SPORT 1982 Handballers Delta Sport: terug Ger Monster rukte in 1982 op naar eilandelijke biljarttop Schouwen-Duiveland Schaken blijft kleine sport AV Delta Spi rt: inleveren Schouwse Ruiters hadden meeste sukses Volleybal groeide in 1982 uit tot populairste sporttak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1982 Nr. 23243 33 SCHOUWEN-DUlVELAND - Hel sportjaar 1982 sit er ook voor Schouwen-Duiveland weer kom pleet op. Voor de ene tak van sport was het een jaar om nog lang over door te praten. Voor de andere waren de tegenvallers talrijker dan de meevallers. De voetbalsport is nog steeds veruit de meest bedreven sporttak, maar vooral daarin was het allemaal maar wat somberljes. Drie van de dertien standaardteams liepen tegen een de gradatie aan, een vereniging kon een feestje bou wen, omdat men de kompetitie erna een klas ho ger mocht gaan spelen. Voor ZSC uit Scharendij- ke, de Sportvereniging Ouwerkerk en Zonnemai- re was het degraderen geblazen, DFS uit Burgh- Haamstede veroverde een plaats in de zaterdagse eerste klas. Sporttakken waarin het beter ging waren de handbal en de volleybal. De handbalheren van Delta Sport heroverden na een jaar weer de derde divisie van het landelijke gebeuren. De formatie van coach Cor Mol deed dat nog wel ongeslagen. Inmiddels zit de helft van de kompetitie in deze derde divisie erop en reeds nu mag met een gerust hart gesteld worden, dat de blauv/witte ploeg dit jaar in ieder geval voor handha ving zal zorgen. Een stapje omhoog ook gingen de volleybaldames van Kwiek uit Bruinisse. Door deze promotie naar de eerste klas is deze formatie nu de hoogstspelende volleybalformatie van Schouwen-Duiveland gewor den. De herenploeg van Mevo '80 promoveerde eveneens. Na drie keer net de boot gemist te hebben, werd nu niets aan het twijfel overgelaten. Ongeslagen pakten de mannen van coach Marco Reedijk hun ticket naar de tweede klas. Voor zowel de dames-equipe van Kwiek als de her enformatie van Mevo '80 geldt inmiddels wel, dat men ook in de nieuwe klas aardig van zich doet spreken. Kwantiteit en kwaliteit Sporten, die het afgelopen jaar terdege aan de weg timmerden zijn de tennissport en de ruitersport. Voor beide geldt, dat er zowel een toena me is in kwantiteit als in kwaliteit. Gebiljart werd er ook weer ontstel lend veel. Naast de gebruikelijke bondskampioenschappen werden er nog een paar attraktieve invitatietoernooien gehouden, die veel publiek op de been brachten, maar die er ook voor zorgden, dat het spelniveau aan merkelijk toenam. Hockeyvereniging HSD kreeg voor het eerst een lid in een Zuid-Nederlandse vertegenwoordigend team en de handbalvere nigingen Delta Sport en SV Ouwerkerk beleefden hetzelfde met leden van hen. Natuurlijk hoort in een dergelijke opsomming het surfen niet te ontbreken. Liesbeth Kort en Marion van Dongen zorgden ervoor, dat Schouwen-Duiveland overal ter wereld werd genoemd. In de wielren nerij tekende Toon van der Steen uit Bruinisse voor een fraaie zege in de Ronde van Nedersaksen en Badmintonvereniging Zierikzee beland de voor het eerst in de landelijke kompetitie. In de atletiek was er natuurlijk Jacolies van Gastel met haar nationa le titel meerkamp, maar ook waren er Esther Goedhart en Janny Ver- kaart. die beiden tijdens de Europese veteranenkampioenschappen fiks aan de weg timmerden. Damvereniging Zierikzee jubileerde en organi seerde aan de hand daarvan voor het eerst het Zeeuwse sneldamkampi- oenschap. Anton Saman miste de hoogste plaats op een haar. Al met al best een seizoen, waarin heel wat sportieve hoogtepunten konden worden genoteerd. Op de volgende vier pagina's ligt de Sport - redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode enkele opmerkelijke zaken nog eens op de voorgrond ZIERIKZEE - Toen de heren hand- balploeg van Delta Sport aan het eind van het seizoen 1980-1981 uit de derde devisie degradeerde werd ver ondersteld, dat de ploeg in de breedte gewoon te kort kwam. Wanneer een van de betere spelers weg zou vallen om welke reden dan ook, dan zou de ploeg als ploeg fiks in kracht inboe ten. Bovendien kende de formatie van coach Cor Mol aardig wat tegen vallers. Iedereen ging er van uit, dat de blauwwitte brigade zich als derde van onder veilig had gespeeld, maar door een ingenieus degradatie systeem bleek dit een misvatting te zijn. Het verloren gegane terrein moest in de kortste keren worden goedge maakt en tegelijkertijd zou naar ver sterking in de breedte gezocht moe ten worden. Beide streefzaken wer den gerealiseerd. De herenploeg van de Zierikzeese vereniging bleek op nieuw te klein voor tafellaken en te groot voor servet. Wat in de derde di visie allemaal net niet lukte, lukte in de eerste klas van het afdelings handbal dóódsimpel. Tegenstander na tegenstander werd opgerold en het kampioenschap werd zonder een verliespunt binnen gehaald. Gerommel Inmiddels werd met name door coach Cor Mol voor de nodige ver sterking gezocht, al was daar voor een niet gering deel gerommel" bij GSC voor nodig om wat voor elkaar te krijgen. Piet van Dalen kwam terug op het oude nest en Frank Thiery tilde het kwantum kapabele eerste teamspe lers naar aanvaardbare getallen. De dubbele ingreep lijkt te zijn geslaagd. De herenploeg van Delta Sport is in de nu voor de helft ver speelde kompetitie een zeer goede middenmoter. Ook het dameshandbal dient bij Delta Sport een fikse impuls te krij gen. Mogelijk dat hier een taak ligt voor de leiding van Delta Sport voor 1983. De beide damesteams draaien hun kompetitie mee, maar zo op het oog lijkt er duidelijk meer uit te ha len te zijn, dan dat er momenteel uit komt. Beter gaat het bij Ouwerkerk, waar trainer/coach Henk Snijders in minder dan geen tijd een flinke popu larisering heeft losgeweekt yoor de handbalsport. Met de keus van Delta Sport-keepster Petra van 't Leven en Ouwerkerk-aanvalster voor het Zeeuwse handbalteam lijkt overi gens weer wat vuur te zijn toege voegd. ZIERIKZEE Op twee plaatsen op Schouwen-Duiveland wordt in vereni gingsverband geschaakt. Schaakvereniging Zierikzee maakt momenteel een tijdperk door, waarin het kwa prestaties erbarmelijk gaat. Zowel het eerste als het tweede team dreigen aan het eind van de lopende kompetitie te degra deren en daar waar het de jeugd betreft valt er weinig positiefs te zeggen. Min of meer op een been toont good-old J. J. van den Ende zich de sterkste kluh- schaker. Bij TOG In Bruinisse ligt het iets beter. In deze vereniging komen de jonge ren wei degelijk op het voorplan J. de Jonge werd kampioen van de vereni- ging en als team werd in de eerste helft van het jaar het kampioenschap be haald in de tweede klas van het teamkampioenschap. Ook de opleiding van jonge schaaktalentjes verloopt uitstekend. Het afgelopen jaar werden er bij zonder veel diploma's uitgereikt Voor een niet onbelangrijk deel hebben de ervaren schakers daar hun inbreng in. SCHOUWEN-DUIVELAND - In 1982 groeide er niet een sport zo ge weldig in zowel passieve als aktieve populariteit als de volleybalsport. De herenploeg van Mevo '80 en voor al de damesploeg van het Bruinisser Kwiek tekenden daar voor een niet onbelangrijk deel voor. Beide ploe gen werden kampioen en promoveer den naar ongekende hoogte: de da mes van Kwiek naar de eerste klas en de heren van Mevo '80 naar de tweede klas. Met de suksessen van deze twee teams groeide ook het fa natisme in de overige teams binnen de twee verenigingen, terwijl ook het rekreatieve volleybalgebeuren op de vrijdagavonden in sporthal Onder dak uit zijn voegen barst. Dit seizoen worden er per wed strijdavond maar liefst twintig wedstrijden afgewerkt, in plaats van de zestien die er in voorgaande jaren gepland stonden. De toevoeging van een jeugdpoule is hier de voor naamste reden voor. Vele honderden bedrijven de volleybalsport nu in re- kreatief verband en ongetwijfeld zou het legioen nog groter zijn als er meer sporthal-uren beschikbaar zouden zijn. Door het voorlopig stilvallen van de werkzaamheden aan de Haamsteedse sporthal Krayestein is uitbreiding evenwel uitgesloten, te meer daar er ook behoorlijk wat uurtjes voor handen moeten blijven voor de Nevobo-teams van Mevo '80 ZIERIKZEE Atleten en atletes van atletiekvereniging Delta Sport waren het afgelopen seizoen weer veelvuldig aanwezig op de diverse wedstrijden, al moet gesteld, dat de vereniging waarvan Wim Schot in middels het voorzittersschap is gaan hekleden, in kwaliteit enigszins heeft moeten inleveren. Op de bestenklassemontlijsten prijken desondanks nog aardig wat namen van leden van de Zierikzeese vereniging. Door studie moesten en kelen echter de atletiek laten voor wat hij was. Traditioneel werden het afgelopen seizoen weer de Delta Cross, de Parinckoekenloop en de Mosselloop verlopen tijdens het crossseizocn. Het schitterende do- meinengebied bij West enschouwen fungeerde weer als strijdtoneel. De jaarlijkse Singelloop ging over de fraaiste wegen van het centrum van Zierikzee en de zege ging voor een keer naar Schotland Traditio neel waren natuurlijk ook de vele goede klasseringen van Jacolies van Gastel, waardoor zij ondanks een korte rustperiode nog altijd de trots van de vereniging bleef. Natuurlijk was de vereniging weer volop aktief tijdens de Ir. Knaap pupillenkompe- titie. NIEUWERKERK - Als er het afge lopen jaar een biljarter op Schouwen-Duiveland een geweldige progressie gemaakt heeft, dan is dat beslist Ger Monster. De uiterst vrien delijke, goedlachse, maar op kritieke momenten ook trefzekere speler van de Nieuwerkerkse biljartvereniging DOS speelde zich in diverse spelsoor- ten naar de top in het distrikt Schouwen-Duiveland van de KNBB. Recentelijk voegde hij daar een ge westelijke titel aan toe en het scheel de slechts een fraktie of Monster had zich zelfs met een nationale titel mo gen kronen. Pas in de finale werd hem daartoe met minimaal verschil de weg versperd. Andere spelers, die gedurende de voorbije twaalf maanden hoog skoorden waren Adrie Geelhoed, Wim Donkersloot, Leo de Munnik, maar vooral ook Johan Pankow. De KVL-speler telde procentueel de grootste vooruitgang en het lijkt ze ker niet ver meer, vooraleer Pankow zich bij dé allergrootsten op Schou wen-Duiveland meldt. De speler uit Noordgouwe geldt als een puur na tuurtalent, dat mits bij een goede le raar, in de kortste keren ook buiten het Schouwen-Duivelandse distrikt furore zou kunnen maken. Veelzijdig Alles wat Johan Pankow aanpakt, speelt hij in de kortste keren minstens ^zo goed als zijn grootste konkurrenten. Dat hij in korte tijd is uitgegroeid tot een veelzijdig biljar ter bewees hij tijdens de op 19 decem ber besloten vierkamp van biljartve reniging OKK, waar hij als invaller meer dan voortreffelijk voor de dag kwam. Barry Berrevoets kwam daar ove rigens als sterke winnaar voor de dag. Hij skoorde evenveel wedstrijd- punten als Ger Monster, maar kwam aan een beter geproduceerde percen tage karamboles over de twintig ver speelde partijen. Vooral in de eerste maanden van het jaar viel Leo de Munnik op met zijn rechtlijnig bil jartspel, vooral in de spclsoorten driebanden en bandstoten. In de maanden november en de cember was het Adrie Geelhoed-tijd. Geelhoed pakte kort achter elkaar twee titels en toonde daarmee aan zonder twijfel een van Schouwen- Duivelands betere biljarters te zijn. Een man, die er nog wel degelijk was, maar die een mindere periode doormaakt, is Rinus Lems. De BV Bommcnede-speler stond jaren op vrij eenzame hoogte, maar moet in middels enkele spelers naast zich dulden, die gelijkwaardig of nage noeg gelijkwaardig aan hem zijn. AI met al mag gerust gesteld worden, dat de biljartsport op Schouwen-Dui veland in de breedte floreert. en Kwiek. De Bruse vereniging heeft overi gens af te rekenen met een extra gro te handikap. De hoogste damesfor matie mag van de Nederlandse vol- leybalbond geen wedstrijden meer afwerken in het voor volleybal vol komen ongeschikte lekke gymzaaltje De Dreef in Bruinisse. Omdat de vroede vaderen van het vissersdorp ook een nieuwe sportakkommodatie niet zien zitten - ondanks een gift van drie ton Telebingo-gelden - moet er een andere oplossing gevonden wor den. Spelen in de Zierikzeese sport hal was wel mogelijk, maar ging om onbegrijpelijke redenen niet door. Het Middelharnisser Sparta/H had evenwel nog een vriendendienst in petto en stond de dames één veldje in de plaatselijke Olympiahal welwil lend (maar vooral gratis) af en klaar was Kees (Arensman). Geen fraaie oplossing maar voor de Kwiek- dames vooralsnog de bevredigendste en sportief lijkt het nog niet eens zo'n slechte keus, want de Bruse formatie doet het in de eerste klas opnieuw erg leuk. De Mevo '80-heren in hun klas overigens ook ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland telt te veel ruiter- verenigingen. Deze stelling is al heel wat keertjes te ber de gebracht. Een grote vereniging zou het peil onmisken baar aanmerkelijk opkrikken, maar dat schijnt in de mo derne samenleving en sportbeleving nu eenmaal niet meer mogelijk te zijn. Ondanks deze sombere konstate- ring mag gerust gesteld worden, dat de ruitersport op Schouwen-Duiveland bijzonder leeft. In het voorbije jaar behaalde iedere vereniging zo wel zijn suksesje, maar met kop en schouders staken de Schouwse Ruiters er toch ruimschoots bovenuit. De vere niging uit Dreischor kreeg het afgelopen jaar twee Zeeuwse menkampioenen in hun midden: vader Anton en zoon Peter Hanse pakten de titel in Lewedorp, de een in de zware klasse, de ander in de middenklasse. Ook bij de pony's kon het allemaal niet op. Tien kombi- naties knokten zich tijdens de Zeeuwse ponykampioen schappen naar de tweede plaats achter De Kleppertjes in het klubkampioenschap, een fraaie prestatie. Een reser ve-kampioenschap was er in Serooskerke ook voor René Rentmeester met zijn pony Pluto in het M-springen. Toch waren ook andere verenigingen aktief en sukses- vol. Bru ging voorop met Simone Stahlie en Marjolein Geelhoed, PPC Schouwen-Duiveland viel bij herhaling op met amazones als Patricia de Broekert, Marion Hof land en Inge van de Berg, de drie zussen Butler droegen met name in de tweede seizoenhelft Ruitervereniging Re- nesse uit en Westelijk Schouwen kreeg als eerste landelij ke Schouwen-Duivelandse ruitersportvereniging een Z- kombinatie in de dressuur door Jori van der Bijl en Ra pid. 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 33