VOETBAL OP SCHO U WEN-DUIVEL AND IN 1982 W0 .soberheid troef i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1983 Nr 23343 37 SCHOUWEN-DUIVELAND - Het afgelopen jaar zal een jaar blijven, dat veel, zo niet alle voetbalfans zich zullen blijven herinneren. Italië bluft in Spanje ,,die Mann- schaft" af; Maradona en Zico luiden mogelijk een nieuwe voetbalperiode in; het Ne derlandse internationale voetbal zakt ongekend ver weg; aan de andere kant zorgt Jo- han Cruyff er persoonlijk voor dat er in ieder geval bij de wedstrijden van „zijn" Ajax veel publiek komt; met vijf punten voorsprong pakt de ploeg uit „de Meer" de landsti tel; PSV en AZ'67 eindigen op eerbiedige afstand op de volgende ereplaatsen; MVV, Den Haag en De Graafschap moeten terug naar de eerste divisie en Helmond Sport, Fortuna SC en Excelsior komen deze ploegen vervangen; voor de FC Amsterdam en SC Amersfoort valt het professionele doek, Nederland heeft twee betaalde ploegen minder; Wim Kieft wordt met 32 doelpunten Nederlands en Europees topskorer; bij de zondag-amateurs wordt RKC landskampioen en bij de zaterdag-amateurs wordt het IJssflmeervogels; AZ'67 wint de KNVB-beker en de Alkmaarse ploeg gaat aan het eind van een goed seizoen „uitverkoop" houden, zelfs Georg Kessler en Kees Kist moeten weg; op Schouwen-Duiveland handhaven de vier KNVB-ploegen zich op hun stek; in het afdelingsvoetbal lopen ZSC, SV Opwerkerk en dwerg Zonnemaire tegen een degradatie aan; DFS promoveert naar de eerste klas van het zaterdagse afdelings voetbal; Zierikzee wint de Schouwen-Duiveland-trofee op het Oostersportpark in Oosterland; daar beginnen de verhalen over Zierikzeese ronselpraktijken, die uitein delijk uitdraaien in de overgang van Sjaak Vasseur en Dick Hart van Renesse naar de zondag derde klasser, waar Bas de Zeeuw de technische scepter zwaait; voor Renesse, waar Ko Willemse trainer wordt, lijken de vermeende ronselpraktijken ernstige ge volgen te gaan krijgen; ZSC, SV Ouwerkerk en Zonnemaire schijnen op weg het verlo ren gegane terrein goed te gaan maken; Rini Verwest weigert een aantal leuke aanbie dingen, maar Rick de Haan vertrekt van Renesse naar DS'79; voor Adrie Koster komt het definitieve voetbaleinde Bruse Boys is sinds een paar jaar de hoogst spelende Schouwen-Duivelandse voetbalformatie. Een jaar nadat Zierikzee onnodig het tweede klasserschap in de zondag kompetitie verspeelde, loodste Nico de Frel de Bruse for matie via een 3-3 gelijkspel bij Krabbendijke naar de za terdagse tweede klas. De Frel werd opgevolgd door Maar ten van Pelt, evenals zijn voorganger afkomstig uit Ber gen op Zoom, maar het werd slechts een .scharreltje". Een echt huwelijk tussen Bruse Boys en Van Pelt zat er niet in. Al heel vroeg in het seizoen had Van Pelt zijn ont slagbrief in huis, maar ondanks de matige verstandhou ding presteerde de Bruse formatie opmerkelijk goed en waren er enkele wedstrijden voor het einde zelfs nog the oretische promotiemogelijkheden. Tijdens de kompeti tiewedstrijd Bruse Boy-WHS peilde Bruse Boys- voorzitter Maarten Verspoor voor het eerst WHS-trainer Jan Englebert, die door meningsverschillen met het Sint- Annalandse bestuur ook al vroeg zijn congé had gekre gen. In een mum van tijd werd de verbintenis beklonken en aan het begin van de kompetitie 1982/1983 verving Englebert zijn konfrater Van Pelt. Hoopvol gestemd Iedereen bij Bruse Boys was hoopvol gestemd over de dingen, die komen gingen, maar de hoop lijkt duidelijk overtrokken. De paarse brigade „loopt" niet lekker. Ja cob van de Berge, de levensgevaarlijke spits uit het sei zoen eerder, speelde nog niet een hele wedstrijd mee. Ook Eddy Schild. Tonny van de Berge, Cees Willemse en aan voerder Wim Geluk draaien lang niet als een seizoen eer der. Door de versterkte promotie uit de tweede klas leek bij sommige Bruënaren de verwachting te leven, dat de ploeg van de hardwerkende en in korte tijd vreselijk po pulair geworden trainer Jan Englebert, een echte kans zou krijgen om zelfs op te rukken naar de eerste klas. Aan het begin van de winterstop staat de ploeg echter in de staart van de tweede klas. Over promotie hoeft niet meer gedacht te worden, veel meer moet men het oog ge richt houden op die onderste positie, die als enige degra datie inhoudt. Gelukkig heeft het .Sprang-C'apeise NEO'25 af te rekenen met een geweldige krisis en gaat de ploeg met nul punten regelrecht op de derde klas af. In de nu lopende kompetitie heeft Bruse Boys op eigen terrein nog niet gewonnen. Dat knaagt op een niet geringe wijze. Twee overwinningen werden behaald op vreemde bodem: tijdens de tweede kompetitiewedstrijd met 2-3 bij Altena en in de laatste wedstrijd tot nu toe bij NEO'25: 1-2. In de tweede kompetitiehelft komen volgens Jan Englehert wel weer de punten, als Iedereen - inkluslef Jacob van de Berge - weer fit is. De paarse ploeg zit overigens als enige Schouwen-Duivelandse formatie nog in het KNVB-bekcr- gebeuren. In de volgende ronde komt Snicrdiek naar Bruinis.se. Voetbalvereniging Zierikzee beleefde opnieuw een roe rig jaartje, opnieuw, omdat het ook in de twee voorbije jaren nogal eens rommelde binnen de voetbalhoofdnlacht van Zierikzee, maar zeker ook in bestuurlijk opzicht Sinds een paar maanden is Jan Hagesteijn uit Noordgovr- we nieuwe sterke man. zoals men dat voor een voorzitter zo graag pleegt te zeggen. Enige maanden eerder stapte Rinus de Broekert als zodanig op en met hem verdween ook een kleurrijk verenigingsman als Jaap de Haan, die bijna een kwart eeuw bestuurder was van Zierikzee. Ge durende een periode was voormalig voorzitter K. B. Hoogerland interim-voorzitter en Jan Hagesteijn fun geerde een poosje als waarnemend voorzitter. Inmiddels werden de bestuurlijke rijen „deskundig" gesloten, maar Zierikzee kwam nog op een andere manier in opspraak. Tijdens het Schouwen Duivelands kampioenschap, dat als een feestdag wordt aangekondigd, bleek Zierikzee plotseling op het oorlogspad. Althans, dat is de vaste overtuiging van Renesse bestuurders en ook anderen ont dekten Zierikzee mensen met overschrijvingsformulie ren op het Oosterlandse sportpark. Overigens werd ook de verwijtende vinger geheven naar Mevo. dat er identie ke praktijken op na zou houden, terwijl er een duidelijke - onbeschreven afspraak is, dat Schouwen-Duivelandse voetbalverenigingen niet bij elkaar zouden jagen op spe- fers. Storm in glas water Een paar weken leek het gebeurde op het Oostersport park er-n storm in een glas water, maar toen Renesse op de valreep Sjaak Vasseur en Dick Hart nota bene bestuurslid van de Westhoek-vereniging - zag vertrek ken, ging er bij diverse Rcnesse-bestuurslcden weer wat dagen. Zierikzee bleef de beschuldiging van ronsolarij kategorisch ontkennen, maar Renesse zot en zit wel met de gebakken peren. Na het vertrek van Rick do Haan naar DS'79 en Jaap van Oeveren, terug naar ZSC, bete kende dit nieuwe verlies te veel van het goede. Een en ander kan niet meer opgevangen worden en de ploeg van voorzitter Johan Bom en trainer Ko Willemse krijgt de sportieve geste van het machtige Zierikzee in de vorm van een geheide degradatie op een zilveren schaal tje gepresenteerd. Dc ploeg van Willemse Is halverwege de kompetitie 1982/1983 in een hopeloze situatie gema noeuvreerd. Om zich te kunnen redden mag er wel een wondertje gebeuren en die zijn anno 1983 uiterst zeld zaam geworden. In de breedte zit Renesse aan het pla fond. Een en ander heeft overigens ook Zierikzee niet ge maakt tot een wonderploeg. De formatie van trainer Bas dc Zeeuw (voor het tweede seizoen met dispensatie werk zaam. ondanks de jacht die de WON van voorzitter Jaap van der Leek op deze uitwassen maakt) staat op een enke le punt na op de laatste plaats en is ook kwa voethal - in kompetitieverhand - uitgegroeid tot een ware degradant. In de tweede kompetitiehelft zal flink moeten worden aangepakt om niet vierde klasser te worden. In de zaterdagse vierde klas handhaafden Mevo en SKNWK zich in het voorbije seizoen. In de eerste helft van het seizoen 1982/1983 ziet het er voor het Nieuwer- kerkse SKNWK, waar trainer Kees van de Linde aan het begin van het seizoen het bewind over nam van vakman Ed van Dalen, erg somber uit. Samen met SNS uit Stad aan 't Haringvliet vecht de ploeg voor de laatste plaats of liever voor de voorlaatste plaats. Vooralsnog is SKNWK hekkesluiter met slechts vier gelijke spelen uit de eerste kompetitiehelft. Het zoet van een overwinning was nog niet weggelegd voor de Nieuwerkerkse vierde klasser. Aanmerkelijk beter vergaat het tot nu toe het Zierikzeese Mevo. De formatie van trainer Toon van Tiggelhoven ver keert zelfs in de kop van het klassement en had ruim schoots klasse-aanvoerder geweest kunnen zijn, als er niet een paar keer knullig op het Zierikzeese sportpark Bannink was verloren. In de tweede kompetitiehelft kan de oranje ploeg evenwel alles recht trekken. Van Tiggelhoven beschikt over een hardwerkende ploeg, die genegen is voor iedere meter grond te knokken. Voor het Schouwen-Duivelandse voetbal, maar meer nog voor het Zierikzeese gebeuren zou het mooi zijn als Mevo aan het eind van deze kompetitie op zou rukken naar de derde klas. Voor de zondag derde klasser Zierikzee zou dat wel eens nare gevolgen kunnen hebben. Als de ge ruchten geen geruchten blijven is de stroom van overlo pers dan niet te tellen. Traditionele inzinking- In de eerste klas van het zaterdagse afdelingsvoetbal stond Duiveland aan het begin van 1982 als debutant zeer hoog geklasseerd, maar de ploeg van trainer Piet Roks had toen de bijna traditionele inzinking nog niet gehad. Deze kwam in de eerste wedstrijden van de tweede kom petitiehelft dan ook prompt. Week over week moesten de punten plotseling aan de tegenstanders worden meegege ven en de geelzwarte ploeg zakte zo ver, dat even nog de gradatie dreigde. WIK uit kerkwerve deed het allemaal net andersom. Velé weken lang stond de plöèg Vlh'trainer Henk Sprong met afstand op de laatste plaats. Toen in Kerkwerve evenwel bekend werd, dat ex-WIK-keeper Adrie Noordij- ke het trainerswerk van Sprong zou gaan overnemen in het volgende seizoen, toen stroomden de winstpunten binnen en werd uiteindelijk de derde Schouwen-Duive landse ploeg in deze klas, ZSC uit Scharendijke, het kind van de rekening. Ondanks de degradatie van de Scharen- dijkse formatie bleef het aantal eerste klassers gehand haafd op drie, omdat DFS uit Burgh-Haamstede promo veerde. Lange tijd kwam ook Brouwershaven in aanmer king, maar de formatie van Kees Berrevoets akteerde te wisselvallig om een echte topper te kunnen zijn. Na de ge voelige leegstroming tussen de twee kompetities in lijkt het ook maar heel goed, dat Brouwershaven niet steeg, want het zal al een klein wondertje zijn, als de Brouwena- ren, die inmiddels onder leiding staan van Kees van Dij- ke, zich het lopende seizoen in de tweede klas kunnen handhaven. De promotie van DFS lijkt, nu de eerste kompetitie helft achter de rug is, gerechtvaardigd. De formatie van trainer Kees Rijnberg draait goed mee in de bovenste ge lederen, al gebied de eerlijkheid te stellen, dat het onder linge verschilt lussen de eerste klassers wel erg klein is. Ook WIK en Duiveland tellen nagenoeg hetzelfde punten- aantal als DFS. In de tweede klas gaan ZSC en het uiterst lastige Bevelanders samen op kop. Beide ploegen verlo ren nog niet. maar het onderlinge duel op het Seharen- dijkse veld werd al diverse keren afgelast, ondanks het feit, dat ZSC sinds enkele weken beschikt over een kom pleet nieuwe tweede veld. In het zondagse afdelingsvoet bal passeerde de situatie van eerste klasser Renesse al uitgebreid de revue. Als er een prijs voor de zwaarst ge dupeerde formatie zou zijn, kwam de ploeg van Ko Wil lemse probleemloos in aanmerking. Tweede klasser Dreischor heeft overigens ook behoor lijk af te rekenen met tegenslagen. Diverse spelers heb ben af te rekenen met een langdurige blessure en dat doet de prestatiekurve van dc formatie van trainer Kees Kom mer beslist geen goed. Nadat men het vorige seizoen op een goede middenmootpositie eindigde, moet Dreischor nu voortdurend knokken tegen het degradatiespook. Vooralsnog lijkt de ploeg het nog steeds te redden. Derde klasser SV Ouwerkerk lijkt de weg terug naar de tweede klas voor negentig procent achter de rug te hebben. De ploeg van trainer Bertus Bleyi gaat het een half jaar gele den verspeelde terrein ongetwijfeld terug veroveren. Belangrijke aanwinst in de ploeg is René Wanrdenburg, die een groot deel van de Ouwerkerksc produktie voor zijn rekening neemt. Ongeveer hetzelfde verhaal geldt voor Zonnemaire. De voctbaldwerg van Schouwen-Dui veland is nog steeds zonder puntenverlies en de champag ne voor het naderende kampioenschap staat vast al koud. Een voctbaljaar is weer achter de rug. Ongetwijfeld een roerig jaar, waaraan nog wel eens terug gedacht zal worden, maar voorlopig stappen we de drempel over naar een volgend jaar. Een jaar waarin voetbalplczier en voetballeed weer hand in hand zullen gaan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 37