„EGOÏSME EN ONVERSCHILLIGHEID NEMEN HAND OVER HAND TOE" MARTELINGEN EN EXECUTIES IN IRAN BEHOREN TOT DE ORDE VAN DE DAG Aartsbisschop van El beschuldigt politieke Salvador leiders Rustige jaarwisseling in Paramaribo Siberische gasleiding in 1983 gereed AGENDA 2 Vier doden bij ongeluk op Franse autoweg Bankroof bij Iraanse bank in Londen Noodschool uitgebrand Premier Thatcher ziet af van bezoek aan Falklandeilenden Strenge kou in Moskou ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Haagse hoofdcommissaris: DEN HAAG - „Alom valt te constateren dat het egoïsme groeiende is. Steeds meer wordt eigenbelang centraal gesteld. De onverschilligheid voor het wel en wee van de ander neemt navenant toe. Voor het eerst na de oorlog worden weer nadrukkelijk zondebokken ge zocht. Waren het in het verleden de Joden, nu richt de agressie van een helaas stijgend aantal mede burgers zich op de gastarbeiders en de gekleurde medemens. Ook het anti-semitisme steekt de kop weer op". Dit zei maan dagmorgen de Haagse hoofdcommissaris van politie, J. L. Brand, in zijn nieuwjaarsrede tot het personeel. Vol gens hem wordt de politie als overheidsapparaat het meest intensief met de problemen van de huidige wel- vaartsverindering geconfronteerd NEW DELHI - De koudegolf die noord India teistert, heeft volgens of ficiële cijfers al aan 85 mensen het le ven gekost, van wie 32 in Gettar Pra- desj, de armste deelstaat van het land. In het gehele gebied van de Hi malaya daalde temperatuur boven de 3.000 meter, waar het overvloedig sneeuwde, deden zich lawines voor. Het getroffen gebied is door de lucht en over de weg nog moeilijk bereik baar. In Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier, konden vliegtuigen lan den noch opstijgen. PERONNE - Bij een kettingbotsing op de Franse weg tussen Rijsel en Pa rijs zijn zondagmiddag in de buurt van de plaats Peronne vier personen om het leven gekomen. Dit heeft de Franse politie meegedeeld. Twee vrouwen en twee kinderen kwamen om toen de auto, warin zij zaten, in brand vloog. De chauffeur werd licht gewond. De slachtoffers zijn afkomstig uit de stad Reims. Bij de kettingbotsing, die zich voordeed in dichte mist, waren ongeveer tien wagens betrokken. Circa twintig personen werden gewond. ,,Wij zullen met al onze kracht dis criminatie, racisme of fascisme moe ten bestrijden. Bij voortduring zul len we daarbij ook ons eigen gedrag kritisch moeten beschouwen, want het gevaar van een verwerpelijke maatschappelijke stroming is dat het proces zich zo onopvallend voltrekt", aldus de hoofdcommissaris. Hij ver wacht dat de Haagse politie - met veel enthousiasme en soms met val len en opstaan - in de komende jaren alle zeilen zal moeteij bijzetten om een goede bijdrage te kunnen blijven leveren aan de leefbaarheid van Den Haag. Er zijn talrijke dreigingen, zoals een toeneming van spanningen tus sen talrijke groepen en schakeringen in de Haagse samenleving, de stij ging van de kleine criminaliteit en de jongeren-problematiek. De hoofd commissaris constateerde dat de po litieman of -vrouw bijna dagelijks met de gevolgen van deze ontwikke ling te maken krijgt, zoals uitingen van negatieve gevoelens en emoties, burgerlijke ongehoorzaamheid en normschendend gedrag variërend van fout parkeren tot gewelddadig optreden op grote schaal. Prioriteiten Hij benadrukte dat de politie zich niet alleen in haar werkzaamheden moet laten leiden door de prioritei ten die de wijkbewoners stellen maar tevens zo doelmatig en doel treffend mogelijk alle taken centraal moet uitvoeren. DEN HAAG - De jaarwisseling in de Surinaamse hoofdstad Paramari bo is dit jaar bijzonder rustig verlo pen. Ofschoon het militaire gezag het uitgaansverbod voor Oudejaars avond had opgeheven bleef het ge bruikelijke feestvieren uit. Wel werd er vuurwerk afgestoken. Voor de Su rinaamse televisie liet het militair gezag weten dat de avondklok per 1 januari wordt versoepeld van mid dernacht tot 04.00 uur. Eerst gold het uitgaansverbod van 19.00 uur tot 24.00 uur. Uit betrouwbare bron werd voorts vernomen dat er steeds meer studen ten van de universiteit van Parama ribo uitwijken naar Nederland. In universitaire kring in Paramaribo werd gezegd dat meer dan 100 van de 1.200 studenten de wens te kennen hebben gegeven hun studie in Neder land te willen voortzetten, omdat de universiteit is gesloten en veel docen ten zijn vertrokken. Een aantal van de docenten verblijft momenteel in Nederland. Een woordvoerder van de Leidse universiteit vertelde al ve le tientallen telefoontjes te hebben gekregen van Surinaamse studenten die daar hun studie willen voort zetten. Volgens verscheidene studenten is het ondanks de door Nederland aan gekondigde versoepeling van het toe latingsbeleid nog steeds moeilijk een visum te krijgen op de Nederlandse ambassade in Paramaribo. MOSKOU - De aanleg van de aard gasleiding tussen Siberië en Europa ,,komt in 1983 gereed". Dit heeft de Sowjet-minister voor de bouw van ondernemingen in olie- en gasin- dustrie zaterdag verklaard. De aardgasleiding „wordt operatio neel overeenkomstig de gesloten kontrakten", aldus Boris Sjtsjerbina in Trud, het orgaan van de vakbon den. De minister beschreef 1982 als het jaar van „hardnekkige strijd te gen het embargo van de regering in Washington op (levering van) onder delen voor de leiding". Volgens hem dwongen „de resultaten en de zelf verloochening van de bouwers aan de gasleiding" de Verenigde Staten er toe hun embargo op te heffen. De mi nister zei dat „wat er ook gebeurt, de gasleiding tijdig klaar zal zijn". In 1982 heeft de Sowjet-Unie 500 miljard kubieke meter aardgas ge produceerd, 16 miljard meer dan in het plan stond. De produktie van 1982 was 65 miljard kubieke meter hoger dan die van 1980, aldus Sjtsjer bina. Brand wees in zijn rede op een werkgroep die dit jaar als opdracht krijgt na te gaan hoe in den lande door de-concentratie van opleiding sactiviteiten de „training on the job" kan worden verbeterd, terwijl ook de communicatie binnen het politie korps bijzondere aandacht moet krij gen. MANAGUA - Een groep rechtse gu errillastrijders in Nicaragua heeft zondag 67 burgers, onder wie veel kinderen, ontvoerd en meegenomen naar het buurland Honduras. Dit is meegedeeld door het ministerie van binnenlandse zaken in Managua. TEL AVIV - De Israëlische minister van defensie Ariel Sharon zal niet opnieuw verschijnen voor de kom missie die een onderzoek instelt naar de massaslachting in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Cha- tila in Beiroet. Dit heeft een woord voerder van de kommissie zondag bij verrassing aangekondigd. Sharon had in de loop van zondag voor een tweede keer (achter gesloten deuren) moeten getuigen. Het verzoek daar toe was gedaan door het hoofd van de militaire inlichtingendienst van Is raël, generaal Yehoshua Saguy. WARSCHAU De Poolse regering heeft. 2500 kleine vakorganisaties in het leven geroepen die moeten begin nen de plaats in te nemen van de ver boden omafhankelijke vakcentrale Solidariteit. De nieuwe vakbonden moeten maandag gaan funktioneren, maar het officiële persbureau PAP meldde zondag dat de meerderheid van de arbeiders zich nog niet heeft aangesloten. LONDEN - De Iraanse „Sepah"- bank in de Londense City is op vrij dag 3 december beroofd van waarde papieren en baar geld ter waarde van meer dan negen miljoen pond sterl- ling. Dit heeft de Londense politie za terdag bekendgemaakt. De roof is de grootste in de Britse geschiedenis en heeft mogelijk poli tieke achtergronden. De tot nu toe grootste roof was de overval op een posttrein in 1963 waarbij 2,6 miljoen pond sterling werd buitgemaakt. Bijna een maand na het gebeuren bevestigde Scotland Yard dat onbe kende dieven zich in het weekeinde van 3, 4 en 5 december toegang heb ben verschaft tot het gebouw van de „Sepah-Iran Bank". De bank is een overheidsinstelling in dienst van de Iraanse krijgsmacht en is gevestigd vlakbij de Bank of England miden in de Londense City. De onbekenden hebben zeker twee dagen de tijd ge nomen om in alle rust de safes en brandkasten te kraken. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Amnesty International: LONDEN - Willekeurige gevangeneming en marteling van personen die verdacht worden van oppositie tegen het bewind vieren in Iran hoogtij en voormalige gevan genen maken melding van dagelijkse exekuties in de grootste gevangenis van Teheran. Dit staat in een maandag door de mensenrechtenorga nisatie Amnesty International gepubliceerd rapport. De organisatie maakte hierbij de aantekening dat het rap port niet door haar is samengesteld, maar dat het korte lings ontvangen was van een bron in Iran. Amnesty In ternational zegt te geloven dat het rapport een akkuraat beeld geeft van de martelingen eri mishandelingen die op dit moment in Iran plaatsvinden. Het juiste' aantal gevangënén is niet bekend, maar volgens Iraanse vluchtelingen zijn het er meer dan twintigduizend. „De gevangenissen in Teheran zijn zo overvol dat men in snel tempo bezig is ze uit te breiden". Het gebouw van de vroegere Ameri kaanse ambassade in het centrum van de stad „wordt thans gebruikt om gevangenen onder te brengen", aldus het rapport. LONDEN - Twee Iraanse rechters zijn ontslagen omdat zij hun be voegdheden overschreden hebben, zo heeft radio-Teheran zaterdag ge meld. De revolutionaire aanklagers van de noordoostelijke stad Birjand en de zuidelijke stad Boesjehr zijn heengezonden „wegens herhaalde overtredingen en onmenselijk en on- Islamitisch gedrag tijdens de uitoefe ning van hun funkties", aldus de ra dio. HANNOVER Een 22-jarige schaapherder uit de DDR is in de nacht van zaterdag op zondag zwaar gewond geraakt tijdens een vlucht naar de Westduitse deelstaat Neder- saksen. Volgens de politie in Hanno ver werd de vluchteling en beide be nen geraakt door zeven schoten uit een wapen dat automatisch afgaat, toen hij probeerde over de Oostduit- se grensversperringen heen te ko men. PARAMARIBO - Volgens het Suri naamse persbureau SNA zijn in het gehele land in 1982 drieënzeventig mensen ten gevolge van verkeerson gelukken om het leven gekomen. Het waren er zes minder dan in 1981. Er waren zeventien kinderen bij, zeven meer dan het jaar tevoren. Het aan tal aanrijdingen nam fors toe: van 1.791 in 1981 tot 2.133 in 1982. „Degenen die tegenwoordig in Iran in de gevangenis zitten hebben vaak geen idee waarom zij gearresteerd zijn. Zij kunnen zijn opgepakt omdat zij naar de plaats van een bo maanslag stonden te kijken, voor het lezen van een politiek pamflet, om dat zij iets ten nadele van het bewind hadden gezegd terwijl hun telefoon was afgetapt of na ruzie met een buurman". Volgens ex-gedetineerden worden in de gevangenissen iedere avond tot de volgende ochtend mensen gemar teld. „Het gekerm is verschrikkelijk". Gevreesd Het rapport maakt speciaal mel ding van de Evin-gevangenis in Tehe ran, die „een van de meest gevreesde plaatsen" in Iran wordt genoemd. „Het ergste in Evin is geblinddoekt te worden en dan dagen te moeten wachten tot iemand komt vertellen waarom je bent opgesloten. Een man heeft 27 maanden zo moeten wach ten", zo wordt opgemerkt in het rap port, dat gebaseerd is op de versla gen van acht ex-gevangenen. Het vermeldt verder dat in Evin dag en nacht het geknal van wapens klonk. „Als het geratel was wist je dat het massa-executies konden zijn. Men telde tussen dertig en zestig schoten per dag". ACCRA - De „voorlopige nationale verdedigingsraad" die in Ghana aan de macht is, heeft amnestie verleend aan 22 politieke gevangenen. Dit hebben funktionarissen zaterdag meegedeeld. MOSKOU - De Sowjetrussische partijleider, Joeri Andropov, gaat naar Praag voor het bijwonen van een topkonferentie komende week van het Pact van Warschau. Het is zijn eerste buitenlandse reis sinds zijn benoeming. Andropov en de sekretarissen-generaal van de com munistische partijen van de zes ande re lidstaten van het Pact, zullen een lang op het prgramma staande bij eenkomst van zijn beleid-makend or gaan, het politieke consultatieve co mité, houden. TOKIO - Door kogelvrij glas ge scheiden van 20.000 bezoekers heeft keizer Hirohito van Japan de natie zondag gelukkig nieuwjaar gewenst. Het was zijn eerste van zes algemene nieuwjaarsaudiënties ten paleize. DEN HAAG - Zondagavond is in Den Haag een noodschool aan de Wa- terloostraat volledig uitgebrand. De schade wordt geschat op zes ton. De Haagse brandweer kon niet vóórko men dat alle acht lokalen een prooi der vlammen werden. Volgens de brandweer hebben onbekenden de brand aangestoken. LONDEN - Premier Margaret Thatcher van Engeland heeft afgezien van haar voorgenomen bezoek aan de Falklandeilanden nadat men er haar van had overtuigd dat zulk een bezoek riskant zowel als diplomatiek inopportuun zou zijn, berichtte zondag de Observer in Londen. SAN SALVADOR - Het hoofd van de katholieke kerk in El Salvador, aarts bisschop Arturo Rivera Y Damas, heeft de politieke leiders in zijn land ervan beschuldigd dat hun persoonlijke ambities er niets toe hebben bijgedragen om de door het voortdurende binnenlandse geweld geteisterde volk te helpen. In zijn wekelijkse preek in de ka thedraal van San Salvador zei de pre laat dat de diskussies tussen de poli tieke partijen na de in maart gehou den verkiezingen voor een grondwet gevende vergadering slechts tot ver der getwist tussen hun leiders heb ben geleid. De aartsbisschop, die in politiek opzicht als konservatief werd be schouwd toen hij in 1980 de vermoor de aarstbisschop Oscar Ronero op volgde, zei dat de politici slechts geïnteresseerd zijn in het verstevigen van hun macht, dat zij streven naar voordelen, voorrechten en betere baantjes, „een houding die niet in het belang van het volk is". Grootste partij Bij de verkiezingen van maart, die geboycot werden door de linkse gue- rillabeweging en haar sympathisan ten, bleven de tot het politieke cen trum gerekende christen-democraten de grootste partij. De uitslag stelde evenwel een koalitie van rechtse par tijen in staat het parlement te be heersen. Mgr. Rivera Y Damas waarschuw de dat de burgeroorlog zich over midden-Amerika en het Caribisch ge bied zou kunnen verspreiden. Hij veroordeelde het geweld van zowel links en rechts als van de rege ringsstrijdkrachten. „In zekere zin valt het repressieve geweld (door de veiligheidstroepen) nog meer te laken, omdat het gericht is tegen mensen die zich niet kunnen verdedigen en wordt uitgeoefend door hen die het gezag gekregen heb ben om de mensenrechten te bescher men", zei hij. Gekapitteld Maar de kerkleider kapittelde ook de guerillastrijers, vragend welk doel ermee wordt gediend als men bruggen vernield, patrouilles in een hinderlaag lokt, autobussen in brand steekt en telefoon- en elektriciteits voorzieningen aanvalt. Het jaar 1982 heeft een alarmerende stijging te zien gegeven in het aantal slachtof fers van het politieke geweld in El Salvador, aldus de aartsbisschop, die herhaalde dat de kerk vrede wenst en de salvadorianen opriep hun ge schillen via een vreedzame dialoog op te lossen. Op 2 januari is het 150 jaar geleden dat de Britse koninklijke marine in 1833 de Argentijnen van de Falkland eilanden verjoeg. Hoewel nooit offi cieel bekendgemaakt, cirkuleerde in de herfst in Whitehall het bericht dat mevrouw Thatcher ter gelegenheid daarvan naar Port Stanley wilde gaan. Om praktische redenen - de renbaan waar de feestelijkheden zou den plaatshebben was door de vijan delijkheden onbruikbaar geworden - werd de viering uitgesteld tot eind februari. „De ware reden voor de annulering van het bezoek van mevrouw That cher", aldus de Observer, is dat men niet verdacht wil worden van koloni alistisch optreden, zo vlak na de ne derlaag van Engeland in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in november, bij de stemming ter af sluiting van het debat over de Fal klandeilanden". HARARE - Aanhangers van oppo sitieleider Joshua Nkomo hebben vrijdag in het zuiden van Zimbabwe twee blanken ontvoerd. Familiele den van Benjie Williams en zijn kleinzoon David Bilang zeiden dat de ontvoerders de teruggave eisen van 11 boerderijen van Nkomo die eerder in 1982 in beslag waren genomen door de regering van premier Muga be. Op de landgoederen waren enor me wapen voorraden aangetroffen. De Observer wijst ook op de mate riele moeilijkheden van zulk een be zoek, omdat het militaire vliegtuig met de premier twee keer in de lucht bijgetankt zou moeten worden. CAIRO - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal geen afstand doen van haar „militaire op tie" omdat zij geen illussies heeft over de bereidwilligheid van de Amerikaanse regering om Israël on der druk te zetten. Dat heeft PLO- leider Yasser Arafat gezegd in een vraaggesprek met het Egyptische po litieke weekblad „Rose El-Youssef", dat zondag werd gepubliceerd. MOSKOU - In Moskou in de ther mometer in de nacht van zaterdag op zondag gedaald tot 27 graden (Celsi us) onder nul, terwijl de Russische hoofdstad in december nog vele warmterekords boekte. Ook in de rest van de Sowjet-Unie heerst stren ge koude, waarbij Siberië met 58 gra den onder nul aan kop ging. De weersvooruitzichten voor het land wijzen echter op een temperatuurs- verhoging. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Maandag 3 januari Zierikzee Pr. Julianaschool. Kursus bijenteelt voor gevorderden. 19.30 uur. Dinsdag 4 januari Zierikzee „Huis van Nassau". 60e jaarvergade ring Vereniging van Oud-leerlingen Tuinbouwwintercursussen te Zierik zee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Nieuwjaarsreceptie Ned. Ver. van Huisvrouwen. 13.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Praatbijeenkomst over „Aardappelteelt". 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 5 januari Zierikzee Raadzaal stadhuis. Commissie mid denstand. 20.00 uur. Kerkzaal, St. Domusstraat. Vergade ring Ger. Vrouwenkontaktgroep. 20.00 uur. Brouwershaven Schendersweg. Kerstboomverbran ding voor de schooljeugd. 15.00 uur. Donderdag 6 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Concertzaal. Diashow en films over groente en fruit. Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Feestavond vo gelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Zaterdag 8 januari Zierikzee Bovenzaal Mondragon. Nieuwjaars bijeenkomst P.v.d.A. 20.00 uur. Concertzaal. De Hortensia. 20.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier sportvereniging. Vanaf 9.00 uur. Dinsdag 11 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Ver. van Vrijzinnig Hervorm den. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Hoorzitting Kleine Ker nen Experiment. 19.30 uur. Woensdag 12 januari Noordwelle Dorpshuis. Hoorzitting Kleine Ker nen Experiment. 19.30 uur. Donderdag 13 januari Zierikzee Kreeftstraat 34. C.D.A.-vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Zeeuwsche Pannekoekenhuys, Melk markt 6. Prijsklaveijassen. Aan vang: 20.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2