Zeeuwse admiraal werd op grootse wijze herdacht DE RUYTERFEEST OP SCHOUWEN-DUIVELAND 23 MAART 1907: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1082 Nr. 23243 29 In een blauwgeruite kiel, draaide hij aan 't grote wiel, de ganse dag-ag-ag, maar Miehieltje jongenshart leed ondraaglijk veel smart, ach-ach-ach. Als matroosje vlug en net, heeft hij voet aan boord gezet. Dat hoorde zo, naar Oost-Indië en naar de West, jongens, jongens, dat gaat opperbest, hajo-hajo-hajo. Daar staat Hollands admiraal, nu een man van vuur en staal, de schrik der zee. 'f is een Ruijter naar zijn aard, glorierijk zit hij te paard, hoezee-hoezee-hoezee. Wie kent niet dit bekende liedje uit zijn schooljaren? De held erin is onze beroemdste admiraal, Michiel Adri- aanszoon de Ruijter. Michiel werd in 1607 in Vlissingen geboren als zoon van een bierdrager. Hij begon zijn loop baan op zee bij de koopvaardij. Hij werd al snel kapitein-eigenaar van een schip. In 1641 deed hij dienst als tijdelijk schout-bij-nacht bij een expeditie naar Por tugal. In 1652 trad De Ruijter definitief in Onmiddellijk daarna werd hij belast dienst bij de vloot van de Republiek met het commando over de gehele der Zeven Verenigde Nederlanden. Nederlandse vloot. Hij voerde het be- In 1665 werd hij luitenant-admiraal. vel tijdens alle grote zeeslagen. In juni 1667 maakte De Ruijter met zijn schepen de beroemde tocht naar Chatham. De Nederlandse vloot voer de Theems op waarbij onder andere het Engelse admiraalschip The Royal Charles werd buitgemaakt. Door dit wapenfeit heeft de naam van De Ruijter nog altijd een bekende klank in Engeland. Beroemde woorden In 1676 werd Michiel met een veel te kleine vloot naar de Middellandse zee gestuurd om daar met Spaanse schepen de Fransen te bevechten. De Ruijter sprak tegen zijn superieuren de beroemd geworden woorden: ,,De Heeren hebben mij niet te verzoeken, maar te gebieden en al wierdt mij be- voolen 's Landts vlagh op één enkel schip te voeren, ik zou daarmee t'zee gaan en daar de Heeren Staaten hun ne vlagh betrouwen, zal ik mijn lee- ven waagen." Na een eerste onbeslist gebleven treffen werden de schepen gerepa reerd in Napels. Daar verleende de Spaanse onderkoning gratie, op voorspraak van De Ruijter, aan 26 Hongaarse predikanten, die als roei ers op de Spaanse galeien dienden. Overwinning Nadat de schepen weer zeewaardig waren gemaakt volgde een nieuw treffen tegen de Franse vloot. De Spanjaarden hielden zich lafhartig ter zijde. Tijdens deze slag bij Etna werd de admiraal echter door een ka nonskogel aan zijn linkervoet getrof fen. Hij viel op het dek van flinke hoogte. Zeven dagen later, op 29 april 1676, overleed De Ruijter en werd be graven in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Op zijn graf, dat nog altijd te zien is, schreef men: „Hij was een man, die niet uit beroemde voorvaderen gesproten, alles alleen aan God en zijn dapperheid te danken had Hij was de schrik des onmetelijk Oceaans." Dit jaar werd te Vlissingen de 375ste geboortedag van De Ruijter met enkele plechtigheden herdacht. Op de boulevard kijkt Michiel in bronzen vorm nog altijd uit over de Scheldemond. In 1907 was het 300 jaar geleden dat Michiel Adriaanszoon de Ruijter werd geboren. Men besloot dat in dit feit niet onopgemerkt voorbij mocht worden gegaan. In het navolgende willen we nagaan hoe Schouwen- Duiveland - 75 jaar geleden - dit De Ruijterfeest vierde. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Mr. Dijckmeester, schreef aan alle ge meentebesturen dat als herdenkingsdag 23 maart 1907 was vastgesteld. De Minister van Binnenlandse Zaken had verklaard dat aan die dag een nationele betekenis moest worden toegekend en dat de kinderen 'een vakantiedag kregen. Voor de ingang van de Zuidstraat (het groentje) te Ouwerkerk werd dit plaatje gemaakt tijdens het ..De Ruy- terfeest in 1907". Er werden spelle tjes gedaan door jong en oud. Aan de schoolkinderen werd een herden kingsplaat uitgereikt. Rechts van dorpsveldwachter J. P. Boot (op de rug gezien) het feestcomitee met hoge hoed. V.l.n.r.: Af. Slager. Af. Willemse (fungeerde vaak als violist ter opluistering van f eestavondjes), J. Hage, Adrie Romeyn, C. J. Bakker (hoofd van de school). C. Hoogerland, J. W. Romeyn en Job Romeyn. Links op de voorgrond Adrie Olree (jonge tje met meisjeskleren, gebruikelijk in die tijd). Jacob Olree. met muts Krina Jonker-Boogerd, Marina Jon ker. Koos Lukus, Maria Olree (met lange muts) kijkt in de kinderwagen. Jan Kramer (man met grote zijden pet). Joh. van Kooten (later postbo de), Toon Olree (met pet), naast de kinderen Kees Kuyper (grootvader van wethouder C. P. Kuyper), Job v. d. Have (man met sik en bolhoed). (Overgenomen uit „Duiveland zoals het was - Uitgeverij Steen gracht te Zierikzee.) De feestelijkheden begonnen reeds op vrijdag 22 maart. In Kerkwerve werden de kinderen 's middags ge trakteerd op chocolade en koek. Ter afwisseling werden toepasselijke liedjes gezongen. Ieder kind kreeg een portret van de grote held op kar ton, een boekje met zijn levensge schiedenis en een sinaasappel. „De kleinen gingen zeer voldaan huiswaarts". In Looperskapelle kregen de schoolkinderen op zaterdagmorgen boekjes en platen van Michiel. In El- lemeet tverd de jeugd getrakteerd op chocolademelk en krentenbrood. Elk kind kreeg ook hier een plaat met de beeltenis van „den grooten zeeheld". In Renesse maakte het muziekge zelschap Luctor et Emergo 's avonds een rondgang door het dorp. Het ge meentebestuur zorgde voor een groot schilderij van de zeeheld, dat een plaats kreeg in de school. Van diverse huizen in Zierikzee hing op zaterdag 23 maart de vlag uit. In de Concertzaal werd een kin dercantate opgevoerd met De Ruijter als onderwerp. De tekst was van W. H. Hasselbach, met muziek van A. Lysen. Beiden waren leraar aan de Rijkskweekschool in Middelburg. De cantate werd opgevoerd door 80 kinderen onder leiding van S. Klim merboom op 22 en 23 maart. De uit voering slaagde uitstekend. De Con certzaal „die weder veel te klein en te ongerieflijk bleek te zijn" was fraai versierd. Echtereen portret van de admiraal ontbrak. In Bruinisse waren een paar vlag gen uitgestoken en 's avonds ging Nu met Hope door het dorp. In Nieuwer- kerk had de gemeenteraad besloten geen feest te organiseren. De schoolkinderen van Noordgou- we kregen een boekje over De Ruij ter en enige „versnaperingen". Er werden' liedjes gezongen en het on derwijzend personeel vertelde span nende verhalen over de heldendaden van de admiraal. Ouwerkerk Het grootste feest werd in Ouwer kerk gevierd. Burgemeester B. G. van der Have stond op het punt zijn ambt neer te leggen en besloot uit ei gen zak de feestelijkheden te finan cieren. Op 20 maart liet hij een uit voerige publikatie aanplakken. De burgemeester maakte melding van de grote verdiensten van De Ruijter: „Nederlanders, als er ooit iemand aanspraak mag maken op de dank baarheid van het nageslacht, dan is het die groote en toch zoo eenvoudige held Burgemeester Van der Ha ve vervolgde:daar kom ik voor den goeden naam van ons dorpje met het beleefde verzoek om op dien dag de vlag uit te hangen als waar deering voor hetgeen wij allen ver schuldigd zijn aan den man, die on danks het ontzag dat hij had, nooit vloekte, wiens hardste woord tegen de matrozen was: kerels, zoodat de gansche vloot hem lief had, als een Bestevaar". Op zaterdag, do 23ste maart, was Ouwerkerk gehuld in een vlaggetooi. Er stond een erepoort voor de be waarschool en één voor de lagere school, de laatste met een portret van Michiel. Om tien uur gingen de kinderen „met glunderende gezichten, gewa pend met een kopje" naar school, „want van meester vernamen zij, dat het feest zal zijn. Verbaasd zijn ze dan ook wanneer zij de versierde school binnentreden." De burgemeester trakteerde op chocolademelk en honing. Om elf uur kwamen de burgemeester, de raadsleden, de gemeentesecretaris en de ontvanger naar de school. De bur gemeester vertelde daar over de hel dendaden van De Ruijter. Meester Bakker, het hoofd van de school, sprak een dankwoord aan het adres van burgemeester Van der Have. Er vond een rondgang door het dorp plaats, voorafgegaan door een boot versierd met groen en vlaggen waarin twee matrozen. De kleintjes hieven aan: Lang leve de burge meester! 's Avonds werd de boot weer te voorschijn gehaald en verlicht met lampions. „Een hossende, dansende en het leven wonderschoon vindende menigte vierde pret tot laat in de avond." Of men toen ook nog aan ad miraal De Ruijter dacht, vermeldt het verslag in de Zierikzeesche Nieuwsbode niet Schouwen-Duivcland had zijn De Ruijter-hcrdcnking achter dc rug. Wie bij boekhandelaar R. W. J. Ocht- man voor 20 cent een De Ruijter-spel had gekocht kon met zijn kinderen nog wat namijmcren over die 23ste maart 1907 H Uil adjunct-streekarchivaris

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 29