samen werking tussen omroepen mogelijk moet maken. In de huidige Omroep- weg wordt samenwerking in feite bestraft met zendtijdverlies, aldus Jansen. UTRECHT - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat kan met haar plannen voor extra tariefsver hogingen voor het openbaar vervoer beter wachten tot de effekten bekend zijn van de extra tariefsverhoging van acht procent voor de Spoorwe gen op 1 april. Pas als de gevolgen van die maatregel duidelijk zijn, kan de minister een weloverwogen besluit nemen over dergelijke maat regelen in de komende jaren. Dat heeft een woordvoerder van de NS vrijdag gezegd in een voorlopige reaktie op het tarievenplan van de minister. Zij heeft in dat plan aange kondigd de spoortarieven de komen de jaren met drie procent extra per jaar te willen verhogen. De NS-woordvoerder benadrukt, dat het plan van mevrouw Smit nog slechts een beleidsvoornemen is, waarover nog overleg met de open baar vervoerbedrijven moet volgen. „Tot nog toe geldt het nadrukkelijk mer de volksvertegenwoordiging overeengekomen beleid dat de jaar lijkse verhoging van de kosten van levensonderhoud uitgangspunt is voor de verhoging van de openbaar vervoertarieven", aldus de verkla ring van de Spoorwegen. De NS heeft er wel begrip voor dat dat beleid nu, gezien de benarde* positie van de overheidsfinanciën, aan herziening toe is. Het jaar 1982 blonk uit door veel zonnig en warm weer. De gemiddelde jaar temperatuur bedroeg in De Bilt 10.0 gr. C. tegen 9.2 gr. C. normaal, en was sedert 1976 niet meer zo hoog ge weest. In deze eeuw waren alleen de jaren 1959 en 1934 met resp. 10.1 gr. C. en 10.2 gr. C. nog net iets warmer. Vooral de zomer, een van de vijf warmste van deze eeuw, en de herfst, die zelfs op de eertste plaats kwam te staan, droegen hiertoe bij. Slechts twee maanden waren te koud, janua ri, die een strenge vorstperiode maar net geen elfstedentocht opleverde, en april, die op de Paasdagen guur weer met sneeuwbuien bracht. Gemiddeld over het land scheen de zon zo'n 125 uur lager dan normaal, d.i. ongeveer 8 procent van de norma le zonneschijnduur, wat dus overeen komt met extra doorsnee-maand aan zonneschijn. Daarentegen leverde de neerslag een tekort van ruim 70 mm op, d.i. bijna 10 procent van de nor male hoeveelheid. Erg droog waren de maanden februari, juli en septem ber. Juli was sedert 1921 niet meer zo droog geweest. Ondanks deze gunstige cijfers wer den sommige plaatsen, met name Kerkrade en Valkenburg in Zuid- Limburg door wolkbreuken ge teisterd, terwijl zware windstoten en windhozen, zowel in maart als tij dens de zomermaanden op tal van plaatsen schade aanrichten. Dit was ook het geval bij de stormen die op 10, 15 en 19 december over ons land trokken. In deze laatste maand van het jaar kwamen we wel wat zon te kort, maar de temperatuur en de neerslag waren ongeveer normaal. Dinsdag 4 januari Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur RVU 16.00 uur Ik ben hei zitten zat 16.50 uur Er was eens... de ruimte 18.40 uur Teleac 18.55 uur Dierenverhaaltjesland 19.00 uur Matthew Star. Als Pam ver liefd wordt op een rugbyspeler stelt Matthew al zijn gaven in het werk om daar een stokje voor te steken. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Manions van Amerika. In deze slotaflevering tracht Rachel Rory te verleiden. Deze is echter als de dood dat Rachels leven in gevaar raakt bij een eventuele zwanger schap. 22.00 uur TV privé 22.55 uur Aktua tv 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.00 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant extra 20.10 uur Het ontstaan van Israël 20.40 uur Johannes Hus. Een Ameri kaanse film over het leven van de in circa 1370 geboren Johannes die in 1400 tot priester werd gewijs. Hij protesteerde daarna hevig tegen de verwereldlijking van de kerk, dat hem door vele hoogwaardigheidsbe kleders niet bepaald in dank werd af genomen. 21.35 uur Tenslotte 21.40 uur Onnibus. Hierin aandacht aan de musical „De dader heeft het gedaan" 22.30 uur Journaal 22.45 uur Waarnemen hoe doet je dat? 23.00 uur Journaal, 23.05 uur Nieuws voor doven Dinsdag 4 januari, 21.40 uur, Ned. 2'; Omnibus" De musical ,,De dader heeft het gedaanvan Annie M. G. Schmidt (foto) staat centraal in deze nieuwe kunstrubriek van de NOS. 71 Na een paar koppen sterke koffie gedronken te hebben, kwam bij hem het besef terug, dat hij te ver was gegaan met drinken. Hij keek de vrouw, die nerveus rookte en kennelijk ontstemd was, berouwvol aan. „Sorry, Wil Ik had kunnen weten, dat dit je ergernis opwekte. Daar heb ik niet bij stilgestaan,, Haar gezicht ontspande; ze lacht e- ven. „Onder jouw omstandigheden was het alleszins begrijpelijk, maar het geeft geen oplossing, jongen. Er is op het moment voor jou maar één alter natief: werken. Jij gaat morgen weer gewoon aan de slag. Dat verzet de zinnen. En als je dan weet, dat je hier iedere avond kunt terugkeren, zal dat op de duur je gemoedsrust weer terug geven. Mij ziet je niet in de weg, dat weet je. Maar drink alsjeblieft niet teveel, jongen; dat is zo minderwaar dig". De volgende morgen reed hij al vroeg weg. In de gang, bij de deur, kusste hij de vrouw ten afscheid. Ze hield hem nog even vast en drukte op haar beurt haar lippen hartstochtelijk op de zijne. „Doe voorzichting, jon gen", fluisterde ze hees. „Ik wil je graag vanavond weer ongeschonden bij me hebben. Na enkele dagen was Frans zover, dat hij zich verzoend had met de ge dachte, dat hij ging scheiden. Daartoe had hij een gesprek gehad met een advocaat, die gespeialiseerd was in echtscheidingszaken. De man zou kon- takt opnemen van Frans vrouw. Voorts gaf hij zijn voorlopige adres in Kerk- driel op. De jurist beloofde hem op de hoogte te houdea „Kwestie van een maand of vier", dacht hij. Dat zei Frans die avond ook tegen Wil van der Ven. Terwijl ze koffie dronken en rookten. De vrouw had de overgordijnen dichtgetrokken en slecht een tweetal schemerlampen zet te 't vertrek in een spaarzaam ücht Ze zaten op de bank, dicht bij elkaar. „Een maand of vier," herhaalde hij. Hij voelde, hoe haar vingers zijn gezicht beroerde. „Dat houd jij niet vol en ik evenmin antwoorde ze op kalme toea „Want we zijn beiden van vlees en bloed, jong en gezond en beiden weten we, wat je gaat missen, als je eenmaal getrouwd bent geweest laten we elkaar alsjeblieft niet voor de gek houden. Daarom zul jij een dezer da gen moeten beslissen, Frans. Of je komt bij me inwonnen in dan bedoel ik dat voor de volle honderd procent, dus ook des nachts... Of je gaat ergens anders heen, voor mijn part een hotel of een familielid, want ik heb geen zin iedere avond mezelf te pijnigen met de wetenschap, dat ik onder één dak lig met iemand, die misschien eveneens ligt te hunkeren, maar het niet wil weten". De man wist, dat ze gelijk had Toch was zijn commentaar voorzichting: „Laten we geen onberaden dingen doen. Wil Tenslotte ben ik op het mo meent nog getrouwd." Door GRÉ DE BOER Wil van der Ven keek haar gast ver baasd aan. Op min of meer geërgerde toon antwoorde ze: „Nou? En? Maakt dat vonnis van de rechtbank wat uit, dat je waarschijnlijk pas over enkele maanden uitgesproken krijgt? Aan het feit an Sich? Enfin, je moet het zelf we tea Ik mag je, dat weet je. Ik mag je verbazend graag. Al die tijd reeds, waarin je bij ons kwam te etea Datje getrouwd was, bemerkte ik. Logisch. Daarom bleef ik een beetje op een afstand Maar na.." Ze drukte ze hevig tegen hem aaa „Pak me es stevig, Frans. Als je me dan niet wilt, geeft me dan in elk geval eens een zoem.." Ze hief haar half geopende mond omhoog en in opwellig drukte hij wild zijn lippen er op, terwijl zijn hand haar voorzichtig beroerde. Ze rilde van ge noegen. „Frans", fluisterde ze tussen haar kussen door, alsjeblieftpijnig mij en jezelf niet langer". De volgende morgen, toen hij het stille dorp uitreed had hij een morele kater. En was humeurig Hij bemerkte het zelf, nadat hij de eerste klant had bezocht. Ik ben niet in de juiste stem- mingom de mensen te benaderen, wist hij En het komt enkel en alleen door het feit, dat ik losgeslagen ben. Ina kind je moest eens weten, wat je ver oorzaakt heb met je ontrouw. Hij reed naar zijn volgende klant, waar hij zich zoveel mogelijk op zijn werk probeerde te concentreren. (wordt vervolgd) Kruidenierswinkels zijn eeuwenlang niet veranderd. Pas tegen het einde van de negentiende eeuw ontstond langza merhand een moderner type. Dit nostalgische plaatje biedt een beeld uit het jaar 1830: rococo-kledij in een winkel, die nog de kenmerken van een veel vroegere periode vertoont.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4