HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN Bijstandsuitkeringen per 1 januari 1983 130 miljoen gulden minder voor gemeentefonds Dit biedt de beeldbuis De grote achtervolging in bioscoop Zierikzee fi Industriële bedrijvigheid daalt Kerstkollekte Leger des Heils mogelijk politiek omstreden zaak Snelle erkenning keuring personenauto's aanvragen Autogas goedkoper DEN HAAG - Onder het voorbehoud dat ook de Eerste Kamer, evenals on langs de Tweede Kamer, zal instemmen met het voorstel om het wettelijk mi nimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen per 1 januari 1983 met 1 procent te verhogen, gelden volgens het ministerie van sociale zaken per die datum voor de bijstandsuitkeringen de volgende netto normbedragen per maand: Voor echtparen zonder en met kin deren 1447,05. Vooreen-oudergezin nen 1302,35. Het vakantiegeld be draagt bij echtparen 75,70 per maand bij een-oudergezinnen 68,13 per maand. Voor thuisinwonende (werkloze) kinderen: bij 20 jaar f 506,85, bij 19 jaar 412,60, bij 18 jaar 341,15. Het vakantiegeld bedraagt per maand: bij 20-jarigen 50,13, bij 19- jarigen 41,81, bij 18-jarigen 37,28. Voor alleenstaanden: bij 23 jaar of ouder 1012,95, bij 22 jaar 924,90, bij 21 jaar 840,60, bij 20 jaar 745,25, bij 18 en 19 jaar 723,55. Het vakantiegeld voor alleenstaan den bedraagt per maand: bij 23 jaar of ouder 52,99, bij 22 jaar 56,46, bij 21 jaar 50,86, bij 20 jaar 50,13, bij 19 jaar 41,81, bij 18 jaar 37,28. Het vakantiegeld voor deze catego rieën wordt eens per jaar, in juni, uit betaald. Voor de bewoners van bejaardente huizen en inrichtingen is het maande lijks bedrag voor persoonlijke uitga ven 245,30 (voor alleenstaanden) en 422,65 (voor echtparen). Het vakan tiegeld, dat eens per jaar, in mei, wordt uitbetaald, is gelijk aan dat van de a.o.w. en bedraagt voor een alleenstaande 52,99 en vopr echtpa ren 75,70 per maand. Als de brood maaltijden niet in de verzorging zijn opgenomen, ontvangt een al leenstaande hiervoor 91,95 per maand en een echtpaar 183,90 per maand. Woonkosten Huurders met een huur tussen 217,50 en 700,— per maand heb ben meestal recht op huursubsidie. Bijstandsontvangers met een eigen huis waarvan de woonkosten tussen 217,50 en 700,— per maand liggen, kunnen een toeslag krijgen die gelijk is aan de huursubsidie. Bij woon kosten boven 700,— per maand kan hooguit tijdelijk een toeslag worden gegeven. Verdiensten uit (deeltijd)-arbeid Van het geld dat een bijstandsont vanger verdient, wordt 25 procent niet van de uitkering afgetrokken. Bij een één-oudergezin wordt de eerste 72,35 van wat de ouder per maand verdient, niet afgetrokken. Wacht u voor de hond KUALA LUMPUR. Maleisië - Een Maleisische zakenman en zijn gezin zijn door drie gewa pende mannen voor een groot bedrag beroofd van geld en sie raden ondanks de aanwezig heid van vijftien waakhonden in hun huis. De 51-jarige Mak Yin Choy had de honden voor de nacht opgesloten in hun hokken. PARIJS - Frankrijk onderhandelt met de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over herziening van de langlo- pernde kontrakten voor verrijking van Frans uranium in die landen, zo is ambtelijke kringen in Parijs ver nomen. Volgens de zegslieden houdt dat verband met het tegenvallende verbruik van verrijkt uranium in de Franse kerncentrales. HAMBURG In de Christus-kerk in Hamburg heeft dinsdagochtend een brand gewoed die vermoedelijk door blikseminslag was ontstaan. Nadat het vuur zich in de ca 70 meter hoge houten toren had verbreid, stortte na enkele uren de spits van de toren brandend in het schip van de kerk. DEN HAAG - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie is in de maand november gedaald. De ko mende drie maanden wordt een ver dere daling van de bedrijvigheid ver wacht. Dat blijkt uit de resultaten van de conjunctuurtest Nederlandse industrie november 1982 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die dinsdag zijn gepubliceerd. De voedings- en genotmiddelenindustrie is niet in het onderzoek opgenomen. De uitkomsten zijn representatief voor ruim 80 procent van de andere industriële branches. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV - Bij een reeks ongere geldheden in het bezette deel van Jordanië in maart jl. hebben hoge Is raëlische militaire leiders hun min deren opdracht gegeven, de Pa lestijnse bevolking te mishandelen. Dit heeft dinsdag majoor David Mor- caz, de toenmalige plaatsvervangen de militaire gouveneur van Hebron, verklaard voor een Israëlische krijgsraad. Hij staat daar met zes an dere militairen terecht wegens zware mishandelingen tegen de plaatselij ke bevolking. WARSCHAU - De Poolse schulden aan het westen, nu ongeveer 25 mil jard dollar, stijgen het komende jaar met ongeveer drie miljard dollar hoe wel de invoer zal afnemen en de uit voer toenemen. Dit is dinsdag meege deeld in de Sejm, het Poolse parle ment, dat bezig is aan zijn laatste zit ting onder de staat van beleg, die vrijdag wordt opgeheven. AMSTERDAM - B. en w. van Amsterdam hebben het Leger des Heils geschreven dat zijn traditione le kerstcollecte een „mogelijk poli tiek omstreden zaak" kan worden gezien de houding van het Leger tegenover homofielen. Dergelijke „omstreden" collectes moeten eerst voorgelegd worden aan de raadscom missie voor algemene zaken, aldus het gemeentebestuur. Dit blijkt uit het antwoord en b. en w. op vragen van de raadsleden Ko- ningh (P.v.d.A.), Van Schijndel (P.S.P.), Van der Horst (P.P.R.) en Meurs (V.V.D.) over het weren van homofielen uit het Leger des Heils. B. en w. vragen het Leger om com mentaar en wijzen verder op de ko mende wetgeving over discriminatie en de bestaande internationale ver dragen. De toestemming voor de kerstcollecte van dit jaar is al ver leend. DEN HAAG - Het gemeentefonds krijgt volgend jaar 130 miljoen gul den minder van het rijk. Het provin- cielonds moet tien miljoen bezuini gen. Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Van Amels voort (binnenlandse zaken) en staatssecre taris Koning (financiën) aan de ge meentebesturen. TOKIO - Kledingwinkels in Tokio melden een sterke stijging in de win- teromzet van minirokken. Zij maakt 60 procent van de hele omzet aan rok ken uit. De mode en de winter schrij ven voor dat de minirok wordt ge dragen op wollen, veelal zwarte, pan ty. QUITO, ECUADOR - De Zuidame- rikaanse staat Ecuador maakt zijn ergste winter sinds 25 jaar door. Het stortregent aan een stuk, de kuststrook staat onder water en in de bergstreken is het zeer koud. De schade is navenant. In de twee dicht bevolkte kustprovincies Rios en Guayas geldt de noodtoestand. De voortdurende regen heeft er voor overstromingen gezorgd en aardver schuivingen die aan minstens zes mensen het leven hebben gekost. TAIPEI - Een rechtbank op Taiwan heeft twee vrouwen tot levenslange gevangenisstraf en vierendertig per sonen tot gevangenisstraffen van een half tot twaalf jaar veroordeeld we gens het ontvoeren van baby's voor verkoop aan het buitenland. Volgens de politie verhandelde de bende minstens 36 baby's naar vooral Australië, Europa en de Verenigde Staten. Ministerie van Verkeer en Waterstaat: DEN HAAG - Bedrijven, die in aanmerking willen komen voor de keuring van personenauto's, doen er goed aan zo snel mogelijk een erken ning aan te vragen bij de rijksdienst voor het wegverkeer. Een aanvraag in 1983 kost vierhonderd gulden. In 1984 wordt zevenhonderd gulden in rekening gebracht. Door middel van dit tariefverschil wil de overheid de aanvragen voor een erkenning zoveel mogelijk sprei den om lange wachttijden te voorko men. De verplichte keuring van per sonenauto's start in 1985. Vracht wagens worden al gekeurd. Het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft dit meegedeeld. De rijksdienst voor het wegver keer wil, zoals bekend, op 1 januari 1985 gefaseerd beginnen met de keu ring van auto's onder de 3500 kilo gram. De keuring zal uiteindelijk het gehele Nederlandse wagenpark (vijf miljoen personenauto's) omvatten. Nieuwe auto's zijn de eerste drie jaar vrijgesteld. Een erkenning voor het keuren van personenauto's kan worden aange vraagd door exploitanten van keu ringsstations, bedrijven die onder houd of reparaties verrichten aan motorvoertuigen, aanhangwagens en WIESBADEN - Volgens voorlopige berekeningen van het Westduitse Fe derale Bureau voor de Statistiek in Wiesbaden zijn de kosten van levens onderhoud als gevolg van prijsverho gingen in de Bondsrepubliek dit jaar met 5,3 procent gestegen tegen verle den jaar met 5,9 procent. Vrijdag 31 december. 21.55 uur, Nederland 2: Wim Kan. Gezeten achter de microfoon neemt Wim Kan ons mee het oude jaar uit, de drempel over tiaar het nieuwe jaar. De bezuiniging op het gemeente fonds bestaat uit een algemene kor ting van 65 miljoen (gelijk percenta ge voor alle gemeenten) en een kor ting van 65 miljoen in verband met een verstrekte toepassing van het zo genaamde profijtbeginsel (meer be talen naarmate men van meer voor zieningen gebruik maakt). Wat dat laatste punt betreft kun nen de gemeenten volgens de staats secretarissen het beste de riool- en reinigingsrechten en de afvalstoffen heffing verhogen. Maar het staat de gemeenten vrij om de korting op een andere wijze op te vangen, zo voegen ze er nadrukkelijk aan toe. Gemeen ten kunnen desnoods ontheffing krij gen van de regel dat hun tarieven volgend jaar met hoogstens vier pro cent mogen stijgen. In 1984, 1985 en 1986 moeten ge meente- en provinciefonds samen respectievelijk 280, 500 en 890 mil joen gulden bezuinigen. Hoe deze be dragen worden verdeeld over beide fondsen zal later bekend worden ge maakt. PARIJS - Volgende maand zal Frankrijk zijn eerste zonnecentrale in gebruik nemen, zo heeft de Franse staatselektriciteitsmaatschappij be kendgemaakt. De centrale, in het zuiden bij de Spaanse grens, heeft een vermogen van 2,5 Megawatt, dat zal worden toegevoegd aan het elek triciteitsnet. De kosten van de cen trale bedragen 230 miljoen frank (on geveer 88 miljoen gulden). Gezien de 1 technische problemen die zich heb ben voorgedaan zal de centrale in elk geval nog de komende drie jaar een èxperimenteel karakter hebben. Vrijdag 31 december Oudejaarsavond Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.23 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Duivenplein 16.15 uur Kom je bij mij eten 16.40 uur Het viooltje 16.45 uur De familie Knots. (Herha ling). 18.58 uur Nieuws 19.00 uur Bassie en Adriaan. Hoogte punten van de uitzendingen van juni en september dit jaar. 19,30 uur Frank Buck. Tot groot on genoegen ziet Frank de fotograaf Derrick Flynn weer opduiken. Deze fotograaf heeft hem een sbehoorlijk te pakken genomen en vervolgt hem nu weer met zijn onafscheidelijke ca mera. 20.15 uur Het beste en het grappigste van 1982. Hierin zijn onder andere te aanschouwen: de wandelaarster Mies Klaver uit Burgh-Haamstede en Jan Raas. 21.37 uur Journaal 21.55 uur Muziek voor uw plezier. Amateurs zetten hierin hun beste beentje voor. 23.00 uur De openbaring. Show rond de cabaretier Freek de Jonge. 00.00 uur Journaal en nieuws voor doven Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Paspoort 18.35 uur Sesamstraat 18.57 uur Alleen op de wereld 20.00 uur Journaal 20.25 uur Ja ik wil. Hoofdpersoon in deze film is de journaalmedewerker Michael Carboni, die plotseling ver neemt dat de mooie nieuwslezeres Krystie gaat trouwen. 21.55 uur Wim Kan 23.00 uur Hoogtepunten uit de Wil lem Ruis lotto show 00.00 uur Vuurwerk 00.15 uur Sonja op de oudejaars avond. Praatshow. Ook Tiroler blondjes opleggers en door keuringsdiensten I of onderhoudsdiensten van een eigen wagenpark. Een erkenning hangt af i van werkplaats, apparatuur en vak bekwaamheid personeel. De ANWB introduceert per 1 janua ri aanstaande een periodieke veilig heidskeuring op vrijwillige basis. Deze keuring loopt vooruit op de ver plichte keuring vanaf 1985. Alle aspecten, die straks bij de verplichte keuring aan de orde zijn, maken nu al dienst uit van de ANWB-keuring, aidus deze organisatie. ZIERIKZEE - In bioscoop de Con certzaal draait zaterdag 1 januari en zondag 2 januari de film „De grote achtervolging". In de hoofdrollen zijn Robert Duvall, Treat Williams en Kathryn Harrold te zien. De film handelt over D. B. Cooper, die de pi loot van een vliegtuig dwingt koers te zetten naar Mexico. Hij verlaat bo ven een dicht bebost gebied het vlieg tuig met 200.000 dollar. Niemand vindt meer een spoor van Cooper De film weeft een verhaal rondom de jonge, geestige, slimme en nu rijke Cooper (Treat Williams). Hij deed het allemaal uit liefde voor zijn vrouw Hannah (Kathryn Harrold). Hij wil de haar meenemen op een droomva kantie naar Mexico. Bill Gruen (Robert Duvall) zat in de bar op het vliegveld naar het nieuws te kijken toen het toestel in Portland landde. Hij is de verzeke ringsagent voor de luchtlijn en hoort alle details uit de mond van de ste wardess. Wie durft zo'n stunt te wa gen? Hij heeft een idee wie die Cooper kan zijn Na vele vragen blijkt dat D. B. Cooper niemand anders kan zijn dan J. R M-\~.de, een vroegere Groene Ba ret, die door Gruen werd getraind. Hij is ervar. overtuigd dat hij Meade kan iiiicKenen. Maar hij kent Mason Remson (Paul Gleason) niet, die met Meade in Vietnam was. Als deze het verhaal hoort weet hij ook dat alleen Meade zoiets kan bedenken én uit voeren. Hij denkt middelen te heb ben Meade wat van de buit afhandig te maken en gaat op zoek naar z'n vroegere vriend. Gruen is in Wyoming bij Hannah voor Meade daar aankomt. Ze vertelt hem dat haar man zes maanden gele den is weggegaan en dat ze niet ver wacht hem ooit nog terug te zien. Als Meade haar „onverwachts" opbelt maken ze een afspraak. Hij vertelt haar zijn avontuur en probeert haar over te halen met hem naar Mexico te gaan. Dan verschijnt Gruen Na een waanzinnige achtervolging via woeste stroomversnellingen en boch tige, smalle bospaden weet het echt paar te ontsnappen. Gruen wordt plotseling gekonfronteerd met Rem son, die hij zonder pardon achterlaat in de koffer van z'n eigen auto. Het spoor leidt nu naar Mead's vader, een gepensioneerd generaal. Hoewel hij het avontuur van zijn zoon volledig afkeurt, helpt hij hem toch te ont snappen uit handen van Gruen. Mea de en Hannah duiken nu onder op een vliegtuigdump. Maar het duurt niet lang of Gruen ontdekt hen ook daar Zaterdagavond draait de film „Ti roler blondjes op het liefdespad". Voor tijden: zie agenda. AMSTERDAM - Het percentage zwart- en grijsrijders, mensen die respektievelijk niet en twe weinig betalen, bij het Amsterdamse open baar vervoer bedraagt vijftien pro cent. Dit is volgens een woordvoer der van het Gemeente Vervoer Be drijf (GVB) in Amsterdam een voor zichtige schatting op grond van een mei van dit jaar gehouden onder zoek. ALMELO - Officier van justitie Mr Lunenborg heeft dinsdag voor [de rechtbank in Almelo voor poging tot moord drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de 36-jarige I. D. uit En schede. De man heeft op de avond van 22 november geprobeerd zijn [ex- vrouw van het leven te beroven. Hij stak haar met een vleesmes in de fug waardoor zij ernstig werd gewond. In samenwerking met 175 burgemeesters heeft Reader's Digest een boek sa mengesteld getiteld ..Dorpen in Nederland" Ook burgemeester C Slabbe- koorn van Brouwershaven heeft aan deze uitgave medewerking verleend. De dorpen Brouwershaven. Noordgouwe en Dreischor staan in het boek vermeld en verder werden er ook een artikeltje en een foto uan de stad Zierikzee in op genomen, terwijl het toch duidelijk om dorpen in Nederland gaat. In het boek staan artikelen over oude ambachten, kastelen, bomen in en rond het dorp. klederdrachten etc Ook is er een kalender waarop men kan lezen welke feesten er in de loop uan het jaar in de genoemde dorpen worden gevierd On geveer .700 kleurenfoto's tonen karakteristieke dorpsplekjes. Deze gids werd in samenwerking met de ANWB uitgebracht. ROTTERDAM - Autogas (LPG) wordt vanaf 1 januari als gevolg van prijsdalingen op de internationale markt anderhalve cent per liter goed koper. BK en Polygas, die samen ruim 50 procent van de Nederlandse markt bestrijken, hebben dit woens dag meegedeeld. De verwachting is dat de andere maatschappijen zullen volgen. Een liter LPG gaat vanaf zaterdag 78,4 cent kosten. Ongeveer 10 procent van de 4.4 mil joen personenauto's in Nederland rijdt op gas. 68 FVans maakte de kofferruimte open en deponeerde de beide valiezen er in. Nu begreep hij, dat Ina waarschijnlijk naai Bert was gegaan en hem had venbcht als bemiddelaar op te tredea Hij lief zich weer overeind, de buur man aankijkend Hoe heb ik die man vroeger sympathiek kunnen vinden, daclx hij. Met z'n verlopen, pafferige geziiht' Frtns pakte de pijp uit zijn zak en begoi die te stoppen. Terwijl Bert Es- sengt afwacht te keek Frans hem on derzoekend aan en zei: „Wat is er nog te bepraten, meneer? Ik effen de weg voor Jullie, zodat je je gang kunt gaan. Over^ens, ik heb bewondering voor je poterlie, hoor! Een hele prestatie: twee rrouwen bij te houden! Want ik heb #merkt dat Jannie er weer is, nietwi&r? Op die voorwaarde heb je haar brugkeer zeker geaccepteerd: Ina enfcij. Leuk, he? Zo'n privé-harem- pic. V<randering van smaak doet eten, niet?" BertEssenga liep nu op zijn beurt rood ain. „Dat is verdomd gemeen, buurmtn, om dergelijke dingen te zeg gen. Jifctaart je blind op de situatie van vrijdagnorgen, hier in jouw huis." Hij wees mar de salon. „Maar er was niets, dat ooi- maar enige veronderstelling geeft cm je beledigd te achten. Ik kwam rfven binnenlopen om jullie te vertellet dat Jannie weer zou thuis- komealn de veronderstelling verke rend, dd jullie er beiden waren. Hier, in je hiis. Toen vertelde Ina, dat jjj wilde scheiden en werd ze niet lekker. Als ik haar niet had opgevangen, was ze door al die emoties flauw gevallen. Dat is zeker. Ik probeerde haar by te brengen met een natte doek...polsen en slaap en zo. Wel, dat is alles, Frans. Gebruik nu eens je verstand...Dacht je, dat ik Jannie terug zou laten komen als iets had met je vrouw? Dat is toch zeker je reinste waanzin? Denk nou es even goed na..." Maar Frans ter Scheure was al in zijn wagen gestapt. Zonder verder naar zijn buurman te luisteren, startte hij en reed naar de weg Zodoende hoorde hij evenmin dc wanhoopskreet van zijn vrouw, die ook naar buiten rende, maar Frans was het hek al uit en reed het dorp in. Met een stekende pijn in zijn borst Ik houd nog van Ina, wist hij nu met klare zekerheid. Verdoemd als het niet zo is...ik houd nog van lna...Maar dit kan ik toch niet meer accepteren? Wil of lnn Willy van der Ven, dc dienster in het wegrestaurant tussen Den Bosch en Utrecht keek even op, toen ze de man zag binnenkomen, maar omdat ze net bezig was een tafel voor vier personen te dekken, had ze voider geen gelegen heid aandacht aan deze bezoeker te wijden. Hij zat al enige tijd bij het raam, voor ze gelegenheid had naar zijn tafel te komen. Hem nieuwsgierig aankijkend, vroeg ze: En? Nog nieuws?" Door GRE DE BOER „Ik heb zo ongeveer m'n hele hebben en houwen bij me. Vrijdagmorgen, na dat ik bij jou wegging kwam by my het voornemen op om het alsnog uit te praten. Gedachtig aan jouw advies. Nou, ik kwam wel heel ongelegen..." En hij vertelde in enkele zinnen, hoe hij zijn vrouw had aangetroffen, samen met de buurman op de bank in de saloa „Nu ja, je snapt wel, dat toen de maat voor mij vol was. Terwille van mijn schoonvader en de overige familie heb ik tijdens de crematie plechtigheid vandaag de égards in acht genomen. Daarna heb ik thuis de koffers gepakt" Hij wees naar buiten, waar verondersteld werd zijn wagen te staan. „Daar zijn ze. In m'n auto. Het is uit Willy. Het is finaal kapot Wie had dat kunnen denken!" Een diep medelijden welde in de vrouw op. Medelijden vermengd met genegenheid. Want ze hield van deze jongeman. Het feit dat hy momenteel leed over de vermeende ontrouw van zijn vrouw, deed haar hart bijna smel ten van medeleven. Het kon hier na tuurlijk niet maar ze was in staat hem in haar armen te nemen en te troosten, te wiegen als ee kind en te zeggen: trek het je niet aan, lieve jongen. Als je wilt heb je mij. HelemaaL En hoef je je niet alleen te voelen. Maar ze vermande zich. Even legde als een bescher- mingsgebaar haar hand op zijn arm en zei cnkel:„Je hebt de sleutel dus breng alles maar bij me thuis." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6