Nieuw begin voor Kwekerij Beekenkamp in Dreischor DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weer werk in de kas Omzet Gasunie bijna gedaald tot peil van tien jaar geleden Grootste deel Deense visserij vloot niet uitgevaren Zeker negen verkeersdoden in nieuwjaarsweekeinde Veel bezoek in de Westhoek SCHOUWEN-DUIVELAND GING RUSTIG HET NIEUWE JAAR IN WA> ffir PÊ Bitr Vrouw achter stuur overleden Benzineprijs dinsdag ook omlaag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 37,00, per jaar f 141,00. Losse nummers 75 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 45 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 3 januari 1983 139ste jaargang Nr. 23245 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Afscheid schipper reddingsboot DREISCHOR - Heden (maandag) ochtend werd een nieuw begin gemaakt in de voormalige tomatenkas aan de Kapiteinsweg te Dreischor. De vorig jaar falliet ver klaarde eigenaar L. Beekenkamp is uit Portugal terug gekeerd en wil het bedrijf van de grond af aan opnieuw opbouwen. Samen met zijn zestienjarige zoon en drie van de vijftien in juni ontslagen werknemers is hij maandagochtend met de wederopbouw begonnen. Beekenkamp, ook verspeeld. De we deropbouw van het bedrijf, nu niet meer als Commanditaire Vennoot schap (C.V.) maar als privé-onderne- ming, zal volgens hem dan ook stap voor stap moeten gebeuren. Fout in dak Als belangrijkste oorzaak voor het faillissement van de tomatenkas vo- ,,We gaan beginnen met een goed kope teelt: kasbloemkool en eind april komen daar meloenen bij", ver telde de heer beekenkamp desge vraagd. Hij erkent na het faillisse ment met de tomatenkas, een proef- projekt waar de overheid een subsi die van 3,— miljoen voor verstrek te, geen cent meer te bezitten. Na het faillissement heeft de kas haar kans bij de banken, volgens GRONINGEN - De omzet van de Nederlandse Gasunie is afgelopen jaar met 10,3 miljoen kubieke meter gedaald tot 78,6 miljard. Dit zei hoofddirecteur ir. G. Kardaun van de Gasunie maandag in zijn nieuw jaarstoespraak. De omzet van de Gasunie is met deze 78,6 miljard ku bieke meter gedaald tot bijna het peil van 10 jaar geleden, zo blijkt uit een vergelijking van de omzetcijfers over de afgelopen jaren. In 1973 zette de Gasunie bijna 70 miljard m3 om. de jaren daarna steeg de afzet sterk met als topjaar 1977 toen 94 miljard m3 de velden verliet, waarvan 44 miljard naar het binnen land en 50 miljard voor de export. In 1982 was voor het binnenlands ver bruik nog maar 35,9 miljard m3 nodig en daalde de export tot 34,7. De levering aan de industrie daal de sterk, met ruim 15 procent van 10,8 in 1981 naar 9,1 miljard m3 vorig jaar. Ook de levering aan de gasbe drijven nam af en alleen bij de cen trales steeg de afzet met 1,4 miljard naar 6,4 miljard m3. Visserij twist KOPENHAGEN - Ondanks de twaalf-mijlszone door Deense sche- waarschuwingen van Groot-Brittan- pen tegen te gaan. Ook staan verken- nië zijn verscheidene Deense vissers- ninsgvliegtuigen klaar die de bin- schepen maandagmogen aangeko- nendringers zullen proberen te foto- men in hun visgebieden voor de graferen. kusten van Engeland en Schotland. Het grootste deel van de Deense vis sersvloot bleef echter binnengaats aan de Noordzeekust van Jutland wegens waarschuwingen voor slecht weer. rig jaar juni, noemt de heer Beeken kamp de fout die bij de bouw van de kas werd gemaakt: het foliedak wordt gesteund door gegalvaniseer de bogen, die een grote slijtage on derhevig bleken. Direkt bij het twee de begin van dit bedrijf zullen dan ook twintig bogen vervangen dienen te worden. In de loop van dit jaar zal het gehele dak verder gerenoveerd worden. De genoemde bogen zullen alle met plastiek hoesjes worden om huld. De ondernemer verwacht, dat er aan het einde van dit jaar dan weer een goede kas zal staan aan de. Kapiteinsweg. Zijn beweegredenen, na het zake lijk debacle van vorig, nu aan het be gin van het nieuwe jaar de draad toch weer op te pakken, moeten gezocht worden in Beekenkamps sterke wens de kas voor sloop te behoeden. I oktober werd het faillissement opgeheven na verkoop van de kas aan de firma Dalse Kassenbouw in Schipluiden. Aanvankelijk had die nieuwe eigenaar het plan de kas af te breken en elders in het buitenland in zijn geheel weer op te bouwen. Toen dat plan te kostbaar bleek, werd besloten de kas te slopen en in onder deel in eigen lar\d te verkopen. De heer Beekenkamp vertelde desge vraagd, dat het hem te zeer aan het hart ging deze kas gesloopt te zien. Het lukte hem als privé-ondernemer de kas van Dalsem Kassenbouw te huren, met recht op koop. Redding Het feit, dat het bedrijf als Com- monditaire Vennootschap failliet werd geslagen is volgens Beeken kamp wel zijn persoonlijke redding, die nu als privé-onderneming op nieuw kan beginnen. ,,Van veel kan ten werd beweerd, dat ik ook leve ranciers had meegesleurd in dat fail lissement, maar dat is absoluut niet waar. Die vroegere leveranciers gaan nu ook weer leveren", aldus Beeken kamp. Hij heeft, zoals gezegd nu drie van de voormalige werknemers weer in dienst. Van de vijftien ontslagen mensen, zijn er nu nog vier zonder baan. De mogelijkheid bestaat, dat ze bij toerbeurt gedurende de piekpe rioden in de kas te Dreischor aan de slag kunnen. Voorlopig zullen kasbloemkool en meloenen geteeld worden en moge lijk na een interimperiode van enke le jaren, zou weer aan de teelt van to maten gedacht kunnen worden, al dus de toelichting van Beekenkamp. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. DREISCHOR - De keerL. Beekenkamp destijds op de fiets in zijn tomatenkas toen deze als proef experiment met een aanzienlijke overheidssubsidie werd opgezet. SCHAGEN - Het afgelopen weekeinde waarin nieuwjaarsdag is gevierd, heeft tenminste negen verkeersslachtoffers geëist. Zondag 2 januari kwamen bij het Noordhollandse Schagen de 21-jarige mevrouw C. Tesselaar-Roos uit Tuitjenhorn en haar anderhalf jaar oude zoontje Mark om het leven toen de auto waarin zij meereden van de provinciale weg raake en in het kanaal Schagen-Kolhorn terecht kwam. De wagen werd bestuurd door de echtgenoot van het slachtoffer, die nog tevergeefs trachtte zijn vrouw en zoontje te red den. In het begin van het weekeinde kwam in Hazerswoude op Oude jaarsdag de 65-jarige Lena de Wolf- Vijlbrief uit Boskoop om het leven toen zij na uit de bus te zijn gestapt de Rijndijk wilde oversteken en door een personenwagen werd geschept. Zij overleed ter plaatse. Op dezelfde dag kwam in Bleskensgraaf de 70- jarige Gerrit Slob uit die plaats om het leven toen hij op de Abbekens- doel door een personenwagen werd aangereden. Ook hij overleed ter Een groot konflikt lijkt hiermee slechts uitgesteld, omdat de vissers maandagmorgen lieten weten vast besloten te zijn het vangen van vis te hervatten in de gebieden voor de Britse kust en in de buurt van de Shetland-eilanden die zij traditio neel de hunne noemen. De Britse re gering wil dit verhinderen nadat een visserij-akkoord binnen de EG we gens Deense bezwaren niet tot stand kwam. Londen zette ongeveer 20 inspek- tieschepen in om het vissen in de SCHOUWEN-DUIVELAND - Het afscheid van 1982 en het prille begin van 1983 hebben zich gekenmerkt door een opvallend rustige sfeer. De leden van de Rijkspoli tie, verspreid over Schouwen-Duiveland, behoefden ner gens regelend op te treden. BROUWERSHA VEN - Onder het wakend oog van Vader Cats werd op de Markt in de Smalstad tijdens de Nieuwjaars nacht een vreugdevuur ontstoken. Ook de brandweerkorpsen waren paraat, maar zij behoefden niet in aktie te komen. Geen ongeregeldhe den dus, hoewel het milde winter weer best uitnodigde tot wat buiten- gebeuren. Zoals gewoonlijk werd ook in deze regio weer een flink be drag aan vurwerk de lucht inge jaagd. Fraaie vuur-guirlanders vormden samen met het kleinere knalwerk weer een uiting van blijd schap over het aandienen van het nieuwe jaar. Concert van scheepshoorns Vanuit de richting Oosterschelde- werken klonk een machtig concert van scheepshoorns op. De mensen die op en om het werkeiland Neeltje Jans de wacht hielden gaven op deze wijze uiting aan hun vreugde. Reeds rond half één werd het weer rustig buiten, de meeste mensen to gen naar binnen om daar met een drankje en een hapje het nieuwe jaar verder in te luiden. In de Westhoek was het de afgelo pen dagen opvallend druk. Vele men sen hadden een bungalow gehuurd, verbleven in hun vakantie-huizen en sommigen schrokken er zelfs niet voor terug in de sta-caravan te krui pen. Het toeristisch bezoek bracht heel wat drukte in de winkels teweeg, die reeds vroeg in de middag door hun voorraden melk en brood heen wa ren. Het was duidelijk, dat steeds meer mensen uit de Randstad het prefereerden hun oudejaarsavond ,,aan zee" te vieren. Doe het goede vandaag, mor gen kunt gij het wellicht niet meer doen; stel 't kwade uit tot morgen, waarschijnlijk denkt gij er dan beter over. Thérèse Hoven plekke. Op Oudejaarsavond werd de 76-jarige H. A. Hillinga uit Winscho ten op zijn fiets aangereden door een auto met een 23-jarige stadsgenoot die volgens de politie teveel had ge dronken achter het stuur. Toen deze het ongeluk veroorzaakte reed hij op de verkeerde weghelft. Het slachtof fer overleed in de nacht van Oud- en Nieuwjaar in het Lukasziekenhuis in zijn woonplaats. In Vriezenveen bij Almelo kwam op die avond de 71- jarige mevrouw G. Wijers uit die plaats bij een verkeersongeval om het leven. Toen zij te voet de weg wil de oversteken werd zij door een per sonenwagen aangereden en overleed ter plekke. Auto over de kop Nieuwjaarsdag zeer vroeg kwam in het Gelderse Nijkerkerveen (gemeen te Nijkerk) de 20-jarige mevrouw J. Huis in 't Veld uit Amersfoort om het leven toen zij met haar auto door on bekende oorzaak over de kopsloeg en uit de wagen werd geslingerd. Zij overleed ter plaatse. Op zondag 2 januari tenslotte kwam in het Friese Dantumadeel de 57-jarige J. Elzinga uit Zwaag- westeinde om het leven toen de auto met zijn zoon achter het stuur slipte en in een sloot naast de Mieddijk te recht kwam. De vader verdronk terwijl de zoon met de schrik vrijkwam. In de Noordhollandse gemeente Wieringer- meer kwam die middag de 12-jarige Linda Heder uit het naburige Kreileroord om het leven toen zij op haar pony in de berm van de Ooster- terpweg reed en het dier plotseling de weg opliep. Een passerende auto schepte het meisje en de pony. Zij overleed korte tijd later in een zie kenhuis. Verwachting tot dinsdagavond: Enige tijd regen Eerst regen, later in de middag en kele opklaringen; minimumtempera tuur omstreeks 5, middagtempera- tuur ongeveer 9 graden; wind eerst zuidwest, later westelijk, in het bin nenland krachtig, aan de kust hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 6 januari Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 607c. Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42 Maan op 23.21, onder 12.06 Laatste Kwartier: 6 januari (5.00) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater haagwater 4 jan. 6.10 19.16 0.04 12.36 Doodtij: 8 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met een sterke stroming uit zuidwest tot west worden storin gen van de oceaan naar het noordzee- gebied gestuurd. Een van deze storin gen lag maandagochtend ongeveer halfweg Newfoundland-Ierland. Dinsdagmiddag wordt deze boven de Noordzee verwacht. Na enige opkla ringen in het begin van de nacht trekt het weer dicht en volgt vooral in de ochtend regen. In de middag klaart het nu en dan op. Daarna volgt in avond en nacht een uitloper van een hogedrukge- bied. Het is dan droog en in het zuid en en midden van het land kunnen mistbanken voorkomen. De dienstre geling voor de komende dagen blijft eentonig. Per etmaal passeert een la- gedrukuitloper gevolgd door een meestal zwakke rug van hoge lucht druk. Het resultaat is onbestendig weer, waarbij de middagtempera- tuur aan de hoge kant blijft. ZEGGE - In de nieuwjaarsnacht is omstreeks 03.00 uur een 40-jarige vrouw uit de gemeente Rucphen op rijksweg A 50 onder Zegge in haar auto aan een hartaanval overleden. Zij reed met haar 8-jarige dochter naar huis na elders oud en nieuw ge vierd te hebben. Toen zij zich niet goed voelde zette zij de auto langs de kant van de weg waarna zij stierf. Het dochtertje is daarna langs de rijksweg gaan lopen richting Zegge op ongeveer een kilo meter afstand. Bij een huis waar nog licht brandde belde zij aan om om hulp te vragen. ROTTERDAM - De benzineprijs bij ten minste een oliemaatschappij gaat met ingang van dinsdag 4 januari met 1,6 cent per liter omlaag. Esso heeft vrijdag tot deze prijsverlaging besloten als gevolg van de dalende dollarkoers en de dalende noteringen op de vrije olicmarkt. Superbcnzinc gaat bij Esso met ingang van dinsdag (zclftank) 1,62 gulden per liter kosten, normale benzine is zes cent goedkoper. De andere grote olie maatschappijen beraden zich nog over de benzineprijs. Esso heeft zich ook aangesloten bij de prijsdalingen die eerder deze week zijn aangekondigd voor diese lolie en LPG. De dieselolie bij Esso gaat dinsdag met 2,4 cent omlaag, na dat Shell en BP eerder al een prijs verlaging van twee cent hadden aan gekondigd. LPG wordt 1,5 cent goed koper. Dieselolie kost vanaf dinsdag bij Esso 1,17 gulden per liter, LPG 0,60 gulden per liter. De benzineprijzen zijn vanaf de af gelopen zomer, weliswaar met enke le schommelingen, flink gedaald. Shell zit nu veertien cent onder het hoogtepunt van (bediend) 1,83 gulden per lieter superbenzine medio juni, Esso had de hoogste prijs voor super- benzine in 1982 in augustus met (be diend) 1,84 gulden per liter en zit daar nu zestien cent onder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1