1 LEIS Jeugdsoos ,,'t Onderonsje" in Ouwerkerk bakte ze bruin Schipper van de reddingsboot: „Vrij, maar toch gebonden" KZ.HM.Ra Bruinisse ging rustig over drempel van '83 Prijzen in agrarische sektor op laag peil STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Via oliebollen naar draaitafel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 januari 1983 Nr. 23245 3 OUWERKERK - De leden van jeugdsoos ,,'t Onderons je" in Ouwerkerk hielden op oudejaarsdag een sukses- volle oliebollenaktie ten behoeve van de aanschaf van een eigen draaitafel. In totaal werden 1600 oliebollen verkocht en dat resulteerde in een netto-opbrengst van 400,-. leverde al heel wat voorbestellingen op: 522. ,,'t Onderonsje" staat onder vigeur van de Culturele Vereniging in Ou werkerk, die zich destijds inzette bij het verwerven van een soosakkom- modatie voor de jongeren op Ouwer kerk. Die werd gevonden in de kleed kamerruimte aan de achterkant van het dorpshuis. Elke vrijdag- en zater dagavond - als er geen andere aktivi- teiten in het dorpshuis plaatsvinden tenminste - kan de dorpsjeugd hier nu terecht voor een babbel, een plaat je en als de zin en de ruimte er zijn voor een beetje swingen. Die ruimte is namelijk niet zo groot, maar de Ouwerkerkse jongeren zijn allang blij, dat ze nu tenminste een eigen soos hebben en zetten zich daar ook voor in. Wens Aanvankelijk werd gebruik ge maakt van een platenspeler uit privé-bezit, maar na verloop van tijd ontstond de wens een eigen soos- draaitafel aan te schaffen. Marco Kaaysteker beantwoordt de vraag wat zo'n ding kost. ,,Ja, dat is nogal verschillend, ik denk zo tussen de 300,— en 1000,—, het is maar welke eisen je stelt". ,,'t Onderonsje" was uiteraard niet zo kapitaalkrachtig en derhalve werd het plan opgevat met oude jaarsdag een oliebollenaktie op touw te zetten. Plaatselijk middenstander Gerrie van supermarkt GeBa draagt de jeugdsoos een warm hart toe en was bereid dit initiatief te ondersteunen, ondanks het feit, dat dit veel van zijn eigen oliebollenklandizie zou scha den. Gerrie stelde zijn garage als bakke rij beschikbaar en als tegenprestatie kochten de leden van ,,'t Onderons je" alle ingrediënten (bloem, rozij nen e.d.) bij supermarkt GeBa. Via de Ouwerkerkse dorpskrant ,,'t Aol- legaertje" werd reeds melding ge maakt van de oliebollenaktie en dat Huis-aan-huis Vrijdagochtend om zes uur ging de bakploeg van start. Een ander team begon omstreeks acht uur met het af werken van de bestellingen. Vervol gens kwam de huis-aan-huis-verkoop op gang en dat leverde zoals gezegd een totaal verkoopresultaat van 1600 oliebollen op. De soosleden waren dik tevreden, de klanten waarsehij- lijk ook want over de goede kwali teit van de oliebollen behoefde vol gens Marco Kaaysteker geen twijfel te bestaan: ,,Ik heb ten slotte zelf op de kokschool gezeten", voegde hij er verduidelijkend aan toe. Verwacht wordt, dat met die netto opbrengst van ongeveer 400,— wel een eigen draaitafel voor ,,'t Onder onsje" aangeschaft zal kunnen wor den. ZIERIKZEE Vrouwenkontaktgroep De Ger. Vrouwenkontaktgroep BRUINISSE - De jaarwisseling is in Bruinisse betrekkelijk rustig verlopen al waren er wat incidentjes in het centrum waar politie en brandweer uan te pas moesten komen. Hoewel al vanaf de Kerstdagen de knallen mens en voor al dier opschrikten,.was het even na twaalf uur tijdens de jaaroverschrijding een ware kakofonie van geluid en lichteffekten van rotjes, donderbussen en vuurpijlen. Een aardig portie van de 35 miljoen gulden die landelijk aan vuur werk werd besteed, ging in Bru dan ook letterlijk in rook op. Toen groepjes jongelui zich echter al te letterlijk met ,,vuur"-werk gin gen bezig houden en voor de muziek tent, in de Oudestraat voor de pasto rie en op het grasveld achter de tele fooncel in de Lange Ring vreugdevu ren gingen stoken met oude autoban den en andere brandbare materialen, zag de politie zich genoodzaakt in sa menwerking met de Bruse vrijwilli ge brandweer daar een eind aan te maken. Overlast en schade Door de zwarte roetende rook bestond er toen wel degelijk overlast met kans op schade voor de omwo nenden. De jongelui namen deze in terventie niet in dank af en bekogel den politie en brandweer met eieren. Enkele van deze alternatieve Bar- neveldse sneeuwballen troffen doel en spetterden kapot op een brand weerhelm. Hoewel niet voor dit doel gemaakt, boden ze uitstekende be scherming voor de drager. Ook de brandweerauto en het poli- tiebusje kregerf,* naast de bekende kleuren, nog wat kleuren aan van de nieuwjaarsstruif. Maar de brand weer, toch bezig met water, had daar geen moeite mee. En kommandant M. Jumelet relativerend over deze ongetwijfeld voorbedachte kanona- de: ,,Ze verzinnen ieder jaar weer wat anders, en och, ik heb toch nog liever dat ze met eieren gooien-dan met stenen". Speel-o-theek Na bijna een half jaar dicht te zijn geweest vanwege de drukte die de jeugdsociëteit ,,De Pul" heeft gehad met de intrede in het nieuwe klubge- bouw wordt vanavond, 3 januari de speel-o-theek weer geopend. Deze speel-o-theek geeft de leden de moge lijkheid om spelletjes te huren. Vanaf vanavond dus elke maandagavond van 18.30 tot 19.30 uur in het soosgebouw. Morgen avond, dinsdag 4 januari kunnen tus sen 18.00 en 19.00 uur kerstbomen worden ingeleverd. Voor elke boom wordt 25 cent betaald op de havenka de. Om 19.00 uur volgt dan de kerst boomverbranding. HAAMSTEDE Expositie in Bewaerschole nog een week open De expositie in het pas geopende kulturele centrum te Hamstede ,,De Bewaerschole" blijft nog een extra week geopend. Het stichtingsbestuur heeft hiertoe besloten omdat velen wegens de drukke feestdagen niet in de gelegenheid waren de tentoonstel ling te bezichtigen. De expositie, ge titeld „Van 5 tot 1" heeft betrekking op de vijf dorpen in de gemeente Westerschouwen. ,,De Bewaerschole" is geopend tot en met 6 januari van twee tot vijf. Weinig reden tot juichen BRUINISSE - In de agrarische sektor van onze samen leving in het Zuid-Westelijk kleigebied, is er bij de jaar wisseling 1982/83 weinig reden tot juichen. Het afgelo pen oogstjaar was een jaar van overvloedige oogsten, met rekord opbrengsten voor verschillende gewassen. Waren nu ook de prijzen redelijk dan was er zeker een optimistische kijk op de toekomst gerechtvaardigd, maar nu juist de prijzen kelderen, zal de uitkomst voor veel bedrijven teleurstellend zijn. vergadert woensdag 5 januari in een van de kerkzalen aan de St. Do- musstraat. De inleidster is mevrouw Wilbrink-van Overbeeke. Onder werp: Brief van Jacobus. Voor tijd: zie agenda. Inbraak Bij Esselink Bouwmaterialen in het Groeneweegje werd een dezer da gen ingebroken. De dader verschafte zich toegang tot het kantoor en de daar achter gelegen loods door het in slaan van een ruit. Alles werd door zocht, doch een voorlopige controle kon nog geen diefstal aantonen. Het onderzoek wordt voQrtgezet. Jongeman door auto aangereden Op de Nieuwe Haven ter hoogte van café ,,De Banjaard" werd zon* dagavond rond half elf de zeventien jarige E. K. uit Zierikzee door een au to aangereden. De jongen moest met een arm- en beenbreuk in het Zweed se Rode Kruisziekenhuis worden op genomen. De automobilist reed na het ongeval door. Het zou een witte wagen zijn geweest die na de aanrij ding richting de Laan van St. Hilaire reed. KERKWERKVE Oliebollenaktie Op Oudejaarsdag waren in Kerk- werve achtentwintig ouderen en jon geren in de weer voor de oliebollen aktie ten bate van de Hervormde Kerk. Reeds om drie uur 's ochtends wer den de eerste oliebollen gebakken. De verkoop duurde tot half drie 's middags. Alle inspanningen bleken niet voor niets geweest. De penning meester van de restauratiekommis sie mocht 's avonds een netto opbrengst van 1.835,— in ontvangst nemen. Bij de hoofdprodukten van het zo genaamde bouwplan, speelt de veel lagere uitkering voor de suikerbie ten iedere boer parten, terwijl aard appels en uien, anders nog wel eens produkten die kunnen meewerken aan gunstige bedrijfsuitkomsten, het eveneens lieten afweten. Naast een prijs van 14-16 cent per kilo voor de aardappelen staat de noodzaak van de aanschaffing van nieuw duur pootgoed, terwijl het voor ieder duidelijk zal zijn, dat aan uien die voor 10 cent en minder per kilo worden verkocht, het zout in de pap niet wordt verdiend. De uitke ring voor de suikerbieten is 40% la ger dan in het jaar 1981/82. Vorst En in de grove tuinbouwgewassen als wijnpeeen, knolselderij, prei en spruiten is het al net eender. Al deze produkten staan wat de prijzen be treft op een zeer laag peil, zodat de landbouwers uitzien naar een vorst periode, waardoor de prijzen in de grove tuinbouwsektor misschien wat zullen aantrekken. Alleen de gladiolen zijn iets beter, maar door verschillende oorzaken is het areaal van de gladiolenteelt de laatste jaren nogal ingekrompen. De pluimveehouderij maakt even eens een krisistijd door, zodat een ge voelige inkomensdaling in de akker bouw sektor voor de deur staat. SCHARENDIJKE Vernielingen in fritestent In de fritestent van C. H. K. uit Kerkwerve op de Brouwersdam zijn in de oudejaarsnacht enorme vernie lingen aangericht. Onbekenden heb ben de zaak opengebroken en diverse apparaten kapot gemaakt. De schade was volgens de rijkspolitie aanzien lijk. Verder werden diverse drankjes en diepvriesprodukten ontvreemd. BRUINISSE OUWERKERK - Van 's ochtends zes uur af bakten de leden van jeugdsoos 't Onderonsje" honderden oliebollen. Ze hadden een duidelijk doel voor ogen: aanschaf van een eigen draaitafel voor de soos. Binnen de KZHMRS zal het officië le afscheid van Schot pas in septem ber worden gevierd. Hij wordt opge volgd door de heer A. Roon, die reeds 22 jaar machinist was op de reddings boot. In het bloed Het varen heeft Kees Schot blijk baar al vroeg in het bloed gezeten, want voordat hij 18 jaar geleden als schipper in dienst trad, had hij sa men met zijn broers een vissersbe- drijf op Tholen. Daarna verhuisde hij voor slechts twee jaar naar Co- lijnsplaat, en kwam vervolgens in Burgh terecht. Schipper van de reddingsboot met als standplaats Burghsluis (tegen woordig werkhaven Noordland) lijkt een riante baan. Geen vaste werku ren, een beetje vrij, veel thuis, maar daar wil Kees Schot nog wel wat aan toevoegen. ,,In principe moet je al tijd klaar staan om te kunnen uitruk ken. Slechts één keer per maand had ik een weekend vrij. Wie wil dat nog tegenwoordig. Dat zijn er niet veel meer. Ik typeer het altijd als volgt: Je bent vrij en toch zeer gebonden". Nacht en ontij Werken voor de Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen be tekent tevens werken als anderen be haaglijk bij de kachel kruipen. Hij wordt opgeroepen bij nacht en ontij of bij storm als schepen in moeilijk heden komen. Als een aanvaring op zee wordt gemeld, of als er een schip is gestrand, dan wordt Schot als eerste gebeld. Hij neemt kontakt op met machinist Roon en vervolgens worden de vijf opstappers ingelicht. ,,Het gaat de laatste jaren vooral om sportvissers die in moeilijkheden zijn geraakt. Beroepsvissers weten namelijk precies wat ze doen. Ze ken nen het water op hun duimpje. We hebben zodoende nooit een beroeps visser moeten redden, terwijl de sportvissers door onverantwoorde lijk gedrag geregeld op zee verdwa len. Ze beschikken niet over deugde lijke apparatuur en nemen teveel ri- siko's". Noodzaak De KZHMRS werd meer dan 150 jaar geleden opgericht. Het feit dat er op Schouwen-Duiveland zes stati ons waren gevestigd in dé beginjaren bewees de noodzaak van een dergelij ke maatschappij. Inmiddels is dat aantal teruggebracht naar één sta tion. De KZHMRS telt momenteel in totaal zeven schippers. Kees Schot: „Ze zoeken hun dood voor één kabeljauw". In tegenstelling tot vroeger, zal er, volgens schipper Schot, zelden meer een schip vergaan op de Noordzee. ,,De tankers zijn zo enorm groot en modern geworden, er kan weinig mis gaan. Zelfs na een aanvaring kan zo'n tanker nog niet zinken, omdat de Noordzee eenvoudig weg niet diep genoeg is daarvoor. Nee, het blijft bij de redding van sportvissers. Die zoe ken soms hun dood op voor een een voudige kabeljauw". Bang Als een echte schipper houdt Schot van het water. „Zeeziek, ik weet echt niet wat het is. De Jan Leis kan flink tekeer gaan bij storm, maar je staat onder spanning en tijd om ziek te worden is er niet. Bang zijn?, ook dat gevoel ken ik niet". Zijn loopbaan bij de KZHMRS heeft Schot achter de rug maar af scheid van het water heeft hij nog niet genomen. De komende weken zal hij tijdelijk de plaats van zijn zoon innemen als schipper van een sportvisboot. Zijn zoon is tijdelijk uitgeschakeld wegens ziekte. Ook de reddingsboot zal Schot ze ker nog wel eens terug zien. „Als ze me vragen mee te gaan, zal ik dat ab soluut doen". Afscheid Kees Schot KZHMRS BURGH-HAAMSTEDE - Voor Kees Schot uit Burgh betekende de eerste dag van het nieuwe jaar niet alleen een afscheid van 1982, maar ook een afscheid van een loopbaan als schipper van de KZHMRS, de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen. Verleden jaar oktober bereikte Schot de zestigjarige leeftijd. Het was dus tijd om op te stappen en dat is de laatste dag van het jaar geruisloos gebeurd. Met een baan als die van Kees Schot gaat zoiets namelijk onopval lend. Hij had geen vaste werktijden, geen koffie-pauzes of overuren. Nee, als schipper van een reddingsboot moest hij altijd (thuis) paraat staan. Er mocht eens wat op zee gebeuren. Maar er gingen dagen, ja zelfs weken voorbij dat reddingsboot „President Jan Leis" niet in aktie hoefde te ko men. Voor Schot betekent het pensi oen dus geen volledige ommekeer in zijn leven. Hij was gewend om veel thuis te zijn. Schipper Schot m uniform naast „zijn" Jan Leis. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3