EEN GELIEFDE VORM VAN KOMMUNICEREN Sport- en Dorpskranten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 30 december 1982 Nr. 23243 31 ZIERIKZEE - De uitleg, die Gabri de Groot gaf over de werking van stencilmachines en een inbrandapparaat bleek voor de deelnemers aan de kursus ..Druk met Drukwerk" zeer nuttig. De belangstelling voor deze kursus, opgezet door Stichting Samenlevingsopbouw en Stichting Jeugd, bleek zo groot, dat inmid dels besloten is begin volgend jaar de serie van vier lesavonden te herhalen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ..Druk met Drukwerk" leverde 35 aanmeldingen op; er konden 25 kur- sisten worden toegelaten, maar dege nen, die teleurgesteld moesten wor den, zullen alsnog een kans krijgen, daar inmiddels besloten is deze kur sus begin volgend jaar te herhalen. ..Druk met Drukwerk" bestond uit vier kursusavonden in het gebouw van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. We namen er een kijkje tijdens de derde avond toen de kursisten, verdeeld in groepjes, praktische kennis konden opdoen met tekenen op stencils, tikken op een elektrische typemachine en met het opzetten van een goede lay-out rond een eenvoudig bericht. een stencilmachine. Een hele nuttige uitleg en demonstratie, zoals bleek uit de reaktie van de deelnemers. ,,Houd vast aan je eigen systeem bij de klub, als dat goed draait", kon Gabri de Groot zijn kursisten wat dit betreft meegeven. Velen waren het erovereens, dat zelf werken met in- brander en stencilapparaat toch wat meer voldoening geeft dan de zaak uitbesteden en het via de zogenaam de offset-methode laten vervaardi gen. Een duurdere methode, die over igens meestal zeer luxe resultaten oplevert. Tot nu toe werd er alleen gerept over het enthousiasme, dat er leeft voor sport- en dorpskranten. In de praktijk blijkt het vaak moeilijk de boom bezochten ook de kursus ,,Druk met Drukwerk". Zij zijn be trokken bij het initiatief van het me dedelingenblad ,,De Snapper" (Ten nisvereniging „Scelveringhe") een echt klubblad te maken. Verder heb ben beide dames zitting in een ouder kommissie en werd hen in die funk- tie verzocht mee te werken aan de schoolkrant. Als motief voor het op zetten van een klubblad geven ze op: het brengen van meer binding tussen de klub en de leden. taald te krijgen. Het inbranden wordt uitbesteed. Jan Oers bezocht de kursus in zijn funktie als redaktielid van ,,De Rode Nieuwsbode", het PvdA-blad van de afdeling Brouwershaven. Het komt eenmaal per kwartaal uit. De vaste rubrieken bestaan uit de behande ling van een thema en een interview met een wethouder of fraktielid. Janny Westcrbeke in Zierikzec heeft in haar eentje de zorg voor het verschijnen van „Korpsnieuws", het maandelijks blad van het Leger des Heils. Ze tekent voor de kopijvoor ziening, het typewerk, het inbran den, stencillen, vouwen en bezorgen. ,,Ik doe het allemaal zelf, vooral om dat ik het ook zo graag doe", laat Janny weten. Van de kursus ,.Druk met drukwerk" zegt ze ontzettend veel te hebben opgestoken. Marion Doeleman uit Dreischor laat desgevraagd weten, dat het ver schijnen van ,,Op de Stip" (S.V. Drei schor) zeer stipt is geregeld. Iede reen, die er bij betrokken is, heeft z'n eigen taak. Reeds een jaar van te voren worden vaste afspraken gemaakt over de preciese data waarop de voorberei dingen getroffen worden voor het dan en dan te verschijnen nummer. Dat verloopt vlekkeloos, volgens Marion. Zij tikt alle kopij op stencils en die worden afgedraaid op een ma chine, die een van de leden thuis heeft staan. De advertenties in ,,Op de stip" worden via offset gedrukt. Jubileum ,,'t Aollegaertje", de dorpskrant in Ouwerkerk, beleefde onlangs een gouden jubileum: in november werd het vijtigste exemplaar van de dorps krant verspreid sinds de oprichting in 1978. De redaktie bestaat uit men sen, die inmiddels ervaren hebben dat ze altijd impulsen moeten blijven geven om de dorpsbewoners tot het schrijven van stukjes aan te zetten. De motor, die deze mensen aan de gang houdt, ook in tijden dat het met die kopijvoorziening maar matig gesteld is, is het feit dat op vele wijze erkentelijkheid wordt getoond voor de ontvangst van ,,'t Aollegaertje". De Ouwerkerkse dorpskrant wordt vervaardigd via inbrander en stencil machine. Die stencilmachine kon destijds met behulp van een rentelo ze lening van de gemeente Duiveland worden aangeschaft. De (tweede hands) inbrander kon toen voor „een prikkie" worden gekocht; het appa raat vertoont nu echter zeer rare ku ren en de redaktie van ,,'t Aollegaert je" heeft derhalve wel wat zorgen voor de toekomst. Veel subsidiebron nen zijn er niet, maar ja wie weet voor de leefbaarheid in een kleine kern valt er misschien nog wel er gens een graantje mee te pikken. De „Noordernieuwswelle", de dorpskrant in Noordwelle blijkt in de praktijk te draaien op de inzet van twee mensen: Marian de Jonge en Karei Leeftink. Zij beschikken niet over eigen apparatuur, maar hebben wel een adresje waar de dorpskrant zonder problemen gestencild kan worden. In de „Noordernieuwswel le" komen vele dorpsgroeperingen aan bod: school, bejaarden, jeugd soos enz. Jongste in de rij dorpskranten is de „Sirjanskrant". Nog maar enkele weken geleden werd het eerste num mer uitgegeven van deze dorpskrant op Sirjansland. Het is een initiatief van de Stichting „Sirjansland Voor uit". Het zou te ver voeren alle sport- en dorpskranten met name te noemen. Vast staat in elk geval, dat het er ve le zijn. In veel situaties kan ge- konstateerd worden, dat de basis waarop zo'n krantje draait vrij smal is. Redaktieleden willen soms we ieens wat gefrustreerd raken als, on danks herhaalde oproepen, de lezers het vertikken zelf ook eens een arti keltje in te leveren. Als die redaktie leden het zat worden en er dienen zich geen opvolgers aan, dan is zo'n krantje gedoemd te verdwijnen en dat wordt door de niet-schrijvende lezers dan toch weer bijzonder be treurd. Meestal echter zijn er toch al tijd weer mensen, die het voortouw opnemen en een periodiek oprichten en/of in stand houden. Het is immers ook een prima manier om in klub- of dorpsverband te kommuniceren AP. Om vlotjes een sport- of dorps- krant op te zetten, moet je over een zekere „deskundigheid" beschikken. Er komt nog heel wat voor kijken voor je met een goed verzorgd blad, zowel wat inhoud als lay-out betreft, voor de dag kunt komen. Een beetje artistiek verzorgde om slag strekt uiteraard tot aanbeveling en om het financieel allemaal verant woord te houden, moet minstens een simpel begrotinkje worden op gesteld. Inkomsten en uitgaven De uitgavekant zal duidelijk zijn: papier, tekenmateriaal, stencils, nietjes enz. (afgezien nog van even tuele investeringen in stencilappa raat en/of inbrander). De inkomsten bestaan meestal uit de opbrengst van advertenties, opgegeven door regio nale ondernemers, die hun reklame- boodschap in zo'n blad meestal meer beschouwen als sponsering dan als promoting van hun bedrijf. Die ad verteerders moeten dus ook worden benaderd. Kortom: zo'n sport- of dorpskrant ligt niet zomaar een- twee-drie in de bus bij de lezers.. Signaal Het signaal, dat niet ieder adspirant-redaktielid over de nodige kennis beschikt, werd ook opgevan gen door de Stichting Samenlevings opbouw en de stichting Jeugd Schou- wen-Duiveland. Opbouwwerker Ad. Boonman en jeugdwerkleider Gabri de groot besloten derhalve tot het op zetten van de kursus „Druk met Drukwerk", speciaal voor mensen die aktief willen zijn of willen wor den binnen redakties van sport-, dorps-en schoolkranten, maar ook voor mensen, die individuele be langstelling hebben voor dit soort za ken. Vooral in de kategorie redaktie- lezers te entameren zelf ook een bij drage in de vorm van kopij te leve ren. „We hadden tien keer per jaar wil len uitkomen, maar we zijn nu nog maar aan de zesde maal", zucht bij voorbeeld Jaap Struyk, redaktielid van „Goal" (V.V. Zierikzee). Dit klubblad telt zijn derde jaargang en Jaap heeft er wel wat moeite mee, dat de klubleden niet wat vaker een stukje voor „Goal" inleveren. Wat betreft de luxe omslag van dit blad, laat hij weten dat deze werd ontwor pen door Marian Geraerds. Meer binding Elles v. d. Schaaf en Mieke Ver- In Serooskerke gaf het onderwij zersechtpaar Henk en Gerie Rösken de aanzet de schoolkrant uit te brei den tot een dorpskrant. Het blad ver keert inmiddels in de vierde jaar gang. Binnen één omslag worden school- en dorpskrant gezamenlijk uitgegeven. Alle dorpsbewoners mogen - onder eigen verantwoording - kopij voor de dorpskrant leveren. Het loopt goed met die kopijvoorziening, volgens Gerie Rösken en het is dan ook geen probleem de krant vier of vijf keer per jaar te laten verschijnen. Uit de opbrengst van de advertenties wil men trachten de (gekleurde) omslag van het blad te bekostigen. Door middel van een ansichtkaartenaktie wordt getracht de stencilmachine be- ZIERIKZEE - „Cronyck", „Klets over de tafel", „Noordernieuwswelle", ,,'t Aol legaertje", „Op de stip", „Tam-Tam", „Flik-Flak",Fore-Hand" het is slechts een zeer bescheiden greep uit de grote hoeveelheden sport- en dorpskranten, die met grote of minder grote regelmaat worden verspreid in deze regio. Deze vorm van kommuniceren in klub- of dorpsverband wordt blijkbaar van groot belang geacht. Vrijwel elke sportvereniging op Schouwen-Duiveland die zichzelf respek- teert, heeft een eigen periodiek. Daarnaast is op enkele dorpen, met name in de kleine kernen, het enthousiasme gegroeid een eigen dorpskrant op te zetten en in stand te houden. De dorpskrant in Ouwerkerk beleef de onlangs het gouden jubileum. In de vorm van een stripverhaal werd extra aandacht besteed aan deze mijlpaal. Eerste in de rij was Ouwerkerk met ,,'t Aollegaertje", gevolgd door Noordwelle met de „Noordernieuws welle", door Serooskerke met een ei gen dorpskrant en sinds kort door de „Bruse Dorpskrant" en - nog recen ter - door de „Sirjanskrant". leden van schoolkranten bleek de be langstelling voor deze kursus bijzon der groot te zijn. Een andere groep kreeg - in de keu ken van het gebouw - uitleg over het gebruik van een inbrandapparaat en CV.UFTIG IKIMUMKI ■ET EEH DOinilUT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 31