Marien Kaat: chef-redakteur Zierikzeesche Nieuwsbode Reisburo Rabobank 9 Zierikzee Inlichtingen gevraagd Opvolger van Martinus Jan Bij de Vaate De zomerprogramma's voor 1983 zijn nu al volop binnen Melkmarkt 6 Een Wiener Konditorei geopend in Zierikzee STREEKNIEUWS Sportdag Brogum 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1982 Nr. 23243 ZIERIKZEE - De heer Marien Kaat (32) uit Winschoten is de nieuwe chef-redakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hij volgt in die funktie wijlen Martinus Bij de Vaate op, die gedurende 36 jaar inhoud en aanzien van deze regionale krant op Schouwen-Duiveland bepaalde. Marien Kaat was voor zijn komst naar Zierikzee werk zaam bij de uitgeverij van de Winschoter Courant, waar hij gedurende drie jaar chef-redakteur was van zes huis- aan-huis-bladen, die naast het regionale dagblad werden uitgegeven. Zijn funktie bij de Zierikzeesche Nieuwsbode brengt enkele nieuwe aspekten in zijn loopbaan, zoals de overstap van huis-aan-huis-bladen naar de nieuwsbladjournalistiek en een geheel nieuwe woonomgeving in een samenleving, waar hij de histori sche achtergronden nog niet van kent. Betekenen die aspekten een extra belasting voor Marien Kaat bij het aanvaarden van zijn nieuwe funktie? Hij geeft er blijk van daar bepaald niet gebukt onder te gaan en de za ken van een nuchtere kant te benade ren. Zonder valse sentimenten laat hij weten, dat de reden van zijn sollicita tie niet gezocht moet worden in de wens persé in het Zeeuwse te komen werken en wonen. In zijn loopbaan bij de Winschoter Courant moest hij ervaren nauwelijks aan een eigen journalistieke inbreng toe te komen. ..Het organisatorische deel nam daarvoor te veel tijd in beslag. Met zelf schrijven bleef het bij hap-snap werk door af en toe in te vallen voor een kollega". Lijntje naar Zeeland Intern bleek dat probleem niet op te lossen en vandaar dat Marien Kaat reikhalzend uitkeek naar andere mo gelijkheden. ,,Je selekteert dan de streken waar je wel en niet wilt wer ken. In elk geval niet in de Bandstad; daar heb ik twintig jaar gewoond en vond dat uit den boze", aldus Ma rien, die in Muiden (N.-H.) werd ge boren. Een lijntje naar Zeeland liep er overigens wel: zijn vader was af komstig uit Kapelle-Biezelinge en in de schooljaren werden nogal wat zo mervakanties in het Zeeuwse doorge bracht. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat hij met bijzondere belangstelling de advertentie van de Zierikzeesche Nieuwsbode in zijn vakblad las. Een week later bleek, dat ook bij zijn echtgenote een lichtje was gaan bran den bij het lezen van die advertentie. De eensgezindheid van de echtelie den stond een sollicitatie derhalve niet in de weg. Met ingang van 1 januari 1983 werd Marien Kaat benoemd tot chef- redakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Met zijn vrouw, Geke Kaat-Oortwijn en de beide zoontjes Ivor van vier en Marijn van één jaar, vestigde hij zich in een woning in Poortambacht. Marien heeft het volste vertrouwen in de mentaliteit van de Zeeuwen. „Volgens mij is die te vergelijken met die van een Drent". Voor hij zich in Winschoten vestigde, woonde hij - naar genoegen - een aantal jaren in Assen. ,,Je wordt daar veel eerder opgenomen dan in Groningen, waar het jaren duurt voor je er een beetje bij gaat horen". Marien Kaat deed zijn journalistie ke kennis op in de praktijk. Niet zo zeer een onbedwingbare roeping, maar vooral het ambulante van een verslaggeversfunktie trok hem aan. „Voor mij geen werkkring achter een bureau van 's ochtends acht tot 's middags vijf". Begin De uitdaging van een bevriend journalist om over enkele onderwer pen een artikel te schrijven leidde tot het begin van zijn journalistieke loopbaan. Vóór het werk bij de Win schoter Courant, leidde hij de redak- tie van een huis-aan-huis-bladin de stad Groningen. Of de overstap naar de nieuwsblad- journalistiek groot is? Er zijn heel duidelijke verschillen volgens Ma rien Kaat. „Bij een nieuwsblad ga je dieper op de zaken in; in een huis- aan-huis-blad blijft het vaak bij de oppervlakkige verhaaltjes en wor den geen standpunten ingenomen. Verder is per definitie de invloed van derden veel groter bij een huis-aan- huis-blad dan bij een nieuwsblad, hoewel dat overigens niet altijd ne gatief behoeft te zijn." Van het bestaansrecht van een nieuwsblad zoals de Zierikzeesche Nieuwsbode Is hij volkomen over tuigd. „Als nieuwsblad ben je in staat veel meer aandacht aan het nieuws-dichtbij-huis te geven dan een regionaal dagblad zou kunnen ten aanzien van één regio in het ver- schijningsgebied." Er is volgens hem heel duidelijk behoefte bij de bevolking aan het nieuws uit eigen omgeving. In dit verband acht hij het van groot be lang, dat de lezers van een regionaal nieuwsblad meewerken aan de nieuwsvoorziening, bijvoorbeeld in de vorm van het geven van tips. Bij grote zaken legt de redaktie zelf wel de vinger bij de pols, maar voor klei nere dingen binnen een dorps- of wijkgemeenschap ben je, volgens hem, vaak afhankelijk van hetgeen uit het lezersareaal zelf opborrelt. Hij betreurt, dat soms een onterechte angst bestaat voor het aandragen van nieuws uit eigen omgeving. „Zout in de pap" „Streeknieuws vormt toch min of meer het zout in de pap", aldus Kaat. Bij hem zal nieuws uit de regio altijd de voorkeur hebben boven binnen- en buitenlands nieuws. „Ik ben er van overtuigd, dat de lezers van de Nieuwsbode meer zitten te wachten op berichten uit Schouwen-Duive land dan bijvoorbeeld op gegevens over een staatsgreep elders in de we reld. De behoefte aan een nieuwsblad zal, volgens hem, blijven bestaan, ze ker zolang als niet op andere wijze uitgebreid aandacht aan regionaal nieuws zal worden besteed. Hij denkt daarbij bijvoorbeeld aan de ontwikkeling van de kabeltelevisie, viditel en teletekst. „Ook als nieuws blad moet je niet afwijzend staan tegenover nieuwe technische ontwik kelingen; de financiële haalbaarheid daarvan is echter een heel andere zaak". Over zijn nieuwe funktie heeft Ma rien Kaat een duidelijk standpunt: „Een nieuwsbad dient niet ter meer dere eer en glorie van de chef-redak teur, het gaat om een zo groot moge lijk nieuwsaanbod voor de lezers". De krant dient met de inzet en in overleg met het gehele redaktieteam te worden gemaakt. Inbreng en over leg acht hij van groot belang vooraf gaand aan het nemen van beslissin gen. Tijdens dit gesprek valt uiteraard de naam van Martinus Jan Bij de Vaate. Marien Kaat heeft deze man met al zijn liefde voor en kennis over stad en regio, nooit gekend. Voelt hij het als een last, dat een deel van het lezerspubliek verwacht, dat Kaat het levenswerk van deze man zal trach ten voort te zetten? Veranderingen De nieuwe chef-redakteur windt er geen doekjes om: „Lezers, die aan de stijl en het gezicht van de Nieuwsbo de gewend zijn, zullen ongetwijfeld ervaren, dat er hier en daar ten aan zien van de vormgeving iets veran dert. Aan de wezenlijke inhoud van de krant moet je niet komen, maar „de verpakking" zal geleidelijk, ze ker niet reigoreus, op bepaalde pun ten wat veranderen. Niet omdat ik zonodig alles zou willen veranderen, maar omdat wijzigingen van tijd tot tijd noodzakelijk zijn, wil je met de tijd meegaan. Ik heb erg veel waar dering voor de kunde en het vakman schap van mijn voorganger. Maar je kunt niet verwachten dat twee men sen in alle opzichten precies hetzelf de denkpatroon volgen. Mensen kun je, gelukkig, niet fotokopiëren." Tot de hobby's van Marien Kaat, behoort, naast het verzamelen van postzegels en passieve belangstelling voor de voetbalsport (voor aktieve deelname ontbreekt de vrije tijd), ook het lezen van historische boeken. Een hobby, die ertoe zal bijdragen, dat hij zijn kennis over het Zeeuwse verleden snel zal verrijken. Hij ziet overigens ook een voordeel in het feit, dat hij wat objektiever en onbevangener ,over bepaalde zaken zal kunnen oordelen. „De kans is ech ter groot, dat je door aanvankelijke onwetendheid wat sneller tegen ge voelige schenen aanschopt, maar dat is dan geen opzet". Niet opdringen Zaken, die aangekaart dienen te worden, wil hij niet uit de weg gaan, maar hij acht het onjuist - vooral ge zien de pluriforme samenstelling van het lezersareaal - de scherpe kantjes te laten prevaleren. „Als krant kun je een belangrijke bijdrage leveren voor de meningsvorming, je dient echter geen mening op te dringen; laat de lezers zelf maar beslissen Advertentie juist gearriveerd nog ZOMER 1983 NCRV-REIZEN VISSTRAAT 3 TELEFOON 01110-3955 Ook elke donderdagavond geopend van 19.00 tot 20.00 uur. dag een groot aantal fietsen in Zie rikzee op een goede verlichting. Bij zonder veel fietsen, vooral die van kinderen, bleken niet aan de eisen te voldoen. Het bleef echter bij een waarschuwing, maar bij een volgen de controle zal de rijkspolitie tot ver baliseren overgaan. HAAMSTEDE Diefstal Bij een inbraak in een zogenaamde tweede woning, aan de Torenweg 77 in Haamstede, werden een luchtbuks en een klok ontvreemd. Eigenaar van de woning is L. J. v. M. te Bilthoven. De inbraak vond plaats in de nacht van woensdag op donderdag. ZONNEMAIRE Kerstvieringen Verleden week vierden de bejaar den in Zonnemaire onder leiding van mevrouw Van 't Veer, het kerstfeest. De kinderen van de kleuterschool brachten een bezoek aan de bejaar den en namen voor hen zelfgemaakte kerststukjes mee. Woensdagavond hield de vrouwen vereniging onder leiding van me vrouw Doezelaar-den Boer de kerst viering. Diezelfde avond vierde ook de meisjesklub het kerstfeest. Me vrouw Van Leeuwen vertelde het kerstevangelie terwijl de klubleden gedichtjes voorlazen en blokfluit speelden. Eerste kerstdag was een gezamen lijke dienst in de hervormde kerk met als voorganger ds. Stutvoet en als organiste mevrouw Van 't Veer. Verder werkten aan deze dienst mee het plaatselijke muziekkorps Nut en Uitspanning en het koor van de plat telandsvrouwen. 's Avonds was er kerstfeest in de zondagsschool. Ds. Schneider vertel de het kerstverhaal, aangevuld met dia's. Drie kinderen namen afscheid van de zondagsschool: Coriene de Vlie ger, Jolande van Nieuwenhuyze en Digna Mielard. Zij ontvingen een jeugdbijbei als herinnering. De kerst lijst bracht het mooie bedrag van 973,25 op. Hiervan kon de kerstviering worden betaald en te vens kan het bedrag worden ge bruikt om nieuw materiaal aan te schaffen voor het volgende jaar. Volksdansgroep voor ouderen De vereniging Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland wil in Zonne maire een volksdansgroep gaan op zetten voor ouderen uit dit dorp en uit Brouwershaven en Dreischor. Om belangstellenden in de gelegen heid te stellen met het volksdansen kennis te maken, wordt er vrijdag 7 januari een voorlichtingsbijeen komst gehouden. Deze vindt plaats in het dorpshuis van Zonnemaire van 10.00 tot 11.00 uur. De konsulent MBvO van het Zeeuwse Kruis zal een en ander vertellen over het volksdan sen, waarna ouderen uit Nieuwer- l kerk een demonstratie volksdansen zullen geven. De leiding zal in han den komen te liggen van mevrouw Oele uit Sirjansland. ZIERIKZEE - Zierikzee is een Konditorei rijk: dinsdag openden Jenny en Maurice Hessier hun Wiener Kondito rei in het pand Melkmarkt 6. Het pand waar voorheen een antiekwinkeltje en iets verder terug in de tijd boe tiek „Kiekeboe" in waren gevestigd. De nieuwe konditorei aan de Melkmarkt. BRUINISSE Snelheidscontrole op Grevelingendam Op de Grevelingendam op het stuk waar momenteel werkzaamheden worden verricht aan het wegdek, werd door de rijkspolitie een snel heidscontrole gehouden. Van de in totaal 450 gecontroleerde auto's krij gen er 81 binnenkort een bon thuis gestuurd. Voor Melkmarkt 6 betekende het binnen betrekkelijk korte tijd weer een gedaanteverwisseling. De over heersende kleuren zijn groen en wit en die kombinatie staat borg voor een fris en vrolijk sfeertje. Het interieur van de Wiener Kondi torei nodigt zeker uit tot een gezelli ge koffie- of theepauze. De fikse slag roomtoeters en fraaie vruchtentaar ten in de glazen vitrine van de bar doen daar nog een schepje bovenop. Hartige hapjes Wie echter aan de verleiding van die blonde-slagroom-weelde het hoofd weet te beiden, kan een keus maken uit enkele hartige hapjes: sau cijzenbroodjes, saté of tosti. Jenny en Maurice Hessier zijn afkomstig uit Den Haag, maar vestigden zich onge veer een jaar geleden reeds in Zierik zee toen zij de Mirabel-bar op de Schuithaven overnamen van Ger en Thea de Wit, die inmiddels naar Dor drecht zijn vertrokken. Het is de bedoeling, dat vooral Jen ny zich met het werk in de Mirabel zal blijven bezighouden, terwijl Mau rice meer zijn aandacht zal vestigen op de Konditorei. Hij zal daar in bij gestaan worden door Ria van Vossen, die zich dinsdag al prima thuis leek te voelen achter de koffiekannen en de taarten. Nieuwjaarsreceptie Traditiegetrouw stelt de gemeente Bruinisse de bevolking in staat om het gemeentebestuur de beste wen sen voor het nieuwe jaar over te brengen. Dit kan op de nieuwjaarsre ceptie in het gemeentehuis op maan- ZIERIKZEE Meisje op fiets aangereden In Zierikzee op het Havcnplein werd dinsdag de Zierikzeese G. A. K. van haar fiets gereden door een nog onbekende Duitse automobilist. De fiets raakte beschadigd, terwijl het meisje geen persoonlijk letsel opliep. De automobilist reed na het ongeluk je door. Opbrengst kollekte Tijdens de Interkerkelijke Volks- kerstzangdienst op vrijdag 24 decem ber in de Gasthuiskerk werd gekol- lektccrd voor de Stichting Vluchte ling te Den Haag. De opbrengst be droeg 1.501,45. Controle verlichting fietsen De rijkspolitie kontroleerde dins- ZIERIKZEE De rijkspolitie heeft tot op heden de dader van de afgelo pen vrijdag gepleegde overval op het postkantoor te Scharcndljke niet kunnen achterhalen. Het gestolen be drag bedraagt 200#,—. De verklaringen van getuigen wij zen er op dat de overvaller ongeveer 17 d 18 jaar oud moet zijn, met een lengte van ongeveer 1,70 A 1,75 meter; hij heeft een fors postuur, bruine (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De zaak biedt ruim zeventig zit plaatsen, langs de fleurige bar staan enkele krukken voor de snelle kof fiedrinkers. De Wiener Konditorei is dagelijks, behalve op maandag, geo pend van 's ochtends acht tot 's mid dags vijf uur. „Wie nu in Zierikzee dus voor tien uur trek in een kop kof fie heeft, kan bij ons terecht", aldus Maurice. Aan de opening van deze nieuwe zaak ging een verbouwing van 4 a 5 weken vooraf. Het werk werd uitgevoerd door de heer Niels van Leeuwen. De inrichting van het pand werd verricht naar eigen idee. dag 3 januari om 20.00 uur. Iedereen is welkom. Kerstboomverbranding Jeugdsociëteit „De Pul" heeft ook dit jaar weer het heft in handen bij de kerstboomverbranding. Dit ge beurt ook nu weer onder toezicht van politie en brandweer. Bomen kunnen ingeleverd worden op dinsdag 4 ja nuari om 18.30 uur. Om 19.00 uur volgt dan de verbranding. Diefstal In de nacht van woensdag op don derdag werd ingebroken in de „Poin ter Club" op het recreatiepark Aqua- delta. Vermist wordt de gehele ge luidsapparatuur, waaronder een eind versterker, een lichtorgel en een mengpaneel, ter waarde van 10.000,—. GOES Zeeuwse spuitdag Vrijdag 7 januari wordt in de Prins van Oranje te Goes de zogenoemde Zeeuwse spuitdag gehouden. Deze wordt georganiseerd door de bond van agrarische loonbedrijven, afde ling Zeeland/Brabant, de federatie van verenigingen voor bedrijfsvoor lichting en de stichting ter bevorde ring van het landbouwkundig onder zoek in Zeeuws-Vlaanderen. 's Morgens geeft dr. ir. C. J. A. Ba- rèl een overzicht van ervaringen en vooruitzichten bij ziekte- en onkruid- bestrijding '82/'83. 's Middags wordt het onderwerp „Aaltjes en aaltjesbe- strijding". De Zeeuwse spuitdag be gint om 10.00 uur. (Vervolg van pag. 1) ogen en zwart, kortgeknipt haar. Hij was gekleed in een beige-kleurige jas. Aan de hand van getuigenverkla ringen heeft de rijkspolitie een kom positiefoto samengesteld. Degenen die meer informatie kunnen geven naar aanleiding van bovenstaande foto kunnen geven naar aanleiding van bovenstaande foto kunnen kon- takt opnemen met het groepsbureau zierikzee, tel. 01110-4055. deling hield in. dat het parcours rond de Brogum boerderij zo snel mogelijk moest worden afgelegd. Verder dien de over 50 m een kruiwagen te wor den voortgeduwd met één van de an dere deelnemers erin. Vervolgens een langeafstandsloop vanuit Brogum. door het Groene Weegje, over de Zuidhavenpoortbrug en weer terug naar de boerderij aan dc Julia- nastraal. Wie dan nog krachten had. kon zijn techniek met een voetbal ten toon spreiden. Uitslag „Een prima middagje", vonden de deelnemers ondanks de kou en veel nattigheid. Winnaar van het evene ment werd de muntenkommissie. die voor deze prestatie oen echte taart (geen spons dus) in ontvangst mocht nomen De verdere uitslag was als volgt 2. Barkommissio. 3, Bestuur; 4. Sportkommlssle; 5. Komblnatie- team en 6. Discokommissie. AMSTERDAM - Bij het kantoor van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot aan de Singel in Amsterdam is woensdagavond een bom ontploft. In het pand was op het moment van de ontploffing niemand aanwezig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3